van £ssen fpicmferoPTiE Het wrede vonnis AUDIUM Depot Zeiss Punktal glazen. BROMWEE. J KERKSTR.3 Iggp' ÏEL.27Ö6 GRAMOFOONPLATEN ORGELS PSANQ's[ INKOOP VERKOOP VERHUUR W. VAN TOL Soest voor 30 jaar. SOEST LINGERIE-ATELIER „PRIBOR" controleuses en strijksters „DE VERGULDE POLLEPEL" Iedere Zaterdag- en Zondag avond muziek. Gelegenheid tot dansen. „CONTRIMIJ" N.Y. nette naaisters en leerling-naaisters. IN DE HOEK. ook voor VAKKUNDIGE KOUSENREPARATIE Stichtsche Schoenenhuizen VRIJDAG 6 JANUARI 1956. 34e JAARGANG no. 2. SOESTER OÜRANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.19 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEV AN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 door dr P. H. RITTER. Het begin van een jaar vormt dik wijls een periode van nadenken en ge- dachtenwisseling over vraagstukken van de tijd. En zo heeft ir. Van Leeuwen, de directeur van de Nederlandse Gist en Spiritusfabriek, tijdens een noen maal van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel te Amsterdam, de zer dagen een inleiding gegeven over een brandend probleem van onze da gen het probleem van de ouderdom. Het heeft vele moeilijke kanten. Het beperkt zich niet tot de kwestie van de ouderdomszorg, het houdt ook in zich de vraag van de ouderdomsklas- sificatie. Men kan van het vraagstuk geen afscheid nemen, wanneer men aan alle ouden van dagen een behoorlijk menswaardig bestaan heeft toebedeeld - en zo ver zijn wij nog niet - maar men bevindt zich dan nog voor de moeilijkheid een vervulling te vinden voor het leven van de andere mens. „Er wordt op vijfenzestig-jarige leef tijd een wreed vonnis geveld", zo deed de heer Van Leeuwen uitkomen. „De oud-gedienden worden de lediggang in gestuurd". Het probleem van de ouderdom ont leent zijn actuele betekenis aan het feit, dat de mensen tegenwoordig ou der worden dan vroeger. De leeftijds grens is verhoogd, en mogen wij de heer Van Leeuwen geloven, dan zal aan het eind van deze eeuw een ze vende deel van de bevolking door zes zevenden moeten worden onderhouden. De verhoging van de leeftijdsgrens brengt met zich mee een langer va lide zijn van de oudere generatie. Het is volstrekt niet altijd zo, dat een vijf enzestig-jarige, aan wie beduid wordt, dat 'het tijd is om heen te gaan, zon der schade aan bedrijf of functie er niet nog vijf jaren bij zou kunnen ne men. Het treffen van sociale maatregelen moet uiteraard volgens een collectieve maatstaf geschieden. En de ouderdoms zorg zal dus aan een bepaalde leef tijdsnorm moeten gebonden zijn. De geschiktheid van de ouder geworden mens om na een bepaalde leeftijd in het arbeidsproces te blijven opgenomen, is echter feitelijk slechts individueel te V^TO^EjpO FU^PAR^TEh B1RKSTRAAT 2 TEL. 2874 Leverancier alle Ziekenfondsen. ELECTR. GEHOORAPPARATEN REPARATIES BATTERIJEN Toen onze brom nog brommer was Wat 't aardig hem te zien; Nu raast hij lang de wegen Maakt brokken bovendien... De bromfiets was een tam verschijnsel, Bescheiden, rustig, sympathiek; Werd met een glimlachje verwelkomd Door 't toen nog niet brommend publiek. Hij liep ruim vijftien kilometer, (Misschien wel twintig zelfs, hóóg-uit) En zoemde als een korfje bijen, Dus 't was géén hinderlijk geluid. Maar daarna werd het dertig, veertig En vijftig en daarna nog méér En nu kent die bescheiden bromfiets Zich zelf, noch 't veilige verkeer. Het is een motorfiets geworden Met (dat is nog de gróótste strop) Een oude heer, een dikke dame, Of een onmondige er op. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden.) bepalen. Er zijn enige zeventigjarigen (en mensen van nog hogere leeftijd), die de belangrijkste plaatsen in het internationaal politieke leven innemen of pas onlangs hebben vaarwel ge zegd. Wij denken aan een Adenauer, aan een Churchill. Er zijn in het gewone leven, buiten dragers van de wereldbeheersende ver antwoordelijkheid, vele zeventigjarigen, die het nog aankunnen middenin het leven te staan. En men kan soms ver rassende bewijzen ontmoeten van de kracht van de ouderdom. Zo zullen vele lezers zich de kerstreportage van de A.V.R.O. herinneren over het Leger des Heils, waarin een drieënnegentig- jarige vrouw met een vast, jong en helder geluid, een uitstekend gebouw de rede uitsprak. Of de oudere mens de kracht heeft zich nog in het volle leven te bege ven, ja, dat is een kwestie van per soonlijke hoedanigheid. Er zullen ook vijfenzestig-jarigen zijn, voor wie het bereiken van het pen sioen een uitkomst is. Maar over het algemeen betekent de stijging van de leeftijdsgrens een toenneming van de volksgezondheid en. van de levens kracht. Het vraagstuk van de overbevolking ontstaat niet alleen van onderen uit, maar ook van bovenaf. Niet alleen de vergroting van het geboortetal, maar eveneens de vermindering van het sterftecijfer maakt b.et ingewikkeld. Tegenover het valide blijven van de oudere generatie staan de verlangens en rechten van een opkomende jeugd. De rechtsgrond van het afvoeren der ouderen door hen men pensioen te be delen, is niet slechts hun mogelijke lichamelijke verzwakking, maar even eens, dat zij de jongeren niet mogen belemmeren om tijdig hun plaats te krijgen in het arbeidsproces. Moeten wij nu de ouderen, die nog behoorlijk op kracht zijn, blijven we ren Moeten wij geheel afstand doen van hun rijke ervaring, die aan het ar beidsproces alleen maar ten goede komt, die even nodig is als het in ventief vermogen der jeugd Of moe ten wij gebruik maken van hun be kwaamheden en hen niet te vroeg uit schakelen Voorop staat, dat een behoorlijk ouder domspensioen noodzakelijk is, dat zich aanpast bij de verhoogde kosten van levensonderhoud die deze tijd te aan schouwen geeft, onafhankelijk van de lichamelijke gepensionneerde. Een pen sioensregeling is iets anders dan een verzekering tegen ziekte of invaliditeit. Zij kan worden gewaarmerkt als uit gesteld loon en zij geeft aan de mens het vertrouwen in een toekomstige vei ligheid, dat de levenskracht en de ar beidskracht verhoogt. Wij zouden ook nimmer pleiten voor een verhoging van pensioengerechtigde leeftijd. Wie de mogelijkheid van rust verdiend heeft door een arbeidzaam leven, moet van die rust kunnen ge nieten en niet te laat. Maar het komt ons voor, dat de kans om de arbeid voort te zetten voor hen, die de kracht daartoe hebben op ho gere leeftijd, niet geheel mag worden gesloten. Ir. Van Leeuwen stelde voor hen te belasten met werk, dat buiten de rou tine valt, zoals bijvoorbeeld discrete administratie, opvoeding van jongeren, rondleidingen en dergelijke bezigheden. In onze dagen van hoge conjunctuur kunnen er vele werkkrachten worden gebruikt voor speciale opdrachten. Geeft daarbij aan de valide ouderdom zijn kans. Breemer, A. Koenders, G. J. Smit, W. v. d. Bedum, M. Scheffer. A.R. A. Endendijk, D. A. de Bruyn, P. Beekman, C. Onderdelinden, N. Veld- huyzen, T. Dorresteyn, H. Bos, W. v. d. Velden, J. v. d. IFlier, P. C. Zonne veld. Vrijz. Dem. Mevr. Droste-Wilmans, F. C. van Ingen-Schenau, Mej. Funke, O. Langelaar, M. van Engers.t Vrijheidsbond Mr. J. H. van Doorne, A. O. Dammers, W. C. H. Doorman, H. J. Gasille, H. W. Vellenga, C. M. van Krieken, C. Haver. Soesterbergse lijst J. Grootewal, J. Nooder, A. Mulder C. Kastelijn, W. de Ridder, J. Lisca jet. Kath. lijst buiten de Kiesvereniging J. A. de Koning, J. van Duren Sr. „Heden. Zaterdagmiddag 2 uur, zal de heer Joh. A. Joustra uit Amersfoort, een praktische les geven in bijenteelt. Zij die belang stellen komen om 2 uur bij de heer C. van Boven, Bosstraat 3. Het weer moet natuurlijk redelijk zijn". De Soester schaak- en damklub kreeg bezoek van de simultaanspeler de heer Staal uit Baarn. Hij won 10 partijen, verloor van S. de Zoete en J. de Boer en speelde remise tegen de heren L. Hornsveld en W. Henger. A. J. A. uit Amsterdam, die in gebroken had in de.R.K. kerk te Soest- dijk werd door de Ütrechtse rechtbank tot anderhalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. „Door de politie alhier zijn dezer dagen weer verschillende inwoners be keurd wegens bouten van schuurtjes, garage's enz. zondet de vereiste bouw vergunning. Wanneer alles gecontro leerd wordt wat de laatste jaren ge bouwd is, dan zullen er nog zeer vele slachtoffers vallen.; Men zij op zijn hoede". „Door de politie werd een dronken vrouw aangehouden, die gesignaleerd stond in het poJi.t33.Mad en wier aan houding werd verzocht door de burge meester van Eemnes". „Zondagnacht, omstreeks 12 uur, Dertig jaar geleden werden in Soest de volgende kandidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen ingediend Chr. Hist. P. C. W. Foeken, L. den Bliek, Mevr. S. G. Landweer-De Vis ser, Jac. van Herwaarden Hzn., H. Pas- tunink, A. Legemaat, M. Hornsveld Jr. S.D.A.P. S. F. Besselsen, K. F. Mud, T. Bleeker, A. Boersma, A. v. d. Broek, H. van Drie, J. Schaap. R.K. H. van Klooster, G. Hilhorst, J. L. Plasman, G. Pronk Gzn., P. v. d. reed een korporaal-motorrijder, T. uit Amersfoort, met een duorijder tegen de afsluitboom van de overweg in Soestduinen. Beiden kwamen te val len en werden aan hoofd en handen gewond. Het motorrijtuig werd nogal beschadigd. Na bij de politie te zijn verbonden, konden zij hun weg ver volgen. T. had door de regen niet ge zien, dat de bomen gesloten waren". „Woensdagmiddag, omstreeks half vijf, kwam de heer J. O. uit Amers foort met zijn auto door de Kerkebuurt rijden. Nabij de openbare school kwam plotseling het zevenjarig zoontje van de heer Van O. per rijwiel achter een groentenwagen vandaan en reed par does voor de auto. De heer O. kon niet verhinderen, dat het knaapje over reden werd. Bewusteloos werd de jon gen opgenomen, waarna dr. De Vos hem onderzocht. Wonder boven won der had hij hoegenaamd geen letsel. Zijn fiets was totaal vernield". „Woensdagmiddag werd vanuit hotel 't Zwaantje in Soesterberg opgebeld naar de brandweer. Er werd medege deeld, dat er een auto in brand stond op de Amersfoortsestraatweg. De brand weer was spoedig tér plaatse, maar het bleek loos alarm geweest te zijn". „Dinsdagavond j.1. vergaderde de vereniging van melkslijters te Soest in café Middelwijk, ter bespreking van de melkprijs. Met algemene stemmen werd besloten, dat er nog geen termen aan wezig waren, wat de zuivelwaarde be treft, om tot prijsverlaging over te gaan, zodat de prijs van 12 ct. voorlopig ge handhaafd zal blijven". „Maandagmiddag, omstreeks 12 uur, kondigde de sirene op het raadhuis door zijn luid en aanhoudend geloei aan, dat er wederom brand was uit gebroken in onze gemeente. Nabij de stopplaats „De Paltz" was een vrij he vige heidebrand ontstaan, vermoedelijk door uitvliegende vonken uit de loco motief van een der voorbijgaande trei nen. Door militairen en leden van de Vrijwillige Brandweer werd het vuur krachtdadig bestreden en men wist het vrij spoedig te blussen. Vooral de mi litairen moet een woord van hulde ge bracht worden voor hun flinke optre den, aangezien gevaar bestond voor aangrenzende bossen". De directeur van het postkantoor maakte bekend, dat de brievenbus van perceel Middelwijkstraat 2 naa.r Mid delwijkstraat 1 verplaatst was. NUTSSPAARBANK. Gedurende het vierde kwartaal 1955 werden bij de Nutsspaarbank te Soest, bijkantoor van de Nutsspaarbank te Amersfoort, 4226 posten van inleg be handeld met een totaalbedrag van 599.173,74 en 2173 posten van terug betaling met 'n bedrag van 573.893,75. Er werd dus meer ingelegd dan terug betaald 25.279,99. Er werden in dezelfde periode 313 nieuwe boekjes afgegeven en afbetaald 80. Het aantal inleggers bij de Nutsspaar bank te Soest bedraagt thans 4973 met een totaal tegoed van 2.716.681,30. VERLOTING SPEELTUINVERBOND. De prijzen van de verloting van S.V.S kunnen tot 15 januari afgehaald wor den bij het V.V.V.-verkeershuis, tegen inlevering van de loten waarop de prijzen gevallen zijn. Van Weedestr. 43A - Soestdijk vraagt voor hele dagen. Hoog loon. Prettige sfeer. Aanmelden aan het atelier. JOHNNY JORDAAN IN EEMLAND. Zelden is de grote zaal van „Eemland" zo vol geweest als woensdagavond, toen vele honderden Soestenaren gekomen waren om Johnny Jordaan te zien en te horen. Het optreden van de amateurs mocht dan aardig zijn en de kennismaking met Bep Bakhuys na zoveel jaren voor vele voetballiefhebbers een sensatie. Johnny Jordaan vormde toch de grote attractie en het spontane meezingen van bekende refreinen bewees, dat hij ook in onze gemeente bijzonder popu lair is. Guus Terhorst opende met dochter El- ly de avond en het huisvrouwenorkest uit Utrecht werd aangekondigd. Een vijftiental degelijke huismoeders met mayonnaisekloppers, flitspuiten, jusle- pels, pannen, potten en allerlei ander gerei zorgde voor gezellige melodietjes. De Blancos, eveneens uit de Domstad, brachten parodieën en lieten het spo ken. De Stuntbrekers, 2 mannen en 'n meisje, hadden niet alleen bij het pu bliek groot succes met hun acrobati sche toeren, maar ook bij de jury, zo dat ze aan het eind van de avond de eerste prijs kregen. Harm Pol uit Amsterdam was bijzon der goed als kapper en in het aardig verzinsel „Mijn eigen krant". De jury gaf hem de tweede prijs met één punt minder dan de Stuntbrekers. Hans van Eijk geneerde zich niet voor zijn kale hoofd, maar pas na afloop van zijn optreden als Spaanse schone bleek, dat hij hiervan de bezitter was, want in vol ornaat was hij een lieftal lige inwoonster van het land van Sin terklaas. Na het ooggetuigeverslag van de voet balwedstrijd tussen Soest en de rest van Nederland kwam Johnny Jordaan HOTEL-CAFÉ-RESTAURANT TELEFOON 2537 Zaal beschikbaar voor alle doeleinden. v.h. KANN CO. vraagt voor haar atelier Prettige werkkring. Hoog loon. Aanmelden Beckeringhstraat 20. Wat er allemaal voor schoons inder tijd is gezegd tegen de vader van baby Hermina Huisman, toen hij de geboorte van zijn docnter kwam aangeven en bleek, dat zij de 15000si.c inwoonster van onie gemeente was, weet ik niet. Het zullen wel mooie woorden zijn geweest en waarschijnlijk ging vadér Huisman naar moeder en dochter te rug met een spaarbankboekje en een doezelig hoofd van alle goede wensen aan het adres van de 15.000ste. In de Soester Ciurant zal toen wel een opgetogen stuk hebben gestaan over „de mijlpaal" voor onze gemeente en een opwekking voor de volgende 5000. Omdat we in die tijd van huisbazen, die behangetjes en gratis verhuizen beloofden, nog niet wisten welke grote rol heer Tabernal en zijn huisvestings bureau zouden gaan spelen en vader Huisman waarschijnlijk niet helder ziende was, liet hij iets na, wat iedere vader van een „feestbaby" tegenwoor dig zeker zou doen. Namelijk, gebruik makende van de hoerastemming, van de Burgemeester alvast een behoorlijke woning aftroggelen voor de jongge borene. Nu weet ik wel, dat wij voor de wet allemaal gelijk (moeten) zijn en dezelfde rechten (moeten) hebben en dat er geen rekening mee kan worden gehou den of we toevallig als 15 of 100.000ste in een of andere andere gemeente ge boren worden. Als prestatie is dit zeker niet aan te merken, maar ons feestvarkentje (als ik het zo zeggen mag) van destijds, had ik, bij haar huwelijk met" de heer Charlsdorp, toch graag, wat anders ge gund dan inwonen bij haar schoon ouders, die zelf ook reeds inwonenden zijn. Natuurlijk zijn er meer van deze ge- yallen en mogelijk nog erger. Wij mogen onze gemeente daar niet zwaar over vallen, zolang Den Haag het standpunt blijft huldigen, dat hui- zenbouwen alleen verantwoord is in conservatieve opvatting zo weinig mo gelijk hout en zoveel mogelijk steen. Wel neem ik het onze gemeente een beetje kwalijk, dat zij bij het huwelijk van de met zoveel hoera ingehaalde 15.000ste inwoonster van onze gemeente, zelfs geen kaartje met goede wensen zond. H. OEKMAN. SOEST UTRECHT BAARN het toneel op en natuurlijk zong hij het eerst van de Westertoren. Hij liet de Jordaan walsen, zong over de schijnende zon, maar „Geef mij maar Amsterdam" was de echte Jordaansong, waar het publiek op inhaakte. „Bij ons in de Jordaan" werd uit volle borst meegezongen. De begrafenis van Nelis verliep een beetje rommelig, volgens Johnny Jordaan, maar daardoor had het publiek z'n pret aan deze dwaze plechtigheid. Tot besluit de nieuwste schlager „Pierement". Indische Nederlanders vormden „The Tropic Serenaders", die met hun mu ziek de vijfde prijs kregen, met twee punten minder dan de degelijke huis vrouwen uit Utrecht. Mas Bes imiteerde Eddy Christiani, Lou Bandy en de man van West Friesland, Kees Stet, en de „Four Howards" be haalden met hun guitaren de achtste prijs. Voor de pauze kwam Bep Bakhuys het toneel op, om de opbrengst van de avond, netto 272.50, in ontvangst te nemen voor zijn televisietoestellen-ac tie. Guus Terhorst herinnerde aan de „Wee gaan naar Rome-tijd", toen nie mand zich voor kon stellen, dat de voetbal-ster Bep Bakhuys twintig jaar later nog eens in 't middelpunt van de belangstelling zou komen te staan als initiatiefnemer van een actie, die pa tiënten in sanatoria en ziekenhuizen van televisietoestellen voorziet. Bep Bakhuys dankte de aanwezigen voor hun bijdrage aan zijn actie en hij sprak de hoop uit nog eens terug te mogen komen. Na de pauze trad het leuke Baarnse jeugdcabaret op en B. S. Hasewinkel uit Utrecht jodelde. Het was al bijna middernacht toen Guus Terhorst de avond sloot en zijn tevredenheid uitsprak over de uitste kende opkomst en het goede verloop van deze eerste amateurparade in het nieuwe jaar.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1