Soest voor 30 jaar, ROITW- TROUW- Van week tot week in Soest. TWEEDE BLAD UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL VOOR RIJLES in allernieuwste OPEL (model 1957) Autorijschool VAN DOOREN MENINGEN VAN ONZE LEZERS. Het A.B.C. van Uw succes SOEST. Mops el.. Kapsalon W. A. BUTZELAAR Huidgenezing Houdt de winter uit handen en voeten. HOE KRIJG IK ACHTERAF KINDERBIJSLAG Stijl en Stram? Nn hier - d&n daar? UaoA hv-aUteJJAu-o-edeA VAN DE „SOESTER CQURANT" VAN VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 Dertig jaar geleden moesten er maatregelen genomen worden tegen het onbewoond laten van woningen, dus het was toen wel een beste tijd. Niet alleen voor huizen, want voor 5 gulden kon je al een paar schoenen kopen en dat waren dan nog hele bes te. Voor opperlieden was het minder goed, want die waren met z'n zessen werkeloos en de grondwerkers zaten met z'n achtienen thuis bij de ka chel, die wel niet hard gebrand zal heb ben. Zelfs twee metselaars hadden geen werk. Maar corsetten in 8 kwaliteiten konden al voor 3.75 geleverd worden, hetgeen weer een hele geruststelling was. Zware pruimtabak kostte 15 cent per half ons. Nee, de tijd was niet beter, want, terwijl nu Hongaarse vluchtelingen in ons land opgenomen worden, kwamen toen Oostenrijkse oorlogsslachtoffertjes naar Nederland. Kinderen, die door de oorlog honger geleden hadden en die nu naar ons land kwamen om „ge mest" te worden. Jongens van 18 jaar zijn tegenwoor dig niet zo benauwd meer voor de dienstplicht als 30 jaar geleden, want toen moest gewaarschuwd worden te gen lieden, die winst maakten uit de afkeer voor de dienstplicht. Zij wisten alle mogelijke foefjes om iemand onge schikt te maken voor de dienst, maar deze waren niet altijd ongevaarlijk, zo dat een gevangenisstraf van zes jaar beloofd werd als deze grappen de dood van de adspirant-soldaat tengevolge had. Je kon 30 jaar geleden van dat heer lijk-goedkope vlees krijgen. Dat kostte maar 50 tot 60 cent per pond, maar de Soester keurmeester vond het gewenst de mensen te waarschuwen voor deze lekkere hapjes, want het kwam nog wel eens voor, dat je een vergiftiging opliep. Dertig jaar geleden kwam er van het gemeentehuis een verordening, dat een winkel geopend mocht zijn van 's morgens 5 tot 's avonds 8 uur. Op zaterdagen mocht men tot 11 uur open blijven. Dertig jaar geleden bestond bij en kele inwoners het plan een athietiek- vereniging op te richten. Dat plan be staat nog altijd, maar er komt maar niets van. De politie hield twee knapen aan, die nog 14 dagen en 30 dagen gevang tegoed hadden wegens openbare dron kenschap. Ze waren.dronken. De film „Quo Vadis" kwam naar Soest en dat kan wedijveren met 1956. Maar het programma, dat een week later vertoond werd, was weer oef. ,,De opoffering ener moeder", „Een fidele schoonzoon", „Patachon als opiumschui ver", „De verliefde proffessor" en nog 4 films in één programma. En dat voor 55 cent. NIEUWE WEG 97 TELEFOON 2543 A.N.W.B.-INSTRUCTEUR Gallenk. Pelsweg 14 - Telefoon 3823 Het gebeurde niet in Soest, maar het stond wel in de Soester Courant ter lering van de dames in onze gemeente. In een stad fietste een juffrouw Ze reed verkeerd en werd door een agent aangehouden, maar ze duwde hem op zij en wilde doorrijden. Mee naar het bureau betekende sleuren en sjorren, maar de agent was toch sterker en de Kenau moest het loodje leggen en kreeg nu de gelegenheid de agenten, die op het bureau aanwezig waren, voor lomperds en vlegels uit te schel den. Daarover moest maar eens met hogerhand gebeld worden, maar zij gaf de telefonerende agent een draai om zijn oren en sloeg de hoorn uit zijn hand. Dat ging net even te ver, zodat ze de handboeien aankreeg en naar 'n oord vervoerd werd waar ze minder schade kon aanrichten. In zekere zin werd tegen de sla gers geageerd toen in Soest een vege tarische tentoonstelling gehouden werd. Spreker op die tentoonstelling was Felix Ortt, toen 60 jaar. Een kernge zonde Felix Ortt vierde onlangs in Soest zijn 90ste verjaardag. Als vegetariër, dus er zit wel iets in, al kennen we honderdjarigen die gek op vlees zijn. Dertig jaar geleden was het iets bij zonders als een echtpaar 50 jaar in de huwelijksboot zat en dan kwam er, zoals nu nog, altijd een concert van de harmonie aan te pas. Tegenwoordig worden de mensen gemakkelijker oud dan toen, dus een 50-jarige echtver eniging komt niet zo sporadisch meer voor. Sprekers deden toen alsof het iets heel bijzonders was een halve eeuw getrouwd te zijn. Per slot van reke ning hoef je niets anders te doen dan niet te oud de echtverbintenis aan te gaan, niet te scheiden en niet te vroeg de eeuwige jachtvelden op te zoeken. Uw adret voor hei kleding BAARN, TEL. 2783 Een meneer was in Soest komen wonen en voor hij goed en wel inge burgerd was schreef hij al in de krant, dat hij hoopte, dat deze keuze zijn laat ste stomme streek zou zijn, want met zijn bescheiden inkomen voelde hij zich hier zeer bekocht. Daarnaast was hij het helemaal niet eens met de daden en beslissingen van de vroede vaderen, die hij willekeurig en geheimzinnig noemde. Ze maakten veel te veel geld op, vond die meneer en daarmee zou den ze de mensen uit Soest wegjagen. Dat moest beslist de verkeerde kant opgaan en die meneer waarschuwde de lezers voor de volgende verkiezingen, waarbij ze flinkere kerels moesten kie zen dan die nu deel van de gemeen teraad uitmaakten. HET MANDEMENT. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het verslag in Uw courant van de door de heer mr. E. H. J. Toxopeus gehouden rede, op de I.1. V.V.D.-vergadering alhier, moge ik het volgende opmerken Wat heeft men in deze V.V.D.-verga dering nu weer met het Mandement der Bisschoppen te maken Staat het Paus en Bisschoppen niet vrij de zielen - dit woord blijft toch ook geestelijk - waarvoor zij verantwoor delijk zijn, door verschillende geeste lijke stromingen, verwarringen, chaos, wereldbeschouwingen, naar gelang tijd, land, plaats en omstandigheden, heen te leiden Mogen de mensen, die zich onder hun leiding hebben gesteld, daar geen ge hoor aan geven Leren zij zaken, die voor anderen ge heim moeten blijven duivelswerk, on récht, macht boven recht, egoïsme, al leen materialisme, liefdeloosheid enz. Paus en bisschoppen zien dieper en verder te midden der geestelijke ver warring. Zij hebben verder gezien dan vele diplomaten en wereldvermaarde regeringspersonen. Gevolgen na de 2e wereldoorlog ar me stakkers uit hun vaderland en van hun grond verplaatst, weggerukt; naar andere oorden. Intellectuelen, professoren, vooraan staande mannen uit zaken- en handels wereld gingen naar Rusland om zgn. vriendschapsbanden te leggen. Geestelijke vrijheid in 't gedrang Katholieken aangeraden zich te isole ren van andersdenkenden Hoe kan men zulks beweren Hebben de bis schoppen ook juist in het Mandement de mensen niet gewezen op hun plicht, om, vanuit hun wereldbeschouwing, met de medemensen samen te werken tot vrede en welvaart in de maatschappij Zo worden gedeeltelijke waarheden gelanceerd, gedeelten weggelaten die juist een andere belichting zouden ge ven. Zo gaat het ook met de Pauselijke zendbrieven het al of niet opnemen in de wereldpers, b.v. onder het voor wendsel van de kerk heeft zich niet met de politiek te bemoeien. Toen de bisschoppen tijdens de overwel diging, ondanks verdachtmaking en verdrukking, de Katholieken leiding moesten geven, werd er niet gesproken van tegen geestelijke vrijheid op de kerk heeft zich niet met de staat te bemoeien. Dit zou juist zijn wanneer het zuiver staatszaken betreft. Er zijn echter ook geestelijke vrijheden, waar tegen de kerk zo .mogelijk moet pro testeren en haar kinderen moet waar schuwen. Niet alleen de materialistische maar ook de Christelijke geest, de geest van Christus, de Godmens, heeft toch zeker ook recht van medespreken Deze uitweiding was noodzakelijk op de onjuiste interpretatie van het Mande ment. A. J. L. v. Z. Redactie Soester Courant. Gaarne wordt opname verzocht van het onderstaande DE GEMEENTE SOEST ALS HUISEIGENARESSE. Enkele jaren geleden is door de ge meente Soest een pand gekocht aan de Steenhoffstraat. Koopsom kosten kosten voor het goed bewoonbaar ma ken (het laatste 4000.totaal pl.m. 16.000.Toen de woning klaar was, zag het er buiten en binnen keurig uit. Nu wordt dezelfde woning, od voorste van B. en W. en door de raad goed gekeurd, voorzien van een centrale verwarming. De huur mag volgens de wet niet wor den verhoogd. De financiën der gemeente baart zor gen. We kunnen gerust zeggen We zijn arm. De kosten zijn 4000.De baten „nihil". Een particulier huiseigenaar denkt niet aan grote uitgaven zonder één cent inkomsten. Waarom de gemeente Soest dan wel Hartelijk dank voor de plaatsing. M. J. BAK. Molenstraat 37. We hebben niets tegen Quick, ook al verloor S.E.C. zondag, maar het praatje gaat wel eens, dat het een semi-eliteclub is. Daarvan was niets te merken aan de speler van de Amers- foortse club, die de halve wedstrijd bar slordig met half-naakt bovenlijf liep en een S.E.C.-speler weinig spor tief en elite-achtig natrapte toen er geen bal meer te bekennen was. Het is misschien toch maar goed, dat die drie tapvergunningen niet door gegaan zijn, want nu werden er 5 man op 1 dag bekeurd omdat ze teveel op hadden en zwaaiend het verkeer in gevaar brachten. Dan zouden het er misschien 8 geweest zijn. Johnny Jordaan heeft ongetwijfeld een zwak voor Soest, want op 2 ja nuari komt hij voor de vierde keer naar „Eemland". Eerst trad hij eind 1955 op voor de Ceramiek, toen op 4 januari van dit jaar als trekpleister van een amateurparade, vorige maand voor K.P.S. en op 2 januari met tante Leen voor de Hongaarse vluchtelingen. Johnny zingt „Geef mij maar Amster dam", maar hij denkt „Geef mij maar Soest". Toen mevr. Heinrich-Spitzer enige maanden geleden op 103-jarige leeftijd overleed, werd mevr. de wed. J. Westra- Dijkstra, als 101-jarige, de opvolgster van de Weense inwoonster. Morgen zal mevr. Westra in haar woning, Heuvel- weg 38, 102 jaar worden. Zij werd op 22 december 1854 in Sneek geboren. Handeigenaar Elke rechtgeaarde landeigenaar heeft het land aan een bemodderd costuum. Gelukkig is er anger meegaan van Uw kleding I Hilversum - Langestr. 99 - Tel. 8889 Bussum r Melkweg 11 - Tel. 9705 Laren - Veldweg 1 - Tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - Tel. 3258 AUTO-ONGELUK. Woensdagmorgen was het bijzonder mistig, maar de auto, bestuurd door mevr. G. moet toch met grote snel heid over de Soesterbergsestraat in de richting Soestduinen gereden hebben. Bij „Zonnegloren" raakte mevr. G., door onbekende oorzaak, de macht over het stuur kwijt en de auto botste tegen twee bomen, draaide een halve slag om en kwam zo op de rijweg te staan. Mevr. G. kreeg een hoofdwonde en nadat zij door dokter Donker verbon den was heeft een automobilist haar naar huis gebracht. De auto van mevr. G. werd aan de achterzijde zwaar be schadigd. BRAND IN SOESTDUINEN. In de nacht van dinsdag op woensdag brak brand uit in huize „De Paltz" te Soestduinen. De directeur van het daar gevestigde onderwijsinstituut vroeg assistentie van de brandweer van Soes- fgrberg, mededelend, dat gordijnen in een grote woonkamer vlam gevat had den. Het vuur had zich een weg ge baand tot tussen de plafonds en de brandweer van Soesterberg rukte dan ook met groot materieel uit. Bij aan komst bleek, dat de jongens, die in het gebouw gehuisvest zijn, onder lei ding van de directeur, als volleerde brandweerlieden tewerk gegaan waren en de brand geblust hadden. Ze hadden de brandende gordijnen en alles wat vlam kon vatten verwijderd en de brandweer haalde het brandende deel van het plafond omlaag en bluste dat. De commandant van de brandweer had grote lof voor de wijze, waarop de jongens het vuur bestreden hadden. „De Paltz" is een oud gebouw en als er niets gedaan was dan zou het een catastrofe geworden zijn. Bij onderzoek bleek, dat iemand een asbak geledigd had in een prullemand en blijkbaar kwam een nog brandende sigaret daarin terecht. De schade be draagt ongeveer 1000 gulden. CLUBHUIS VAN DE HOCKEYCLUB. „Dictatortje", het blad van de Mixed Hockey Club „Soest", begint ditmaal met een juichkreet omdat zaterdag over een week het clubhuis aan de Schrikslaan in gebruik genomen zal worden. Het schrijft Een clubhuis, dat ons door de gemeente Soest beschikbaar wordt gesteld. Een clubhuis, dat in het district Gooi- Utrecht gezien mag worden, voorzien van 2 kleedkamers met alle comfort en een ontvangstcentrum dat smaak vol is ingericht. Een clubhuis, dat dank zij Uw aller medewerking tot stand gekomen is. Een clubhuis, dat vele financiële offers heeft gekost, waarvoor door commissie leden menig nachtelijk uur is opge offerd. Een clubhuis, dat ook zijn verplich tingen meebrengt; waarop u allen zui nig moet zijn en dat u moet gaan be schouwen als uw eigen tehuis. Een clubhuis, waar wij onze gasten in de juiste hockeysfeer kunnen ontvangen. isliek voor hppr ienvouvige coupe 'n kapsel voor de JONGE VROUW...! f STEENHOFFSTRAAT 53 TEL. 2842 Huidzuiverheid-Hu idqezondheid KERSTFEESTVIERING. De zondagscholen zullen op de tweede kerstdag kerstfeest vieren; om half vijf in de Emmakerk en om 7 uur in de Heeskapel. Ieder is hartelijk welkom. SPORT OP TWEEDE KERSTDAG. S.E.C. speelt tweede kerstdag, te half drie, in Hilversum een competitiewed strijd tegen Zebra's. BIOSCOOPPROGRAMMA. Vrijdag tot en met zondag Cel 2455 met William en Robert Campbell. Caryl Chessman werd jaren geleden ter dood veroordeeld en zijn strijd om revisie van het vonnis duurt ook al jaren. In de dodencel schreef hij een boek, dat bijzonder veel opgang maakte en hem in staat stelde de kosten te betalen, die de strijd om het leven vergen. Men ziet Chessman in de film als de arrogante misdadiger en maakt zijn strijd tegen het recht mee. Chessman zelf schrijft in zijn boek, dat hij niet wil doen alsof hij toch echt niet co slecht was en de film neemt het in dit opzicht ook net voor hem op. Maar het is wel een aanklacht tegen de doodstraf, zoals het boek van de ter dood veroordeelde dit is. Geen valse sentimentaliteit, geen sensatielust heb ben Fred Sears geleid bij het ma ken van deze film, maar de bewogen heid om de strijd van deze man tegen de dood. Maandag tot en met woensdag Ope ratie Kajak met José Ferrer en Trevor Howard. Wie de film over Toulouse Lautrec zag. zal de rol van José Ferrer als de in valide schilder niet gauw vergeten. Wie de sobere film „Brief Encounter" ge zien heeft, zal zich ongetwijfeld het sublieme spel van Trevor Howard her inneren. Deze twee vooraanstaande spelers zijn de hoofdrolvertolkers in de film van mannenmoed en doodsver achting. 1941. Engeland blokkeert met zijn vloot het door de Duitsers bezette continent, maar uit de haven van Bordeaux ont snappen steeds vrachtschepen om voor de aanvoer van belangrijke grondstof fen te zorgen. Men schrikt ervoor te rug Marseille, met zijn bevriende be volking te bombarderen en het corps mariniers krijgt de opdracht een aan val te ondernemen met Kajaks. Vrij willigers worden geselecteerd en de 8 die overblijven worden gr'öndig getest, want dit is een onderneming voor klasse-soldaten. Oefeningen op de Theems, harde training en eindelijk is het zover en brengt een duikboot de mannen en hun boten naar de mond van de Gironde. Twee van de acht boten bereiken het doel en enorme ontploffingen bewijzen dat hun operatie geslaagd is. Vrijdag tot en met woensdag (matiné) Red Skelton, dwaas nummer 1, in „Die dwaze mr. Jones", als de man met 12 ambachten en 13 ongelukken. HET VERJAREN VAN RECHT EN STRAF OP DE LAKSHEID. Er zijn nog al eens mensen, die in de knoei zitten met niet of te laat aange vraagde kinderbijslag, waardoor hun recht door verjaring is getroffen. On danks dit wringen zij zich in aller lei bochten om toch nog gedaan te krijgen, dat hun de verspeelde kin derbijslag wordt uitbetaald. De wet heeft nu eenmaal een bepaling omtrent verjaring van dat recht geno men, dus moet men hiermede rekening houden, niet alleen de werknemer, maar eveneens de bedrijfsvereniging, die belast is met de uitbetaling van de kinderbijslag. Op verzoeken tot dispensatie (onthef fing) van de bepaling, dat de rechts vordering verjaart na verloop van zes maanden, wordt door het kinderbij- slagverenigingsfonds volgens bepaalde normen en niet dan na zorgvuldige overweging genomen. De genomen beslissing moet daarna als definitief worden beschouwd en dit te meer, omdat verlening van .dispensatie niet de betekenis heeft van recht waar op betrokkene aanspraak kan maken, maar van een gunst hem boven de wet uit verleend. Het heeft geen zin een bepaalde kwes tie, waarop reeds een beslissing is ge vallen, nog eens weer aanhangig te maken, tenzij nieuwe omstandigheden bekend zijn geworden, die in eerste in stantie niet bekend waren. Zo staat het zonder meer vast, dat ont heffing niet verleend wordt 1) indien als argument voor het ver zoek onbekendheid met de kinderbij slagverzekering in het algemeen wordt aangevoerd. Het bestaan van deze ver zekering moet als zo algemeen bekend worden verondersteld, dat zelfs voor hen, die voor het eerst in loondienst treden, genoemd argument in het alge meen niet meer opgaat. Een uitzonde ring wordt slechts gemaakt, als betrok kene nog slechts gedurende korte tijd ingezetene is van het rijk. 2) indien onbekendheid met de voor naamste bepalingen der verzekering als argument voor het bezoek wordt ge bezigd. Wanneer ontheffing De hoofdbepalingen zijn zozeer ge meengoed, dat er van mag worden utigegaan dat iedere ingezetene en be langhebbende daar van op de hoogte kan zijn; in het algemeen kan er slechts dispensatie worden verleend indien het gaat om a) uitzonderingsbepalingen, respectie velijk weinig toegepaste bepalingen, bijvoorbeeld in gevallen van samenloop van verschillende vormen van kinder bijslag of daarmee overeenstemmende uitkereingen en Neem Kruschen - en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar veeleer is de oorzaak ook: onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, ondervindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daar van. Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloedzuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiver heden daarin krijgen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede de oorzaak van uw rheumatische pijn. FA. SPRUIT FA. OP T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 b) nieuwe bepalingen, zolang voor deze nog niet geldt, dat zij burgerrecht hebben verkregen. Als voorbeeld wordt genoemd de met ingang van 1 janu ari 1954 ingevoerde kinderbijslag voor studerende kinderen van 21 tot en met 26 jaar. Evenwel moet men hier bij wel bedenken, dat het tijdstip na dert waarop deze bepaling ook ge rangschikt kan worden onder de reeds algemeen bekend zijnde bepalingen. Wat betreft kinderbijslag voor meerder jarige invalide kinderen kan worden aangevoerd, dat algemene bekendheid der bepalingen hiervan niet onder alle omstandigheden wordt aangenomen. De noodzaak tot verlening van dispensatie wordt zo goed als nimmer aanwezig geacht indien het invalide kind in loondienst heeft gewerkt en uit diens hoofde nog belangrijke inkomsten, b.v. ziekengeld, heeft genoten over de pe riode waarvoor dispensatie wordt ge vraagd. Straf op laksheid V Onheffing wordt niet verleend indien de vertraging bij de inzending van for mulieren te wijten is aan een zekere mate van laksheid van de betrokkene, in welke vorm ook. Onder laksheid wordt mede verstaan het niet inwin nen van inlichtingen bij degene, die in feite de inlevering verzorgt resn. bij de instantie die de uitkering verstrekt, indien zich een hoeveelheid complica- korte tijd na afloop van het kwartaal plaats vindt. Een tijdsruimte van 6 maanden wordt n.1. voldoende geacht om eventuele vertragingen die zich bij de inzending zouden voordoen, te herstellen. Slechts indien zich een hoeveelheid komplika- ties voordoet, die een langere vertra ging dan zes maanden verklaarbaar maakt, is het kinderbijslagverenigings- fonds bereid van deze regel af te wij ken. In het algemeen wordt wel dispensatie verleend in gevallen waarbij de Raad voor Kinderbescherming (de vroegere Voogdijraad) is betrokken en waarin de verzekerde werknemer niet voldoen de medewerking heeft verleend om tot tijdige inzending van de formulieren te komen. Vertraging door twijfel omtrent ver zekeringsplicht is eveneens veelal wel een argument om in voor betrokkene gunstige zin te beslissen.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5