De raad behandelt de gemeentebegroting. O Uitbreiding van het politiecorps verzocht. Weinig grond voor woningwetwoningen. 1957 wordt een moeilijk jaar. BIJ GROTE AFNAME MINDER BETALEN HUISBRANDOLIE No. 1 BEL OP No. 2185 DE WITTE POMPEN VOOR RIJLES in allernieuwste OPEL (model 1957) Autorijschool VAN DOOREN Sn§ji f ere wriji RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH Het A.B.G. van Uw succes Ontloop die pün van brandend maagzuur. Neem Bennies! TWEEDE BLAD Huizen te koop gevraagd Makelaar J. LENSSEN Woensdagmorgen, te kwart over negen opende de burgemeester, mr. S. P. Baron Bentinck, de begrotingsvergade ring van de raad. Voor het houden van de algemene be schouwingen werd allereerst het woord verleend aan de heer A. P. HILHORST (K.V.P.), die dank bracht aan de voor zitter voor de wijze waarop hij in het afgelopen jaar de vergaderingen leidde. Mede daardoor is er steeds de goede sfeer geweest, die het gemakkelijk maak te besluiten te nemen in het belang van de Soester gemeenschap. Bij het beschouwen van de nieuwe be groting valt het op, dat de financiële positie van onze gemeente opnieuw on gunstiger geworden is. Voor zover dit investeringen in woningen betreft is dit niet erg, maar grote werken als riolering, zuiveringsinstallatie en vuil verwerking eisen veel geld. Het aan trekken van kapitaal blijkt steeds moeilijker te worden. Ondanks waardering voor het woning bouwbeleid vraagt de heer Hilhorst zich af of de gevoerde politiek wel geheel juist is. Sparen van cultuurgrond is te prijzen, maar veelal wordt door het niet beschikbaar zijn van bouwrijpe grond meer werk verzet dan bij juis tere keuze nodig zou zijn en daardoor vraagt de materiaalaanvoer eveneens meer moeite en hogere kosten. Het is gewenst grond op een zodanig tijdstip bouwrijp te maken, dat de bouw niet stagneert. Onze gemeente zal als agrarische ge meente spoedig tot het verleden be horen en de heer Hilhorst hoopt, dat met het restant zuinig omgesprongen zal worden en dat de agrarische be drijven geen remmen zullen vinden bij de ontplooiing. Er zijn bedrijven, die nog steeds geen electrisch licht en wa terleiding hebben. Dit moet verholpen worden. Spreker zegt toe bij de puntsgewijze behandeling van de begroting nog eni ge meningen, die bij de Katholieke raadsfraktie leven, naar voren te zullen brengen. De heer SCJiAAFSMA spreekt namens de Prot. Chr. fraktie en dankt de voor zitter voor de wijze, waarop hij in het afgelopen jaar de debatten over veler lei vraagstukken leidde. Er zijn geen ernstige meningsverschillen geweest, maar toch deden zich moeilijke proble men voor. Verheugend acht spr. de samenwerking met de naburige gemeenten Baarn en Zeist. Soest beschikt zelf niet over het terrein dat nodig is voor de zui veringsinstallatie in Soesterberg, maar met Zeist werd een regeling getroffen en wij kunnen hierover verheugd zijn. Graag wekt de heer Schaafsma de raadsleden op wat meer belangstelling te tonen als het er om gaat kennis te nemen van wat er in onze gemeente gebeurt. Als leden van de raad uitge nodigd worden het een of ander te bezichtigen of bij te wonen verschij nen er in de regel niet veel. Naast de opmerking, dat de Prot. Chr. fraktie zich goed kan verénigen met het beleid van B. en W., stelt de heer Schaafsma er prijs op te wijzen op enkele zaken, die bijzondere aandacht verdienen, omdat ze niet volledig in orde zijn. le soort PETROLEUM voor oliestook- haarden. - BENZINE Allen Caltex Producten. STEENHOFFSTR. 25 SOEST De geestdrift voor de B.B. schijnt niet groot te ziin en nu hebben wij kunnen zien wat er kan gebeuren. Door de op stand in Hongarije moet het ons dui delijk zijn, dat wij paraat dienen te zijn en een lichaam als de B.B. moeten steunen. Ook moet er aandacht be steed worden aan de schuilplaatsen die Soest heeft en het aantal dat even tueel nodig zal zijn. In Soesterberg wordt steen en been geklaagd over het lawaai dat de straal jagers maken. Niet alleen de inwoners ondervinden hiervan grote hinder, maar ook scholieren van een katholiek in ternaat en bewoners van een klooster. Het geluid is zenuwslopend en men zegt, dat het zelfs in staat is een muur te doen barsten. Deze ernstige bezwa ren moeten onder ogen gezien wor den en de heer Schaafsma is er van overtuigd, dat B. en W. dit zullen doen, want zij geven steeds blijk be langstelling voor Soesterberg te heb ben. In deze belangstelling beveelt de heer Schaafsma ook de aanleg van speel terreinen en sportvelden gaarne aan. Zo ook de verlichting, die op verschil lende plaatsen verbetering behoeft. Het is jammer, dat er, onder super visie van de schoonheidscommissie een oerlelijk gebouw in onze gemeente is gezet. De heer Schaafsma bepleit uit breiding van de schoonheidscommissie. Mevr. POLET, sprekend voor de P. v. d. A., spreekt allereerst haar waar dering uit over de samenwerking met het college. Ook de verstandhouding met de ambtenaren is goed te noemen. Dit maakt het voor de raadsleden ge makkelijker het werk te doen. Het wordt door de raad zeer op prijs gesteld, dat verschillende vraagstukken tegenwoordig in een vroeger stadium van voorbereiding in de commissies gebracht worden, zodat diskussies over ondergeschikte punten niet in de raads vergadering behoeven plaats te vinden. Eerlijksheidshalve zal toegegeven moe- A.N. W.B.-INSTRU CTEUR Gallenk. Pelsweg 14 - Telefoon 3823 Uw verkoudheid van neus. keel of borst wee met ten worden, dat de raad niet in staat is geweest de belangstelling van het publiek te wekken en mevr. Polet geeft B. en W. in overweging te trachten hierin verbetering te brengen docr be langrijke punten van het gemeentelijk leven per perconferentie bekend te maken. Het stimuleren van een verantwoorde vrijetijdsbesteding is een belangrijke taak van het gemeentebestuur. De aan geboden subsidieregeling is hierin nog slechts een bescheiden stap. De frak tie van de P. v. d. A. verzoekt het college dan ook te willen overwegen of verenigingen, die op algemeen cul tureel terrein werkzaam zijn, gesub sidieerd kunnen worden. Dit behoeft niet tot de jeugd beperkt te blijven. Nog deze generatie zal waar schijnlijk het invoeren van de 40-urige arbeidsweek beleven en daarmee zal het vraagstuk van de vrijetijdsbeste ding nog urgenter worden. Hoe meer arbeidsvreugde er verloren zal gaan door verdere mechanisatie hoe meer zinvolle vrijetijdsbesteding nodig zal blijken. Wanneer er bij de jeugd sprake is van verkeerde vrijetijdsbesteding, dan noemt men dat baldadigheid. De laatste tijd heeft dit heel wat pennen in beroering gebracht, maar het verlossende woord is nog steeds niet gesproken. Meer po litietoezicht zal hier kunnen helpen, maar het zal het kwaad niet bij de wortel aantasten. Het is daarom te be treuren, dat, door gebrek aan belang stelling bij het onderwijzend personeel, niet gedacht kan worden aan school tuinen. Misschien kunnen er gegronde bezwaren uit de weg geholpen worden door het gezamenlijk bespreken van de problemen met de onderwijskrachten. Het heeft tot voldoening gestemd, dat, betrekkelijk kort na de enquete onder de bejaarden, de verlangens ter ken nis van de raad gebracht zijn en het college voorlichting heeft doen geven over moeilijkheden en mogelijkheden verbonden aan het stichten van een bejaardencentrum. Graag zou mevr. Polet vernemen hoe veel arbeidsdagen naar schatting gele verd zouden worden door de door B. en W. genoemde werkgelegenheidsob- jecten en ook hoopt zij, dat er dit iaar concrete voorstellen zullen komen over de eventuele bouw van een be- j aardencentrum. De huidige regeling bij de nieuwbouw biedt grotere mogelijkheden, maar aan de andere kant wordt daardoor de eis naar voldoende bouwgrond des te klem mender. Het gevaar bestaat, dat men door de behoefte aan woningen maar in gebruik neemt wat toevallig voor handen is, terwijl men dit misschien beter nog wat zou kunnen laten liggen voor een project in de toekomst. Het is niet overdreven 1 of 2 jaar op de directe behoefte vooruit te zijn. Gaar ne zou mevr. Polet de maatregelen ver nemen, die B. en W. hierin denken te nemen. Een paar dringende aangelegenheden in Soesterberg vragen de aandacht; het dorpsplein en de winkelbouw hiervan. En het verkeersprobleem, dat de volle aandacht verdient. Tenslotte raadt mevr. Polet het college aan zich door de wat precaire finan ciële situatie niet te laten remmen als het er om gaat plannen te verwe zenlijken waar de gehele raad achter staat. Hiervoor zal men dan ongetwij feld ook in Den Haag begrip kunnen wekken. Dr. ORANJE sprak voor de V.V.D., het een goede gewoonte noemend, dat de algemene beschouwingen beginnen met een woord van waardering voor al hetgeen de voorzitter en de wet houders in het afgelopen jaar deden voor de gemeente. Het is een genoegen te constateren hoezeer bij het college de gemeentebelangen steeds op de voorgrond staan. De heer Oranje wens te de wethouders geluk met de jaar- weddeverhoging en 'prees in het bijzon der de talenten van de heer Van Za- delhoff. Onder deze talenten is er een, dat hem in staat stelt argumenten die anderen tegen hem aanvoeren te baga telliseren en vervolgens op een gemoe delijke manier van de tafel te wap peren. Dr. Oranje meende sportief ge noeg te kunnen rijn om daar veel waardering voor te hebben. „Vorig jaar heb ik in mijn algemene be schouwingen al gezjegd, dat wij steeds meer landskinderen' worden met een zakgeld waarmee we niet uitkomen en dat zakgeld wordt steeds kleiner om dat de uitgaven grdter worden. Als het rijk haar ambtenareh meer salaris geeft, dan kan de gemeente niet achterblij ven. Dat de kosten van het onderwijs nog steeds stijgen is niet tegen te hou den en de gemeente ziet zich genood zaakt de reserves aan te spreken. Het gemeentebestuur dient hiertegen stelling te nemen omdat wij recht hebben op voldoende uitkering daar gemeentelijk belastinggebied aan de gemeenten ont trokken is om een betere verdeling van de belastingdruk te krijgen. De ge meente heeft er dus recht op. Ontvangt zij niet voldoende gelden dan betekent dit schade voor de fundamenten waarop de nederlandse staat gebouwd is." De heer Oranje bepleit het vormen van de publieke opinie, waarbij de pers meer dient ingeschakeld te worden. Er behoort een voortdurende wisselwer king te zijn tussen bestuur en be stuurden en in de wisselwerking is de pers een belangrijke schakel, zodat haar voldoende gelegenheid gegeven moet worden om te functioneren als schakel tussen gemeentebestuur en in woners van de gemeente. Naast verbetering van de publieke tribune is verbetering van de akkomodatie van de pers gewenst en als de pers voor de raadsstukken en andere bescheiden betalen moet, zoals dit in Soest gebeurt, voldoende profijt oplevert. Tegenover een groot object als de riolering staat slechts de opbrengst van de rioolbe lasting. Met de agrarische belangen zal rekening gehouden worden. Het ont breken van electriciteit en licht heeft de aandacht en sommige bewoners van de huizen waar dit ontbreekt zien zelf het belang ervan in en brengen er verandering in. Als antwoord aan de heer Schaafsma meent de voorzitter te kunnen zeggen, dat 't juist de laatste tijd met de B.B. 'n stuk beter gaat. Niet alleen met de aanmeldingen maar ook met het vol gen van de cursussen, waarom het per slot van rekening gaat. De B.B. is een organisatie op basis van vrijwilligheid, dus men loopt niet zo hard, maar met de septemberaktie zijn goede resultaten geboekt. Hiervoor is de gemeente dank verschuldigd aan het hoofd van de B.B., de heer Van Leeuwen en zijn medewerkers. KONINGINNELAAN 74 - SOESTD1JK TELEFOON 3467 unstschilder Schilderen is een kunst. Maar een jas met verlklodders, da s geen kunst. Gelukkig is er eurig stomen en persen Hilversum - Langestr. 99 - Tel. 8889 Bussum - Melkweg 11 - Tel. 9705 Laren - Veldweg 1 - Tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - Tel. 3258 dan is Soest hierin misschien niet de enge gemeente in Nederland, maar wel in de wijde omtrek. Het ziet er naar uit, dat de waarde van de publiciteit niet tenvolle beseft wordt, want de voorbeelden liggen voor het grijpen. Vrees voor openbaarheid moet opzij gezet worden, want daarmee is de de mocratie en de vrijheid gediend. Sprekend over het gebrek aan bouw grond zegt de heer Oranje, dat dit niets nieuws is en naar zijn inzicht wordt er te lang onderhandeld. Particulier bezit dient geëerbiedigd te worden, maar met de uitbreidingsplannen van de gemeente moet haast gemaakt worden, zodat tot onteigening overgegaan kan worden als na korte onderhandeling geen be vredigende oplossing gevonden wordt. Wij hebben woningen nodig en als onteigenen lang mag duren, marchan deren duurt nog veel langer, te lang zelfs. De VOORZITTER spreekt zijn vreugde uit over de samenwerking die er steeds geweest is tussen raad en college. Deze samenwerking en het onderlinge ver trouwen dat eraan ten grondslag ligt zijn niet alleen prettig, maar zij zijn noodzakelijk. Het is onze plicht deze goede verstandhouding en deze prettige Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtollig maag zuur. De remedie is eenvoudig en afdoende Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd Eet onbe vreesd waar U trek in hebt, maar steeds Rennies bij de hand sfeer zo te houden, want wij gaan een moeilijk jaar tegemoet, dat tevens gro te teleurstellingen zal kunnen brengen. De gemeente kan niets doen aan de algemene regeringspolitiek en moet haar weg vinden bij een bepaalde ontwik keling. Financieel en monetair staat het er niet zo best voor en dit zal ook in onze gemeente in het jaar 1957 te merken zijn. Een verhoogde krachts inspanning zal vereist worden en eens gezind dienen raad en college naast elkaar te staan. De voorzitter moet de heer Hilhorst toe geven, dat de gemeente inderdaad voor grote uitgaven staat en dat slechts het geld dat in woningen geïnvesteerd is Voor de overlast, die de vliegtuigen van Soesterberg veroorzaken, is con tact opgenomen met het ministerie. Meer dan het steeds onder aandacht brengen kan niet gedaan worden. Voor zieningen voor speel- en sportterrei nen hebben de aandacht van de ge meente, maar verlichting van buiten wegen kan nog niet op het programma genomen worden zolang er nog wel wat mankeert aan straten in de be bouwde kom. Dat er een minder fraai huis ontstaan is mag men de schoon heidscommissie niet verwijten, daar zij van lelijke plannen geen mooie hoeft te maken en alleen erg lelijke plannen afwijst. Daarbij komt dat over smaken niet te twisten valt. Mevr. Polet krijgt ten antwoord, dat de plannen, voor het dorpsplein in Soes terberg klaar zijn. Met het dorpshuis gaat het minder vlot, maar nu de grote garnizoensontspanningszaal beschikbaar gesteld wordt voor burger verenigingen kan men van een grote verbetering spreken. De voorzitter voelt zelf ook voor het wekken van belangstelling bij het publiek door middel van de pers. Subsidies aan verenigingen van alge meen cultureel belang worden reeds gegeven. De baldadigheid van de jeugd vormt, niet alleen in Soest een probleem en er moet inderdaad getracht worden de energie van de jeugd te richten op meer positieve zaken. Als er niet di rect schooltuinen kunnen komen dan kan toch door de kinderen in plant soenen en tuinaanleg bij de scholen gewerkt worden. Het initiatief voor de schooltuinen kan niet van de gemeente uitgaan, daar de onderwijskrachten hierin een belangrijke taak hebben, zo dat hun medewerking niet gemist kan worden. Als bouwgrond nodig is zal zo spoe dig mogelijk tot onteigening worden overgegaan. De voorzitter is het met de heer Oran je eens, dat de financiële zelfstandigheid van de gemeente zeer problematisch is. Ieder tracht zoveel mogelijk uit de rijkspot te krijgen en wat de minder zuinigen meer krijgen gaat tenkoste van de zuinigen. Het verzorgingspunt in onze gemeente is laag en wij kun nen ons niet veroorloven al te zuinig te zijn, want het mag niet minder wor den maar 't moet verbeteren. Er zal wor den nagegaan hoe de voorlichting door middel van de pers geregeld kan wor den. Over het al of niet gratis be schikbaar stellen van de raadstukken aan de pers zal de raad moeten be slissen. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) dankt namens de wethouders voor de vriendelijke woorden uit de frakties tot hen gericht. Tevens dankt hij de voorzitter voor de wijze van leiden der collegevergaderingen en de raad voor de verleende medewerking in het af gelopen jaar. Het gebrek aan bouw terrein is bij de algemene beschouwin gen naar voren gebracht en de wet houder denkt er niet aan dit gebrek te bagatelliseren of van de tafel te wapperen. Het uitbreidingsplan voor de Eng maant tot voorzichtigheid. Bij de uitvoering hiervan moet men zich realiseren wat van Soest in de verre toekomst zal worden, want dan zal het lopen als in sommige delen van het Gooi, waar cultuurgronden en rekreatiegebieden op geofferd werden aan de woningbouw. Het streefgetal van het aantal inwoners van Soest moet bij de uitbreidingsplan nen 35000 zijn en van Soesterberg 10.000. Bij bebouwing van de Eng tus sen Talmalaan en Dalweg heeft men gelukkig niet te maken met al te veel grondeigenaren, zodat vlot afgewerkt zal kunnen worden. De heer Schaafsma wordt meegedeeld, dat er rekening mee gehouden wordt dat Soesterberg sport- en speelterreinen nodig heeft. Tussen Burgemeester Grothestraat en Noorderweg ligt een terrein, waarop een eventueel te bouwen bejaarden centrum waarschijnlijk beter op zijn plaats zou zijn dan op de Eng, daar dit terrein gemakkelijker bereikbaar is. Wethouder v. d. AREND (Prot. Chr.) dankt eveneens voor de vriendelijke woorden tot het college gericht. Raad en college zijn dank verschuldigd aan het ambtenarenkorps. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 14 DECEMBER 1956. De financiële situatie baart inderdaad zorgen en het gemeentebestuur moet een verhoging van de rijksbijdrage zien te krijgen met het tonen van cijfers die tenvolle verantwoord zijn. De heer SCHAAFSMA (Prot. Chr.) vraagt aandacht voor de industrie, waarvan hij gelooft, dat ze hiervan minder krijgt dan ze verdient. De in dustrie is het middel om de welvaart te vergroten en dit geldt ook voor Soest, dat sinds lang geen kleine ren teniersplaats meer is. De heer PIEREN (P. v. d. A.) vindt 1 het lawaai, dat de vliegtuigen in Soes- terberg maken, eveneens hinderlijk, maar de vliegbasis Soesterberg is een belangrijk steunpunt in de verdediging van het westen, dus we moeten wat door de vingers zien. Het overleg tus sen de gemeente en de gegadigden voor de winkelpanden aan het te stichten dorpsplein in Soesterberg is afgelopen en nu wordt er gewacht. Verschillende winkeliers hebben met ruimte-moeilijk heden te kampen en hieruit komen zelfs gezinsmoeilijkheden voort, zodat er zijn, die er aan denken het zakenleven de rug toe te keren. Mevr. POLET (P. v. d. A.) krijgt een bevredigend antwoord op de herhaalde vraag of er niet wat gedaan kan wor den om de belangstelling van het on derwijzend personeel voor de school tuinen te stimuleren. Er zal overleg met de onderwijzers gepleegd worden De heer ORANJE (V.V.D.) spreekt de verwachting uit, dat de toezeggingen van de voorzitter ten aanzien van de oorlichting aan het publiek door mid del van de pers inderdaad uitgevoerd zullen worden en dat er resultaten mee geboekt zullen worden. Ook spreekt hij de verwachting uit, dat de raadsstuk ken en andere bescheiden spoedig gra tis beschikbaar gesteld zullen kunnen worden. Men moet de militaire autoriteiten dank baar zijn voor hun medewerking, waar door burger verenigingen gebruik kun nen maken van een zaal, die voor het garnizoen bestemd is. Het is te hopen, dat de knobbel tussen Soest en Soes terberg geen belemmering voor een goede verstandhouding en samenwer king zal zijn. Mevr. LANDWEER (Prot. Chr.) is het opgevallen, dat er voor de burgerdag, waarop de jonge kiezers bijeen wa ren, zo weinig belangstelling was en zij vraagt de voozitter of deze bijeen komst niet beter op een dag gehouden kan worden, waarop geen feest gevierd wordt. De. VOORZITTER is echter van mening, dat deze bijeenkomst juist aan de be vrijdingsdag een bijzonder relief ver- ieende. Ook in andere plaatsen, waar deze bijeenkomst gehouden wordt, is de belangstelling niet overweldigend, maar bij volhouden zal deze ongetwij feld stijgen. De heer CLEMENS (K.V.P.) vindt het prettig, dat de heer Oranje veel ver trouwen heeft in de eenheid Soest en Soesterberg, maar hijzelf gelooft hierin niet erg. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) heeft in de opmerkingen van de heer Schaafsma over de belangstelling voor de industrie en het industrieterrein een licht verwijt aan het adres van B. en W. gehoord. Deze belangstelling is ech- voor zelfbewoning en geldbelegging. Hypotheken beschikbaar. Vredehofstr. 19 - Soestdijk - Tel. 2169 ter zeer groQt al moet men voorzichtig zijn met het aantrekken van jan en al leman om moeilijkheden te voorkomen. Teveel industrie aantrekken doet Soest buiten proporties groeien en het eind is zoek. Wij hebben een dorp nodig, dat in opbouw juist is en het heeft geen zin om stomweg industrieën aan te trekken en maar te bouwen, zoals in enkele delen van 't Gooi gebeurde. Over de gegadigden voor de winkel panden aan het dorpsplein te Soes terberg zijn B. en W. meer tevreden dan gewenst is, want er komt geen kritiek op het plan voor deze win kels, terwijl toch niet aangenomen mag worden, dat het een volmaakt plan is. De winkeliers is medegedeeld, dat Soesterberg binnen afzienbare tijd een ander karakter zal krijgen door het omleggen van de hoofdverkeersweg. Er zal hierbij rekening gehouden worden me! de economische belangen van de middenstand, zodat Soesterberg geen dood dorp zal worden. In de middagzitting spreekt de heer ORANJE (V.V.D.) over de woningnood, die men als volksvijand nr. 1 pleegt te bestempelen. Naast de directe be hoefte aan huizen is er het verlangen verschoond te blijven van de vooroor logse woningtoestanden. Het vorig jaar is door de heer Oranje bezwaar gemaakt tegen het maken van winst op waterleverantie en gasgeyser- verhuur. Deze winsten zijn thans uit de begroting verdwenen, hetgeen tot voldoening stemt. Ook de heer Oranje is van mening, dat er meer aannemers bij de woningbouw ingeschakeld moeten worden. De heer BUTZELAAR (K.V.P.) zegt ongetwijfeld op de sympathie van Vervolg blz. 2 van dit blad.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5