r NASSER. Autoverhuur ,VITESSE' De zaak met de betere SERVICE ZONDAGSRIJVERBOD SOEST f449.-- - JA! BAMBINO MOTORHUIS MOBI VIERDAG EN DE HOEK. w BATENBURG'S Erkende Auto- en Motorrijschool DINSDAG 4 DECEMBER 1956. 34e JAARGANG no. 91. SOESTER OURANT ▼erschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WE EDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 EGYPTISCHE DICTATOR KREEG GEVOELIGE LES. Ben buitenlandse diplomaat, die overste Masser eind juli, dus nog voor de na tionalisering van het Suezkanaal en vervolgens weer na het sluiten van het bestand bezocht, stelde vast, dat hij nog nooit een mens in zo korte tijd een zo grote verandering had zien onder gaan als de egyptische dictator. Uit een man, die - wij citeren hier de bui tenlandse diplomaat, die een met Egyp te bevriend land vertegenwoordigt - „zich zijn yerantwoordelijkheid niet ten volle bewust was", is een „nadenkende man, geplaagd door zorgen" gegroeid, die „de grenzen van zijn macht en de gevaren van zijn impulsieve daden heeft erkend". De smadelijke nederlaag, in de Sinaï- woestijn tegen de israelische strijd krachten geleden, de landingsoperaties van Britten en Fransen en het feit, dat niet de eigen kracht, maar het russi- sche optreden en de gehoorzaamheid van zijn tegenstanders aan de Ver. Naties hem van de volledige onder gang hebben gered, zijn, zo meent de diplomaat, een uiterst leerzame les voor overste Nasser geweest. Veel wijst erop, dat deze mening over de 38-jarige dictator, die in de eerste 4 jaren van zijn politieke loopbaan tal rijke successen boekte, juist is. De man die zoals een ander voor hem - gedacht had met de zekerheid van een slaap wandelaar van triomf naar triomf te kunnen schrijden en straffeloos de ge hele wereld te kunnen uitdagen, heeft plotseling moeten inzien, dat ook aan zijn macht grenzen zijn gesteld en dat het geluk, dat hem in het verleden steeds welgezind was, hem plotseling in de steek kan laten. En hoe gemakke lijk waren de eerste successen, te be ginnen met de val van koning Fa roek. Maar toen kwam de eerste tegenslag Nassers poging, maarschalk Tito na te volgen en het oosten tegen het westen uit te spelen, om op deze wijze de Verenigde Staten tot financiering van zijn gigantisch lievelingsproject, de stuwdam bij Assoean, te bewegen, mis lukte. Wat hij daarna deed, was een daad van wraak tegenover het westen begaan, vrolijk en onbezorgd, met dat volledige gemis aan staatsmanswijsheid, dat de buitenlandse diplomaat in de heer en meester van Egypte ontdekte. In de eerste weken na de nationalise ring van het Suezkanaal heeft Nas ser met buitengewoon veel handigheid tegenover het eigen volk, de overige arabische landen en de gehele wereld de rol van de „sterke man" gespeeld, die voor zijn daden staat en geen stap STADHOUDERSLAAN 94 - TEL. 3069 Ja, ja Dat zondagsrijverbod Verprutst mijn zondagsrijgenot; 'k Schik mij gelaten in mijn lot Niks aan te doen, wat mot, dat mot. 't Is een vervelend, naar idee Maar 't brengt toch óók zijn voordeel mee Een auto, dit koud is gesteld, Verdient, juist door dat niets doen, geld; Oók loop ik, door die toestand thans Veel minder hospitalenkans; Ook voor gezondheid is het iets Ik grijp nu grager naar mijn fiets. Ik zet mij voor mijn venster neer Wat rustig Bijna geen verkeer; 'k Verheug mij voor de bromfietsschaar, Zij maken tochtjes met elkaar. Een combinatie, die nèt doet, Of hun benzine-neusje bloedt; Zij puffen, zucht ik met 'n zucht Héél wat benzine in de lucht En, als ik zondags eens met spoed Naar Soest, naar de redactie moet En vliegensvlug daar hénen rijd Verlies ik hélemaal geen tijd Met 't zoeken naar parkeer-terrein, Daar óveral ruim plaats zal zijn; 'k Parkeer mijn wagen vlug en vlot O néé - 't is zondagsrijverbod. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). terugwijkt. Maar sindsdien is de wer kelijkheid er voor Nasser wel geheel anders gaan uitzien. Een zwakke man. De gebeurtenissen van de laatste weken hebben de „sterke man" zich voor de eerste maal van zijn zwakten bewust doen worden en in hem de verandering bewerkt, die de buitenlandse diplomaat bij zijn laatste bezoek aan Nasser vast stelde. Nasser is zich zijn militaire zwakte be wust geworden, want hij weet nu, dat zijn leger van 120.000 man aan een aanval van modern uitgeruste troepen slechts enkele dagen weerstand kan bieden. Hij is zich zijn zwakte op bin nenlands politiek gebied bewust ge worden, want het is hem niet gelukt, het egyptische volk tot de strijdlust op te zwepen, die de voorwaarde voor een totale oorlogvoering is. En tenslotte is hij zich zijn zwakte op het gebied der buitenlandse politiek be wust geworden, want geen van de ara bische „broederlanden" is hem in de nood daadwerkelijk te hulp gekomen en Moskou heeft weliswaar felle dreige menten aan het adres van Engeland, Frankrijk en Israël gericht, zelfs het zenden van „vrijwilligers" in het voor uitzicht gesteld en daarmede Nasser op het laatste nipüertje in het zadel gehouden, maar zelfs in Caïro twijfelt men er aan, of de Russen, als puntje bij paaltje was gekomen^ inderdaad troepen zouden hebben gezonden, om dat zij daarmede het risico van een wereldoorlog op zich moesten nemen. De grootste zwakte van de „sterke man" is echter, dat hij zijn zwakten niet mag tonen. Hij mag niet toegeven, ook niet indien het hem op het ogenblik duidelijk geworden is, dat hij te ver gegaan is. De verandering, die zich in overste Nasser heeft voltrokken, zal daarom naar buiten waarschijnlijk ver bergen blijven. TWEE RAADSVERGADERINGEN BINNEN 5 DAGEN. Door B. en W. onzer gemeente zijn twee raadsvergaderingen uitgeschreven. Op 7 december komt de raad bijeen ter afdoening van een agenda van 29 pun ten en op 12 december ter behande ling van de begroting. Agenda voor' de vergadering op vrij dag, 7 december, te 19.15 uur. 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering d.d. 2 november 1956. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van J. F. de Bruin, Wiek- sloterweg W.Z. 31, verzoekende aan sluiting van zijn perceel aan het water leidingnet met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. ter afdoening. b. Aanbieding overeenkomstig art. 22 van de „Gemeenschappelijke Regeling met betrekking tot Bescherming Bevol king in de Kring U IV" van de 6e wijziging begroting 1956 met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. c. Verslag van de instelling voor maat schappelijk hulpbetoon met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. d. Rapporten van het centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen der Ver. van Nederlandse Gemeen ten betreffende controle administraties met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. e. Schrijven d.d. 12 november van Ge deputeerde Staten der provincie Utrecht, inhoudende mededeling dat het in hun bedoeling ligt de jaarwedde van de wethouders vast te stellen op 4200, en hierop de Koninklijke goedkeuring te vragen met voorstel dit voor kennis geving aan te nemen. f. Adres van de heer T. Rietveld met voorstel dit in handen te stellen van Maatschappelijk Hulpbetoon ter afdoe ning. g. Aanbieding van een goedgekeurd besluit inzake de toepassing van de hypotheek- en voorschotregeling par ticuliere woningbouw met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. h. Verzoek van het R.K. schoolbestuur te Soest om medewerking ingevolge art. 72 L.o.-wet tot het treffen van enige voozieningen ten behoeve van de meis jesschool. i. Verzoek van het bestuur der vere niging voor Chr. 1. en u.l.o. te Soes- terberg om medewerking ingevolge art. 72 L.o.-wet tot aanschaffing van enige nieuwe leermethodes. 3. Voorstel tot verlening van ontheffing van de verbodsbepaling, genoemd in art. 2 der verordening ex artikel 4 der Hinderwet 1875, aan a. R. Westra, Nieuweweg 59 te Soest, voor uitbreiding "van zijn inrichting tot bewaring yan afval (lompen en metalen) op het perceel Nieuweweg 59, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 7530. b. H. Quentemeijer te Zeist voor het oprichten van een benzinebewaarplaats en een reparatie-inrichting voor motor voertuigen op het perceel kad. bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 7654, ge legen aan de Middelwijkstraat. 4. Voorstel tot vaststelling van een uit breidingsplan voor gronden gelegen aan de Maatweg. 5. Voorstel tot het onbewoonbaar ver klaren van de woningen Verlengde Kolonieweg 6 en Nieuweweg 24. 6. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van enige onbewoon baar verklaarde woningen. 7. Voorstel tot benoeming van leden der commissie als bedoeld in art. 8 der Woonruimtewet. 8. Voorstel tot aanvulling van de Ver ordening ter voorkoming van brand. 9. Voorstel tot het verlenen van me dewerking ingevolge art. 50 der Kleu teronderwijswet naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der R.K. Kleu terschool te Soestdijk, ten behoeve van de aanschaffing van meubilair, speel- en ontwikkelingsmateriaal enz. 10. Voorstel tot vaststelling van de uitgaven van het openbaar lager onder wijs over 1955, ingevolge art. 55 der Lager onderwijs-wet 1920. 11. Voorstel inzake vergoeding als be doeld in art. 13 der Lager onderwijs-wet 1920. .12. Voorstel tot het verlenen van me dewerking, ingevolge, art. 72 der Lager onderwijswet 1920, naar aanleiding van verzoeken van a. Het bestuur der Vereniging voor Chr. L. en U.L.O| te Soesterberg ten behoeve van de aanschaffing van leer middelen voor de invoering van het verkeersonderwijs; j b. Het R.K. Schoolbestuur van Soes terberg om bij loet aanbrengen van naadloze vloeren in enige lokalen der R.K.-school de meerdere kosten uit gaande boven een gewone gehele ver nieuwing voor rekening der gemeente te nemen; c. Van het R.K. Schoolbestuur te Soes terberg ten behoeve van de aanschaf fing van 6 z.g. combinatiebanken en 60 leerlingensets voor de R.K. school aldaar. 13. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor inrichting van een noodlokaal in de o.l.-school te Soes terberg. voor een echte Snelbrommer. met J.L.O.-motor, wereldberoemd ALLEENVERKOOP KERKSTRAAT 29 TEL. 3830 Ook Uw Solex is bij ons in vei lige banden. 14. Voorstel tot benoeming van een plaatsvervangend lid der Schoonheids commissie, ingaande 1 januari 1957. 15. Voorstel tot verhoging van de ge meentelijke subsidie in de kosten van restauratie van de Ned. Herv. Kerk. 16. Voorstel tot aankoop van a. grond voor verbreding van de Park laan van J. v. d. Broek; b. grond voor verbreding van de Gal- lenkamp Pelsweg van J. v. d. Broek en H. J. v. d. Broek; c. grond voor verbreding van de Dor- resteinweg van G. H v. d. Broek te Baarn. 17. Voorstel tot verkoop van a. een perceal grond gelegen aan de Laanstraat aan W. J. Sukel; b. een perceel grond gelegen aan de Laanstraat/hoek Koekoekweg aan P. C. van Schadewijk. 18. Voorstel tot ontbinding van de pachtovereenkomst tussen de gemeente en de heren A. A. en H. G. van Doorn, betreffende een perceel grond gelegen aan de Buntweg. 19. Voorstel tot het opnieuw huren van de woning Veldmaarschalk Mont- gomeryweg 29 te Soesterberg. 20. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Zeist inzake vestiging van een erfdienstbaar heid op de toegangsweg naar de riool waterzuiveringsinstallatie voor Soes terberg. 21. Voorstel tot het verlenen van een krediet t.b.v. de aanschaffing van een veegmachine. 22. Voorstel tot benoeming van een lid in het bestuur van de instelling Maatschappelijk Hulpbetoon. 23. Voorstel tot vaststelling van een Verordening op de heffing en invor dering op de Hondenbelasting. 24. Voorstel tot wijziging van de Be zoldigingsverordening 1954. 25. Voorstel tot a. wijziging van het Algemeen Ambte narenreglement. b. wijziging van de Arbeidsovereen komstenverordening c. wijziging van de Wachtgeldregeling; d. vaststelling van een Kindertoelage verordening. 26. Voorstel tot wijziging van de ge meente-begroting en bedrijfsbegrotingen voor 1955. 27. Voorstel tot intrekking van de raads besluiten van 27 augustus 1956 tot het aangaan van een obligatielening en het verstrekken van een geldlening aan de gemeente Harderwijk en tot wijziging van de raadsbesluiten van 26 januari 1956 en 2 november 1956 tot het opnemen van kasgelden voor 1956 en 1957. 28. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aanschaffing van een nieuwe politie-auto. 29. Voorstel van B. en W. tot instelling van een rechtsgeding terzake van ont eigening van enkele percelen grond in Soesterberg. Agenda voor de vergadering op woens dag, 12 december a.s., te 9.15 uur v.m. 1. Voorstel tot vaststelling van de be groting der gemeente en die der be drijven en tot goedkeuring van de begroting van maatschappelijk hulp betoon voor het dienstjaar 1956. 2. Voorstel tot vaststelling van het bedrag per leerling voor het iaar 1956 a. als bedoeld bij art. 55bis van de L.o.-wet 1920 voor het lager, uitgebreid lager en voortgezet lager onderwijs; b. als bedoeld bij art, 34, lid 4, van het „besluit buitengewoon lager onderwijs 1949" voor het buitengewoon lager on derwijs. 3. Voorstel tot vaststelling van een regeling voor de subsidiëring van de lichamelijke opvoeding en sport buiten schoolverband. TREKKING BONNENAKTIE. Trekking van vrijdagavond. Rijwiel Loor, Julianalaan 52; klokje mr. Raedt, Nassaulaan 8; 2 lakens Spek, Beetzlaan 21; strijkbout: Hes- sing, Sophialaan 7; album Pauw, Kerkpad Z.Z. 25; verbandkistje Dura, Bosstraat 80; blik speculaas Van Ma nen, Nieuwstraat 52; doos levensmid delen v. Alphen, Van Straelenlaan 42; blik Verkade v. d. Poll, Waldeck Pyr- montlaan 44; 2 doosjes bonbons Van Ooyen, Soesterbergsestraat 99; thee- lichtje-garnituur Kok, Steenhoffstraat 45; kaarsenstandaard Wed. de Wit, Beetzlaan 39b; doos zeep Brons, Ei gendomweg 4; banketletter Van Neer bosch, Aagje Dekenlaan 11; sjaal Van Wegen, Schoolstraat 44; pindastelletje v. d. Zouwen, Lange Brinkweg 38; fles eau de cologne Hom, Van Weedestraat 13; beeldje Leijding, Talmalaan 27 zaklantaarn Van Breukelen, Klaarwa- terweg 82; muurlampje Dorrestein, Groen van Prinstererstraat 26. Een chocoladeletter werd gewonnen doorCool, Mariastraat 8; De Ruig, Eigendomweg 17; Waal, Ferdinand Huycklaan 32; Smits, Hartmanlaan 13; Van Oostrum, s' Jacobstraat 4; Alberda, Insp. Schreuderlaan 38; Hogeweg, Klein Engendaalweg 18; Zimmermann, Oran jelaan 9; Van Veeren, Van Weedestraat 2; Van Dalen, Braamweg 47. Trekking van gisteravond. 50.- kruidenierswaren W. van Ooyen, Molenstraat 107; 50.- kruidenierswa ren J. Fagie, Bilderdijklaan 21; keu kentrapje H. G. Scheffer, De Genes- tetlaan 3b; pullover S. de Waard, Kon. Paleis Soestdijk; brievenmap T. W. de Bes, L. Brinkweg 38a; 6 blikken groen te N. van Blankers, Dorresteinweg 86; plantenstandaard J. Kuiten, Juliana laan 43; 4 flessen vruchten J. van Gor- kum, Steenhoffstraat 37; 5 blikken di versen F. Mulder, Heuvelweg 37a; nest schalen J. H. Wantenaar, Heide weg 32; doos bonbons J. Koudijs, Van Lenneplaan 56; pantoffels J. Huisman, Betje Wolfflaan 14; 2 koeken en 2 doosjes vruchten Mary Roest, Becke- ringhstraat 31; taart P. N. Kraaijen- veld, Mendelssohnlaan 20; schoorsteen loper Jeannetje Kok, le Heeserlaan tje 58; 2 potten vruchten W. Huurde- man, Eikenlaan 1; strijkbout B. Len- narduzzi, Braamweg 42; kindervoetbal schoenen mej. C. Harteveld, Toren straat 2c; fles boldoot W. v. d. Craats, Eigendomweg 49; handschoenen J. Hut, Hartmanlaan 36. ChocoladelettersJ. Uiterwijk, Oranje- Feitelijk is het om te huilen, dat de redactie van onze krant in de „Vra- gendienst" geen ander advies kan ge ven aan een lezer wiens eigendom door „Waterstaat" is beschadigd, dan een advocaat in de arm te nemen en op die manier te trachten recht te ver krijgen. De bomen langs de hoofdweg, wel eens meer op deze plaats besproken, ver oorzaken een dorpsgenoot zoveel over last, dat hij zich, na vriendelijke ver zoeken aan Waterstaat, in arremoede wendt tot onze redactie, om hem de weg te wijzen hoe Waterstaat tot orde is te roepen. Zijn dak wordt door overhangende takken beschadigd en jaarlijks geeft hij 30 a 40 gulden uit, om de schade, toe gebracht door de Waterstaatbomen, te herstellen. U dacht misschien, dat Waterstaat, Rijksinstelling zijnde, zich zou houden aan wat een ieder in een behoorlijke maatschappij betaamt vergoeden wat men verknoeit en maatregelen nemen om herhaling te voorkomen, maar dan bent U toch verkeerd ingelicht. „Waterstaat" is een groot lichaam met grootse verrichtingen op zijn naam, doch, wanneer het kleine particuliere belangen betreft, akelig klein in zijn opvatting. Daarom, zoals in het aange geven geval, moeten particulieren maar procederen om aan hun rechten te ko men. Dat dit geld kost mag de pret niet drukken. Verliest de particulier, dan moet hij het proces betalen. Wint de particulier dan betaalt Waterstaat via de Schatkist, dus de gemeenschap. Van het laatste trekken de mannen van Waterstaat zich niets aan en van een beetje knok schijnen zij wel te houden. Denkt U maar eens aan de versiering toen wij ,,10 jaar vrij" waren. Het lijkt er veel op, dat ons vooral in het geheugen moet worden gestampt, dat Waterstaat oppermachtig is. Overigens zijn we daar wel van over tuigd, maar het zou m.i. toch wel van meer standing getuigen, wanneer Wa terstaat tegenover kleine particulieren, die over beschadigingen klagen, aan gebracht door hun bomen, en deze be schadigingen kunnen aantonen, een waardiger standpunt innam en hun niet dwingt via de rechter tot herstel te komen. H. OEKMAN. OO £Q GEDIPL. INSTRUCTEUR PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. Heerlijk verwarmde wagen. laan 5; A. Slors, Heideweg 55; N. Gerth, Laanstraat 66; G. de Weerd, Dorrestein weg 15; P. C. Couwenberg, Koningin- nelaan 49; W. v. d. Heuvel, School straat 9; J. de Man, Anna Paulow- ïalaan 4b; G. Hazendonk, Hartweg 32a; G. Onwezen, Molenstraat 97; J. Hasper, Vosseveldlaan 15. ST. NICOLAAS IN DE KERKEBUURT. Vorige week heeft St. Nicolaas zijn intocht in onze gemeente gehouden en dat was ook voor de kinderen van de Kerkebuurt een belangrijke dag, maar een week later kwam pas de dag der dagen want mevr. J. Goudriaan-Nowee had de Sint verzocht naar de Gouden Ploeg te komen, waar ruim 100 kinderen van de buurtvereniging Kerkebuurt, in de leeftijd van 4 tot 8 jaar, de goed heiligman graag zouden ontvangen. De Sint weigerde niet, want dat ligt hele maal niet in zijn aard en hij werd met uitbundig gezang verwelkomd. Mevr. Goudriaan vertelde een verhaal en de kinderen mochten allemaal bij Sinter klaas komen om een geschenk te halen. Plus de nodige vermaningen voor een goed gedrag in het komende jaar. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 220 stuks biggen in prijzen van 38.tot 54. Op de eiemarkt werden aangevoerd 230.000 stuks. Hoendereiren van 15. tot 16.Henneneieren van f 11.50 tot ƒ14.50. Middenprijs 15.50 en 13.-. Prijs per k.g. 2.47 basis 63 gram en 2.37 basis 56 gram. De handel op beide markten had een matig verloop.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1