WAAKZAAMHEID GEBODEN. SOEST. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3 33 3 DINSDAG 19 FEBRUARI 1957. 35e JAARGANG no. 14. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrqdag. Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDUK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het verzet van de nederlandse dele gatie tegen het streven van de landen der europese combinatie om Nederland tot concessies te dwingen ten bate van de gemeenschappelijke europese markt, heeft een zeer werkelijke achtergrond. Na de moeilijkheden der brusselse con ferentie is de heer Spaak naar Neder land gereisd, ten einde de plooien te schikken. Over de besprekingen van minister Spaak met de nederlandse regering is tot dus ver weinig uitgelekt. Dit heeft onrust gewekt bij het nederlandse bedrijfsle ven. Menigvuldig en ernstig zijn de be denkingen van onze industrie, die thans loskomen. Verschillende industrietakken achten zich tot de ondergang gedoemd, indien de regering het verdrag in zijn huidige vorm zou ondertekenen en men neigt tot de mening dat Nederland zich van de markt in Europa moet verwij deren en zich slechts moet aansluiten bij een vrijhandelsgebied, waaraan ook Engeland en andere europese landen zullen deelnemen. Ket loont de moeite, dat men zich in brede kring rekenschap geeft van de gevaren, die ons boven het hoofd han gen. Een onzer landelijke dagbladen heeft de kwestie eens op de keper be schouwd en wij willen enige punten, waarop het de aandacht vqgtigt eens rustig bekijken. Er is in het ontworpen verdrag sprake van hetgeen met noemt ,,de sociale harmonisatie", dat wil zeggen de over eenstemming van de arbeidsvoorwaar den in de aangesloten landen. Binnen vier jaar zal die sociale harmonisatie moeten zijn voltooid. Het betekent, dat onze voorzieningen moeten worden op getrokken tot het franse peil en dat er gelijke beloning moet geschieden voor Vxw^wen- en mannenarbeid. Tengevolge van deze laatste maatregel zullen de arbeidskosten in tal van be drijven ontzaglijk moeten worden ver hoogd. Wij geven enkele voorbeelden. In de kleding-industrie met 30 procent, in de textiel-industrie met 10 procent, in de winkelbedrijven met 14 procent. Voeg daar nog bij de invoering van een 40-urige werkweek met een bijslag van 25 procent voor langer werken en de betaling van 21 dagen vacantie en ge krijgt een indruk van de verzwaring der productiekosten. De grote moeilijkheid voor Nederland is, dat men de buitentarieven, dat wil zeggen de invoerrechten voor de ge bieden die terzijde liggen van de ge sloten europese unie, hoger wil stellen dan Nederland verdragen kan. Neder land zal bij de totstandkoming van een gemeenschappelijk buitentarief invoer rechten gaan heffen op grondstoffen en half-fabrikaten, die voorheen niet of nauwelijks werden belast. Onze reeds uiterst kwetsbare textiel industrie komt daardoor in een nog moeilijker positie. Ruwe katoen, die ons land ter waarde van 214Vs miljoen im porteert en waarop thans geen invoer recht wordt geheven, zal volgens het gemeenschappelijke buitentarief worden belast met een invoerrecht van 2 pro cent. Het invoerrecht op wol zal stij gen van 2 op 3 procent. Op katoen garens zal een invoerrecht van 10 pro cent komen te drukken tegen 4 pro cent thans. Ook de papierindustrie zal bedenkelijke gevolgen yan het aanhangig verdrag ondervinden. Op hout, dat Nederland grotendeels van buiten de gemeenschap invoert en thans niet wordt belast, zal volgens het gemeenschappelijk ta rief 5 procent invoerrecht worden ge heven. Het invoerrecht cellulose stijgt van 0 tot 81/4 procent, houtslijp van 0 tot 21/4 procent. Duitsland en Frankrijk beschikken over eigen hout, cellulose en houtslijp en verwerven dus met een enkele penne- streek onder het verdrag van de „Euro- markt" grote voordelen op de neder landse papierbedrijven. Ook de bouw nijverheid zal worden getroffen. Er komt een invoerrecht op gezaagd naald hout, dat stijgt van nul tot zeven pro cent, hetgeen de bouwkosten ongetwij feld nog sneller omhoog zal jagen. Wij zouden zo verder kunnen gaan en schrijven over de slechte kansen voor de automobielindustrie, voor de luchtvaart en voor de scheepsbouw. Sterk spre kend is het voorbeeld van de land bouw. De landbouwproducten, thans veelal onbelast, zullen door vrij aan zienlijke invoerrechten worden getrof fen. Wij behoren niet tot hen, die zover wil- len gaan, de mening uit te spreken, dat Nederland zich uit de groep integreren de landen moet terugtrekken. De in ternationale gezindheid mag niet zo groot zijn, dat er vitale nationale be langen aan worden opgeofferd. Maar men mag niet geheel blind wezen voor de voordelen, die op de lange baan in de samenwerking zijn gelegen, met name het spel van onderling rekening houden tussen de verbonden landen met elkanders belangen. Maar er zijn gren zen welke het nationale zelfbehoud ver biedt te overschrijden. Internationale samenwerking is iets an ders dan dat de kleine landen zich ten bate van de grote tot een eindeloos aantal concessies laten dwingen. Inter nationale samenwerking is de balans tussen internationale plicht en nationaal zelfbehoud. Men mag zich niet alleen laten bevleugelen door een internatio nale ideologie, maar moet ook rekening houden met de nijpende werkelijkheid. Terwijl" wij dit artikel schrijven zijn wij nog niet op de hoogte van de re sultaten van de parijse conferentie. Wij krijgen de indruk, hoewel er weinig omtrent de haagse besprekingen is me degedeeld, dat Nederland tot dusverre het been strak hield. En wij zijn in de gelukkige omstandigheid, dat wij in minister Luns een bewindsman be zitten, die zich scherp instelt voor de belangen van zijn land. Wij hopen, dat de gevaren, die Ne derland bedreigen, worden afgewend. Wij hopen ook, dat de benaderingstak- tiek, vooral van de kleine en middel grote bedrijven ten aanzien van lan den, waarheen wij kunnen exporteren, bekwamer en vaardiger zal worden dan zij op het ogenblik is. Er zijn gevaar lijke concurrenten en vooral Duitsland toont zijn aloude infiltratiebekwaam heid. Waakzaamheid is het gebod. Aan de zijde van de regering en aan de zijde van de industrie. VOORLICHTINGSDAG VOOR DE LANDBOUWERS. Vrijdag werd in hotel .,De Gouden Ploeg" een voorlichtingsbijeenkomst voor de Soester landbouwers gehouden, die geopend werd door de heer A. P. Hil- horst. Onder de aanwezigen bevonden zich de heren Tj. Groendijk, rijkstuinbouwcon- sulent in de provincie Utrecht; ir F. N. Sikkens, secretaris van de geweste lijke raad van het landbouwschap Utrecht en Joh. de Veer, directeur van het productschap vee en vlees uit Schagen. De heer Hilhorst schetste de moeilijke situatie in de landbouw en hij sprak er zijn vreugde over uit, dat twee goede sprekers, de heren Sikkes en De Veer, gekomen waren om de Soester land bouwers van voorlichting te dienen. Ir. Sikkens besprak het ontstaan van het landbouwschap, de publiekrechter lijke organisatie, die dwingende maatre gelen kan uitvaardigen. Dit is niet be zwaarlijk, want deze maatregelen ko men van de zes landbouworganisaties, dus van belanghebbenden, zodat er al leen besluiten genomen zullen worden die in het belang van de landbouw zijn. Jaren is gewacht op het landbouw schap en jaren is er naar verlangd, dat het een landbouwschap van belangheb benden zou zijn en het is zo geworden. De organisatie zetelt in Den Haag en zij is onderverdeeld in 12 gewestelijke raden. De grenzen van de gewesten ko men overeen met de provinciegrenzen. Ir. Sikkens sprak over*de achterstand in het loonbeleid die groot is en niet alleen ten nadele van de werknemer maar ook van de zelfstandige land bouwer. Het landbouwschap zal zich bezig hou den met de overdracht van land aan gemeente en industrie, omdat op dit terrein vele voetangels en klemmen zit ten en er reeds vele ongelukken gebeurd zijn. Wanneer boeren grond moeten af staan in het algemeen belang dan helpt verzet niets omdat er niets tegen te doen is. Er kan bezwaar gemaakt worden bij gemeente, Gedeputeerde Staten en de Kroon, maar het helpt niets en de boer raakt zijn grond toch kwijt. Er is een regeling voor de schadeloos stelling en ir. Sikkes raadde de land bouwers aan het zo mogelijk niet tot onteigening te laten komen. Het is zeer onverstandig een veel te hoge prijs te vragen, want dan komt het tot een I proces en de proceskosten komen voor rekening van de boer. Wanneer grond afgestaan wordt, al of niet met ont-1 eigening, dan heeft de benadeelde recht I op een schadeuitkering. De prijs van de grond wordt betaald, verder tienmaal de opbrengst per hectare, een bedrag voor de waardevermindering van de gebouwen, de blote verkoopwaarde van gebouwen die mof ten verdwijnen en 40-50 °/o van de ni.mwbouwkosten, het bedag dat de archi-ect vraagt, verhuis kosten, royementskosten van de hy potheek en een bedrag voor eventuele belastingschade. Pachters die schac.e lijden ontvangen 11 x de opbrengst als ze een boerderij bewonen en 8 x voor grond alleen. Ir Sikkes raadde de landbouwers aan altijd alles via de organisaties te doen waarvan ze lid zijn en beantwoordde hierna vragen. De heer Joh. de Veer besprak de hui dige afzettingsmogelijkheden van vee en vlees. Nederland is een exporterend vleesland en wie ii de wereld op dit terrein wil meedoen moet zijn concur renten te vlug afzijn. In 1950 werden 1000 koeien uitgevoerd; 30 °/o stamboek en 70 °/o gebruiksvee. Thans bedraagt de uitvoer 33000 ea bestaat 70 °/o uit stamboekvee, terwijl het over 5 jaar ongetwijfeld 100 zal zijn. Wie wil deelnemen aan het exporteren dient zich te onderwerpen aan de controle op bedrijven ter bestrijding van t.b.c. en mond- en klauwzeer. Spek en vet vormen een groot pro bleem. In de gehele wereld wordt ma ger vlees verlangd. Door de toeneming van de mechanisatie is zware licha melijke arbeid vee1 minder nodig dan vroeger, zodat er rainder behoefte aan vet voedsel is. De heer De Veer raadde de aanwezige veehouders aan de koeien tijdig af te staan daar ze anders te vet worden, hetgeei straf punten op de markt betekent. Wij hebben een vocrspong op Denemar ken, want onze koe wagens brengen het vlees bij de afnen ers tot in Barcelona toe en Denemarkei. exporteert nog al tijd bevroren vle_-s*' Er zijn momenten, dat er 30.000 varkens per week naar Engeland geëxporteerd worden. Dit geeft dan moeilijkheden want te grote export doet de prijs da len. In november 1952 moest een dub beltje onder de garantieprijs gebleven worden om aan Engeland te kunnen leveren en de regering heeft dit dubbeltje betaald en gestort in het vleesfonds. Dit hield echter in, dat uit het vleesfonds 3 miljoen aan de regering terugbetaald moest worden toen de prijzen in 1953 en 1954 boven de garantieprijzen uit kwamen. De heer De Veer was van mening dat onze varkensstapel te groot wordt. Dit had reeds tot gevolg, dat in 1955 de prijzen sterk daalden tot 25 en 30 cent onder de garantieprijs. In 1956 was er 8,7 miljoen in het vlees fonds, er was geen regering door de crisis, dus geen beleid op dit terrein en er was geen bacon-contract met En geland. Zonder het vleesfonds zou bij de vrije export een catastrofe niet uit gebleven zijn. De afzet voor de vrije export is tans beperkt. Als er maar niet teveel geleverd wordt dan is de prijs nog wel te houden en ook regelmatige zending is hier van belang. Op het ogenblik zenden we 20.000 varkens per week als deel van Engelands import uit Denemarken, Zweden, Hongarije ej ons land tot 10.000 ton per week. Vorige week vond er een daling van de prijs plaats tot 20 shilling, hetgeen op 30 cent per varken komt. Het zou het beste zijn als er een lage prijs bij contract vastgesteld wordt, dan betaalt het vleesfonds bij en is er geen sprake van verdere daling. Het belangrijkst is echter het houden van varkens te beper ken, zodat er minder aanvoer komt, waardoor de prijzen zullen stijgen. Sprekend over het algemeen landbouw beleid deelde de heer De Veer mee, dat het inkomstencijfer van 100 tot 105 gestegen is. Het kostencijfer steeg echter tot 120 en het arbeidsloon zelfs tot 190. De boeren werken teveel en te intensief; minder vee houden, minder zelf doen, minder personeel en minder exploiteren van de kinderen is de weg. Dan gaan de prijzen omhoog omdat er minder aanvoer is en hetzelfde wordt verdiend met minder moeite. De heer De Veer wees erop, dat zijn raad niet in het belang van het nederlandse volk is, maar wel in het belang van de boer, die geen schuld heeft aan de miserabele financiële positie van ons land. Nederland importeerde in 1954 1688 miljoen meer dan de export bedroeg, in 1955 was dat 1978 miljoen en in 1956 3230 miljoen. De landbouw voedt eerst het nederlandse volk en in 1951 werd voor 1204 miljoen meer geëxpor teerd dan geïmporteerd, in 1955 was dat 1463 miljoen en in 1956 1408 mil joen. Bij minder intensief werken zal de produktie verminderen, de export te ruglopen en dan komt de betalings balans er nog slechter voor te staan. Dit is dus niet het belang van het ne derlandse volk, maar het is bedroevend dat de landbouwer in 1957 moet gaan vertellen dat hij ook zijn aandeel in de welvaart wil hebben, al is die dan gering geworden. De boeren hebben de veevoederimport beperkt door bietenblad van het land te halen om die als veevoer te gebrui ken, maar niemand kan hem hiertoe dwingen. Mocht het slecht worden in ons land dan zal de landbouwer het langer uit houden dan de burger, want hij heeft een groot incasseringsvermogen. Met het vermaan aan de burger de boer niet te vergeten daar hem dit schade zal be rokkenen, beëindigde de heer De Veer zijn toespraak. OPBRENGST FEESTAVOND. De toneelavond ten bate van de Hon gaarse vluchtelingen, welke vorige week door de U.V.V. werd georganiseerd, heeft opgebracht 961.23. Dit bedrag zal zo mogelijk binnen de gemeente besteed worden voor het beoogde doel. VOOR DE SOESTER CHRONISCHE PATIËNTEN. Saldo vorige opgave 225.72 Ontvangen van De heer S10. De heer K100. Totaal 335.72 Gaarne Uw giften op giro 466784 t.n.v. de penningmeester van het Nederl. Roode Kruis, afd. Soest, of op de N.V. Nederl. Middenstandsbank alhier. Voor de eerste 6 patiënten in Mei- Juni hebben we nog ca. 250.nodig. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië via Engeland, 23 febr. Canada m.s. Westerdam, 21 februari. Chilivia New York, 21 februari. Nieuw Zeeland via Engeland, 23 febr. Suriname m.s. Nestor, 25 februari. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. Arundel Castle, 23 februari. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. UITVOERING VAN MANNENKOOR „APOLLO". In de advertentierubriek van dit num mer vindt U uitvoerige gegevens om trent de reeds aangekondigde zang- en amusementsavond van bovengenoemd koor, die als donateurs- en propaganda- uitvoering voor iedere belangstellende toegankelijk is. Men vindt er de adres sen in vermeld, waar het programma in voorverkoop is verkrijgbaar gesteld. Men verzuime niet zich tijdig ervan te voorzien. De opwekking om lid of do nateur te worden laten men niet zon der overweging aan zich voorbijgaan. Het parool „het geeft veel, het kost weinig" geldt zeker voor de toekom stige leden die de woensdagavond er voor beschikbaar hebben. De repetities zijn in de nevenzaal van het gebouw „Religie en Kunst" aan de Rembrandtlaan; dit is zeker voor deze gemeente een zeer goed gekozen centraal gelegen punt. P.V.O. CONCERTEERT. Het goede oude P.V.O. heeft het jaar lijkse concert op vrijdag- en zaterdag avond in het St. Josefgebouw gehouden en met zijn spel veel waarderend ap plaus bewerkstelligd. De voorzitter, de heer A. Hooft, ver welkomde de aanwezigen onder wie de ereleden, de leden van de advies-com missie, de afgevaardigden van de vere nigingen en oud-leden. Een bijzonder woord van welkom richtte de heer Hooft tot de heer T. de Jong van het muziekcorps van de Bilthovense brand weer en om zijn verdiensten voor P.V.O. werd hij tot erelid benoemd, waarna de voorzitter hem het daarbij behorende insigne opspelde. De heer Hooft wees erop, dat het ve len bij een mars door de gemeente op valt, dat zoveel oude leden reeds ja renlang bij P.V.O. musiceren en dat de belangstelling van de jeugd niet zo bijzonder groot schijnt te zijn. Ou ders, die hun kinderen willen laten opleiden, kunnen hen naar P.V.O. stu ren en als blijkt dat ze geschikt zijn dan zorgen de leden van de vereni ging voor de vorming tot muzikant. De voorzitter dankte de donateurs en Nu is dan ons hoogconjunctuurballon netje lek geprikt en zullen we, via be stedingsbeperking en belastingverho gingen, moeten trachten weer met onze beide benen op de grond te komen. Dat zal, na zoveel jaren met onze hoof den in de hoogconjunctuurwolken te hebben geleefd en het, op het oog, al lemaal rozengeur en maneschijn was, niet meevallen. Verworven posities en stellingen, ver kregen in een tijd dat het leek of het niet op kon, zullen niet voetstoots wor den prijsgegeven en ik geloof trouwens niet, naar ik uit de eerste berichten meen op te maken, dat dit de bedoeling van de overheid is. Wel zet de overheid er in de particu liere sector flink het mes in, doch het voorbeeld, zich zelf ook alle mogelijke beperkingen opleggen, hetgeen een pri ma indruk zou hebben gemaakt, man keert. O zeker, in het stuk komen ook bezui nigingen van de Staat voor, maar die worden, via het inhouden van subsi dies en verhoogde belastingen, op het publiek verhaald en aan het slot van de rekening staat dan te lezen, dat na de bezuinigingen de overheid inplaats van 786 miljoen 759 miljoen te kort komt Dat is ook niet om over naar huis te schrijven en ik had eerlijk gedacht, dat er na al die tam tam wat meer uit de bus zou komen. Waarvoor al dat geharrewar om 27 mil joen, terwijl we nog geen maand ge leden te horen kregen dat er in 1956 1.000.000.000,méér aan belastingen was ontvangen dan was begroot. Op deze plaats heb ik wel eens be weerd, dat wij in ons dierbare landje ver boven onze stand leven en aan het potverteren zijn in een falliete boe del, terwijl er geen curator is benoemd. Het curatele toezicht en beheer zou in ons geval bij de Staten Generaal moe ten berusten, maar of we daar veel mee op zouden schieten zolang men ook daar blijkbaar niet de tering naar de nering kan zetten en te vlug klaar staat de belastingbetaler voor de tering te la ten opdraaien, is zeer te bezien. H. OEKMAN. donatrices voor hun financiële hulp, die de vereniging bijzonder nodig heeft en hij beval de verloting in de belang stelling aan, want ook dit geld, be stemd voor het uniformenfonds, kan gebruikt worden. Aanwezigen, die meen den dat de Soester Knollenplukkers niet meer bestaan, werden gerustgesteld, want na het officiële concert bliezen zij hun vrolijke klanken de zaal in. Zes klarinetten, drie pistons, twee sa xofoons, drie trombones, twee tenor- hoorns, twee tuba's, een b-bas, een s- bas, twee althoorns, een grote en een kleine trom en het slagwerk bundelden zich onder de bekwame en stijlvolle leiding van de directeur, de heer M. Larsen, en de pittige mars „Soldaten- blut" van Franz von Blon vormde het openingsnummer. In „Dans la bruyère" van A. Govaert was de dreiging van de mist goed te horen en sfeervol ging het naar het krachtige slot. Le Trésor van Johann Strauss, beter bekend als „Der Schatzwalser", werd gevolgd door een opera-fantasie van Maillard, „Les Dragons de Villars", waarbij de trombonesolo van W. Lage- maat en de pistonsolo van F. Herny opvielen door zuiverheid. „Dans le Süd" van W. H. Myddleton bood de verzor ger van het slagwerk, de heer Besselsen, de gelegenheid zich met een soort schuurpapier als brenger van zuidelijke sfeer te laten horen en de eerste helft van de avond eindigde met de mars „Trafalgar" van W. Zehle. De tweede helft begon met Imperial Echoes van Arnold Safroni en de ou verture tot de opera La Traviata van Guiseppe Verdi bood voortreffelijke soli van piston (F. Herny), trombone (W. Lagemaat) en tuba (J. v. d. Broek). Het bekende Espana van Emil Waldteu- fel werd gevolgd door Maritana, een operafantasie van Jos Kessels en tot slot „The Gladiators Farewell" van Blankenburg met een strijdvaardige pistonpartij van J. Vos. Het luide applaus ging over in voet- getrappel, hetgeen een wens om een toegift inhield. De goede oude „Alte Kameraden" van Teike werd hiervoor gekozen en zij klonk als gloednieuw onder de voortreffelijke leiding van P.V.O.'s directeur, die evenals de le den van P.V.O. tevreden kan zijn over dit optreden.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1