Uit het leven van minister Wollweber. RENAULT Garage Stam Soest vobr 30 jaar. Het regent, het regent „WEER EN WIND REGENKLEDING door Uw maaltijd hoeft V niet op te breken SOEST TLr/w/^Tere huid? Babyderm.zeep MAICO en GUZZI MOTOREN en SCOOTERS Motorhuis MOBI VIERDAG ROUW- eo TROUW- RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH DE N.V. NE VR0UWEI ADMINIS1 OP AL o.a. Gru SABOTAGEGROEP DEED SCHEPEN ZINKEN IN VOLLE VREDESTIJD. COMMUNISTISCHE ACTIE BEGON REEDS IN 1937. Terwijl op 14 mei 1940 de eerste duit- se troepen de brandende binnenstad van Rotterdam binnenrukte en de bevolking van de zwaar gebombardeerde stad wegvluchtte van vuur en vijand, reden over de Maasbruggen reeds de zware auto's van de Sicherheitsdienst in de richting van de Coolsingel. Voor het hoofdbureau van politie stopte de colonne en onmiddellijk eisten de beambten toegang tot de kartotheek. Hun belangstelling bleek o.m. uit te gaan naar de vier jaar tevoren op het nederlandse vrachtschip „Westplein" gevonden springstoffen. De S.D. was wonderwel op de hoogte van de na men der betrokkenen en nam een vreemde affaire, die lang de neder landse gemoederen had bezig gehou den, opnieuw in onderzoek. Een aanslag op de Coolsingel. Reeds in 1937, nu 20 jaar geleden dus, werd het de regeringen van Europa duidelijk, dat er op geraffineerde wijze sabotage gepleegd werd in de haven steden, al had de politie nog totaal geen houvast. Na de geheimzinnige ont dekking op het m.s. „Westplein" volg den namelijk met de regelmaat van de klok onverklaarbare ontploffingen op andere zeeschepen. En op 23 mei 1938, om precies te zijn om 12 uur en 14 minuten, daverde een hevige knal op de Coolsingel te Rotterdam. Een enorme steekvlam schoot omhoog van het trottoir, waar zo-even nog een buitenlander liep. Vele voorbijgangers in deze drukke hoofd straat werden min of meer ernstig ge wond. Een deerlijk veminkt lichaam bleef liggen en bleek te zijn van Eu- gen Konovalec, de leider van de oekraï- nische vrijheidsbeweging. De dader van deze brutale bomaanslag bleef onvindbaar. Commissaris J. P. Roszbach van de rotterdamse recher che en zijn mannen leverden echter knap speurwerk en pasten de vele pie- terpeuterige stukjes van de legpuzzle in elkaar. De moord zou zijn gepleegd door een geheim agent van de russi- sche N.K.W.D., genaamd Waluch, die door een russische boot te Harstad (Noorwegen) aan land was gezet en aldaar zijn plannen had uitgewerkt. Een sabotagegroep. De politie kreeg houvast. Er bleek sa menhang te bestaan. Zowel op de Cool singel te Rotterdam als op de tot zin ken te brengen schepen werden noorse springstoffen gebruikt. Had het Krem- lin de hand in het spel De Duitsers namen in 1940 de zaak opnieuw in onderzoek en voegden aan de legpuzzle de ontbrekende stukjes toe, die zij vonden in Noorwegen, Bel gië en andere bezette gebieden. Er zou in 1936 een sabotagegroep zijn opge richt, die tot doel had zeeschepen tot zinken te brengen. Het eerste werd de leider in België, een zekere Beguin, gearresteerd. Het lekte uit naar Nederland en de plaats vervangende chef van de nederlandse groep Joseph Schaap nam de wijk naar het neutrale Zweden. Hij werd eind '40 gepakt. In Oslo sloeg de S.D. even eens toe. Nu kwam aan het licht, dat een Duit ser, een zekere Ernst Wollweber, de man achter de schermen was. Eind 1935 had hij in de belangrijkste havenplaat sen van Europa communistische sabota- geploegen gevormd. Wie is Wollweber Ernst Wollweber werd geboren op 28 Maar Uw kleding blijft kurkdroog dank zij de van MIDDELMAN. Een ruime keuze in Damesregen mantels, aparte modellen in pop- lin, ottoman en gabardine. Vlotte Heren Autocoats in prima kwaliteiten entoch voordelig. Soliede Kinderkleding. Na regen komt zonneschijn, maar houdt nu uw kleding droog. TORENSTRAAT 3A-B - TEL. 2424 Een of twee Rennies blussen dat zuurbranden dadelijk. 'n Uitkomst die Rennies, voor alle lijders aan Brandend Maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te hebben. Mak kelijk bij U te steken één voor één hygiënisch verpakt nog makkelijker in te nemen, zonder water of wat ook. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. U moet ze in huis hebben, voor Uzelf, voor Uw huisgenoten. oktober 1898 als zoon van een mijn werker. Zover de S.D. kon nagaan, be zat hij twee nationaliteiten de duitse en de russische. Na verschillende be roepen te hebben uitgeoefend, werd hij uiteindelijk matroos. Hij werd lid van de Kommunistische Partei Deutschland en werd in 1923 in het bestuur gekozen. In 1924 volgde hij verschillende leer gangen in Moskou, o.a. bij de vierde afdeling van de Generale Staf van het Rode Leger en sinds die tijd maakte Wollweber deel uit van het korps ge heime agenten van de Sowjet-Unie. Als Duitser werd hij in 1928 lid van de pruisische Landdag en later van de Rijksdag als vertegenwoordiger van de communistische partij in zijn land. In 1936 bezocht hij ons land en wij kun nen thans concluderen met welk doel. Vastgesteld is, dat hij inderdaad Jo seph Schaap heeft gesproken en an dere relaties heeft aangeknoopt. Denkt niet, lezers, dat deze Wollweber inmiddels onschadelijk gemaakt is. De zelfde man werd in 1946 aangesteld als „directeur-generaal van de centrale administratie voor het verkeer, afd. scheepvaart" in de duitse democratische republiek. Hij werd staatssecretaris, be lastte zich met de opleiding van de oostduitse (geheime) veiligheidsdienst en met de illegale handel tus sen oost- en westzone. Op 26 novem ber '55 werd hij benoemd tot minister voor de staatsveiligheid in oost-Duits- land en, als u hem mocht schrijven, zijn adres is Waldrand 19, Lehnitz bij Otaniënburg. Bezoeken kunt u hem niet, zijn villa wordt zwaar bewaakt Waarom die schepen Wat is de reden, dat Moskou via de N.K.W.D. de lange armen uitstrekte naar bepaalde vrachtschepen in west- Europa Voor de verrassend lage aanschaffingsprijs van 5580. Benzineverbruik 1 15 NIEUWERHOEKPLEIN 1 TELEFOON 2850 Daarvoor moet men de lijst bestuderen van de geheimzinnige ontploffingen. Op het nederlandse m.s. „Westplein" volg de de explosie op het italiaanse schip „Felce" in de Golf van Tarente en, eveneens in 1937, de ondergang door 3 ontploffingen van het japanse schip „Ta- jima Maru" bij het binnenvaren te Bremen. Deze boot was in Rotterdam geladen. In het voorjaar van 1938 gin gen twee spaanse schepen, „Ciergo" en Abrego" in Friedrichhavn (Denemar ken) verloren. De schepen brandden geheel uit. De deense politie verrichtte enkele arrestaties en stuitte op aan wijzingen van sabotage. Op 9 april 1938 werd het poolse schip „Batory" in de haven van Kopenhagen door brand vernield, daarna volgden de onder japanse vlag varende „Kaschi Maru" en het s.s. „Vancouver", welke laatste vrachtboot zware beschadigingen opliep tengevolge van zware ontploffin gen door een helse machine in het ruim. Gelukkig kon dit stoomschip nog de haven van San Franciso binnen lopen. Op twee duitse schepen, de ,,Phi- lia" en de „Nordeney", werden bij de dat jaar ingestelde controle brand bommen gevonden maar de „Klaus Boege" ging door een bomaanslag naar de diepte. Italiaanse, japanse, duitse schepen, een enkele Pool en een Amerikaan. Is de conclusie zo erg moeilijk Uit nederlandse havens Het onderzoek bracht telkenmale aan het licht, dat er één zelfde organisatie aan het werk was, omdat de helse machines en ontbrandingsmiddelen op steeds gelijke wijze vervaardigd waren uit gelijksoortig materiaal. De spring stoffen bleken afkomstig te zijn uit de zweedse mijnen van Lulea en de ijzermijnen van Kiuma op Lapland. De schepen hadden voor de ramp alle een nederlandse of Scandinavische haven aangedaan en verscheidene vrachtboten hadden een lading voor nationalistisch Spanje aan boord. Daar in Spanje woedde de burger oorlog. Met alle middelen trachtte Mos kou klaarblijkelijk te voorkomen, dat Franco strategische goederen en wapens uit de hem gunstig gezinde staten be- betrok. Bovendien bleek deze sabotage een tweesnijdig zwaard te zijn, want zij ontwrichte gedeeltelijk de economie en de scheepvaartbelangen. De S.D. speurde niet voor niets in de rotterdamse karthoteek. Zij ontdekte het geheim van de „Westplein" dit schip bracht Wollweber's springstoffen van Narvik, waar een fabriekje was ingericht, naar Rotterdam. Als deze gevaarlijke lading in handen van Jo seph Schaap en zijn trawanten was ge raakt zouden nog vele andere schepen (en waarschijnlijk ook bemanningen) naar de kelder zijn gejaagd. In 1940 sloeg het net toe voor de sabotagegroep. In november van dat jaar werd Wollweber in Stockholm ge grepen in een huis, dat volgestouwd was met springstoffen. De zweedse rechtbank veroordeelde hem tot l'/s jaar, maar de russische gezante wist hem te doen uitleveren aan de Sowjet- Unie, die hem spoorslag nieuwe opdrachten verstrekte. Maar dat is een 9iider verhaal MOETEN WIJ ONZE KINDEREN STRAFFEN? Mej. dra Catharina Romswinckel heeft voor de leden van de Volksuniversiteit, in het Oranje-Hotel, gesproken over het straffen van kinderen. Zij werd inge leid door de heer J. F. de Vlaming. Het is moeilijk een direct antwoord te geven op de vraag of onze kinderen wel of niet gestraft moeten worden, want elk geval dient op zichzelf be keken. Wat bestraft moet worden bij een schoolkind moet vergoelijkt wor den bij een kleuter en de psycholoog is er van overtuigd, dat straf meestal meer kwaad dan goed doet al is straf fen voor een vergrijp volgens vaste normen, vastgelegd in de -wet. Bij het straffen van kinderen is degene die straft vrij in het bepalen van de straf maat en hierin schuilt een gevaar om dat het wreken vaak de drang naar correctie verdringt. De buitenwereld speelt bij de zwaarte van de straf een grote roi. Als een kind iets doet wat een ander schade berokkent dan zal de straf zwaarder zijn dan bij een ver grijp in huis, om de benadeelde te laten zien hoezeer men het gebeurde betreurt. Ook zijn de straffen dan vaak meer spectaculair om er de nadruk op te leggen. In de praktijk blijkt, dat de ouders en opvoeders overtredingen die in het la tere leven delicten kunnen worden waarmee de rechter zich bemoeit, uit angst het zwaarst straf. Stelen door een kind wekt bij ouders een veel fel lere reactie dan bij het kind zelf en een strenge straf is meestal het gevolg. Als een kind van drie of vier jaar een kopje in drift kapot smijt dan moet men heel anders reageren dan wanneer een schoolkind dit adOet. De kleuter is voor het grootste deel nog een onge remd driftmatig wezen en het schrikt zelf van de daad misschien het meest, maar een schoolkind moet weten dat men zoiets niet doet en betalen van het kopje van het zakgeld is als straf aan te bevelen. Vaak krijgt men de indruk, dat een kind zich van een straf niets aantrekt, maar dit kan bedrieglijk zijn. Dit is ook het geval met daden die de straf veroorzaken. Het zijn dikwijls noodsei nen van een kind dat in moeilijkheden is en in die gevallen is straffen heel onverstandig. Men verwijt psychologen en psychiaters wel eens dat ze voor de rechtbank altijd verzachtende omstandigheden in aanmerking nemen en 'n ziektegeval van 'n vergrijp maken. Heel vaak is dit juist en mej. Romswinckel gaf als haar mening, dat mensen, die een lichamelijk of geestelijk gebrek hebben, vaak door dit gebrek tot een misdaad komen en dat therapie meer doeltreffend zal blij ken dan bestraffing. Een gezonde jongen, die overmatig bal dadig is, kan gerust eens een stevig pak voor zijn broek hebben, maar slaan blijkt verder meestal een averechtse werking te hebben. In Engeland wor den kinderen nog met stokslagen ge straft maar gelukkig zijn er in ons land nauwelijks mensen die het hier mee eens zijn. Straffen kweekt vaak angst. Niet in 100 c.c. - 175 c.c. - 200 c.c. - 250 c.c. SOLEX - SIMPLEX - PAPERINO BROMMERS Verder kunnen wij als Bovag-lid elk merk leveren en repareren. Kerkstraat 59 - Soest - Tel. 3830 Uw adrm» voor hl hurmm mam kleding BAARM. TEL. 27R1 de eerste plaats voor de straf zelf, maar voor het bekennen van de daad die de straf tot gevolg zal hebben. Een niet-bekend delict, dat het kind zelf als zeer zwaar ziet, heeft vaak de straf- behoefte tot gevolg en het kind zal deze straf dan uitlokken door overma tig baldadig te zijn. Straffen in drift is zeer afkeurens waardig en ouders dienen ervoor te wa ken veel drukte te maken over dingen die we zelf meermalen deden en hui chelachtig te doen alsof dit wel het ergste vergrijp is dat een kind begaan kan. Straffen moet niet nodig zijn, hetgeen echter niet zeggen wil, dat men de ban deloosheid moet voorstaan waarvoor Rousseau een lans brak. Hij wilde pas met de morele opvoeding beginnen als 't kind in de puberteit was en het verder tot die leeftijd maar als een kleine wilde laten rondlopen. Vrijheid is ge wenst, maar het kind heeft leiding no dig en als men bij deze leiding meer aandacht besteedt aan belonen dan aan straffen, dan zal dit het kind ten goede komen. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 C. W. VEENENDAAL CO., Woninginrichting, Van Weedestraat 42, Soest. L VERVAT, Herenmodes, Heuvelweg 2, Soest. DERTIEN AAN TAFEL. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers heeft een toneelavond ten bate van de Hongaarse vluchtelingen georganiseerd en zich daarbij verzekerd van amateur toneel dat zich nauwelijks laat onder scheiden van beroepstoneel, want het waren „De Plankeniers" uit Bussum, die voor de derde maal de afdeling Soest van de U.V.V. bijstonden ten bate van een goed doel. De U.V.V. beweegt zich echter ook op ander terrein en naast het organiseren van de ontspanningsmiddagen voor de bejaarden en het vervaardigen van brailleschrift vinden vele dames van deze organisatie een taak in het rijden van invaliden en het bezoeken van zieken. De toneelavond werd geopend door mevr. Van Ginkel, de voorzitster, die in het bijzonder de erepresidente, mevr. Bentinck en de burgemeester mr. S. P. baron Bentinck welkom heette. Ver der de gemeentesecretaris, de drie wet houders, het hoofd van de afdeling sociale zaken en de korpschef van de politie en allen die door hun belang stelling blijk gaven van hun sympathie voor het doel. Mevr. van Ginkel bracht dank aan alle leden, die zich verdienstelijk gemaakt hadden met het ophalen van prijzen en het verkopen van de plaatsen, aan de schenkers van de prijzen en zij deel de mee, dat de onbrengst van deze avond, in overleg met de burgemees ter, in eigen gemeente, ten behoeve van de Hongaarse vluchtelingen be steed zou worden. De tombola zou een echte tombola zijn, n.1. met een prijs voor iedereen die loten kocht. „Dertien aan tafel" bleek een kostelijk frans blijspel, dat feilloos gebracht werd onder regie van Carel Holman, die zelf de rol van dokter vervulde. Antoine en Madeleine Villardier krijgen gasten voor een kerstdiner en de gast vrouw wordt verteerd van angst voor het getal dertien en het hele stuk door hangt haar de dreiging van 11 gasten boven het hoofd, zodat ze met z'n der tienen aan tafel zullen zitten en de rampen niet te overzien zullen zijn. Een volmaakte butler laat de gasten binnen en gelukkig wordt de dokter weggeroepen. Helaas komt hij terug en als er een ander afvalt dan komt er een opwindende spaanse schone bij, die de gastheer - haar voormalige geliefde - even komt doodschieten. Zijn echtgeno te heeft geen moment tijd op dit in cident te letten, want ze worstelt steeds met het getal dertien. Gasten komen en gaan, huwelijken dreigen ineen te storten, maar het loopt uitstekend af en tenslotte gaan ze toch maar met dertien man aan tafel. Het geweldige applaus na het laatste bedrijf deed blijken, dat toneel van dit gehalte ook in Soest zeer geliefd is. Het zou dan ook niet gemakkelijk zijn de beste speelster of speler aan te wijzen, al ging de meeste belangstel ling wel uit naar de vurige Spaanse met haar gevaarlijk schietwapen en haar hopeloze liefde. Mevr. van Ginkel dankte de uitvoe renden en schonk fruit en sigaretten, waarna de heer C. van Es de kas voor de vluchtelingen snel spekte door een extra verloting te houden met een vulpen, taarten en worsten als prijs. Hierna konden allen die loten gekocht hadden hun prijs afhalen. Driemaal zijn de Plankeniers hier ge weest en ongetwijfeld waren alle aan wezigen het eens met de voorzitster van de U.V.V., die de verwachting uitsprak dat nog vaak een beroep gedaan zal mogen worden op dit uitstekende ge zelschap. De medische wetenschap is er niet op vooruit gegaan, want 30 jaar ge leden adverteerde het Staphorster boer tje met zijn wondermiddelen tegen ze nuwzwakte, zenuwpijn, reumatiek, ischias, nierstenen, galstenen, nierpijn, rugpijn, waterzucht en leverkwalen. Daar had je toen echt geen dokter voor nodig, want die Staphorster landman knutselde die middeltjes onder „che misch toezicht" in elkaar. En ze hielpen bar best. In een advertentie van een hele pa gina werden de verlaagde tarieven van de automobielcentrale bekend gemaakt. Een retour Baarn kostte 1,50 én naar Hilversum kwam je voor 3.heen en terug. Utrecht kostte 8 gulden en naar Den Haag kwam je voor 20 en terug voor hetzelfde bedrag. Door de politie van Amsterdam was, in samenwerking met de Zeister politie, 'n zekere B. O. in onze gemeente gear resteerd in verband met 'n „opzienwek- kend zedenschandaal" te Zeist gepleegd. In het bericht staat dat een zekere Heer B. O. gearresteerd werd. Mooie heer en dan nog wel met een hoofdletter. De Soester politie arresteerde twee woonwagenbewoners. De een had nog 8 dagen tegoed wegens openbare dron kenschap en de ander nog een maand wegens openbaar knokken. Daar kreeg hij opnieuw zin in toen hij gearresteerd zou worden, maar de twee agenten za ten evenmin vliegen te vangen en ze dreunden flink van zich af. Verslaggever zijn was dertig jaar geleden moeilijker dan nu, want jan en alleman greep naar de pen als ant woord op een verslag. Arnold Spoel, beroemd volkszangleider, kwam naar Soest en zijn faam verleidde de verslaggever hem oud in jaren maar jong in doen en laten te vinden. Daar naast was hij begaafd en gesoigneerd en hij had een sopraan .meegebracht die er zijn mocht. Dat is onzin, schreef een meneer in een ingezonden stuk, want Arnold Spoel viel zwaar tegen. Zijn stem was best, maar hij was niet geestig, niet fijn en niet onderhoudend en het sopraantje was pet. Als je een stelletje violen, groot en klein, bii elkaar sleept en je gaat een vereniging oprichten die je „Oefening baart kunst" noemt, dan kan dat, want je weet nooit hoe een koe een haas vangt. Maar als je een hondendresseer- club gaat oprichten en je noemt die „Oe fening baar kunst", dan is dat een abuis, want 't moet „Oefening baart kunstjes" zijn. Die club schijnt overigens allang van de kaart te zijn. We kankeren wel eens over de ver schrikkelijke tiid waarin we leven en het feit dat voor alles een vergunning nodig is, maar dertig jaar geleden ging een meneer op de bon omdat hij een huis gebouwd had zonder daarvoor 'n vergunning aangevraagd te hebben. Dat mocht toen dus ook niet. Er werd 'n biljartwedstrijd aangekon digd tussen prof. Lichnowsky, kampioen van Wenen en prof. Jan van Delft (Den Haag). Dat zullen wel geen hoogleraren geweest zijn maar beroepsspelers. Bij de landelijke statenverkiezingen kreeg rechts 361 en links 229 zetels. Na deze verkiezing kwam een amende ment tot opheffing van de stemplicht in de kamer, want 600 duizend kie zers hadden aan de oproep geen gehoor gegeven. Het is er echter nooit van gekomen en al spoedig was de animo van de kiezers zo groot, dat 52 partijen aan de verkiezingen deelnamen. Er werden weer eens verkiezingen voor de gemeenteraad gehouden en de lijsten werden in de Soester Courant bekend gemaakt. Vrijzinnig Democraten mevr. L. H. Dorste, J. van Drie, C. Sevenhuyzen, G. J. Roelofsen, L. de Vries, W. T. van Riet. Christelijk-Historischen P. C. W. Foe- ken, R. L. v. d. Berg, H. Pastunink, D. Hoolwerf, M. Hornsveld, A. Lege- maat. Rooms-Katholieke Staatspartij G. Hil- horst, J. J. A. de Koning, M. Scheffer, J. van Elten, P. v. d. Breemer, W. v. d. Bedum, P. G. de Munck, G. J. van Dam, W. P. Hilhorst, J. van Isselt en J. Flapper. S.D.A.P. S. F. Besselsen, W. van Eek, B. Nagel, J. Rijksen, M. Harskamp. Vrijheidsbond W. A. Heynings, mr J. H. van Doorne, J. Casteleijn, mevr. Th. J. Vogelsang, H. W. Vellinga, W. Pie pers, A. v. d. Koppel, M. H. J. Or- meling, H. de Boer, G. 't Hooft. Anti-Revolutionairen A. Endendijk, C. F. W. Rietveld, E. Legemaat, H. van Herwaarden, J. Geerlings, J. H. Isings, A. J. van Lume, D. de Gier, J. v. Flier, W. van Meerten, T. Dorresteyn. En dan was er nog een lijst met 1 candidaat J. v. d. Broek. vraagt voor hi Vereist: Mulo LeeftijdIn h« Geboden wor goede vooru gunstige ver voordelige r< Sollicitaties t< van de Dier N.S. te Utree llnkerbovenho GRAETZ N Plaggenwe stokp Deze Stokpaardjes zijn stuk voor st grootste hobby: i hartewensen kunt aantrekkelijke aant delingen bekijkt. U waarvan U zegt: nodig". Vitrage val, p draads marqu gewerkt met en ruime stro 45 cm. br., p. Pracht marqi gordijnen. Eli zal hier verri 90 cm. breed, per me Modern bedri cretonne, in 1 kleuren. Prach een smaakvol 120 cm. breec per mé Theebeurs, i keus uit fris dessins, met trokken en m doorgestikt

Soester Courant | 1957 | | pagina 6