Opstandig Indonesië. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 15 JANUARI 1957. 35e JAARGANG no. 4. SOE STE R (TOURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. Der kwart, f 2.1Ö ner nost f 2.25 Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het verdwijnen van het nederlands ge zag uit Indonesië is voor land en volk aldaar tot dusver geen geluk gebleken. De geschiedenis van de jonge republiek is één verhaal van verdeeldheid en ndslukkig. Men kan vandaag niet voor spellen wat er morgen gebeurt, maar zienderogen valt het weidse rijk uit een. Indonesië komt zijn geldelijke ver plichtingen niet na, de economische toe stand is er verschrikkelijk, de bevol king is ontevreden en telkens opnieuw blijkt het, dat de regering te Djakarta onvermogend en onbekwaam is haar gezag te doen gelden. De wankele overheid heeft zich tot dus ver trachten te handhaven door de afleidingsmanoeuvre van een haat-cam pagne tegen Nederland, maar dit mid del blijkt niet te baten, omdat het be derf voortwoekert en de grondslagen van de staat verkeerd zijn gelegd. Het bederf woekert voort, er is een cor ruptie zonder weerga, die ook de hoogst geplaatsten meesleurt en de politieke partijen trachten elkaar te vernietigen. De grondslagen van de staat zijn ver keerd gelegd, want er is alleen een le vensvatbaar Indonesië denkbaar wan neer het op federalistische basis be rust. Het indonesische rijk is samengesteld uit een menigte van volken, tussen welke de verschillen in aard, in taal, in belangen aanzienlijker zijn dan die tussen europese naties. Dat alles wilde men samenboeien tot een centralistisch eenheidsbestel, onder javaanse dictatuur. Hetgeen tot in den treure betoogd werd, dat alleen een federale constructie vorm kon geven aan dit reusachtig conglomeraat van heterogene gemeen schappen, het wordt nu door de lo gica der historie bewezen. Sumatra in voile opstand, Op Borneo gist' het en nog altijd schrijnt de wonde van Am- bon en de Zuid-Molukken. De centralistische politiek heeft vol komen gefaald. De laatste berichten brengen de over gave van Djakarta. Want men heeft grote concessies gedaan aan de federa listische gedachten aan de rijksonder delen een zeke.re autonomie toegekend. Het zal nog moeten blijken of de volken van Indonesië déze vorm van zelf standigheid, die niet overeenkomt met de eigenlijke wensen, op den duur zullen aanvaarden. Er heeft een narcotiserende inspuiting plaats gehad, maar wij zijn er niet van overtuigd, dat de recente maatre gelen het gevaar dat Indonesië bedreigt door de voortdurende hunkering naar een federalistisch bestel, hebben bezwo ren. Wij zijn er niet van overtuigd, dat de onlust over het betreurenswaardig leven dat de Indonesiërs leiden, door deze aankondiging voor ingrijpende her vormingen zal zijn gesteld. En wij ge ven er ons rekenschap van, dat aan kondigen en beloven nog iets anders is dan verwerkelijken. De grote mogendheden, Engeland en Amerika, hebben er eerst toe meege werkt, dat Indonesië werd ontrukt aan het nederlands gezag, de enige, natuur lijke vorm, waardoor een overkoepe lende binding tussen de ongelijksoor tige volken van Indonesië kon worden verwezenlijkt, en daarna hebben ze de zaak maar laten lopen en Indonesië - dat zijn kracht zoekt in praalbezoeken van zijn staashoofd aan vreemde ho ven en in rechtsverkrachtingen, waar van Nederlanders de slachtoffers wer den - maar laten bezwijken aan eigen bederf. Behoren de opstanden, die Sumatra deed aanschouwen en die overal elders in de archipel broeien, tot de „binnen landse aangelegenheden" van Indone sië Of kan dit gebied, waarin het communisme een beslissende macht kan krijgen, een gevaar worden, een haard die de wereldvrede bedreigt, zodat een reiniging van deze Augias-stal tot de taak van de grote mogendheden en de Verenigde Naties kan gaan behoren Als Amerika besluit troepenzendingen naar het nabije oosten te ondernemen, moet het dan zich onthouden wanneer er in het verre oosten zich wolken op eenstapelen Op het ogenblik hebben de grote mo gendheden en de Verenigde Naties zeer veel aan het hoofd, maar zij mogen niet blind zijn voor het gevaar, dat een wankel en in zichzelf verdeeld In donesië oplevert. De concessies, die Djakarta aan de op standige gewesten heeft verleend, zijn een daad, in doodsnood verricht. Als Indonesië er niet in slaagt het gezag te handhaven in zijn onmetelijk gebied, dan betekent dit een ineentuimelen van zijn staat en dat betekent weer het vallen van een gat in de volkeren organisatie. Wij zijn niet van oordeel, dat Neder land geroepen is tot medewerking aan de oplossing, zodra het indonesische vraagstuk een internationaal karakter gaat krijgen. Wij hebben geen leed vermaak in de ontwikkeling van de toestanden in Indonesië, die ieder die open ogen bezit, heeft kunnen voorzien. Wij wensen alleen, dat Indonesië tot orde, tot rust en tot welstand komt en dat er een basis ontstaat voor betere betrekkingen tot ons. Maar wij moe ten helaas wel constateren, dat Ne derland wel schuld heeft aan de gang van zaken, zoals hij is geworden. Want de souvereiniteitsoverdracht berust op overeenkomsten met een federaal In donesië en wij hebben geduld, dat de eenheidsstaat geforceerd werd en wij hebben Ambon alleen gelaten in zijn bittere' strijd Indonesië, dat de opstanden in zijn eigen gebiedsdelen niet of met moeite wist te bedwingen, brengt zijn vordering op nederlands Nieuw-Guinea voor de Verenigde Naties. Wanneer die aan hangig is, dan is het ogenblik geko men, waarin een wakkere minister van buitenlandse zaken de volkenorganisatie kan inlichten over de wijze, waarop wij zijn mishandeld door een staat, waaraan wij de vrijheid verleenden. Maar wij willen niet schrijven over de nederlands-indonesische betrekkingen. Onze bedoeling met dit artikel was, te wijzen op het gevaar waarmee, ook na de recente concessies, de toestand in Indonesië de wereld bedreigt. GITTEKE BELOOND. De jeugdige Gitteke Espeet, landskam pioene schoonschrijven, heeft zaterdag morgen in de Ulo-school, aan de Mid delwijkstraat, het eerste deel van de prijs gekregen, die zij met haar mooie schrift gewonnen heeft. De hal van de school was met vlag gen versierd en vele kinderen mochten bij de kleine plechtigheid zijn, die bij gewoond werd door de burgemeester, de heer Lindeman, secretaris van het schriftmuseum, de heren Quelle en Jan sen namens de kantoorboekhandelaren, de oudercommissie, de onderwijskrach ten en door mevr. Espeet, de moeder van het jeugdige middelpunt van dit samenzijn. De heer J. v. d. Wal, het hoofd van de school, vertelde hoe ieder jaar een verzoek komt om kinderpostzegels te verkopen ten bate van de kinderen die minder bevoorrecht zijn dan de meis jes en jongens van de Ulo-school. Hier aan is altijd meegewerkt. Nu kwam met dit verzoek de mededeling, dat er door het Amsterdams schriftmuseum een schrijfwedstrijd en een tekenwed strijd uitgeschreven was, georganiseerd met medewerking van de kantoorboek handel. Uit alle klassen van de school gaven zich mededingers aan deze grote wed strijd op, nadat de heer Van Neerbosch deze besproken had. De resultaten wa ren verrassend. De beste werden ingezonden, maar nie mand had ooit kunnen denken, dat het beste werkstuk in Soest vervaardigd was. Het bericht van dit mooie resultaat gaf een schok van vreugde. Gitteke had in derdaad prachtig schoonschrift ingele verd met een randversiering van af beeldingen uit de dierenriem. De heer Lindeman vertelde hoe hij twee jaar gelden met het voorstel gekomen was een dergelijke wedstrijd te houden, zonder te kunnen vermoeden, dat het zo'n succes zou worden. 1200 kantoor boekhandelaren werkten spontaan mee en de bond van kantoorboekhandelaren stelde de prijzen beschikbaar. Dertig- duizénd werkstukken kwamen binnen en zij maakten de Amsterdamse ten toonstelling „5000 jaar schrift en schrij ven" tot een nationale manifestatie, waarvan ieder in het land wist. Deze wedstrijd werd uitgeschreven met de bedoeling de jeugd esthetische vor men bij te brengen. De prijs voor de tekenwedstrijd is nog niet toegekend, maar Gitteke kon al aangewezen wor den als de winnares van de schrijf wedstrijd. De heer Lindeman dankte de leerkrachten voor hun medewerking en feliciteerde de school met het mooie resultaat dat Gitteke behaald had. De burgemeester sprak zijn grote waar dering uit voor deze wedstriid. Er moet enorm veel werk aan de organisatie hiervan verbonden zijn en wedstrijd en tentoonstelling kondén slechts slagen door het enthousiasme waarmee velen ervoor gewerkt hebbïn. De burgemees ter dankte de heer Lindeman en wees erop hoe belangrijk het is, dat in de jaren van de jeugd de zin voor schoon heid ontwikkeld wordt. Het was een goede gedachte, dat niet alleen de prijs- winnares beloond w,rd, maar ook de school, want de schcol is een gemeen schap waarop iets slechts, dat door een leerling gedaan worot, terugvalt, maar ook iets goeds. Met de gelukwensen aan de school bood de burgemeester 250, aan. Tot Gitteke zei het hoofd van de ge meente Soest, dat hret gemeentebestuur een blijk van waardering voor haar prestatie wilde toner, omdat zij mede gewerkt had aan het verwerven van eer en roem voor onze gemeente en hij gaf haar een boekenbon. De heer Lindeman feliciteerde de jeug dige schoonschrijfstei gaf haar een fo totoestel en vertelde haar, dat zij op 26 januari in Amsterdam de fiets zal krijgen die ze gewonnen heeft. De heer v. d. Wal bood de h--er C. de Vries de gelegenheid namens de school een ge schenk aan te bieder. De heer De Vries zti, dat er door zo- velen slecht geschreven wordt, dat het verheugend is te coi stateren, dat Git teke het zo mooi gecjaan had. Hij bood Dducties van Vin- m boekwerk over ïodigde de burge schap van de ge- eze prijsuitreiking tenslotte dankte burgemeester, de kantoorboekhandel een album met repi cent van Gogh en e Aziatische kunst aar De heer Lindeman meester uit in gezel meentesecretaris bij aanwezig te zijn ei de heer v. d. Wal d heer Lindeman, do en de oudercomn-* -4 en hij sprak de wens uit, dat Gitteke Espeet zou to nen, dat haar karakter in overeenkomst zou blijven met haar mooie schrift en haar mooie tekeningen en dat zij zou waken voor trots omdat ze het zo mooi kan. TIJDSCHRIFTEN EN BOEKEN VOOR HET RODE KRUIS. In het lectuurhuisje van het Roode Kruis, naast het gemeentehuis, werden in 1956 gedeponeerd 1852 k.g. tijdschrif ten (in 1955 1079 k.g. en 1954 942 k.g.) en 217 boeken (In 1955 516 en in 1954 221). Hoewel de hoeveelheid tijdschriften dus sterk toenam liep het aantal boeken zeer terug. Toch haalde Soest in 1956. evenals in 1955, nog het rangnummer 23; in 1954 was dit 46. Rangnummer no. 1 werd in 1956 behaald door Middelburg, No. 2 door Laren en No. 3 door Oisterwijk. De gemeente Middelburg schonk dus de meeste tijdschriften en boeken. R.K. MIDDENSTANDS VERENIGING. De jaarlijkse feestavond van de R.K. Middenstandsvereniging wordt ditmaal gehouden op zondag, 20 januari a.s., in de zaal van Eemland. Aan deze avond wordt medewerking verleend door André Carrel, Tonny Schifferstein, Ilse Helenias, De Spel brekers en de radio-accordeonniste Wil- lie Ré. The West Boys verlenen muzikale me dewerking. TONEEL VAN „SOESTDIJK". Zaterdagavond is de derde vereniging, die deelneemt aan de toneelwedstrijd om de V.V.V.-wisselbeker, voor het voetlicht getreden in restaurant Eem land. Het was de toneelvereniging „Soest- dijk" en in zijn kort openingswoord deelde de voorzitter mee, dat de vere niging 't vorig seizoen de tweede plaats bezette en thans een poging zou doen de eerste plaats te veroveren. De titel „Eerste gewin is kattengespin" is niet zo erg geslaagd, want men krijgt iets anders te zien dan men verwacht. Het stuk is gestoken in een aantrek kelijke verpakking, waarbij gebroken is met de gewone vorm van 3 of 4 bedrijven en de overbekende gang van zaken bij ieder stuk. Het bazige dienstmeisje Do- ris (mevr. Hessing-van Gelderen) is niet alleen aktief in deze rol, maar zij fun geert tevens als vertelster en wijst de weg in de taferelen, die het gebeuren op verschillende dagen in pension Pa- radise Place laten zien. Een klein gemengd gezelschap bevindt zich in het pension; kolonel Bolganiw, tsaristisch officier, door H. de Zoete voortreffelijk gebracht, al viel de forse kolonelsstem wel eens uit. Timothy Heathcote, een goklustig bankbediende (H. Kenter), Ethel Woodbridge (mevr. J. G. Duinkerken-Berends), vooral voor treffelijk toen zji een glaasje whiskey te veel gedronken had, de typiste Peg- gy Ta.ylor (mej. L. Verhagen) en haar verloofde Leslie Simpson (Sj. v. d, Broek). Het gezelschap wint 15000 pond in een voetbalpool en de ondernemende pia nist maakt maar vast aanstalten een nachtclub over te nemen en droomt met zijn meisje van een enorme villa, De kolonel bekijkt de zaak wat filo- sofischer, maar voor Heathcote zal zijn aandeel in de winst de redding bete kenen. want hij heeft met geld van de bank gegokt. Als men niets voor het plan voelt, dat de pianist met de 15000 pond heeft, komt deze als wolf uit zijn schaapskleren en wijst erop, dat het formulier op zijn naam ingezonden is en dat de medewinnaars blij mogen zijn, dat ze aandeelhouder in zijn nacht club mogen worden. Alles voor niets, want er blijkt dat Doris het formulier nooit verzonden heeft, omdat ze de 18 shilling, die meegestuurd moesten worden nodig had, voor de steeds onzichtbare eigenares van het pension, die niet bij de ge heelonthoudersvereniging aangesloten is. Twee huwelijken zijn het gevolg, maar verder komt alles op z'n pootjes te recht en Soestdijk had het er goed afgebracht, al zullen de heren Van Weelden, Gronloh en Kuiken het laatste woord moeten spreken. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 322 biggen in prijzen van 45.— tot 56.— en 2 drachtige zeugen van 445.tot 475. Op de eiermarkt werden aangevoerd 235.000 stuks. Hoendereieren van 12.50 tot 13.50. Henneneieren van 10.— tot 12.Middenprijs 13.Prijs per k.g. 2.—, op basis 65 gram. De handel op beide markten was kalm. NED. VROUWEN ELECTR. VER. Donderdagmiddag, te 2.15 uur, geeft „Conimex", in hotel „Astoria" te Baarn, voor de N.V.E.V., een demonstratie met betrekking tot het bereiden van In dische gerechten. Op woensdag 13 februari, te 2.15 uur, spreekt mej. M. A. T. Kikkert, in het Oranje-Hotel, over „De veiligste weg naar comfort in uw woning". ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië s.s. „Argentina", 14 jan. Australië via Engeland, 19 januari. Brazilië s.s. „Argentina", 14 jan. Canadas.s. „Groote Beer", 14 jan. Canada s.s. „Nieuw Amsterdam", 17 januari. Canada m.s. „Rutenfjell", 19 januari. Chili via New York, 17 januari. Ned. Antillen m.s. Oranjestad, 15 jan. Nieuw Zeeland via Engeland, 19 jan. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Edinburgh Castle", 19 januari. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. INTERCLUB-CYCLE CROSS VAN TEMPO. De derde en laatste rit van de cycle cross-interclubontmoetingen tussen Tem po, Adelaar en Pedaalridders ging over een afstand van 28,8 k.m. voor de se niores en van 16 k.m. voor de juniores. Er verschenen 14 seniores aan de start, die a.ls een pijl uit een boog vertrok ken om een gunstige positie te ver overen voor de bospaadjes. Na de eer ste ronde vormde zich een kopgroep van 5 man, t.w. Gerrit Ruttenberg, Klaas van 't Klooster en Wil van Bar- neyeld van Tempo en Piet Splinter en G. Bijlard van De Adelaar. Daarna volgden de anderen met aanvankelijk kleine verschillen, die voortdurend gro ter werden, terwijl enkele renners van het toneel verdwenen, onder wie Lute Voorn en Haan. Na de tweede ronde had Gerrit Rut tenberg een kleine voorsprong geno men, terwijl Splinter, Klaas van 't Klooster en Wil van Barneveld hem op de hielen volgden. Van Barneveld kreeg een lekke band, pompte bij en ging er weer achteraan, stapte later over op de fiets van zijn broer, maar z:jn kans was verkeken. Hij beëindigde de koers echter wel. Zeer constant re den Piet v. d. Broek (T.), Dick Horsting (P.), Teunis van Tol (A.) en W. Kerk hof (A.). Ook de sprinter van het ge- Onze Minister van Economische Zaken mag dan een prijsstop hebben afge kondigd, maar dat het veel zal hel pen geloof ik niet. Het is natuurlijk wel goed, dat de prijzen van kolen haarden, wasmachines enz. wat naar beneden gingen, maar dat dit veel uit maakt op mijn huishoud-budget kan ik niet zeggen. Juist, ik vergat de havermout, waarvan de Minister de prijs tot de oude prijs terugdrukte, maar toch vond ik daar iets onevenwichtigs in, omdat de Minis ter 'n paar dagen daarvoor of erna, de bakkers wel toestemmng gaf de brood prijs te verhogen omdat de graanprijzen waren opgelopen. Dat vind ik allemaal goed, maar Jaat ik nou niet beter we ten dan dat havermout ook een graan product is. Waarmee ik maar zeggen wil, dat een Minister van Economische Zaken een moeilijke baan heeft. Diezelfde verhoogde graanprijzen heb ben nog andere gevolgen. Zo laat het zich althans aanzien, want een club mannen, die iets met melk te maken hebben, verzochten de Minister toe te staan de melk met 4 of 5 cent per li ter te verhogen. Weliswaar is, om het melkvak rendabel te maken, feitelijk eefi verhoging van 7 cent per liter nodig, maar voorlopig moet maar vast met 4 of 5 cent begonnen worden. Ook hier zal onze minister wel weer moeten afwijken van zijn stabilisatie- politiek, omdat het wel nodig zal zijn, melk krachtige mannen kweekt en er zelfs wordt gedreigd met een „mars naar Den Haag". Toch zou het wel prettig zijn, wanneer onze Minister eens precies wilde laten nagaan, hoe het toch komt, dat, ondanks de melk prijs sedert 1945 behoorlijk is gestegen, er bij die melk altijd nog geld bij moet. Zou het kunnen zijn, dat er tussen koe en consument zoveel is ge groeid dat de koe letterlijk en fi guurlijk een „melkkoetje" is geworden H. OEKMAN. zeischap Jan Schans en de veteraan H. Stouten (P.) reden de koers uit. De strijd, die zeer fel was, werd in tossen en duinen uitgevochten; daar vie len de slagen, waarover opgewonden verhalen verteld worden. Ruttenberg vergrootte steeds zijn voorsprong, maar Klaas van 't Klooster, die de hele week niet goed in orde geweest was, moest Piet Splinter laten schieten. I. G. Ruttenberg (T.), 29 k.m. in 1.13 uur. 2. P. Splinter (A.) in 1.15 uur. 3. K. van 't Klooster (T.) in 1.17 uur. 4. G. Bijlard (A.) in 1.17.30 uur. 5. P. v. d. Broek (T.) in 1.21 uur. 6. D. Hor- seling (P.) in 1.31 uur. 7. J. v. d. Tol 8. W. Kerkhof. 9. J. Schans. 10. H. Schouten. De juniores startten met 10 man en zij zetten er ook meteen een hoog tem po in. Na de eerste ronde kwamen Wout van 't Klooster en Walter van Bar neveld op de kop door. Daarachter Jan Boog (A.), Menze v. d. Broek (T.) en Vrakking (A.), direct gevolgd door de rest van het peleton. Rondenlang zou de situatie zo blijven. Pas in de achtste ronde schudde Van 't Klooster Van Barneveld van zich af, maar zij lagen toen reeds in gewonnen positie. Vrak king (A.) liet Boog (A.) en v. d. Broek (T.) zijn achterwiel zien. Van de Broek kreeg een kleine inzinking, waarvan Boog direct profiteerde. In de achter hoede werd ook fel om de plaatsen gestreden. De beide wedstrijden waren het aan zien volkomen waard en ongetwijfeld heeft het talrijke publiek genoten. 1. Wout van 't Klooster (T.), 16 k.m. in 42 min. 2. J. Vrakking (A.) (42.30). 3. W. van Barneveld (T.) (42.40). 4. Jan Boog (A.) (43). 5. M. v. d. Broek (T.) (43.55). 6. N. de Vries (P.) op 1 rondé. 7. W. Beekhoven. 8. G. Veenendaal. 9. L. Dolleman. Totaaluitslag van de drie ritten voor juniores 1. Wout van 't Klooster (T.) 18 punten. 2. Walter van Barneveld (T.) 11 p. 3. Jan Boog (A.) 8 p. 4. en 5. Menze v. d. Broek (T.) en C. Vrakking (A.) 5 p. 6. N. de Vries (P.). Seniores 1. Gerrit Ruttenberg (T.) 16 punten. 2. Klaas van 't Klooster (T.) 13 p. 3. Piet v. d. Broek (T.) 5 p. 4. Piet Splinter (A.) 4 p. 5. G. Bijlard (A.) 4 p. 6. Wil van Barneveld (T.) 3 p. 7. Fred Keuker (A.) 2 p. 8. Teunis v. d. Tol (A.) 1 p. Met een waarderend woord voor de geleverde prestaties reikte de heer A. Lamens de prijzen uit, ook van de veld loop, die op 2e Kerstdag gehouden is. Deze prijzen werden door supporters geschonken.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1