JEUK DDD Twee geesteszieken in Jordanië. Hongarije op de bres voor de vrijheid. De kok wil geen pottekijkers! TWEEDE BLAD BIJ GROTE AFNAME MINDER BETALEN HUISBRANDOLIE No. 1 BEL OF No. 2185 DE WITTE POMPEN RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH J. A. v„ d. KLASHORST Radio - Televisie Wasmachines. SOEST. FALCON REGENKLEDING VENEMA Arfmoc Ruwe handen Schroeiend-brandend Maagzuur kunt D blossen. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 16 NOVEMBER 1956. ONBEREKENBARE KONING VORMT GROOT GEVAAR VOOR BUURLAND. Terwijl het bloedig gebeuren in de Sinai-woestijn nog maar nauwelijks tot het verleden behoort, ziet Israël zich reeds weer gedwongen zijn aandacht op de andere landsgrenzen te concen treren. De israelische regering beschikt over onomstotelijke bewijzen, dat de Sowjet-Unie, nu het zich de weg naar Egypte afgesloten ziet, een ander buur land van Israël, Syrië, vol met wapens pompt. Toch is het niet daarover, dat men zich het meest ongerust maakt. Nas- ser ontving al bijna een jaar lang wa pens uit het Sowjet-imperium, maar de israelische troepen hebben tijdens hun korte veldtocht in oost-Egypte mo gen ondervinden, dat de kracht van de dictator in Cairo daardoor nog niet veel groter was geworden. Een tech nisch slecht onderlegd volk, zoals het egyptische, wordt nog geen sterke mi litaire natie door leveranties van mo dern oorlogsmateriaal alleen. Voor het Syrische volk geldt uiteraard hetzelfde. Slechts op de langere duur gezien kun nen de communistische wapenleveran ties aan de Arabieren voor Israël ge vaarlijk worden. Daarom beziet men het zenden van russische vliegtuigen en tanks naar Syrië voorlopig niet met al te veel bezorgdheid. Wel echter houdt men rekening met onaangename ver rassingen van de jordaanse kant. Anarchie over de Jordaan. Men heeft hier het gevoel, dat Jor danië op de drempel staat van ern stige gebeurtenissen en dat het daar om voor Israël een dringend gebod is de uiterste waakzaamheid te betrach ten. Bij de aan anarchie grenzende toestand, die op het ogenblik in Jor danië heerst, moet Israël overal op voorbereid zijn. Het is geen^eheim meer, dat de jonge koning Hoessein de kiem van een van zijn vader geërfde geestesziekte in zich draagt, zodat hij dikwijls op volkomen onberekenbare wijze op gebeurtenissen reageert. Hetzelfde wordt - naar het schijnt, niet zonder reden - ook van de chef van de jordaanse generale staf, generaal Ali Aboe Noar, beweert. Een land, waarvan de jonge koning en de eveneens nog jeugdige generalissimus feitelijke of potentiële geesteszieken zijn, vormt vanzelfsprekend een gevaar voor de huurlieden. En meer dan alle andere staten heeft Israël, dat een ge meenschappelijke grens van 650 kilo meter met Jordanië heeft, reden om waakzaam te zijn. De herhaalde bloedige overvallen in de sector van Jeruzalem en elders aan de grens zijn geen toevallige episoden, maar dreigende symptomen van een welberaamd plan, om Israël te pro voceren. In zekere zin heeft Israël zich ook laten uitlokken, maar het sloeg toe in de richting, die de be langrijkste provocateur, Nasser, geens zins had verwacht, namelijk in de rich ting van Egypte zelf. Geen andere weg.' De militaire vergeldingsakties, die tot nogtoe werden uitgevoerd, maakten in Israël niemand gelukkig; inderdaad werd er in het land zelf veel kritiek op uitgeoefend. Maar wat moest men anders doen Generaal Burns, thans benoemd tot commandant van het po- litieleger derV.N. voor Egypte, wist als chef van de bestandcommissie ook geen praktischer, moreel-betere wijze van antwoord op de arabische over vallen aan te wijzen. Het enige alter- le soort PETROLEUM voor oliestook- haarden. - BENZINE Allen Caltex Producten. STEENHOFFSTR. 25 SOEST natief was de bevrijdingsoorlog in plaats van vergelding. Lang, zeer lang heeft Israël geaarzeld voor het daartoe over ging. Want het wist dat het daarvoor, behalve bij Engeland en Frankrijk, die hun eigen moeilijkheden met Nasser hebben, daarvoor in de wereld weinig begrip zou vinden. Israël heeft in Egypte zeer bepaalde doelen de vrije doorvaart door het Suezkanaal en de Golf van Akaba en uitroeiing van de kampen, van waar uit de egyptische overvalcommando's hun strooptochten naar het israelische grensgebied ondernamen. Maar daar nevens heeft de regering van Ben Goerion zeer zeker nog andere bran dende wensen. De overige leden van de Arabische Liga hebben hun egyp tische bondgenoot in de afgelopen da gen schromelijk in de steek gelaten. Maar Israël maakt er zich geen enkele illusie over, dat een buurland als Jor- tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen. danië, dat de openlijke strijd uit de weg is gegaan, niet binnenkort opnieuw zal overgaan tot het ontketenen van bloedige grensincidenten. Wat Israël vooral van de egyptische les, die het de wereld heeft gegeven, verwacht, is dit een vredesverdrag, dat aan zijn grenzen zodanige verhou dingen zal scheppen, dat het niet per manent met de voet aan het geweer behoeft te staan en zich in alle rust kan wijden aan de opbouw van de jonge staat. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 De Hongaren hebben met hun opstand een traditionele taak volbracht, name lijk een strijd voor de vrijheid. Reeds eeuwen hebben zij als oostelijk bastion van de westelijke wereld te kampen gehad met de aanrollende gol ven van veroveringslustige oostelijke volken. Steeds weerden zij zich dap per, vingen de eerste stoot op en zucht ten soms jaren onder vreemde over heersing. Maar de Magyaren zijn vrij heidslievend en hun geschiedenis is rijk aan opstanden tegen overheersing en tirannie. Het volk, dat momenteel Hongarije be volkt stamt volgens wetenschappelijke onderzoekingen uit de Gobi-woestijn. Hier vinden we de bakermat. Na de val van het door de chinezen vernie- tige rijk van de Hunnen, trokken zij naar het westen. Het was een noma denvolk, dat de strijd en de met deze onafscheidelijk verbonden onafhanke lijkheid, veel hoger schatte dan de be- hagelijke welstand. Dit leidde er toe, dat het zich in de wereld waarin het leefde, niet meer thuis voelde. Zo stormde het met zijn rijke veestapel in een dappere rit de oneindige poesta tegemoet, waar de gouden vrijheid wenkte. In het jaar 894 vestigden de Magyaren zich in Hongarije. Hun vorst Géza organiseerde het nieu we rijk en liet zijn zoon Vajk dopen, die hierbij de naam Istvan of Stefan krijgt. Deze Stefanus grondveste het eigenlijke Hongaarse rijk, bevorderde het christendom en werd later heilig verklaard. Sindsdien werden alle ko ningen van Hongarije met de heilige Stefanuskroon gekroond. Aan het ein de van de laatste oorlog heeft men kans gezien deze kroon, het relikwie van Hongarije uit russische handen te houden. De kroon werd uit Hongarije gesmokkeld en in Oostenrijk aan de Atersee begraven. Vervolgens groef men hem weer op, omdat men de berg plaats niet voldoende veilig vond en vervoerde hem naar Zwitserland. Het verhaal wil, dat onderweg de wagen BRAAMWEG 22 SOEST TEL. 3045 werd aangehouden door Amerikanen en sindsdien weet men niet waar het re likwie zich bevindt. De legende ver telt, dat hij, die de kroon bezit, de macht over Hongarije zal bezitten. In 1241 kregen de Magyaren de eerste stoot op te vangen voor het westen. De mongolen vielen in. Uiterst dapper hebben de bewoners van Hongarije zich verzet. Honderdvijftig jaar later in 1391 stroomden de Turken binnen. Ook hiertegen hebben de Hongaren zich met alle kracht geweerd. Geen tirannie van de overheersers was in staat de Magyaren te doen berusten in hun lot. Steeds weer kwamen zij in opstand en stelden door hun aktiviteit de ove rige westelijke landen in staat de be dreiging te keren. Zowel de Mongolen als later de Turken werden verdreven. In 1848 kwamen de dappere Hongaren in opstand tegen de overheersing door de Habsburgers. Het lukte dezen niet de opstand te onderdrukken, tot dat er hulp kwam van de russen, die samen met de Habsburgers de dappere Magy aren neerwierpen. Na de eerste wereldoorlog daagde de vrijheid wee'r, doch deze was van korte duur. Weer zuchtten de Hongaren on der de tirannie, die zij als volk zo verfoeien, weer kwamen zii in opstand en brachten offers voor hun vrijheid als bijna geen ander volk ooit deed in een revolte. Wetende, dat de overmacht hen zou verpletteren, vochten zij door en verkozen de dood boven de slaver nij. De opstand van de Hongaren zal in het boek der Vrijheid met gouden letters worden genoteerd op de blad zijde van moed en dapperheid. Het epos der Magyaren werd met bloed geschre ven VIRUSSEN. Dr. P. Kooy, arts-bacterioloog van het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam, heeft voor de Volksuniversiteit gespro ken over Virussen en de bestrijdings middelen tegen deze micro-organismen en ondanks het slechte weer waren velen naar het Oranje-Hotel gekomen. Na een korte inleiding door Ir. Vol ders gaf dr. Kooy allereerst een over zicht van de microben of micro-orga nismen, die bestaan uit bacteriën (die o.m. t.b.c. veroorzaken), Protoziën (die o.a. malaria teweeg brengen), verschil lende schimmelsoorten en tenslotte de virussen, waarvan de bekendste de ver wekkers van mond- en klauwzeer en kinderverlamming zijn. Chemici nemen graag aan, dat virus sen niet leven, maar bacteriologen be weren het tegendeel en men mag wel aannnemen, dat althans de grote vi russen levend zijn. Vroeger heetten ze ultra-vira omdat ze zo bijzonder klein zijn, maar met microskopen, die tot 100000 maal vergroten; zijn de kleinste nog waar te nemen. Een virus heeft levend weefsel nodig in tegenstelling tot b.v. de bacterie, die vrij gemakkelijk gekweekt kan wor den, waardoor het bestrijden eenvoudig wordt. Lang heeft men gezocht naar een middel om de virus buiten mens of dier te kunnen kweken. Na dier proeven kwam men tot het in leven houden van stukjes van het dier bui ten het lichaam. Later ontdekte men dat virussen in een broedei gekweekt konden worden, een vinding van de Australiër Burnet, waarmee de resulta ten met sprongen vooruit gingen. In de laatste tijd geeft men echter weer de voorkeur aan weefselkweek. De bacteriologie is een jonge tak van wetenschap met de nederlanders Leeu- wenhoeck als voorloper en Pasteur en Robert Koeh als grondleggers. In de loop van deze eeuw is men begonnen met de studie van de virussen en niet lang geleden had men in Amerika suc ces met een vaccin tegen de kinder- VOOR DAMES EN HEREN IN TWEED - EG. LINNEN GABARDINE DE NIEUWSTE MODELLEN F. C. Kuijperstraat 10 - Tel. 2803 verlamming met als basis de weefsel kweek. Er zijn hierbij fouten gemaakt, maar dit doet niets af aan de grote waarde van de ontdekking van' de bac terioloog Salk. Met de elektronenmikroscoop kunnen virussen gemeten worden. De kleinste zijn die van mond- en klauwzeer en kinderverlamming, die het honderddui zendste deel van eer\ millimeter uitma ken. De vorm is verschillend; bolvor mig, draadvormig en soms zelfs padde- stoelvormig. Bij infectie circuleert het virus eerst door het bloed en hecht zich dan aan een bepaald weefsel. Bij influenza in de luchtwegen, bij kinderverlamming in het zenuwweefsel, waarbij vaak motorische cellen uitgeschakeld worden. Geen virus infecteert zoveel mensen als juist het polio-virus en in verhouding zijn de nadelige gevolgen zeer miniem, vergeleken bij andere infectieziekten. Dit jaar zijn duizenden en duizenden geïnfekteerd en overal kwamen maar enkele gevallen tot kennelijke verschijn selen van kinderverlamming. Erger nog dan de paralytische kinder verlamming is de vorm, die het adem halingsorgaan aantast en daardoor zon der ijzeren long dodelijk is. Dr Kooy was van mening, dat de vermoeidheid door grote inspanning, waar deze zo mer tegen gewaarschuwd is, waarschijn lijk geen gewichtige faktor is bij het besmettingsgevaar. Niet laten vaccine ren en geen amandelen laten verwij deren wanneer er kinderverlamming heerst is echter zeer gewenst. Vroeger betrof deze kinderverlamming inderdaad bijna alleen kinderen, maar dit is nu anders. Dit geldt voor alle infectieziekten en is een gevolg van de grotere hygiene. Voor de oorlog was b.v. 80 °/o van onze bevolking immuun tegen t.b.c., nu slechts 20 °/o. Dit is een compliment voor de verbe tering van de hygiënische toestanden, daar men nu immuun wordt door be smetting, maar kan in bepaalde ge vallen fataal zijn. Theoretisch zou men iedereen tegen alles kunnen inspuiten, maar daarmee kweekt men kasplantjes en een over maat aan antibiotica als peniciline en de nieuwste vindingen veroorzaken vaak nieuwe nog onbekende ziekten, daar het natuurlijk evenwicht verstoord wordt. Wij hebben n.1. vele onschadelijke bac teriën in ons lichaam, die ons be schermen tegen de schadelijke. Worden door antibiotica alle bacteriën gedood dan krijgen schadelijke exemplaren 'n gemakkelijke gelegenhed om binnen te dringen. Toch kunnen de goedaardige bacteriën, de commensalen wel eens kwaad aan richten en blaasontsteking of nekkramp veroorzaken en vaak zijn ze niet op gewassen tegen de parasitaire bacte riën, zoals de t.b.c.-, typhus- en para- typhusverwekkers. Men is het er niet geheel over eens of een virus erger is dan een bacteriële parasiet of niet, daar men niet weet of men een virus moet beschouwen als een gedegenereerde bacterie of als het begin van een nieuwe vorm. Antibiotica hebben alleen op grote vi russen invloed, maar bij mazelen, kin derverlamming en mond- en klauw zeer werken ze niet. Tegen kinderver lamming moet gevaccineerd worden met het dode virus. Tegen pokken wordt met een levend virus gevacci neerd en voor kinderverlamming zal het levende virus binnenkort ook wel de ideale bestrijdingswijze blijken te zijn. Tegen influenza heeft men nog geen vaccin. Ook een reconvalescentenserum kan de ziekte voorkomen en dit wordt vooral toegepast bij mazelen en rode hond. Hierin schuilt echter het gevaar, dat het seum juist een levend virus bevat dat ziekte veroorzaakt. Na de pauze beantwoordde dr Kooy vragen. Niet krabben. De helder vloei bare DJD.D. kalmeert de jeuk In enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF 1.20 BALSEM 1.50 ZEEP 0.90 S.P.S.V.-CONTACT-AVONDEN. De feestavonden van de Soester Politie Sportvereniging, waarvan er jaarlijks twee voor leden en donateurs gehou den worden, hebben een goede naam en ook ditmaal zijn het succesvolle avonden geweest. De voorzitter, de heer H. G. Scholt- meyer, verwelkomde op de eertse avond de burgemeester en zijn echtgenote en de hoofdinspecteur van politie, de af gevaardigden van verenigingen en al le andere aanwezigen, onder wie het erelid de heer C. van Wijngaarden en een der oprichters van de vereniging, de heer Voet. De omstandigheden waaronder nu feest gevierd moest worden waren ongunsti ger dan andere jaren door de slechte internationale toestand en de gebeurte nissen in Hongarije, zodat besloten was het dansen na afloop van de feest avond te vervangen door een gezellig samenzijn. Dit was in overleg met de burgemeester besloten. Henk Bukman, Annie Meyer, Jan van Oost, Wim Scholte en Miss Bernelly brachten een alleraardigst cabaret-pro gramma en Henk Bukman was de spil waar alles om draaide. Een vleugje Willy Vervoort en een snuifje Stan Laurel, de rest Henk Bukman, en sa men was dit prima. In de eerste sketch kostte het erg veel moeite de hoofdinspecteur van politie aan de telefoon te krijgen, want Lon den, Parijs en Tokio bleken veel ge makkelijker te bereiken, maar het luk te dan toch en Bukman kon meedelen, dat de blauwe engel eruit zou gaan en vervangen worden door een volks bus. Wim Scholte zong hierna met bravour een italiaans en een weens lied en een cowboy-song. Tussen de verschil lende scenes door vertelde Henk Buk man zijn moppen, kompleet met baard, of gladgeschoren. Jan van Oort bracht een akkordeon-potpourri en Henk Buk man stelde zich op het politiebureau aan toen hij bij de afdeling gevonden voorwerpen kwam om ie vertellen, dat zijn vrouw zoek was. Huweliiksperikelen waren er natuurlijk ook en ze bleken 3. Hamea-Gelei Tube Fl. 1 60 een wijze les in te houden, want als je thuis liegt dan moet je het goed doen en niet zoals Bukman. Het slangenmeisje Miss Bernelly stelde vele aanwezige dames met haar figuur in de schaduw en Henk Bukman toon de zich op rapport bij de kapitein de meest dwaze soldaat van vijf wereld delen. Na de pauze hield Bukman als ge heelonthouder een ontroerende rede bij een eerste-steenlegging, maar het ont aardde natuurlijk in dronkemansgelal door het verwisselen van de inhoud van zijn glas. De zaal zong wat schuch ter mee bij het akkordeonspel van Jan Oort, maar toen het bijna afgelopen was ging het beter. Henk Bukman en zijn dubbelganger brachten een dwaze sketch en in een snel tempo zat Henk zichzelf achterna toen zijn huwelijk in gevaar kwam. Wim Scholte gaf een geslaagde imitatie van Rudi Schuricke en Bukman deed machtig dwaas als toneelspeler, die gten toneelspeler bleek te zijn maar een aktief man die donateurs voor S.P.S.V. kwam werven. Miss Ber nelly en haar partner toonde lenig heid, kracht en gratie in schaars tex tiel en tenslotte speelde Henk Bukman in z'n eentje een machtig drama, waar bij 3 personen om het leven kwamen en een rechercheur van politie ten slotte de zaak maar uit moest zien te zoeken. Na afloop dankte de heer Scholt- meyer de artisten voor het gebodene, dat voortreffelijk was. PRIJSUITREIKING VOORTUINEN. Dinsdagavond werden in De Gouden Ploeg de prijzen uitgereikt van de voortuinenwedstrijd, die ook dit jaar weer door de tuinbouwvereniging ge organiseerd is. De uitslag was reeds eerder bekend gemaakt. De voorzitter van de vereniging, dr. Felix, opende de goed-bezochte bijeen komst met een welkomstwoord aan al len en in het bijzonder aan ir. Ruys van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, die kleurendia's vertoonde van bekroonde tuinen en van tuinen die niet voor een prijs in aanmerking gekomen waren. Het gaf hierbij toelichtingen. Ook wer den er afbeeldingen getoond van tuin aanleg en volkstuinen in Oostenrijk. Na afloop hiervan werden er vragen gesteld en beantwoord. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. De zondagsdienst wordt waargenomen, door dr. W. J. Schutte, Burgem. Gro- thestraat 65, telefoon 2333 en dr P. Donker, Middelwijkstraat 34, telefoon. 2815. Zondag is geopend apotheek „Soest"r Soesterbergsestraat. On mid del lijk met Rennies. Gewoon een of twee Rennies laten smelten op de tong en alle leed is geleden. Water of zo komt er niet aan te pas en omdat Rennies één voor één hygiënisch verpakt zijn, kunt ge ze al tijd makkelijk bij U steken. Een pret tig middel en smakelijk bovendien. Vraag een pakje Rennies en U bent voor lange tijd gewapend. Voor Uzelf ook om een disgenoot-in-nood uit de brand te helpen. BIJ DE POTTENKIJKER. Het gerommel en gemopper in ons ho tel „De Wereld" is nog flink aan de gang, dat zult u wel gehoord hebben. We schamen er ons echt wel 'n beetje voor, want we willen toch zo graag de indruk wekken een eerste rangs huis te zijn en daar lijkt het nu niet erg op. Die Rus gaat nog altijd bar te keer. Daar krijg je gewoon kippevel van. De direktie heeft hem wel verzocht om de hongaarse keuken te verlaten, maar van zo'n verzoek trekt die lompe beer zich geen klap an. Integendeel, hij zit breeduit op de aanrecht, trapt de Hongaar nog waar ie 'm maar raken kan en scheldt 'm uit voor alles wat lelijk is. Maar, hoe gewond onze Hon gaar ook is, toch trapt ie de Rus zo nu en dan tegen z'n schenen of gooit 'm een deksel naar zijn hoofd. En de nu als hoofd van de keuken aangestelde duvelstoejager, daar luistert niemand naar, al staat dat jong nog zoveel zoe te broodjes te bakken. De egyptische barkeeper heeft wel 'n beetje bakzeil gehaald. Die heeft in gestemd met het verzoek van de di rektie en raad van commissarissen om een toezichthouder in de bar toe te laten. Dat is zogenaamd om te voorko men, dat er nog meer ruzies in de bar onstaan, maar toch ook wel om toe te zien dat iedereen in de bar netjes bediend wordt en de bar keeper geen vrindjespolitiek toepast. De joodse liftboy mag niet meer in de bar verschijnen, wat 'm wel 'n beetje spijt, maar hij durft toch niet tegen het besluit van de direktie in te handelen. In die bar zal nu voor lopig wel geen ruzie meer ontstaan, daar zal die toezichthouder wel voor oppassen. Maar die Rus heeft gezegd, dat ie geen toezichthouder in z'n hongaarse keu ken toelaat. Als de direktie .tocht zou doorzetten, is ie in staat om 'm er vierkant uit te smijten. Dan zou je helemaal de poppen aan 't dansen heb ben, want wij zouden natuurlijk wel verplicht zijn om de direktie te helpen en dan zie ik er van komen, dat de hele boel kort en klein geslagen wordt en niet alleen bij die Rus. Dat ziet de direktie ook wel in en die voelt daar natuurlijk niets voor. Al zit die Rus nou nog zo scheef, want hij bemoeit zich steeds met 'n ander mans zaken, louter door z'n lichaams kracht neemt hij toch nog 'n bevoor rechte positie in. Dat zit ons genoeg dwars, hoor. Laat ik je dat vertellen. Er zal wel niets anders opzitten, dan onze tijd af te wachten. Die komt wel 'n keer en dan zal die Rus nog lelijk op z'n neus kijken, maar intussen zit ten wij met de aangebrande goulash, waarvan de stank door het hele hotel trekt. De Rus is nog jarig geweest ook, maar daar hebben we ons natuurlijk niets van aangetrokken. Hij heeft geen ca deautje en geen gelukwens gehad, be halve van een paar onderkruipers, maar daar kon ie niet erg trots op ziin. Het liefst hadden we hem 'n paar stink bommen gestuurd, maar we konden geen luchtje bedenken, dat erg ge noeg voor 'm was. De hele keuken stinkt al zo bar. POLLEPEL.

Soester Courant | 1956 | | pagina 4