iKf Oud Soest. VENEMA 1 To nn eiVWs -Til TWEEDE BLAD SOLEX Motorhuis MOBI VIERDAG RUIME VOORRAAD ENGELSE STOFFEN Dames- en Herenschoenen NU f5.-, f7.50, f 10.- goedkoper. STICHTSE SCHOENENHUIZEN UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL SOEST EUROPESE EENHEID OP ONZE KOSTEN Ook Spierpijn ié 1 1 J 1 Uo-o-b lfautCiïeüiiiaede>i ERKENDE A. N. W. B. AUTORIJSCHOOL VAN DOOREN Het A.B.C. van Uw succes DE SCHAT VAN DE ZEEROVER VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957. HET GILD OP OORLOGSPAD. Vervolg en slot. Nu men zijn grond gaat om spitten is voor Gerrit Piaster, die totnogtoe alle hem aangedane grievin gen en geweldpleging geslikt heeft, de maat vol. Hij moet wel een zachtzin nige en verdraagzame natuur geweest zijn, dat hij nu pas in beweging komt. Appellerende aan de nieuwe geest van rechtvaardigheid, die (in theorie) met de jonge Franse revolutie in de be stuursorganen gevaren is, schrijft hij een aanklacht en verzoek om rechts herstel aan het Soester gemeentebestuur: ,,Soestdijk den 6 Junius 1796. Aan de munisepaaletyt van Soest, burgers ik vinde my genootsaakt tot u te wenden en myn klagten aan u uyt te boesemen over het onregt en geweld dat myn is aangedaan het is alle bekent dat ik in Jaare 1781 op den 3 may in publycke veyling heb gekogt een huys en twee schuuren en vreding met de grond daar het op staat gelyk uk kan bewyse met myn koopsel (koopceel) en transport ik ben vijftien Jaare gerust sonder aan spraak van iemand in myn eygendom kontereweeren (continueren) maar op den 30 september 1795 binne de zoo genaamde gilde broeders van het schut ters gild gekoomen uyt order soo sy (voor)gaaven van den burger Jacop Isak se Staalenhoef als ouderman van dit gilt het welk hy aan myn ook zelf ge- zeyt heeft dat hy daar toe order ge geven had de boovegenoemde gilde broeders syn dan op myn eygendom gekomen met bylen en hippen en ander gereedschap hebben daar meden myn vrugt bomen om ver en aan stukken gehaakt als mede een heg die ik binnen mijn ey gendom gepoot had hebben goedgevon den uyt de grond te gojen en te ver nielen toen gingen sy nog verder ver trapten en vernielden myn water los sing maar alle dese geweldadigheden schy- nen nog niet genoeg te wesen maar gaan nog verder want op den 20 mey 1796 syn gekomen twee burgers genaamd barend en klaas en spitten myn grond om en maken haar meester van myn VOOR SOEST BIJ Kerkstraat 59 - Soest - Tel. 3830 Hofleverancier Dames- en Herenkleding naar maat Ook afd. Confectie naar maat. Stalen op aanvraag. Tel. 2803 - F. C. Kuijperstraat 10 SOEST - BAARN - UTRECHT eygendom die ik gekogt heb en betaald ik vraag u eens burgers of dit met de regten van den mensch st(r)ookt gy zult met myn moeten bekennen van neen Ik versoek staatisfaksie van het onregt en geweld dat myn is aange daan van de schuldigen. Ik blyve dan in de bielyke verwag- ting vertrouwende op u regtvaardig- hyd en eed die gy gedaan hebt by het aanvaarden van u post ik blyve met achting u medeburger Gerrit Piaster." Zowel de gemeentebode Jan Smoren- burg als onze timmerman Piaster zijn blijkbaar (en dat valt ook helemaal niet te verwonderen) niet gewend om met de pen om te gaan. Het schrijven was toen lang nog niet zo algemeen als tegenwoordig. Als bovenstaande manier van schrij ven ons doet glimlachen, moeten we tegelijkertijd toch ook bewondering heb ben voor deze eenvoudige mensen, die het met zo weinig schrijf scholing toch aandurfden eigenhandig in stukken en brieven hun aangelegenheden bij de overheden te behartigen. De vorm van Platsters brief mag wat stuntelig zijn, de inhoud is lang niet gek en getuigt van een zekere psychologische handig heid. Zo bijv. door het appelleren aan de ook toen al opgeld doende leus van „de rechten van de mens" en aan de ambtseed der municipaliteitsleden. Wie van beide partijen het gelijk aan haar zijde had, kunnen we hefaas niet meer uitmaken. Want over een beslis sing van de municipaliteit inzake dit geschil is in de archieven niets te vin den. We weten dus niet, of Piaster zich bij dit geval een eigenrechting van de zijde van het Gild heeft moeten neer leggen of dat de zaak in de minne ge schikt is. Het is overigens wel eigenaardig, dat de gildebroeders eerst jarenlang gezwe gen hebben over de later door hen be weerde annexatie van gildegrond door Piaster, zodat op die grond zelfs in de loop der jaren een boomgaard kon ont staan, maar ineens in 1795 kabaal gaan maken en eigenmachtig tegen Piaster gaan optreden, - vlak nadat in ons land de Bataafse revolutie zich had voltrok ken en de stadhouder Willem V o.a. als ambachtsheer van de hoge heerlijk heid van Soest was afgezet. Klaarblij kelijk hebben zij voordien niets tegen Piaster durven beginnen, omdat hij in dienst was van het stadhouderlijk lust slot Soestdijk. Misschien waren zij er toch niet zeker van, dat zij bij een officieëel aanhangigmaken van hun aan spraak door de hoge Ambachtsheer in het gelijk gesteld zouden worden. Uit bovengeschetste gebeurlijkheden blijkt wel, dat het Gaasbeekse Gild in Soest een sterke macht was, die haar eigen gang ging en haar eigen recht zocht, een staatje in de staat als het ware. Hoe het Gerrit Piaster verder begaan is Na 1796 is over hem niet veel meer te vinden. Maar hij heeft zich door het optreden van het Soester Gild kenne lijk niet laten ontmoedigen. Hij is Soes- tenaar gebleven en heeft zijn welstand nog weten te vergroten. Zo kocht hij in 1799 in Baarn een stuk grond van de erven van de Wed. J. Brey. In 1804 maakten hij en zijn vrouw Aaltje van 't Klooster bij notaris Zeger de Beer in Soest een testament, waarbij zij el kaar tot wederzijdse erfgenamen be noemden. In mei 1807 huwde hun doch ter Elisabeth in Soest voor het gerecht en in Baarn in de r.k. kerk met Steven de Graaf. In 1806 zien we Gerrit Piaster nog op treden bij een officiële gebeurtenis. In dat jaar werd door Napoleon zijn broer Lodewijk tot koning van Hol land verheven en de nieuwe koning haastte zich om de vroegere eigendom men van het Huis van Oranje in be zit te nemen. Daartoe behoorde ook het lusthof Soestdijk, dat op dat moment in handen was van de Utrechtse loge menthouder Halewijn. Op 21 december 1806 verscheen als 's konings gevolmach tigde Baron van Tengnagel, intendant van Het Loo, in één der zalen van het Huis Soestdijk om in naam van de nieuwe souverein het grote landgoed tot diens eigendom te verklaren. Om aan deze overdracht een officieel tintje te geven werden een aantal personen uitgenodigd om bij de voorlezing van de akte van inbezitneming tegenwoor dig te zijn. Onder deze acht personen bevond zich ook onze Gerrit Piaster, in zijn kwaliteit als timmerman. Ver der waren het C. T. Simon, ontvanger der domeinen van Soestdijk; B. Kitze- laar en W. van Doorn, boswachters op Soestdijk; W. van Lier, opzichter al daar; Franciscus Pen, secretaris van Baarn, Jan Gooris en Aris van Leeuwen, leden van de Baarnse gemeenteraad. Zij allen moesten het stuk ondertekenen ten bewijze, dat zij wisten, dat voortaan Soestdijk aan Koning Lodewijk toebe hoorde. hepp. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 „VOGELVREUGDE SOEST" OPGERICHT. Woensdagavond is, in café Middelwijk, de tweede Soester vereniging van vo gelliefhebbers opgericht, die onder de naam „Vogelvreugde" door het leven zal gaan. Voorlopig gaven zich een twin tigtal leden op. Een van de initiatiefnemers, de heer A. Th. van Klooster, verwelkomde de toekomstige leden van de nieuwe vere niging en de voorzitter van de Nieuwe Bond van Nederlandse Vogelliefhebbers, de heer G. Smit, die tevens voorzitter van de afdeling Amsterdam is, die hij het woord gaf voor een uiteenzetting van het streven van deze bond, die in 1956 opgericht werd naast de Ne derlandse Bond van Vogelliefhebbers. De nieuwe bond, die met de afdelingen Leiden, Gouda en Amsterdam begon, heeft thans 28 afdelingen en het streven van de bond is erop gericht de bestuurs leden van de afdelingen de gelegen heid te geven de leden iets bijzonders te bieden. Daarvoor wordt propaganda materiaal beschikbaar gesteld en om de waarde hiervan te tonen had de heer Smit tientallen opgezette vogels mee gebracht, waarover hij later op de avond bijzonderheden vertelde. Naast opgezette vogels en platen zijn zaad soorten beschikbaar die minder bekend zijn maar bijzonde geschikt voor het kweken. Ook onder het onkruidzaad is veel wat bruikbaar is en door het laten roe leren van vele soorten zaden worden de leden van de afdelingen hierin weg wijs. Ook aan het dierlijk voedsel wordt aandacht besteed. De bond geeft advies en stelt een projectie-apparaat ter be schikking, zodat de leden hierdoor de vogels beter leren kennen. Aan samenwerking tussen de afdelingen wordt grote aandacht besteed en daar uitwisseling met gesloten beurs gaat kan er veel voor de verenigingen ge daan worden. Daardoor worden vogel liefhebbers vogelkenners en vogelken ners vogelkwekers, hetgeen het doel van de bond is. In het 'voorlopig .bestuur werden ge kozen A. Th. van Klooster (voorzitter), G. J. van Schalkwijk (secretaris), A. Huurdeman (penningmeester), J. Ra venhorst en W. v. d. Akker. De con tributie werd vastgesteld op 80 cent per maand en daar de leden ƒ1.in- leggeld moesten betalen werd besloten de contributie op 1 maart te laten in gaan, terwijl de bond pas op 1 april de bijdrage voor het eerst verlangt. Er werd enige tijd beraadslaagd over de naam van de nieuwe vereniging en „Vogelvreugde" kreeg meer stemmen dan „De Gevederde Vriend" en „Vo lièrevriend". De heer Van Klooster sprak de wens uit, dat deze nieuwe vereniging een verzameling van vrienden zou worden en dat bijeenkomsten goed bezocht zou den worden en de voorzitter stelde voor eens in de twee maanden te vergaderen. De heer Smit gaf als zijn mening, dat vergaderen niet het doel moet zijn maar het vergroten van de kennis van de vogels. Op een bijeenkomst dient het zakelijke snel afgehandeld te worden en daarna moeten meningen uitgewisseld worden en ervaringen besproken. Zo krijgt men een vereniging van vogel kenners en, als er geen dwarskijkers zijn, van vrienden. De heer Smit heette de nieuwe vere niging welkom in de bond, die steeds bereid zal zijn de afdeling van dienst te zijn. Hij spak de wens uit, dat de uitnemende stemming die oo de eerste vergadering heerste, het kenmerk van alle bijeenkomsten van „Vogelvreugde" zou worden. Iedere vogelliefhebber kan vogelkweker worden, ook wanneer hij een kleine beurs heeft, mits hij in zijn vereniging datgene opsteekt wat hij moet weten. Eigen kweek is meer waard dan het kostbaarste exemplaar dat men koopt. De heer Smit raadde de leden van de nieuwe vereniging aan na enige tijd eigen insignes te laten maken, zoals vele andere verenigingen hebben en na het vermaan geloofs- en politieke kwes ties buiten de vereniging te houden, hield hij een praatje over de opgezette vogels die hij meegebracht had. VELE ADDERS ONDER HET GRAS. Wij herinneren ons nog het moment waarop de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal met haar werkzaam heden begon. Een groot en nimmer ver toond schouwspel zou nu worden op gevoerd, waarbij de mogelijkheid van de europese eenheid op haar practische waarde werd getoest. Wij mogen thans van dit lichaam zeggen dat het ziin nuttige functie bewezen heeft. Van de zijde der producenten is men althans van mening, dat met deze gemeenschap iets goed werd geboren, ook voor Ne derland. Kolen en staal vinden nu hun weg waar zij de beste prijzen maken en waar zij dus het meest nodig zijn. Productiemogelijkheden worden beter uitgebuit en de kans op rendabele ex ploitatie der aanwezige hulpbronnen is vergroot. Dit moge alles hoopvol klin ken de consumenten zijn niet overal zo tevreden. Ten aanzien van onze kolen kunnen we tenminste zeggen dat ze duurder zijn dan voorheen en dat be paalde soorten minder goed verkrijgbaar zijn. Mogelijk zijn de oorzaken daarvan deels of geheel elders te zoeken, maar een feit is, dat ondanks de gemeen schap de toestand op de nederlandse kolenmarkt er niet veel beter op is ge worden. Dit moeten wij goed bedenken wanneer wij het voor en tegen willen afwegen van de op handen zijnde europese markt, waarvan België in de persoon van Spaak zo'n groot voorstander is. Het is in het geheel niet zo, dat Nederland principieel een tegenstander is van Europa's een heid, integendeel, maar wel moeten wij en rheumatische pijnen wrijft U weg met FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 GALLENKAMP PELSWEG 14 SOEST-ZUID - TELEF. 3823 axichauffeur Een gat in z'n pal? is even erg als een gat in z'n hand. Gelukkig is er Q riploneren is motvrij maken. Hilversum - Langestr. 99 - Tel. 8889 Bussum - MelkWeg II - Tel. 9705 Laren - Veldweg 1 - Tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - Tel. 3258 4. Een ogenblik later zaten zij samen aan tafel en het gesprek dat zij voerden klonk alsof zij ruzie hadden. Als je dan toch verkeerd wil, Iaat het dan maar meteen gebeuren, schreeuwde de kapitein. Met een onverwacht snelle beweging greep hij zijn rapier en in minder dan geen tijd waren de mannen in een hevig gevecht gewikkeld, tot de „Zwar te Hond" de deur uivluchtte met een bloedende wond aan zijn schouder. Toen ik naderbij kwam schreeuwde de kapitein om rum en toen ik terug kwam met een fles, vond ik de kapitein op de grond. Met behulp van mijn moeder, die op het lawaai en het geschreeuw was komen toesnellen, trachtte ik hem op te richten, maar daarvoor was hij te zwaar. Gelukkig kwam op dat moment dok ter Leeflang binnen, die zijn dagelijkse bezoek kwam brengen aan mijn vader, die reeds enige tijd zwaar ziek was. erop bedacht zijn, dat het hemd ons nader is dan de rok. Spaak in het wiel. In het opgestelde eenheidsverdrag voor Europa lijkt het er hier en daar op alsof ons een „Spaak" in het industrie- en landbouwwiel gestoken wordt, waar voor wij ons moeten hoeden. De be doeling van de heer Spaak is de in voerrechten tussen de zes europese lan den onderling op de duur geheel te doen wegvallen. Hiervoor wordt een periode van 12 tot 15 jaar genomen. De landen zijn België, Luxemburg, Frankrijk, Italië, west-Duitsland en Ne derland. Rond deze landen wordt een ring gelegd van uniforme tarieven. Dit is het zg. buitentarief. Men wil daar voor nemen het rekenkundig gemid delde van de thans bestaande tarieven. Dadelijk kan worden opgemerkt, dat wij reeds een zeer laag invoerrecht ken nen, omdat wij bijna al onze grondstof fen moeten importeren. Hier zou dus al direct een flinke kostenstijging voor onze industrie uit voortvloeien. Boven dien staat niet vast, dat bij uitvoer der verwerkte grondstoffen deze rech ten aan de industrie zullen worden te ruggeven, zoals thans het geval is. De nederlandse industrie zou hierdoor in haar concurrentie-positie ernstig worden geschaad. Voegen wij hieraan toe, dat tot op heden rond 60 °/o van onze in- en uitvoer betrekking heeft op landen buiten de voorgestelde europese ge meenschap, dan zal men verstaan hoe zeer onze industriële belangen hier in de waagschaal worden gesteld. De tweede adder. Dit geldt nog in ernstiger mate voor onze landbouw. Hier heeft men een re geling in petto, waarbij wij bij voor keur landbouwgewassen uit de gemeen schap moeten betrekken. Voor ons bete kent dat graan uit Frankrijk, dat ons meer kost dan wij nu betalen. Onze kostprijs voor voedergranen voor eieren-, vlees- en zuivelproductie zou dan met sprongen omhoog gaan, waar door wij de afnemers buiten Europa hogere prijzen voor onze agrarische ex port zouden moeten gaan berekenen om niet te spreken van de afzet binnen de gemeenschap. Deze laat thans alles te wensen over. Niet omdat wij niet mee kunnen, maar omdat wij juist de goed koopste leverancier zijn van landbouw producten. Alle landen zetten ons met minimumprijzen schaakmat en bevoor delen hun eigen landbouw. En de Bel gen zouden wel willen, dat aan die lastige landbouwconcurrentie voor hen een abrupt einde werd gemaakt. Men kan ons nu wel trachten te paaien met beloften over contracten binnen Europa wanneer andere zouden weg vallen, maar we weten nu wat we heb ben en we willen wel vooruit, maar niet achteruit gaan. Men mocht verwachten dat in het nieu we verdrag alle subsidies en minimum prijzen zouden wegvallen. In dit geval zou er sprake zijn van een eerlijk stre ven naar een productie op de plaats waar met de geringste kosten wordt geproduceerd. Maar juist in verband met de landbouw en veeteelt wil men een stelsel van minimumprijzen hand haven, waarbij elk land vrijheid van handelen krijgt, terwijl er ook nog sprake is van preferentie op voorstel van de Fransen. De andere addertjes. Van veel meer belang voor ons land is het brengen van uniformiteit in de lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Wij hebben steeds gestreden tegen ver hoging van het loonpeil, zodat wij per hoofd van de bevolking relatief goed koper werken dan in het overige Eu ropa. Met het inkorten van de werk week, het gelijkstellen van mannen- en vrouwenarbeid, het toekennen van va- cantietoeslagen e.d. hebben wij steeds gelet op een toeneming van de arbeids productiviteit. In een land als Frankrijk heeft men b.v. reeds een 40-urige werkweek met toeslagen voor de meer-gewerkte uren. Nemen wij die vooruitstrevende maat regelen zonder meer over, dan zou de doorsnee-werknemer zich aanvankelijk misschien in de handen wrijven, omdat het economisch verenigd Europa hem dan toch wel een kortere arbeidsweek en enige toeslagen in de schoot had geworpen. Het eindje zou dan echter voor velen de lasten dragen, omdat ve len ontslagen zouden worden wegens gebrek aan werk. Want het bestaan van een deel van onze uitvoer hangt ten nauwste samen met een laag loonpeil. Alweer zo'n oude troef uit het belgische economische schaakspel, die wij in Be- nelux-verband zo dikwijls op tafel heb ben zien liggen. Geen evenwicht. Het is tenslotte opmerkelijk, dat de moeilijkheden voor ons land aangaande de eenwording van Europa zullen toe nemen naarmate onze industrialisatie verder gevorderd is. Daarom zou het wel wenselijk zijn wanneer men nu spoedig tot overeenstemming kwam. Dan kunnen onze verdere plannen in europees verband worden bezien. Worde onze regering daarbij de kracht en wijsheid gegeven om het been strak te houden, waarbij het om belangen gaat, waarvoor wij ons nu juist een be stedingsbeperking gaan opleggen. An ders zou de europese eenheid door Ne derland wel eens gekocht moeten wor den met een langdurige welvaartsbe perking, die ernstig is en te duur voor de wankele voordelen, die ons door dit verdrag worden geboden.

Soester Courant | 1957 | | pagina 5