Ondanks de voorspoed een slecht leven. Moet ik mijn huisje opeten? VEILIG VERKEER. SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 25 JANUARI 1957. 35e JAARGANG no. 7. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDUK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Onze schijnbare welstand is misleidend. Wij leven hier in Nederland in een toestand van onbehagelijkheid. Wij zijn in een warnet gekomen van economi sche en sociale problemen, die wij nog niet hebben opgelost. Enige onrust om trent een verzwakking van de concur rentiekracht van onze bedrijven is niet zonder zin. Er is bijna geen geld te krijgen op de kapitaalmarkt. Ondanks de aantrekkelijkste stimulering van het investeren wordt het zeer moeilijk aan het geld te komen om onze industrieën te wapenen in het gevecht tegen de mededinging. Onder deze omstandigheden belemmert de staat de bedrijven (d.w.z. de bron nen van onze deviezenvoorraad en van onze werkgelegenheid) door ze met ont zaglijke belastingen te bezwaren. Wij zien grote bedrijven grijpen naar bui tenlandse hulp en moeten aanschou wen, dat het nederlandse belang in grote concerns in enkele jaren met 15 verminderde. Daartegenover gaat de staat door met gelden uit te geven voor allerlei niet strikt noodzakelijke doeleinden. De So ciaal-Economische Raad heeft gewaar schuwd tegen deze bestedingen en uit het parlement zijn stemmen opgekomen, die de mogelijkheid van bezuinigingen door de overheid nog veel groter acht ten dan dit lichaam. Prof. Hellema heeft in de Eerste Kamer met cijfers de roekeloze economische politiek van de opeenvolgende regeringen aange toond. In de periode van 1949 tot 1955 is het particuliere verbruik 11 °/o minder gestegen dan 't nationale inkomen, ter wijl het verbruik van de overheid 50 °/o meer dan het nationale inkomen ge stegen is. De bestedingsbeperking door de overheid ia een zo dringend probleem voor de gezondmaking van onze financiële toe stand, dat zij de volle aandacht van onze volksvertegenwoodiging opeist. Maar wij wandelen in de mist. De toe gezegde regeringsnota is op het ogen blik waarin wij dit schrijven nog niet verschenen en zij ontbrak in de Staten- Generaal toen het vraagstuk der fi nanciën aan de orde was. Er was in de Eerste Kamer kritiek op de „bank"-politiek van de nieuwe minister Hofstra. Een algemene strek king dooraderde de betogen, een strek king, die in de rede van de heer Pol leman scherp werd geformuleerd. ,,Wij missen hier de minister van economi sche zaken en die van sociale zaken", zo riep hij uit, „want zij beschikken over de middelen om de waardevast heid van het geld tè herstellen. Wij mogen, nu wij de toestand van ons economisch leven overzien, niet ver zuimen de aandacht te vragen voor de opmerking die ir. Keus (die de Hee- maf, ondanks moeilijke tijden, tot een bloeiend bedrijf gemaakt heeft) in de ze dagen ten beste gegeven heeft over de meer dan volledige werkgelegenheid, welke wij thans kennen. Zij is een groot goed genoemd, maar zij moet ook met een kritisch oog worden bezien. ,,Het wordt steeds duidelijker", zo schreef „De Telegraaf", dat de zegen van de volledige werkgelegenheid door Veel bromfietsers, die zich pas kort verheugen in het bezit van hun vervoermiddel, maken de fout te snel door de bocht te willen rijden. Met de fiets hadden ze daar toch ook nooit last van Die brommer rijdt toch niet zo veel harder En het is jammer om dat vlotte gangetje te onderbreken. Maar nu vergist u zich. De snel heid ligt belangrijk hoger dan die van een gewone fiets Minder uw vaart vooral bij boch ten, anders vliegt U de baan uit I En dikwijls sleept U ook nog een ander mee de eenzijdige nadruk, welke er op ge legd wordt, in een vloek dreigt om te slaan. Bewijzen zijn er helaas te over. Er is geldonwaarding en overbesteding, de gezagsverhoudingen dreigen te wor den scheef getrokken, de productiviteits- toeneming is in andere landen soms belangrijk hoger. Wij kampen met een personeelstekort, ook bij zeer vitale diensten en bedrijven, waarbij men maar behoeft te denken aan ziekenhui zen en scholen, bouwbedrijven en mij nen, P.T.T. en marine. Zij betekenen een grote schade voor onze economie en voor onze volkswelvaart. Aanhan gers van de meer dan volledige werk gelegenheid plegen de stelling te ver kondigen, dat deze belangrijker is dan gezond geld. Deze stelling is alleen daarom niet houdbaar, omdat juist on gezond geld grote economische geva ren inhoudt, welke de werkgelegenheid eerst recht zullen bedreigen". Wij kunnen deze beschouwing woord voor woord onderschrijven. De ziekte van het geld is de grote kwaal, waaraan wij lijden. En het staat niet vast, dat het geneesmiddel dat voor het grijpen ligt, zal worden aangewend. Het is verbazingwekkend, dat de over heid tot dusver zwom in de nodeloze uitgaven, dat zij geen paal en perk wist te stellen, dat zij zich niet als een goed huisvader gedroeg. De belastingschroef aandraaien is onge oorloofd zolang het middel der bezui niging van het staatsbeheer kan wor den aangewend. Hier zijn grote daden voor nodig, hier moet een straffe se lectie geschieden. Is onze regerig daar toe bereid Men beraadt zich nog. Wij leven nog in de ijlte en in de onzekerheid. En middelerwijl bevinden wij, burgers, in deze, over zijn welvaart pratende tijd: ons onder een hard lot. Wij zitten be kneld in een tang, wij worden plat ge- d.r.kt aan de ene kant dcor de moor dende duurte, aan de andere kant door de moordende fiscale druk. DS. EYKMAN MORGEN 80 JAAR. Op 26 januari 1877 werd de emeritus predikant ds A. J. Eykman, die in Soestdijk woont, in Groningen geboren, zodat hij morgen 80 jaar wordt. Ander half jaar geleden bezochten wij ds Eyk man toen hij het feit herdacht, dat hij voor 50 jaar te Meliskerke in Zee land door zijn vader in het ambt be vestigd was. De bejaarde predikant bleek toen een prettige gastheer, die niet gesteld was op publiciteit, maar de man. die hem juist hiervoor een bezoek bracht, niet wilde teleurstellen. Na studie te Amsterdam en Utrecht was ds Eykman van 1905 tot 1912 pre dikant te Meliskerke, en van 1912 tot 1923 in Hattem. Er verschenen arti kelen van hem in de Hattemse Courant en aan geïnterneerde Duitsers gaf ds Eykman les in de nederlandse taal. Van 1923 tot 1929 was Sebaldeburen de gemeente waar ds Eykman stond en het beviel hem daar als Groninger uit stekend. Van 1929 tot het emeritaat in 1942 was ds Eykman predikant in Zoeterwoude en als predikant in ruste vestigde hij zich in Soestdijk. Korte tijd heeft ds Eykman zich op po litiek terrein bewogen, maar niet lang, omdat hij de mening toegedaan was, dat hij hiermee de uitoefening van het predikambt schade zou berokkenen. Van de taak die een dominé heeft acht hij de preek het belangrijkst en in die preek de verkondiging dat de recht- vaardigmaking door het geloof de hoofdzaak is. Het leven van ds Eykman is minder rustig geweest dan het had kunnen zijn, want hij ging de strijd om de overtuiging niet uit de weg. Vandaar zijn grote bewondering voor Luther, die evenmin de plaatsen ontweek waar het warm toeging. Strijd acht ds Eyk man onmisbaar, omdat het ons behoedt voor laksheid en vormchristendom. NEDERLANDS MOTET- EN MADRIGAALKOOR. De zo langzamerhand door concerten en radiouitzendigen bekend geworden Soester Koorvereniging „Semper Avan- ti" heeft met ingang van 15 januari haar naam gewijzigd in „Nederlands Motet- en Madrigaalkoor". Deze naamsverandering vindt haar oor zaak in het feit, dat de oude naam niet voldoende tot uitdrukking brengt 1 welke soort koormuziek door het koor als hoofdschotel wordt beoefend. Het koor legt zich namelijk voor negen tig procent toe op het bestuderen van de polyfonie in de ruimste zin van i het woord, dus in hoofdzaak motetten en madrigalen van oude, maar ook mo derne koorcomponisten, waarbij mees ters der polyfonie als Palestrina, Jos- quin des Prez enz. in de meest uitge breide zin beoefend worden. De ongeveer 60 leden tellende vereni ging bestaat nu bijna tien jaar, waaruit moge blijken, dat zij haar bestaans recht wel bewezen heeft. Lex Karsemeijer, dirigent van het koor, streeft er naar een zo homogeen mo gelijk klankidioom te benaderen. Dat het Nederlands Motet- en Madri gaalkoor ook buiten Soestdijk gewaar deerd wordt bewijst haar veelvuldig optreden voor de K.R.O.-microfoon. Vermelden wij tenslotte, dat het koor medewerking zal verlenen bij het 25- jarig pastoraat van mgr A. G. Smit, hetgeen o.m. gevierd zal worden door het geven van een koorconcert op dins dag 19 februari a.s., in de R.K. kerk te Soestdijk, om 7.30 uur, waaraan, be halve het Nederlands Motet- en Ma drigaalkoor, ook het bekende Utrechts Byzantijns Koor en het kerkoor van de parochie medewerking zullen ver lenen. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Mevrouw W. C. K.-P. stak per fiets vanaf de Vondellaan de Soesterbergse- straat over. Ze had eerst een personen auto laten passeen die van links kwam, maar zag de scooter niet die er ach ter reed. De bestuurder, J. v. O. uit Soest, trachtte de overstekende mevr. K. te ontwijken, maar dit mislukte en door de botsing kwamen wielrijdster en scooterrijder te vallen. Mevr. K. mankeerde niets, maar een wond boven het rechteroog van v. O. moest door dr. Rip verzorgd worden. Op de Beckeringhstraat reed J. A. M. v. V. met zijn bestelauto in de richting van de Eikenhorstweg. Hij wil de linksaf de Belvedère weg oprijden en werd op dit jnor^ gepasseerd door een vracntautó", bestuura door O. de J. Botsing met schade. Vier jongens stapten een sigaren winkel in de F. C. Kuyperstraat bin nen om te vragen wat een aansteker kostte. Toen ze de prijs wisten gingen ze weer weg, maar de 13-jarige A. D. bedacht zich, kwam terug en pakte 'n doosje sigaretten. Mevr. K., die de jon gens tewoord gestaan had, pakte de jonge deugniet bij zijn lurfjes en belde de politie. De andere drie renden hard weg, maar de politie had het klaver blad spoedig compleet en bracht ze terug naar het christelijk internaat „De Sparrenberg", dat ze met bestemming avontuur de rug toegekeerd hadden. Een 18-jarige indonesische nederlan- der meende dat de tijd gekomen was enige familieleden uit de weg te rui men en zou schuimbekkend amok gaan maken toen de politie hem aan het verstand bracht, dat dit nergens voor nodig was en hem in de cel stopte om tot vreedzamer gedachten te brengen. Op de Soesterbergsestraat hoek Ei kenlaan kwam een automobilist tot de ontdekking, dat hij linksaf de Eiken laan in gewild had. Hij reed in de richting van Soestduinen, stopte, reed achteruit en toen weer vooruit en bot ste tegen de vrachtauto van v. d. B. uit Baarn, die uit Soestduinen kwam. Beide auto's werden ernstig beschadigd, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Een 17-jarige jongen uit Leeuwarden was van huis weggelopen. Hij werd in Soesterberg aangehouden en terugge bracht naar de voogd waar hij in huis is. SPORTPROGRAMMA VAN ZATERDAG EN ZONDAG. Voetbal. Zaterdag B.D.C. BK.V.V.A. A, 3.30 u. R.K.B.V.V. aB.D.C. a te 3.30 uur. Quick BS.EC. A te 3.30 uur. Quick aS.E.C. a te 2.30 uur. S.E.C. c—C.J.V.V. b te 3.30 uur. Zondag: S.E.C. 1—D.V.A.V. 1 te 2.30 uur (scheidsrechter A. de Vries). S.E.C. 2Gooi 5 te 12 uur. Barneveld 1B.D.C. 1 te 2.30 uur. B.D.C. 4L.V.V. te 230 uur. Hockey. Zaterdag Meisjes Kampong A Soest A te 3 uur. Soest B-Kampong B, 3.15 u. (Birkstraat). Jongens Schaerweyde A—Soest A te 3.15 uur. Soest BBe Fair E (Driebergen), Schrikslaan. Schaerweyde ESoest C te 3.15 uur. Dames Amersfoort 4Soest 2 te 11 u. Kameleon 3Soest 3 te 12 uur. Heren S.C.H.C. 7—Soest 1. Kampong 5Soest 2 te 12 uur. Soest 3-S.C.H.C. 9 te 11 u. (Birkstraat). Tafeltennis Dinsdag Hogerheide 3Shot 3. Vrijdag: O.S.O. 2—Shot 4. Shot bU.B.T.V. 10. Shot 5—B.T.T.C. 3 Zaterdag Shot DT.C.M. b. Buna CShot C. Shot BBuna A. Huizen AShot A. DIE SCHÖNE BLAUE DONAU. Het win terprogramma van de Neder- landsche Reisvereniging, afdeling Soest, is voortgezet met een filmavond met zang, die woensdagavond in Eemland gehouden is. De heer H. Raven verwelkomde de aan wezigen en gaf het woord aan de heer C. H. Groen, die commentaar leverde Moet de door de gemeente gegeven on dersteuning krachtens de Armenwet worden terugbetaald; kunnen ze mijn huisje verkopen of moet ik dat huisje eerst „opeten". Deze en andere vragen worden vaak gesteld door personen, die ondersteu ning wensen aan te vragen of deze ondersteuining reeds genieten. Voorop stellen wij, dat hetgeen krach tens de Armenwet gegeven wordt, geen gift is maar een uitkering, die te allen tijde weer kan worden teruggevorderd. Het komt voor, dat verhaal wordt toe gepast op eventuele onderhoudsplichti ge familieleden, maar afgezien hiervan kan ook de ondersteunde zelf worden aangesproken voor terugbetaling, als hij daartoe in staat wordt geacht, hetzij nu of later. Het laatste is niet zo vaak aan de or de, doch het komt voor, dat de finan ciële omstandigheden van betrokkene na enige tijd dermate veranderen in gunstige zin, dat de gemeente besluit tot terugvordering over te gaan. Zoiets kan ook mogelijk zijn, als b.v. een ondersteunende vrouw huwt met een man, die een redelijk inkomen ge niet. Als dit huwelijk plaats heeft in gemeenschap van goederen dan is het inkomen van de man natuurlijk ook het inkomen van de vrouw en in een der gelijk geval bestaat er kans, dat tot terugvordering wordt besloten. Wil men dit voorkomen, dan is het zaak, dat het huwelijk op huwelijkse voorwaarden wordt gesloten en dat er ▼oor wordt gezorgd, dat noch de schul den, noch de inkomsten gemeenschap pelijk bezit worden. Erfenis en eigen huis. Verhaal kan eveneens plaats hebben op de nalatenschap. Overlijdt de on dersteunde, dan heeft de gemeente het recht de verleende onderstand terug te vorderen uit de nalatenschap, hetgeen niet wil zeggen, dat dit in alle geval len plaats heeft. Is de ondersteunde in het bezit van een eigen huis, dan eist men in de regel tegenwoordig niet meer, dat dat huis je eerst wordt verkocht en de onder steuning wordt gefinancieerd uit de opbrengst van de verkoop. Veelal laat men de ondersteunde rustig zitten in dat huisje, maar men laat hem dan een stuk tekenen waaruit blijkt, dat de ge meente na de dood van de ondersteun de het recht verkrijgt het huisje te verkopen, om hierdoor vergoeding te krijgen voor het aan hem verleende ondersteuningsbedrag. Behoud van vrijheid. Springen eventuele familieleden uit ei gen beweging bij met een kleine bij drage aan de betrokkene, dan bestaat er grote kans, dat èn de ondersteunde èn de onderhoudsplichtigen buiten de ze gedwongen verkoop en verhaal val len, zodat ieder als vrij man kan le ven en handelen. Na het overlijden kan dan door vrijwillige verkoop tot regeling der zaken worden overgegaan, wellicht tot ieders tevredenheid, want de gedwongen oplegging van een bij drage heeft al heel wat narigheid ver oorzaakt; het is de oorzaak van ver wijdering tussen ouders en kinderen. Behoeftige leerplichtige kinderen kun nen in aanmerking komen voor een ver goeding tot een maximum bedrag van 70,voor het verstrekken van kle ding en schoeisel, aldus een regeling van het rijk, wat echter niet wil zeg gen, dat de gemeente verplicht is van deze regeling gebruik te maken. De gemeente is in elk geval ook vrij in de beoordeling wie als behoeftige moet worden beschouwd. Toen ik een paar weken geleden over de door de Zuivelbond aangevraagde melkprijsverhoging schreef en toen ver onderstelde, dat op de weg tussen koe en melkkoker veel „duurs" moest zit ten, viel deze bewering door mijn „slechte pen" uit. Dat was jammer, want in het geschrijf van de laatste dagen over de 60.000.000 pakjes room boter, waar de Zuivelbond thans mee in zijn maag zit, komt wel duidelijk tot uiting, dat onze kostprijs te hoog ligt om mee te kunnen doen aan de con currentie, die gaandeweg weer groter is geworden. Tegen de boterprijs van onze oude ri vaal op botergebied, Denemarken, kun nen we niet meer op en een ander boterland, Nieuw Zeeland, drukt ons, niettegenstaande de grote transportaf stand, eveneens van de markt. In een poging om onze klanten niet te verliezen, legt onze regering uit de staatskas bij iedere k.g. boter reeds jaren lang 1.20 bij. Dat wij hiermee iets doen, dat wij an dere regeringen kwalijk nemen, daar hebben we het niet over. Bovendien geeft dat bijpassen niet zo heel veel, want, ondanks dat guldens bijspijkeren om Ponden te krijgen, zitten we nu met 15.000.000 k.g. onverkochte boter, die zo vlug mogelijk de laan uit moet met het oog op de conditie. Het enige waar we troost uit kunnen putten is, dat onze regering 18.000.000,- bespaart doordat zij op die vracht boter de subsidie kan inhouden, tenzij de Zuivelbond, die niet te onderschatten is, een overeenkomst heeft kunnen maken waarvan wij nog geen weet hebben. Nu is het aan ons allemaal om deze zuivelstof op te eten en al etende kun nen we er eens over peinzen hoe vreemd het eigenlijk is, dat we in ons Zuivel- land bij uitnemendheid afgeroomde melk drinken en de grootste margarine eters ter wereld zijn, om bij iedere verkochte k.g. roomboter 1,20 ca deau te doen. Wie het snapt mag z'n vinger opsteken. Ik hou het er nog altijd op, dat het goed zou zijn, dat onze minister eens precies de weg volgde van de koe tot de eindproducten. H. OEKMAN. op de film over de Donau, die hij met de heer J. P. D. Keneddy vervaardigde. De zangeressen Susi Rothmayer en Erika Hirsch verhoogden de aantrek kelijkheid van deze prachtige kleuren film door hun liederen over Wenen en de Donau. Van het mooie Donaudal tussen Sig- marinen en Beuron wordt de toeschou wer naar de geweldige doorbraak van de Donau bij Kelheim gevoerd en men volgt de rivier van Passau tot Linz, waarbij de Wachau niet vergeten wordt. Ook de zijrivieren van de Donau, de Lech, de Isar, de Inn, de Salzach, de Traun en de Ens worden op deze wij ze bezocht en ook kreeg men beelden te zien van de plaatsen langs deze rivie ren. Tussen de filmdelen door zongen de Weense dames Susi en Erika de lied jes van Wenen, de Donau en de volks- en jodelliedjes van de landstreken, die de film had laten zien. Ook aan Wenen besteedden de makers van de film grote aandacht en voor hen die het Donaugebied en Oosten rijk bezochten, was het een prettige hernieuwde kennismaking, terwijl zij die nooit die kant uitkwamen onge twijfeld zin gekregen hebben de ko mende vakantie te besteden aan een reis naar de streken waar de Donau doorheen stroomt. DE EERSTE KETTER. In de zaal van de Emmakerk sprak ds Maarsingh over het onderwerp „De eerste Ketter". Dit was Marcion, die leefde omtreeks het jaar 1300 na Chr. Deze Marcion is zo verbijsterend ge weest door de toestand van de Schep ping en anderzijds zo onder de indruk van het Evangelie, dat hij die twee uit elkaar getrokken heeft en zelfs sprak van twee goden de Scheppergod en de Verlossergod. Dientengevolge ver wierp hij het Oude Testament en zui verde het Nieuwe Testament van oud testamentische invloeden. Als we bedenken, dat deze Marcion een aanhang had die even groot was als de toenmalige Christelijke Kerk, wekt het verwondering, dat hij zo weinig bekendhied heeft verkregen. Veel van zijn problemen zijn ook de onze. Daar om was de behandeling van dit onder werp wel zeer leerzaam, hoewel wij als Christenen de leer van Marcion moeten verwerpen, aldus spreker.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1