Voor HOEDEN naar HOPPENBROUWERS i Onze Uitverkoop Uw voordeel Stichtsche Schoenenhuizen - Soest - Utrecht - Baarn Oud Soest. W Butzelaar IHAMEA T TWEEDE BLAD VOOR OLIESTOOK DE WITTE POMPEN Ruw®,rode handen RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH Huidgenezing ROUW- eo TROUW- J. LENSSEN MENINGEN VAN ONZE LEZERS. Officiële Mededelingen. ONTVOERD SOEST VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 6 JANUARI 1956. IN SOEST SOESTER STRAATNAMEN. Een van de meest verontrustende scha duwzijden. van de moderne ontwikkeling der maatschappij is de tendens tot uniformering. Op alle gebieden van menselijke samenleving en van mense lijke levensuiting zien we deze unifor mering, dit gelijkvormig-maken van alle natuurlijk-gegroeide veelvormig heid, hand over hand toenemen. Om een eenvoudig voorbeeld te noemen over de hele wereld dragen zo lang zamerhand alle mannen dezelfde soort confectiepakjes (en tegenwoordig in de zomer dezelfde kakelbonte Texas-hem- den), waarmee de boeiende veelvuldig heid der nationale kledijen, uiting van eigen cultuur en stijl, van de aarde verdwijnt. Deze algemene tendens tot uniforme ring werkt ook door binnen de ruimte en in het leven van ons volk. Ver schillen van standen, stammen, smaken, levensinstelling, taal, bouwstijlen, dorps beelden worden steeds meer wegge- walst en een weinig-boeiende gelijk vormigheid begint zich over alles uit te breiden. Zo maakt het langzamer- HUISBRANDOLIE NO. I PETROLEUM Bij grotere afname reductie. Tevens verkoop Rijwielen en Brom fietsen. STEENHOFFSTRAAT 25 TEL. 2185 hand, wat het uiterlijk beeld betreft, weinig verschil meer uit, of men in Dokkum, Meppel, Helmond of Aarlan- derveen woontoveral zijn het dezelfde saai-aardige woonwijken met overal hetzelfde type woningbouw, overal de zelfde keurige, genormaliseerde stra ten met net-rechte trottoirs en lieve plantsoenstrookjes; overal dezelfde Rem- brandtlanen, Beethovenstraten, Anje lierwegen, Prins Hendriklanen enz. Gelukkig begint men meer en "meer in te zien, dat we tegenover deze uni formering en schablonering van het leven ma^r niet lijdelijk behoeven te blijven als tegenover een onafwendbaar noodlot, doch dat gestreefd moet wor den om, naast een zeker kwantum on ontkoombare uniformering door de mo derne ontwikkeling van techniek en en wereldleven, tóch zoveel mogelijk van de uit natuur en historie van mens en landschap gegroeide verscheidenheid te redden, omdat anders het individu meer en meer zijn natuurlijke ver- bondheden verliest en als een los atoom in de lucht komt te hangen en tot mas samens wordt, en ook omdat het kul- tuurscheppend vermogen juist zijn stimulerendste bron heeft in de bonte organische verscheidenheid. Dit groeiende besef is onder andere de achtergrond van het toenemend regio nalistisch streven in den lande. We zien het ook doorwerken in pogen, om zo veel mogelijk oude tradities, gebruiken en feesten in leven te houden of te doen herleven (denk bijvoorbeeld aan het schaapscheerdersfeest in Laren) en in de tendens om plaatselijk in dorps- en stadsbeeld zoveel mogelijk de band met het verleden te bewaren. Na deze inleiding kom ik tot m'n eigen lijke onderwerpde naamgeving van de publieke wegen en terreinen. Wan neer men het bovenstaande overweegt en constateert, dat er ook op het ge bied van de straatnamen een onrust barende gelijkmakerij plaatsgrijpt, dan voelt men de wens opkomen, dat er aan dit onderwerp meer aandacht en meer zorg wordt besteed, dan in vele gemeenten op het ogenblik blijkbaar het geval is. We kunnen begrijpen, dat veel gemeentebesturen wel eens om namen voor de straten van hun uit- barende gelijkmakerij plaats grijpt, dan dan de gemakkelijkste weg volgen, na melijk in navolging van andere ge meenten hun toevlucht nemen tot al lerlei algemene namenkategorieën. Maar ons inziens is dit niet altijd nodig en verdient het de voorkeur, terwille van een eigen karakteristiek en terwille van de band met het dorpsverleden, zoveel mogelijk de nieuwe straatnamen te ontlenen aan van ouds overgelever de namen van terreinen, buurten enz., aan bijzondere plaatselijke omstandig heden en aan personen en geslachten, die in het verleden van het dorp be tekenis hebben gehad. Wat is het, in dit licht bezien, niet jammer, wanneer, zoals maar al te vaak gebeurd is, typische oude straat namen om een of andere modegril ver vangen worden door schablonenamen. We denken voor Soest bijvoorbeeld aan de Heetakkerweg, genoemd naar een oeroud veldstuk op de Eng (Heet-akker heide-akker), die tot Verlengde Talmalaan werd, aan de reeds uit de Middeleeuwen daterende Turfweg (thans Waldeck Pyrmontlaan), waarlangs de turf uit het Soester Veen werd ver voerd, de Holle Weg, later Spoorlaan, thans Prins Bernhardlaan geheten, de Teutsteeg, gelegen in de Teut puntig toelopend stuk), omgedoopt in Korte Melmweg, de Nieuwe Steeg die tot Stadhouderslaan werd, de typische Doodweg, waarlangs in oude tijden de lijkstoeten naar het kerkhof togen, en die waarschijnlijk vanwege de grieze ligheid van de naam in Torenstraat veranderd werd. We zouden nog op verschillende andere kunnen wijzen (de Koude Hoek b.v., thans Eikenlaan) maar dit zou te ver voeren. Gelukkig heeft Soest ook nog een aan tal oude wegnamen bewaard (over ou de namen van wegen in Soest, ver dwenen èn bewaard gebleven, hoop ik binnenkort in een artikel wat meer te vertellen), maar in de nieuwe woon wijken neemt het aantal straatnamen die tegenwoordig in vrijwel alle ge meenten voorkomen sterk toe. Helemaal nodig lijkt ons dit niet, want het Soester land en het Soester verleden bieden nog een schat van namen, die bij de straatnaamgeving gebruikt zou den kunnen worden. Vrijwel elk ak kertje en elk stukje wei, elk steegje en elk heuveltje enz. hebben van ouds hier in Soest eigen namen gedragen, die soms zeer karakteristiek zijn. We denken bijvoorbeeld op de Eng aan 't Houteinde, de Veluwe, de Homberg, de Molenboom, de Bremert, de Heiberg, de Pratter, de Riesberg, de Delakker, het Klinkveld, de Bree, de Driest, de Doornboom, de Bijl, de Haag, 't Krom me morgen, Naaienberg enz. In de streek van Soestdijk en 't Hart vinden we namen als de Roeken, de Ringelbeekse Velden, de Kriekskamp, Kamerbeek, Elberten-akker, 't Duin kampje, 't Waterstuk, Frankenkamp, Potakker, Ganzenberg, Snellenbergsveld, Groen Ooi enz. En dergelijke namen vinden we practisch over het gehele Soester grondgebied. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. Ook de oude namen van talrijke slo ten en watertjes en van buurten en buurtjes die soms nog in de volksmond voortleven, soms ook vergeten zijn, bie den nog heel wat dorpseigen namen materiaal, alsook oude boerderijen en vroegere landhuizen, waarvan Soest er verscheidene gekend heeft. En dan is er nog een kategoriede namen van de zeer oude en typische Soesterse geslachten. Is het eigenlijk niet hoog tijd, dat in ons snel ontlan delij kende, maar tot voor kort over wegend agrarische Soest in straatnamen de herinnering vastgelegd en geëerd wordt van die oude boerengeslachten, die eeuwenlang, sommige reeds sinds de Middeleeuwen, een belangrijke plaats in onze dorpsgemeenschap hebben in genomen en Soest hebben opgebouwd We hebben reeds een Hartmanlaan, 'n Dorresteinweg, een Peter van de Bre merweg, maar daarnaast zouden ook best de geslachten De Beer, Hilhorst (reeds in 1468 was een Hilhorst schout van Soest), Nagel, Schaaij, Staal, Roe ten, Van Altena, Schimmel, De Ruijg, Lochtenstein e.a. hun straatnamen ver dienen. Zo zijn er nog verschillende andere mogelijkheden en wenselijkheden, die er toe kunnen bijdragen ook in de straatnaamgeving Soest een eigen ka rakter te geven en ook hierin de band met het verleden te bewaren. Uw adres voor het huren oan kleding BAARN. TEL. 2783 MAKELAAR - TAXATEUR VREDEHOFSTRAAT 19 - TELEF. 2169 zal gaarne voor U verzorgen Hypotheken en Assurantiën. Koop en Verkoop huizen. Wat is het niet een verkwikking, wan neer men door de doolhof van wegjes en lanen in het landelijke Laren wan delt en men daar straatnamen ziet als Zevenend, Molenaar, Grindbank, Werk- dorger, Vinkebaan, de Noolen, Klaas kampen, Schietspoel, Leemzeulder, Smeekweg, Steffenskamp, Leemkuil, Dammaat, Lingenskamp, Hoeflo, Oos terend, Jordaan, Raboes, Boekweitkor rel, Lantentijmen. De gemeente Laren is er blijkbaar vroegtijdig op uit ge weest op het gebied van de straat namen (maar ook op ander gebied het dorpseigene te bewaren en te be vorderen. Ook in Blaricum treffen we veel typische straatnamen aan. Dit alles doet heel wat fleuriger en pittiger aan dan wanneer men alsmaar door lanen loopt, die men onder dezelfde naam overal in Nederland aantreft. Gelukkig menen we uit enkele recente naamgevingen in Soest te kunnen op maken, dat het huidige gemeentebe stuur (in tegenstelling tot vroegere ge meentebesturen) begrip heeft voor de nadelen van een voortgaande schablo nering der straatnamen en voor de wenselijkheid onder andere door een weloverlegde straatnaamgeving Soest zoveel mogelijk tot een plaats met een eigen karakter te maken. Wij hopen, dat het gemeentebestuur in deze rich ting zal voortgaan en wij twijfelen er niet aan, of het zal bij het zoeken naar geschikt namenmateriaal alle bereid willige medewerking vinden bij de ou de landbouwers en bij enkele oudheid minnaars, die zich door studie en on derzoek in de historie van Soest heb ben ingewerkt. Per slot van rekening is het onder meer voor het geestelijk welzijn van de dui zenden nieuwe inwoners, die zich van overal in Soest vestigen, èn voor de jonge en toekomstige generaties van de oorspronkelijke Soester bevolking van groot belang, dat zij niet komen te leven in een willekeurige woonwij kenverzameling, die desnoods overal in het land zou kunnen voorkomen, maar in een plaats met een eigen, door land schapsmilieu en historie gevormd ka rakter en een eigen sfeer, zodat zij niet in de lucht komen te hangen, maar met hun hart wortel kunnen schieten. Natuurlijk zijn daartoe nog heel an dere dingen nodig dan alleen een goede keuze van straatnamen, maar deze laat ste kan er in elk geval toch iets toe bijdragen. J. H. Soest, januari 1956. Geachte redactie. Met volle aandacht las ik Uw artikel „De wens van 100 soestenaren voor 1956" en in 't bijzonder de wens van wethouder K. de Haan. Zijn edelachtbare wenst, dat spoedig kleine woningen voor bejaarden ge bouwd kunnen worden en dat het door mij genomen initiatief zal uitgroeien. Het is mij een groot genoegen thans te kunnen melden, dat zich reeds meer dan 50 personen als lid hebben laten inschrijven en dat er steeds meer vol gen, terwijl nog velen zich beraden. Namens vele ingeschrevenen breng ik hulde aan de heer K. de Haan voor zijn toegezegde medewerking, hetgeen door allen zeer op prijs wordt gesteld. Onze wens voor 1956 is, dat vele soes ter ingezetenen zullen inschrijven voor de door ons uit te geven obligaties, waarover spoedig nadere mededelingen volgen. Met dank voor de verleende plaats ruimte, Uw getrouwe lezer, G. VAN KLEEF. Braamweg 33. Voorkom en blus die zuurbrand op de maag. Met Rennies. Wacht niet tot Uw maag door over tollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen: klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te stekenRennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in art. 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van a. G. J. Schalkx, Korte Kerkstraat, Soest, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking hou den van een inrichting voor machinale a^Joyi paajad tan ut 'gut^J9A\aq;non Kerkstraat 5, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie A, nr. 3094. b. J. Meerding, Beetzlaan 80, Soest, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een instrumentmakerij en bank- werkerij, in het perceel gelegen aan de Wald. Pyrmontlaan, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 5913. c. Th. J. C. Smink, Beetzlaan 44, Soest, om vergunning tot uitbreiden en wijzi- "Copyright P I B Boi 6 Copcnhog 13. De wetenschap, dat Davids vader in werkelijkheid de oudste van de bei de broers was geweest, opende voor de jongen geheel nieuwe gezichtspunten. Dan was hij dus zelf de rechtmatige erfgenaam van het huis. Inplaats van de zoon van een arme dorpsschool meester te zijn, was hij een rijke grond bezitter. Deze overwegingen werden on derbroken toen de kapitein en zijn oom hem riepen. De kapitein nam eerst het woord en nodigde David op suikerzoete toon uit om een bezoek aan de brik te brengen. David had al lang het verlangen ge had om eens het inwendige van een schip te zien en na enig aarzelen nam hij de uitnodiging aan. Ze gingen terstond naar de roeiboot en nauwelijks hadden ze allen een plaats gevonden of er werd afgestoten en de tocht naar het schip begon. David verheugde zich in deze tocht, die zo geheel nieuw voor hem was en hij merkte verrast op hoe laag zij op het water lagen, hoe hoog de kust scheen te zijn en hoe de brik immer groter werd naarmate zij dichterbij kwamen. gen van de machinereparatie-inrichting, waardoor het aantal electromotoren van 8 op 11 en het totaal vermogen van de motoren van 10Y2 P.K. op 18P.K. zal worden gebracht, in het perceel Beetzlaan 44, kadastraal bekend gemeen te Soest, sectie H, nr. 5023. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrifte lijk bezwaren tegen het verlenen dezer vergunningen in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 17 januari a.s., des voormiddags respect, te 10.45, 11 en 11.15 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 30 december 1955. 2-8-4-2 Moderne kapsels PARFUMERIE- EN TOILETAR1IKELEN STEENHOFFSTRAAT 53 SOEST UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Een jongen kreeg een bekeuring omdat hij op een bromfiets reed ter wijl hij nog geen 16 jaar is. Het afsteken van nieuwjaarsvuur- werk is keurig verlopen. Geen exces sen en geen verwondingen zoals het vorig jaar. Op de Bakkers weg ging een verdwaalde donderbus door een ruit, maar dat ging helemaal per on geluk en was zuiver de schuld van de donderbus zelf en niet van de man die hem liet ontploffen. PRINSESSENGEDENKBOEK VIER ZONNEKINDEREN. Ter gelegenheid van Prinses Beatrix' achttiende verjaardag verschijnt dezer dagen een boek over het leven der vier jonge Prinsessen, getiteld „Vier Zonnekinderen' Het boek geeft, in woord en beeld, een blik in het leven van de vier Prin sessen, haar liefhebberijen, schoolbele- venissen. sportprestaties enz., en al ver tellend wordt als terloops, een karak terschets gegeven van ieder van het viertal. De schrijver, K. Norel, heeft met toe stemming van H.M. de Koningin in het paleis Soestdijk al die indrukken verzameld, die nodig waren voor het schrijven van dit werk. De Rijksvoor lichtingsdienst en het Koninklijk Huis archief verleenden ook volledige me dewerking. Op deze wijze kwam een levendig en boeiend en tegelijk betrouwbaar ver haal van het leven der Prinsessen tot stand. Het is een interressant en waar devol gedenkboek, in fraaie uitvoering, met tal van foto's. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentiniës.s. 17de Octobre, 14 jan. Australië m.s. Johan van Oldenbarne- velt, 9 januari. Australiës.s. Arcadia, 14 januari. Brazilië s.s. 17de Octobre, 14 januari. Canadam.s. Seven Seas, 9 januari. Canada s.s. Arnedijk, 11 januari. Chili via New York, 12 januari. Ned. Antillen m.s. Oberon, 10 januari. Ned. Antillen s.s. Baarn, 12 januari. Suriname m.s. Castor, 11 januari. Unie van Zuid Afrika en Z.W. Afrika m.s. Jagersfontein, 10 januari en m.s. Stirling Castle, 14 januari. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5