VERONTRUSTENDE NOTA. DE f 100.000.- VIEL IN SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 22 FEBRUARI 1957. 35e JAARGANG no. 15. SOE5TER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De bestedingsnota, die door de rege ring werd ingediend, is onbevredigend. De oplossing, die zij gekozen heeft om uit de moeilijkheden te komen, is een afwenteling van de bezuiniging op de particulieren en op het bedrijfsleven. Het leven zal nog duurder worden. De kosten van levensonderhoud zullen stijgen met 6,8 procent. Wil men enige specificatie, men kan haar in de nota vinden. De melk zal in de loop van dit jaar met tien cent per liter stijgen, de broodprijs zal ho ger worden en eveneens de prijs van de suiker. Het tussentarief van de om zetbelasting zal stijgen van 8 tot 10 procent, het weeldetarief van 15 tot 18 procent. De omzetbelasting op auto banden gaat omhoog van 5 tot 15 pro cent. Op radiotoestellen, televisie-toe stellen en bier zal 10 procent omzet belasting worden geheven. Door de huurverhoging per 1 juli zal de personele belasting stijgen met be dragen die wisselen tussen 11,13 en 3,39 per jaar. Het tarief der vennoot schapsbelasting zal naar boven gaan met 3 procent. Ondanks al deze maatregelen blijft het tekort op de begroting voor 1957 bijna even groot. Want hetgeen er bezuinigd is door de overheid wordt weer te niet gedaan door nieuwe uitgaven tot eenzelfde bedrag. Kan dit bevredigend heten Kan het bevredigend heten, dat de verminde ring van de staatsuitgaven voor een aan merkelijk gedeelte verhaald is op de consumenten Van de 200 miljoen bezuiniging is volgens De Telegraaf ruim 43 miljoen verkregen door ver mindering van de subsidie op suiker en melk 20 miljoen door een nieuwe tariefsverhoging van P.T.T. en 6 mil joen door de uitkering bij bevalling eenvoudig over te hevelen naar de ver plichte ziekenfondsen, die toch al met tekorten werken. Ten aanzien van de gemeenten moet 100 miljoen bezuinigd worden. Maar de consumptieve uitgaven van de ge meenten behoeven slechts met 1 procent verminderd te worden (bezui niging 20 tot 25 miljoen). Vergeleken met de consumptiebeperking van de particulieren moet dus van een wanverhouding worden gesproken. Men volgt de weg van de minste weerstand door een groter bedrag, n.1. 75 miljoen op de investeringen te bezuinigen. Het blad eindigt met de vraag of het on vermogen van de regering bij zichzelf te doen wat zij aan anderen oplegt niet diep teleurstellend is. Van een krisistoestand is geen sprake en nog steeds bewegen de belasting ontvangsten zich op een hoog peil. Maar bij een daling van de conjunctuur kan, vooral nu de belastingen opnieuw ver hoogd worden, een scherpe terugslag niet uitblijven. Hoe moet een regering dan nog maatregelen nemen ter be strijding van werkloosheid en andere krisisverschijnselen zonder de waarde van het geld tot in de grond aan te tasten De situatie waarin wij verkeren is uiterst moeilijk. De minister van finan ciën heeft in zijn toelichting op de bestedingsnota moeten toegeven, dat het probleem van de dekking van het be grotingstekort blijft bestaan en gezegd, dat het er naar uitziet, dat de kas- Dositie van het rijk voorhands nog wei nig zal verbeteren. Over de oplossing van dat vraagstuk tasten wij op dit ogenblik nog in het duister. Er wordt nog „intern beraad" gevoerd, maar de minister wilde zich over de eventuele maatregelen niet uitlaten. Wij kunnen ons over de lijn van be leid, langs welke de regering de puzzel behandelt, die haar is gesteld, niet ver heugen. In beginsel is het verkeerd, dat de overheid beperkt bezuinigt en verder de samenleving en het bedrijfs leven met lasten bezwaart, die zij nau welijks dragen kunnen. Wanneer de overheid zich niet kracht dadig weet te beperken op eigen uit gaven, dan krijgt met de toestand, waar in de staat parasiteert op de maat schappij. Het geeft een uitputting der maatschappelijke krachten, een vernie tiging van het maatschappelijke uithou dingsvermogen. Het aantal bestedingsmogelijkheden van de overheid is onbegrensd. Het gaat ver der dan het welzijn van een land ge doogt. Elk beroep op de staat zal zijn goede gronden wel kunnen aanvoeren. Maar het geheel van gewenstheden gaat het vermogen der samenleving te bo ven. En vooral in moeilijke tijden als wij thans beleven, heeft het eco nomisch welzijn van de bevolking en de waarde van het geld de prioriteit. Een drastische bezuiniging op over heidsuitgaven is de enige weg, die uit komst geeft. Niemand kan ontkennen, dat de regering in eigen uitgaven heeft gekapt. Maar wat wij zochten, hebben wij niet gevonden. Men kan, als men kennis heeft genomen van de inhoud van de nota niet vaststellen, dat er die principiële versobering van de over heidsuitgaven heeft plaats gevonden, waarop het land wacht. Wij willen niet specificeren wat er niet is gebeurd, maar wij hebben niet in de nota gevonden enige bezuiniging op ons militaire apparaat. Nederland heeft zijn internationale, bondgenootschappe lijke verplichtingen, waaraan het zich houden moet. Maar is er ooit kracht dadig verzet geweest tegen de drang van het buitenland, dat uitgaven van ons eist, die wij niet kunnen opbrengen Er is een bijkomstige moeilijkheid, die de onvoldoende bezuinigende overheids- politiek vergezelt. Wat de ene hand op bouwt, dat vernietigt de andere. Het effect van de bezuiniging in de over heidssfeer ad 200 miljoen wordt vol komen te niet gedaan door nieuwe uit gaven tot eenzelfde bedrag. Wij noe men enkele van die nieuwe uitgaven die „onvermijdelijk" worden geacht. De hulp aan minder ontwikkelde ge bieden en vluchtelingen, de uitkering van smartegeld, de tegemoetkoming aan oorlogsslachtoffers uit het voormalig Ne- derlands-Indië en de verhoging van de sociale uitkeringen. Er zijn onder die uitgaafposten zeer zeker enige, die ze delijk gewettigd zijn. Vooral de hulp aan de slachtoffers in Indië bevat de leniging van een biezondere nood. Bij de selectie van posten die gehandhaafd moeten blijven, staat dc regering voor schier onoverkomelijke moeilijkheden. Maar men heeft het financiëel beleid in zijn geheel te overzien en als men dat doet, dan heeft de politiek van ge ven en nemen een principiëel bezwaar. Moet er onder de omstandigheden waar in wij leven hulp gegeven worden aan minder ontwikkelde gebieden Wij betwijfelen of de regering het ge makkelijk zal hebben bij de verdediging van haar nota in de Staten-Generaal. Er zullen kamerleden zijn, die veront rustende elementen zullen aantreffen in dit geschrift. En de eerste weerslag in de pers geeft reden tot beduchtheid over zijn lot. Lot 9429, waarop in serie B de 100.000 gevallen is, werd verkocht door de heer J. v. Esch, collecteur van de staats loterij alhier, maar het was geen Soes- tenaar die zich eigenaar van dit hoge bedrag kan noemen. De heer J. Krijkamp, werkzaam op het gewestelijk arbeidsbureau in onze ge meente en woonachtig te Amersfoort, kocht het lot, dat in tientjes en twintig- jes verdeeld, enige mensen aan 'n pret tige verrassing hielp. Voor zich zelf had hij een 20e lot behouden. Een van de gelukkigen, die een vijfde deel van de 85.000.ontving (15 °/o gaat naar het Rijk), is mevr. E. Hoks- bergen-Voskuilen, die een graan- en overslagbedrijf voert aan de Birkstraat, welk behartigd wordfr door drie van haar zoons, die zeven zusters en broers hebben. Fortuna was blijkbaar van mening, dat mevr. Hoksbergen ook door het lot nog wat begunstigd moest worden, want voor de vierde maal in drie maanden werd een prijs gewonnen in de staats loterij. Het begon met 200 gulden en dat was aardig. Kort daarna werd op een num mer dat de familie Hoksbergen voor de helft in haar bezit had 5000. uitgekeerd en iedereen vond het leuk dat nu een hogere prijs op de Birkstraat terecht kwam, want die 200 gulden was geen bedrag om de dom mee om te trekken. Het bedrijf, dat, mede door de export, goed floreert, zou een nieuwe auto aan schaffen en opnieuw sloeg de staat op gunstige wijze toe, want voor een prijs van 25.000 gulden kon de familie Hoksbergen zich opnieuw gaan melden met twee twintigjes. Bijzonder frappant natuurlijk, vooral nu het samenviel met de plannen voor de aanschaf van een nieuwe auto. De jongste kinderen vonden dat een televisietoestel veel aardiger was dan een auto, maar mevr. Hoksbergen zei gekscherend dat ze dan eerst de 100.000 moest winnen. Dat gebeurde prompt al werden het dan 17.000 gulden, uitbe taald op vier twintigjes, die collecteur Van Esch grootmoedig geschonken had omdat mensen, die prijzen winnen een goede reclame voor de staatsloterij vor men. Woensdagmorgen ping de heer Van Esch naar Den Haag om 85.000 gulden in ont vangst te nemen en mevr. Hoksbergen ging mee, want een-vijfde deel was voor haar en natuurlijk stond het televisie toestel 's avonds in de kamer en keek de hele familie naar de wonderlijke geschiedenis van het konijn Harvey. Driemaal is scheepsrecht, maar het is niet uitgesloten dat op de Birkstraat deze oeroude stelregel doorbroken wordt en dat de familie Hoksbergen binnen kort gaat bewijzen dat vijfmaal in Soest scheepsrecht is, warit daar schijnt op het terrein van het geluk alles mo gelijk te zijn. GEEN SPREEKUUR. De wethouder van sociale zaken en on derwijs, de heer K. de Haan, is ver hinderd om dinsdag 26 februari a.s. zijn wekelijks spreekuur te houden. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zaterdag C.J.V.V. AS.E.C. A te 4 u. S.E.C. aSpakenburg a te 4 uur. S.E.C. bQuick e te 2.45 uur. H.V.C.-welpenB.D.C.-welpen te 2.15 u. Zondag K.V.V.A. 1—B.D.C. 1 te 2.30 u. B.D.C. 2Naarden 2 te 2.30 uur. B.D.C. 3Hilversum .5 te 12 uur. D.O.S.V. 3—B.D.C. 4 te 12 uur. S.E.C. 1Amsvorde 1 te 2.30 uur. Zebra's 2S.E.C. 2 te 12 uur. Amersfoortse Boys 4S.E.C. 3 te 12 u. S.E.C. 4A.P.W.C. 4 (2e terrein) te 12 u. Korfbal. i Sparta 3E.D.O. 1 te 3.30 uur in Nij- kerk. Tafeltennis. Zondag te Hilversum Shot A-Ahoy B. Shot BAhoy A. Shot CAhoy D. Shot DAhoy C. Donderdag Buna 5Shot 4. Vrijdag Shot 2Vitus 4. Shot 6Victoria 10. Zaterdag Shot 1Quick 4. Shot 3Vitus 3. Shot 5Buna 4. Buna aShot a. Hockey. Zaterdag. Meisjes S.C.H.C. ASoest A te 14.30 uur. Soest B-Kampong C (Birkstr.1 te 14.30 u. Jongens S.C.H.C. B—Soest A te 14.30 u. Soest BSchaerweide B (Birkstraat) te 15.30 uur. Zondag. Dames Soest 2Kampong 7 te 12 uur (Birkstraat). Heren S.C.H.C. 7Soest 1 te 11 uur. Soest 2Schaerweide 3 te 14.30 uur (Schrikslaan). SOESTER SCHAAKCLUB. Vrijdagavond werd de onderlinge win- terwedstrijd gespeeld met de navolgende uitslag Van DijkSpijkers afgebr. (Vermoede lijk remise). BenschopZijtveld jr. 10. SamsomBlokpoel 10. Schreuder Hilhorst 10. GorterGeijtebeek V2-V2. Groep II. MudBlom 01. HoekVan Zijtveld 01. OvergoorBeuken afgebr. Maandagavond speelde het eerste tien tal tegen N.S.F. te Hilversum voor de competitie van de S.G.S. De uitslag was alsvolgt N.S.F. 1 Soest 1 I. W. MilortC. Samsom 10. 2. J. HarderJ. Gorter 10. 3. H. de KruijffH. de Graaf 10. 4. J. K. F. OttoW. Benschop 01. 5. J. KoopmansA. v. Dijk V2V*. 6. K. v. ReeJ. K. v. Zijtveld 10. 7. F. W. SpeekmanG. v. Munster 10. 8. J. J. CorbeelG. Geijtebeek 10. 9. J. C. H. v. d. VeerJ. Timmer 0-1. 10. F. J. van BergenC. Blokpoel 01. Totale uitslag 6V23V2. Door deze nederlaag heeft Soest, dat vorige maand nog bovenaan de rang lijst stond, z'n kans op de eerste plaats verspeeld. R.K. WANDELSPORTVERENIGING S.O.S. OPGERICHT. In het St. Josefgebouw is de wandel sportvereniging S.O.S. opgericht en het bestuur werd samengesteld uit de he ren H. van Haarlem (le voorz.), H. H. Feringa (2e voorz.), R. G. Visser, Kerk straat 16 (le secr.), C. van Dalen (2e secr.), mej. L. v. d. Berg (penningmees- teresse), H. J. van Velzen (2e penn.) en G. J. van Meegen. Adviseur wordt de heer H. P. Kienhorst, die het initiatief tot de oprichting nam en geestelijk adviseur kapelaan G. J. Kuypers. Als voorlopige naam werd S.O.S. (Sa men op stap) gekozen. Als leidster van de meisjes-aspiranten zal mej. M. Dorrestein fungeren, voor de meisjes-juniores mej. W. Jak, voor de dames de heer H. P. Kienhorst en voor de jongens H. J. van Velzen. De contributie zal 15 ct. per week bedragen en als er meer kinderen uit één gezin zich aanmelden dan wordt reductie ver leend. Dokter G. van Beurden zal als medisch adviseur optreden. MANNENKOOR „APOLLO". „Apollo" geeft de volgende week, op woensdagavond, onder directie van Ge- rard van de Schepop, een welverzorgd liedefenprogramma in de grote zaal van „Eemland", aanvang 8 uur. Uitgevoerd zullen worden Gebed, van C. M. von Weber; Afscheid van 't Woud, Felix Mendelssohn; Deep Ri- ver, Negro Melody; Abendfriede am Rhein, M. Neumann; Die Nacht, Fr. Schubert; Am Grabe, A. Bruckner; Heimwee, J. R. Weber; Het Geuzen vendel op de thuismars, Fred. Roeske. De bedoeling van deze propaganda- en donateurs-avond is meerderen op te wekken lid van het koor te wor den, onder het motto 't Kost weinig, 't geeft veel. Slechts 2 uurtjes op woensdagavonden vergt het van Uw tijd, doch het geeft een wezenlijk cultureel genot in een aparte sfeer, die; jong en oud samen brengt. Het amusementsgedeelte na de pauze is bedoeld ernst en humor op verant woorde wijze met elkaar te verenigen en niet te zijn een blikvanger of de vlag, die de lading moet dekken. Het wil de band versterken met de talrijke donateurs en mede daardoor tot meerdere activiteiten en initiatie ven op zanggebied te komen. Voor onze sterk groeiende gemeenschap is een ver dubbeling van het ledental geen utopie, maar absoluut behorend tot de bereik bare mogelijkheden. Programma's, tevens bewijs van toe gang, zijn verkrijgbaar Nieuwstraat 39; Nieuweweg 4a, tel. 3244; Birkstraat 22, tel. 2108; Soesterbergsestr. 4, tel. 2276; Koninginnelaan 9-11, tel. 2882; secre tariaat „Apollo", Burgem. Grothestraat 53a en hotel „Eemland", tel. 2796. BEJAARD ECHTPAAR DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGD. Op de Plasweg nr. 34, bij de familie Jansma, bleven woensdag de gordijnen zo lang gesloten, dat buren ongerust werden en door kloppen de aandacht van de bewoners probeerden te wekken. Toen zij geen gehoor kregen brak een timmerman de achterdeur open en- men vond het echtpaar Jansma - 68 jaar oud. Man en vrouw zaten in een stoel bij de flauw brandende haard. Onmid dellijk werden politie en ziekenauto ge waarschuwd en .de heren K. Lam en Klomp verschenen met een zuurstof apparaat. Dokter Rijke van Zonneglo ren was eveneens aanwezig maar toen geen succes bereikt werd met het ap paraat werden de patiënten naar De Lichtenberg vervoerd. Gisteren hadden alle pogingen nog geen succes gehad. De politie constateerde dat kolendamp vergiftiging de oorzaak was. Bij onder zoek bleek dat as en stof in de pijp de rook belette ongehinderd de schoor steen te verlaten. MEISJE AANGEREDEN. Toen het twaalfjarig meisje Tolboom gisteravond, om 7 uur, onverwacht met haar fiets op de Beukenlaan achter een bus vandaan kwam, werd zij ge grepen door een personenauto, bestuurd door de heer A. B. die uit alle macht remde maar een botsing niet kon voor komen. Het meisje werd een heel eind weggeslingerd, bezeerde een been, kreeg een lichte hersenschudding en werd na behandeling naar huis gebracht. AUTO IN BESLAG GENOMEN. K. uit Bussum had een auto waarvan de remmen niet in orde waren en de politie nam het gevaarlijke vehikel in beslag. FILMS VAN DE KOMENDE WEEK. Doctor at Sea brengt de snel beroemd geworden Brigitte Bardot op het doek met Dirk Bogarde. Zij is 20 jaar, maar ze ziet eruit als een frans kostschool meisje van 17 en zij speelt met zoveel charme, dat zij niet alleen het hart van de scheepsarts steelt maar ook die 1 van de toeschouwers Het is een koste- j lijke film, waarvan de dagbladen schre- I De „U.S.I.S.", een amerikaanse inlich tingendienst, die van tijd tot tijd de stemmingen peilt in diverse landen waarmee Amerika betrekkingen onder houd, is tot de conclusie gekomen, dat het nederlandse volk, ofschoon uit tra ditie vriendschappelijk gezind tegenover Amerika en haar bevolking, de laatste tijd een ietwat anti-Amerikaanse hou ding aanneemt. Dat heeft die U.S.I.S. niet gek bekeken en moeilijk moet het niet geweest zijn om tot deze conclusie te komen, want ik kan zonder inlichtingendienst, ach ter elkaar ettelijke landen noemen, waar, door de wrevel die de amerikaan se naoorlogse politiek oproept, de anti- amerikaanse stemming nog erger is dan hier. Commentaar op de conclusie van de U.S.I.S. is in Amerika niet gegeven en ik geloof niet dat we daar op hoeven te wachten. Althans niet op een offi ciële verklaring. Voor een particuliere amerikaanse me- ning hoeven wij niet zover te gaan. Ik sprak n.1. twee amerikanen die er ook geen snars van snappen en de houding van hun eigen regering inzake de oosterse aangelegenheden kortweg „stinky" noemden. Wanneer onder hun eigen mensen de beoordeling al zo weinig vleiend is, is het geen wonder wanneer de U.S.I.S. van bondgenoten van 1940-1945 scham pere bewoordingen hoort. Inzake het nabije oosten en met name Israël, is de enige lijn die in de ame rikaanse politiek voor een gewoon mens te volgen is, e,r een, die op een totale vernietiging van Israël zal uit lopen en van buigen en knikken voor dagvlinders als Nasser c.s. Het enige dat wij kunnen hopen is, dat wij, doordat wij de gang van za ken anders denken, de grote lijn in deze affaire niet zien. Laten we hopen dat dit zo is. Voor de wereldvrede in de eerste plaats, doch niet minder voor Israël, wier grootste fout was, dat zij van woestij nen vruchtbare akkers' maakten en hiermee de afgunst en de naijver der egyptenaren gaande maakten, die voor zoiets, dat zo oud als onze jaartelling is, geen kans hebben gezien. Momenteel gebruikt Nasser het open stellen van het Suezkanaal om Israël te kraken. Laten we afwachten in hoe verre Amerika deze chantage zal vol gen. Eén goede raad wil ik nog wel geven. De mannen van de „U.S.I.S." moeten niet naar Israël gaan om daar de openbare mening over Amerika te peilen. H. OEKMAN. ven dat men zich bijzonder amuseren zou bij de aaneenschakeling van zotte voorvallen, die opgediend worden. Zelfs dolle dingen gebeuren er aan boord en niemand zal kans zien deze film te aan schouwen zonder te lachen. Vandaag tot en zondag heerst er dus vrolijkheid in het City-theater. Van maandag t.e.m. Woensdag „Zwei blaue Augen" met Marianne Koch en Claus Holm. Het is het verhaal van Christiane, die op jeugdige leeftijd blind wordt en haar ouders verliest. Zij vindt een nieuw tehuis op een kwekerij, maar wenst niet afhankelijk te zijn en neemt een betrekking als telefoniste aan. Als zij in aanraking komt met dr Michael Arndt ontstaat een liefde, die niet past in de plannen van haar pleeg moeder, die haar voor een ander be stemde. De strijd tussen de twee ri valen in de liefde dreigt door dr Arndt verloren te worden, maar als alles hem tegenloopt door het intrigeren van zijn medeminnaar komt tenslotte toch de ommekeer en als Christiane door een operatie weer zien kan gaan zij een gelukkige toekomst tegemoet. In de donderdagcyclus „Storm over Ma- lakka" met Claudette Colbert, Jack Hawkins en Anthony Steel. Het echt paar Frazer leeft op Malakka onder voortdurende bedreiging van bandieten. De moeilijkheden bedreigen het huwe lijk van de Frazers, maar op het mo ment dat Liz Frazer (Claudette Col bert) met haar zoontje naar Engeland zal vertrekken met het plan niet meer terug te komen, komt de grote aanval van de benden, zodat een verdedigings muur om de bungalow van het echt paar Frazer aangelegd moet worden en een strijd op leven en dood ontstaat die beslist wordt door de reddingbren- gende komst van de junglestrijdkrach ten, die helpen de aanval af te slaan. Deze nacht van beproeving doet Liz inzien dat ze bij haar man moet blijven.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1