SOEST VEILIG VERKEER. INBREKER SLAAT Z'N SLAG EN ONTGLIPT AAN DE POLITIE. IN DE HOEK. DINSDAG 12 FEBRUARI 1957. 35e JAARGANG no. 12. soesterIJóurant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 VERGADERING VAN DE SOESTER SPORTFEDERATIE. In hotel Trier heeft de Soester Sport federatie vrijdagavond een vergadering gehouden, die werd bijgewoond door bestuursleden van B.D.C. (voetbal), B.D.C. (handbal), Shot, S.P.S.V., Cres cendo, S.V.V., Olympia, Duinkikkers, S.T.C., Hockeyclub, K.P.S., V.V.Z., zo dat 10 verenigingen ontbraken, waar van er enige bericht van verhindering gezonden hadden. De voorzitter, de heer W. J. van Schaf- felaar, opende de vergadering en bracht de wenselijkheid naar voren de belang stelling van de leden van verenigingen op te wekken voor vergaderingen van de sportfederatie, daar dit de teamgeest zal kunnen bevorderen. De S.S.F. moet een groot gezin worden, waarin alle leden iets mogen zeggen, terwijl het stemrecht voor de bestuursleden gere serveerd blijft. Op de vorige vergadering werden toe zeggingen gedaan voor bijdragen om de federatievlag te financieren, maar vele verenigingen hebben dit geld nog niet betaald en de voorzitter vond dit niet sympathiek. Eveneens in de vorige ver gadering is door één der leden het voor stel gedaan contributie door de vere nigingen aan de S.S.F. te doen betalen. Nu de toekenning van subsidie door de gemeente in een vergevorderd sta dium is, lijkt de tijd geschikt om deze zaak eens te bekijken. Vele verenigingen hebben een ongustige financiële positie en S.S.F. is dan ook dankbaar, dat het gemeentebestuur een subsidieregeling in het leven geroepen heeft. De voorzitter zou dan ook gaarne zien, dat de leden op de volgende vergadering blijk gaven het betalen van contributie aan de S.S.F. overwogen te hebben. Dé afgevaardigde van „Olympia" was van mening, dat het moeilijk zou zijn hierin te beslissen zolang niet precies bekend is wat van de gemeente ver wacht kan worden, maar een bestuurs lid van „De Duinkikkers" achtte het betalen van contibutie aan de S.S.F. zo noodzakelijk, dat deze niet afhan kelijk gesteld dient te worden van even tuele subsidie. Het concours hippique zal op 30 april gehouden worden en de S.S.F. zal trach ten hiervan een jaarlijks evenement te maken. Er is een uitnodiging van Soest (West- falen) binnengekomen in de week van 30 juni tot 7 juli met een gezelschap naar die plaats te komen voor het ge zamenlijk beoefenen van turnen, voet bal, handbal, zwemmen en boksen. Enkele leden meenden dat deze periode minder geschikt is daar vele scholie ren nog geen vakantie hebben. Het is gewenst, dat de 3 plaatselijke gym nastiekverenigingen opnieuw een cen trale training hebben om als een ge heel naar Duitsland te kunnen gaan. Inplaats van boksen zal schermen voor gesteld worden, daar voor deze tak van sport wel een equipe afgevaardigd zal kunnen worden, terwijl het moeilijker zal zijn boksers te zenden. De gemeente heeft zich in principe be reid verklaard financiële medewerking te verlenen. De kosten per persoon be dragen 17,50 voor de reis, eventueel 7,50 voor een pas en ongeveer 30 gulden, die men als zakgeld mee zal moeten nemen. De firma Tensen wil het vervoer van Wielrijders klagen vaak, en niet ten onrechte, dat zij zo dikwijls verblind worden door het licht van tegemoetkomende auto's. Maar veel fietsers schijnen zich er niet van bewust te zijn, dat hun licht ook vaak verblindend werkt voor automobilisten. Maakt het elkaar niet lastig, auto mobilisten en fietsers. Stelt beiden Uw lampen goed af en vergeet niet, automobilisten, dat U ook voor fietsers, die rijden op een langs de weg gelegen rijwielpad, moet dimmen de 70 personen voor 1200.op zich nemen, terwijl het bij de spoorwegen ƒ2100.kost. Als de gemeente bijdraagt dan zullen de leden van de verenigingen die mee- willen met het sparen van 1,50 per week tot aan juli een heel eind komen. Getracht zal worden een collectieve pas te krijgen. De tafeltennissers willen ook wel een ploeg uitzenden, hetgeen met het plan van de schermers aan de toekomstige gastheren in Duitsland meegedeeld zal wordeïi. In principe bleken de verenigingen be reid mee te werken aan het bezoek dat deze zomer aan Westfalen gebracht zal worden, al willen de gymnastiek verenigingen graag precies weten wat daar van hen verwacht wordt; demon stratie, wedstrijd of een combinatie hiervan. Het bestuur van de S.S.F. zal hierover contact opnemen. Het gemeentebestuur heeft medegedeeld, dat het terrein achter de Schouw ge reed gemaakt zal worden voor hand bal, korfbal en volleybal. Voetbal wordt bestemd voor de terreinen aan de Bos straat. Op een vraag uit de vergadering wan neer dit veld aan de Birkstraat door de gemeente in orde gemaakt zal wor den moest de voorzitter het antwoord schuldig blijven. Een klaverjasconcours, vastgesteld op 19 februari, zal geen doorgang vinden om dat er te weinig animo voor bleek te zijn en ook voor een sjoelavond bleek weinig interesse. Bij de rondvraag maakte de voorzitter bekend, dat het samenstellen van het voetbalelftal dat Soest in Duitsland zal vertegenwoordigen ter sprake zal ko men op de vergadering van de besturen der sportverenigingen die deelnamen aan de 11itwisselingsrfis. Niet h^t. sterkste elftal zal uitgezonden kunnen worden omdat niet iedereen, die in aanmerking komt, mee zal kunnen, maar dezelfde moeilijkheid hadden Soest (Westfalen) en Turnhout bij het bezoek dat ze ons in de afgelopen zomer brachten. Met de opwekking het betalen van con tributie aan de S.S.F. in de bestuurs vergadering van de verenigingen te willen overwegen sloot de voorzitter de vergadering. AUTO TEGEN BOOM IN DE BERUCHTE BOCHT. De heer K. v. D. uit Amsterdam reed met slechts 50 k.m. door de beruchte bocht bij Zonnegloren, slipte en kwam met zijn volkswagen tegen een boom. De 29-jarige bestuurder kreeg geen ver wondingen maar zijn verloofde, mej. B. v. R., werd uit de auto geslingerd. Ge lukkig kwam zij in de zachte berm terecht, maar zij werd door glassplin ters in het gezicht verwond en moest in „De Lichtenberg" behandeld worden, waarna zij naar huis gebracht werd. De auto werd weggesleept. FILMAVOND VAN K.A.B. SOESTDIJK. Dat het een goed idee van de K.A.B. Soestdijk was twee filmavonden te be leggen in het St. Ludgardisgebouw, bleek uit de bevredigende opkomst op zaterdagdagavond en de volle zaal op zondagavond. De heer P. H. Versteyne verwelkomde de aanwezigen, onder wie zich zondag avond kapelaan Pohl bevond. Een film over de strijd.in Hongarije gaf een af schrikwekkend beeld. Na een collecte voor de Hongaarse vluchtelingen sprak de heer G. de Bruin, districtsvoorzitter, en hij complimen teerde de afdeling Soestdijk, die het aandurfde deze twee avonden te orga niseren. En met succes, zoals uit de opkomst bleek. De tijd die wij beleven mag voor de meesten in materieel opzicht een zeer goede tijd zijn, maar bij het zien van de film over de Hongaarse vrijheids strijd is het ieder wel duidelijk, dat zich het één en ander in de wereld afspeelt. Deze film toont de waarde van de democratie, waarvan men niet moet denken dat die vanzelf gekomen is. Een halve eeuw geleden was er in ons land geen sprake van democratie en niet voor niets heeft Paus Leo XIII zijn Re- rum Novarum uitgegeven; het kapitaal hoopte zich op ten koste van de arbei ders die verkommerden. Verbetering eiste strijd en zoals wij van onze ouders en grootouders een betere tijd hebben ge kregen zo dienen wij te bouwen aan nieuwe verbeteringen voor de toekomst. Wij kregen de sociale wetten, kinder bijslag, W.W.-verzekering en daarmee kwamen de arbeiders onder de grond uit. Daarmee zijn wij er echter nog niet, want de nok van het huis dient bereikt Een bewoner van dt Soesterbergsestraat, die de hele dag weg geweest was, kwam in de avond terug en constateerde dat zijn hele huis overhoop gehaald was door inbrekers, die, door het breken van een ruit in de keuken, naar binnen ge komen waren. Alle kasten waren geo pend en afgesloten laden opengebroken. De buit was niet gering gouden, zil veren en platina sieraden, ringen met diamanten, briljanten en saffieren en een aanzienlijk bedrag aan geld. Totale waarde duizenden guldens. Ook V. van de Soesterbergsestr. kreeg bezoek. Hij ging even weg en toen hij 10 min. later terug kwam zag hij hoe 'n on bekende met een grote sprong door de openslaande deuren van de kamer de tuin inschoot, zijn fiets pakte en ver dween. De politie werd gewaarschuwd en het signalement werd opgegeven, waarna ook de bemanning van de blau we engel uitkeek naar de onbekende indringer. Op de Birkstraat werd een fietser ge zien, die heel erg op de man leek wiens signalement opgegeven werd en toer. hij verzocht werd te stoppen ging hij er snel vandoor en schoot het bos bij Birkhoven in. Er werd op hem ge schoten maar hij geloofde het wel en ook toen met assistentie van de politie van Amersfoort het bos werd uitgekamd kwam hij niet te voorschijn. te worden. Velen geloven het wel en de voorrechten die wij thans hebben verslappen hun plichtsbesef. Deze slap heid is te verklaren bij hem, die zo graag terug wil naar de tijd van 50 en' 60 jaar "terug, wie dit niet wenst moet zich actief tonen. Niet altijd mop peren maar zelf iets doen om ervoor te zorgen, dat de K.A.B. van 410.000 tot 500.000 leden uitgroeit. De heer De Bruin wekte op tot steun aan het plaatselijk bestuur en aan het bestuur van het district, dat zich uit strekt van Ankeveen tot Harderwijk. Het is moeilijk mensen naar een ver gadering te krijgen, maar het gaat om 't zijn of niet zijn en de steun van allen is nodig. De meesten verdiepen zich niet eens in de mogelijkheden die de K.A.B. biedt, maar waarschijnlijk zul len deze twee avonden ertoe bijdragen, dat voortaan medewerking verleend zal worden door allen en dat alle acties van de K.A.B. kunnen rekenen op de solidariteit van de leden. Na een korte propaganda-film van de K.A.B. werd „Warenhuis op stelten" met Norman Wisdom gedraaid. CONCERT P.V.O. Het bestuur van P.V.O. vestigt, door middel van een advertentie in dit blad, de aandacht op haar zaaluitvoe ringen op 15 en 16 februari a.s. Het zou P.V.O. een groot genoegen doen al haar donateurs, waarvoor deze uitvoeringen worden gegeven, aanwe zig te zien, teneinde haar prestaties te kunnen beluisteren. Velen horen P.V.O. wel eens langs de weg en in de muziektent, maar in een zaalcon cert komt de muziek beter tot haar recht. U kunt zich nog voor de uit voeringen als donateur opgeven aan het secretariaat, Heuvelweg 23. PROPAGANDA-FEESTAVOND 'T HART. De speeltuinvereniging 't Hart heeft zaterdagavond een propaganda-feest- avond gehouden in gebouw „Credo", die geopend werd door de voorzitter, de heer F. Sonders, die de hoop uit sprak dat voortaan door meer mensen medewerking verleend zal worden aan het speeltuinwerk dan in de afgelopen jaren wel eens het geval geweest is. De vereniging heeft voorlopig het be drag van 2500 gulden besteed voor de aanschaf van speeltuintoestellen. Het bestuur van de vereniging hoopt spoe dig ruimte ter beschikking te krijgen om met het winterwerk te kunnen beginnen. Onderafdelingen van de speeltuinvere niging Soesterkwartier verleenden, on der leiding van de heer J. Asperslag, me dewerking aan deze avond. Muziek van Con Amore met zang van mej. Poort, de mandolineclub Cheerio en de to neel- en cabaretafdeling Cheerio. Het werd een non-stopprogramma met vlot te sketches, pittige marsen door Con Amore, Weense en Italiaanse liederen gezongen door mej. Poort, conference van Charles van Antwerpen en tot slot het dankwoord van de voorzitter, die een enveloppe met inhoud aanbood. BRAND BIJ DE BRANDMEESTER. De Soester brandweer staat bekend om de snelheid waarmee uitgerukt wordt, dus toen het ging om have en goed van brandmeester Groart, ging het ook bijzonder snel al hoefden de 3 auto's die voor kwamen rijden niet te blus sen, omdat een geroutineerd brand meester zelf weet hoe hij zoiets klaren moet. Zuster Jo van het Oranje-Groene Kruis kwam met haar bromfiets naar de Van Weedestraat om bij rijwielhandelaar Groart jr de tank te laten vullen. Die was leeg dacht ze, maar toen de jeug dige hulp van de heer Groart er een plons ingooide ging het kostbare vocht er overheen, kwam op de hete motor, stroomde naar de kachel en een steek vlam was het gevolg. De zuster liet van schrik de brommer vallen, zodat nog meer benzine over de grond stroom de en op het hulpgeroep kwam de eige naar van de zaak toesnellen. Met een snelblusser ging hij het vuur te lijf en toen dat niet hielp met een tuinslang op de waterkraan. Dat ging beter, maar toch was er nog wel wat schade aan gereedschappen, materiaal, houtwerk en ramen, terwijl de brommer eveneens beschadigd werd. UIT HET DIKKE POLTIEBOEK. Van L. kreeg een proces-verbaal om dat de steigers om een bouwwerk niet in goede staat verkeerden. S. had in de Rembrandtlaan een divankleed over een waslijn hangen. Er kwam een grote hond met een sterk gebit, die er met het kleed vandoor ging. Melkhandelaar K. redde het kleed en arresteerde de hond, die even tevoren geprobeerd had een kip dood te bijten. Hond naar de politie en vandaar naar het asyl. Op de Stadhouderslaan lag B. R. naast zijn bromfiets met een bloedende hoofdwond. Waarschijnlijk is hij duize lig geworden en veroorzaakte dit de val. Dokter Rip verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar huis kon. Een Soestenaar stortte een vracht auto met vuilnis in de buurt van de gemeentelijke vuilnisbelt en dat is niet de bedoeling, zodat hij een proces-ver- baal kreeg. GEVONDEN VOORWERPEN. Kaplaarsje, linker grijze handschoen, pop, kinderglacé's, blauwe alpino, arm band, blauwe want, linker bruine dames glacé, bontcape, bruine schooltas, para pluhoesje, rechter dames glacé, blauwe kinderhandschoen, kinderportemonnaie, beige glacé, grijs windjack, dames pols horloge, blauw kinderwantje, electrisch scheerapparaat, oorbel, ballpoint, school rapport, stofjas, vulpen, passer, rib fluwelen das, huissleutel, tuinsleutel, jurk, hondenriem, jongenspetje, rode damesportemonnaie, meisjesfiets, yale sleutel, bruine glacé dameshandschoen, plastic regenkapje, lipssleutel, actetas, bril. Twee herdershonden en een tac kel raakten verdwaald. Inlichtingen omtrent deze dieren en voorwerpen zijn te bekomen aan het politiebureau, Van Weeedstraat 3, op woensdagmiddag en zaterdagmiddag, van 24 uur. FEESTAVOND NED. FOT. INDUSTRIE. De personeelsvereniging van de Neder landse Fotografische Industrie heeft za terdagavond, in restaurant Eemland, 'n feestavond gehouden, die geopend werd door de voorzitter, de heer G. van Gel der, die allen welkom heette en een prettige avond wenste. Daarna gaf hij het woord aan Lestikoff, die in zijn programma gesuggereerd had dat hij met drie charmante assistenten zou komen, doch er slechts één mee bracht. Die mocht er echter zijn en zij hielp schuchtere jongelingen, die bang waren om hun medewerking bij duistere manipulaties te verlenen, over hun schuchterheid heen. Lestikoff begon met het onthullen van karaktereigenschappen aan de hand van het schrift van enige aanwezigen, maar dat was minder spectaculair dan het blindschieten, waarbij een hulpvaar dige jongeling zeer duidelijk blijk gaf te verwachten, dat hij met 'n gaatje in zijn hoofd naar huis zou gaan, zodat hij zich steeds dekte. En als het niet an ders kon dan nog wel achter de assis tente. Het blindschieten in de zaal ver liep zonder ongelukken, maar die wa ren dan ook niet te verwachten. Verschillende personen bleken niet be stand tegen de telepathengewoonte te trachten de handen van de aanwezigen vast te toveren en zij bleken de goede medewerkers voor het spel met het toverstokje. Als baby's en kleuters dar telden ze rond en ze zagen de assis- Nog één keertje mogen we ons, zonder dat de overheid er zich mee bemoeit, onze halve of hele gulden wagen in een voetbalpool. Na de volgende week is dit alleen nog toegestaan aan de werkende leden van alle K.N.V.B.-clubs. Nog éénmaal zal ik met een kloppend hart zondagmiddag, zo omstreeks half vijf, met spanning zitten wachten of ik inderdaad voor een dubbeltje ge boren ben en de kwartjes (en guldens) aan anderen zijn toebedacht. Nog één maal zal ik m'n vrouw en kinderen schuldig in de ogen blikken en moe ten toegeven, dat de speelzucht me weer te grazen had en ik, gelijk met het geld voor m'n gifstokjes, m'n si- garettenboer een gulden overhandigde om mee te doen in een „pool", terwijl vrouw en kinderen recht hadden op die pegulant. We moeten, vind ik, onze overheid er toch dankbaar voor zijn, dat zij zich zo bezorgd tonen voor ons morele wel zijn en niet, zoals de regeringen van België, Duitsland, Frankrijk, Italië, En geland en noemt U maar op, hun onder danen maar aan het verderf overlaten. Nee, ik vind dat we dit toch wel mo gen waarderen. U kunt natuurlijk zeggen, dat we niet konsekwent zijn, omdat de Staatsloterij, de Paartentoto, loterijen via postzegels plakken evenzoveel gokgelegenheden zijn, maar het zou kinderachtig zijn daarover te vallen. Intussen ben ik benieuwd hoe het aan stonds worden gaat, wanneer de Hoge Raad zou beslissen dat de K.N.V.B. een „besloten kring" is, want dan is het hek pas goed van de dam, omdat dan iedere klaverjasclub, visvereniging, ra diovereniging etc. etc. dezelfde rechten kan opeisen. Dat kan een lolige boel worden en het is niet denkbeeldig, dat we dan van de wal in de sloot raken en ik weer in het moeras zink, waar ik nu met zo veel zorg uitgehaald ben. H. OEKMAN. tente voor hun mammie aan, er werd gecollecteerd zonder dat de collectanten het wisten en tenslote vormde het ge zelschap op het toneel onbewust een band tot groot vermaak van de anderen, die er zich in de zaal over verheugden, dat ze zich niet aan dit experiment ge waagd hadden. Maar leuk was het. KOPERDIEVEN IN ARREST. In de afgelopen weken werden er vele koperen draden langs de spoorlijn Utrecht-Baarn gestolen. De dieven ver wijderden de paal-spoorstaafverbindin- gen, die als aardleiding dienen en het was moeilijk voor de politie de lieden op heterdaad te betrappen. In Amers foort zijn echter H. en v. K. gearres teerd omdat de echtgenote van een der heren, na een fikse ruzie, naar de po litie stapte om te vertellen dat haar man met een vriendje koper pikte. Toen was het vrij gemakkelijk. Ze zitten nu hier in de cel en de politie nam 50 kilo gestolen koper in beslag. KAART VAN STICHTSE LUST WARANDA. Door de Rijwielpadvereniging „Utrecht en omstreken" en de Ver. voor Vreem delingenverkeer te Zeist is een nieuwe kaart in kleuren uitgegeven van de Stichtse Lustwaranda. Deze kaart, waarop alle U.M.O.-rijwiel- paden duidelijk zijn aangegeven, bevat verder alle andere rijwielpaden en toe ristische gegevens, en is o.m. verkrijg baar in het Verkeershuis in onze ge meente tegen de prijs van 0.45. Ds B. J. VAN GARDEREN 45 JAAR PREDIKANT. Ds B. J. van Garderen, emeritus-pre dikant van de Ned. Herv. Kerk, her dacht gisteren het feit, dat hij op 11 februari 1912 in het ambt werd be vestigd te Oudenbosch in Noord-Bra bant. Ds van Garderen, die zich enkele jaren geleden in Soest-Zuid vestigde, is dus 45 jaar predikant. Op 1 maart 1949 werd aan de toen 65-jarige ds Van Gar deren emiritaat verleend. In zijn toenmalige standplaats Anke veen bleef hij nog twee jaar als hulp prediker. Ds Van Garderen was lange tijd legerpredikant in de rang van majoor, nam de geestelijke verzorging op zich toen hij met vele krijgsgevange nen in Duitsland verbleef en na de oor log maakte hij als legerpredikant rei zen met troepentransportschepen naar Indonesië en werkte o.m. in een hos pitaal in de Oost.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1