gj HET BROEKENHUIS Foto Van Essen EISENHOWER KRIJGT MOEILIJKE TIJD ORGELS PIANO'S A/JIFS n#: CORRECT S O L E X Motorhuis MOBI VIERDAG HET 25-JARIG PASTOOR SCHAP VAN MGR SMIT. VEILIG VERKEER. CORDUROY COLBERTS BELGIë BREIDT HET HELICOPTERNET UIT! IETS NIEUWS VAN. Voorkom en blus die znurbrand op de maag. Met Rennies. VOOR UW BROMMER Motorhuis MOBI VIERDAG In binnenland regeren met twee ver deelde partijen. In buitenland gemis aan vastomlijnde politiek. Veel sneller dan men had geloofd, is dat geschied wat sommige politieke waarnemers al een maand geleden had den voorspeld reeds nu begint het feit, dat president Eisenhower in 1960 niet kan worden herkozen, zijn schaduw vooruit te werpen. Het duidelijkst is dit gemaakt door de verklaring van senator Knowland, dat hij in 1958 zich geen candidaat meer voor de Senaat zal stellen. Praktisch betekent dit, dat Knowland nu al een plan voor 1960, het jaar waar in een nieuwe president moet worden gekozen, klaar heeft. Zelf een Califor- niër, wil hij klaarblijkelijk in het ko mende jaar de gouverneurspost in deze machtige staat trachten te veroveren, om op deze wijze de grote en invloed rijke californische delegatie der repu blikeinen op het volgende partijcon gres te kunnen beheersen. Met andere woorden hij heeft reeds aangekondigd, dat hij in 1960 candidaat voor het pre sidentschap wil zijn. Dat betekent tege lijk, dat vice-president Nixon, die on getwijfeld de zegen van Eisenhower zal krijgen, reeds thans weet, dat hij een zeer machtige tegenstander in zijn ei gen partij zal moeten bestrijden. Buiten Amerika mag het grote opzien, dat Knowland's verklaring in Amerika heeft gebaard, rijkelijk voorbarig schij nen. Maar wie zo redeneert, zal spoe dig tot andere inzichten komen, indien hij bedenkt, dat het optreden van de senator heel wat meer beduidt dan een persoonlijke oorlogsverklaring. Zij be tekent namelijk, dat het plan van pre sident Eisenhower om de republikeinse partij naar zijn denkbeelden om te vormen en te moderniseren op de scherpe tegenstand van de ,,oude garde" zal stoten. Wie de schoen past Knowland is weliswaar nog jong pas 48 jaar oud maar hij heeft toch reeds de schoenen van wijlen senator Taft, eens alleenheerser in de republi keinse partij, aangetrokken. Of zij hem zullen passen, moet nog blijken. Een groot deel van de oude „Taftia- nen" en isolationisten is in de laatste jaren naar Eisenhower overgelopen en heeft zich zo goed en kwaad als het ging in zijn vooruitstrevende politiek geschikt. Wanneer Knowland zich nu tot het middelpunt van het republi keinse conservatisme maakt, betekent dit de eerste openlijke manifestatie van parlementaire en buiten-parlementaire tegenstand van een deel der republi keinse partij tegen Eisenhower. Het betekent verder, dat vice-president Nixon, die oorspronkelijk ook rechts- republikein was, zich om zeer persoon lijke redenen thans meer en meer bij de liberale vleugel zal aansluiten. INKOOP VERKOOP VERHUUR WVAN Tfll niedweweg 103E V Hal I UL TELEFOON 29 68" AOOfi AUTORIJSCHOOL Laanstraat 53 Tel. 3777 VOOR SOEST BIJ Kerkstraat 59 - Soest - Tel. 3830 een taak Washington staat. Slechts wan neer men zich de omvang en de in gewikkeldheid van deze dikwijls dwars door elkaar lopende vraagstukken be wust blijft, zal men in staat zijn een rechtvaardiger oordeel over de ver scheidene stappen en misstappen van de amerikaanse buitenlandse politiek te vellen. Maar met des te meer recht mag men dan verlangen, dat Amerika de we reld een vastomlijnd politiek program ma voorlegt en zich niet vergenoegt met oplossingen en „doctrines", die slechts in de noden van het ogenblik voorzien. Moeilijkheden overal. Met een door innerlijke scheuring be dreigde eigen partij in de rug, moet Eisenhower nog met een eveneens (voor al in de negerkwestie) verdeelde de mocratische partij werken. Dat zal niet gemakkelijk gaan, want tenslotte zijn ook de democraten er zich van be wust, dat Eisenhower bij de komende verkiezingen geen tegenstander meer zal zijn. Des te meer is de president daardoor gedwongen, vooral naar zijn eigen over tuigingen te handelen. Hij is zoals be kend een idealist en streeft ook op het gebied der binnenlandse politiek doelen van duidelijk vooruitstrevende aard na. Zeker, het zijn gematigd voor uitstrevende ideeën, die de president beheersen, maar tezamen genomen ge lijken zij toch veel op de denkbeel den van wijlen president Roosevelt. Het zijn in vele gevallen het egoïs me en de kortzichtigheid van de lo kale belangengroepen en het particulie re initiatief geweest, die Eisenhower er toe hebben gedwongen zich deze denk beelden eigen te maken. Strijd om Dulles. Op het terrein der buitenlandse poli tiek blijft de strijd om de minister van buitenlandse zaken, Dulles, onver minderd voortduren. Tijdens het bezoek van de nieuwe britse premier, MacMil- lan, aan Washington is wel iets van de wrijving tussen Amerika en Enge land, ontstaan als gevolg van de cri sis om het Suezkanaal, uit de wereld geholpen. Velen in Amerika zijn er echter van overtuigd, dat het oude bondgenootschap niet kan worden hersteld, zolang Dul les aan het hoofd van het State De partment blijft. Toonaangevende bla den als de Herald Tribune dringen er daarom op aan Dulles te vervangen door oud-gouverneur Herter of gene raal Grunther, personen, die zowel het vertrouwen van de president als van de westeuropese geallieerden genieten. Maar ook zijn er invloedrijke politici, die Dulles onmisbaar blijven achten en daarom ziet de president zich in deze kwestie voor een uiterst moeilijk besluit geplaatst. Wanneer men bij al deze zorgen nog de problemen telt, die de president in de komende tijd zal moeten oplossen - zij reiken van noord-Afrika tot Japan en spelen in en langs de onder com munistische heerschappij staande lan den - dan kan men er zich ongeveer een voorstelling van maken, voor welk Na de serenade welke maandagavond door P.V.O. aan pastoor mgr A. G. Smit gebracht was omdat hij 25 jaar pastoor in Soestdijk was, werd dins dagmorgen een plechtige gezongen mis door de jubilaris opgedragen, waarna de kinderen van de Mariaschool bijeen kwamen in het Ludgardisgebouw en de pastoor een fiets schonken. Dinsdagmiddag, om 12 uur, begon de receptie voor genodigden en naast vele geestelijken kwamen de afgevaardigden van verenigingingen en het college van B. en W. hun gelukwensen aanbieden. De burgemeester was verhinderd, maar de wethouders Van Zadelhoff, De Haan en v. d. Arend en de gemeentesecreta ris, de heer J. J. J. M. Festen waren aanwezig, alsook de directeur van Ge meentewerken, de heer J. Th. van Noe- sel; de directeur van het Gasbedrijf, de heer Bredeveld en de korpschef van de politie, de heer C. van Es. De heer Bredeveld bracht de geluk wensen van het Wit-Gele Kruis over, mevr. Van Zadelhoff, mevr. Jansen en mevr. Bosboom feliciteerden namens de R.K. Vrouwengemeenschap en de broers van de jubilaris, mgr dr J. Olav Smit, titulair-bisschop van Paralus en Kanun nik van Sint Pieter te Rome en pas toor Fr. Smit van Brummen deelden in de gelukwensen, die de jubilerende pastoor mgr Smit ontving. Namens de R.K. toneelvereniging „Kunst naar Kracht" waren de heren Engberink en Valk aanwezig, namens Gezinszorg mevr. Van Noesel, namens het Groot Gaasbekersgilde de heer J. de Beer, de sociale werkster van de gezinszorg, mej. Hubers; namens de R.K. tafelten nisvereniging „Shot" de heer Hoyng. Twee zusters van mgr Smit woonden deze receptie eveneens bij. Onder de aanwezige geestelijken bevon den zich de rector van het missiehuis te Soesterberg, de pater-provinciaal van de paters S.V.D., deken Smit uit Amers foort, pater Broerse, de kapelaans Olde Lohuis en De Lange, die in Soestdijk kapelaan waren en pastoor Vehmeyer van Loenersloot, die de eerste kapelaan van de parochie Soestdijk was. Ook kapelaan Reyers en de heer J. Berends van Drakenburgh waren aanwezig. De heer A. Hilhorst bood de gelukwensen van de R.K. ulo-school te Soest aan. Het voltallige comité dat deze feest dag organiseerde bestond uit mevr. Van Noesel en de heren De Beer, Graffner, Rupert, Versteyne, Vonk, Brandt, Nij- huis, Rasch, P. Rademaker, Ankoné, Jansen, Noldus, Lustenhouwer, Van Breukelen, Van Dijk, v. d. Brink, J. Rademaker en de zeeverkenners en na mens dit comité voerde de heer J. de .Beer het woord. •Het was niet de eerste maal dat mgr Smit het middelpunt van een feestdag was en steeds golden de geschenken de parochie, zodat het comité van me ning was dat het ditmaal een per soonlijk geschenk moest worden, dat de jubilaris steeds zou herinneren aan deze belangrijke dag uit zijn leven. De heer De Beer sprak de wens uit, dat het ook de herinnering zou zijn aan een leven dat geheel aan het werk in de parochie Soestdijk gewijd was en hij hoopte, dat het pastoor mgr Smit nog vele jaren gegeven zou zijn te ar beiden tot heil van zichzelf en tot zegen van de parochianen. Hierna bood de heer De Beer een schilderij aan dat de jubilaris voorstelde. Mgr Smit dankte het comité en daar mee alle parochianen voor dit persoon lijk geschenk. Het comité heeft zich bijzonder veel moeite gegeven dit feest te doen slagen en al was het de wens van de jubilaris zelf geweest deze plech tigheid sober en zoveel mogelijk ker kelijk te houden, de parochianen hadden er deze dag recht op zich te uiten en hun dankbaarheid te tonen. Deze dank baarheid mocht echter niet de pastoor gelden, die Gods dienaar was, maar het werk dat voor de groei van de parochie verricht was. „Ik dank allen die hier zijn, ik dank allen die deze dag mogelijk maakten en vooral hen, die zoveel jaren hun steun aan de parochie gaven. Zij deden dit alles pro deo en hun enig hono rarium was Gods zegen. Soms zeer ondankbaar werk werd ja renlang met liefde vervuld en nog kort geleden mocht een bestuurslid de pau selijke zegen ontvangen,' omdat zij 25 jaar voor de St. Elisabethvereniging gewerkt had. Zonder hulp van zovelen in de afge lopen 25 jaar had de parochie niets kunnen beginnen. Kerkbestuur, armbe stuur, St., Vincentiusvereniging, St. Eli sabethvereniging, het collectanten-colle ge en alle organisaties die werk deden tot heil van de parochianen, maakten de parochie tot een huisgezin, waarin lief en leed gedeeld wordt. Er waren grote moeilijkheden in de afgelopen 25 jaar en er zijn nog vele moeilijkheden, maar de groei gaat voort en het is onze taak ervoor te zorgen dat de bloei blijft voortduren". Mgr Smit dankte het college van B. en W. voor zijn komst. In de afgelopen 25 jaar is de samenwerking tussen de parochie en de gemeente altijd voorbeel dig geweest en ook voor de wijze waarop medewerking verleend wordt bij de bouw van de nieuwe school is de pa rochie van Soestdijk dank verschuldigd aan het gemeentebestuur. Mooie scholen vormen een trekpleister voor diegenen die zich in Soest willen vestigen. Mgr Smit sprak de wens uit dat deze samenwerking tussen gemeente en parochie steeds zo gunstig zou blij ven tot heil van de parochianen van Soestdijk en tot voordeel van de ge meente Soest. „Ik ben blij, dat de bisschop mij in de gelegenheid stelde zo lang in de gemeente te blijven waarvan ik houd, dat ik in staat gesteld werd het werk dat ik begon uit te breiden. Graag ga ik op deze wijze door zolang God mij de tijd daartoe geeft. Met Zijn zegen zullen de resultaten de parochie tot groter bloei brengen, hetgeen de pa rochianen ten zego^a! zijn". Dokter Rupert jr sprak namens het kerkbestuur en dankte de jubilaris voor de prettige wijze waarop hij samen werkte met het kerkbestuur en de stuwende kracht, waardoor hij dit be stuur tot zo grote steun was. Een tafel aansteker vormde het persoonlijk ge schenk. De heer Rasch sprak namens het arm bestuur. „Ik ben de tolk van een kleine groep parochianen, die U waarschijnlijk vandaag niet zult zien, omdat zij veelal oud, gebrekkig of hulpbehoevend zijn. Zij zijn U daarom echter niet minder dankbaar, want onder Uw waardige leiding hebben wij als armbestuur deze mensen in de loop van vele jaren mo gen begunstigen. Zij brengen U hier voor hun oprechte dank, daar zij pro fiteerden van Uw liefde en Uw goed heid. Veelal staan zij niet in direct contact met U, want zij treden niet graag op de voorgrond, maar zij waar deren wat, dank zij U, in zo ruime ma te aan hen geschonken wordt. Bij ver gaderingen bracht U ons altijd dank, hoewel wij geen dank verdienden, om dat wij dit moesten doen uit naasten liefde, terwijl wij dankbaar waren om dat wij dit met Uw medewerking moch ten doen. U hebt ons als Uw rechter hand gewaardeerd en ons altijd aange spoord veel te geven. Wie arm was kon op U rekenen en als wij wel eens aarzelden, dan wees U ons op het „doe wel en zie niet om". Daar zijn wij U dankbaar voor. Op deze feestdag hebben wij een extra gave geschonken en zij die het ont vingen waren vervuld van blijdschap Zij kunnen U geen geld of goed als geschenk geven, maar zij zullen U in hun gebeden gedenken. Bij deze ge beden voegen wij de onze en wij ho pen dat wij U nog lang in ons midden mogen hebben en U mogen bijstaan. Geve God, dat U nog lang een goede herder zult mogen zijn ook voor hen, namens wie ik thans spreek". De heer Nijhuis bracht hierna de fiets binnen, die de kinderen 's morgens ge schonken hadden om die de aanwezigen te tonen. Tussen 6 uur en half 7 bracht de drum band van de R.K. gymnastiekvereniging „Crescendo" de jubilaris een serenade, waarna vele parochianen van de gele genheid gebruik maakten de jubilerende pastoor hun gelukwensen aan te bieden. Intussen vulde zich de kerk van Soest dijk met ongeveer 1000 parochianen en andere belangstellenden om het kerk- concert bij te wonen, dat door 3 koren verzorgd werd. Omstreeks half acht stonden alle aanwezigen op toen de ju bilaris, vergezeld van Zijne Hoogwaar dige Excellentie Mgr dr J. Olav Smit, het kerkgebouw betrad. Kapelaan J. Pohl verwelkomde de aan wezigen op deze samenkomst, die ge heel strookte met de wens van de ju bilaris, die de nadruk op het kerkelijke gelegd wilde zien. Na de mis, die 's morgens gehouden was, vormde dit kerkconcert het twee de hoogtepunt van deze feestdag. Het parochieel Zangkoor, o.l.v. Gerard van de Schepop, opende met de Priester cantate „Ecce Sacerdos", aan het orgel begeleid door Cees Luyckx. Hierna stel de het Nederlands Motet- en Madrigaal koor, onder leiding van Lex Karse- meyer, zich op voor het altaar en dit gemengd koor, dat onder de naam „Sem- per Avanti" als voortreffelijk bekend stond, zal deze goede reputatie onder de nieuwe naam slechts kunnen vergroten. Na „Excultate Justi" van Th. Viadana het bekende „Ave Maria" van Josq. des Prez, Sicut Cervus Desiderat" van Pa- lestrina en „Kyrie" van Scarlatti. Even eens van Scarlatti was het „Exsultate Deo". Na het Adagio in C groot van Johann Sebastiaan Bach, gespeeld door de organist Gerard van de Schepop, 1 klonk „Ruf zur Maria" van Johannes j Brahms bijzonder teder en beheerst. „Benedictus" van Anton Bruckner en tot besluit „O Sainte Croix" van Vin cent d'indy. De voorzitter van het voorbereidend comité, de heer J. de Beer, wees er in een korte toespraak op, dat in het leven van ieder mens dagen zijn die afwijken van de gewone gang van zaken. Zo'n dag was de 19e februari voor pastoor mgr Smit. Het is niet de eerste dag, waarop hij een jubileum vierde, aldus spr. en het 40-jarig priesterschap vormde in de rij van feesten niet de geringste. Thans viert men het 25-jarig pastoor schap van mgr Smit in Soestdijk. Wan neer een pastoor 25 jaar herder van de zelfde parochie is, dan is een woord van dank op zijn plaats. Het was ver heugend dat dit dankwoord uitgesproken kon w )7'ien in het kerkgebouw, dat zovele jaren een deel van het terrein was, waarop mgr Smit onder Gods ze gen mocht werken. De Soestdijkers zijn trots op deze parochiekerk, die het middelpunt is van een bloeiende pa rochie. Het comité was van mening, dat een persoonlijk geschenk in geld bij deze gelegenheid het meest passende geschenk was en in de parochie was ruim 2300 gulden voor de jubilaris bijeen gebracht. De heer De Beer memoreerde het aanbieden van het geschilderd portret van de jubilaris, dat 's morgens had plaatsgevonden en hij sprak de wens uit, dat mgr Smit nog langer Gods zegen tot heil van zichzelf en de pa rochianen zou mogen werken. Machtig klonk daarna de forse zang van het Utrechts Byzantijns koor onder leiding van dr Mireslaos Antonowitsj in het overvolle kerkgebouw en opval lend was de solozang met het koor als op' de achtergrond. Budi Imja van Bortniansky.j (De naam des Heren zij gezegend van nu tot in eeuwigheid), Otsje Nasj (Het Onze Va der) van Nowochatsjkyj en een oude Mariahymne uit de Oekraïne „O Tebi Radujetsia". Kosjyts bewerkte de me lodie uit de Karpathen-Oekraïne die door het Byzantijns koor gezongen werd en na Ektenie uit de Byzantijns-Sla vische Liturgie van de H. Johannes Chrysostomus zong het koor een psalm van Bortjnianskyj. Na orgelspel (fantasie in C-mol van Johann Sebastiaan Bach) volgde het plechtig sluitingslof door de jubilaris, waarbij pontificale assistentie werd ver leend door Zijne Hoogwaardige Excel lentie mgr dr J. O. Smit. De zegen met het Allerheiligste werd ge volgd door het feestlied, gezongen door alle aanwezigen, waarna de bisschop pelijke zegen deze kerkelijke plechtig heid afsloot. Onvoorzichtig oversteken kan ver velende gevolgen hebben. Voetgangers moeten er altijd om denken eerst naar links en dan naar rechts te kijken voor ze de rijweg oplopen. Het verdient aanbeveling hierna weer eventjes naar links te kij ken, om zich er van te verzekeren, dat de weg nog steeds vrij is. Veel schoolkinderen leren deze re gel „Bij het oversteken eerst links-rechts-links gekeken". Past U hem ook toe Dan gebeurt U zoiets als de heer op dit plaatje overkwam, vast en zeker niet. in alle moderne kleuren, ook in zwart, prima model en kwaliteit. Een Schuttersveld-product. Alle maten 39.75. Leeuwenstraat 33 - Hilversum fuvufrpitp 6 BIRKSTRAAT 2 TELEF. 2874 Wacht niet tot Uw maag door over tollig. maagzuur „opstandig" wordt Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te stekenRennies helpen iedereen altijd direct en zij zijn nog smakelijk ook. IS HET AANGEWEZEN ADRES Kerkstraat 59 - Soest - Tel. 3830 Het is algemeen bekend, dat de Sabena een zeer belangrijke rol op het gebied van de exploitatie van wentelwieken speelt. Ook de belangstelling hiervoor is stijgende en zo werden reeds in de loop van 1955 20.500 personen met de ze toestellen vervoerd en maakten het afgelopen jaar 3678 passagiers voor het traject Brussel-Rotterdam en omgekeerd hier gebruik van. Over de gehele linie steeg dit getal al tot 11.531. Nu de uitbreiding van de rotterdamse heliport daadwerkelijk ter hand is genomen, verwacht men een nog grotere toeloop. Dat de Sabena hiervan overtuigd is, bewijst wel het feit, dat zij tot mo dernisering van haar net is overgegaan en naast de thans in gebruik zijnde (S-55) wentelwieken met 8 nieuwere machines van het type S-58 in de lucht wil komen. De voordelen van laatstgenoemd toestel zijn vele, zoals o.a. grotere snelheid (172 k.m. per uur) en plaats voor 12 passagiers. Voorts heeft men door bekleding van de cabine met glaswol het geluid van de motor en vierbladige rotor aanzienlijk weten te dempen, wat tezamen met een auto matische luchtverversing en een apart bagageruim het inwendige zeer gerief lijk maken. Stellen wij daartegenover, dat de S-55 maar 145 k.m. per uur vliegt, plaats heeft voor 6 passagiers en bovendien de bagage in de cabine moet opstapelen, dan blijkt des te meer welk 'n voordeel de grotere broer biedt. Vanzelfsprekend zit men ook verder bij de Sabena niet stil en overweegt men een uitbreiding op grote schaal. Zo hoopt men in maart op Parijs te gaan vliegen, terwijl ook Luxemburg en Saarbrücken op den nominatie staan. Zelfs verheugt de maatschappij zich in de belangstelling van Amsterdam en Den Haag, al zal deze uitbreiding nog wel even op zich laten wachten, daar men haar nog in studie heeft. In elk geval hebben de beide steden al plan nen voor de aanleg hiervan gegeven. Ook andere landen volgen met grote belangstelling de ontwikkeling van het belgische helikopter-net, om zodra de tijd ervoor rijp is ook zelf aan het wentelwiek-verkeer te gaan deelnemen. In verband met het toekomstbeeld van een verenigd Europa worden al stem men gehoord, die praten over de op richting van één grote maatschappij, om een uitgebreid net over Europa te ex ploiteren. Dan zou de Sabena hier een niet onbelangrijke rol kunnen spelen. In elk geval is het toch niet het stre ven van de Sabena om van het vervoer per helikopter het monopolie te blijven houden. Het zal ook nodig blijken tegen de achtergrond van de politieke en eco nomische ontwikkeling om tot samen werking in groter verband te komen. En daarom zal een samenwerking tussen de toekomstige buitenlandse maatschap pijen van harte welkom zijn. Nu komt nog de vraag op welk tijdstip men in België het heli-net helemaal rendabel acht. Dat zal natuurlijk af hangen van de technische ontwikkeling, alsook van de snelheid en capaciteit van de machines. Zo mag men verwachten, dat in het jaar 1960 helikopters zullen vliegen met twee of meer motoren en plaats voor 25 personen. Dan pas zal men op de goede weg zijn. Zodra de snelheid nog meer zal zijn opgevoerd en een 40-tal passagiers tegelijk kun nen worden vervoerd, kan men einde lijk rustig aannemen het stadium van rendabiliteit bereikt te hebben. Tot zo lang zal men blijven pionieren.

Soester Courant | 1957 | | pagina 6