~Kc*> „tVWs RDTERDDN TWEEDE BLAD DE SOWJET BEWAPENING. OVERSTELPENDE DRUKTE BIJ DE HEROPENING VAN HET HANDELSHUIS. i BRANDWEER TELEF. 3333 RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH SOESTER VERONTWAARDIGING OVER DE GEBEURTENISSEN IN HONGARIJE. Uooa. faujxiiteitMuxedeA. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 9 NOVEMBER 1956. EEN VRAAGTEKEN IN ONRUSTIG OOST-EUROPA. De geheimhouding, die de Sowjet Unie over de sterkte van zijn gewapende macht aan de dag legt, is sinds het einde van de tweede wereldoorlog één van de moeilijkste punten in de in ternationale situatie. Hierop stuitten alle serieuze besprekingen van ontwa- penings-voorstellen af. Toen de britse marine kort geleden cijfers publiceerde over de vermoedelijke sterkte van de sowjetvloot, wanneer het huidige constructie-programma uit gevoerd werd, publiceerde de sowjet- regering door middel van haar officieel persorgaan wat men een boze ontken ning zou kunnen noemen. Volgens deze publicatie was de door de britse marine geschatte vlootsterkte louter een ver zinsel. De britse gegevens zouden van elke grond zijn ontbloot. Doch hiermede werd volstaan. De Sow jet Unie gaf geen eigen cijfers om de door de britse marine gemaakte schat ting te weerleggen. De sterkte van de sowjetvloot, die van het sowjetleger en die van de luchtmacht vormen een angstvallig bewaard officieel geheim, dat noch het buitenland noch het rus- sische volk mag weten. „Uit de lucht gegrepen". Ook de sterkte van het russische leger is volkomen onbekend. Geen westers diplomaat weet hoeveel man er staan in oost-Duitsland. de satellietlanden op de Balkan en langs de finse, poolse, roemeense en turkse grenzen. Men kan natuurlijk een schatting maken naar de gegevens, die langs verschillende ka nalen verkregen worden, doch wan neer de vermoedelijke cijfers gepubli ceerd worden, krijgt men uit Rusland slechts te horen, dat deze volkomen uit de lucht gegrepen zijn en daar wordt het dan bij gelaten. Het is daarom vrijwel onmogeliik om ook maar iets verder te komen bij de besprekingen over een ontwapening. Hoe kan men redelijkerwijze een uit gangspunt hebben, wanneer men niet weet op welk niveau een beperking van de bewapening moet beginnen De sowjet vertegenwoordigers hebben nu al jaren lang bij elke ontwapenings conferentie het voorstel ingediend, dat de mogendheden hun gewapende macht met een derde zouden inkrimpen. Doch zij weigeren steeds hardnekkig om ook maar enige mededelingen te verstrek ken, waardoor het mogelijk zou zijn om te beoordelen wat dit zou beteke nen, of om in te gaan op het ver zoek om dan eens met cijfers voor de dag te komen. Het russische voorstel komt daardoor hier op neer Amerika en Engeland en de andere landen van de vriie wereld zouden hun bewape ning tot een bekend niveau beperken. Rusland en zijn satellietlanden zouden hun bewapening beperken tot twee derde van een onbekend cijfer. Zo'n voorstel kan niet ernstig opgevat wor den en toch wil de Sowjet Unie van geen ander voorstel weten. Twee tongen. Deze geheimhouding geeft Rusland de mogelijkheid om zich op dubbelzinnige wijze over zijn militaire kracht uit te laten. De ene keer, wanneer dit voor een bepaald doel nodig is, draait men het zo, dat de indruk wordt gevestigd, dat de russische bewapening zich niet op een schaal bevindt, die reden tot ongerustheid of vrees behoeft te ver wekken en dat het de westerse mogend- zitten het machtigste leger van de ge hele wereld. In de algelopen vier jaar is het steeds sterker geworden. Doch Rusland moet blijven doorgaan met het versterken van zijn gewapende macht". Attlee, de engelse Labourleider, ver zocht Mao Tse-toeng, tijdens zijn be zoek aan Peking, om aan Malenkow door te geven, dat „het standpunt van de britse arbeiderspartij was, dat, als men werkelijk een algemene beperking van de bewapening wenselijk achtte, Rusland, als het zwaarst bewapende land, dan maar het voorbeeld moest geven". Een goede manier om hiermede een be gin te maken zou reeds zijn wanneer de Sowjet Unie de normale democrati sche gang van zaken zou volgen en 'n volledig rapport over de sterkte van zijn gewapende macht zou publiceren. Dan zou iedereen weten, waar men aan toe was. En dan zouden in de Verenigde Naties ook werkelijk serieuze bespre kingen over een ontwapening kunnen beginnen. Menig Soester huisvader heeft dezer da gen een financiële veer moeten laten, want het Handelshuis heropende en de zeer aanlokkende combinatie textiel- taart deed de huisvrouwen geld eisen. De bescheidene 25 gulden, de minder bescheidene 50 gulden en de veel eisende 100 gulden. Daarvoor kon men bergen textiel kopen en dan was een taart de verrassing, want iedere klant moest deze feestelijke heropening van de verjongde zaak meevieren. En er is gevierd. ken, charmante meisjes met verversin gen voor de vele bezoekers en als mid delpunt van deze heropening de he ren Ten Berge en Adema met hun echtgenoten. Moe maar voldaan. Niet moe, maar eveneens voldaan, was de heer Adama Sr., die zaterdag uit Friesland gekomen was om de ver koop op zaterdag eens aan te zien. Op 3 januari 1925 maakte hij in het zelfde pand de opening mee toen de heer H. Ran begon. Toen geen nylons en Falcon regenjassen, geen manufac- Hoe het was De heren J. ten Berge en R. H. Ade ma, geassisteerd door de dames Riet, Jopie, Anneke en Tonny en de jonge mannen Cor en Tommy, kwamen za terdag dozijnen handen te kort, terwijl toch ieder vaak met 3 of 4 klanten te gelijk bezig was. Veertig tot vijftig mensen stonden tegelijk in de winkel en tenslotte moest die tijdelijk gesloten worden, wam tevelen verlangden een taart bij de zondagse koffie. Teleur stelling leverde dit echter niet op want de week was nog lang en taart smaakt ook op een doordeweekse dag. Maandag 29 oktober ging de winkel dicht en toen is er niet gewerkt maar gezwoegd en gesloofd om op tijd klaar te komen. Menig nachtelijk uurtje werd besteed aan het vele werk, dat de inte rieursvernieuwing eiste. Veel licht, veel ruimte en de zes ruimzichttoonbanken, die voor 90 °/o uit glas bestaan, bie den de gelegenheid een groter sorti ment op aantrekkelijker wijze te tonen. turen en K.L.M. werkkleding, maar Khakhi hemden vanaf 1.80, leren jas sen van 20 tot 40 gulden, leren ves ten voor 2 rijksdaalders en „dames- combinations" voor 1.20. En met 8,5 gulden kon je al een winterjas ko pen, terwijl je voor 4 dubbeltjes ei genaar van een paar wollen hand schoenen kon worden. Maar toen kreeg je geen taart cadeau als je voor 25 gulden kocht. In 1930 kwam de heer Adama bij Het Handelhsuis en in' 1946 werd de heer Ten Berge er bedrijfsleider. In dat jaar werd de zaak uitgebreid en kwamen de manufacturen een groot deel van de omzet opeisen. De leren motorkle- ding was al overgelaten aan de spe ciaalzaken op dit gebied, maar de werk kleding bleef hoog in ere. Toen de heer Ran zich uit het bedrijf terugtrok zetten de heren Ten Berge en Adema het met succes voort en als er nog mensen mochten zijn, die nooit otomodel Het zou een mooi model zijn! Een fotomodel zonder model jurk! Gelukkig is er antastische service I Hilversum - Langestr. 99 - Tel. 8889 Bussurn^- Melkweg 1 - Tel. -9705 Laren,- Veldweg'1Tel... 3025 1 Soest - Merel weg „10 - Tel. 3258 heden zijn, die een geweldige gewapen de macht opbouwen om een derde we reldoorlog te ontketenen. De openbaar making van de werkelijke kracht van de Sowjet Unie zou natuurliik de rus sische propaganda voor „vrede" in de war sturen. Doch andere keren, wanneer dit voor andere doeleinden nodig is, zoals het in toom houden van de satellietlanden, wordt de nadruk juist gelegd op de kracht van de russische gewapende macht en op het feit dat deze nog steeds toeneemt. Enige tijd geleden zei maarschalk Boelganin b.v. „Wij be iegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen. •st g.vo.llg. maag vardraganl wordt door d daadwerkelijke aktie zo gauw belache lijk en dit moet voorkomen worden. We kunnen hierin slechts springen zo ver onze stok lang is en het is te be treuren dat deze stok niet van enor me lengte is. Nr. 2233. Ik vind het vreselijk en kan hierover verder geen commentaar ge ven. Nr. 2323. Wat gebeurde is ontzettend en het is te betreuren, dat er niets spontaan gedaan kan worden. Het ge vaar in Egypte schijnt thans afge nomen te zijn. Misschien kan er nu meer pressie uitgeoefend worden op de Sowjet Unie. Nr. 3344. Het optreden van deze bar baren vind ik verschrikkelijk en ik zou het woord barbaren eigenlijk graag vervangen door een woord dat met een p begint en een oe-klank heeft. Zondag is er niets daadwerkelijks ge daan en dat kon ook moeilijk. Thans gebeuren er dingen, die waardevol zijn. Protesten op grote schaal en het be danken voor de Olympische spelen door ons land omdat wij niet willen mee doen als de Russen zich daar vertonen. Wij zijn bereid op grote schaal te hel pen en het Nederlandse Rode Kruis helpt reeds. Alle landen moeten hier in samen gaan en het zou verheugend zijn als alle staten de betrekkingen met de Sowjet Unie zouden willen ver breken, maar dit zal wel een stille wens blijven. De Verenigde Naties moe ten iets doen. Gelukkig zullen de Rus sen nu de gelegenheid niet meer hebben Egypte te gebruiken om de aandacht van Hongarije af te leiden en zich te verschuilen achter hetgeen daar ge beurt. Nr. 3434. Het was vreselijk en ik hoop te in een eerste opwelling op een aard beving in Rusland, die hieraan een einde kon maken nu wij machteloos moesten toekijken. Het is belangrijk, dat iedereen blijk geeft van zijn me deleven door het deelnemen aan ak- ties en kerkdiensten. Minder fraai zijn de relletjes, want hierbij vallen op nieuw slachtoffers en er komt nog veel meer narigheid uit voort. Wij kunnen de mensen die Hongarije ontvluchten helpen, maar jammer genoeg zullen wij voorlopig weinig kunnen doen voor hen die achterbleven, omdat Rusland niet toe zal staan dat wij ons daarmee bemoeien. KONINGINNELAAN 74 - SOESTD1JK TELEFOON 3467 Hoe het werd. Nu niets verborgen achter hout, maar alles zichtbaar. Mooie vitrines en een prachtige vloer. Natuurlijk van plastic. Vrijdagmiddag vond de opening plaats en reeds toen was het een drukte van belang. Vele geschenken en bloemstuk bij Het Handelshuis kwamen omdat Soest geen grote gemeente is, dan zul len ze ditmaal wel eens een kijkje zijn gaan nemen of dit alsnog doen, want de combinatie textiel-taart is een bij zonder aantrekkelijke combinatie. Zelden is er de laatste jaren zo'n golf van verontwaardiging door de hele vrije wereld gegaan als de laatste da gen, toen bekend werd wat er gebeur de in Hongarije. Niemand zweeg en de minister-president was een van de eersten, die uiting gaf aan zijn gevoe lens van afkeer voor het Sowjet-bewind en van medeleven met het Hongaarse volk dat verraden werd. Ook Soest was verontwaardigd en te lefoontjes, zomaar gedraaid, zonder dat bekend was wie aan de andere kant van de lijn stond, getuigden hiervan. Nr. 2626. Toen ik het nieuws zondag hoorde achtte ik het vreselijk maar begrijpelijk, want wij kennen de Sow- jets nu lang genoeg om te weten, dat zij in deze prestigekwestie van zich af zouden bijten. Eerst gingen ze uit Boe dapest weg, maar het was te mooi om waar te zijn en toen gebeurde het vre selijke, dat we eigenlijk voor ondenk baar hielden. Wij moesten toezien en de berichten aanhoren zonder direct iets te kunnen doen, want aan een aktie tegen dit barbarengeweld zat te veel vast. De Russen waren er al, dus het was moeilijk de Hongaren direct daadwerkelijke hulp te verlenen. De reacties in ons land zijn begrijpe lijk, al zijn er vele bij, die afkeurens waardig zijn omdat ze weinig zin heb ben en mensen treffen, die men niet van schuld in deze zaak betichten kan. In de naaste toekomst zal het niet moei lijk zijn iets te doen voor hen, die uit Hongarije vluchtten, maar wel voor hen die achterbleven. Rusland is een mach tige staat, waarmee rekening gehouden moet worden en wij wonen in een heel klein land. Daardoor wordt alle Nr. 2318 sprak van een misselijke laag hartige daad, waarvoor een beest zich zou schamen als hij zich zover ver geten zou, dat hij tot zoiets kwam. In drift hebben wij zondag gehoopt, dat er iets gedaan zou worden waar door er geen Rus overbleef, maar ie dere aktie die wij ondernomen zou den hebben was waarschijnlijk op een derde wereldoorlog uitgelopen. De reaktie van ons volk is verheu gend. Nagenoeg allen tonen hun ver ontwaardiging over dit laaghartige op treden, maar met het kort en klein slaan van „De Waarheid" help je de Hongaren niet. En de vele relletjes worden niet veroorzaakt door mensen die daadwerkelijk hulp willen verle nen, maar door de rock-and-roll jeugd. Van hogerhand moet hier ingegrepen worden. Communistische partij ont binden en „De Waarheid" verbieden, omdat we nu genoeg hebben van die leugens. En heel veel hulp bieden aan hen die Hongarije ontvluchten, zodat veel meer mensen zullen proberen weg te komen naar het westen, om dat ze weten dat we voor hen klaar staan. Nr. 3594 wist, naast alle ontzetting, dat deze gebeurtenissen eigenlijk min of meer verwacht hadden kunnen wor den. De Russen zijn niet te geloven, vooral al ze vriendelijk zijn en dat ze zomaar Hongarije zouden uittrekken was ondenkbaar. Er kon zondag helaas niet ineens ingegrepen worden omdat het westen hiertoe niet in staat is. Daarvoor zal er eerst eenheid moeten komen. De reaktie op dit gebeuren is verblij dend en men had niet anders mogen verwachten. Voor Hongarije kan in de naaste toekomst helaas niet veel ge daan worden, al zat het westen zoveel drang moeten uitoefenen, dat de Rus sen zullen zorgen voor een regiem in dat land, dat onder de gegeven om standigheden draaglijk genoemd kan worden. De Sowjets zullen echter he laas niets van hun macht prijsgeven en hoogstens zal het in Hongarije kun nen worden zoals het thans in Polen is. Nr. 3345 meent, dat velen de controle over hun gedachten zondag kwijt wa ren door de grote indruk die het be leven van dit onrecht teweeg bracht. De uitdrukking ploertenstreek is geen fraaie uitdrukking, maar hierop goed van toepassing. Wegtrekken, onderhan delen en dan tijdens de onderhandeling de tanks opstellen om de aanval te beginnen. De eerste reactie was, dat de V.N. moesten zorgen voor atoom bommen op enige Russische steden, maar de consekwenties hiervan zijn niet te overzien. Wij konden er trots op zijn, dat wij nederlanders zijn, toen we hoorden van de grote reaktie in ons land op dit ge beuren en onze medewerking hieraan. Het is zaak alle communisten uit te schakelen. Het mooist zou zijn ze op de trein naar Rusland te zetten, maar het kan nog anders. En met hen, die het gebeuren in Boedapest trachten goed te praten, dient straf ondergaan te worden. Wat verder zal gebeuren hangt voor een groot deel van de politieke ont wikkeling af al zal Rusland nooit toe staan, dat er een internationaal leger toegang krijgt tof deze gebieden, ter wijl waarnemers weinig kans zullen krijgen voor hun onderzoekingen. Ge lukkig kan men echter als vaststaand aannemen, dat onze generatie het Sow- j et-regiem nog zal zien verdwijnen. Nr. 3593 is van mening, dat de impuls de rede had moeten uitschakelen toen zondag de barbarij, die in het geheel geen rede kent, hoogtij vierde. De vrije wereld ligt krom om een enorm leger met een enorme luchtmacht op de been te houden en dat is nodig. Zondag bleek dit heel duidelijk, maar toen had men deze luchtmacht ook moeten gebruiken. In 1938 kon er zo genaamd ook niets tegen Duitsland ge daan worden, maar in 1939 moest het toch gebeuren. Op 4 november kon het zogenaamd ook niet, maar de Rus gaf twee dagen later blijk het prachtig te vinden, dat er niets gebeurd was en hij protesteerde met verontwaardiging tegen de gebeurtenissen in Egypte. De grote verontwaardiging in de wereld zou zondag samengebundeld zijn tot een tnacht, waartegen geen barbarenge weld bestand geweest was. Helaas ligt echter niet bij ons de beslissing op te treden tegen deze horden. Nr. 2181 had graag alles wat com munistisch is graag zondag nog be graven, wetend dat dit onmogelijk was, maar het was een begrijpelijke wens op een moment dat er iets gedaan moest worden terwijl er geen daad werkelijke hulp geboden kon worden. Misschien had de gehele vrije wereld direkt op moeten trekken naar Hon garije, maar zulke dingen gebeuren nu eenmaal niet en wij weten te weinig van politiek en de gang van zaken in de wereld om te kunnen beoordelen waar om er door de Verenigde Naties of Amerika niet ingegrepen is. De reaktie op het gebeuren is schitterend al be reiken we met relletjes niets. Wat het in de toekomst voor Hongarije zal wor den weet ik niet, maar als ik daaraan denk dan komt het verlangen boven alles te verbannen wat communistisch denkt en handelt. Nr. 2267 zegt zondag door een grote schrik bevangen te zijn bij het horen van wat in Hongarije gebeurde. En te vens was daar grote spijt om de on macht. Atoombommen op Rusland leek aanvankelijk de enige oplossing, maar dit zou natuurlijk onjuist zijn geweest en inplaats van de atoombom werd het gebed als wapen gebruikt, omdat hierdoor een derde wereldoorlog voor komen kan worden. FA. SPRUIT FA. OP >T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 De reaktie in ons land is iedereen meegevallen en het is verheugend, dat men zijn afschuw op deze wijze toont. Relletjes zijn echter afkeurenswaardig. Wat de toekomst voor het Hongaarse volk zal brengen weten we niet, maar wel weten wij, dat we heel veel zul len kunnen doen voor hen die de vlucht konden nemen. Verder zullen wij he laas af moeten wachten wat Rusland doet. Nr. 3590, een dame, gaf uiting aan haar verontwaardiging maar vroeg of zij het hierbij laten mocht in verband met haar hoge leeftijd. Nr. 2332 herinnert zich zondag met wraakgevoelens rondgelopen te hebben. Er had gevochten moeten wordente gen dit geweld. Daaruit bleek echter het wezenlijk gevaar van het commu nisme. Het roept niet alleen edele ver ontwaardiging op maar ook wraakge voelens ten opzichte van velen, die het ook eigenlijk niet helpen kunnen. Tragisch was de machteloosheid waar toe wij gedoemd waren, maar nu kun nen wij bevorderen, dat zoveel moge lijk landen alle betrekkingen met de Sowjet Unie verbreken. Al was het voorlopig maar voor een jaar. Dit zal een waardig protest zijn tegen het Rus sische optreden. Daarnaast kan het Hongaarse volk geholpen worden door het samenstellen van een uitgebreid verslag van deze gebeurtenissen. Dit zou in boekvorm op grote schaal ge drukt moeten worden en door alle op voeders aan de jeugd voorgehouden moeten worden om een moraal aan te kweken, die dergelijke dingen in de toekomst onmogelijk zou maken.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5