GEMEENTERAADSVERSLAG. IN DE HOEK. VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957. 35e JAARGANG no 9. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE BN ADMINISTRATIE: VAN WEEDRSTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 (Vervolg van b. Verzoek van de R.K. Muziekvere niging St. Josef te Soesterberg om een renteloos voorschot met voorstel van burgemeester en wethouders. De heer CLEMENS (K.V.P.) meent dat er moed voor nodig is, na de sombere geluiden over de financiële positie van de gemeente, een lans te breken voor het renteloos voorschot aan de R.K. muziekvereniging te Soesterberg. In maart viert de vereniging het 30-jarig bestaan en de leden zouden dan graag met een uniform voor de dag komen. Er is 5500 gulden voor nodig, terwijl er een kleine 3000 gulden bijeen is. B. en W. adviseren de vereniging te handelen als P.V.O., die obligaties uit gaf, maar Soest heeft 22000 inwoners en Soesterberg 4000, dus het zal voor Soesterberg veel moeilijker zijn hier mee te slagen. De heer PIEREN (P. v. d. A.) plaatst zich achter het voorstel van de heer Clemens. De VOORZITTER meent, dat het ge wenst is, dat de vereniging zelf voor deze uniformen zorgt. Als de burgerij dit in orde brengt en zich interesseert voor een eventuele obligatielening van de vereniging, dan zal dit het saam horigheidsgevoel ongetwijfeld ten goede komen. In Soest is gebleken, dat velen de 10 gulden van de obligatie bij uit loting aan de vereniging ter beschik king stelden, maar als de vereniging St. Josef het geld van de gemeente zou krijgen, dan zou het tot de laatste cent terugbetaald moeten worden. Een obligatielening zal de moeite beslist Jonen. De heer CLEMENS toont bewondering voor het optimisme van de voorzitter en hij zal het voorstel aan de vere niging doorgeven. c. Adressen van de heer T. Rietveld inzake ondersteuning met voorstel van burgemeester en wethouders. In handen gesteld van B. en W. d. Overzicht over het 2e halfjaar 1956 van de werkplaats voor minder valide arbeidskrachten met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. De heer VAN WELY (V.V.D.) vraagt of bij de oprichting van een streek- werkplaats de zelfstandigheid van de Soester werkplaats niet in het gedrang komt, maar wethouder DE HAAN (P. v. d. A.) zegt dat dit niet het geval is. Voor kennisgeving aangenomen. e. Aanbieding van een beschouwing over het seizoen 1956 van de Stichting Soester Natuurbad met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. f. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. De heer ORANJE (V.V.D.) ziet graag alsnog, dat het deel van het rapport dat handelt over de administratie van het gasbedrijf in de gascommissie be handeld wordt, waartoe besloten wordt. g. Aanbieding overeenkomstig art. 22 van de „Gemeenschappelijke Regeling met betrekking tot de Bescherming Be volking in de Kring U IV" van de 7e wijziging der begroting 1956 met voor stel deze voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. 3. Voorstel tot vaststelling van een par tieel uitbreidingsplan voor de gronden gelegen in en om Soesterberg (uitbrei dingsplan Soesterberg-dorp). De heer CLEMENS (K.V.P.) is voor stander van de aanleg van sportter reinen en speelvelden voor de kinde ren, maar is gekant tegen het gebruik van een deel van de tuinen tussen de Generaal Winkelmanstraat en de Kampweg voor dit doel. Daar wonen mensen die een huis hebben gekocht om er een rustige levensavond te heb ben en daar komt niet veel van te recht als de grond tussen deze twee straten voor dit doel gebruikt worden. Lawaai van vliegtuigen, gedreun van militaire auto's en nu ook een speel terrein achter het huis. Er zal heus wel beter terrein te vinden zijn. Vele men sen hebben jarenlang aan hun tuin ge werkt en moeten hiervan nu een deel missen. En waardedaling van de huizen zal hiervan ongetwijfeld het gevolg zijn. De interrumperende heer A. Hilhorst (K.V.P.) wordt door de voorzitter tot de orde geroepen en als hij voor de tweede keer de heer Clemens in de rede valt, dan zegt deze, dat hij niets ander verwacht had want „dat gehate gehucht" heeft niet de liefde van de heer Hilhorst en het zou te wensen geweest zijn voor hem, dat de aktie van de bevolking van Soesterberg om tweede blad.) bij Zeist te komen gelukt was, dan zou de heer Hilhorst dit gepraat over Soesterberg niet mee behoeven te ma ken. Ook zonder advies van het tucht huis (bedoeld werd de Tuchtunie) is de heer Clemens voor sport- en speel velden, maar dan op een gunstiger plaats waar de mensen niet benadeeld worden en sommigen geschaad in hun bedrijf. Deze op russische leest geschoeide aan slag op het particulier bezit moet voor komen worden. Mevr. POLET (P. v. d. A.) begrijpt niet, dat de heer Clemens nu pas met deze bezwaren komt en dit niet bij de voor besprekingen reeds gedaan heeft. Het is merkwaardig, dat juist een K.V.P.- lid zich zo druk maakt over de hinder die kinderen zouden kunnen veroorza ken. Het is niet prettig voor de mensen die het treft, maar je kunt de kinderen niet het bos insturen. Eventule zake lijke bezwaren zijn door schadevergoe ding te verhelpen. De heer SCHAAFSMA (Prot. Chr.) vindt het van groot belang, dat het voorstel van B. en W. aangenomen wordt. De kinderen gaan daar op het ogenblik als vandalen te keer en misschien wordt de vernielzucht wat getemperd als er een officieel speelterrein komt, waar van de kinderen uit wijde omtrek kun nen profteren. De heer VAN WELY (V.V.D.) hoopt dat zij die in hun bedrijf geschaad worden een redelijke schadevergoeding zullen ontvangen. Ook de heer PIEREN (P. v. d. A.) is het eens met het voorstel van B. en W. Dat er mensen zijn, die enige ve ren moeten laten.., is niet russisch maar democratisch. Omstreeks 1970 zal de nederlandse bevolking met 372 miljoen mensen vermeerderd zijn en het is zaak reeds nu voorzieningen te treffen waardoor de kinderen van 'n ontspan ningsterrein voorzien worden. Dat Soes terberg 't beter zou hebben als 't aan gesloten zou zijn bij Zeist staat te bezien. De heer ORANJE (V.V.D.) hoopt, dat het geen dreigement van Soesterberg is, dat het wel bij Zeist wil en hij is van mening, dat door het gemeentebestuur voor Soesterberg even goed - of als men wil - even slecht gezorgd wordt als voor Soest. Ook de heer BUTZELAAR (K.V.P.) spreekt zich uit voor het plan van B. en W. mits de schadevergoedingen re delijk zullen zijn. De heer VAN ZADELHOFF (K.V.P.) toont zich als wethouder van Openbare Werken dankbaar voor de steun aan B. en W. van de laatste 5 sprekers na de woorden van de heer Clemens. Sport- en speelterreinen moeten niet door elkaar gehaald worden. Sportter- I reinen mogen gerust een eind weg lig gen maar speelterreinen niet. Als de heer Clemens bezorgd mocht zijn over de vergoedingen, dan moet hij beden ken, dat deze in overleg met een des kundige vastgesteld worden. Voor som mige mensen is het niet plezierig, maar het gemeenschapsbelang dient boven het persoonlijk belang gesteld te worden. De heer CLEMENS (K.V.P.) wil er nog even de aandacht op vestigen, dat speel terreinen zijn volle sympathie hebben, maar dan op een andere plaats en dat Soesterberg bij Zeist zou willen is geen dreigement, maar een voorval uit de jongste geschiedenis van Soesterberg. Conform het voorstel wordt besloten. 4. Voor het behandelen van de verschil lende kredieten ten behoeve van de scholen wijst de heer ORANJE (V.V.D.) op de vreemde situatie, dat er helemaal geen geld meer uitgegeven mag wor den en dat Den Haag voor nagenoeg alles goedkeuring moet verlenen, maar dat in de raad nog steeds kredieten onder de loep genomen worden. De VOORZITTER wijst erop, dat het moeilijk anders gaat en dat met de financiële medewerking die wettelijk ge regeld is - zoals bij scholen - geen moeilijkheden gerezen zijn. Hoe het verder zal gaan moet afgewacht wor den. Deze maatregelen zijn getroffen omdat de gemeente geen geld kan le nen en dat is met de meeste gemeente besturen het geval. De punten 4 en 5 betreffende aanschaf fing van leermiddelen voor de scholen worden goedgekeurd. 6. Voorstel tot verhoging van de be zoldiging van het gemeentepersoneel per 1 januari 1957 (Compensatie A.O.W. premie). De heer ORANJE (V.V.D.) vraagt of het hier een verhoging tot de loon grens van 6900.geldt, hetgeen het geval zal zijn, al zal dit nog even nagekeken worden. Conform besloten. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet a. ten behoeve van de bouw en inrich ting van een nieuwe Chr. school ie Soesterberg. De heer ORANJE (V.V.D.) vraagt hoe het komt, dat de bouw van de ene school 55000 gulden meer kost dan die van de andere. Het blijkt uit de verkla ring van wethouder DE HAAN, dat er bij de duurste sprake is van een geheel nieuwe school met nieuwe in ventaris en leermiddelen terwijl de an dere school naar een nieuw gebouw verhuist. Conform besloten. 8. Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden voor aanschaffing van meu bilair, alsmede speel- en ontwikkelings materiaal ten behoeve van de R.K. kleu terschool te Soesterberg. Conform besloten. 9. Voorstel naar aanleiding van het verzoek van de Tuchtunie inzake het projecteren van ruimte voor aanleg van speelplaatsen en speelweiden voor de jeugd. Conform besloten. 10. Voorstel tot het onbewoonbaar ver klaren van de woningen Dorrestein- weg 88 en Schoutenkampweg 13. Conform besloten. 11. Voorstel tot aanvulling van het raadsbesluit van 25 maart 1955, be treffende afschrijvingspercentage open baar slachthuis. Conform besloten. 12. Voorstel op ingekomen verzoek van de heer R. Schaatsbergen inzake ho norering van een bouwplan. De heer PIEREN (P. v. d. A.) vindt het jammer, dat brieven over deze zaak niet bij de stukken zijn, want er zijn punten die de aandacht vragen. De besprekingen op het gemeentehuis schij nen niet te zijn r vitgclegd. Het leve ren van detailtekeningen doet een op> dracht vermoeden. Spr. stelt voor een commissie te benoemen die dit onder zoekt. De heer ORANJE (V.V.D.) betreurt het, dat de gemeente dit niet wat correcter afgehandeld heeft. Niet de raad moet hierin beslissen maar de rechter. De heer PIEREN (P. v. d. A.) meent, dat dit echter in eerste instantie in de raad behandeld moet worden, om dat deze de verantwoording draagt. Volgens de heer ORANJE (V.V.D.) is de raad geen uitvoerend college maar B. en W., dus de heer Schaatsbergen heeft een vordering op B. en W. en niet op de raad. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) wijst op de laatste brief van de ar chitect, waarin het beleid van B. en W. aangevallen wordt, maar geen nieuwe argumenten naar voren komen. Er is hier geen sprake van 'n opdracht, want het architectenbureau had de plannen zonder opdrachtgever gemaakt hetgeen ongebruikelijk is. Het college heeft het plan bekeken, had er waardering voor maar verder geen interesse, omdat de huur van de middenstandswoningen van het plan veel te hoog zouden komen. Het is incorrect geweest, dat dit niet sneller meegedeeld is, maar van een opdracht is geen sprake, dus ook niet van een vordering, die het architecten bureau op de gemeente zou kunnen hebben. Mevr. POLET (P. v. d. A.) meent ook, dat hier niet van een opdracht sprake is, want in de eerste brief is sprake van het 'toezenden van het plan en de detailtekeningen die klaar zijn. De heer VAN WELY (V.V.D.) gelooft evenmin, dat het architectenbureau recht heeft op 7000.maar een vergoeding voor moeite en kosten is op zijn plaats. Mevr. POLET (P. v. d. A.) is het met de heer ORANJE eens dat een com missie hier weinig bereikt. Conform besloten. 13. Voorstel tot vaststelling van een begrotingswijziging voor de aanschaf fing van leermiddelen voor het ver- keersonderwijs ten behoeve van het openbaar en bijzonder onderwijs. Conform besloten. 14. Voorstel tot overdracht van grond voor de R.K. meisjesschool nabij de Beetzlaan. Conform besloten. 15 Voorstel tot het verpachten van grond aan diverse personen. Conform besloten. 16. Voorstel tot wijziging der raads besluiten betreffende het opnemen van gelden in rekening-courant en van kasgeldleningen in 1957. De heer ORANJE meent, dat het een slechte dag voor de gemeente was toen dit voorstel geboren werd en nu even eens omdat het besluit genomen moet worden. Hij hoopt op licht in deze fi nanciële duisternis. De VOORZITTER deelt mee, dat wer ken waar men mee bezig is en ook het vuilverwerkingsbedrijf doorgang zul len vinden, maar dat verder afgewacht moet worden wat Gedeputeerde Staten en Den Haag goedkeuren. Conform be sloten. 17. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen aan de Plesmanstraat, aan de P.U.E.M. ten behoeve van de bouw van een transformatorstation. Conform besloten. 18. Voorstel tot het verlenen van voor schotten als bedoeld in artikel 35, lid 6, van besluit buitengewoon lager on derwijs aan diverse schoolbesturen voor het jaar 1957. Conform besloten. 19. Voorstel tot het verlenen van voor schotten als bedoeld in artikel 103, lid 6, der Lager-onderwijswet 1920 aan diverse schoolbesturen voor het jaar 1957. Conform besloten. 20. Voorstel tot het verlenen van ont slag aan een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim en tot het voorzien in de daardoor ontstane vaka- ture. De heer Kenemans wordt gekozen. 21. Voorstel tot ruiling van grond met het R.K. Kerkbestuur Soest-Zuid. Conform besloten. 22. Voorstel tot aankoop van grond voor verbreding van de Kerkstraat van de heer J. B. Mulders te Soest. Conform besloten. 23. Voorstel tot instelling van een stichting tot beheer van het Openlucht theater. De heer SCHAAFSMA (Prot. Chr.) voelt niets voor de stichting want er moet bezuinigd worden. Er zijn al verschillen de zaken die voortdurend geld kosten en de stichting zal ook wel het een en ander nodig hebben. De heer ORANJE (V.V.D.) meent, dat het openluchttheater nog meer verwaar loosd zal worden. Eén lid van de raad meer en de secretaris-administrateur geen bestuurslid zou de heer Oranje gewenst voorkomen, want deze secreta ris is gemeenteambtenaar en dus niet vrij bij stemmingen. De heer PIEREN (P. v. d. A.) vraagt aandacht voor het openluchttheater. Stiefmoederlijke behandeling is schade lijk voor de culturele waarden, waar aan toch al zoveel getornd is. De VOORZITTER antwoordt de heer Schaafsma, dat de stichting voorlopig niets kost. want dat het kapitaal van 100.niet direct opgemaakt zal wor den. De secretaris-administrateur wordt slechts als zodanig aangewezen, maar is als bestuurslid vrij in het uitbrengen van zijn stem. Eventuele uitgaven voor het openluchttheater moeten altijd door de raad bekeken worden en de stichting is er alleen maar voor het beheer. Er wordt over het voorstel van de heer ORANJE gestemd, maar met 97 stem men blijft de secretaris bestuurslid. Mevr. POLET (P. v. d. A.) ziet graag nog een raadslid in het bestuur en de VOORZITTER meent dat dit wel kan, mits er ook nog iemand uit de burgerij gekozen wordt, omdat anders de ver houdingen scheef zijn. De heer ZOETELIEF (K.V.P.) is het met de heer v. d. AREND (Prot. Chr.) eens dat een klein bestuur beter is. De uitbreiding van het bestuur wordt aangenomen met 97 stemmen. De be noemingen worden aangehouden. 24. Voorstellen inzake vergoeding ver voerskosten als bedoeld in art. 13 der Lager-onderwijswet 1920. Conform besloten. 25. Voorstel tot vaststelling van het ge tal wekelijkse lesuren vakonderwijs aan enige openbare scholen voor het jaar 1957. Conform besloten. 26. Voorstel tot aankoop van grond voor woningbouw nabij het Dorpsplein te Soesterberg van het R.K. Kerkbestuur aldaar. Conform besloten. 27. Voorstel tot aankoop van grond voor verbreding van de Middelwijkstraat van de Commanditaire Vennootschap „Firma J. C. Muschter C.V." te Zeist. Conform besloten. 28. Voorstel met betrekking tot het adres van het bestuur der Vereniging voor Chr. lager en uitgebreid lager onderwijs te Soesterberg ten aanzien van de bouwplannen ener nieuwe school en de huidige huisvesting der leerlingen. De heer SCHAAFSMA (Prot. Chr.) noemt de toestand, van de school ellen dig en miserabel en het is noodzakelijk dat aan deze misstand een eind ge maakt wordt. Wie in zo'n school onder wijs moet geven ergert zich dood, dus de klachten zijn gemotiveerd en B. en W. dienen voorzieningen te treffen. De heer ORANJE (V.V.D.) noemt het adres van het schoolbestuur onbeheerst, Er is, voor wie dit horen wil, onder de woningzoekenden in onze gemeente een zeer sterke neiging het te betreu ren, dat zij woningzoekende in Soest zijn en niet in Baarn. En ik moet zeg gen, dat dit niet helemaal ten on rechte is, want wanneer U in Baarn eens gaat rondneuzen, zult U verbaasd staan te kijken, omdat in Baarn op vrij grote schaal mogelijk is gebleken wat hier alleen maar wensdromen blij ven. Er wordt in onze gemeente nu al ja ren over gesproken, dat wij ook met de huizen „de hoogte in" zullen moe ten, hetgeen, aangepast aan de omge ving, in sommige delen van ons dorp zeer wel mogelijk zou zijn, doch er is niets te bespeuren op dit gebied. In de gemeente Baarn staan de flat gebouwen al en liggen plannen voor andere klaar. Wie aan de noordkant van onze ge meente oplet, ziet Baarn naar ons toe groeien. Het is pijnlijk voor Soest het te moe ten erkennen, doch wij moeten onze buren nageven, dat zij van woningen bouwen en het uitbuiten van moge lijkheden daartoe blijkbaar meer kaas hebben gegeten dan wij. Nu moeten wij bij de beoordeling van een en ander in het oog houden, dat onze gemeente, voor wat de nog vrije gronden betreft, is gebonden aan het feit dat dit haast alles „natuurreser vaat" is. en gronden met agrarische bestemming. We nemen aan, dat Baarn daar niet zoveel last van heeft, al weet ik dit o'ok niet zeker. Maar waar de nood zo hoog is, lijkt het mij toch, dat onze gemeente aan al die bezwarende servituten iets moet zien te doen. Zeker in de gevallen waarin het „reservaat" of „agrarische" belang maar erg kiele-kiele is. Verder zitten we nu al jaren met het Lazarusbergplan, waarop een macht huizen zouden kunnen komen en, ver antwoord neergezet, ook wel een flat gebouw. Wanneer ik echter goed ben ingelicht is er in de gronden van dit plan al weer rogge of zoiets gezaaid, zodat ook minstens dit jaar op dit uitbreidings plan niets wordt uitgebreid. En intussen verstrijkt de tijd H. OEKMAN. maar vindt't schrijven van B. en W., dat in concept bij de stukken is, scherper dan nodig en gewenst is. Het adres ge tuigt van weinig begrip voor hetgeen zich om de bouw van een school af speelt, maar het antwoord moet rus tig en welwillend zijn. De heer PIEREN (P. v. d. A.) geeft een geschiedkundig overzicht van de voorbereidingen voor de bouw van een nieuwe school en ook hij is van me ning, dat het antwoord van B. en W. te scherp is en vindt het verstandig het schoolbestuur voor een bespreking uit te nodigen. De heer CLEMENS (K.V.P.) spreekt van een ondraaglijke toestand. De school heeft de fout gemaakt het huis dat erbij stond te verkopen en niet voor het geven van onderwijs in te richten, maar er moet iets gebeuren. Wethouder DE HAAN (P. v. d. A.) wijst op de lange voorgeschiedenis, die B. en W. tot het scherpe antwoordschrijven brachten. Duidelijk is het schoolbestuur uiteengezet hoe de financiële positie van de gemeente is, dus een dergelijk schrij ven aan de gemeente is te veroordelen. Dit is niet de enige fout van het school bestuur geweest. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) spreekt over de plannen die aanvanke lijk afgekeurd werden, maar nu ge wijzigd opnieuw in behandeling zijn bij de schoonheidscommissie. De heer ORANJE (V.V.D.) pleit opnieuw voor een prettiger antwoord en wet houder DE HAAN (P. v. d. A.) zegt toe, dat een mildere brief gestuurd zal worden en dat het schoolbestuur uitgenodigd zal worden voor een be spreking. Het gaat niet om het pres tige maar om het belang van de kin deren. De heer PIEREN (P. v. d. A.) dankt voor deze soepele houding. Conform besloten. 29. Voorstel tot het garanderen van geldleningen t.b.v. de bouwkas Neder landse Gemeenten. Conform besloten. 30. Voostel tot vaststelling van de rente percentages in rekening-courant met de bedrijven. Conform besloten. Te kwart v<5or elf sluit de voorzitter de vergadering.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1