m SOEST. IN DE HOEK. 35e JAARGANG no. 5. VRIJDAG 18 JANUARI 1957. Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 3S, SOESTDUK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 MORGEN ZIE IK JE WEER. De Julianakerk was gisteravond vol toen de heer W. A. Veldhuizen de filmavond opende, die verzorgd werd door dë Christelijke filmactie. Er zijn 100.000 bioscopen in de wereld en zij trekken per jaar 12 miljard bezoekers, dus de invloed van de film is zeer groot. Ten kwade maar ook ten goede en de Chris telijke filmactie stelt zich ten doel goede films te brengen. Op het cinemascope-doek, dat voor in de kerk was opgesteld, werd de Ame rikaanse film „A man called Peter" gedraaid onder de nederlandse titel Morgen zie ik je weer". Zo heet ook het boek. dat Catherine Marshall over haar overleden man schreef. Peter Mars hall emigreerde voor de oorlog van Schotland naar Amerika om daar voor dominé te studeren, nadat hij in zijn geboorteland lang niet geweten had v/elk beroep hij moest kiezen. Tot het hem duidelijk werd, dat alleen het prediktambt voor hem weggelegd was. In enkele jaren werd hij een predikant van grote bekendheid en hij betekende veel voor het Amerikaanse geestelijke leven. Hij werkte hard, te hard, en toen de oorlog uitbrak en ook Amerika erbij betrokken werd, deed hij veel voor de soldaten. Uit de film blijkt zijn strijd tegen verouderde opvattingen en het zich vastklampen aan tradities die geen zin hebben. Groot zijn zijn be proevingen als zijn vrouw ernstig ziek wordt, maar zij geneest en het gelukkige huwelijk schijnt nog niet verbroken te worden. Dan stort hijzelf in, vindt tij delijk genezing, maar sterft dan spoe dig. Als hij naar de operatiezaal ge reden wordt, waaruit hij niet levend zal terugkeren, zegt hij tot zijn vrouw „Morgen zie ik je weer liefste". De hoofdrollen in deze film werden gespeeld door Jean Peters en Riehard Todd. AFSCHEID VAN DE P.T.T. De heer B. Lagemaat kwam op 1 ok tober 1915 bij de P.T.T. in Soest en is steeds in dienst gebleven tot maart 1956, toen hij om gezondheidsreden zijn werk moest neerleggen. 1 januari 1957 was de officiële datum, waarop hij met pensioen ging en de directeur van het postkantoor, de heer A. A. Jansen, heeft deze week met de hoofdbesteller, de heer J. van Asch, een bezoek aan de heer Lagemaat gebracht om hem een oorkonde en een plaquette te overhandigen en het geschenk aan te bieden dat de collega's hem bij dit afscheid gaven. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. De zondagsdienst wordt waargenomen door dr H. G. Rupert, Burg. Grothe- straat 49, telefoon 2388 en dr P. Don ker, Middelwijkstraat 34, telefoon 2815. Zondag a.s. is geopend apotheek Soest- dijk, Van Weedestraat. OPENING POLIKLINIEK WIT-GELE KRUIS. In het Majella-gebouw van het Wit- Gele Kruis aan de Molenstraat in dins dag de polikliniek geopend, die voor Soest in een grote behoefte zal voor zien. Bij de kleine plechtigheid, waar aan geen ruchtbaarheid gegeven was, waren aanwezig de voorzitter, de heer H. Brede veld; de secretaris, de heer A. L. Bakker; de moeder-overste van het St. Elisabeth Ziekenhuis; dr. Th. Deelen, internist; dr. J. C. W. Bakker, kinderarts; dr. J. A. J. van Prooye, vrouwenarts en dr. D. Bonte, internist, de vier specialisten, die aan deze po likliniek verbonden zijn; de heer M. A. Ramselaar, voorzitter van het college van regenten van het St. Elisabeth Ziekenhuis; de heer G. Maas, de ad ministrateur en zuster De Jong, die in het wijkgebouw bij de polikliniek assi stentie zal verlenen. De heer Bredeveld dankte de regenten van het St. Elisabeth Ziekenhuis, om dat door hun medewerking de polikli niek als dependance van Amersfoort mogelijk geworden is. De patiënten hoeven nu niet naar Amersfoort, maar kunnen hier onderzocht worden en zo mogelijk ook behandeld. Soest kan zich geen ziekenhuis veroorloven, maar door deze polikliniek is al een groot deel van de bevolking geholpen. Als er in de toekomst uitgebreid zal worden dan zal het Wit-Gele Kruis ongetwijfeld weer een beroep op het St. Elisabeth Ziekenhuis doen en het hoopt dan op dezelfde medewerking te kunnen reke nen als thans is verleend. De heer Bredeveld heette de specialisten als ge waardeerde gasten in Soest welkom. Soest heeft op deze polikliniek ge wacht en de voorzitter van het Wit- H.K.H. Prinses Margriet, die morgen haar 14e verjaardag viert. Foto M. p. Meijboom. Gele Kruis hoopte, dat de samenwer king met de artsen even vlekkeloos zal zijn als de anjers, die zij ter gele genheid van deze opening stuurden. De heer M. A. Ramselaar deelde na mens het bestuur van het St. Elisabeth Ziekenhuis mede, dat reeds lang de behoefte gevoeld werd deze dependance in Soest op te richten. De start is klein, maar het zal hopelijk uitgroeien tot iets groots. Niet om meer patiënten aan te trekken, maar om ervoor te zorgen, dat er geen terrein verloren gaat. Het zou een nalatigheid zijn als er niet voor gezorgd was, dat er in het steeds groeiende Soest een poli kliniek kwam. De heer Ramselaar deelde mee, dat het St. Elisabeth Zie kenhuis in Amersfoort 'n nieuw streek ziekenhuis zal stichten. De opening van deze polikliniek noemde hij een histo risch ogenblik voor Soest en het Wit- Gele Kruis werd dank gebracht. Dr. Deelen deelde mede, dat het aan tal specialisten in het St. Elisabeth Ziekenhuis tot voor kort niet groot genoeg was om een dependance te openen. Door uitbreiding van dit aan tal is nu een lang gekoesterde wens vervuld. Hij dankte het St. Elisabeth Ziekenhuis voor het afstaan van het instrumentarium en sprak de ver wachting uit, dat uitbreiding spoedig mogelijk zou zijn, speciaal op het ge bied van de röntgenologie. Hierna werd het instrumentarium door de aanwezigen bezichtigd. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Er zijn melkhandelaren bekeurd om dat er geen roerstok in de melk stond en omdat ze geen naambordje op hun vervoermiddel hadden. P. uit Hilversum parkeerde zijn auto op de Lange Brinkweg en liep het erf van D. op. Van dit erf kwam, achteruit rijdende, de vrachtauto van H., die de auto van P. ramde. Lichte schade. UITSLAANDE BRAND TREFT TWEE GEZINNEN. Dinsdagmiddag, tijdens het drukken van ons blad, brak brand uit in het oude herenhuis Klein Jonkers Hofstede, Kerkpad Z.Z. 31, dat bewoond wordt door de gezinnen v. d. Brink met 4 kinderen, die boven wonen en Van Esch met 2 kinderen op de beneden verdieping. Mevrouw van Esch vulde de kachel bij en uit de kolenkit kwam een grote prop papier, die vlam vatte voor hij in de kachel lag, op de grond viel en een stoel met wasgoed in brand zette. Spoedig stond de kamer in brand en mevrouw Van Esch moest zich met een kind van 2 maanden en een van 4 jaar door het raam naar buiten bege ven, omdat de deur reeds brandde. Bakker Van Senten waarschuwde de heer E. Heupers, die de brand meldde 1 en de hoofdagent Kaspers en de po- litie-chauffeur Van Groningen gingen het huis binnen, verwachtend dat er nog mensen in zouden zijn. Dit was gelukkig niet het geval, zodat snel nog enige slaapkamermeubelen en een stof zuiger van de familie v. d. Brink gered werden. Het 150 jaar oude huis brandde fel toen de brandweer arriveerde, want de felle oostenwind blies aan de achter kant van het brandende perceel, zodat de vlammen er aan de voorkant uit sloegen. Het blussingswerk met 2 nevelspuiten stond onder leiding van de brandmees ters Buxtorff en J. Groart, terwijl wethouder De Haan en de heren Van Es en Scholtmeijer van de politie bij de brand aanwezig waren. Twee ver diepingen aan de voorzijde brandden uit, maar de zolder en het dak ble ven behouden en de gehele achterzijde van het huis bleef in tact. Om drie uur was de brand geblust, maar het nablussen duurde tot half zes. SCHOORSTEENBRAND. Een vervuilde schoorsteen deed brand ontstaan in het huis van de heer A. Roest aan de Koninginnelaan. De ne velspuit bluste snel, zodat de schade beperkt bleef. HUISHOUDELIJKE- EN GEZINSVOORLICHTING. Hedenavond, om half acht, wordt in het Oranje-Hotel een voorlichtings avond gehouden, georganiseerd door de plaatselijke commissie voor huishoude lijke- en gezinsvoorlichting. Mej. A. W. Schuckink Kool, lerares van de Utrecht se huishoudschool, heeft als onderwerp van de lezing die zij zal houden „Goed Wonen". Hierbij wordt de inwoning be sproken, maar ook etagebouw en alle vraagstukken, die zich bij het wonen voordoen. „BOTSENDE JEUGD" IN HET CITY-THEATER. Er zijn vele ouderen, die van me ning zijn, dat de jeugd van vroeger beter was dan de jeugd van nu en als zij deze mening bevestigd willen zien dan moeten zij in de komende week het City-theater bezoeken. Daar blijkt inderdaad, dat de jeugd van nu voor een deel niet bepaald uit lammeren bestaat, maar de verheerlijker van de oude tijd dient te bedenken, dat de jongeren van nu onder heel andere omstandigheden leven dan de jeugd van 25 jaar geleden, toen de Volken bond de goede Sint voorstelde, die het zaakje wel overeind zou houden. Dat gebeurde niet en na 'n wereldoor log van jaren volgde de oorlog in Ko rea en Hongarije, die heeft aangetoond, dat de bezetenheid, waarover prof. Hui- zinga voor de oorlog schreef, geen ver zinsel is. In deze wereld moet de jeugd zich een toekomst zoeken en velen kunnen die niet vinden. Speciaal in Amerika schijnt dit te leiden tot uit barstingen die typerend voor deze tijd zijn en die wij ervoeren tijdens de korte rock and roll-ziekte. James Dean is een exponent van deze jeugd en wie in de film „Botsende Jeugd" getroffen wordt door de stuur loosheid van deze jongeman, dient te bedenken, dat hij niet speelt maar zich zelf is. Zo was James Dean, de veel belovende filmacteur, die twee jaar ge leden verongelukte omdat iemand, die zo dolzinnig hard in een auto rijdt, verongelukken moet. Na zijn dood werd hij het idool van de Amerikaanse jeugd, die in hem zichzelf zag. In twee jaar werd hij legende en het is een wonderlijke belevenis hem door zijn spel een aanklacht tegen de samenleving te zien indienen, die voor een groot deel schuld heeft aan de verwording van de jeugd, die toch een weg schijnt te zoeken naar de toe komst, die meer te bieden heeft dan het heden. Het is het verhaal van jongeren in conflict met hun ouders, de maatschap pij en zichzelf. Het geeft een wrang beeld van een brandend probleem, maar het toont tevens, dat begrip van de volwassenen veel onheil zal kunnen voorkomen. Naast James Dean heeft Natalie Wood een hoofdrol in deze film, die van he den tot en met woensdag draait, be halve op zondagmiddag. Donderdag „Arsenicum en oude kant". Het amusante verhaal van de twee vriendelijke oude dames, die uit ge voel van vreemde barmhartigheid oude mannetjes vergiftigen. KAPELAAN G. J. KUYPERS 12V2 JAAR PRIESTER. 23 Augustus a.s. zal het I2V2 jaar ge leden zijn, dat kapelaan Kuypers van de parochie Soest priester werd gewijd. Zondag 27 augustus zal dit feit worden herdacht. Naast de kerkelijke viering zal des middags, van 3.30-5 uur, in het St. Jozefgebouw, receptie worden ge houden, waarop de jubilaris een ge schenk zal worden aangeboden. Kapelaan Kuypers is bijna 10 jaar aan de parochie Soest verbonden en heeft, mede door de hoge leeftijd van wij len pastoor Voss, steeds een uitgebreid werkgebied gehad. R.K. SOEST GAAT WANDELEN. De marechaussee H. P. Kienhorst van het Koninklijk Paleis komt uit Twente en daar bevindt zich een bloeiende Katholieke wandelsportbond. Elders in het land ontbreekt die, maar het is zijn voornemen in onze omgeving een zusterorganisatie in het leven te roe pen, in de hoop, dat er spoedig een landelijke bond zal komen. Het ligt in de bedoeling, dat er in Soest een vereniging komt als onder deel van deze bond. Om hiervoor propaganda te maken heeft de heer Kienhorst woensdagmid dag en woensdagavond, in het St. Jo- sefgebouw, een film van de Twente- tochten gedraaid en in totaal hebben bijna 150 kinderen deze gezien. Het voorlopig resultaat was, dat 25 leden zich opgave. Ook enige ouderen toon den belangstelling. Kapelaan Kuypers toonde zich be reid voorlopig als geestelijk adviseur te fungeren. Het ligt in de bedoeling een zestal tochten per jaar te maken, maar eerst moeten Baarn, Hilversum. Naarden, Bussum en Amersfoort nog door de heer Kienhorst bewerkt wor den. zodat er straks inderdaad sprake zal zijn van een bond. GEEN VOORRANG. De vrachtauto van R. gaf op de hoek van de Birkstraat en de Soesterberg- sestraat geen voorrang aan de perso nenauto van K. uit Nijmegen, die in de richting Amersfoort reed en in bot sing kwam met de vrachtauto, die uit de richting Soestduinen kwam. De auto werd zwaar beschadigd, maar persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. VERGADERING „DE ZWALUW". De vereniging van postduivenhouders „De Zwaluw" heeft in De Gouden Ploeg", onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Brakel, vergaderd. De secretaris, de heer J. Ottens, las na het openingswoord van de voorzitter de notulen. Er werd gesproken over de geslaagde tentoonstelling en de bonds- agenda werd behandeld. Tot afgevaar digden naar de vergadering van de bond werden de heren G. Visser en J. Ottens gekozen. De funkties in het bestuur werden als volgt verdeeld J. v. d. Brakel voorz., G. Visser 2e voorz., Bij de geschreven wensen voor 1957 van onze raadsleden, veertien dagen ge leden in onze courant, is een der bij dragen mij bijzonder opgevallen, om dat een raadslid een wel zeer oude koe uit de sloot haalde. Ik heb het een paar jaar geleden al opgegeven er over te schrijven, maar nu blijkt plotseling de gedachte aan een badhuis in onze gemeente bij een der raadsleden nog springlevend te zijn. Iemand met een nare, boze tong be weerde deze week; „dat komt omdat de zomer 1956 zo slecht was en met het vooruitzicht, volgens verschillende almanakken, dat het dit jaar weer knudde met de zomer gaat worden, vrezen de „haast-niet-baders", dat zij ook dit jaar niet aan hun jaarlijkse verfrissende bad toekomen En per slot zijn er grenzen nietwaar Voor degenen onder onze lezers, die glimlachen (misschien snuiven) en zeg gen dat ik overdrijf, zou ik willen zeggen steekt U uw licht eens op bij inrichtingen waar soms mensen plot seling worden binnengebracht, b.v. een z;ekenhuis. Overigens stel ik mij niet voor, dat wij dit soort mensen als cliënt van ons badhuis zouden krijgen, doch er zijn in onze gemeente nog mensen genoeg, die graag gebruik zouden maken van een centraal gelegen badinrichting. Het hoeft, om te beginnen, niet meteen een badpaleis te zijn, maar een een voudige inrichting om het experiment mee te wagen. Bij het vele dat tegenwoordig wordt gedaan voor de volksgezondheid, zou de poging om tot een goede hygiëne te komen, toch wel kunnen worden on dernomen. Weliswaar is zo'n zaakje niet winst gevend en worden tegenwoordig in veel huizen badcellen gebouwd, maar het grootste deel der woningen zit nog zon der zo'n gelegenheid. H. OEKMAN. J. Ottens secr., H. Woustra 2e secr., A. Hilhorst penn., B. Roest, 2e penn. J. Belt, J. van Breukelen en H. Kriek zijn hokcontroleurs en P. en W. Grift maken deel uit van de kascommissie. Morgenavond worden op de feestavond de luxe prijzen van de tentoonstelling uitgereikt. VLEESVERKOOP. Zaterdagochtend (morgen), 9 uur, heeft wederom vleesverkoop plaats aan het slachthuis. ZAALHANDBAL B.D.C. In de competitie zaalhandbal heeft B.D.C. dé wedstrijd van het seizoen ge speeld. Zeer geladen kwamen de Soes- ter dames tegen S.D.O., dat nog onge slagen was, in het veld. Na 7 minuten maakte B.D.C. het eer ste doelpunt, hetgeen voor S.D.O. het sein was er een schepje op te doen. Zeer fel werd er aan beide kanten ge streden, doch B.D.C. bleef meester van het terrein en voerde de score op tot 2-1. Na rust vertoonden beide ploegen dezelfde strijdlust en het einde kwam met een 4-2 overwinning voor B.D.C. B.D.C. 2 heeft Limvio onderschat, waar door met 2-3 verloren werd, mede door het goede werk van de Limvio-keep- ster. B.D.C. 1 heeft van de 5 gespeelde wed strijden er 4 gewonnen en B.D.C. 2 won er 3 van de 5. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zaterdag, Valleivogels AB.D.C. B te 3.15 uur. Olympia aB.D.C. a te 3.15 uur. Zondag. B.D.C. 1Kampong 1 te 2.30 u. Gooise Bovs 2B.D.C. 2 te 2 uur. Laren 3B.D.C. 3 te 12 uur. Laren 4B.D.C. 4 te 12 uur. Naarden 1S.E.C. 1 te 2.30 uur. Zebra's 2S.E.C. 2 te 12 uur. B.D.C. A—Actief B te 12.30 uur. Tafeltennis. Dinsdag Hogerheide 3Shot 3 (derde klas). Vrijdag O.S.O. 2Shot 4 (derde klas). Shot 6—U.B.T.V. 10 (vierde klas). Shot 5B.T.T.C. 3 (derde klas). Zaterdag Shot bBuna a. Huizen aShot a. Shot dT.C.M. b. Buna cShot c. Hockey. Zaterdag. MeisjesAmersfoort A Soest A te 14.15 uur. Dames Kameleon 3Soest 3 te 14.30 u. Zondag. Dames Randwijk 2Soest 1 te 11 uur. Amersfoort 4Soest 2 te 11 uur. Heren S.C.H.C. 7Soest 1 te 2 uur. Kampong 5Soest 2 te 13.30 uur. Soest 3S.C.H.C. 9 te 11 uur.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1