Soest voor 30 jaar. Van week tot WGGk I k0US *s verschillende bedden. m Soest. SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 11 JANUARI 1957. 35e JAARGANG no. 3. Verschijnt iedere dinsdag en vrjjdag. Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTD1JK - BUREAUVOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 - POSTGIRO 126156 Dertig jaar geleden kwamen bij de raadsvergadering verschillende nieuwe straatnamen uit de bus. De Achterweg werd Ferdinand Huycklaan en de Korte Achterweg Henriëtte Blaekweg. De Boschstraat werd Bosstraat en de Wil- helminastraat werd voortaan Wilhelmi- nalaan genoemd. De Kerkhoflaan heet te verder Nachtegaalweg, De Zeister straat Rademakerstraat; dé Schrikslaan, de Vinkenweg en de Albert Hahnweg, de Zwaluwenweg, de Olijkeweg, de So- phialaan en de Van Lenneplaan ont stonden eveneens dertig jaar geleden, terwijl de namen in het Vosseveld vast gesteld werden Bartolottilaan, Van Beuningenlaan, De Genestetlaan, Hil- debrandlaan, Vosseveldlaan, Da Costa- laan en Vondellaan. Jean Louis Pissuisse, de grote klein kunstenaar, die op het Rembrandtplein vermoord werd, trad dertig jaar gele den in Soest op, kort na zijn Italiaanse tocht als straatzanger, die hij maakte met Max Blokzijl, de man die enkele tientallen jaren later zijn „Brandende Kwesties" voor de microfoon bracht en zich daaraan zo lelijk brandde, dat hij de doodstraf kreeg. Kort na de moord op Pissuisse werd Blokzijl tot de mo gelijke moordenaars gerekend, maar de dader is nooit gevonden. Drogisterij Kraal adverteerde dat niemand zich meer benauwd hoefde te maken over de snot van zijn kippen, want hij verkocht prima snotpoeder voor 40 cent per pakje, inclusief ge bruiksaanwijzing. Bij de rondvraag van een gemeen teraadsvergadering zonder emotionele voorvallen vroeg een raadslid of iemand er bezwaar tegen had, dat op het werkschaffingsterrein een keet zou ko men, zodat de arbeiders tenminste droog hun twaalf-vurtjc zouden kunnen -ver orberen als het regende en voorkomen werd, dat de kaas van het brood waaide als het stormde. Niemand had bezwaren, hetgeen niet tegenviel. De burgemeester zei in zijn nieuw jaarstoespraak, dat hij het belang van Soest steeds voor ogen zou houden, maar, voegde hij eraan toe Geen bur gemeester is zo goed, dat hij aan ie dereen voldoet. Het ging met ESVAC, de voorgang ster van S.E.C., en B.D.C. niet zo erg best en een toeschouwer noemde in een ingezonden stuk enige oorzaken en gaf wijze wenken Laat iedere speler de plaats houden die hem aangewezen is en loopt elkaar niet in de weg. Speelt zoveel mogelijk samen en houdt de bal niet langer bij u dan noodzakelijk is. Speelt het spel zo eerlijk als in uw vermogen is en ontsier het niet door schreeuwen. Uw elftal heeft maar één aanvoerder en hem moet u gehoorzamen. Een Belg liep door Soesterberg te slenteren en de rijksveldwachter vroeg naar zijn papieren. Die had de man niet maar wel een revolver, die hij te voorschijn haalde. De veldwachter schoot eerder, maar netjes over de man z'n hoofd. Deze liet van de schrik zijn eigen vuurwapen vallen, maar hij was toch niet zo in de war, dat hij vergat een dolk te trekken, waarmee hij de agent te lijf ging. Deze deelde toen een paar ferme dreunen uit en vloerde de Belg, die opgesloten werd om over de zaak na te denken. Bij wegwedstrijden voor wielrenners ging het dertig jaar geleden wat ruig en nonchalant toe, zodat het kon ge beuren, dat een juffrouw een jeugdige renner vond, die neergekwakt was en nu van de zege droomde in bewusteloze toestand. Niemand van zijn mede-racers had gemerkt, dat hij gevallen was of zij hadden zich niet de tijd gegund er acht op te slaan. Hij werd met 'n zie kenauto naar huis gebracht. Er waren dertig jaar geleden nogal wat scheve mannenogen over het feit, dat de vrouwen voortaan ook mochten stemmen, maar de Soester schonen trok ken zich daar niets van aan en no digden mevr. G, Groenewegen-Riem uit te komen praten over „Stemplicht der vrouw". „Deze vergadering is toegan kelijk voor alle vrouwen en jonge doch ters. Mannen geen toegang". Astoeblief, zou Mans uut Twente zeggen. RENTELOZE LENING STICHTING VERKEERSHUIS. Uitgeloot zijn 30 renteloze obligaties ad 25.van de Stichting Verkeers- huis alhier. De nummers zijn 3 8 12 21 34 38 42 54 84 95 114 120 136 140 154 163 164 171 178 184 191 220 237 267 268 274 278 286 290 297. De obligaties zijn vanaf 14 januari 1957 betaalbaar bij de Nederlandsche Mid- denstandsbank N.V., kantoor Soest. DE BOND ZONDER NAAM. Er is wel niemand, die nooit luisterde naar het wekelijks Lichtbaken, dat aan vankelijk verzorgd werd door pater Henri de Greeve en later door pater W. Loop. Iedereen wenst een betere wereld om in te leven, maar veel bijzonders is het nog steeds niet en de Bond zon der Naam, waarvan ongeveer 300.000 gezinnen in Nederland lid zijn, zonder dat er sprake is van een echte vere niging, üvert voor deze betere wereld. „Verbeter de wereld, begin bij jezelf", is de kernspreuk van deze naamloze bond, waarbij 30.000 niet-Katholieken zijn aangesloten. Dit seizoen verzorgt de Bond zonder Naam 150 propaganda-avonden in vele plaatsen van ons land en gisteren was Soest aan de beurt. Het was vrij vol in het St. Joseph-gebouw toen de avond geopend werd en een heel rijtje me dewerkers opgenoemd werd. Dat rijtje was slechts fantasie, want steeds waren het weer Dick en Nelly Rector, die voor het voetlicht kwamen en op pret tige wijze hielden zij de zaal bezig. Nelly Rector opende met een gezongen Weense potpourri „Wien bleibt Wien" en Nelly en Dick lieten in de schets „De nieuwe japon" zien, dat er ook wel huwelijken zijn waarin alles geen koek en ei is. Een beroemd telepaat zou optreden en die telepaat bleek Dick Rector te zijn. Hij liet enkele frappante staaltjes van zijn kunnen zien en was vervolgens weer conferencier en liet de zaal dei nend over de zeilsport zingen. De spreker van de avond was Dick Rector, die erop wees, dat de Bond zonder Naam geen echte vereniging is, want er zijn geen statuten en er is geen reglement, maar hét statuut voor de Bond is het woord „Heb God lief bo ven alles en uw naaste als uzelf". Na 2000 jaar Christendom hangt de wereldvrede opnieuw aan een zijden draad en de Bond zonder Naam ageert voor het behoud van deze vrede door een beroep op de naastenliefde. Ver schillende akties zijn in de loop der jaren ondernomen. Direct na de oorlog een aktie voor ruiten, een sterrit van de naastenliefde, waarbij honderden automobilisten dui zenden mensen in staat stelden een gra tis vakantiedag te hebben, werk voor de gevangenen en tenslotte de anti- hongercampagne. 1250 miljoen mensen worden onvoldoende gevoed en dage lijks sterven er van de honger. De Bond zonder Naam wil het Uni cef van dé Verenigde Naties behulp zaam zijn in de strijd tegen honger en vele duizenden guldens konden reeds overgemaakt worden. Dick Rector vroeg belangstelling voor de collecte die voor deze aktie gehouden zou worden en wekte op tot aktiviteit voor de Bond zonder Naam, het propaganda-instituut voor de naastenliefde. GESLAAGD. Onderstaande personen slaagden we derom voor rijbewijs B-E (auto) of rijbewijs A (scooter-motor)mevr. A. Eden-Steensma, mej. E. Hekkers en de heren J. Knoops, A. v. 't Hof, J. von Glahn, E. Leijenhorst, K. de Ruijter, J, Verschuren. Allen genoten hun op leiding bij Batenburg's Erkende Auto- en Scooterrijschool. TANTE LEEN WEER IN EEMLAND. Vorige week. toen Tante Leen, Johnny Jordaan, Mans uut Twente en de Wind molens, het Avro-gezelschap o.l.v. John ny Holshuizen, ten bate van de Hon garen in Eemland optraden, moesten velen teleurgesteld worden, zodat de directie van Eemland een tweede avond belegde, waarvoor eveneens veel be langstelling was. Johnny Jordaan was er nu echter niet en The Rile-Brothers namen zijn plaats in. De avond werd geopend door de heer A. G. Terhorst, waarna hetzelfde pro gramma gebracht werd als de vorige week. Na afloop van het optreden der artisten dankte de heer Terhorst het gezelschap. Er waren bloemen voor Tante Leen en Truusje Koopmans en de directie van Eemland ontving de lof van de leider van het Avro-gezel schap voor het organiseren van deze twee avonden. Het mooiste van alles was ongetwij feld, dat de eerste avond ongeveer 1000 gulden ten bate van de Hongaarse vluchtelingen opbracht, omdat de uit voerenden toen genoegen namen met de reiskosten. Een knopenfabrikant leverde knopen in Het verkeer eiste in 1956 acht do den in onze gemeente. Het jaar 1957 begon al bijzonder slecht, want op de eerste zondag vielen er in Soesterberg twee jeugdige slachtoffers, die door een van de schaarse auto's op deze stille dag aangereden en gedood wer den. Soest had zoveel belangstelling voor Johnny Jordaan en Tante Leen, dat er een tweede avond belegd moest worden. Johnny kwam niet, omdat hij verhinderd was, maar Tante Leen was er. Maar gelooft u nu niet, dat Wim Kan een volle zaal zou krijgen, want die galmt nie hard genoeg en alleen met galmen krijg je Soest over eind. En Cor de Groot zou geen 50 man in het geweer kunnen roepen met zijn piano. Geef mij maar Amsterdam, is de Soester leuze. Dick Rector toonde zich een pro pagandist van de Bond zonder Naam en een handig bedelaar toen hij ver telde van die gemeente waar ze zo veel centen gegeven, hadden voor de anti-hongercampagne. Het resultaat was guldens en rijksdaalders, kwartjes en dubbeltjes. Er was een meneer in Soestdijk die 11000 gulden won met een voetbal pool. Op een bepaald uur zou dit geld uitbetaald worden, maar die meneer ging een paar uur vroeger. Niet om dat hij zo om het geld verlegen was, maar omdat hij nie, van drukte rond zijn bescheiden persoon houdt. Of was hij misschien van n'.ening, dat de be lastingen het niet zc|uden weten als ze het niet in de krant lazen HET PROTESTANTISME. Vorige week sprakA. dr. Fr. Thijssen voor de leden 'van*tie v.Ü." over het Katholicisme en dinsdag a.s. zal prof. dr. A. A. van Ruler in het Oranje- Hotel spreken over het Protestantisme. DE BEPALING VAN HET ASSORTIMENT. Het UCOMKO (Utrechts Comité Ont wikkeling Middelgrote en Kleinere On dernemingen) heeft dinsdagavond, in ho tel „De Bosvijver" een opwekkings bijeenkomst gehouden, waarbij gespro ken is door de heer N. J. Kooper, me dewerker van de Werkgroep Typebe perking. Deze typebeperking, waardoor het assortiment ten gunste van het be drijf verkleind wordt, werd door de heer Kooper besproken. Henry Ford zei eens „Ik lever u een auto in de gewenste kleur, mits die kleur maar zwart is". Zoiets zou men heden ten dage moeilijk kunnen zeg gen, maar de praktijk heeft uitgewe zen, dat de afnemers met een aparte smaak het bedrijf enorm veel kosten. En deze aparte smaak maakt het as sortiment haast oneindig. In Amerika heeft men becijferd, dat 20 °/o van het assortiment 80 °/o van de omzet uit maakt, hetgeen er op wijst, dat de resterende 80 van het type het bedrijf geld kost. Typebeperking leidt tot prijsverlaging en de man die alles maakt neemt veel te veel hooi op zijn vork. Zijn pakhui zen puilen uit van incourante goederen en hij heeft teveel van alles wat niet deugt. Toch wordt nagenoeg de gehele omzet bepaald door één-vijfde deel van dit enorme assortiment. Vier-vijfde deel brengt de kosten onnodig omhoog en verknoeit de winst. Verscheidenheid in producten moet er natuurlijk zijn, maar als men de af nemers belooft, dat men bepaalde ar- tiekelen in alle kleuren of in alle maten kan leveren, dan zal blijken, dat alle calculaties waardeloos zijn en dat minder gebruikelijke wensen dik geld kosten. Niet de omzet is het be langrijkst in het bedrijf maar de winst en vele bedrijven ervaren dat de om zet stijgt, maar dat de winst gelijk blijft of zelfs vermindert. Dit is veelal een gevolg van een onjuist assortiment en typebeperking is hier de uitweg. Er heerst in vele ondernemingen nog te veel bedrijfsblindheid en de redenering „Mijn vader maakte het, ik maak het en mijn zoon zal het maken" kan men nog teveel horen. Bij bedrijven waar men tot typebeper king is overgegaan, bleek dat de pro ductie verhoogd werd. En met de pro ductie de winst. Een bedrijf, dat o.m. slaapkamer-ameublementen vervaardig de liet het „leverbaar in alle kleuren" vallen en beperkte het assortiment tot slechts enkele kleuren. Als de klant keus heeft uit een vijftal kleuren dan blijkt dat in de praktijk ruim vol doende en het is heus niet nodig, dat er 13 diameters tot men op het idee kwam het met 8 te proberen en de praktijk wees uit, dat de afnemers het nau welijks merkten dat er 5 diameters uit gevallen waren. Dit betekende voor het bedrijf echter een enorme besparing van tijd om de machines in te stellen, dus de productie werd verhoogd en de winst nam toe. De heer Kooper wees erop, dat de za kenman steeds moet bedenken, dat het giootste deel van de kosten voor grote en kleine orders gelijk is en hoe gro ter het assortiment is, hoe meer kleine orders men te verwerken krijgt. Harde nuchtere cijfers moeten gelden in de ondernemingen en artikelen waaraan slechts verloren wordt en die aangehou den worden omdat deze of gene klant - die toch zo'n goede klant is - ze wenst, moeten geweerd worden. Men dient de verhouding van de kosten voor elke handèling in het bedrijf te Weten en dan komt men tot onvermoede uit komsten, die tot nadenken stemmen en veelal is hier typebeperking de juiste weg. Als men de kosten voor iedere trans- aktie weet en afstapt van de gewoonte alles om te slaan over de omzet dan zal snel genoeg kunnen blijken welk deel van het assortiment de winst uit maakt en beperking hiervan zal de winst verhogen. "Voor elke onderneming heeft men als slogan nodig„Eerst wat, dan hoe". Eerst moet men precies weten wat er gemaakt zal worden, daarmee het as sortiment bepalend en dan komt pas de manier waarop het gedaan moet wor den. DE SOESTER VOGELVRIENDEN. Woensdagavond vergaderden de Soes ter Vogelvrienden in Zonneheuvel en de heer Rinke Tolman, die over wild zang zou spreken, verscheen niet om dat hij verhinderd was en tevoren hiervan bericht gezonden had. De vergadering werd geleid door de tweede voorzitter, de heer K. Wijn- hoff, daar voorzitter D. Kuyper we gens ziekte verhinderd was. Ook de secretaris, de heer D. v. d. Wijngaard, ontbrak op het appél, zodat de heer Wijnhoff na het openingswoord de notulen las. Er werd gestemd over contributiever hoging en met 15 stemmen voor en 3 tegen werd deze aangenomen. De regle menten van de bond schrijven echter voor, dat minstens één derde van het aantal leden aanwezig moet zijn bij een dergelijke stemming, dus het laatste woord is hierover nog niet gesproken, want er zijn 90 leden. Op nieuw werd besproken of de volgen de tentoonstelling, die ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan gehouden zal worden, een tentoonstelling zal wor den waar de landskampioen of de dislriktskampioen bekend zal worden, maar een beslissing kon nog niet ge nomen worden en het laatste woord is er nog niet over gesproken, want hiervcor komt heel wat kijken. Toen onze wethouder in zijn geschre ven nieuwjaarwens zei, dat wij van hoog tot laag te veel consumeren, heb ik mij dit persoonlijk erg aangetrok ken. Ik weet wel, dat het niet de bedoe ling van de wethouder was ons te be tuttelen, maar ik heb toch meteen mijn vrouw verzocht eens met haar paperas sen op de proppen te komen en wij hebben toen, zover dit mogelijk was aan de hand van alle mogelijke vod jes papier, de balans over 1956 opge maakt. Nu zijn wij geen van beide reken wonders, we weten dat een tientje een tientje is, dat je ze maar eenmaal kan uitgeven en dat we er in deze krank zinnig dure tijd eigenlijk altijd nog een paar tekort komen, waardoor we dus, noodgedwongen, feitelijk onder-consu meren. Het is natuurlijk mogelijk, dat ik op het gemiddelde-welzijns-inkomen, zoals dit misschien door de S.E.R.-economen is berekend, juist die paar tientjes ach terblijf, maar in mijn kennissenkring tref ik er net één aan, die niet met hetzelfde euvel sukkelt. Ik heb daarom het idee, dat met „van hoog tot laag" teveel wordt gegenera liseerd en dat een gedeelte van onze bevolking de schuld krijgt van iets waar zij part noch deel aan heeft. Het kleine beetje, dat de „lagere" be volking door overconsumptie, b.v. af betaling, uitgeeft, lijkt mij op het mil joenen deficit van onze schatkist niet de minste invloed te hebben. Ik geloof, dat, inplaats van de finan ciële sof in de eerste plaats op het volk te verhalen door belastingverho ging, waarmee de minister dreigt en hiermede de weg van de minste weer stand neemt, het onze minister zou sie ren, wanneer hij het mes radicaal in veel rijksuitgaven drufde zetten. Wij leven in een financiëleentourage, die we ons feitelijk niet kunnen ver oorloven en die we niet eens aantref fen bij financieel sterke landen. Ik geloof, dat, wanneer het volk ziet, dat ook bij de overheid de wil voor zit om tot de uiterste soberheid te komen, we de belasting-ingreep, die ons boven ons hoofd hangt, wanneer dit dan nog nodig is, gemakkelijker zullen slikken. We hebben die overtuiging van sober heid bij onze overheid niet en ik per soonlijk betreur het. dat wij bij de laatste kabinetswisseling niet een ka binet kregen van flinke zakenmensen, die uit ervaring weten hoe je de tering naar de nering moet zetten. H. OEKMAN. GOED NIEUWS VOOR SLECHTHORENDEN Dank zij een grote inruilcampagne van de Audium fabrieken krijgen slechtho renden, die een oud gehoorapparaat (electrisch) bezitten, bij aankoop van een nieuw Audium electrisch gehoor apparaat (nieuw systeem) 35.terug voor het oude toestel. Inlichtingen bij de plaatselijke dealer voor Soest en Baarn, Van Essen - Spe ciaalzaak voor optiek en gehoorappara ten, Birkstraat 2, tel. 2875, Soest. Adv. HUMANISTISCH VERBOND. A.s. zondagmorgen zal voor het Hu manistisch Verbond een inleiding wor den gehouden door de heer A, J. v. d. Kooy uit Voorburg over „De plaats Nederlandse Volksgemeenschap". Men zie de advertentie in dit blad. TESTCURSUS ANIMATO. Animato, de akkordeonvereniging die nog geen twee jaar bestaat, is bijzonder aktief. Opnieuw is er een testcursus gehouden en woensdagavond mochten de drie meisjes die hieraan deelnamen laten zien, dat ze heel wat opgestoken hadden en voortaan als volwaardig lid van Animato hun muziekliefhebberij beoefenen. De avond werd in „Eltheto" gehouden en door afwezigheid van de voorzitter van Animato, de heer H. G. Scholt- meijer, geopend door de heer B. v. d. Linden. Leny Koopman, Nelly Vrak- king en Iebeltje Robijn speelden ieder drie nummers en zij behaalden hier mee elk 8 punten, toegekend door de heren Pot en Veerman. Animato zelf speelde ook drie nummers en de Ri- vema's uit Utrecht wisselden met mond- harmonikamuziek de akkordeonklanken af. Dit was het besluit van de tweede testcursus en Animato heeft nu 22 le- j den. Er kunnen er echter nog meer bij en als er belangstelling voor is dan zal een derde cursus gehouden worden. SPORTPROGRAMMA, Voetbal. Zaterdag Hamersveld AS.E.C. A te 3 uur. S.E.C. aA.P.W.C. a te 3 uur. C.J.V.V. d—S.E.C. c te 2 uur. S.E.C. bH.V.C. d te 2 uur. Achterveld AB.D.C. B te 3 uur. B.D.C. aE.M.M. a te 3 uur. Zondag S.E.C. 1Bilthoven 1 te 2.30 u. S.D.O. 2—S.E.C. 2 te 2.30 uur. S.E.C. 3—V.V.Z.A. 2 te 12 uur. A.P.W.C. 4—S.E.C. 4 te 12 uur. B.D.C. 1Soesterberg 1 te 2.30 uur. B.D.C. 2—L.V.V. 2 te 12 uur. L.V.V. 5—B.D.C. 4 te 12 uur. R.K. Stormvogels A-B.D.C. A te 2.30 u. Hockey. Zaterdag Meisjes Amersfoort B Soest B te 14 uur. JongensSchaerweyde BSoest B te 14,45 uur. Soest CKampong C te 14.30 uur (Birkstraat). Zondag Dames S.C.H.C. 3Soest 1 te 11 uur. Soest 3Kampong 4 te 11 uur (Birkstraat). Heren Soest 1Kameleon 6, te 2 uur (Schrikslaan). Soest 2-Soest 3, zaterdag middag, te 3 uur (Schrikslaan). Tafeltennis. DinsdagChefana 2Shot 4. Vrijdag.: Nilo 2Shot 2. Zaterdag Shot 1—U.B.T.V. 3. Shot 3 Quick 8. Shot 5H.H. 4. Zondag in Hilversum T.C.M. a-Shot b. Shot aBuna b. Shot cT.C.M. c. Handbal B.D.C. Zondag: B.D.C. 1—S.D.O. 1. B.D.C. 2Limvio 2.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1