Voor de Meisjeskamer: LEUKE BUREAU'S Woninginrichting TON BEUKEN Kollekte Oranje-Komité. Officiële Mededelingen. BATENBURG'S Erkende Auto- en Motorrijschool Brandweerdemonstraties. Pastoor W. Yoss ter aarde besteld. met 4 laden 65. Bijpassende stoel, gestoffeerd met kunstleer 20. Soesterbergsestraat 1 - Tel. 2180 put, maar wethouder VAN ZADEL- HOFF (K.V.P.) acht dit geen ideale oplossing. Na stemming over het voor stel van B. en W. blijkt dat 14 raads leden voor de verhoging tot ƒ10. zijn en 5 tegen. 21. Voorstel tot het garanderen van een geldlening ten behoeve van par ticuliere woningbouw. Conform besloten. 22. Voorstel in verband met royement hypotheek. Conform besloten. 23. Voorstel betreffende het openemen en beleggen van kasgeld in 1957. Conform besloten. 24. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 25 juli 1956 tot verstrek king van een geldlening t.b.v. de speel tuinvereniging ,,'t Hart". Conform besloten. 25. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aanschaffing van een schrijfboekhoudmachine met dub bele automatische voorsteekinrichting. Conform besloten. 26. Voorstel inzake het adres van de tafeltennisvereniging „Shot". Conform besloten. 27. Besluit een uitbreidingsplan voor te bereiden c.q. te herzien voor alle gronden in de gemeente, welke op de bij dit besluit behorende kaart in rood zijn aangegeven. Conform besloten. RONDVRAAG. Bij de rondvraag geeft de heer KLA- RENBEEK (K.V.P.) in overweging de bewoners van de hoek Schoutenkamp- weg-Ossendamweg de heg zo te laten snoeien, dat er voldoende uitzicht komt voor het verkeer of hier een bord te plaatsen. De VOORZITTER zegt toe dit aan de betreffende commissie te zullen door geven. Met het plaatsen van borden moet men echter voorzichtig zijn, want te veel borden verminderen het effect van de waarschuwingen. Het advies van de A.N.W.B. is gevraagd voor het even tueel tot voorrangswegen maken van de Beckeringhstraat, Laanstraat, Beukenr laan, Nieuweweg en Ossendamweg. De heer GRIFT (P. v. d. A.) vraagt of het niet mogelijk is de Stadhouderslaan voor bromfietsers open te stellen, zo dat ze niet langer op het fietspad hoe ven te rijden. In Baarn is dit met het verlengde met de Stadhouderslaan al gebeurd. De VOORZITTER zegt, dat er borden op de Stadhouderslaan en de Soester bergsestraat zullen komen om erop te wijzen, dat brommers van de rijweg gebruik kunnen maken. De heer BUTZELAAR (K.V.P.) ziet gaarne bomen verdwijnen bij de hoek van de Birkstraat en de Bilderdijklaan, maar het is de vraag of de Rijks waterstaat hier veel voor voelt. De heer PIEREN (P. v. d. A.) maakt zich ongerust over de wijze waarop vliegtuigen over de Van Weerden Poel- manweg plegen te scheren voor het landen. Het is niet denkbeeldig, dat hiervan ongelukken komen. Een bus van Tensen is al bijna onder een vlieg tuig vermorzeld. De VOORZITTER zegt toe, dat er bor den zullen komen en misschien is het mogelijk bij een toekomstige tunnel naar de Richelleweg de Van Weerden Poelmanweg wat vroeger naar deze tunnel te laten dalen, zodat de weg veiliger wordt. Mevr. LANDWEER (Pret. Chr.) vraagt of de vuilnisophaaldienst verplicht is pakken of bundels takken, die naast of op de emmer gelegd worden, mee te nemen. Soms gebeurt dit wel en soms niet en zij vraagt of dit soms afhankelijk is van een fooi. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) zegt, dat deze zaken meegenomen moe ten worden voor zover er plaats is, maar ook de tijd speelt een rol. Waar schijnlijk komt er af en toe wel eens wat onwil bij, omdat er mogelijk wel eens wat ontevredenheid over het sa laris is, wanneer dit wordt vergeleken met hetgeen in het bedrijfsleven be taald wordt. Een juist antwoord is hier moeilijk te geven. Mevrouw POLET (P. v. d. A.) kan zich voorstellen, dat er bij de raads vergaderingen weinig publiek komt, want niemand is gebrand lang te zit ten op een houten bank die zeer smal is. Mogelijk is er op de begroting een plaatsje voor een paar stoelen te vin den. De heer VAN ANDEL (Prot. Chr.) vraagt of de Nieuweweg verbeterd kan worden daar er laatst weer een dode lijk ongeval plaats gehad heeft. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) gelooft niet, dat dit ongeluk aan de hoedanigheid van de weg te wijten is. Grondafstand, die nodig is voor een verbetering, kost veel tijd en de laatste verbreding heeft toch al veel verbetering gebracht. Voor het ko mende jaar vergt echter de riolering 8 9 ton van de begroting, dus weg- verbetering staat nog niet op het pro gramma. Eerst het rioleren van Heu- velweg en Stadhouderslaan. De Nieu weweg is nog niet ideaal zonder vrij- liggende fietspaden, maar extra voor zieningen zijn op dit moment toch niet nodig. Te kwart over tien sluit de voorzitter de vergadering. De onlangs gehouden kollekte voor de Koninginnedag-viering op 30 april 1957 heeft de som van 904.opge bracht. Voor Soest geen geweldig bedrag, maar het komité is er mee tevreden. Helaas is het komité er niet in kun nen slagen een genoegzaam aantal wer kelijk aktieve kollektanten aan te trekken. Daarom kan het voorkomen, dat verschillende bewoners, ook als ge volg van afwezigheid, niet zijn bezocht. Het komité doet op hen alsnog een vriendelijk beroep om hun bijdrage alsnog te mogen ontvangen, ofwel op girorekening 321369, ten name van het Oranje-komité Soest, ofwel aan het V.V.V.-bureau in de Steenhoffstraat. Het komité dankt de inwoners voor hun giften en in het bijzonder allen, die aan deze inzameling hun daadwer kelijke medewerking hebben verleend. HET ORANJE KOMITÉ. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Soest, gelet op artikel 36, lid 4, der woningwet, brengt ter algemene kennis, dat door de raad dier gemeente in zijn vergade ring van 2 november j.1. is besloten, dat een uitbreidingsplan zal worden voorbereid c.q. herzien voor de gron den in de gemeente, welke op de bij het besluit behorende kaart in rood zijn aangeduid, waarin o.m. vallen de hieronder genoemde gronden 1. de wijken Soestdijk en 't Hart met uitzondering van de gedeelten, opge nomen in de uitbreidingsplannen Laza- rusberg en Industrieterrein nabij 't Hart; 2. de gronden bij de buitenplaatsen Vredehof, Colenso en Braamhage; 3. de gronden op de noordelijke Eng 4. enige gronden rondom het Soester- veen en in de buurtschap Hees; 5. een perceel aan de Beckeringhstraat; 6. enige gronden in Soestduinen; 7. de gronden ten noorden van de Bec keringhstraat en de Amersfoortsestraat te Soesterberg; 8. de percelen, gelegen aan en nabij het Kerkpad N.Z. en het Kerkpad Z.Z., alsmede aan de Korte en Lange Brink- weg 9. een gedeelte gelegen rondom de oude Ned. Herv. Kerk 10. een gedeelte in het plan Soest-Zuid. Soest, 3 november 1956. WEDEROPBOUWWET. Burgemeeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn aan Jac. v. d. Broek, Nieuwstraat 6a, te Soest op zijn daartoe gedaan ver zoek, op grond van het bepaalden in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bou wen van een dubbel woonhuis op het perceel, gelegen aan de Parklaan, ka dastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nummer 4245, zulks in afwijking van het goedgekeurde uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het gedeelte der ge meente gelegen ten noorde van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort. In verband daarmede stellen zij de be langhebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen De op de bouw- aanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende -diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 5 november 1956. secretaris, wethouder De Haan, de ge meenteraadsleden de heren dr. Oranje Versteijne en Van Wely, de direkteur van gemeentewerken, de voorzitter van de brandweervereniging, dokter Schut te; de waarnemend chef van het ka binet van de commissaris van de ko ningin, de heer Küpers, de comman dant van de Baarnse brandweer en de vele andere genodigden, die met hun aanwezigheid blijk gaven van hun be langstelling in het werk van de brand weer. De nieuwe motorspuit zou de oude van 1927 vervangen en een belangrijke aan winst blijken te zijn, want 2500 tot 3000 liter per minuut kon ermee op het vuur gespoten worden, terwijl de zigzagliggende slangen met een vaart van 40 k.m. uitgelegd konden worden. Na de demonstratie sprak de burge meester de commandant en zijn man nen toe. Op verzoek van de heer Groart was aan deze overdracht een bijzonder cachet gegeven door deze demonstratie van het nieuwe en oude materiaal en de burgemeester wenste het korps van CQ GEDIPL. INSTRUCTEUR PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en thuis gebracht. Zaterdagmiddag zijn velen in park Co- lenzo getuige geweest van de demon stratie, die toonde dat onze vrijwillige brandweer met de nieuwe motorspuit een nog geduchter vijand van het vuur geworden is dan zij al was en met 2 stralen die hoog opspoten lieten de brandweerlieden zien, dat zij over een machtig wapen beschikken als zij voor brand moeten uitrukken. Twaalf stralen van de nieuwe motorspuit, zes van de kleine volkswagenspuit, vier stralen van de nieuwe nevelspuit en drie van de oude nevelspuit gingen meters hoog de lucht in en toen de demon stratie geëindigd was kon tot de over dracht worden overgegaan, Want de brandweercomandant en de brandmees ter en zijn mannen wisten nu dat zij een aanwinst van importantie kregen. Voor de demonstratie verwelkomde de brandweercommandant, de heer W. Groart, de burgemeester, de gemeente- harte geluk met de nieuwe aanwinst. En niet alleen het korps dat over der gelijk uitstekend materieel in handen van deze uiterst deskundige vrijwillige brandweer beschikte. Het gevaar kan nu ten alle tijde doelmatig bestreden wor den en de toewijding en de trouw van de mannen, opgeleid en geleid door de commandant, zouden borg staan voor een doeltreffend gebruik van het uit gebreide materieel. Namens alle aanwezigen dankte de bur gemeester _voordedÊmonstratie, waar na hij de "ffieuweamtT TflëtT üTötorspuit aan de commandant overdroeg. De voorzitter van de Utr. Prov. Brand- weerbond, de heer Nobius, wenste de Soester brandweer geluk met deze aan winst en het was niet de eerste maal, dat hij zijn gelukwensen aanbood, want Soest is op dit terrein vooruitstrevend en wat beproefd en goed bevonden werd kwam meestal al gauw de taak van de brandweerlieden verlichten door een doelmatiger bestrijden van het vuur. De brandweer is de vrucht van de ge meenschapszin. Individueel kan men het vuur slechts zelden bestrijden zo dat saamhorigheid geboden is. Burger zin in zijn mooiste vorm kwam tot ui ting bij het werk van de brandweer en Soest had zich op dit terrein altijd bijzonder aktief getoond. De heer Nobius hoopte, dat de Soes ter brandweer het uitgebreide mate rieel zelden zou nodig hebben. In deze tijd van rust zou men zich kunnen voor bereiden op tijden van gevaar die op treden nodig maken. Twee blokploegen, de nummers 18 en 37, gaven hierna een demonstratie van het transport van een gewonde uit de bovenverdieping van een huis. Dit ge beurde per brancard vanuit een raam. V.V.V.-VERGADERING UITGESTELD. Nagenoeg het voltallige bestuur van V.V.V. was gisteravond in het Oranje- Hotel aanwezig, maar slechts enkele leden gaven blijk van hun belangstel ling. De anderen zaten ongetwijfeld bij radio en televisietoestel. Er werd besloten de vergadering uit te stellen en de leden zullen nog bericht krij gen op welke datum deze gehouden zal worden. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Motorrijder R. werd bekeurd omdat hij meende het wel zonder handrem, achterlicht en claxon te kunnen doen. Bij Baarn hield de politie een auto aan waarvan de bestuurder veel bor rels op had. Hij reed een aantal paal tjes omver en kwam over de berm in een weiland terecht. Hij werd overge geven aan de Baarnse politie. GEVONDEN VOORWERPEN. Beige alpinomuts, rieten stoel, dekzeil, duozit van brommer, sleuteltje, hamer- sleutel, schoffel, linker kinderwant, zil veren gulden, jongensportemonnaie, kralen portemonnaie, jute zak, gele shawl, groene kinderhandschoen, lin- kerwant (blauw), linkerwant (rood met wit), bankbiljet van 10.zaklan taarn, muntbiljet van 1.blauwe kinderwantjes, blauw met wit kinder wantje, penhouder, driehoekig ijzeren voorwerp, pincet, gummi regenjas, por temonnaie met 35 ct., tas met inhoud. Een herdershond en een bouvier zijn hun baas kwijt. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen en honden zijn te verkrijgen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op woensdag- en zaterdagmiddag), van 24 uur. APOLLO VERGADERDE. Voor de drie en dertigste maal heeft de mannenzangvereniging „Apollo" de jaarvergadering gehouden. Uit de ver slagen van secretaris en penningmees- ster bleek de goede gang van zaken bij de vereniging. Het koor heeft ver schillende malen deelgenomen aan het culturele leven van Soest, maar ook werd aktiviteit naar buiten getoond. In het komende seizoen zal het koor een vijftal malen in het openbaar op treden. Dit zal zo mogelijk met andere verenigingen zijn, die een soortgelijk of naastliggend doel beogen. De vere niging hoopt op medewerking en steun van velen, die zullen willen toetreden tot het koor, dat leden telt die reeds 25 jaar onafgebroken hun medewerking verlenen. FEESTAVONDEN S.P.S.V. De Politie Sportvereniging geeft op 13 en 14 november, in restaurant „Eem- land'^ de jaarlijkse uitvoeringen voor leden en donateurs. Ditmaal zullen Henk Bukman, Annie Meijer, Jan van Oost, Wim Scholte en Miss Bemelly het programma verzorgen. Ook het dansorkest De Mescalero's verleent me dewerking. Onder grote belangstelling is heden morgen het stoffelijk overschot van pastoor W. Voss ter aarde besteld. Te half tien begonnen in de kerk van de H. H. Petrus en Paulus aan de Steenhoffstraat de Lauden, waarna door deken G. Smit van Amersfoort 'n plechtige requiemmis werd opgedragen. Assistentie verleende pastoor mgr. A. G. Smit als diaken, pastoor R. Lom- merse als subdiaken en kapelaan H. Kuiper als presbyter-assistens. Het koor zong onder leiding van de heer C. Luyckx. Na de mis sprak vloot-aalmoezenier J. M. Wilmink, voorheen kapelaan te Soest. Hij schetste de overledene als 'n krachtige persoonlijkheid, waarvan een grote rust uitging. Wijlen pastoor Voss was een onverstoorbaar optimist. Hij stelde zich altijd open voor anderen en sloot niemand van zijn vriendschap uit. Met de gelovigen bad vloot-aamoe- zenier Wilmink voor de zielerust van de overledene. Door een haag van leden van de Ka tholieke jeugdbeweging werd het stof felijk overschot naar de begraafplaats gedragen. In de lange stoet bevonden zich Monseigneur Th. Huurdeman, vica ris-generaal van het aartsbisdom Utrecht, de pastoors S. Th. Visser en J. Akkerman en de pastoors Bouw meester, Oostveen, Reyerse, v. d. Tem pel en Janmaat, die kapelaan in Soest zijn geweest. Pastoor Mulder, kapelaan J. de Lange, pater Th. Rademaker, de oud-Soestenaar pastoor Visser en ka pelaan Pohl. De burgemeester van Soest, Mr. S. P. Baron Bentinck volgde het stoffelijk overschot met de wethouders W. G. v. Zadelhoff, K. de Haan en J. v. d. Arend en de gemeentesecretaris J. J. J. M. Festen. Het kerkbestuur, bestaande uit de heren A. van Hal, J. Koelman en J. H. Hom en de heren J. Th. Voskui len, J. C. Brouwer en L. Omzeem van het armbestuur. Een grote deputatie uit Herwen en Aerdt, waar wijlen pastoor Voss ge boren werd, bevond zich eveneens in de stoet. Deken G. Smit verrichtte de absoute, waarna de plechtigheid met een tocht langs de groeve besloten werd. UITSLAG PRIJSVRAAG WAAL. De door Ijzerhandel D. Waal ter ge legenheid van de heropening der zaak georganiseerde fabrieksmerken-wedstrijd bracht de volgende prijswinnaars le prijs (waardebon 50.H. Beuke, Kostverlorenweg 3. 2e prijs (waardebon 25.-) E. v. d. Broek, Hartweg 7. 3e, 4e en 5e prijs (waardebons ad ƒ10.-): W. J. Bieshaar, Koninginnelaan 18; C. B. Kaats, Heuvelweg 29 en J. van Riet Jr., Gr. van Prinstererstraat 21. Het aantal leesbare fabrieksmerken in de etalage's bedroeg 36. TRAMLIJN BEGEERTE. Het valt voor een amateur-toneelvere niging niet mee een loodzwaar stuk te spelen als „Tramlijn Begeerte" van Tennessee Williams, dat men vorige week als ,,A streetcar named Desire" in het City-theater heeft kunnen zien. Nog moeilijker wordt dit wanneer de regisseur tegen het eind van de repe tities het bijltje erbij neerlegt en spe lers en publiek op de dag van op voering vervuld zijn van de Russische wandaden in Hongarije. In zijn wel komstwoord wees de voorzitter van de vereniging Soestdijk, de heer J. A. Hessing, hierop. Er waren mensen geweest, die gevraagd hadden of de voorstelling niet beter afgelast had kunnen worden, maar dit zou voor de tweede maal uitstel betekenen, ter wijl alle kosten voor deze voorstelling al gemaakt waren. De vereniging zelf was niet zo gerust op de goede afloop van de opvoering van dit zware stuk, maar het is goed gegaan en de drie zwaarste rollen, Blanche Dubois (mej. A. Kenter), Stan ley Kowalski (H. de Zoete) en Stella Kowalski (mevr. N. Hessing-van Gel deren), waarmee het stuk had kun nen kelderen, waren in goede handen. Een bijzondere pluim verdient onge twijfeld mej. Kenter, die met de rol van de veelgekwelde Blanche haar to neeldebuut maakte. Zij werd hiervoor met bloemen beloond. En de heer H. Kenter, die sinds enkele weken de regie voerde als opvolger van de regisseur, die aangeraden had dit stuk te spelen maar de uitvoering niet haalde. Bescheidenweg had hij zich op het piogramma N.N. laten noemen. De voorzitter bracht de dank van de spe lers aan hem en aan de souffleuse, mevr. Saarloos, over. De heer Hessing deelde mee, dat er in de vereniging een kleine storm gewoed had. Een ongezonde vereniging zou dit niet overleefd hebben maar Soestdijk bleek gezond en springlevend. Op 14 januari zal voor de V.V.V.-beker „Eer ste gewin is kattengespin" opgevoerd worden. HEEFT ONS LAND EEN GOEDE ECONOMISCHE TOEKOMST? Over dit onderwerp sprak vrijdagavond Dr. Delfgaauw, stafdocent aan de school voor maatschappelijk werk te 's Gra- venhage, in restaurant Eemland voor de Volksuniversiteit. Dr. Delfgaauw begon met er op te wij zen. dat de bevolking van het kleine Nederland snel groeit. Omstreeks het begin van de 19e eeuw bedroeg het aantal inwoners naar schatting IV2 mil joen en in 1980 zal het aantal inwoners reeds 14 miljoen bedragen. De bevolkingsgroei is belangrijker voor de economische ontwikkeling van ons land. 40 °/o van de bevolking werkt in een of ander beroep. De hoeveelheid kultuurgrond is beperkt en dus is er in de agrarische gebieden een arbei dersoverschot. Om in de behoefte van de bevolking te voorzien is een sterke industralisatie nodig. Hierdoor wordt de arbeidsproduktiviteit verhoogd. De grotere arbeidsproduktiviteit en wat daarmee samenhangt hebben in de laatste 40 jaar het welvaartspeil doen verdubbelen. Wij constateren dit op allerlei manieren. Het comfort in de woningen is ver groot, de kinderen van de arbeiders studeren, ook de arbeiders gaan met vacantie. Bij een verder ongestoorde ontwikkeling zal het welvaartspeil in de komende 25 jaar nog met 60 °/o stijgen. Nederland is een grondstoffenarm land. Om te kunnen produceren moeten wij grondstoffen invoeren. De import moet echter met goederen en diensten be taald worden. Export is voor ons land dus een levensbelang. Dr- Delfgaauw vergeleek het nationaal produkt met een koek. Deze koek word verdeeld. Een gedeelte is nodig voor de export. Een ander gedeelte voor de vervanging en uitbreiding van het produktieapparaat. Ook de overheid eist haar deel op. Zij gebruikt dit om de kollektieve behoeftevoorziening te financieren. Wat er van de koek over blijft is voor de private huishoudingen. Het is duidelijk dat de koek slechts een maal kan worden opgegeten. Een te grote comsumptie vindt haar weerslag in een te kleine export. Dr. Delfgaauw stond stil bij enige groe pen, die nog geen voldoende deel van de koek ontvangen. In de eerste plaats zijn dit de bejaarden. Voor deze wordt de situatie echter beter nu voor hen een waardevast bodempensioen komt. Voor de weduwen en wezen zal een soortgelijke voorziening moeten worden getroffen. Ook de invaliden en de on geschoolde arbeiders komen nog tekort. Dr. Delfgaauw concludeerde, dat het in ons land zeer wel te leven is. Voor de jongeren liggen hier voldoende kan sen. Bij de beroepskeuze zal men ech ter moeten uitzien naar de branches waar toekomst in zit. In de discussie kwamen nog enige be langrijke punten ter sprake. Zo werd de vraag gesteld of de hoge belastingen dc consumptie niet beperken. Dit is vanuit individueel standpunt bezien ze ker het geval. Nationaal gezien gaat deze stelling echter niet zonder meer op. Men mag n.1. niet vergeten, dat een belangrijk deel van de belastingen weer in de comsumptieve sfeer terecht komt. Door de z.g. overgedragen inko mens wordt consumptie stimulerend gewerkt. Dr Delfgaauw achtte het gevaar van een depressie niet zo groot. De kennis van het economisch leven is groter dan 25 jaar geleden. Bovendien zal de over heid thans ingrijpen en een compen serende uitgavenpolitiek voeren. TEMPO-PEDAALRIDDERS. A-klassers reden 5 k.m., B-klassers 45 k.m. en C- klassers en adspiranten 25 k.m. in de ontmoeting tussen Tempo en De Adelaar in de Hooglandse polder. In de eerste ronde kwam Gerrit Rut- tenberg aan de kop, maar een peleton van 5 renners, onder wie Gerard van Wijk, kreeg hem gauw te pakken. De B-klasser Van Tol (A) moest hier bij lossen. Gerrit Ruttenberg kreeg even pech, maar hij kon weer snel aanslui ting krijgen. Toen demareerde Gerard van Wijk en hij kreeg enige voorsprong. Gerrit Ruttenberg schudde de laatste Adelaar van zich af en begon toen de aanval op Van Wijk, die hij in de laatste ronde voorbijging. Uitslag1. Ruttenberg (1.25). 2. Ge rard van Wijk op 50 m. 3. P. Splinter (Adelaar). In de B-klasse wist Tol van de Ade-

Soester Courant | 1956 | | pagina 2