GROTE ECONOMISCHE VERWARRING DREIGT! SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957. 35e JAARGANG no. 13. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Terwijl wij enerzijds nu al jaren lang worden overgoten met berichten over de gunstge conjunctuur, zijn de feiten daarmee in schrille tegenstelling. De re gering, het bedrijfsleven en de vak bonden dienen zich dit te realiseren en er hun gedragslijn in Sociaal-Econo mische Raad, Stichting van de Arbeid, kabinetsvergadering en welke andere bijeenkomst ook op af te stemmen. Er is teleurstelling over de belasting- politiek. Bijna al de jaren van de oor log tot heden hebben wij allen (naar vermogen) grote sommen opgebracht aan inkomsten-, vennootsschaps- en om zetbelasting. Het enige wat de overheid als resultaat van al die offers kan bie den is een lege schatkist en een afwij zen van de hoop op fiscale verlichting, alhoewel andere landen daartoe wel overgaan. Men heeft ons gezegd, dat de leni ging van de woningnood een der be- langijkste vraagstukken was, die de re gering bezig hield. Het ene kabinet na het andere is gekomen en gegaan en tot en met de regering Drees van thans kan men ons geen hoopgevend bouw programma voorzetten. Dat schept on zekerheid en een gevoel van onbehagen. Zijn wij welvarender Er is een reeks van loonsverhogingen aan ons voorbij getrokken. Een gun stige conjunctuur bracht ons allen werk. Kan men nu zeggen, dat ons volk in een veel welvarender positie leeft dan vijf jaar geleden De kosten van levensonderhoud stijgen als regel even snel of sneller dan de lonen. Slechts gezinnen met een aantal volwassen kinderen, die allen in het productieproces zijn opgenomen, kun nen spreken van toegenomen welvaart. Van de gunstige conjuncturele ontwik keling hebben de werknemers in meer derheid niet of slechts matig geprofi teerd. De werkgevers gingen gebukt onder enorme investeringsplichten en hoge belastingen. Het aantal vermo gende mensen is niet met grote getal len gestegen, zodat er weinig enthou siasme wordt gevonden. Men blijft over het algemeen dag in dag uit sukkelen om alleen de eindjes van inkomsten en uitgaven aan elkaar te passen en daarmee slijten wij onze dagen. Tegenspraken. De regering weet, dat wij over 15 jaar een slordige 13 miljard meer moeten produceren aan goederen en diensten. Zij dient dus de industrie te bevorderen en haar de gelegenheid te geven zich te ontplooien. Handel en scheepvaart zitten om geweldige sommen verlegen teneinde haar kansen op de wereldmarkt te vergroten. Wij moeten moderner en goedkoper voor de dag komen wilen wij onze positie op de wereldmarkt behouden en verbeteren. Maar recht daartegen in kondigt men een investeringsbeperking af, waarbij men nog ironisch durft op te merken, dat wij meer moeten pro duceren Vervolgens komen wij aan het hoofd stuk der prijsstabilisatie. In be ginsel mogen de producten niet in prijs stijgen, maar in de praktijk is er geen fabriek of er wordt een prijsverhoging afkondigd. Wij kunnen de margarine noemen, de suiker en de sterke drank. De tarieven van de voornaamste over heidsdiensten worden herzien. Bussen worden duurder en de treinen vragen in april liefst 9 procent meer. Er komt een huurverhoging van 25 °/o. De subsidie op melk wordt afgeschaft. Wanneer de landbouwers hogere prijzen mogen vragen voor hun producten zul len alle voedingsmiddelen opnieuw in prijs omhoog gaan. Waarom geeft de regering bij een aankondiging van prijs verhoging voor limonade met 9 cent per liter niet toe, dat de gehele prijs stabilisatie een mislukking is geworden? Voor enkele weken immers mocht de limonade nog met geen twe cent duur der worden. De spiraal kronkelt voort. De onderhandelingen over het econo misch beleid tussen werknemers en -gevers zijn vastgelopen nu de eersten zich bij een stijging van het index cijfer voor kosten van levensonderhoud boven 11472 voorbehouden om nieuwe looneisen te stellen en de laatsten de minister hebben laten weten, dat hij de grens van ondernemersoffers heeft bereikt. Er wordt al geen geheim meer van gemaakt, dat men een stijging van de genoemde index verwacht, die tot 120 zal gaan. Dit betekent, dat de reeds in werking ge treden inflatie-spiraal ook dit jaar zijn gang met versnelde pas zal voortzetten. De chaos op het gebied van prijzen en lonen zal nog groter worden dan zij thans reeds is. Te lang geaarzeld. Wij leven in een tijdsgewricht waarin het economisch richtsnoer voor ons volk volkomen zoek is. Een economische maatregel in de ene richting wordt door een ander weer volkomen teniet ge daan. In de in gang zijnde prijsverho gingen ligt al zo'n enorme bestedings beperking besloten, dat er ernstige on rechtvaardigheden voor vele groepen zullen ontstaan wanneer het kabinet met zijn nota voor consumptievermin dering voor de dag komt. Het komt ons voor, dat de regering veel te lang heeft geaarzeld met het nemen van in grijpende maatregelen, die de machine van het economische leven weer soe pel moet doen draaien. Door de aarze ling is het effect reeds bedorven voor dat het middel kj n gaan werken. En dit moet elk rechtgeaarde Nederlander met zorg vervuiler. Prinses Marijke, ons jongste prinsesje, viert maandag haar 10e verjaardag. Foto M. C. Meijboom. RUNDVEE- EN CONTROLE- FOKVERENIGING SOEST. Het 15e jaarverslag van de Rundvee- en controlevereniging Soest bevat ver schillende gegevens over het afgelopen jaar. Er zijn bijna 100 leden. De stalperiode van de winter 1954- 1955 was niet bijzonder gunstig voor de produktie van het vee maar een groeizame zomer deed de produktie stij gen en tot laat in het najaar werd dit goed volgehouden. De prijzen voor melk en zuivelprodukten lagen in 1955 wat hoger dan in 1954, maar ze waren toch nog laag, gezien de hoge kosten, al is Soest dan wat bevoordeeld omdat er voor 100 °/o gemengde bedrijven zijn. De provinciale melkcontroledienst heeft de controle verricht door steekproeven. Er zijn 94 leden lid van de K.I.-vere niging en door kunstmatige inseminatie is het drachtigheidspercentage groot. De gemiddelde melkproduktie was 4020 k.g.; 3,63 vet, 304 dagen, 14,6 k.g. vet, 13.22 liter melk per dag, 480 vet- grammen per dag. De staat van gemiddelde produkties wijst uit dat Soest aanvankelijk bene den het provinciaal gemiddelde lag, ge leidelijk gelijk kwam te liggen en de laatste jaren daar bovenuit steeg. Aan het eind van het jaarverslag geeft de samensteller, de heer J. Maatman, uiting aan zijn waardering voor het werk, dat door de scheidende voor zitter, de heer P. H. Seegers, verricht is. De heer Seegers heeft de fokvereniging Soest altijd een warm hart toegedragen en ruim elf jaar heeft hij de leiding gehad. Niets was hem teveel en door zijn praktische ervaring wist hij voor alles een oplossing te vinden. Vele be stuursfuncties heeft de heer Seegers met het stijgen der jaren vaarwel moe ten zeggen en pas als laatste kwam de fokvereniging aan de beurt. Met de wens dat de scheidende voorzitter een blijmoedige levensavond tot in lengte van jaren beschoren mag zijn besluit de heer Maatman het dankwoord aan de heer Seegers. Dr J. M. ADRIANI OVER INSECTEN. Dr J. M. Adriani heeft, in hotel De Bosvyver, voor de leden van het Nut, gesproken over de insecten. De voor zitter, de heer Andriessen, leidde de spreker in en sprak er zijn vreugde over uit, dat de zaal, ondanks 't slech te weer, zo goed gevuld was. Dr Adriani weer erop, dat er altijd sprake geweest is van conflicten tussen mensen en insecten, hetgeen men o.m. duidelijk ziet bij de coloradekever. Er is sprake van twee enorme successen in de natuur; de gewervelde dieren waaruit de zoogdieren zijn voortgeko men en de insecten, waarbij de instinc ten een toppunt hebben bereikt, dat nergens in de wereld geëvenaard wordt. Wij hebben gauw de neiging te veron derstellen, dat het dier - dus ook het insect - op dezelfde wijze in de wereld staat als de mens, maar dat is niet waar, want hij ziet de dingen rondom zich heel anders dan wij. De zintuigen van het insect zijn heel anders dan die van de mens. Hieruit volgt, dat men als mens nooit kan beoordelen wat het dier eigenlijk beleeft. Aan de hand van lichtbeelden sprak dr Adriani uitvoerig over het leven der bijen. Het zijn sociaal levende insecten en alle handelingen die zij verrichten zijn principieel instinctief. De handelswijze van de bij en haar status is anders dan bij de mens en alle handelingen worden in bepaalde volgorde afgewerkt. Een van de kar dinale verschillen tussen bijen en men sen is dat alle bijen precies hetzelfde kunnen, terwijl er bij de mensen vele specialisten van verschillende soort zijn. Dr Adriani behandelde uitvoerig het lichaam van de bij en sprak na de pauze over termieten. P. J. CLEMENS OVERLEDEN. Woensdag overleed de heer P. J. Cle- mens, in de leeftijd van 68 jaar, op de Mal va-hoeve, waar hij de laatste jaren verpleegd werd. De heer Clemens was oud-consul van de K.N.V.B. en in 1938 als bestuurs lid van E.S.V.A.C. een van de initiatfbf- nemers van de fusie tussen de voetbal verenigingen Soest en Esvac tot S.E.C. Jarenlang was de heer Clemens be stuurslid van S.E.C. en om zijn ver diensten voor de vereniging en de voet balsport werd hij tot erelid benoemd. Hedenmorgen heeft de begrafenis op de begraafplaats aan de Veldweg plaats gevonden. HENGELSPORT. Woensdagavond werd er een vergade ring gehouden, die uitgeschreven was door de heer Chr. Uiterwijk. Het doel was te komen tot een club voor het organiseren van een hengelwedstrijd en de jaarlijkse kampioenwedstrijd van de leden van de wedstrijdclub. Aan de jaarlijkse hengelwedstrijd kunnen ook niet-leden deelnemen. Als bestuursle den werden gekozen en de heren Chr. Uiterwijk, G. Blom, H. J. Riet, G. Sak kers en J. W. Jagers. Als naam werd „Onder Ons" gekozen. De heer Uiterwijk zette uiteen, dat het hier uitsluitend een wedstrijdclub gold en niet de oprichting van een eigen visclub, zoals door sommigen gemeend wordt. Wel is er een jeugdvisclub op gericht die „De Praam" heet. De heer J. W. Jagers is voorzitter en bestuurs leden zijn mej. S. Uiterwijk, Chr. Ui terwijk en B. Thie. Er werden plannen gemaakt om de visstand in de Praamgracht te verbe teren ten behoeve van de Soester hen gel jeugd. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zaterdag S.E.C. AE.M.M. A te 4 u. B.D.C. BAmsvorde A te 2.45 uur. B.D.C. aE.M.M. b te 4 uur. Zondag Amersfoortse Boys 1S.E.C. 1 te 2.30 uur. V.V.O.G. 2—S.E.C. 3 te 12 uur. B.D.C. 1Victoria 1 te 2.30 uur. Gooi 6B.D.C. 2 te 12 uur. Laren 3B.D.C. 3 te 12 uur. L.V.V. 4—B.D.C. 4 te 12 uur. Hockey. Zaterdag Meisjes Soest A-S.C.H.C. B te 3.30 uur (Birkstraat). S.C.H.C. DSoest B te 3.15 uur. Jongens Soest A-S.C.H.C. B te 2.15 u. (Birkstraat). Dames Soest 2S.C.H.C. 4 te 11 uur (Birkstraat). Heren Soest 1Voordaen 3 te 2.30 u. (Schrikslaan). Amersfoort 5Soest 2 te 11 uur. Handbal. A.S.V. a—B.D.C. a te 1 uur. U.B.O. aB.D.C. a te 1.20 uur. Als B.D.C. a deze twee wedstrijden wint dan zijn er kampioenskansen. Tafeltennis. Dinsdag B.T.T.C. 4—Shot 3. Vrijdag Beatrix 1Shot 1. O.S.O. 4—Shot 5. Shot 4Ahoy 2. Shot 2—B.T.T.C. 5. Shot 6Vitus 6. Hogerheide AShot B. Hogerheide BShot D. NED. CHRIST. REISVERENIGING. Door de enorme belangstelling voor de filmavond der Ned. Chr. Reisvereniging op j.1. woensdagavond, in Hotel Zeiler te Baarn, waardoor zovelen wegens plaatsgebrek geen kaart meer konden verkrijgen, zal getracht worden dezelf de films zo mogelijk in maart nogmaals te vertonen. Men lette op nader be richt en advertentie. ZANGRECITEL DOOR MEJ. M. BENNING. Mej. Margreet Benning heeft voor de afd. Baarn-Soest van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen een bijzonder mooie mid dag gegeven. In het eerste deel be schreef zij de gedachte en de ideeën die de componist (het ging voornamelijk om Schubert) voorstaan in zijn werk. Hij wil in zijn liederen en dat telt niet alleen voor de text maar in hoge ma te ook voor het accompagnement, de sfeer, de achtergrond en de omgeving van het lied doen uitkomen. De zangeres, die een zeer goede stem heeft, droeg na de pauze, met veel gevoel de liederen voor. Aan de piano werd zij begeleid door de heer Jaap Drielsma uit Amsterdam, die de ge voelens van Schubert meesterlijk be- Een mijner kennissen, een kleine zelf standige, „eigenwijze zelfdoener", zo als iemand in Den Haag een zekere categorie mensen noemde, trof ik in 'n stemming om op alles en iedereen te schieten. Hij had zojuist gelezen, dat de S.E.R. het advies aan onze regering had ge geven te komen tot een verplichte We duwe- en Wezenverzekering en dat er bovendien nog iets anders uit de bus gaat komen op het gebied van kin derbijslag. „Tegen de sociale voorzieningen op zichzelf", zegt hij, „heb ik niets. Toen mijn moeder weduwe werd kreeg ze 3.in de week en hing ze voor de rest van de kinderen af. Maar ik zou liegen wanneer ik zeg, dat ik blij ben met al die voorzieningen. Aanstonds heb ik naast m'n inkomsten en personele belasting en nog zo het een en ander op belastinggebied, 10 °/o van mijn inkomen te betalen aan so ciale regelingen en hierdoor voel ik mij zeer zwaar in het schip zitten". U zult zeggen laat die man dan een baan zoeken, want het ligt in de lijn der verwachtingen, dat voor deze be talingen wel weer een loonronde zal komen en de werkgevers met de pret zullen zitten. Maar eerstens is de kans op een baan, met het oog op dë leeftijd van de man (net 50), uitgesloten en ver der zit het „zelfdoen" erg in zijn bloed. „Nooit", zegt hij m.i. terecht, „heeft Den Haag zich veel van de zelfstan- dingen aangetrokken. De maatregelen van de laatste jaren waren, zoal niet rechtstreeks tégen ons gericht, toch zeker nooit in ons voordeel. Integen deel werd veel op onze ruggen uitge vochten en ik ben „zelfdoener" 'ge noeg om mijn schikkingen voor „la ter" zelf in handen te houden". Hij had nog een nare vergelijking met Rusland, waar ik misschien later nog eens op terug kom. Intussen zitten in ons land velen met sombere gezichten de berichten over al die voorzieningen te lezen, want ze zullen t.z.t. die centen moeten opbren gen. Op straffe van executie. Mij wil, na dit gesprek met die kennis, maar niet die vent uit m'n gedachte, die zich door een verzekerinsagent met een gestroomlijnde tong tegen alles had laten verzekeren, maar toen hij alles had betaald geen geld over had om brood te kopen en van honger stierf. H. OEKMAN. heerst. Zeer goed kon men in „Grethen am Spinrad" het snorren van het wiel horen en in „Der Wanderer" het rui sen van het beekje. Het gelaat van de zangeres verstilde bij „Der Tod und das Madchen", hetgeen zij op zeer mees terlijke wijze vertolkte. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. De zondagsdienst wordt waargenomen door dr J. H. W. Tervoert, Lindenlaan 16, telefoon 2705 en dr P. Donker, Mid delwijkstraat 34, telefoon 2815. Zondag is geopend apotheek Soestdijk, Van Weedestraat. „ZANG EN BLIJDE TONEN". Over twee en een halve maand vie ren we weer Koninginnedag. Wil men met succes mede zijn aandeel geven aan de verzorging daarvan, dan is het nu tijd om daarmee te beginnen. Dit hebben enige plaatselijke zangko ren begrepen en een reeds enige we ken geleden genomen initiatief van het Geref. Gemengd Zangkoor „De Roep stem" werd woensdagavond in defini tieve vorm omgezet voor het geven van een „nationale feestliederen-zangavond" op de dag vóór de a.s. verjaardag van onze Vorstin. Daarmede beoogt men een waardevolle bijdrage te geven aan de feestviering en door tijdige openbaar making niemands andere plannen te doorkruisen of in de weg te staan. J.1. woensdagavond kwamen daarvoor in „Credo" bijeen de besturen en di rigenten van de navlogende koren „De Roepstem", R.K. Gemeng Zang koor „Con Fuoco" en Mannenkoor „Apollo". De dirigent van „Don Fuoco" was verhinderd. In deze bijeenkomst werd het program ma vastgesteld, dat een zangavond ge durende ruim anderhalf uur zal vul len met goede liederen, die deels reeds in studie zijn genomen en waarvan de tekst volledig verkrijgbaar zal zijn, in begrepen in de zeer lage entree-prijs. De Kerstliederenavond slaagde uitste kend, maar op deze avond zal het kerk gebouw aan de Julianalaan, dat 900 zitplaatsen heeft, zeer zeker te klein zijn.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1