~\or» cVWs Mgr A. G. SMIT 25 jaar pastoor te Soestdijk. VROEG VOORJAAR Kleermakerij WIERSEMA VOOR RIJLES in allernieuwste OPEL (model 1957) Autorijschool VAN DOOREN MENINGEN VAN ONZE LEZERS. Het A.B.C. van Uw succes SOEST 0 nit TWEEDE BLAD Dames- en Herenschoenen Nu f5.-, f7.50, f 10.- goedkoper. STICHTSE SCHOENENHUIZEN UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL MOTORHUIS MOBI VIERDAG DE SCHAT VAN DE ZEEROVER Op 19 februari 1932 kwam pastoor mgr A. G. Smit naar Soest om in de pa rochiekerk Maria Onbevlekt Ontvangen te Soestdijk door de hoogeerwaarde heer X. A. E. L. Fock, deken van Amers foort, geïnstalleerd te worden. Op dinsdag 19 februari a.s. zal dit dus 25 jaar geleden zijn en een co mité, waarvan kapelaan J. Pohl de leiding heeft, treft thans voorbereidin gen voor de viering van dit jubileum, dat naar de wens van de. jubilaris op bescheiden wijze en zoveel mogelijk kerkelijk gevierd zal worden. Er is een feestprogramma samengesteld dat rekening houdt met deze wens. Dinsdagmorgen om 8 uur wordt een plechtige gezongen Heilige Mis met as sistentie opgedragen en de schoolkin deren zullen hierbij aanwezig zijn. Te 10 uur is er een feestelijke bijeen komst voor alle schoolkinderen in het parochiehuis, waarbij het cadeau van jeugd en de volwassenen, alsook op het gebied van de sport; o.a. concregatie- afdelingen van de H. Familie, de Jon ge Werkman, de R.K. Gymnastiekvere niging Crescendo, de voetbalvereniging Dios, K.J.M. en K.J.V. (meisjesorgani saties) en De Jonge Wacht (jongens). Spoedig daarna volgde de oprichting van de verkennerij. Eerst later volgden de meer moderne organisaties, zoals de Katholieke Actie en de Ecclesia-groepen, R.K. Vrouwengemeenschap en Gezins zorg. In 1937 was de parochie reeds zo uit gebreid (1800 zielen), dat een kapelaan nodig bleek. Als eerste werd door de Aartsbisschop benoemd de Weleerwaar de Heer A. Vehmeyer, thans pastoor te Loenersloot. In 1938 werd het parochiehuis uitge breid door aankoop van het belendende pand aan de Vredehofstr. Tevens volg de reeds spoedig de uitbreiding van de belonen, werd pastoor Smit op 4 mei 1951, tijdens zijn orientatie-reis in het midden-oosten, tot Archimandriet van Transjordanië benoemd. Op 6 juni 1952 volgde de benoeming tot Geheim Ka merheer van Z.H. de Paus. In 1955 werd mgr Smit gekozen tot Ridder van het Heilig Graf te Jerusalem en Consultor voor de Nederlandse Raad in dezelfde orde. Wees ook vroeg en bestelt nu uw COSTUUM OF MANTELCOSTUUM. De nieuwe stoffen zijn er, en ze zijn mooi. Soesterbergsestr. 9 a - telef. 2408 Ons maatwerk is goed maatwerk. de kinderen aan mgr Smit aangeboden j Mariaschool met twee klaslokalen en zal worden. I een kleedkamer aan de gymnastiekzaal Van 12 tot 1 uur is er gelegenheid voor vertegenwoordigers en vertegen woordigsters van parochiële verenigin gen gelukwensen aan te bieden en 's avonds om half zeven wordt er een receptie op de pastorie gehouden, waar bij iedere parochiaan de gelegenheid geboden wordt de jubilaris persoonlijk geluk te wensen en de hand te drukken. Om half acht is er een kerkconcert in de parochiekerk, waaraan medewer king verleend wordt door het zangkoor van de parochie „Cantemus Domino", o.l.v. de heer Gerard van de Schepop; het Nederlands Motet- en Madrigaal Koor, o.l.v. de heer Lex Karsemeyer en het Utrechts Byzantijns Koor, o.l.v. de heer dr Mireslaos Antonowytsj. 's Avonds om half tien is er een plech tige sluitingslof door de jubilaris, waar bij pontificale assistentie zal worden verleend door Zijne Hoogwaardige Ex cellentie mgr dr J. O. Smit, titulair- bisschop van Paralus en Kanunnik van Sint Pieter te Rome. Na het lof zal door alle aanwezigen een feestlied worden gezongen. De toegang tot het kerkconcert en het plechtig lof is vrij, maar slechts op ver toon van een programma. Twee programma's per huisgezin in de parochie Soestdijk zullen voorlopig be schikbaar gesteld worden en deze pro gramma's worden zondag a.s. uitgereikt in de zaal van het parochiehuis na de H. Mis van kwart voor negen en na de Hoogmis tot half één. Programma's die eventueel overblijven zullen op zondag 17 februari alsnog uit gereikt worden. Het voorbereidend comité hoopt dat alle gezinnen uit de parochie door min stens twee leden bij deze. plechtige samenkomst in de avonduren verte genwoordigd zullen zijn, zodat de kerk op die avond geheel vol zal zijn. Mgr. Antonius Gerardus Smit werd ge boren 4 december 1890 te Deventer. Hij studeerde op de seminaries Culem- borg en Rijsenburg (aartsbisdom) en werd priester gewijd op 6 augustus 1914, bij het begin van de eerste we reldoorlog. Mgr Smit was achtereenvolgens kape laan te Hamersveld, Limmen (N.H.), Bussum (St. Vitus) en Utrecht. Op 19 februari volgde de benoeming tot pastoor van de parochie Maria On bevlekt Ontvangen te Soestdijk. Deze parochie werd opgericht door pastoor H. S. Mölder in 1925. De plechtige installatie geschiedde door Deken X. Fock van Amersfoort. De parochie, die 7 jaar bestond bij de intrede van pastoor Smit, telde 1150 zielen (in 1956 3100 zielen). Daar er veel onverwachte moeilijkheden bij de bouw van de kerk gerezen wa ren (o.a. een zeer drassige bodem) wa ren de financiële zorgen groot. Daar naast werd het de taak van de nieuwe pastoor vooral zijn aandacht te vesti gen op de verdieping van het geestelijke en organisatorische leven in de parochie, vandaar de oprichting van godsdien stige en sociale verenigingen voor de In de oorlogsjaren kon het kerkelijke le ven doorgang vinden; het organisatie leven leed echter erg. Daarom werden vormingsdagen, verlovingsweken, huwe lijksweken, misweken e.d. georganseerd. Op de tweede Paasdag 1951 werd op plechtige wijze het 25-jarig bestaan van de parochie gevierd. De feestgave van de parochianen bestond toen uit een som van 4500.voor aanschaffing van paramenten. In de loop van zijn pastoraat heeft mgr Smit bijzondere zorg besteed aan de voltooiing van het inwendige van het mooie kerkgebouw. De beide preek stoelen en de marmeren com muniebank werden aangebracht en na dat de bezetter de luidklokken had weg gehaald kwamen er drie nieuwe voor in de plaats. Het orgel werd uitgebreid en er kwamen nieuwe knielbanken en knielkussens. Nieuwe beelden en het St, Anthonius-altaar, een nieuwe mons trans en 12 bronzen toortsen voor de misdienaars, kruis en kandelaars op de zij-altaren, 14 kruiswegstaties en 9 moderne electrische lichtkronen, 5 ge brandschilderde ramen van de Soester glazenier A. P. Stokhof de Jong en wandversieringen in de kapel van Maria van Goede Raad. Verder tal van nieuwe paramenten voor de liturgie-viering, waaronder in het bijzonder genoemd mag worden het prachtige driestel in goud-brokaat, een geschenk bij het 40-jarig priesterfeest van mgr Smit. Als nieuw object van de pastoorszor- gen is thans definitief de nieuwbouw begonnen van een volledige school voor lager onderwijs op het terrein tussen de Van Straelenlaan en de Beetzlaan. Om de verdiensten voor de oecumeni sche beweging, vooral in het nabije Oosten (Apostolaat der Hereniging), te A.N.W.B.-INSTRUCTEUR Gallenk. Pelsweg 14 - Telefoon 3823 EEN SPROOKJE. Er was eens een groot en uitgestrekt dorp. En al was het maar een dorp, toch was het in het hele land bekend, want evén daarbuiten stond een prach tig paleis en daarin woonde de ko ningin. Toch was er alles niet even mooi. Er was ook( een stuk land en daar kwamen de jóngens van de voet balvereniging B.D.C. geregeld spelen. Nou ja, wat je spelen noemt. Ze hol den daar achter een bal aan, maar vanwege de gaten en kuilen wist je nooit waar de bal terecht kwam. Op een miezerige dag waren er liefst drie wedstrijden. Om 12 uur stapten uit een soort stal een 60-tal benen (22 spelers, 1 scheidsrechter, 2 grens rechters, 2 reserves en wat bestuursle den). Zij begonnen met ijver het drassige veld stuk te trappen. Na een uur ver lieten ze als negers het veld. Toch wilden ze wel graag weer schoon worden, per slot van rekening was het zondag en ze hadden hun beste pakken aan. Aan een eind touw sleepten een paar bestuursleden een oude melkbus naar de sloot en uit een soort put, die daar gemaakt is voor de beesten, werd het „schone" waswater opgediept. Dit werd in het hok, waar ieder reeds druk bezig was de vuile modder van zijn schoenen te peuteren, in bakjes overgegoten, met alle gevolg van dien. Er werd flink gemorst. Terwijl deze waspartij werd voortge zet, kwam een nieuwe stoet van 60 benen naar buiten voor de tweede wed strijd. Het werd een herhaling van het vorige pretje. En glijen maar jongens. Na an derhalf uur kwam de tweede neger- ploeg het veld af en trok de stal in, Qjiaatsman Een staatsman staat zijn man met verzorgde kleding Gelukkig is er die onderhand meer op een varkens krot was gaan lijken. Maar weer kwam een verse ploeg (60 benen) naar buiten. Ik zal U de moeite sparen om te beschrijven, wat de hoofd schotel (dit was n.1. het eerste elftal) opleverde. Na al het voorgaande kunt U zich dat wel voorstellen. Van goed voetbal natuurlijk geen spra ke. Zelfs de profs zouden er hier niet veel van terecht brengen. En na anderhalf uur weer de keet in, stelt u zich daar de toestand eens voor. 180 benen van modder ontdaan, de vloer vol water en in die zwijnerij moet je je gasten ontvangen. En dat in een gemeente, die inter nationale kontakten wil leggen. Nee, zo iets zou tegenwoordig niet meer voorkomen. Daar zou Volksgezondheid of het Nederlandse Roode Kruis wel een stokje voor steken. Het is dan ook al heel lang geleden, n.1. 18 november 1956, aldus vermel den de kronieken van bovengenoemde vereniging. v. M. brengen wij in elk costuum. Hilversum i Langestr. 99 - Tel. 8889 Bussum - Melkweg 11 - Tel. 97Ö5 Laren - Veldweg 1 - Tel. 3025 1 Soest - Merelweg 10 - Tel. 3258 SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zaterdag Hamersveld AS.E.C. A te 4 uur. S.E.C. aH.V.C. a te 4 uur. S.E.C. b—H.V.C. d te 2.45 uur. Welpen E.E.M. aS.E.C a te 2.30 uur. Welpen E.M.M. b—S.E.C. b te 2.30 u. B.D.C. B—H.V.C. C te 2.45 uur. B.D.C. aS.D.O. b te 4 uur. Zondag S.E.C. 2B.F.C. 2 te 12 uur. S.E.C. 3Ultrajectum 2 (vriendschap pelijk) te 2 uur op tweede veld. S.E.C. 1Ultrajectum I te 2.30 uur (vriendschappelijk). B.D.C. 1Kampong 1 te 2.30 uur. Gooise Boys 2B.D.C. 2 te 2 uur. A.W. 4—B.D.C. 3 te 12.30 uur. Laren 4B.D.C. 4 te 12 uur. B.D.C. A-R.K. Stormvogels A te 12.30 u. Korfbal. S.K.V. 1 (Utrecht)—K.V.S. 1. Tafeltennis. Dinsdag B.T.T.C.Shot 6. Vrijdag Beatrix 3Shot 2. Zaterdag: Shot 3—U.B.T.V. 7. Shot 5—B.S.C. 2. Shot aHogeheide a. Shot bVictoria a. Shot cHogerheide b. Shot dVictoria b. LEVEN EN DOOD AAN DE NOORDPOOL. Woensdagavond heeft dr M. J. Adriani gesproken over de dierenwereld aan de Noordpool en lichtbeelden en een film werden over dit onderwerp vertoond. De avond was belegd door de Volks universiteit in het St. Josef-gebouw en er was bijzonder veel belangstelling. De heer Adriani werd ingeleid door de voorzitter van de V.U., de heer A. P. Stokhof de Jong. De heer Adriani gaf eerst enige bij zonderheden over het Noordpoolgebied aan de hand van de kaart. De tempe ratuur varieert van 19 tot 35° onder nul, terwijl in Groenland temperaturen van 50 graden voorkomen. In deze barre koude lopen de poolvos sen rond alsof er niets aan de hand is. met het weer. Velen zijn van mening, dat er maar enkele dieren aan de pool voorkomen, maar er is een uitgebreide fauna en de meeste dieren leven in het water dat dan 1° is. Plaatjes van het toendragebied en de rotsachtige eilanden gaven een duidelijk beeld van de Noordpool en dr Adriani liet de dieren zien, die op en onder de grote ijsvlakten leven, Onder hen was de muskusos, die een typisch contact- dier is. Bij koude gaan de dieren zo dicht tegen elkaar staan, „dat zij elkaar dusdanig verwarmen, dat al spoedig de damp van de lichamen slaat. De meeste dieren eten aan de Noord pool wat ook in Soest te vinden is, mos. Eidereenden, aalscholvers, zee-arenden en op de sneeuwvelden ijsberen, zeerob ben en walrussen, die zich beter in het water thuis voelen, maar vaak met hun lichaam, dat een ton weegt, aan land gaan om insecten uit de grond los te krabben, die ze met hun bezem- vormige snor naar binnen vegen. De film die vertoond werd is ver vaardigd door russisehe biologen en VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957. cineasten en het geluid werd vervangen door de verklarende woorden van dr Adriani. Het eerste deel behandelde het leven van de dieren in de Pool- zee; zee-anemonen, krabben, kreeften, zee-egels, zeesterren, roggen, schollen, zeeduivels, zeewolven en andere vissen. Veel aandacht hebben de makers van de film aan de zeehonden besteed, ter wijl het ook niet aan spanning ontbrak door de gevechten tussen de dieren, die eveneens verfilmd werden. B.D.C. DAMESHANDBAL. Het handbalprogramma voor B.D.C. is zondag weer bezet. Te 12 uur speelt B.D.C. 2 tegen B.S.V. 2. Te half een spelen de dames van B.D.C. 1 de be slissingswedstrijd tegen B.S.V. 1 om het afdelingskampioenschap. Het zal voor de Soester dames niet mee vallen deze wedstrijd te winnen, maar wij zullen er het beste van hopen. Na deze wedstrijd volgen de wedstrijden tegen de spelers uit Salland, die zondag de gast zijn van de kring Gooi en om streken. Voor B.D.C. spelen de volgende speel sters mee Gretha Groenenstein, Anny Wigtman, Bets Verschoor en Tiny Du- wel. De scheidsrechters van Salland spelen tegen de scheidsrechters van Gooi en Omstreken. Hier is voor B.D.C. vertegenwoordigd de heer N. Pouw. De wedstrijden zullen in de markthal te Amersfoort gespeeld worden en als het geluk een beetje aan de Soester kant is, dan kan B.D.C. 1 kampioen worden. SOEST - BAAR N- UTRECHT NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 SOLEX, 49 c.c., ƒ349.50 en ƒ399.50 GUZZI, 100 c.c., 895.— 1030.—. BAMBINO snelbronnner 449.— SIMPLEX, 49 c.c., 670.(2 versn.) MAICO, 175 c.c., 1545—, 200 c.c. ƒ1595.— en ƒ1630.—, 250 c.c. 1795.—. SCOOTER, 250 c.c., (4 versnellingen), 105 K.M., ƒ1895.—. KERKSTRAAT 29 TELEFOON 3830 jhl P I 0 8o« 6 Copenhaqen 2. De kapitein, zoals wij hem noem den, voelde zich bij ons blijkbaar zeer op zijn gemak, maar hij werd zeer las tig. Als hij in de gelagkamer zat vloek te hij doorlopend, ontstak steeds in woede, terwijl de andere gasten bang werden voor zijn ruw optreden. De goudstukken, die hij de eerste dag met een veldheersblik op de tapkast had geworpen, waren nooit door anderen gevolgd en als mijn vader hem vroeg om vergoeding voor logies, dan lachte hij hem uit en betaalde niet. De dokter van mijn vader, dokter Leef- lang, was de enige, die met de kapi tein kon omgaan. Zelfs toen de kapitein dreigde de dokter met zijn mes aan de wand te steken, bleef deze volstrekt kalm en zei„Als je voortgaat met op deze manier te drinken zullen we gauw van je verlost zijn en als je dat mes niet heel vlug weg doet laat ik je arresteren. Ik ben niet alleen dokter, maar ook magistraat". DE ZOON VAN SINBAD. Deze week worden de verhalen van de 1001 nacht in het City-theater vervolgd met de avonturen van de zoon van Sindbad de zeeman en Sindbal jr leidt nu ook niet bepaald het bestaan van een rustig burger. Naar de smaak van de Kalief brengt hij al te vaak een bezoek aan zijn harem met zijn sonnetten-scheppende vriend Omar, die hem aan de mooiste versregels helpt om de haremschonen te bekoren. De beide vrienden worden ter dood ver oordeeld, maar het vonnis moet nog al tijd voltrokken worden. Ook de Griek Aristides en zijn dochter, die de lot genoten van de beide haremjagers zijn, ontspringen de dans. De oude Griek kent n.1. het geheim van het Griekse vuur, een soort atoombom in Bagdad- stijl en de kalief is gek op dit geheime wapen, waarmee hij Tammerlane, de geweldenaar, bestrijden kan. Na veel vijven en zessen komen de beide helden terecht bij de zusjes van de veertig rovers, die ook al met zijn veertigen opereren en als deze man- hafte dames slaags raken behalen ze een gemakkelijke overwinning dank zij het Griekse vuur. Het loopt allemaal bar best af, want Sindbad wordt de onderkoning van het rijk, Omar sleept zijn vurig beminde geliefde in de wacht en de 40 roveressen worden toegevoegd aan de paleiswacht. Dit kleurrijk geval is vrijdag, zaterdag en zondag te zien. Maandag, dinsdag en woensdag „The Americano" met Glenn Ford en Cesar Romero, dat voor een deel speelt in het hartje van het oerwoud, waar de hoofd personen door bandieten overvallen worden. Er wordt menig robbertje gevochten tussen oprechte mannen en boeven en al lijkt het soms alsof het gespuis zal zegevieren, tenslotte brengt het zoveel ste vuurgevecht de rechtvaardige be slissing voor de hoofdpersoon, die ze geviert en zijn lief in de armen sluiten kan. In de donderdag-cyclus „De Decamero- ne" met Joan Fontaine en Louis Jordan, de laatste als Boccacio, de schrijver van deze overbekende verhalen, waarvan er drie in „De Decamerone" verfilmd zijn. Het gaat over Paganino, de piraat, en dan komen er nog twee verhalen, die spanning genoeg brengen.

Soester Courant | 1957 | | pagina 6