SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 26 FEBRUARI 1957. 37e JAARGANG 110. 16. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Mr A. ROOSJES VOOR DE SOESTER A.R. Mr A. Roosjes heeft voor de afdeling Soest van de Anti-revolutionaire partij gesproken over enige aspecten van de politiek. De bijeenkomst werd in het Oranje Hotel gehouden en geopend door de voorzitter, de heer J. Kenemans. Een politieke rondblik werpt vele pro blemen op die betrekking hebben op het binnenland, maar ook op het buiten land, want dit heeft invloed op hetgeen in eigen land gebeurt. Vele meenden na 1945 dat de oorlog voorgoed uitge bannen was en we dommelden in. We dachten zelfs niet aan de landen achter het ijzeren gordijn, waar miljoe nen in zwarte communistische slaver nij leven en we bekommerden ons daar weinig om. Er was sprake van vermin dering van de defensieuitgaven tot de gebeurtenissen in 1948 in Tsjecho-Slo- wakije en de jongste gebeurtenissen in Hongarije vons duidelijk maakten, dat ontwapening 'n onverantwoordelijke daad is. Wisjinski heeft eens gezegd dat Rus land de wereld zal veroveren met haar ideeën, maar daarvoor zijn tanks en fosforbommen nodig. Wij moeten ons diep schamen, dat wij dit moeten toe laten, omdat wij geen kans zagen een rechtsorde op te bouwen, waarmee deze barbaarse methoden bestreden kunnen worden. In ons land kwamen „Steun wettig gezag" en B.B. tot stand, maar zij konden niet op volle kracht werken omdat de meeste mensen 't wel geloven. Het is te hopen, dat nu eens eindelijk ingezien wordt, dat afweer tegen 't god deloze communisme een dringende noodzaak is. De Russen hebben getracht hun schandaad in Hongarije goed te praten door te beweren dat zij het Hon gaarse volk gered hebben van de krach ten der reactie. De' anti-revolutionairen willen ffraag de medemensen begrijpen en begrip to nen voor hun denken en doen, maar bij de communisten is dit moeilijk of ge heel onmogelijk. Zij gruwen van de wijze waarop Rusland zich aan woord breuk schuldig maakt en zij wensen geen enkel begrip te tonen voor de leu ze van de wereldbeschouwing, dat alles ondergeschikt is aan de belangen van de staat. Ook Adolf Hitier zei „Du bist nichts, dein Volk ist alles". Indien het nodig is moet men zijn leven offeren aan de partij en de partij heeft altijd gelijk. Zo kon het gebeuren dat Rajk in Hongarije ter dood veroordeeld werd nadat hij zich zelf beschuldigd had. Hij was niet schuldig, maar de partij zei het, dus zei hij het ook. Vijf jaar later volgde eerherstel, maar Rajk was als landverrader opgehangen. De communistische leer is door-en-door goddeloos en de partij is de afgod, waaraan recht en waarheid opgeofferd worden. De Bijbel kent men niet, maar ook in niet communistische landen neemt het aantal toe van hen, die de bijbel niet meer als richtsnoer voor het politieke leven zien. Mr. Roosjes behandelde het resultaat van de jongste verkiezingen, die winst voor de P. v. d. A. en verlies voor de rechtse partijen brachten. Onbegrijpelijk is dit niet, want vele communisten stemden op de P. v. d. A. en voor velen anderen is dr Drees, gerespecteerd door alle partijen, een nationale figuur. Daarbij komt, dat de P. v. d. A. een deel van de taak van de liberalen van voor de oorlog over genomen heeft, zodat velen van deze richting op de Partij v. d. Arbeid stemden. Het verlies van de A.R. is te wijten aan het gemis van het besef, dat een hechte partij-organisatie onontbeerlijk is. De leuze „Ni Dieu et ni maitre" deed na de franse revolutie de partij van de anti-revolutionairen ontstaan, daar niet de volkswil beslissen moet maar God en het besef dat Christus Koning is over de wereld en mensenleven is één van de grondgedachten van de A.R.- partij. Daarnaast de rotsvaste overtui ging, dat Gods woord het richtsnoer in leven en politiek moet zijn. Het is nodig dat dit het gehele Neder landse volk duidelijk gemaakt wordt en het belang van de A.R.-partij voor het verleden maar ook voor het heden dient gemeengoed te worden. Hierdoor zullen vele misverstanden uit de weg geruimd worden en veel wanbegrip zal dan verdwijnen. Met kracht moet de anti-these als zou de P.v.d.A. progressief en de A.R.- partij conservatief zijn bestreden worden. De P. v. d. A. bedoelt met vernieuwing socialisering en deze socialisering bete kent gevaar voor ons land en ons volk. Ook in de veelbesproken nota inzake de bestedingsbeperking komt deze so cialistische denkwijze tot uiting en in zijn memorie van antwoord laat mi nister Mansholt doorschemeren dat hij sanering van de landbouw wenst door het opruimen van kleine boeren. Dit is geen progressiviteit maar knech ting. Overigens is bestedingsbeperking nodig, want zoals het ging kan het niet blijven gaan, want de nationale bestedingen bedragen meer dan het na tionale inkomen. De regering zelf moet ook drastisch bezuinigen wil succes be reikt worden. Onder vernieuwing verstaat de A.R.- partij dat in de gehele organisatie van ons leven geestelijk en moreel ver betering zal komen. Gehoorzaamheid aan de wil van God zal ons land tot rijker zegen zijn dan de vernieuwing zoals de P. v. d. A. zich die wenst. De P. v. d. A. laat zich in haar beginsel program niet uit over geestelijke pro blemen en Christendom, Humanisme en onkerkelijkheid worden over één kam geschoren. Dit kunnen de anti-revolutionairen niet dulden. Dit stelling-nemen tegen de P. v. d. A. betekent echter geen samen gaan met de K.V.P., zoals dikwijls ge- suggeerd wordt. Vroeger was de grondtoon van ons volkskarakter uitgesproken protestant, maar hierin is verandering gekomen. Hieraan kunnen P. v. d. A, en V.V.D. niets veranderen, maar de verdediging van de reformatorische beginselen is een taak voor de protestantse partijen en de A.R.-partij is voorstander van een samengaan in de strijd tegen het rode blok en het roomse blok, dat een recht reformatorisch blok naast zich moet hebben. Alle protestanten moeten hierin schou der aan schouder staan. In deze zin werd de A.R.-propaganda voor de jongste ver kiezingen gehouden, maar het neder- landse volk luisterde niet. Wij moeten waakzaam zijn tegen het communisme maar ook tegen het humanisme, want er is gevaar voor verdere afbraak van het koninkrijk der Nederlanden. Ook het christelijk onderwijs wordt be dreigd en er dient verzet te zijn tegen verdere ontheiliging van de zondag. Het calvinisme is niet dood maar het leeft en is een macht mits allen één zijn. De A.R.-partij draagt onvergankelijke geestelijke waarden in zich en ze dient God. Daarom is zij sterk levensvatbaar. Als de A.R.-beginselen in toepassing gebracht worden dan zal dit zijn tot heil van ons volk en ons land. JEUGD-ROODE KRUIS-ACTIE VOOR DE JEUGD IN HONGARIJE. Van de zijde van het Internationale Roode Kruis-comité in Boedapest kwam het verzoek repen en tabletten chocolade te zijner beschikking te stel len ter distributie onder de hongaarse jeugd. Het Nederlandsche Roode Kruis meent, dat een beroep op de nederlandse jeugd om op korte termijn, via hun school of verenigingsverband, repen cho colade bijeen te brengen voldoende weer klank zal vinden om een daadwerkelijke en belangrijke bijdrage te leveren in dit aspect van de directe hulpverlening aan het hongaarse volk. De plaatselijke afdeling richt zich bij de ze tot de hoofden van scholen, onderwij zers en besturen van jeugdorganisaties met het verzoek om een korte inzame lingsactie te organiseren van repen of ta bletten chocolade. Uiterlijk 9 Maart moet de actie voltooid zijn en kunnen de in gezamelde repen (geen ander snoepgoed) worden gebracht bij het secretariaat: Soesterbergsestraat 34, Soest, tel. 2629 Aangezien het hier een genotmiddel be treft, dat de jeugd als regel in ruime mate gebruikt en hier dus geen sprake is van afwenteling der bijdrage op de ouders, menen wij, dat bij een goede or- ganistaie en medewerking van de zijde van het onderwijzend personeel en jeugdorganisaties (o.a. de padvinders) een zeer goed resultaat in Soest mo gelijk is. Omstreeks 15 maart verzendt 't Neder landsche Roode Kruis het totale ge schenk van de nederlandse jeugd naar Boedapest. Soester jeugd het woord is aan U. SFORTUISLA GEN. Voetbal. C.J.V.V. A—S.E.C. A 0—2. S.E.C aSpakenburg a 23. S.E.C. bQuick e 4—1. Handbal. B.D.C. 2 speelde haar laaste zaalhand balwedstrijd tegen Spirit 3 en, zoals verwacht werd, wonnen zij met 30. Wanneer de velden het toelaten be gint de competitie in de open lucht op 3 maart, maar B.D.C. is pas op 10 maart aan de beurt. JAN VAN GINKEL POLITIE-DISTRIKTSKAMPIOEN. Evenals in 1955 heeft S.P.S.V. de cross- country-loop om het kampioenschap van het distrikt west van de Nederlandse Politiesportbond georganiseerd en vrij dagmiddag kwamen 85 deelnemers in Soestduinen aan de start. Het was een zwaar parkoers dat driemaal gelopen moest worden en iedere ronde was 21/s km. Jan van Ginkei, de Baarnse crack, verzekerde zich direct van een tweede plaats en voor hem liep Prinsen uit Haarlem, die het als gangmaker moei lijker had dan Van Ginkei. Drie ronden bleef dit zo en de andere lopers had den een achterstand van een minuut. Toen de twee koplopers de finish na derden begon Van Ginkei aan een eind spurt, hij passeerde Prinsen en ver giste zich. Tweemaal was hij linksaf ge gaan om aan de volgende ronde te be ginnen, maar de derde maal moest hij rechtsaf naar het eindpunt toe. Prin sen liep goed en een zekere overwin ning scheen zijn beloning te worden. Van Ginkei merkte zijn fout echter, ging Prinsen achterna en zijn felle eind sprint deed vergeten dat hij bijna 40 jaar is en net 7 zware kilometers gelopen had. Vlak naast elkaar naderden de athleten de eindstreep, maar in de laatste meters kon Van Ginkei een voorsprong van weinige centimeters krij gen en hij werd winnaar. 1. J. v. Ginkei, Baarn, 7V2 km in 20.15,8. 2. J. Prinsen, Haarlem, 20.16. 3. L. Mulder, Haarlem, 22.02. 4. A. de Koning, Rotterdam, 22.07. 5. D. W. F. Segers, S.V.D.U., 22.34. 6. J. Haaksma, Kon. Marechaussee. 7. W. van Atten, Den Haag. 8. A. A. Delis, S.V.D.U. 9. L. Groenewoud, Rotterdam. 10. B. Boersma, Amsterdam. De heer H. G. Scholtmeyer, voorzitter van S.P.S.V., die de lopers aan de start verwelkmd had, sprak 11a afloop van de wedstrijd in hotel 't Zonnehoogt, waar o.a. aanwezig waren de korpschef van de Soester politie, de heer C. van Es; de heer J. Niewold, voorzitter van de N.P.S.B.; hoofdinspecteur L. Davidson uit Haarlem, de heer H. v. d. Burg, erelid van de N.P.S.B.; als vertegen woordigers van de marechaussee-sport vereniging van het paleis Soestdijk ad judant C. Koeman en wachtmeester H. H. Feringa, de heer J. E. Smit, secre taris van de "N.P.S.B. en zij die de wed strijd gelopen hadden. De lopers waren uit Rotterdam, Amsterdam, Haarlem. Delft, Hilversum, Velsen, Den Haag, Gorkum en Bussum gekomen, terwijl van S.P.S.V. R. ten Hove meeliep en de zware cross-country goed volbracht. De Soester loper Monsjou liep buiten mededinging mee. De heer Scholtmeyer dankte het ge meentebestuur van Soest voor het af staan van het terrein voor deze wed strijd en de korpschef voor zijn mede werking. Ook werd dank gebracht aan de heren Niewold en v. d. Burg van de N.P.S.B. en aan de rotterdamse politie, die met 40 deelnemers naar Soestduinen gekomen was. Het vervult de Soester Politie Sportvereniging met trots, dat het goede verloop van de wedstrijd in 1955 (met 16 deelnemers) thans 85 deelnemers aan de start ge bracht had. Ook de jury ontving dank voor haar werk en de heer Voortman voor het beschikbaar stellen van ruim te in zijn hotel. De heer J. E. Smit prees uit naam van het distriktsbestuur de uitstekende or ganisatie van deze wedstrijd en hij reik te de prijzen uit. De eerst-aankomen- de veteraan werd eveneens beloond. Zijn naam was Van Soest en hij kwam uit Haarlem. Hij liep de 71/2 km in 26 min. 18 sec. De heer Niewold, voorzitter van de bond, huldigde S.P.S.V. als uitstekend organisatrice van deze cross-country. De Soester vereniging is in de bond een kleine afdeling, maar met veel initia tief en een eminente voorzitter. Hij dankte de heer Van Es voor zijn me dewerking en bracht hulde aan Rotter dam, dat met zo'n grote groep lopers gekomen was. Ook de voorzitter en de tweede voorzitter hadden meegelopen. Gezellig samenzijn met verwarmende soep besloot deze geslaagde sportmiddag. FRIESE TONEELAVOND. Elders in dit nummer van ons blad wordt een Friese toneelavond aange kondigd. Sedert enige jaren wisselen de Friese verenigingen van Zeist en Soest toneelstukken uit en zo is het nu de beurt aan Zeist om hier op de planken te komen. Ditmaal wordt geen blijspel gebracht, maar het prachtige dramatische stuk „Hert sünder Haven" door K. Woudstra. De Zeisters hebben het zich met de keuze van dit stuk zeker niet gemakkelijk gemaakt, maar gezien wat ze eerder hebben gepres teerd mag verwacht worden, dat de Friezen van Soest en Baarn een mooie avond wacht. HERDENKING VAN LORD BADEN POWELL. De padvinders en de kabouters van de „Fakkeldraagsters"-groep van Soest hebben vrijdag hun Baden Powell dag gevierd. 's Morgens te 7.45 uur werd de vlag ge hesen bij het jongsensclubhuis aan de Sparrenlaan. Nadat de leidster, mej. Frankena, een kort toespraakje gehou den had, werd een kabouter geinstal- leerd. Te 8.30 uur gingen alle kabou ters en padvindsters, met hun sneeuw klokjes en klimopblad op, in hun uni form naar school. De viering van de verjaardag van Lady Baden Powell en het feit dat haar man 100 jaar geleden geboren was, werd zaterdagmiddag in het kabouter clubhuis in de duinen voortgezet, 's Middags werden, in de duinen, allen in het spel betrokken en 's avonds was er 'n gezamenlijke maaltijd met als ex tra tractatie een kop heerlijke soep. Daarna vlogen 4 kabouters naar de padvindsters over en werd er een kamp vuur gehouden. Bij het sluiten kregen allen een vaan tje als herinnering mee en om negen uur gingen allen, na 'n goed geslaagde dag, door een dikke laag sneeuw, naar huis. V.V.V.-TONEELWEDSTRIJD. Als woensdagavond in het St. Josef- gebouw het doek voor de laatste maal gesloten wordt dan is de toneelwedstrijd om de V.V.V.-wisselbeker geëindigd met het optreden van „De Spiegel", het Soester gezelschap, dat „In andersmans schoen" zal opvoeren onder regie van de heer J. C. M. Smit. De jury, be staande uit de heren Van Weelde, Gron- loh en Kuiken zal dan uitmaken wie de wisselbeker voor een jaar in bezit mag nemen; Kerkebuurt, Soestdijk, Ons Ge noegen, Quo Vadis of De Spiegel. Za terdag 16 maart zal de uitslag op een bijeenkomst van alle deelnemers be kend gemaakt worden. JAARVERGADERING VOLKSONDERWIJS. In restaurant „Zonneheuvel" hield de vereniging „Volksonderwijs" de jaar vergadering onder voorzitterschap van de heer C. v. d. Schoor. Mevr. M. v. d. Gaast-Woudstra las de notulen en bij de bestuursverkiezing werd zij, na een periode van tijdelijk secretaresseschap, tot secretaresse ge kozen en de heer L. Houkes volgde de heer W. Kolthof als vice-voorzit- ter op. Mevr. B. Esch gaf als penningmeeste- resse het financiëel overzicht en in de nieuwe kascommissie werden de he ren Van Ieperen en Overhoff gekozen. De vereniging telt, na een toename van 21 leden in het afgelopen jaar, thans 330 leden. De heer A. Dijkstra, hoofd van een school in De Bilt, hield na afloop van de vergadering een causerie over „Leer lingenwerving". OLYMPIA VOLLEYBAL. Het tweede herenteam heeft aan D.G.T. 2 een gemakkelijke tegenstander gehad. De uitslag werd 31 voor Olympia, dat in de eerste twee sets nagenoeg alleen speelde, hetgeen uit de setstanden blijkt (15-5 en 15-10). De Soester heren dachten toen al zeker te zijn van de overwinning, hetgeen 'n set kostte (10-15), zodat de vierde set de beslissing moest brengen. D.G.T. deed alles om tenminste een gelijk spel te forceren, maar Olympia maakte geen fout en won tenslotte met 156. Donderdag worden alleen heren-wed strijden gespeeld. Om 8 uur Wilhelmina 2 tegen Olvmpia 1, om 9 uur S.V.V. tegen Olympia 2 en om 9.15 uur Spi rit 5 tegen Olympia 3. S.V.V. VOLLEYBAL. De reis naar Amersfoort bracht het herenteam van de Soester Volleybal Vereniging donderdag j.1. vier punten op, omdat de wedstrijd tegen het niet opgekomen D.H.V. reglementair gewon nen werd en onze plaatsgenoten daar na de ingelaste wedstrijd tegen D.G.T. 2 in een overwinning wisten om te zetten. De S.V.V.-ers kwamen in de eerste set met 5-10 achter te staan, maar zij wonnen deze toch met 15-11. De tweede en derde set werden res pectievelijk met 15-5 en 15-10 gewon nen, waardoor S.V.V. met 23 punten uit 14 wedstrijden de tweede plaats inneemt. Zo bij tijd en wijle circuleren in de nederlandse pers berichten, die alle wo ningzoekenden, waaronder ook de dui zend zoveel die onze gemeente rijk is, een riem onder het hart steken. U moet woningzoekende zijn geweest om te weten met hoeveel gretigheid de berichten over de mogelijkheden van een versnelde woningbouw door deze mensen worden gelezen. U kunt het een beetje vergelijken met de luchtigheid, waarmee wij in de ja ren 1940-'45 de toekomst inzagen, wan neer in Londen was gezegd nog even volhouden, alles gaat goed Het grote verschil met toen en nu is alleen, dat we na 4 jaar oorlog, in juni 1944, er inderdaad weer een gat in gingen zien, maar dat we dat „gaatje" nu, na 12 jaar vrede nog altijd niet be speuren. Alleen de bovenaangehaalde berichten houden de moed er een beetje in. De ene keer is het bericht, dat een aan nemingsmaatschappij een proef neemt met huizen die in een maand „woon- klaar" zijn. Dan is er weer een bou wer, die, onder notarieel toezicht, kans ziet binnen 24 uur een huis waterdicht overeind te hebben of maatschappijen die huizen aan de lopende band gaan maken. Ook bungalows uit Canada gaan op korte termijn soulaas brengen, kort om, berichten die allemaal veel schoons beloven, maar hier of daar schijnen die plannen altijd te blijven steken, want bij de schone klanken blijft het. Nu is vorige week de Nederlandse Bouwspaarkas weer met een bericht ge komen. De gedegenheid van deze in stelling kennende, mogen we aannemen dat het bericht, dat zij een methode gaan volgen waarbij de huizen met on geveer 14 dagen overeind staan, se rieus is. Nu heeft onze gemeente aan plannetjes van de Spaarkas natuurlijk niet zo heel veel, doch wanneer de bouwmethode inderdaad deugt, mogen we misschien bij haar de kunst afkijken Afgezien dat we de woningzoekenden een niet te beschrijven pleizier zouden doen, zou ik dan ook weer met opge heven hoofd door Baarn durven lopen. Nu slaap ik er gewoon niet van, dat wij hier niet kunnen waar ze in Baarn hun hand niet voor omdraaien. Over bouwgronden en plannen hadden we het al eens. H. OEKMAN. GEVONDEN VOORWERPEN. Twee theedoeken, zwart-grijze vulpen, hamer, wieldop, rood kinderwantje, por- temonnaie met 1,portemonnaie met 11 cent, licht-grijze ceintuur, lipssleutel 2881, werkschoen, paar rode damesgla- cé's, kammetje in etui, zilveren dames horloge, muntbiljet van 1,dames- overschoenen, sleutel, bruine vulpen, lipssleutel 243, grijze kinderwant, grote bos sleutels, armband, oude herenfiets, oorbel, tennisbal, huissleutel, rode por temonnaie met 1,05, rattenklem, ge breide kinderhandschoenen, twee bood schappentassen, fietslampje, zwarte vul pen, zak meel, rode cape, groene por temonnaie, geel met bruine kinderwant, rood kinderschoentje, broche, huissleutel, rode gebreide sjaal, bos sleutels aan ring, zilveren rozenkrans, broche (spin), lips sleutel, rode portemonnaie, dasspeld, rode pantoffel. Dieren, die de weg naar huis kwijt raak ten kip, bouvier, drie eenden, kanarie vogel, grijze poes en herdershond. Inlichtingen omtrent deze dieren en voorwerpen zijn te bekomen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op woensdag- en zaterdagmiddag, van 2-4 KNOKKEN GEBLAZEN. Het was knokken geblazen in een Soes ter café toen een grapjas een bal van het biljart pakte, waarop een hoogst belangrijke wedstrijd gespeeld werd. Biljarter L. R. uitte op luidde toon zijn misnoegen, waarop 2ijn linkeroog dicht geslagen werd. Met het rechteroog zag hij echter nog genoeg om met de bil- jartkeu een deuk in de schedel van zijn tegenstander te slaan. R. had hier zoveel schik van dat hij twee volkomen argeloze bezoekers eveneens te lijf wilde, maar de politie stak hier stok ken voor. JAN BAKKER SPREEKT VOOR DE MIDDENSTAND. Voor de leden van de R.K. Midden standsvereniging spreekt woensdag 27 februari, 's avonds 7.30 uur, in het Lud- gardisgebouw, Vredehofstraat, de be kende spreker Jan Bakker over „Heeft de middenstand nog wel toekomst

Soester Courant | 1957 | | pagina 1