J a «.IrniarSke Oud Soest. Voo Uo-oA (buudJJt&iJUtj-aedeA SOEST. mnfümMM CMMÊ, T1>" O»"*'*' »au Verenigi"S i»™» Di, k,.«w tillen ttv vereniging J vercnigingen, KERS K HER 5 B E D BOEKH' BELAST A j Kerst B.D.C. te kunnen rekenen, daar de terreinhuur met 200 gulden per jaar verlaagd werd en op 100.— gebracht nadat door hem met klem vastgesteld was, dat dit wel een veld maar geen voetbalveld was en de huur veel te hoog. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) was het hiermee eens, zodat de raad instemde met zijn voorstel de huur van 300.of 100.per jaar te brengen. De heer ZOETELIEF (K.V.P.) vindt het prachtig, dat de gemeente een woning voor Hongaren beschikbaar gesteld heeft, maar mensen die woonruimte hebben zijn over het algemeen niet genegen deze af te staan aan woning zoekenden en de voorzitter geeft toe dat dit een probleem blijft. De heer Oranje antwoordend zegt de VOORZITTER, dat er meer aannemers ingeschakeld zullen worden. En zeer zeker als ruimer gebouwd kan wor den. Bij de behandeling van de begroting van het gasbedrijf laat de heer ORAN JE (V.V.D.) uitkomen, dat hij het bij betalen door muntmeterhouders een vreemde zaak vindt en hij ziet dit graag veranderd. Kooklessen en demon straties door huishoudschool en gasfa briek is teveel van het goede en het brengt onnodige kosten met zich mee. Dit zijn uitgaven die voorkomen hadden kunnen worden. Mevr. LANDWEER-DE VISSER en mevr. POLET geven eveneens de voor keur aan het verzorgen van de kook lessen door de huishoudschool, evenals de heer PIEREN. Wethouder v. d. AREND wijst erop, dat de huishoudschool pas kort in ge bruik is. Voor die tijd was er geen andere gelegenheid dan de gasfabiiek. Het ligt in de bedoeling de munt meters helemaal af te schaffen, zodat er dan van bijbetaling ook geen sprake meer zal zijn. Voor vragen, die gesteld zijn door de heer Oranje betreffende Maatschappe lijk Hulpbetoon, heeft wethouder DE HAAN een antwoord. De uitgaven wa ren gestegen, maar nu blijkt dat Soest in vergelijking met andere gemeenten geen ongunstige positie inneemt. De uitkeringen zijn gunstig in vergelijking met vele andere plaatsen. De heer VAN ANDEL (Prot. Chr.) bepleit uitbreiding van de Soester po litie. De gemeente breidt zich steeds uit en de toeloop naar het vliegveld neemt toe. De VOORZITTER is ook over tuigd van de noodzaak van uitbreiding en bij de minister van Binnenlandse Zaken zal hierom dan ook gevraagd worden. De heer ORANJE (V.V.D.) vindt het aan schaffen van de nieuwe brandweerauto een miskoop, daar deze slechts geschikt is voor gemeenten met veel open wa ter. Met de blauwe engel en de kosten van de demonstraties van de gasfa briek vormt dit een belangrijke post die bespaard had kunnen worden. De VOORZITTER wijst erop, dat de brandweerauto pas aangeschaft is na overleg met deskundigen. Men mag dan ook aannemen, dat ze wel zal voldoen, al zal het gebrek aan open water wel eens een handicap vormen. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) doet de mededeling, dat er nog een be drag voor subsidie aan verenigingen be schikbaar is dat verdeeld zal worden. De vrijheid van handelen van de vere nigingen die subsidie ontvangen zal zo min mogelijk aangetast worden en de heer ORANJE (V.V.D.) spreekt de wens uit. dat dit ook inderdaad het geval zal zijn. Met de heer PIEREN (P. v. d. A.) vraagt de heer ORANJE (V.V.D.) aandacht voor de meterputten, die in vele voor tuinen hinderlijk en ontsierend zijn. DE VOORZITTER zegt toe de water leiding hierop te zullen wijzen. Tot slot van de avond wenst de voor zitter allen een goed 1957 toe, daaraan de hoop verbindend, dat in dat jaar op dezelfde prettige wijze samenge werkt zal worden. De heer VAN WELY (V.V.D.) dankt de voorzitter namens de raad en wenst hem eveneens een voorspoedig 1957. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TE LEF. 2105 KERSTCONCERT. Dinsdag 18 december a.s. zal het door de radio bekende ensemble Muziek- kring „De Cantorij", o.l.v. Maarten Kooy, een gratis toegankelijk kerst concert geven in de Oude Kerk, al vorens met dit programma op tournee te gaan. Uitgevoerd worden kerstlie deren van verschillende landen (o.a. negro-spirituals). Zoals bekend bestaat „De Cantorij" uit een gemengd koor en een instrumentaal ensemble, waarmede een afwisselend en boeiend programma gegeven wordt. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. Zondag a.s. wordt de artsendienst waargenomen door dr. H. J. Stroband, H. Blaekweg 12, telefoon 2434 en dr. P. Donker, Middelwijkstraat 24, tele foon 2815. Zondag a.s. is geopend apotheek Soest- dijk, Van Weedestraat. N. V. HANOELSVER. A. r Do allerfijnste kwaliceic Noorse Medi cinale Lcvercraan, geijkt door hec Rijks instituut voor do volksgezondheid te Utrecht, mot gegarandeerd vitamine A k en D3 gehalte. t e n DOESSCHATE - ZWOLLE KERSTCONCERT. Het Geref. Zangkoor „De Roepstem" geeft woensdag 19 december een kerst concert in de Julianakerk. Uitgevoerd wordt het Kerst-oratorium van Jos. Vranken. Men zie de advertentie in dit nummer. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. S.E.C. 1Quick 1 te 2.30 uur. S.E.C. 4K.V.V.A. 3 te 12 uur. P.V.C. 1—B.D.C. 1 te 2.30 uur. B.D.C. 3—L.V.V. 3 te 2.30 uur. B.D.C. AR.K. Stormvogels A te 12 u. Hockey. Zaterdag Meisjes Amersfoort A Soest A te 2 uur. Voordaan ASoest B te 3 uur. Jongens Soest AS.C.H.C. te 2.30 u. (Schrikslaan). Soest BKampong B te 2 uur (Birkstraat). Schaerwijde DSoest C te 3 uur. rage van villa Pax en de kleedkamers van het Openluchttheater; een binnen brand in de schuur van Mulder aan de Schrikslaan en de hooibergbranden bij Schimmel aan het Kerkpad en Wolf- sen aan de Veldweg. Tienmaal was er bos- en heidebrand, waarvan aangenomen mocht worden, dat moedwil de oorzaak was. Ook in 1955 was de onderlinge samen werking tussen de leden bijzonder goed. De penningmeester, de heer G. H. Nieland, kon als batig saldo 252,07 op geven en als kasreserve 3838,23. De burgemeester zei met grote belang stelling de verslagen aangehoord te hebben. De brandweer heeft in 1955 niet alleen uitstekend werk verricht, maar het is ook een'goed verenigings- jaar geweest. De burgemeester sprak over de nieuwe brandweerregeling om mogelijke ongerustheid weg te nemen. In 1952 kwam de brandweerwet, die thans nog en de commandant over handigde deze trouwe bestuursleden 'n geschenk. Namens de kascommissie deelde de heer Joh. Koenders mee, dat de fi nanciële administratie in orde was, met de bemerking dat er vele uren aan het onderhoud besteed was. In de kascommissie nemen de heren Van Dijk en Eijgelaar zitting. Voorzitter W. J. Schutte, secretaris C. Haver en penningmeester G. H. Nie land traden als bestuurslid periodiek af en werden bij akklamatie herkozen. Er was voorgesteld de heer J. M. Koen ders te kiezen als magazijnmeester, waarbij hij dan de opvolger van de heer Buxtorff zou worden en inplaats van de heer W. G. M. Rasch, die zich niet herkiesbaar stelde, de heer C. Kraaijenhagen. Hierover werd uitvoerig gedebatteerd. Na schorsing kwam de vergadering op nieuw bijeen. De heer B. J. Buxtorff blijft magazijnmeester met 13 stemmen tegen 8 plus 2 blanco en 1 ongeldig, terwijl de heer J. M. Koenders als op volger van de heer Rasch tot bestuurs lid gekozen werd. X de liefde en toe- Nederland. Groot is ^aak MaaI toch Het vcrenigtngsleven bloeW °^aatZU°^voering hotnen door gebrek aan g vo0r ee V voor bazaaIs, 8„,„d Talrijk rijn onIC produkten g»ti. roedewerking hr«- u„ ...a tussen 8'cu,""" Dlt „VerenigMg^^J W*®? ^té-s, enz- ons „Vereniging^ op andere vnjze °°SdC d°Ï^oor beschikbaar besteed bedrra^a-^ - PCT6J volledig tnlichte,, boe dit VerenigtngsP versterkt worden. Gaarne trillen te sneller kan ^^„landscbe Persil «rderUopdehoogt seksen aan spoedlg^ behoeft slechts een bJ^AmBterdaro en G Maatschappij N. volledige inlichtingen. f# -i; Zondag Dames Kampong 5Soest 2 te 10.30 uur. Kampong 6Soest 3 te 10.30 uur. Heren Amersfoort 5Soest 3 te 11 u. Dameshandbal. B.S.V. 1—B.D.C. 1. Zondag Celeritudo AB.D.C. A. Tafeltennis. Dinsdag Victoria 3Shot. Vrijdag Chefana 1Shot 1. Shot 2 Quick 7. Shot 6Chefana 6. Zaterdag Shot 3Huizen 2. Shot 5 Victoria 5. Shot aBuna a. Shot c T.C.M. b. JAARVERGADERING BRANDWEER. De Vrijwillige Brandweer te Soest heeft de jaarvergadering gehouden, welke ge opend werd door de brandweercomman dant, de heer W. Groart, daar de voor zitter, de heer W. J. Schutte, pas la ter aanwezig kon zijn. De heer Groart verwelkomde in het bijzonder de bur gemeester. De secretaris, de heer C. Haver, las de notulen en gaf het jaarverslag over 1955. In totaal was de brandweer 60 maal uitgerukt. Er was twaalf maal groot alarm en de totale schade be droeg 14095. Er waren 3 uitslaande branden, 8 bin nenbranden, 4 hooibergbranden, 2 broeiende hooibergen, 8 schoorsteen branden, 1 vlam in de pan, 4 auto- branden, 18 bos- en heidebranden. Vermoedelijke brandstichting was 15 maal de oorzaak, spelen met vuur door kinderen 8 maal, vuil rookkanaal 7 maal, vonken uit lasapparaat 3 maal, gloeiende kolen uit een locomotief 3 maal, hooibroei 3 maal, petroleum kachel 2 maal, gloeiende kolen uit ka chel 1 maal, strijkijzer 1 maal en an dere oorzaken 10 maal. Van de 15 vermoedelijke brandstich tineen waren er twee uitslaand de ga de zaken van de brandweer regelt. Hierbij werd o.m. vastgelegd, dat de gemeentebesturen 'n verordening moes ten vaststellen. In Soest is lang be raadslaagd hoe deze verordening wor den moest, omdat de Soester brand weer een vereniging is. Nieuwe leden moeten thans mede door B. en W. gekozen worden en daarin schuilt voor de vereniging natuurlijk een gevaar. Dit is ondervangen doordat B. en W. slechts leden op voordracht van het bestuur van de Brandweervereniging zullen benoemen. De statuten zijn enigszins gewijzigd, maar de leden zullen hiervan weinig merken. De burgemeester sprak de wens uit, dat de brandweervereniging een goede vereniging zou blijven en dit kan, want B. en W. zullen de autonomie van de vereniging niet aantasten. Ook hoopte de burgemeester, dat het ruimtegebrek van de brandweer in 1957 opgelost zou kunnen worden. Tenslotte sprak de burgemeester als zijn mening uit, dat de Soester brand weer zo voortreffelijk is omdat de le den zo goed met elkaar kunnen op schieten, terwijl verschillende van hen een lange reeks van jaren de brand weer dienden. De heer L. Eygelaar, die 25 jaar lid is, kreeg een bronzen speld met oor konde, de heer J. Wiggeman, 17 jaar lid, het diploma voor 15-jarige dienst bij de brandweer, brandmeester J. Groart (16 jaar lid) ontving hetzelfde diploma. Brandweercommandant W. Groart her innerde eraan, dat 33 jaar geleden in De Gouden Ploeg het bestuur van de brandweer gekozen werd. De heer C. Haver werd secretaris, de heer G. H. Nieland penningmeester. Zij zijn dit EEN RAPPORT OVER SOEST UIT 1815. (Slot). Produkten van do bodem. Als landbouwprodukten worden ver meld „Rogge, Boekweit, Haver, Aardap pelen, Knollen. Welke laatstgenoemde door de voortreffelijkheid in smaak alom gedebiteerd worden". De omvang van deze produktie bedroeg per jaar Rog ge 11250 schepel of 2852 mudden, boek weit slechts weinig minder, n.1. 8000 schepel of 2000 mudden, haver 5160 schepel of 1440 mudden, aardappelen 22000 schepel of 5500 mudden of 11000 Utrechtse harington (N.B. Eén Utrecht se Harington, waar men de aardappelen mee meet, houdt twee Zoester Schepels); verder hooi 50400 ponden. (Alles Am sterdamse maat). De verhouding tussen de vier landbouwprodukten in Soest bedroeg toen dus (grof genomen) rog ge 2, boekweit 1 haver 1, aardap pelen 4. Tegenwoordig is datrog ge 2, boekweit 0, haver l'/t, aardap pelen 1. De verhouding van wat de boeren verbouwen is in die anderhalve eeuw wel sterk verschoven. In 1815 was de aardappelproduktie het allerbelang rijkste, tweemaal zo groot als de rogge- opbrengst, heden ten dage is het kwan tum aardappels amperaan de helft van dat van de rogge. Daarentegen is de bouw van haver aanzienlijk toegeno men. In de rij der produkten komt hij thans onmiddellijk na de rogge. De schilderachtige boekweitvelden zijn ge heel verdwenen. Houtgewassen „Eiken-, Beuken- en Berken-hakhout, meest alles tot Brand hout gedebiteerd wordende. Het Eike hout wordt eerst geschilt, vervolgens Wit aan Bosschjes gebonden verkocht j en meestal naar Amsterdam en Noord holland vervoerd". Dit maken van zgn. wit en het verhandelen daarvan ge schiedde nog tot het begin van onze eeuw. Het „boeken", d.w.z. het af kloppen van de bast van het eiken hakhout, gebeurde door de boeren elk jaar heel vroeg in de dag, bij heldere maan, al om 2, 3 uur 's nachts. De bast, gesneden tot stukken van 20 a 25 c.m., wordt ook gebruikt, n.1. voor het leerlooien; ze werd door de boeren met de wagep naar IJsselstein gebracht. De enquête vroeg ook nog naar de aanwezigheid van delfstoffen. Bij ge brek aan goud, ijzer en steenkool heeft de burgemeester hier maar het vol gende ingevuld „Deze Gemeente geeft een zoort van Leem, welke gedroogd een geelachtige couleur (kleur) aanneemt, en zeer ge schikt is voor het metselen van bak ovens. Edoch wordt niet of zeer wij- nig buiten de gemeente vervoerd. Ook graaft en zoekt men in de Hei groote en kleine Straat Steenen. Voorts wordt alhier een ligte kwantiteit Turf gesto ken en gebaggerd, alsook plaggen ge maaid zoowel om te branden als ter mesting". „Van de Turf wordt jaarlijks een 6 a 7000 tonnen gebaggerd en gestoken, e» naar elders vervoerd". Dat turven is heden afgelopen. Hier en daar steekt iemand in het Veem nog wel eens een paar turven op eigem grond, maar veel te betekenen heeft dat niet. Waterstaat. „Er zijn geen gedijkte polders binnem deze gemeente, ofschoon sommige door een zomerkade zijn gedekt, waardoor de landerijen, aan de Rivier de Eeia gelegen, bij Noord-Westelijke Stormen aan overstroomingen zijn blootgesteld". Grote stormvloèden zijn er geweest „in de jaren 1775 en 1776, doch die van 1793 heeft deze beide eenigszints over troffen, en zoude volgens aantekenin gen van dat jaar wel 4 a 5 voet boven de ordinaire vloeden gestaan hebben". De afwatering geschiedt in de rivier de Eem. „Watermolens zijn er binnen deze gemeente niet. Voorts alleen dui kers met slagluiken om de opzetting van het Rivier- of Zeewater naar bin nen tegen te gaan". Verkeersverbindingen. Communicatie te water is er „met Am sterdam en alle de steden gelegen aan de Zuiderzee, ook met Amersfoort, langs de rivier de Eem, welke' voor geen zware schepen bevaarbaar is". De vrachtvaart wordt uitgevoerd door „de Smakschepen en de gewoone Zwol- sche en Amersfoorder Beurtschepen, welke de Rivier kunnen bevaren". (Smakken of smakschepen waren tjalk achtige kustvaartschepen met een grote en een kleine mast.) „Men rekent, dat de schepen op de Rivier de Eem 4% voet diepte kunnen laden". „Aparte Beurtschepen of Trekschuiten varen op dezen Gemeente niet, ofschoon met de Rivier de Eem vrije toegang tot de Zuiderzee hebbende. Wordende alle goederen met de Amersfoorder Beurt schepen van Amsterdam vice versa va rende aangebragt". Maar er waren nog andere verkeers middelen te water „Aan de groote Melm legt een pondt tot het overzetten van Paarden em Koeijen; en een kleinder roeischuitje voor voetganger. Idem aan de Kleine Melm heeft men insgelijks een Roei Schuitje voor voetganger om zich de Rivier de Eem f% doen overzetten". Hier is de toestand vandaag aan de dag nog net zo; gelukkig ook eens iets, dat in de loop der tijden géén verandering heeft ondergaan De beide Melmen hebben hun oude schilderach tigheid nog steeds bewaard. Moge dit nog lang zo blijven. Het departement van oorlog wilde ook nog weten, of er in de Eem 's zomers doorwaadbare plaatsen waren. Het ant woord luidde „Op 2 a 3 plaatsen, als onder Isselt, in de omtrek van de plaats genaamd Hogerhorst dat is dus niet ver van de Kleine Melm) en onder Mid- delwijk" (dit is ergens tussen Grote en Kleine Melm in). Tenslotte nog iets over de wegen „De weg naar Utrecht ligt grootendeels door Heidevelden" (de huidige Oude Utrecht se Weg, verlengd in de richting van station Den Dolder), gelijk ook die van Naarden" (over Hart en Veenhui- zeer Tol). „Die naar Amersfoort is langs bouwhoeven, wei- en bouwland ca bosch, is in de zomer zwaar en zandig, in de winter nat en met gaten en een gedeelte veenachtig, de gemiddelde breedte 3 a 4 roeden". Ook „de we gen naar Utrecht en Naarden zijn in de zomer zwaar en zandig, in de winter vochtig, en hier en daar met gaten". Bestrate wegen waren er dus hier nog niet. Dit zijn zo de belangrijkste gegevens, die we uit de door burgemeester Steijn van Hijsbroek in 1815 ingevulde vra genlijst hebben kunnen putten. We leerden er Soest uit kennen als een rustig landelijk dorpje, - de slechts 290 woningen en hutten wijd verspreid tussen de koren- en boekweitvelden en aardappellanden, waarboven de slan ke kerktoren uitrees en de imposante korenmolen zijn wieken draaide, met mensen, die in alle eenvoud van hard werken wisten. Zij wisten ook nog wel van andere dingen, maar daarnaar vroeg het departement van oorlog nu eenmaal niet; daarover kan men echter o.a. iets in Van Lenneps „Ferdinand Huyck" lezen J. HEPP. uitgevoerd stem", onc W 's avonds Medewerk» TOEGANG T! hi di D Gaarne SPOOR EMMALAi Niet v Kerstbc Kerstlo Tafelve KONIN wilt U v JAPON BLOU YVOLLE HANDS ONE HO PULLOl TRUIEN SES - HERE HEREN HERE Wij wolle: FANTA. TINNER EFFEN. U KC SOEST SI

Soester Courant | 1956 | | pagina 6