SOEST BRAM)WEER TELEF. 3 3 33 SOESTERBERG Een stukje oud-Soesterberg gaat verdwijnen. ONVOORDELIG SPAREN. PETER TOWNSEND VJ VRAGENDIENST. VOOR ONZE DAMES. PRIJSUITREIKING ST. NICOLAAS-ACTIE. De bonnenaetie van de Soester Winke liersvereniging is ook dit jaar een groot succes geworden en voorzitter Mol kon op de laatste bijeenkomst in „De Gou den Ploeg", waar de prijzen uitgereikt werden, meedelen, dat met een stijging van 30.000 gulden een half miljoen omgezet was. De voorzitter bracht dank aan B. en W., van wie de heer v. d. Arend aanwezig was, aan de Soester politie, die steeds medewerking bij de trekkingen ver leend had en aan het erelid de heer H. van Harten. Ditmaal is het batig saldo bestemd voor de kunstschilders. Na een expo sitie, welke in het voorjaar gehouden zal worden, zal een prijs van 500. worden toegekend voor het beste schil derij van een Soester kunstschilder. Daarnaast twee prijzen van 50. Penningmeester Verlinden overhandigde dit geld aan de heer Van de Arend. Na mens de Soester kunstschilders dankte de heer 1'Hoëst, die mededeelde, dat na de expositie een schilderij voor een Soester instelling beschikbaar gesteld zal worden. De heer Mol sprak hierna de vele prijs winnaars toe, waarna Sint Nicolaas en Zwarte Piet binnen kwamen, die door de voorzitter verwelkomd werden. De Sint dankte de winkeliers voor de uitnodiging en sprak een extra woord tegen de winnares van de hoofdprijs. Mevrouw Van Veen, die een wasma chine kreeg. Bij het afscheid werd de Sint luid toe gezongen, want het was zijn laatste be zoek in Soest. WERKEN IS TEN STRENGSTE VERBODEN, MAAR DE EERSTE STEEN IS TOCH GELEGD. De heer A. van Eek heeft zaterdag morgen op de Beckeringhstraat de eer ste steen gelegd van een gebouw, dat het begin vormt van „Ovenbouw 't Vuur". De rechter heeft beslist, dat de naam „Ovenbouw Contact" niet ge bruikt mag worden, dus werd tot de nieuwe naam besloten. Het regende zaterdagmiddag miezerig, maar toch waren er heel wat belang stellenden toen de heer Van Eek, na de kleine plechtigheid, het woord voer de „Denkt niet, dat alles wat gezegd en geschreven is onzin genoemd moet worden, want zie, hier sta ik, Nol van Eek, die de eerste steen legt voor zijn fabriek, die eens tot een groot ovenbedrijf zal uitgroeien. Dit gebouw zal slechts het laboratorium zijn, maar grotere complexen zullen hierna ver rijzen. Eens heb ik gezegd, dat werken ten strengste verboden is, maar dit geldt niet voor mijzelf, want werken is een zegen en maakt een groot deel van het menselijke geluk uit". Gelukwensen en feest in besloten kring volgden en wat als grap begonnen is werd op 8 december ernst. Nu maar afwachten of het bedrijf in de toe komst misschien toch nog barkeepers, vliegerhelden en chinese balletgroepjes nodig heeft. ST. NICOLAAS BIJ DE BEJAARDEN. Ook voor de bejaarden maakte de Sint een uitzondering en hij stelde zijn ver trek nog even uit om een bezoek te brengen aan het gebouw van de Ned. Protestantenbond aan de Rembrandt- laan, waar een vijftigtal bejaarden aanwezig waren. Mevrouw Kruik-de Man verwelkomde de Sint en zijn knecht en de bejaarden zongen weinig minder enthousiast dan kinderen plegen te doen. De U.V.V. Soest had voor geschenken gezorgd, maar ook onderling werden pakjes gewisseld en de dames Haak en Houtkoop en de heren Kant en Catsman zorgden voor afwisseling door voor drachten. Lang bleef de Sint op bezoek en toen het tijd was ging hij met lege handen weg en de bejaarden met volle handen naar huis. BROMFIETSONGELUKKEN. G. v. O. reed met zijn bromfiets op de Steenhoffstraat pardoes tegen 'n boom aan. Hij kreeg een hoofdwond en moest deze in De Lichtenberg laten behandelen. Toen behandelde de politie v. O. nog even, want hij had niet ge heel nuchter op zijn brommer gezeten. De bromfietser H. v. R. reed op de Klaarwaterweg met een grote snelheid tegen een stilstaande auto op. Hij brak zijn rechterbeen en werd naar De Lichtenberg vervoerd. A. S. uit Amersfoort kwam met zijn brommer van de Ossendamweg en zag op het fietspad van de Soesterbergse- straat G. J. H. uit Soest, eveneens op brommer. Hij wilde deze voorrang ver lenen, maar de rem deed het niet en er volgdeeen botsing. De brommers werden flink beschadigd. VERGADERING MOTOR- EN AUTOCLUB. Onder voorzitterschap van de heer G. Slagt vergaderde de motor- en autoclub „Soest" in restaurant Zonne- heuvel. Er waren slechts 2 bestuurs leden en 7 leden aanwezig, hetgeen de voorzitter betreurde. De notulen werd door afwezigheid van de secretaris door de voorzitter gelezen en hierna kwam de lente-rally van 1957 ter sprake. Gewoonlijk wordt met de voorbereidingen al in ja nuari begonnen, maar gezien de precaire benzine-situatie wil men dit nu even opschorten. De nachtrit, welke dit jaar gehouden zou worden, vond geen doorgang om dat rijkswaterstaat slechts een recht-toe- recht-aan rit over hoofdwegen toestond en hieraan is weinig aardigheid te be leven. Er werd een commissie benoemd, die op 22 december voor het goed ver loop van de jaarlijkse feestelijke wild- avond zal zorgen. SINTERKLAAS BIJ DE S.E.C.-JEUGD. St. Nicolaas zou in de nacht van woens dag op donderdag per paard naar Spanje teruggaan, maar de jeugd commissie van S.E.C. heeft de goede Sint nog een paar dagen vast kunnen houden, zodat de 100 jeugdleden van S.E.C., die zaterdagmiddag bij Bos en Duin waren, door de voorzitter van de jeugdcommissie, de heer J. de Rid der, welkom geheten konden worden, terwijl zijzelf Sint en Piet voor de zoveelste maal konden toezingen. Pluimpjes en vermaningen, een Chap- linfilm, voor ieder lid een insigne, sportfilms en na het slotwoord van de heer De Ridder de dank van de voor zitter van S.E.C., de heer Wilhelm, voor 't werk dat de jeugdcommissie verrichtte. Zo'n geslaagde St. Nicolaasmiddag is voor herhaling vatbaar en ook voor de ouderen zal dit de moeite waard zijn. Op de medewerking van de Sint kan altijd gerekend worden, dat is bekend. TONEEL VOOR DE JEUGD. Ieder jaar voert de toneelafdeling van Volksonderwijs een toneelstuk op voor de schooljeugd en ditmaal werd „Prin ses Desirée lacht niet mee" onder re gie van de heer H. de Graaf in de grote zaal van restaurant Eemland op gevoerd. 's Middags de kleintjes en 's avonds de hoogste klassen en dit toneel in sprookjesvorm beviel de kin deren best. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 280 stuks biggen van 38.— tot 56.—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 230.000 stuks. Hoendereieren van 14.50 tot ƒ15.50. Henneneieren van ƒ11. tot 14.Middenprijs 14.75. Prijs per k.g. 2.30 (basis 62 gram). De handel op beide markten had een kalm verloop. Mr. E. H. TOXOPEUS VOOR DE V.V.D. Voor de afdeling Soest van de V.V.D. sprak mr E. H. Toxopeus uit Breda in het Oranje-Hotel. Mr. Toxopeus, die kortgeleden kamerlid voor de V.V.D werd, had een talrijk gehoor dat ver welkomd werd door de voorzitter van de afdeling ir. Bouwman. De V.V.D. kan niet roemen over de re sultaten van de laatste verkiezingen en onwillekeurig krijgt men de indruk, dat een program meer succes gehad zou hebben, daar de geestelijke vrijheid, die de V.V.D. in het middelpunt van de be langstelling plaatste, minder tot de kie zers scheen te spreken dan materiële voordelen. De V.V.D. wenst echter ook voordelen van directe aard als trekpleister aan te voeren en is trouwens ook niet in staat te komen met een uitkering-Oud of een loonronde-Korthals of iets van dien aard. De geestelijke vrijheid komt in de ge hele wereld in het gedrang. In Honga rije is dit al heel duidelijk te zien, maar ook in Amerika en Afrika met zijn rassendiskriminatie kan men moeilijk van geestelijke vrijheid spreken. Toch is deze primair, hoewel velen het met inzien. In landen waar de geestelijke vrijheid ontbreekt wordt de macht van het recht tot het recht van de macht en vooral in de totalitaire staten komt dit tot uiting. Ook in ons land heerst geen geestelij ke vrijheid in de volstrekte zin van het woord en de V.V.D. voelt zich dan ook geroepen voor deze vrijheid op de bres te staan. Met 't mandement van de bis schoppen kwam de geestelijke vrijheid in het gedrang, daar de Katholieken aangeraden werd zich te isoleren van andersdenkenden. Bij de behandeling van de crematiebe- sluiten in de kamer werd met de gees telijke vrijheid vreemd omgesprongen en de V.V.D. werd hierbij door de P. v. d. A. in de steek gelaten. De V.V.D bleef op het standpunt staan, dat de geestelijke vrijheid ook hierbij volledig onaangetast diende te blijven, maar de P. v. d. A. deed water in de wijn om door een compromis alle groe pen in deze partij te bevredigen. De V.V.D. wenst zo'n compromis niet, maar wenst te strijden voor het behoud van de vrijheid, waarvan wij vooral na de gebeurtenissen in Hongarije besef fen kunnen dat zij van meer belang is dan enig direct materieel voordeel. Toch dreigt het begrip vrijheid ook in ons land te verzanden, terwijl zij op elk gebied zo groot mogelijk behoort te zijn. Zij is meer waard dan een bodem pensioen, een nieuwe loonronde of een extra uitkering en omdat zij niet ver loren mag gaan zal de V.V.D. voort gaan de strijd voor deze vrijheid als het kernpunt van haar program te blij ven beschouwen. Op ons dorp in wording is maar heel weinig meer van het oude overgeble ven. De plaggenhutten van de vroe gere heidebewoners zult ge er vergeefs nog zoeken en van de enkele nog be staande boerderijen gaat nu de karakte ristieke Moerbessenberg ook verdwijnen. Met de afbraak van de schuur is men reeds begonnen en over enkele weken zullen ook het-huis en de overige op stand onder slopershanden vallen. Ook de prachtige eeuwenoude lindeboom, die zo oud is als de boerderij zelf en haar tot een schilderijtje maakt uit een tijd, die- nu voor goed heeft af gedaan, is ten dode opschreven. Verdwijnen gaat ook de waterput, die, toen er nog geen waterleiding was, een deel van de Soesterbergse bewoners voorzag van drink- en waswater. Men kan het betreuren, dat dit ty pisch stuk oud-Soesterberg verdwijnen moet, maar dit lot ligt nu eenmaal besloten in het feit, dat er in de sec tor, waarin de Moerbessenberg gelegen is, het nieuwe Soesterberg ontstaat, dat nu als woonoord voor een snel groeiende bevolking, ten zuiden van de Rademakerstraat op een zeer gunstige plaats is gelegen. Aan dat plan moest de Moerbessenberg worden opgeofferd en dit proces is reeds jaren aan de gang, want voor de uitbreiding of aanleg van straten moest herhaaldelijk grond van de boerderij worden afgestaan. Het huis en de opstal, dat alleen nog maar over is, is nu een anachronisme geworden temidden van een zakelijke nieuwbouw. Naar schatting twee eeuwen lang lag de boerderij met haar weide en akker land daar temidden van bos en heide velden, die toen nog een sieraad van dit landschap uitmaakten. De laatste pachter van de oude Moer bessenberg was de heer Manus Burg stede, die er sinds zijn huwelijk, 43 jaar geleden, heeft gewoond tot aan zijn overlijden in 1955. Hij was het type van de gemoedelijke en vreedzame landbouwer, die zijn geluk vond in zijn bedrijf. Mevr. Burgstede en haar dochter heb ben dezer dagen het huis moeten ver laten, daar het onbewoonbaar werd. Vóór de heer Burgstede wordt als eigenaar en beheerder van de boerderij vermeld de familie Van Maaren, van wie achtereenvolgens enige generaties op deze boerderij hebben gewoond. Zij oefenden daarbij ook het beroep uit van roggebroodbakker. Aan deze fami lie ontleent de Van Maarenstraat haar naam. De Moerbessenberg blijft nu alleen nog voortleven in de straat van die naam. OPVOERING DOOR MASKERADE. De toneelvereniging „Maskerade" geeft zaterdagavond, in Huis ten Halve, de eerste uitvoering in dit seizoen met de opvoering van „Het laatste Bedrijf". Dit toneelstuk zal tevens worden ge speeld voor de wedstrijd, uitgeschreven door de N.A.T.U., afd. Amersfoort. OBLIGATIES GEEN AANTREKKELIJ KE BELEGGING MEER. Het is een tijd van gunstige conjunc tuur en toch wordt er onvoldoende ge spaard. De grote klacht van alle fi nanciële en economische deskundigen bestaat hierin, dat het bestedingsniveau van de meeste Nederlanders te hoog ligt. Men spaart niet of veel te weinig. We behoeven er niet of nauwelijks op te wijzen, dat het gebrek aan bespa ringen voor een groot deel voortvloeit uit de voortdurende geldontwaardiging en de onrustige toestand in de wereld. Het economische leven ontwikkelt zich veel te instabiel. Men heeft getracht, de looninflatie te gen te werken door prijsstabilisatie die deels gelukt is, maar ook slechts ge durende korte tijd soulaas biedt. Minister Zijlstra zal ondervinden, dat zijn moderne inzichten der prijsstabili satie worden weggevaagd door een in- konsekwente toepassing. Men tracht de prijzen van ondernemers, dus in de particuliere sector, in de hand te hou den, maar in de overheidsbedrijven moet men prijsstijging toelaten, omdat deze alleen gericht zijn op kostendek- king. Nieuwe verliezen. Elke stabilisatie leidt hier direct tot verliesgevende productie. Daarom zal men binnenkort de tarieven van de P.T.T. omhoog zien gaan. Minister Al- gera heeft reeds aangekondigd, dat ook de spoorwegen met prijsverhogingen zullen komen. Tal van electriciteits- en gasbedrijven hebben de prijzen reeds verhoogd of staan op het punt dit te doen. Evenzeer worden de tarieven van gemeentelijke vervoerbedrijven om hoog gedrongen. Ditmaal willen we eens zien naar de ontredderde toestand van de staats financiën, die ook al de dupe dreigen te worden van al te sterke stabilisatie n.1. van het renteniveau. Het is be kend, dat de staat en de lagere publiek rechtelijke lichamen, die geld nodig hebben op lange termijn, dit slechts mogen aantrekken tegen een rente, die een beDaalde hoogte niet te boven gaat. Men wil daarmede vermijden dat de kosten van geld lenen te zeer stijgen (goedkoop-geldpolitiek). Een lege schatkist. Wie goed acht heeft gegeven op de werkzaamheden van het ministerie van financiën, die weet, dat enkele maan den geleden de schatkist bijna leeg was. Men heeft de schuld daarvan gescho ven op de grote uitgaven van de re gering. In werkelijkheid lag de oor zaak bij de lage-rentepolitiek. De staat heeft geen langdurige leningen geplaatst omdat men wist, dat er een hogere rente zou moeten worden betaald dan strookte met het bestaande rente-gamma van de overheid. Liever trok men geld aan op korte trmijn. De schatkist ging opereren als een de posito-bank. Na bepaalde tijd vroegen echter de banken het geld weer op, omdat men in het buitenland bereid was een veel hogere rente te betalen. Ook in het binnenland is het rente niveau gestegen. Zo was de minister van financiën zelfs genoodzaakt het disconto te verhogen. Maar de staat mocht niet meer betalen en dus kwam zij zonder geld te zitten. Als men niet bereid is bij schaars aanbod van geld een hogere prijs te betalen, kan men zijn behoefte aan geleend geld niet be vredigen. Zien we nu eens naar de reeds be staande staatsleningen. Deze zijn uitge schreven in een tijd toen men tegen een lage rente geld kon lenen. Er is een reeke staatsleningen beneden de 4 °/o. Thans kan men van zijn geld wel meer maken. De bezitters van deze stukken zijn dus gedupeerd en zouden hun staatsobligaties gaarne willen ver kopen. Dit kunnen zij doen, maar de koers van deze lage rente biedende stukken is dusdanig laag, dat men een stuk van 1000,slechts voor 850,- of 860,- kan verkopen. Dit koers verlies is zo ernstig, dat men in dit geval met verlies geld heeft uitgeleend aan de staat. Wij spreken nu nog niet over het ver lies dat de obligatiebezitter reeds heeft geleden doordat in de jaren waarin hij zijn geld afstond de waarde van de gulden veel minder werd. Bij stijgende rente en toenemende geldontwaarding heeft de obligatiebezitter dubbel pech. Hij krijgt geen rente genoeg en ver liest op de hoofdsom door renteverlies. Het moge zo zijn, dat de bezitters van aandelen zowel winst-, alsook verlies- kansen hebben, de bezitters van staats obligaties hebben alleen verlieskansen. Nu kan men daarbij nog opmerken, dat de staat in een tijd van waarde stijging van het geld toch evenzeer veplicht is het volle bedrag aan gul dens uit te betalen en dat men in geval van latere rentedaling evenzeer de eenmaal vastgestelde rente moet betalen. Men vergeet daarbij, dat bij staatsleningen meestal de bepaling wordt gemaakt van toegestane vervroegde af lossing. Daalt dus de rente beneden het niveau, waartegen oorspronkelijk wed geleend, dan lost men eenvoudig de oude lennig vervroegd af en sluit men een nieuwe (conversie). Dezelfde mogelijkheid heeft men bij waardestij ging van het geld, waaraan wij de eerstkomende jaren wel niet toe zul len komen. Ziehier de practische gang van zaken bij staatsleningen. Het zal ieder duidelijk zijn, dat in een tijd van stijgende rente de staat geen haast heeft met het aflossen van de bestaande leningen. De boemerang. Men kan dit vraagstuk overbrengen naar de particuliere sfeer. Bij gesloten hypothecaire leningen doen zich dezelf de moeilijkheden voor. De geldschieters worstelen ook hier met grote verlies kansen door geldontwaarding en kans op rentestijging. Men kan zich hierte gen nauwelijks dekken dan door het opnemen van bepalingen, waarbij de rente op en neer gaat met de geldende rentevoet en mogelijkheden tot ver vroegde opvraging. Het is nauwelijks te verwonderen, dat de staatslening na de oorlog in dis- crediet is geraakt. De door de regering gevolgde monetaire- en rentepolitiek is hier debet aan en de gevolgen begin nen zich als een boemerang tegen de staat te keren. Voor deze vorm van be legging van besparingen begint men derhalve steeds minder te voelen. Alleen pensioenfondsen en andere grote institutionele beleggers, die in de ri sico-vrije sfeer moeten blijven, zullen bereid zijn staatsobligaties te kopen. In de aanvang van ons betoog spraken wij over een tekort aan besparingen en over te grote consumptie. Is het een wonder, dat ons volk steeds min der lust tot sparen aan de dag legt Obligaties geven een groot risico wan neer we met het bovenstaande reke ning houden. Huizenbezit is onrendabel geworden. Voor de belegging in aan delen is alleen hij geschikt, die over 'n voldoende reserve beschikt om even tuele depressies te kunnen opvangen. De spaarbankrente is laag en bij spa ren in munt of papier stelt men zich bloot aan de gevaren van de geld ontwaarding. Vooral voor hen, die zich niet dage lijks bevinden in het centrum van economische activiteit in handel en in dustrie is het sparen geworden tot een riskante bezigheid met veel kansen op verlies en slechts een kleine mogelijk heid op winst. Komt in de bestaande toestand geen verandering, dan is er geen prikkelt meer tot consumptiebe perking. Zeer zeker niet met het doel om daar de voorheen zo veilige maar thans zo gevaalijke staatspapieren voor te kopen. Rusteloos rijdt deze rijder, Deze eenzame figuur Door de rusteloze wereld, Reisdoel rust en avontuur. Over bergen en door dalen Langs rivieren en ravijn, Woeste, wilde watervallen Woestenijen en woestijn. Peter Townsend Zeg, Quo vadis Ben je werkelijk op zoek Op je reis rond heel de wereld Naar gegevens voor je boek Of - is 't hoofddoel van je zwerftocht, d' Oorzaak, dat je rustloos rijdt, 't Zoeken naar 'n kostb're balsem? Die van de Vergetelheid CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). L. S. Hoe kan ik een bewerkt bron zen voorwerp, dat groen geworden is, weer schoon krijgen 2). Hoe komt men in Engeland toch aan de biezondere benamingen van zijn koloniën (gemenebest en dominions). 3). Hoe komt het, dat een poes zo héél weinig eet en wat is en hoe ont staat het spinnen 4). Waarom „staan" de grafstenen op de joodse graven rechtop AntwoordDoor afwrijving met roet en nawrijven met engels rood. Ook kunt u bronzen voorwerpen gemakke lijk reinigen met gedroogde zuring. 2). Dominion is de naam voor autonome gemeenschappen binnen het britse rijk, gelijk in „status", dus in geen enkel opzicht aan elkaar ondergeschikt, noch in binnen-, noch in buitenlandse aan gelegenheden, hoewel verbonden door de Kroon als symbool der eenheid in het britse gemenebest van naties, als leden waarvan zij geheel vrijelijk ver enigd zijn. De benaming „gemenebest" is niet specifiek engels, doch kwam ook in ons land reeds voor ten tijde van de Staat der Verenigde Nederlanden als republiek na de afzwering van Philips II en betekent staat, die niet door een alleenheersend vorst wordt be stuurd. 3). Antwoord Dat een poes zo weinig eet is meestenstijd maar schijn, omdat het dier veelal buiten zijn eigen kostje opscharrelt door op jacht te gaan naar muizen, vogels en insecten. De bin nenshuis levende kat, die ook geen muizen vindt, verwerkt beslist normale porties, overeenkomende met de be hoeften van een lichaam van deze af metingen. Het spinnen van de kat ont staat - populair gezegd - op bijna ge lijke wijze als het snurken van de mens, indien het dier zich behagelijk voelt en de lucht, door het ontspannen van een bepaalde spier, gaat resoneren. 4). Naar men ons van bevoegde zijde mededeelde, is dat lang niet over al het geval en dus maar plaatselijk. Een speciale betekenis mag men er niet aan hechten. Op de portugees-joodse begraafplaatsen liggen de zerken plat. GEKLEDE PAKJES. K. 2312. Dit keurig afkledende deux- pieces is nu echt iets om mee uit te gaan. Heel mooi is de sluiting van het jasje, die niet eindigt in de zijnaad, maar op de figuurnaad, dat maakt slanker. Ben. stof voor 114 cm. bo- venw. 5.80—90 c.m. br. Patronen ver krijgbaar in de aangegeven maten ad 0,85 bij vooruitbetaling. K 3513. Charmant model met een inge zette mouw en een strakke rok. Ben. stof voor 120 c.m. bovenw. 3.25 m.- 130 cm. breed. Patronen verkrijgbaar in de aangegeven maten ad 0.85 bij vooruitbetaling. De patronen kunt u bestellen per brief kaart, waarop aan de adreszijde het verschuldigde bedrag is geplakt. Deze adresseert U aan Bella Patro nen Service, Kr. Nieuwe Gracht 66, Utrecht. Vermeldt duidelijk het nummer en de bovenwijdte.

Soester Courant | 1956 | | pagina 4