KANKERBESTRIJDING. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 5 MAART 1957. 35e JAARGANG no. 18. SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrqdag. Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDUK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Kort geleden heeft een aantal bladen met veel ophef aan het lezerspubliek meegedeeld, dat de herkenning en de behandeling van kanker een flinke stap voorwaarts zijn gekomen door het werk van een nederlandse arts. Wij betreuren deze publicaties om ver schillende redenen. Wie kan oordelen Natuurlijk begrijpen wij zeer wel, dat vele patiënten, alsmede hun familie leden, maar ook grote scharen andere belangstellenden, die nieuws „verslon den" hebben. Het kankervraagstuk im mers gaat ons allen aan, want het betreft hier een veel verbreide ziekte, die gewoonlijk een ernstig gevaar voor de gezondheid betekent en dikwijls op treedt als doodsoorzaak. Al deze mensen menen er recht op te hebben, dat het hun wordt meegedeeld wanneer er nieuwe gezichtspunten be treffende diagnostiek en therapie van kanker opduiken. Te hunnen gerieve maakt de algemene pers zich graag meester van gegegvens, die uit genees kundige vakbladen afkomstig zijn. Zo ging het ook in dit geval. Aan een duits medisch tijdschrift, dat medede lingen over de proefnemingen met de door de nederlandse onderzoeker samen gesteld zogenaamde enzympreparaten bracht, werden de berichten ontleend, die hier te lande zoveel opschudding verwekten. De onderzoeker - die zelf, naar wij hopen en vermoeden, niet op dit soort ruchtbaarheid gesteld is - werd geïnterviewd en gefeteerd. Dure woorden. Er verschenen, net als twee jaar gele den, toen er ook al iets over de onder zoekingen van deze geneeskundige was bekend gemaakt, uitvoerige mededelin gen over celstofwisselingsprocessen, cy- tostatica, dialysaten en enzymsystemen. Welke gewone krantenlezer heeft er enig idee van wat die termen beteke nen Niemand natuurlijk. Ergerlijk is het, dat hiermee de be vindingen van een bepaalde vakweten schap als het ware aan de beoordeling van een niet-bevoegd publiek worden onderworpen. De berichten suggereren, dat het hier om werkelijk waardevolle zaken gaat - of dat zo is kunnen zelfs de vakgenoten oo dit ogenblik nog niet zeggen - en ook wordt gesproken over te geringe medewerking, die de onder zoeker in zijn eigen land zou hebben ondervonden. Dit alles is, op zijn voorzichtigst uitge drukt, voorbarige praat. Laten we toch maar liever afwachten wat het oordeel zal zijn van de reeds aan het werk zijnde commissie van deskundigen. Van het nog te verschijnen rapport de zer commissie wordt op ironische toon melding gemaakt en het wordt voor gesteld alsof onze kenners van het kan kerprobleem tot nu toe maar vliegen zaten te vangen en het vele geld, dat voor hun onderzoekingen beschikbaar heet te zijn, hebben vermorst. Voor waar een gevaarlijk gebrek aan waar dering voor het nederlandse weten schappelijk werk in het algemeen. Patiënten in verwarring gebracht. Op die manier wordt ook het vertrou wen in de eigen dokter door de kran ten aangetast. De mensen worden een speelbal gemaakt van allerlei stromin gen en inzichten. De zieken gaan bij hun arts aandringen op toediening van geneesmiddelen waarvan hij zelf voor alsnog te weinig afweet om ze te kun nen en te willen toepassen. Wordt er niet aan dit verlangen voldaan, dan vertrouwen ze zich toe aan kwakzalvers, die geen last hebben van zulke scru pules en die met een paar van die nieu we geheimzinnige woorden weten te schermen. De gezonden intussen, onder wie er ve len zijn, die geen kanker hebben, maar wel bang zijn dat ze het zullen krij gen, worden eveneens in verwarring gebracht. Ze gaan bepaald voedsel eten, dat volgens weer andere krantenberich ten zou beschermen tegen kanker. In tussen zijn ze er nooit aan toegekomen hun maaltijden samen te stellen vol gens de allereerste voorschriften der voedingshygiëne. En degenen, die bij zichzelf ziektever schijnselen opmerken, waarvan ze vre zen dat kanker de oorzaak vormt, zul len thans heus niet tijdiger naar hun dokter gaan dan tot nu toe het ge val was, ook al hebben ze gehoord, dat er een nieuwe onderzoekingsmethode voor vroege herkenning der ziekte schijnt te zijn gevonden. Noch de zieken, noch de gezonden heb ben dus voordeel van dit soort be richtgeving. JAARVERGADERING A.B.T.B. De Algemene Boeren- en Tuindersbond, afdeling Soest, hield vrijdagavond in gebouw St. Josef de jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer A. P. Hilhorst. Pastoor mgr S. Th. Visser en de heer G. Nijhuis, technisch adviseur, waren aanwezig. De voorzitter had gemeend dat ieder lid van de afdeling aanwezig zou zijn op deze belangrijke vergadering, maar dit was - ondanks de behoorlijke op komst - lang niet het geval. De secretaris-penningmeester, de heer P. A. Hilhorst, las notulen en jaar verslag en deelde mee dat het Isidorus- feest zeer waarschijnlijk op 31 maart gehouden zal worden. Een toneelgroep van de J.B.T.B. zal medewerking ver lenen. In het 28e jaar van het bestaan van de vereniging overleed de geestelijk ad viseur, pastoor W. Voss, aan wie de vereniging veel dank verschuldigd is. In het jaar 1956 werden 4 bestuurs vergaderingen en 4 ledenvergaderingen gehouden, terwijl het aantal leden op 31 december 104 bedroeg. De afdeling heeft financiële steun ondervonden van de Coöperatieve Landbouwvereniging en Boerenleenbank. Op 1 januari 1956 bedroeg het kas saldo 2.58, op 31 december 3,08, maar de penningmeester kon ter ge ruststelling meedelen dat zich 477,66 op de spaarbank bevindt. De voorzitter dankte de secretaris-pen ningmeester voor het vele werk dat hij gedurende tal van jaren voor de vereniging verrichtte. De heren B. Roest en A. v. Klooster werden bij akklamatie tot bestuursleden herkozen. De voorzitter memoreerde het overlij den van pastoor Voss, die altijd bij zonder met de boerenstand meeleefde. Tot op hoge leeftijd verzuimde hij als geestelijk adviseur van de A.B.T.B. geen vergadering en zijn werk zal bij de leden steeds in herinnering blijven. Het verzoek van de afdeling aan pas toor mgr. Visser het adviseurschap te willen aanvaarden was in goede aarde gevallen en na de toestemming van de aartsbisschop kon tot installatie wor den overgegaan. Pastoor Visser werd adviseur van een bloeiende, volgzame vereniging, waar van de leden zich bewust waren, dat katholiek georganiseerd zijn noodzake lijk is. De heer Hilhorst sprak de wens uit, dat mgr Visser een gemakkelijke taak zou krijgen en dat hij in de vereniging de goede sfeer zou aantreffen die er steeds was. Hij wenste hem geluk met zijn benoeming en de vereniging met het feit dat mrg Visser het adviseursschap had willen aanvaarden. Mgr Visser was van mening, dat de felicitatie aan zijn adres op zijn plaats was, maar de afdeling zou moeten afwachten of zij het getroffen had met de nieuwe geestelijke adviseur, die be kende van het boerenbedrijf alleen dat gene te weten wat hij 36 jaar geleden in Benschop als kapelaan had opgesto ken. Adviezen zouden dus voorlopig schitteren door afwezigheid, maar toch hoopte pastoor Visser op prettige sa menwerking. De voorzitter sprak over de melkprijs vaststelling en het landbouwprijsbeleid sinds de laatste wereldoorlog. Na de bevrijding ontnam de geleide economie de landbouwer de kans op grote win sten, maar dit kviftim het land ten goede want de export van de landbouwpro ducten stelden nu de industrie in staat de nodige grondstoffen te importeren. Het gevreesde arbeidsoverschot werd door deze politiek een arbeidstekort en voor iedereen was er volop werk. Minder te prijzen was het feit dat de consument, door de instelling van het zuivelfonds, gesteund werd met het geld van de boer, zodat deze zijn melk overal ter wereld beter had kunnen verkopen dan in Nederland. De garantieprijs was theoretisch, maar nu gaat het er op lijken dat zij wer kelijkheid wordt. Het berekeningssysteem voor de kost prijs, dat vele fouten heeft, werd aan gevallen, maar al werd de melk per 1 november 1956 in prijs verhoogd, er is nog steeds geen nieuwe garantieprijs vastgesteld. De regering heeft advies gevraagd aan de Sociaal Economische Raad, die meen de dat 20 °/o aan de vrije wereldmarkt gelaten moet worden, maar de heer Hilhorst toonde met voorbeelden aan dat er geen sprake is van een vrije wereldmarkt en de regering vroeg ad vies aan de Stichting van de Arbeid. Men wilde 200 milioen voor de land bouw beschikbaar stellen en hiervan 85 miljoen doorberekenen aan de con sument zonder dat er een nieuwe loons verhoging voor in de plaats kwam. De Stichting van de Arbeid voelde hier voor weinig. Ook de industrie was niet warm te krijgen voor een verhoging van de vennootschapsbelasting zonder dat deze doorberekend mocht worden, met de bedoeling dit geld voor de land bouw beschikbaar te stellen. Om aan de gerechtvaardigde eisen van de landbouw tegemoet te komen zou 350 miljoen nodig zijn, maar de beste dingsbeperkingsnota noemt slechts 200 miljoen en de blokkering van 50 mil joen van dit bedrag heeft de goedkeu ring van weinigen. In deze 200 miljoen is rekening ge houden met de eigenaarsvoorzieningen en het loon van de landarbeider, maar de beloning van de boer als onder nemer en betaling aan zijn gezinsleden vormen de grootste post. De kostprijs van de melk is met 6 cent drastisch verhoogd en de heer Hilhorst .meende dat de garantieprijs op 28 ct zal komen. De boer ontvangt dan 22 cent en 6 cent is bestemd voor het fonds ten behoeve van de veehouders. Met het uitspreken van de wens, dat de regering de boer het deel van het nationale inkomen zal geven dat hem toekomt, beëindigde de heer Hilhorst zijn verhandeling, waarna vragen ge steld werden. HOCKEY-CARNAVAL. In de volle zaal van hotel „Bos en Duin" aan de Bosstraat liepen elfen en kabouters naast haremdames en Chinese vrouwen en met de vele harten kon men wel gaan hart- njagen, al was het uitkijken dat niet vermorzeld werd onder de hoeven van Ponky, de hockey-mascotte. Er waren poesen en katers en de bakkers bakten het brood zeer bruin. Er was een schitterend feest in de ver sierde zaaljyaar de Soester Mixed Hoc key Club net carnaval vierde op de muziek van de baarnse jazzband. Er werd gehost en gerock-and-rolled en Dixieland vierde' hoogtij. De costuums waren keurig verzorgd en voor de jury, bestaande uit mevr. Bergers en de heren Hoppenbrouwers en Bakker, was het moeilijk een keus te maken. De eerste prijzen gingen naar Ponky (Hans Berghauser Pont) en de indiaanse vrouw (Ans Eysink). De twee de prijzen werden door middel van de applausmeter toegekend aan de slaap wandelaar (Huug Berghauser Pont) en de chinese vrouw (Lucie Rommerts). Dat dit feest tot diep in de nacht duurde is begrijpelijk en voor sommigen was het zelfs nog te vroeg afgelopen. CARNAVAL IN LUDGARD1S. De jonge band „De Soekawana's" or ganiseerde zondagavond in Ludgardis een carnavalsavond en de gecostumeer- den waren op de vingers van twee han den te tellen. De dame die als delfts blauw molentje verscheen, kreeg de eer ste prijs en een stemmig rechter viel dezelfde eer te beurt. Hij stelde zijn prijs echter beschikbaar, zodat deze toegewezen werd aan de man die deze avond als vrouw doorbracht. CARNAVAL IN HET NATUURBAD. Hartenvrouwen, clowns, oude tantes, cowgirls, narren, Faroek, sheiks, ver pleegsters en chinese schonen vormden het gezelschap jongeren, dat zaterdag avond in het Soester natuurbad carna val vierde en medewerking kreeg van de Solifrux band. Er waren geen prij zen voor het mooiste of origineelste costuum, maar dat deed aan het ple zier geen afbreuk. GARAGE ALBLAS HEROPEND. Toen de heer G. G. J. Alblas in 1925 chef van garage Selderbeek op de hoek van de Lindenlaan en de Van Wee- destraat werd, heette een motor nog een stoomfiets en wie een auto had was een soort miljonair. Er kwam er wel eens een langs op de weg van Amersfoort naar Amsterdam, maar daarmee was het gedaan. In 1928, het jaar waarin Nederland vol was van de elftallen van Uruquay en Argentinië, die in het Olympisch stadion lieten zien wat voetballen was, nam de heer Alblas de garage over en in 1933 verhuisde hij naar de Van Weedestraat no. 48. Hoek Lindenlaan- Van Weedestraat kreeg een meer vrou welijke bestemming en voortaan kwa men er geen mannen om benzine maar dames om corsetten enz. Soest groeide en het verkeer nam toe en na de oorlog werd het in onze gemeente zo onrustbarend, dan een weg achter Baarn ons verlichting zou moeten breng en. Dat is maar even geweest en op het ogenblik zijn er kansen genoeg op onze hoofdweg een verkeersongeval te krij gen. Op no. 48 in de Van Weedestraat werk te de heer Alblas met zoon en drie man personeel, maar helemaal tevreden was hij niet, want achter de showroom was een ruimte die beter benut zou kunnen worden. De firma's Schadewijk en Nieuwenhuis werden in de arm genomen, maar daar mee was de zaak nog lang niet rond, want de zaak licht op een punt waar voor Waterstaat en gemeente veel be langstelling hebben. Een klantenrijke garage trekt auto's aan en de hoofdweg is op dat punt niet zo breed dat er veel mogelijkheden zijn. Er werd echter een oplossing gevonden en de oude show room kreeg een nieuwe vloer, die 30 c.m. lager kwam te liggen voor het aan brengen van de hefbrug, die de heer Alblas en zijn personeel in staat zouden stellen het bijzondere smeer- en onder- houdsysteem toe te passen dat met de moderne amerikaanse apparatuur moge lijk is. Er bleef nog een kleine ruimte voor kan toor over en zaterdagmiddag waren ach ter .de showroom de velen verzameld, die belangstelling toonden voor de her opening. Deze ruimte is bedoeld voor stalling en show, terwijl de werkplaats achter de garage-showroom bestemd is voor reparatie. Wethouder Van Zadelhoff was als loco burgemeester aanwezig maar meer nog als goede buur van vele jaren en om deze reden had hij de uitnodiging het bedrijf te heropenen graag aanvaard. Een verandering als deze moet econo misch verantwoord zijn en het was wet houder Van Zadelhoff gebleken, dat dit zeer zeker het geval is. Garage Alblas vormt voor gemeente en waterstaat wel eens een puzzel, maar het aanbrengen van voorzieningen had den de moeilijkheden uit de weg ge- ruimt, zodat de heer Alblas met een gerust hart in een vernieuwd bedrijf zijn werk zou kunnen doen. De heer Van Zadelhoff wenste zijn buur man veel voorspoed in het zakenleven en verklaarde het bedrijf voor geopend. De heer W. Aberson van Shell-Nederland sprak over de toeneming van het ver keer en de taak van de houder van een smeerstation bij deze toenemende mo torisering. Gemiddeld is er op iedere 30 nederlanders een auto, maar er zijn gemeentes waar slechts 7 inwoners over een vierwielig motorrijruig beschikken. De heer J. v. d. Drift bracht de geluk wensen van de Bovag over en de heer J. Smit sprak namens de vertegenwoor digers, die garage Alblas regelmatig bezoeken. Hij sprak de vaste overtui ging uit, dat de heer Alblas ook in dit verjongde bedrijf zou slagen, want vak manschap en een goed humeur vormen een goede combinatie en wie prettig met de mensen omgaat vormt gemak kelijker een kring van vaste klanten. Ds Van Krugten zei te spreken namens velen die geen auto hadden, er wel een wilden bezitten, maar er nooit toe zou den komen er een aan te schaffen we gens gebrek aan contanten. Naast de grote oliemannen Onassis en Saoed kennen we de olieman van Louis Davids, die om 10 uur de slinger van zijn auto kwijt raakte omdat zijn vrouw hem onder het bed stopte. Ergens tus sen Onassis en Davids' olieman is de po sitie van olieman Alblas, meende ds Van Krugten, die besloot met een ge lukwens in poëtische vorm. De heer Alb'^s toonde zich verheugd en verrast o de grote belangstelling. Hij dankte loco-burgemeester voor zijn aanwezigheid, de heer Van Noessel voor zijn medewerking als directeur van gemeentewerken en alle klanten, die in zijn smeerstation „ons smeer station" zien al waren zij dan geen aandeelhouders of mede-eigenaar. Veel bloemen, veel geschenken en een boek vol handtekeningen vormden, de stoffelijke blijken van de grote gelang- stelling die deze heropening trok. AUTORIJSCHOOL CRAMER. De heer Cramer van het garagebedrijf Cramer Prins aan de Ossendamweg heeft dezer dagen een autorijschool geopend. De heer Cramer, die gediplomeerd lid is van de Ned. Bond van Autorijschool houders, heeft een meer dan 30-jarige ervaring in het autovak en is een goed kenner van de vele soorten wagens, welke thans op de weg zijn. De lessen worden gegeven met een Bij elkaar opgeteld zal het niet zo vre selijk veel zijn en op het totale tekort der gemeentefinanciën en uiteindelijk de staatskas niet zoveel uitmaken, maar je grijpt als gewone burger toch even naar je hoofd wanneer je in je dagblad, tussen alle niet malse verhalen over de „bestedingsbeperking", het bericht leest, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aan B. en W. van Am sterdam hebben laten weten, er geen bezwaar tegen te hebben, dat de sa larissen van de Wethouders verhoogd worden van 16.000.tot 20.000, per jaar en B. en W. aan de raad voor stellen de presentiegelden voor raads- en commissievergaderingen te verhogen van 10.tot 20.per vergadering. Zoals reeds gezegd zal het totale be- poet, die we toch al tekort komen, niet poet die we toch al tekort komen niet zoveel uitmaken, al maken dan ook, over het hele land gerekend, vele klein tjes nog steeds één hele grote, maar ik vind het vreemd aandoen in een tijd dat we eigenlijk niet weten waar we het zoeken moeten, B. en W. van onze hoofdstad met een dergelijk voorstel komen. We kunnen buiten beschouwing laten, of de wethouderssalarissen en de ver goedingen aan de raadsleden wel of niet in overeenstemming zijn met de door hen geleverde prestaties. Best mogelijk, dat ze nog veel meer ver dienen, maar daar gaat het mij niet om. Het gaat mij om het verschijnsel, dat, in een tijd dat van industrie en parti culier geëist wordt de buikriem flink aan te halen, B. en W. van Amsterdam komen met verhogingen aan de heren volksvertegenwoordigers van 25 en 100 procent. Wanneer het de overheid niet was zou ik het ongegeneerd vinden. H. OEKMAN. nieuwe Studebaker coupé. Waar thans zeer velen in het bezit wensen te komen van een rijbewijs, meent de heer Cramer, dat dit verlangen met zijn lessen snel kan worden be vredigd. JAARVERGADERING HUMANISTISCH VERBOND BAARN-SOEST. Onder voorzitterschap van de heer Th. W. Polet heeft de gemeenschap Baarn- Soest van het Humanistisch Verbond in Oranjehof de jaarvergadering gehouden. De voorzitter toonde zich niet verrast door de vrij matige belangstelling, daar deze vergaderingen zelden veel leden trekken. De secretaresse, mevr. Kreger, las de notulen en het jaarverslag, waaruit bleek, dat thans in Soest 49 leden zijn, in Baarn 18, dus in totaal 67. Een derde van dit aantal is 71-80 jaar, 7 van 81 tot 90, 9 van 61-70, 15 van 51-60, 13 van 41-50 en slechts 1 in de leeftijds groep 31-40 jaar. De voorzitter dankte de secretaresse voor het jaarverslag en deelde mee, dat de nieuwe contributieregeling op 1 januari van kracht wordt, maar dat met succes getracht wordt de leden nu reeds te bewegen de verhoogde contri butie te betalen. De penningmeester, de heer N. Feis, deelde mee, dat de uitgave de ontvang sten over 1956 met 20 gulden overtrof fen, zodat een zuinig 1957 gewenst is. In de nieuwe kascontrolecommissie wer den de heren Cornak en Kreger geko zen, waarna de bestuursverkiezing aan de orde kwam. Het is te verwachten dat de voorzitter in april tot organisatie-secretaris van het hoofdbestuur benoemd zal worden, zodat hij zijn funktie als voorzitter van de gemeenschap en van het gewest zal moeten neerleggen. De secretaresse, mevr. R. Kreger-Boens- ma, die 5 jaar lang deze taak op zich nam en zich hiervan volgens de voor zitter op unieke wijze gekweten heeft, moest om gezondheidsredenen van een herbenoeming afzien. Mevr. A. Hinderdaal-Ruys verklaarde zich bereid mevr. Kreger op te vol gen al maakte zij het voorbehoud dat zij minder omvangrijk tewerk zou kun nen gaan als haar voorgangster. De heer J. v. d. Berg kon een benoe ming tot voorzitter niet aanvaarden om dat hij zich te weinig ingewijd in de zaken van het Humanistisch Verbond achtte. Mevr. Rijnaard uit Baarn werd in het bestuur gekozen en de benoeming van een voorzitter zal later ter sprake ko men. Tot afgevaardigde naar het congres op 13 en 14 april werden mevr. Kreger en de heer Enzlin benoemd.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1