3 B VÖ ftöt: Uitmuntend VENEMA "Xoti „tVWs ia itstekend Fa. Van de Wijngaart -"m TWEEDE BLAD SOEST ÜÖ)PSEL.\ ifrlistiek dook hork. Kapsalon W. A. BUTZELAAR ERKENDE A. N. W. B. AUTORIJSCHOOL VAN DOOREN RUIME VOORRAAD ENGELSE STOFFEN Het A.B.C. van Uw succes QJitdrag er Stram en Rheumatisch? VRAGENDIENST. Bouwkas Ned. Gemeenten ont wikkelt nieuw bouwsysteem. DE SCHAT VAN DE ZEEROVER VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 22 FEBRUARI 1957. HET SURREALISME IN DE FILM. De heer drs W. de Vogel van de Rijks universiteit te Utrecht heeft in het St. Josefg'ebouw een causerie gehouden voor de leden van de Volksuniversiteit over de surrealistische film. Talrijke mensen hebben getracht een definitie te geven van „Surrealisme", maar dat is maar gedeeltelijk gelukt en ook de heer De Vogel zei dit niet te kunnen. Het is een verschijnsel dat niet los te denken is van de tijd waarin het ontstond, zoals dit het geval is met de rock and roll op het ogenblik. Het surrealisme heeft zich na 1916 ook bij de film ontwikkeld, nadat de schil derkunst zijn deel reeds ontvangen had. Het is een kwajongensachtige reaktie op de tijdsomstandigheden geweest en kwam voort uit de jongeren. Het werd gebruikt bij het streven iets te door breken en vernieuwing teweeg te brengen. Omstreeks 1900 was het ideaal van de Franse schilderkunst het zeer precies schilderen van het object. De schilderijen waren bijna kleurenfoto's. De surrealisten waren van mening, dat men hiermee op een dood spoor geko men was en er moest iets nieuws komen. Het dadaïsme ontstond, later het kubis me en het futurisme en ook de film kreeg als jongste muze haar aandeel in deze vernieuwing. Breton noemde het surrealisme een zuiver psychisch auto matisme, met behulp waarvan men doet en denkt. Een Duitser noemde het sur realisme de vleesgeworden tegenspraak. Het surrealisme bij de film had zijn hoogtepunten in de jaren 1920-1930. Met de geluidsfilm wist het echter geen raad. In elf landen werden kunstenaars sur realisten op filmgebied en Nederland was hierbij. De na-oorlogse misere was hiervan de oorzaak en een korte krea- tieve periode was het gevolg. Men kwam in opstand tegen de filminhoud omdat het toneel in blik leek. De ziel van de camera werd ontdekt en men ging haar nu pas goed ter hand nemen, zodat de vele mogelijkheden van de lens tenvolle benut werden. Ook de snelheid van 't filmen werd gewijzigd en in vele landen ontstonden filmliga's, die zorgden voor de vertoning van avant-garde-films. In Nederland gebeurde dat bij De Uitkijk in Amsterdam. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 - SOEST - TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP TaxxtibS - ilypothaksn Assurantiën - Expertise EENVOUDIGE COUPE \'n KAPSEL VOOR de "I JONGE VROUW... STEENHOFFSTRAAT 53 TEL. 2842 GALLENKAMP PELS WEG 14 SOEST-ZUID - TELEF. 3823 De jonge filmkunst was niet gebonden aan tradities en slechts technische pro blemen vormden de grootste zorg. Men kwam los van de vorm en vele vrouwe lijke regisseurs wierpen zich op het surrealisme, o.a. Germaine Dulac, die La coquille en le Clergyman maakte. Het was een film, spelend in een droom wereld, waarbij de hoofdpersoon in zijn onderbewustzijn daden verrichtte, die door zijn eigen autoriteit slechts ten dele tegengehouden konden worden. „Le chien Andalou" van Bunuel en Sal vador Dali ontstond. Dali is miljonair geworden door het vervaardigen van surrealistische schilderijen. De film Dreams that money can buy van de duitser Hans Richter behandelt 7 dromen, waarin theorieën van Freud zijn verwerkt. Een deel hiervan werd vertoond hl was de heer De Vogel van mening, dat hierbij meer sprake is van experimenteel dan van avant-garde. In 1936 ging Leslay van Nieuw Zeeland naar Engeland, waar hij beweerde films te kunnen maken zonder camera. Dit lukte hem inderdaad, maar zijn leerling Norman Mc Laren had meer succes. Hij tekende op de filmstrook en te kende er zelfs geluid op. Hierbij kon een onbeperkt gebruik van trucages gebruikt worden. De heer De Vogel liet een deel van „Neighbours" zien; half getekend, half gewone film en op deze wijze kon men de mensen de gekste dingen laten doen. Daarnaast het streven te laten zien wat in het onbewuste en onderbewuste van de mens leeft, het eigenlijke doel van de surrealistische film, waarbij een visio naire wereld getoond wordt. Na „Becrone Dull Care" en „Dance of the Pakan" een film van het echtpaar Folbes tot slot. „A short vision" toonde op realistische wijze de uitwerking van de atoombom 60 JAAR PREDIKANT. Gisteren was de emeritus-predikant, ds A. Burger, die in Soest-Zuid woont, 60 jaar predikant. Ds Burger werd op 27 juli 1871 te Warnsveld geboren, was leerling van het gymnasium te Den Haag, studeerde theologie in Leiden en werd op 21 januari 1897 te Dreischor in het ambt bevestigd. Op 4 november 1939 ging ds Burger met emiritaat, na dat hij 42 jaar dienaar des Woords ge weest was, het laatst in St. Joosland. Ds Burger vestigde zich toen in Soest. JAARVERGADERING MOTOR- EN AUTOCLUB. In restaurant „Zonneheuvel" hield de Motor- en Autoclub „Soest" de jaarver gadering onder leiding van voorzitter G. Slagt, die de slechte opkomst be treurde. De heer H. Willemars las de notulen en het jaarverslag, waaruit bleek, dat de vereniging thans 54 leden heeft. Er zijn in 1956 9 ritten gehouden, waar onder de lente-rally en de sterrit voor Hongarije, die 1300 gulden opbracht. Ook een geslaagde filmavond en wild- avond hadden het vorig jaar op het programma gestaan. Er waren 5 avondritten met een ge middelde deelname van 25,3, leden vergaderingen en 12 bestuursvergade ringen. Penningmeester J. Oosterbeek meldde een batig saldo en in de kascommissie werden de heren Adam, Smit en Van Dooren gekozen. De heren G. Slagt, G. Stam en A. Sta lenhoef traden af als bestuurslid, de laatste uit tijdgebrek en de heren Slagt en Stam werden herkozen. Inplaats van de heer Stalenhoef namde heer R. Bergers zitting in het bestuur na stem ming tussen hem en de heer Samsom. Van de rijkswaterstaat is bericht ge komen, dat er tot 1 maart geen ritten gehouden mogen worden in verband met de benzinepositie. Na die datum zal de minister opnieuw een beslissing nemen. Mocht er dan geen verandering komen in dit besluit dan zullen wan deltochten overwogen worden, zoals dit ook bij andere verenigingen gebeurd. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. De zondagsdienst wordt waargenomen door dr H. J. Stroband, Henr. Blaek- weg 12, telefoon 244 en dr G. v. Beur den, Steenho ff straat 12, telefoon 2667. Zondag is geopend apotheek Soestdijk, Van Weedestraat. ZILVER TETRA. In de Gouden Ploeg hield de aquarium vereniging „Zilver Tetra" een vergade ring onder leiding.van de voorzitter, de heer Taris, die mededeelde, dat de bondsdag dit jaar op 13 juli gehouden zal worden. Het zou aanbeveling ver dienen als alle leden daarheen konden gaan. De bakkenkeuring werd bespro ken en er zal nog een beslissing ge nomen worden over het keuren door de bond of door leden van de vereni ging. De heer Taris hield een causerie over vissen en hij besprak het ontstaan van de vis uit het schaaldier, hetgeen om streeks 300 miljoen jaar geleden plaats vond. De vis is een gewerveld dier, dat met behulp van vinnen en kieuwen adem haalt. Uitvoerig besprak de heer Taris de mutatie-theorie, die de veranderin gen in de loop der eeuwen tracht te ontraadselen. De mens bezit veel wat ook de voor vaderen van de vissen hadden en wij hebben het meest weg van een haai. Het gehele vislichaam werd besproken met aanduiding van cellen, slijmhuid en schubben, die in het vlees verzonken zijn. Zonder slijmlaag zouden de vissen niet kunnen blijven leven. Ze zwem men daardoor gemakkelijker en bij de zeevissen houden ze het zoute water tegen. De vis drinkt door de kieuwen. Aan de hand van grote voorbeelden be sprak de heer Taris de schubben, waar aan te zien is hoe oud de vis is en hoe het met zijn gezondheid gesteld is. Ook de paarrijpheid is er uit op te maken. Gesproken werd over de zij lijn, waarover vele theorieën zijn, over de zwemblaas en andere lichaamsdelen, waarbij lichtbeelden de causerie ver duidelijkten. BENOEMING HOOFD GROEN VAN PRINSTEUERSCHOOL. In de vacature, ontstaan door het ver trek van de heer H. Muthert, is voor zien door de benoeming van de heer B. Dijkema te Niezijl tot hoofd der Groen van Prinstererschool. GESLAAGD. De navolgende dames en heren slaag den voor rijbewijs A, B-E, C-E of D-E A. v. d. Brink-v. Doorn, H. Klein, J. Veldkamp, J. T. A. van Noesel, B. J. H. Sibbing, A. Vriens-Vellinga, H. Dorresteijn, M. A. Stalenhoef, R. J Gros, N. Strumpel en M. G. Baert. Zij werden opgeleid door autorijschool „Engel", Nieuweweg 97. JAARVERGADERING GRONINGER VERENIGING. Voorzitter K. Veenkamp toonde zich in zijn welkomstwoord niet tevreden over de opkomst van de leden bij de jaar vergadering van de Groninger Vereni ging, welke in de Gouden Ploeg ge houden werd. Uit het jaarverslag van de heer W. Bos bleek, dat 1956 een goed jaar geweest was. Er zijn thans 42 leden. Mevr. Schuur-Huizinga deelde als penningmeester mee, dat er een batig saldo is al heeft de toneeluitvoe ring een flink bedrag gekost. De heer Bührmann deelde namens de kascommissie mee. dat de financiële ad ministratie in orde was. Er werd be sloten op 6 april een cabaretavond te houden met de kinderen van de leden als artisten. De heren Veenkamp en Schuur traden periodiek als bestuurs lid af en zij werden herkozen. S.V.V.-JEUGD SPEELDE TEGEN SPIRIT. Dinsdagavond togen twee jeugdteams van de Soester Volleybal Vereniging naar Amersfoort om daar enkele wedstrijd jes te spelen tegen de jeugd van de Amersfoortse volleybalvereniging Spirit. Ondanks het gemis aan wedstrijdroutine wisten de Soester jongens uitstekend partij te geven en een enkele set zelfs op hun naam te brengen. Tijdens de wedstrijden bleek dat meer- Tube 95-70 ct. dere jongens over een goede techniek huis zijn droog en behoeven dus na de beschikken en het bestuur overweegt dan ook om meer van dergelijke wed strijden te organiseren, opdat het ge leerde op de trainingsavonden in de praktijk gebracht kan worden Hofleverancier Dames- en Herenkleding naar maat Ook afd. Confectie naar maat. Stalen op aanvraag. Tel. 2803 - F. C. Kuijperstraat 10 Zijn succes hangt al van wat U van Uw kleding maakt. Gelukkig is er Hilversum - Langëstr. 99 - Tel. 8889 Bussum - Melkweg U - Tel. 9705 Laren - Veldweg 1 - Tel. 3025 .Soësi - Merëfweg 10 - Tel. 3258 doe dan toch eens een bloedzuiverende huur. Met Kruschen Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pijn. Dat komt omdat 't principe, waar op Kruschen werkt, de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische Pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende organen. Juist die komen door Kruschen, zes minerale zouten, weer op gang. 't Bloed gaat weer sneller stromen en wordt gezuiverd van alles wat nu de pijn verwekt. Probeer 't eens met Kruschen P. B. de W. Ik heb kennissen, waar van de man 62 jaar oud is en de vrouw 68 jaar, maar deze krijgt geen ouder domspensioen. Ik dacht dat deze wet zo was, dat iedere Nederlander van 65 jaar op 1 januari 1957 ouderdomspen sioen kreeg; hoe zit dat nu? AntwoordDe leeftüd van de man is doorslaggevend. Een alleenstaande vrouw van 68 jaar komt wel in aanmerking. Nu moeten uw kennissen nog 3 jaar wachten en premie betalen. W. W. Ik ben in het bezit van een oude statenbijbel van het jaartal ze ventienhonderd negen en vijftig, over gedrukt van de jaartallen 1618-1619. Gaarne zou ik vernemen of die ook waarde heeft. Antwoord Biezondere exemplaren (ka per beslag enz.) kunnen een waarde vertegenwoordigen van ongeveer 50.- a 60,Met een eventuele „opdracht" wellicht iets hoger. Een antiekhande laar zal dit echter beter kunnen beoor delen als hem de bijbel getoond wordt. S. O. T. Ik ben in gemeenschap van goederen gehuwd en zou gaarne willen weten welke weg ik moet bewandelen om dit te veranderen in huwelijkse voorwaarden. Antwoord Wanneer het huwelijk ten minste drie jaar bestaan heeft, is het voor u mogelijk om huwelijkse voor waarden te maken. Een en ander moet bij notariële acte worden verleden. Hiervoor is goedkeuring nodig van de rechtbank, opdat de belangen van de crediteuren zonodig beschermd worden. Wendt U zich dus tot een notaris, als het bovenstaande op uw huwelijk van toepassing is. HUIS IN TWEE WEKEN KLAAR. Een huis dat na één werkdag onder de kap kan zijn en dat na ongeveer twee weken kant en klaar is voor be woning, is voor Nederland zeker een nieuwigheid die de aandacht verdient. Na vele jaren van research heeft de „Bouwkas van Ned. Gemeenten" een panelensysteem ontwikkeld, dat iedere plattelandsaannemer in staat stelt tot bovengenoemde prestatie te komen. De ze soort woningen zijn dan ook spe ciaal bedoeld als eengezinswoningen voor het plattenland en zijn dan ook niet geschikt voor grote complexen in hoogbouw. De soliditeit van dit pane lenhuis is even groot als van ieder traditioneel goed gebouwd huis. Grote tijdwinst. Het belangrijkste voordeel van dit sy steem is wel de zeer korte bouwtijd. Panelen en dakspanten worden tevoren in een fabriek gereed gemaakt. De vervaardiging hiervan vereist weinig vakmensen en deze onderdelen van het 6. Met een woeste uitdrukking op zijn gelaat sprong hij op, maar toen hij op mij wilde toestormen zakte hij ineen en viel voorover. Hartverlamming had een einde gemaakt aan zijn leven. Mijn moeder en ik begrepen, dat zijn scheepsmaats om tien uur zouden ko men en met spoed zonden wij een boodschapper te paard naar dokter Leef- lang, met het verzoek enkele gewa pende mannen ter assistentie te zenden. Mijn moeder zei, dat ze haar rechten had en dat zij die zcu handhaven. Hierop ging zij naar boven en door zocht de scheepskoffer op zoek naar het geld, dat de kapitein aan haar schuldig was. We vonden allemaal rom mel, die een oude zeerob pleegt mee te slepen en op de bodem van de kist lag een jute zak, waarin zich goudstuk ken bevonden en een in dun zeildoek verpakte rol. Deze laatste stak ik bij me, terwijl mijn moeder haar deel van het geld nam en de rest weer in de koffer deed. Nu was de tijd voor onze vlucht ge komen en we hadden nog maar een korte afstand afgelegd toen we op korte afstand het geluid van hardlopende mensen hoorden. Met een lantaarn in de hand en ge wapend met stokken bestormden zij de deur van onze herberg. Intussen keken wij uit onze schuilplaats toe en ver heugden ons er over, dat wij juist op tijd ontsnapt waren. bouw niet uit te werken. De Bouwkas heeft gezocht naar een gemakkelijk hanteerbaar systeem, om dat de kleine aannemer meestal niet beschikt over de zware hefwerktuigen. Men is dus panelen gaan fabriceren van 90 c.m. breed en een verdieping (260 cm.) hoogte. Ze bestaan uit een houten raam waarin een gipsplaat komt, aan beide zijden gewapend met een papier- laag. Op de gipsplaat komt een isole rende laag van cementvermiculite van 3 cm., weer bespoten met een soort bi tumen. Daar tegenaan komt een alu- minimumfolielaag, die er dus uit ziet als zilverpapier. Het geheel wordt op gesloten met een horizontale latver- deling. Gewicht per paneel 75 kg. Tegen deze panelen aan komt een om- manteling van baksteen, zodat uiterlijk het huis een traditionele indruk maakt. Uiteraard zijn ook andere omkledings- materialen mogelijk, zoals hout b.v. Maar de baksteen is het goedkoopst in onderhoud. De raambreedtes zijn niet persé gebonden aan de breedte der panelen, dus niet aan enkel- of veel vouden van 90 cm. Het is in de fa briek een kleine moeite voor de ramen ook willekeurige tussenmaten aan te houden. De bouw. Het gehele huis kan op één finke trai ler worden geladen en zo van de fabriek naar de bouwplaats worden gebracht. Wanneer daar het fundament intussen klaar ligt, kan dus onmiddellijk met de opbouw worden begonnen. De pa nelen worden opgesteld, de houten dak spanten komen er op en de aannemer, die er even op ingeschoten is, kan nog dezelfde avond van die eerste dag de pannen op het dak hebben, zodat de afwerking binnenshuis droog kan ge beuren. Een bouwkeet is dus zeker niet nodig, reeds na de eerste dag zitten de arbeiders beschut. Alles wat er verder voor de woning nodig is, wordt kant en klaar aange voerd. Het glas voor de ramen, de bui zen voor sanitair en electra, de goten, ja zelfs de schoorsteen. Een groot voordeel van dit systeem is ook, dat men niet meer afhankelijk is van vorst of regen, Het warmte-isole- rend vermogen van de panelen is zo danig, dat het huis eventueel al be woond zou kunnen worden voordat het metselwerk is aangebracht. Doordat alle leidingen pasklaar meekomen, hebben de onderaannemers voor sanitair en electra ook hoogstens een dag nodig om alles op z'n plaats te bevestigen. Het schilderwerk beperkt zich ook tot het afwerken, alle houtwerk is in de fabriek voorbewerkt. We hebben één klaar en één in aan bouw zijnd huis in Nootdorp bezocht en het is werkelijk een wonder te noe men, dat zo'n huis in een zo korte tijd (nu 15 dagen) geheel gereed voor bewo ning kan zijn. De indeling. De door ons bezochte huizen bestaan beneden uitgrote woonkamer met daarnaast, gescheiden door glazen wand, kleine eet-, slaap- of kinderka mer aan de achterzijde keuken, bij keuken met kolenbergplaats, douche cel met vaste wastafel, toilet, klein gangetje, kelderkast of kelder. Boven een voor- en een achterslaapkamer van ongeveer gelijke grootte. In elke kamer bevindt zich een behoorlijke kast en tussen keuken en kamer beneden is een flinke doorgeefkast. De afwer king van alles was zeer goed te noe men. Men is voor dit panelensysteem echter niet aan deze eenvoudige bouw ge bonden. Er kunnen ook aardige bun galows van gebouwd worden, ook een verdieping er op is mogelijk en allerlei andere variaties zijn er mee denk baar. Het behoeft dus niet noodzakelijk tot eenvormigheid te leiden. Nog niet te bestellen. De Bouwkas heeft enige van deze wo ningen als proef in een bestaande tim merfabriek laten vervaardigen. Voor de definitiefe productie is echter wel een speciale fabriek nodig, waar pane len en spanten dus binnenshuis aan de lopende band klaar gemaakt kunnen worden. In overleg met ondernemingen op dit gebied hoopt men over hoog stens een jaar met de dagelijkse pro ductie te kunnen beginnen en aange nomen wordt, dat dan tweeduizend huizen per jaar volgens dit systeem gemaakt kunnen worden. Zoals ge zegd, ze zijn speciaal bedoeld voor het platte land, waar de kleine aan nemer dan in staat is om in een paar weken een huis op te leveren, voor de bouw waarvan ook weinig geschoolde krachten nodig zijn. Met vijf a zes man in totaal kan het huis in die tiid klaar komen. Een en ander werkt uiteraard sterk besparend op de bouwkosten. Ver gelijkingen zijn echter moeilijk te geven doordat de kosten uiteraard sterk af hankelijk zijn van de afwerking der onderdelen. De Bouwkas van Ned. Gemeenten, een spaarsysteem om een eigen woning te verkrijgen, houdt vast aan het ge bruik van goede onderdelen en prima afwerking. Daarom kan men er van overtuigd zijn, dat deze panelenhuizen ook voldoen aan de moderne eisen op dit gebeid.

Soester Courant | 1957 | | pagina 5