VREDESKANSEN. Veilig verkeer en overheid* SOEST TWEE DODEN OP DE RIJKS WEG TE SOESTERBERG. m DE HOEK. DINSDAG 8 JANUARI 1957. SOESTER 35e JAARGANG no. 2. OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 GITGAVEDRUKKERIJ SMIT - SOESTDUK - BUREAU TOON EEDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT JS. SOESTDIJK - TELEFOON HU - POSTGIRO 12(15. Er is veel geschreven en gezegd in de laatste weken, waarbij ons de angst om het hart sloeg. Er is openlijk ge zinspeeld op het gevaar van een derde wereldoorlog en het ziet er in de we reld in het nieuwe jaar nog geenszins idyllisch uit. Toch zijn er enige fei ten. die wijzen in de richting van mogelijke veranderingen in de ernstige toestand. Hetgeen misschien weinigen in de da verende situatie, waarin wij kwamen te verkeren hebben onderkend, dat is dat Rusland meer en meer blijkt een wan kelende kolos te zijn. Het komt ons voor, vooral wanneer wij lezen over nieuwe reusachtige straaljagers, nieu we geleide projectielen en atoombom menwerpers die Rusland aan het bou wen is, dat wij ons bevinden voor een onweerstaanbare mogendheid, die straks, als het haar gelegen komt, ons aller vrijheid gaat vernietigen. Maar er heb- zich in de laatste tijden, binnen de sfeer van de sovjetstaat en in het algemeen binnen het kader van het communisme, verschijnselen voorgedaan, die te den ken geven. Is Rusland, is de communistische we reld een eenheid, de burcht ener we reldbeschouwing, die haar uiterste theo rieën op de hardste en radicaalste wijze in praktijk wil brengen Neen, wij gaan langzamerhand het beeld aanschouwen van een samenleving, waarin verschillende opvattingen om trent het communisme met elkaar wor stelen en om de voorrang dingen. Er zijn de oude aanhangers van Stalin, er zijn voorstanders van de de-stalini- satie, er is de figuur van Tito, wiens invloed een groot deel van de com munisten beheerst. Wat kan uit deze toestand voortkomen Een wanhopige afleidingsoorlog Of, wanneer de gematigde elementen het winnen, de mogelijkheid ener toenade ring tussen oost en west, die wij al tijd moeten wantrouwen, maar die de acute scherpte aan het conflict ont neemt Wij blijven „de derde weg" een doodsgevaarliike onderneming achten, maar als een wezenlijke verandering in het russisch bestel zich zou voltrek ken, dan zouden de bezwaren tegen wederzijdse toenadering iets van hun kracht verliezen. Wij zijn nog lang niet zover, maar er zijn enige tekenen in de samenleving der communistische lan den en in Rusland zelf, die er op wij zen, dat er op verschillende plaatsen een andere geest bezig is te ontwaken dan die welke de Sovjet tot dusver be heerst heeft en nog beheerst. De studen ten, de hoogleraren der universiteiten komen in opstand tegen het dwangsy steem, dat het vrije onderzoek onder drukt. Zij hebben contact met het wes ten gehad en zij vragen zich af, waarom het westen, waar de kunsten en we tenschappen in vrijheid bloeien, bij voorbaat in al zijn cultuuruitingen moet worden veroordeeld. Er zijn sprekender voorbeelden nog van vrijheidsdrang en onlust over het regiem. De Russen hebben nog niet de waardige daad durven stellen hun le gers uit Hongarije terug te trekken. Wel zijn er duizenden soldaten ver vangen, omdat de russische overheid niet meer zeker was van haar troepen. Er vinden vele troepenvernieuwingen plaats, omdat de russische soldaten niet verder willen meedoen aan het mon sterlijke bedrijf, dat zich in Hongarije afspeelde. De jongens wilden niet meer vechten tegen hun eigen kameraden, de hongaarse arbeiders. Ondanks de dagelijkse leugens en de misleidende voorstellingen, waarmee de communistische omroep te Boedapest de ether vergiftigt, weten vele van de russische soldaten de ware aard te on derkennen van hetgeen er in Honga rije geschiedt. Het is de strijd van de arbeiders tegen hun onderdrukkers. En daarom wierpen vele hun wape nen weg of liepen over. Het zou te stoutmoedig zijn te hopen dat het russische volk gereed staat voor het afwerpen van zijn juk, maar de de sertie en onwil van de russische sol daat in Hongarije heeft een onmisken bare duidelijkheid. De hongaarse opstand heeft bewezen, hoe machtig het economische wapen der staking is. Tanks en kanonnen wa ren er niet tegen bestand. Zal het rus sische militairisme het kunnen volhou den tegen de hardnekkige stakingswil van de hongaarse arbeiders, die de dood in de vrijheid verkiezen boven het vermoord worden in slavernij Zien wij, na wakker geworden te zijn voor opmerkelijke verschijnselen in de communistische samenleving, naar de andere grote mogendheid der wereld de Verenigde Staten. Men heeft de Noordamerikanen verwe ten, dat zij Europa in de steek heb ben gelaten in de kwestie rond het Suezkanaal. Maar wij willen niet blind zijn voor het voordeel, dat wij door de neutralistische houding van de Vere nigde Staten hebben gewonnen. Een neutralistisch Amerika, dat naar twee kanten openstaat, kan voor het be houd van vrede een belangrijke factor worden. En het is veelzeggend, dat Amerika contacten zoekt met de mo gendheden, die een bemiddelende rol begeren te spelen. President Eisenhower ontmoet Nehroe van India en een bezoek van Tito staat aangekondigd. De aanraking met de gematigde en bemiddelende figuren betekenen iets heel anders dan pacteren met een gevaarlijke sovjetstaat, die haar imperialistische bedoelingen verbergt achter een vriendelijk grimas. Het is niet onze bedoeling het drei gend gevaar te verbloemen, waaronder •wij nog steeds leven. Maar het leek ons wel goed eens de aandacht te vestigen op verschijnselen, die ons zou den kunnen ontgaan. Zondagavond, te ongeveer 6 uur, toen het autoverkeer op de Rademakerstraat te Soesterberg door het zondagsrijver bod van geen belang was, vond toch een ernstig ongeval plaats, dat aan wee kleine jongens het leven kostte. Op de plaats, waar het vorig jaar een trailer de winkel van de heer Van Eyden binnenreed, stonden drie jon gens, die de straat wilden oversteken. Het waren de 7-jarige Wim Ravenhorst en zijn tweelingbroertje en de 6-jarige Freddy Nues. Ze staken met z'n drieeën achter een stilstaande autobus de weg over. Eén van de tweeling zag nog bijtijds een auto naderen en week terug, maar de andere twee jongens werden ge grepen, dertig meter meegesleurd en onmiddellijk gedood. De auto werd be stuurd door mevr. P. S. uit Amersfoort, die op weg was naar Utrecht. VOORLOPIG JAARVERSLAG BOERENLEENBANK. De belangriikste cijfers, die de gang van zaken bij de Boerenleenbank over 1956 aangeven, zijn reeds bekend en het is een goed jaar geweest. De omzet steeg van 28 miljoen in 1955 tot 31 miljoen in 1956 en 628 leden, 3622 spaar ders en 710 jeugdspaarders zorgden voor dit hoge bedrag, terwijl in totaal 22655 dagboekposten nodig waren om deze ho ge omzet te bereiken. Tijdens de spanningen in het najaar, met de dreiging van het nabije oos ten en de gebeurtenissen in Hongarije, is het sparen merkwaardigerwijs in het geheel niet teruggelopen. Aan spaargelden werd ontvangen een bedrag van 2.136.215,75 en terugbe taald 1.682.394,73, zodat ruim 450 duizend gulden meer ingelegd werd. De uitstaande voorschotten en hypothe ken, betrekking hebbende op 328 pos ten, bedragen per 31 december 1956 1.661.248,78 Van rekening-couranthou ders werd ruim 7V2 miljoen ontvangen en 7,8 miljoen werd uitbetaald. Het effectenbezit is met ongeveer 30.000.- toegenomen en bedraagt thans een be drag van 666.661,89. Omstreeks mei zal de jaarlijkse alge- gemene ledenvergadering gehouden wor den, waarbij wijziging van reglement en statuten ter sprake komt. PRIJS VAN 11000.—. Zondagavond, te 7 uur, zou aan de heer J. F. van Dijk te Soestdijk de prijs overleg, want voetbal heeft de belang stelling van deze gelukkige prijswinnaar, die als jongen in Isvac, de voorgang ster van S.E.C., sjeelde. Vorig jaar voetbalde de heer Van Dijk als 34-jarige nog in Baarn, dus het geld is wel gegaai'. naar iemand, die zijn hart aan de Voetbalsport verpand heeft. Echter geen 11000 gulden, want de helft gaat naar een broer in Rot terdam, die ook iedere week aan de pool meedoet. Er was afgesproki n, dat prijzen ge deeld zouden worden en dat zal nu gebeuren. GEVONDEN VOORWERPEN. Prisma damesrijwiel, grijs-beige heren handschoen, wit-wollen kinderwantje, heren glacé's, bruir.e heren glacé, brui ne koffer met inhoud, bruine wollen want, wit-blauwe wollen want, zwart windjack, blauw-beige wantje, rood blauwe want, gele gebreide das, 2 lips- sleutels, paarlen collier, wollen kin derhandschoen, sleutels, bruinieren da- meswant, kinderwantje, sjaal, 2 bruine glacé herenhandschoenen, zwarte hals ketting, lege bruine portemonnaie, bril in etui, blauw-rode want, linker leren herenhandschoen, bord van vrachtauto, groen-bruine want, wit kinderschoen tje, 1 paar lichtbruine handschoenen, sleutel, blauwe kinderwant, bruine gla cé herenhandschoen, rode rechter hand schoen, blauwe sjaal, zwarte kinder want, groene hal: band, dames-sport- fiets, leren motor.iandschoen, kinder wantje, herdershond, rood-gele sjaal, huissleutel, grijze bontkraag. Een airdale-terrier, een rode poes, een witte hond met bruine vlek en een klei ne zwart met bruire hond raakten hun baas kwijt. Inlichtingen omtrejit deze voorwerpen en dieren zijn te I verkrijgen aan het politiebureau, Vanj Weeedstraat 3, op woensdag- en zaterdagmiddag, van 24 uur. DR. FR. THIJSSEN OVER HET KATHOLICISME. Het is een goede gedachte geweest van het bestuur van de Soester Volks universiteit drie voordrachten te laten houden over het Katholicisme, dat vrij dagavond door dr Fr. Thijssen bespro ken werd, over het Protestantisme, dat op 15 januari door prof. A. A. van Ruler behandeld zal worden en over het Humanisme, waarover dr H. Her- bers op 31 januari spreken zal. Velen veroordeelden het geloof, de le vensbeschouwing of wereldbeschouwing van anderen zonder zelfs tot oordelen bevoegd te zijn, daar zij geen poging doen begrip te hebben voor de over tuiging van de ander. Deze lezingen, die in het Oranje-Hotel gehouden worden, beogen niet de ver schillen naar voren te brengen maar te wijzen op dat wat bindt in het Katho licisme, het Protestantisme en het Hu manisme. Daardoor wordt wederzijds be grip gekweekt. Dr Thijssen gaf te kennen eigenlijk be zwaar tegen het woord Katholicisme te hebben, omdat hierdoor immers de in druk gewekt wordt dat er sprake is van een isme tussen vele andere ismen. Het Katholicisme moet men niet als een wereldbeschouwing zien maar een werkelijkheid waaruit geleefd wordt. Deze werkelijkheid is een diep-reli- gieuze levensopvatting. Dit houdt in, dat een voordracht over het Katholi cisme het karakter van een geloofs getuigenis moet dragen. Dr. Thijssen wees op het belang van het Oude Testament, dat ook in Ka tholieke kringen vaak in waarde voor het christelijk geloof onderschat wordt of zelfs veronachtzaamd. Voor een goed inzicht in de persoon en het werk van de Christus kan het Oude Testament eigenlijk niet gemist worden. Het gaat in het Oude Testament niet om een reeks verhalen, maar om het creatief handelen Gods met het volk Israël. Dit handelen blijkt o.a. zeer sterk bij Abraham. Diens oude naam Abram wordt veranderd in Abraham en deze naam betekent „herschepping". Eerst als Abraham kan de patriarch de va der van vele volken worden. Ook Ma ria, in wie zich door de geboorte van Christus het verlossingswerk voltrekt, krijgt een nieuwe naam ,,De Begena digde". Zij wordt hierdoor het type van het nieuwe Israël, het volk Gods. Hieruit concludeert de Rooms-katholiek uitbetaald worden, die hij won in de Verenigde Amateur Voetbalpool en dit zou in Baarn plaats hebben. De heer Van Dijk voelde echter weinig voor het licht der openbaarheid op zijn bescheiden persoon en 's middags werd het bedrag reeds overhandigd zonder de kleine plechtigheid die voor de avond was vastgesteld. Het gaat om 11000 gulden, die gewon nen zijn doordat de gevraagde uit slagen van de laatste voetbalzondag van het jaar allemaal goed ingevuld waren. Niet zoals men dat wel eens van die boffers leest, die maar wat raak schrijven en door een onbegrijpelijk ge luk een grote prijs winnen, maar met Bij het bestrijden van de onveiligheid van het wegverkeer en het oplossen van allerlei problemen, die daarmee ten nauwste zijn verbonden, heeft de overheid een belangrijke taak te ver vullen. Het is een gelukkige omstan digheid, dat degenen, die met dit on derdeel van onze volkshuishouding zijn belast, hun taak doorgaans met veel enthousiasme vervullen en op deze wij ze daadwerkelijk steun geven aan ver betering van bestaande toestanden op dit gebied. Toenstanden die - en dat we ten wij maar al te goed - vaak nog heel wat te wensen overlaten. Ten einde de noodzaak van een krach tige bestrijding van het verkeersspook nog eens extra te onderstrepen, heeft de minister van verkeer en waterstaat zich kort geleden in een brochure tot alle gemeentebesturen gewend. In dit geschrift doet de minister de belang hebbenden een aantal belangrijke sug gesties aan de hand en wij zijn er van overtuigd, dat er door de ver schillende gemeentebesturen nog heel wat aanvullende maatregelen kunnen worden genomen. Het boekje begint met een aantal gra fieken, waaruit o.m. blijkt hoezeer het aantal verkeersongevallen is toegeno men. In 1939 vonden in ons land 47,645 ongevallen plaats., waarvan 777 met do delijke afloop, terwijl er 14.050 perso nen licht of ernstig werden gewond. In 1946 liep het aantal verkeersonge lukken sterk terug (het auto- en motor park was door de bezetter immers vol komen geplunderd) en werden er 26.501 geregistreerd. Het aantal doden, dat ten gevolge van deze ongelukken te be treuren viel, steeg in dat jaar echter tot 1150, terwijl er 5.594 personen zwaar en 3.810 licht werden gewond. Elk jaar meer slachtoffers. Het jaar 1947 bracht een aantal ver keersongevallen van 39.400, waarvan 941 met dodelijke afloop en sindsdien is het aantal ongevallen regelmatig gestegen. In 1954 vonden er 101,260 verkeers ongelukken plaats, waarvan 1.524 met dodelijke afloop, terwijl 13.515 personen licht en 17.121 zwaar werden gewond. Nu kan men naar aanleiding hiervan opmerken, dat de verkeersintensiteit in deze jaren eveneens een belangrijke stijging vertoont en dat is ook inderdaad juist, doch dit mag in het geheel geen aanleiding vormen de aandacht van het verminderen van het aantal ongevallen af te leiden. In bovengenoemde brochure wordt voorts aandacht besteed aan de wegen bouw, de bebakening en verlichting van de wegen, aan het onderwerp gevaar lijke wegaansluitingen en splitsingen, de concentratie van ongevallen, het rij- wielverkeer en tal van andere problè men, die stuk voor stuk zeer urgent zijn en geen ogenblik aan de aan dacht van hen, die verantwoordelijk zijn voor de goede gang van zaken hun gemeente, mogen ontsnappen. Welke maatregelen De minister beveelt de betrokken ge meenten aan verkeerscommissits te vor men, welke commissies, in nauwe sa menwerking met de plaatselijke politie moeten trachten bepaalde moeilijkheden het hoofd te bieden. In de grotere ge meenten wordt de aanstelling van ver- keersingenieurs ten zeerste aanbevolen. Biezonder belangrijk is naar onze me ning, dat mnister Algera speciale aan dacht wijdt aan het punt verkeerson- derwijs op de scholen, een onderwerp dat naar onze mening in het kader van het verkeersbeleid tot de meest be langrijke behoort, welke er momenteel aan de orde zijn. Dank zij de zorgen van het Verbond voor Veilig Verkeer en de politie wordt op tal van scholen reeds dergeliik onderwijs gegeven. De minister beveelt aan het verkeerson derwijs reeds in de eerste klasse der lagere scholen aan te vangen, terwijl voorts het vraagstuk van het geven van deze lessen op kleuterscholen wordt bestudeerd. Tenslotte wijst de minister op het grote nut en het belang van het optreden van de z.g. jeugdverkeersbrigades, welk optreden ook in het buitenland biezon- dere aandacht heeft getrokken. De on gevallenstatistieken tonen onmiskenbaar het niit van het optreden van deze brigades aan. Met het rondzenden van deze brochure is nogmaal aangetoond, dat er op dit gebied nog heel wat tot stand moet worden gebracht, doch dat het onder werp veilig verkeer ook in regerings kringen zeker niet wordt onderschat. Het was een leuk idee van onze re dactie om, ter gelegenheid van de jaar wisseling, B. en W. en de complete raad te verzoeken hun wensen voor 3957 in de Soester Courant te doen afdrukken. Het zou zeer ongepast van me zijn wanneer ik ging proberen haren te kloven, want het was veel te prettig en te leerzaam om de heren in een andere stijl te lezen dan in een ver slag van een raadszitting. Stuk voor stuk waren de wensen visite kaartjes, waarop vaak zeer persoonlijke inzichten, die ons alleen maar nader tot onze bestuurderen kan brengen. Wanneer onze wethouder van Openbare Werken zegt, dat het wel aan hem zal liggen, dat hij niet begrijpt waar de geldschaórste van de laatse maanden ineens vandaan is gekomen, is hij een man naar mijn hart. Mijn bakker, groenten-, melk- en schillenboer we ten het volgens hun zeggen wel, al heb ik hun uitleg niet gesnapt, hetgeen natuurlijk aan mij ligt. De bijdrage van onzë gemeentesecreta ris heb ik nog een keertje extra over gelezen en ik hoop dat vele lezers met mij dit hebben gedaan en vooral zij, die iets uit de geschreven wensen van de secretaris kunnen opsteken. Met de secretaris hoop ik, dat de voorlichting aan het publiek, via de pers, niet beperkt blijft tot wat de secretaris noemt „losse nieuwtjes". De interesse in bestuurszaken bestaat nog wel degelijk, al komt dit in een gemeente met veel „imporf'-bewoners niet zo sterk tot uiting. Wanneer we iets meer te horen krijgen dan „los" nieuws en de gemeentezaken in de „commissies" niet zo binnenste buiten worden gekeerd, dat in de zit tingen alleen maar „conform" behoeft te worden besloten, komt de waarneem bare belangstelling vanzelf en zeker wanneer we iets in de raadszaal krij gen dat publieke tribune kan worden genoemd, zodat je je niet meer als een vreemd aan het behang geplakt geval hoeft te voelen, wanneer je eens een keer in een raadsvergadering verzeild bent geraakt. H. OEKMAN. haar ten hemelopeneming, dat zij het volk Gods is „voorgegaan". De functie van Maria in het heilswerk doet niet tekort aan Christus, die de bron van alle heil is. Wat Maria ge weest is kon zij alleen zijn door Chris tus, die Gods belofte vervulde. Het verschil tussen het Katholicisme en het Protestantisme is o.m. gelegen in de plaats welke men de mens toekent bij het heilshandelen van God. Vele vroeger bestaande geschilpunten zijn in de laat ste tijd echter op de achtergrond ge drongen en de theologen van alle rich tingen hebben samen nagenoeg geen problemen meer waar het de grote lijn betreft. Alleen de geloofspraktijk ver schilt. Dat het betoog van dr Thijssen met grote aandacht gevolgd was bleek uit de geanimeerde bespreking, die na de voordracht volgde. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van j.1. vrijdag wer den aangevoerd 226 biggen van 13. tot 14.en 3 drachtige zeugen van 275.— tot 325.—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 230.000 stuks. Hoendereieren van 13.tot 14. Henneneieren van 9.tot 12.50. Middenprijs 13.50. Prijs per k.g. 2,08 op basis 63 gram. Handel op de biggenmarkt was goed, tegenover een kalme tendenz op de eiermarkt. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië s.s. „Arcadia", 12 januari. Brazilië m.s. „Uruguay Star", 8 jan. Canada m.s. „Lukeefjell", 9 jan. Canada m.s. „Noordam", 10 januari. Chili Via New York, 10 januari. Indonesië m.s. „Willem Ruys", 12 jan. Ned. Antillen s.s. „Baarn" 8 januari. Ned. Nw. Guinea m.s. „Willem' Ruys", 12 januari. Nieuw Zeeland via Engeland, 12 jan. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Carnarvon Castle", 12 januari. Inlichingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren.

Soester Courant | 1957 | | pagina 9