INDONESIË EN WIJ SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 8 MAART 1957. 35e JAARGANG no. 19. OEST Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDUK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het beroep van Indonesië op de Vere nigde Naties om bemiddeling in het ge schil over Nieuw-Guinea is mislukt. Ondanks de verandering in de samen stelling in voor Indonesië gunstige zin, heeft een resolutie, waarin beide par tijen werden uitgenodigd een commissie van goede diensten te aanvaarden, niet de vereiste meerderheid kunnen verwer ven. De nederlandse gedelegeerde, de heer Schürmann, heeft de kwestie zuiver ge steld. Er valt niet meer te onderhande len. Nieuw-Guinea blijft nederlands, of men wil Nederland dwingen Nieuw- Guinea af te staan. Een derde oplossing is onmogelijk. Wij hadden bewondering voor de duidelijke en scherpe uiteenz t- ting van onze afgevaardigde en wij merkten met vreugde op, dat de ge draging van Nederland in internationale zaken zoveel sterker en positiever ge worden is sedert minister Luns aan het bewind is. De houding van de Verenigde Naties kan niet berusten op een toevalligheid. Het aanzien van Indonesië daalt zien derogen en er moet toch langzamerhand inzicht komen in het misbruik van het woord kolonialisme. De rollen van oost en west zijn anders verdeeld ten op zichten van het koloniale vraagstuk dan men het tot dusver heeft voorgesteld. De leidende staten van het oostelijk blok tyranniseren en onderdrukken de vreemde volken, die aan hun gezag zijn onderworpen en de westelijke landen beschouwen de souvereiniteit over vreem de gebieden als een geleend gezag, dat zij alleen hanteren als een middel om de onder hun bewind levende volken op te leiden tot zelfstandigheid. Rus land oefent een bloedige terreur uit in Hongarije, Nederland doet alles wat in zijn vermogen is om gunstige toestanden te scheppen in het hem toebedeeld ge bied van Nieuw-Guinea. Het is tijdens de besprekingen in de Ver enigde Naties gebleken, dat Nederland met spoed heen werkt naar een auto nomie der inheemse bevolking, terwijl Indonesië die autonomie weigert. De pri mitieve inheemse samenleving op Nieuv. Guinea heeft intuïtief begrepen, waar haar heil ligt. De verzamelde stamhoof den hebben zich onbewimpeld voor het nederlandse gezag verklaard en hebben hun angst uitgesproken voor een annex atie door Indonesië. Is het de wens van de synode der Ned. Hervormde Kerk dat de bezinning over Nieuw-Guinea zal uitlopen op een over dracht van dit gebied aan Indonesië te gen de uitdrukkelijke wil van de bevol king Het enige resultaat van haar rond schrijven is geweest, dat onze tegenstan der er in de internationale vergadering rijkelijk gebruik van heeft gemaakt. Het standpunt, dat onze afgevaardigde bij de Verenigde Naties heeft ingenomen was waardig en juist. Het is ons niet begonnen een koloniale overheersing te bestendigen, maar om het vervullen van een roeping. Nieuw Guinea zal ons geld en veël zor gen kosten, maar wij beheren het in de geest, waarvan de Verenigde Naties willen vervuld zijn. Wij stellen het wel zijn en de groei der bevolking naar een vrij leven voorop. De gedachten- gang van onze afgevaardigde was zo klaarblijkelijk, dat het verpolitiekend college er tegen op zag de indonesische wildeman zijn zin te geven. Moeten wij nu daverend juichen om de behaalde overwinning Neen, wij moe ten blijven streven naar een betere ver houding tussen de twee staten. Maar dat kan alleen als Indonesië inziet, dat het zó niet gaat. Er begint meer begrip te komen in de internationale wereld omtrent de smaad door Indonesië aan Nederland berok kend en het leed waaraan de nederlan- ders in Indonesië zijn onderworpen. De tocht van de heer en mevrouw Bouman door de Verenigde Staten heeft veel verheldering gebracht en een be langrijk deel van de publieke opinie aldaar ten gunste gewend. Helaas moeten de heer en mevrouw Bouman zich beklagen over de volstrekte zwakte en onbekwaamheid van de on der auspiciën van de nederlandse am bassade werkende voorlichtingsdienst. De heer en mevrouw Bouman hebben het licht ontstoken en de Indonesiër, die hen achterna werd gezonden om de indonesische inzichten te verdedigen, bleek niet bestand tegen hun argu menten. De verhouding tussen Indonesië en ons is daarom zo wankel, omdat Indonesië zo wankel is. Na jaren van zelfstandig heid is de regering aldaar nog nooit bestand gebleken om haar gezag volko men te doen gelden. Thans is zo goed als het hele gebied in opstand. Men schreeuwt allerwege om autonomie, de autonomie die Indonesië heeft verloo chend en waaraan Nederland - het was voorwaarde tot de afscheiding - niet de hand heeft gehouden. Er dreigt een burgeroorlog en een com munistische dictatuur. Omdat het land in gisting leeft is er weinig omtrent de toekomstige verhou ding te voorspellen. Hopen wij, dat er uit de smeltkroes een rustige en regelmatige regering te voorschijn komt, die inziet dat men de vriend van Nederland kan zijn als men aan Nederland niets misdoet. SOEST ADOPTEERT HONGAARS GEZIN. Soest heeft in de laatste maanden reeds veel gedaan voor de Hongaren. Een puzzelrit die 1300 gulden opgebracht heeft, 2 avonden in restaurant Eem- land, een feestavond van K.P.S. ten bate van de vluchtelingen, toneel voor hetzelfde doel, de raadsleden stelden hun presentiegeld beschikbaar en op velerlei andere manieren werd ge holpen. In een der laatste raadsvergaderingen van 1956 werd door de raad toegezegd, dat een woning beschikbaar gesteld zou worden voor een Hongaars gezin en thans is het zover. Er is echter een regeling getroffen met Baarn, zodat het een Baarnse woning zal worden waarin de familie Resszner ondergebracht zal worden. In Baarn was reeds een Hongaars ge zin, zodat de gemeentebesturen van Baarn en Soest het gewenst vonden beide gezinnen niet te ver van elkaar te laten wonen, zodat zij gemakkelijk contact kunnen houden. In onze gemeente zijn thans drie Hon gaarse vluchtelingen; 1 in Zonnegloren als patiënt, 1 als werknemer bij de Arco en 1 die ondergebracht is in huize De Birkt. Het „Soester-Hongaarse" gezin, dat in Baarn komt te wonen, heeft wel een huis, maar nog geen inboedel. Bin nenkort zal hiervoor in onze gemeente een aktie worden ondernomen. AUTO-ONGELUK. Mevr. D. G. W. kwam met de fiets uit de F. C. Kuyperstraat op het mo ment dat van Amersfoort een auto naderde. Mevr. W. weifelde met over steken, werd door de auto gegrepen en kreeg een diepe vleeswond aan het rechiërbeen. Mevr. Schutte-Beek verleende de eer ste hulp, waarna het slachtoffer naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd werd voor verdere behandeling. BRETAGNE. De heer A. P. Stokhof de Jong heeft, in het Oranje-Hotel, voor de leden van de V.U. gesproken over Bretagne, het schone land der Franse Kelten, dat hij meermalen bezocht. Hij werd in geleid door ir Volders. Een korte karakteristiek van Bretagne zou kunnen luiden „Een lieflijk land met barre granieten kusten". Zacht- glooiende heuvelandschappen en on genaakbare rotskusten. Het belangrijk ste van Bretagne is wel de confron tatie met het eeuwige door de tal rijke monumenten uit vroeger eeuwen. In Bretagne spreekt alles van de his torie. Daarnaast is het landschap zeer aantrekkelijk. Er zijn prachtige stran den waar men geen mens ontmoet en alleen is met de monumenten, die her inneren aan een oude beschaving. Enor me rechtopstaande stenen met de punt in de grond plaatsen de bezoeker voor vele raadselen omtrent de betekenis. Soms staan er velen in een kring en daarbinnen waren de graven. In het gehele land zijn nog omstreeks 1600 van deze steenkolossen over en dui zenden anderen werden door de be woners gebruikt om te bouwen. In de graven zijn voorwerpen gevonden die wijzen op het hoge beschavingspeil, dat in zeer oude tijden in het land aanwezig was. Vele legenden doen de ronde over deze stenen en evenals de bevolking zijn ook deze monumenten gekerstend, want wat vroeger als offeraltaren door de Kelten gebruikt werd, wordt thans be nut als rustaltaren bij de processies. Ook de Romeinse tijd is in deze ste nen vastgelegd, want zij werden vaak gebruikt om er godenfiguren in uit te houwen. Feniciërs, Kelten, de bloedige offer diensten van de Druïden werden be handeld en uitvoerig sprak de heer Stokhof de Jong over de karakteris tieke parochie-complexen, bestaande uit een kerk met 'n kerkhof er omheen. Het geheel is ommuurd en binnen de muur staat de calvaire, een monumen taal werk van volkskunst, waarop het1 gehele lijdensverhaal is gebeeldhouwd. Bij de Bretons neemt de dodenher denking in het kerkelijk leven een grote plaats in. Niet uit angst, maar om de verlossingsdood van Christus op de voorgrond te stellen. Bretagne is lang een verwaarloosd ge bied geweest, dat alleen militaire be tekenis had, waardoor het achterbleef in beschaving. De volkse kunst omvat alleen beeldhouwwerk en houtsnijwerk. De schilderkunst is er onbekend. De heer Stokhof de Jong verduidelijkte zijn uiteenzetting door het tonen van lichtbeelden over het schilderachtige land. SOESTDIJKER WORDT NATO-VLIEGER. De tweede luitenant. K. von Eugen van de Koninklijke Nederlandse Lucht macht, die in Soestdijk woont, wordt in Duitsland opgeleid tot vlieginstructeur van de Lockheed T-33 straaljager en met hem zijn Belgische, Duitse, Deense, Nederlandse, Engelse, Franse, Griekse, Italiaanse, Noorse, Pakistaanse, Portu gese, Perzische, Spaanse, Turkse en Zuid-Slavische vliegers op de vlieg basis Fürstenfeldbruck bij München, het middelpunt van de Nato-luchtstrijd- krachten, die hun deel moeten leveren bij de verdediging van de vrije we reld indien deze aangevallen zou wor den. Luitenant Von Eugen heeft een deel van zijn vliegeropleiding in Amerika ontvangen en was voor zijn vertrek naar Duitsland or-; vliegbasis Volkel gestationeerd. OOKj^jQEST KRIJGT FLATS. Naast het City-theater zal een flat gebouw verrijzen, da't door het aan nemersbedrijf Bakhuizen uit Hilver sum gebouwd zal worden. Het gebouw zal plaats bieden aan 12 woningen en de drie verdiepingen worden 10 meter hoog. Garages, schuren en een tuin komen achter het gebouw, dat niet de laatste flat in onze gemeente zal zijn, want nieuwe plannen zijn al in be werking. VOOR DE SOESTER CHRONISCHE PATIëNTEN. Reeds verantwoord 335.72 Van M. de J2.50 Van N.N. een gift van 100. 100.voor de Soester chro nische patiënten als huwe lijkscadeau voor de dochter van de secr.-penningm. van de afd. Soest van het Ned. Roode Kruis. Extra dank. Het was het mooiste cadeau op haar trouwdag. 438.22 Nog 150.en we kunnen met de eerste boottocht in april 6 patiënten uitzenden. Giften gaarne op giro 466784 ten na me van de penningm. Nederl. Roode Kruis, afd. Soest, of op de N.V. Ned. Middenstandsbank alhier. FANCY FAIR VAN P.V.O. Voordat P.V.O. de gelegenheid open stelde in de zaal van restaurant Eem- land prijzen te winnen met schieten, Monte Carlo-roulette, ringwerpen, rad van avontuur, enveloppe-sport en Mo naco, gingen de leden met hun in strumenten op pad en maakten een kleine mars om aan te kondigen, dat de fancy fair geopend zou worden. Wethouder De Haan zou deze opening verrichten, maar 'daar hij door ziekte verhinderd was, had P.V.O. het lid van de adviescommissie, de heer J. K. de Bruin, verzocht deze plechtigheid te verrichten. De heer De Bruin zei dat hij gaarne aan deze wens gehoor gegeven had, want ieder die lid is van P.V.O. of op de een of andere wij ze met de vereniging contact heeft, is benieuwd naar de resultaten van deze fancy fair, die voor de vereniging van groot belang zijn. P.V.O. is arm. Er is wel een klein kas saldo maar daar staat een grote schuld tegenover en er is geld nodig voor aanschaf en reparatie van instrumen ten. Het is dan ook te hopen, dat vele Soestenaren, het geld tot en met za terdag in het belang van P.V.O. zul len laten rollen. De organisatoren van deze fancy fair komt alle lof toe voor hun werk en vooral voor hen zou het te wensen zijn dat dit initiatief tot een succes zou leiden en dat een flinke som voor het instrumentenfonds be schikbaar zou komen. Na de opening door de heer De Bruin speelde P.V.O. nog een mars en direct hierna konden de aanwezigen hun kansen gaan wagen. B.B.-ER AANGEREDEN. Op de Talmalaan reed de bromfietser H. W. ter hoogte van de huishoud school. De B.B.-functionaris G. B. liep hier aan de kant van de weg en door de slechte verlichting op dit weggedeel te zag de bromfietser de voetganger niet en reed hem aan. De heer B. kreeg slechts een gescheur de broekspijp, maar de bromfietser liep een bloeduitstorting bij het rech teroog en vleeswonden in 't gezicht op. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. De zondagsdienst wordt waargenomen door dr H. G. Rupert, Burgem. Gro- thestraat 49, telefoon 2388 en dr J. C. Rip, Soesterbergsestraat 16, tele foon 2423. Zondag is geopend apotheek Soestdijk, Van Weedestraat. VERGADERING VAN „VOGELVREUGDE". De jonge vereniging van vogelliefheb bers „Vogelvreugde" heeft in café Heeremans de tweede vergadering ge houden, onder voorzitterschap van de heer A. Th. van Klooster, die kon mededelen, dat zich opnieuw leden aangemeld hebben. De secretaris, de heer C. J. van Schalk wijk, las de notulen van de oprichtings vergadering. Bij een zaadfirma zijn monsters van alle 40 zaadsoorten aan gevraagd. De voorzitter van de nieuwe bond, de heer Smit, heeft op de eerste avond een praatje over vogels gehouden en hij zal opnieuw komen. De pespreking van het reglement le verde geen moeilijkheden op, zodat de voorzitter al spoedig met zijn vogel praatje kon beginnen. Het beveiligen van de vogels tegen katten is met een soort schrikdraad mogelijk en de voorzitter gaf de toe zegging de leden die schrikdraad wil len aanbrengen behulpzaam te zijn. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zaterdag Valleivogels AB.D.C. B te 4 uur. Limvio aB.D.C. a te 4 uur. C.J.V.V.-welpenB.D.C.-welpen. Cobu Boys BS.E.C. A te 4 uur. S.E.C. aQuick a te 4 uur. Quick dS.E.C. b te 4 uur. S.E.C. c—C.J.V.V. d te 2.45 uur. Zondag P.V.C. 1—B.D.C. 1 te 2.30 u. B.D.C. 2Victoria 2 te 12 uur. B.D.C. 4Actief 4 te 2.30 uur. S.E.C.Maarssen 1 te 2.30 uur. S.E.C. 2—A.W. 2 afgelast. S.E.C. 3Quick 4 te 12 uur. S.E.C. 4Bilthoven 2 te 12 u. (2e veld). Hockey. Zaterdag Meisjes, Kampong B-Soest B te 3.30 uur. Jongens Kampong CSoest C. Zondag Dames, Voordaan 1Soest 1 te 1.30 uur. Voordaan 2Soest 2 te 1.30 uur. Soest 3Voordaan 3 te 12 uur (Birkstraat). Heren H.I.C. 3Soest 1 te 2.30 uur. Kampong 5Soest 2. Soest 3—-S.C.H.C. 9 te 2.30 uur (Schrikslaan). Tafeltennis. Zondag te Hilversum Ahoy a-Shot b. Ahoy bShot a. Ahoy cShot d. Ahoy dShot c. Handbal. Zondag B.D.C. 1Celeritudo 1 te 4.15 uur. B.D.C. 2Olympia 2 te 5.15 uur. Celeritudo aB.D.C. a te 12 uur. HUMANISTISCH VERBOND. „Het wezen van het geluk". Dit pro bleem zal worden behandeld aan de hand van de kerngedachten in de Indische filosofie (theorie van Karma en Reïnkarnatie en het Boeddhisme.) HEROPENING IJZERHANDEL VAN DE WITTE. Woensdagmiddag is ijzerhandel v. d. Witte heropend na de gedaantever wisseling van de zaak, waarin de heer P. v. d. Witte bijna 30 jaar Soest van ijzerwaren, luxe- en huishoudelijke ar tikelen en speelgoed voorziet, had on- Het is mij bekend, dat er in onze ge meente velen zijn, die met gemengde gevoelens het berichtje hebben gele zen, dat een bekende bouwonderneming een plan heeft ingediend voor de eerste „hoogbouw" in ons dorp. Zij vrezen namelijk, dat met de hoogbouw het „landelijke" uit onze gemeente zal verdwijnen. Nu ben ik daar persoonlijk niet zo bang voor, maar dat komt misschien omdat mijn opvatting over „landelijk" afwijkt van de uwe Ik ben er van overtuigd, dat de plan ning van flatgebouwen in onze ge meente bij onze Wethouder en Ge meentewerken in goede handen is. Het zal hier heus niet zo worden, dat we hier of daar tegen een flatgebouw oplopen op een plaats waar zo'n ding niet hoort. Op speciale plaatsen in on ze gemeente geprojecteerd kunnen zij sieraden worden en ik geloof niet dat we hoeven te vrezen, dat wat onder „landelijk" wordt verstaan, verloren zal gaan. Bij onze bezwaren tegen hoogbouw, die uiteraard min of meer steekhou dend wel bestaan, moeten we wel in het oog houden, dat, willen we ooit uit de ellende van de woningnood komen, de verdiepingsbouw, ook op het plat teland, de enige oplossing zal zijn, of we het ideaal vinden of niet. Er zijn nog wel andere oplossingen, maar dan moeten we denken aan semi- permanente bouw en daar moeten de mannen, die het in de woningbouw voor het zeggen hebben, niet veel van heb ben. Daarom praten we daar maar niet meer over. Wanneer de berichten juist zijn, dan is het eerste soester flatgebouw aan de Burgemeester Grothestraat de eerste van een hele serie, die daar een „hoog- bouwbuurt" gaan vormen. Ik ben er nog niet achter gekomen wat het precies gaat worden, of het koop- dan wel huurflats worden, maar hoe ook, het zal ruimte geven. En wanneer dan „aanstonds" ook in het Lazarusbergplan schot gaat komen, hebben krantenschrijvers binnenkort geen aanleiding meer met vergelijken de cijfers aan te tonen, dat we in Soest wel een beetje achteraan komen op het terrein van de woningbouw. Maar eerst moeten we dat natuurlijk waar maken. H. OEKMAN. dergaan. Het was geen officiële heropening, maar een prettige gelegenheid kennis te ma ken met de verfraaide winkel, die van vrij donker zeer licht geworden is en die de indruk wekt veel groter ge worden te zijn. Voor de heer v. d. Witte en zijn me dewerker, de heer J. Verlinden, is dit zeer zeker het geval, want de heer F. v. d. Berg, die het interieur grondig herzag, heeft met de ruimte gewoe kerd en daardoor veel opbergmoge- lijkheden geschapen. Toch is hierdoor het aantrekkelijke van de winkel niet geschaad, want frisse maar neutrale kleuren leiden de aan dacht niet af van de artikelen en voor de klant wordt de keuze in deze winkel met showroom-voordelen vergemakkelijkt. De etalages zijn zoveel mogelijk open gehouden, zodat men ook van buiten af een goed gezicht heeft op alles wat de winkel te bieden heeft. Naast gereedschappen voor de man en huishoudelijke en luxe artikelen die de vrouw meer interesseren, komen de kinderen ook aan hun trek, want het speelgoed is eveneens zichtbaar uit gestald en vitrines en open kasten hou den niets verborgen. Etalage en winkel vormen een smaakvol geheel en heel handig zijn de grote rolladen zo aan gebracht, dat ze onder de etalage ver dwijnen, zodat deze ruimte eveneens benut wordt. Voor de knutselaar en de man die altijd alles zelf opknapt zijn daar de handige bakjes, waarin alles te vinden is en de ladenkast met gereedschap heeft op ieder vak het voorwerp dat zich in de Ia bevindt, dus de klant hoeft geen betoog te houden over het werktuig dat hij wenst, maar kan het aanwijzen. Een maand is er gewerkt aan deze gedaanteverwisseling, maar wie in de winkel kwam heeft hiervan betrekke lijk weinig gemerkt, omdat alles in de werkplaats gereed gemaakt werd en 's avonds geplaatst. Bloemen, fruit en vele gelukwensen kenmerkten deze dag, die de Soester middenstand opnieuw met een mo derne zaak verrijkte.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1