SOEST SOESTERBERG IN DE HOEK. DINSDAG 12 MAART 1957. 35e JAARGANG no. 20. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTBAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 BONTE AVOND IN EEMLAND. Na de vele amateur-avonden, die door de heer A. G. Terhorst in de zaal van restaurant Eemland georganiseerd zijn, vindt morgenavond (woensdag) het op treden van een Boskoops gezelschap plaats, dat zal afgewisseld worden met het optreden van amateurs. De Boskopers komen met 12 man; de Maluku-showband met zang van Ria Kerbergen en Joop Koster, hammond organist Jacques Nieuwensteeg, Die Alpensanger, The Prairie Singers, The sunny side combo, Riet v. d. Heuvel, Dorien van Dijk, Chris de Bruin en Jan de Bruin, het akkordeon-duo Jack en Nick, muziek, sketches en confe rence. Er komen amateurs uit Zeist (zang trio), Huizen (akkordeoniste), 'n school- orkest uit Soest, The West Boys uit Soest, een zangduo uit Hilversum en een goochelaar. Het zal de laatste maal zijn dat de heer Terhorst een dergelijke avond or ganiseert, want na 25 jaar houdt hij er mee op, omdat zijn werkzaamheden hem geen tijd laten. Deze afscheids avond zal een goed besluit zijn van een kwart eeuw kleinkunst-aktiviteit. OVERLEG GEWENST. Donderdagavond opende P.V.O. met veel fanfares een fancy-fair om het instrumentenfonds te spekken. Vrijdagavond opende E.D.O., de jonge korfbalverniging. eveneens een fan cy-fair en zij deed dit evenmin alleen uit naastenliefde. Als P.V.O. de fancy-fair ergens in de buurt van Baarn gehouden had en E.D.O. ergens bij Birkhoven, dan zouden er vele kilometers afstand tus sen deze beide feestelijkheden geweest zijn, maar nu zat de een in Eemland en de ander in gebouw St. Josef, dus een afstand van enkele honderden me ters. Voor beide verenigingen was dit niet zo prettig. Enkele weken geleden was er een to neeluitvoering, een zanguitvoering, een lezing en twee vergaderingen, en dat alles op 1 avond. Ook niet aan te be velen. Op een andere andere avond werd een lezing voor de Volksuniver siteit gehouden en al spoedig bleek, dat er weinig belangstellenden zouden komen, want De Plankeniers traden ook op in een andere zaal. Deze dingen zijn niet altijd te voorko men, maar met wat meer overleg kan er in dit opzicht toch veel verholpen worden. Vroeger is al eens aan verenigingen de gelegenheid geboden aan het verkeers- huis bekend te maken wanneer en waar een vergadering of uitvoering gehouden zou worden. Het werd geen succes en iedere vereniging blijft de kans op concurrentie houden, welke met wat meer overleg voorkomen kon worden. NIET UITGEKEKEN. De 13-jarige D. v. d. W. reed op zijn fiets op de Soesterbergsestraat en toen hij bij Garage Kooy de Birkstraat opreed keek hij wel naar rechts maar niet naar links en van die kant nader de de motorrijder W. T. M., die de jon ge fietser probeerde te ontwijken, maar net zijn voorwiel raakte, zodat motor rijder en fietser vielen. Schaafwonden, fiets vernield en motor beschadigd. Ds J. CRAMER OVERLEDEN. Ds J. Cramer, emeritus-predikant te Soest, is in de leeftijd van 84 jaar overleden. Ds Cramer werd 30 april 1872 geboren en op 29 januari 1899 werd hij als predikant van de Ned. Herv. Kerk te Hoenderloo in het ambt bevestigd. In 1906 ging ds Cramer naar Tiel en in 1916 naar Raalte. In deze ge meente werd hem op 2 augustus 1937 emeritaat verleend, waarna ds Cramer zich in Soest vestigde. INTERCLUB-ONTMOETING TEMPO. Zondag werd de vierde rit van de in- terclubontmoeting Pedaalridders-Ade laar-Tempo verreden. Er startten 19 juniores voor 12 ronden (20 k.m.) en onder hen bevonden zich Menze v. d. Broek, Adri v. d. Burgt van Tempo. Het werd een levendige wedstrijd. Na enkele ronden demarreerden de Ade laarleden W. Kerkhof en A. Kerhof en de anderen konden niet meekomen om dat in het peleton geen samenwerking was. A. Kerkhof werd winnaar in 27,45 minuten. Adri v. d. Burgt werd vierde op 200 meter van de winnaar en Men ze v. d. Broek werd niet geplaatst. De A- en B-klassers startten voor res pectievelijk 30 en 28 ronden (48 en 45 k.m.). Er waren 9 A-klassers, waaronder Ger- rit Ruttenberg en Piet v. d. Broek en 18 B-klassers, onder wie Bep Kriek en Jaap v. d. Burgt. Gerrit Ruttenberg had in de eerste ronde al kettingpech. Hij probeerde zijn achterstand moedig in te lopen en scheen aanvankelijk te zullen sla gen. Vier renners trokken er echter tussen uit en Ruttenburg moest terrein prijsgeven. Pas in de 23e ronde werd hij gelapt door dit viertal, dat bestond uit dé Adelaar leden P. v. d. Linden, B. Lute, A. Damo en N. Lute. Verschillende renners probeerden te genover dit viertal hun achterstand te niet te doen en onder hen bevonden zich steeds Tempo-leden, maar zij wer den steeds door het peleton terugge haald. Tenslotte wist Bep Kriek een ronde of acht voor het einde weg te komen en zodoende de derde plaats van de B-klassers te veroveren en te be houden, ondanks het verzet van het peleton. Bij de A-klassers won P. v. d. Linden (48 k.m. in 1.14.44). 2. B Lute. 3. Jan Schans. 4 Piet v. d. Broek. 5. Aart Drost. 6. Gerrit Ruttenberg. B-klassers 1. A. Damo (45 k.m. in 1.10.09). 2. Nic Lute. 3. Bep Kriek. Jaap v. d. Burgt werd achtste. EERSTE KIEVITSEI. Gisterenmiddag om half twee hebben twee friese jongens uit Oudega een groot moment beleefd, toen zij met de burgemeester van hun woonplaats aan H.M. de Koningin het eerste kie vitsei, dat in ons land gevonden is, mochten aanbieden. Het waren de tien jarige Sipke Buma en de elfjarige Broer Adema. die dit eerste ei vonden. HET WEZEN VAN HET GELUK. Het hoofdbestuurslid van het Huma nistisch Verbond, dr Kwee Swan Liat, heeft zondagmorgen voor de leden van de gemeenschap Soest-Baarn ge sproken over het wezen van het geluk. Ieder mens houdt zich met het ge luk bezig en in het nederlands spraak gebruik kennen wij het „gelukkig zijn" en het „geluk hebben". Velen hebben zich reeds het hoofd gebroken over het wezen van het geluk en in het bijzon der met het gelukkig zijn, een hogere vorm dan domweg geluk hebben, die zich kenmerkt door het gevoel dat in ons iets verwezenlijkt wordt. Tweeduizend jaar voor Christus hiel den aanhangers van Hindoeïsme en Boedhisme zich reeds bezig met het probleem van het geluk. Waarom loopt het de één in alles mee en de ander niet. Waarom wordt iemand geboren als lid van de Brahmanenkaste en een ander als een toekomstige ploe teraar bij de Soedra's, de armste klas se, waartoe hij zijn gehele leven zal moeten behoren Deze ongelijkheid vroeg om een antwoord en door Jo den en Christenen is dit antwoord ge geven. De mens heeft geen gelijke kansen en ook niet het recht daarop, want alles wordt bepaald door Gods gerechtigheid. Deze gedachtengang wordt in het Nieuwe Testament doorbroken door de belofte dat Christus deze Goddelijke gerechtigheid door zijn leven en sterT ven zal verzachten. Het antwoord van de Indische den kers is in wezen geheel verschillend van de Joods-Christelijke gedachte. Hier geen zonde, waardoor het recht op gelijke kansen verbeurd is, maar een absolute rechtvaardigheid als wet van oorzaak en gevolg, waaraan ieder onderworpen is. De wet van karma houdt in, dat ieder die iets doet hiervoor vergelding zal ontvangen in de vorm van beloning of straf. De beloning schenkt goede kansen en de straf kwade. Het lot dat men thans heeft is te danken of te wijten aan de daden uit een vroe ger leven, want de reïncarnatie wordt als een werkelijkheid gezien. In dit telkens terugkerend leven zit een evolutie; van plantaardig naar dierlijk, van dierlijk naar menselijk, van menselijk naar bovenmenselijk en tenslotte kan men zoveel wijsheid ver gaard hebben, dat men tot volledig be grijpen zal kunnen komen van datgene wat nu duister schijnt. Hierin zit een belofte en een aanwijzing tot een goed leven. Voor ons moet gelden dat het niet zo heel belangrijk is, dat de kansen niet gelijk zijn, mits men de kansen die zich voordoen weet te benutten, want het blijkt vaak, dat de één veel meer uit de kansen die geboden wor den weet te halen dan de ander. Men merkt dit vaak bij zwaar-gehandicap- ten, die nog bijzonder veel van hun leven weten te maken. Ieder moet streven naar het opbou wen van het eigen geluk. Omdat dit voor vele aanhangers van het Hin doeïsme en Boeddhisme een te vage belofte inhield en te weinig troost bood, neemt het lijden van de men sen bij deze godsdiensten een grote plaats in. De zin van het lijden vormde de stu diebron voor velen. Boeddha zelf kwam tot de overtuigin?, dat men niet al leen moet inzien wat het is, maar ook hoe het is en dat men het moet nemen zoals het is. Or>s filosoferen over het leven versluiert en deze sluier moet doorbroken worden. Zoals het is moet het aanvaard worden. Uit het begrip, dat geluk niet ^ogelijk is zolang anderen ongelukkig zijn, ont stond de sociale vorm van het geluk, die vooral in deze tijd\de aandacht vraagt. De gedachtengang van de Boeddhisten biedt veel aanknopingspunten met het Humanisme. Onze menselijke vermo gens moeten zelf werken aan de vor ming van het eigen geluk, waarbij men zich echter niet blind moet staren op de kansen als gelegenheden, die vol ledig uitgebuit moeten worden. Het leven aanvaarden zoals het is en het geluk opbouwen op de wijze die binnen ons bereikt ligt. De levenskan sen zijn inderdaad niet gelijk, maar voor ieder ligt er de kans gelukkig te zijn, mits hij hetleven zo weet te aanvaarden als het zich aan ons voor doet. SUBSIDIE SPORTVERENIGINGEN. Er heerst hier en daar misverstand over de subsidieregeling voor de sport verenigingen, die op 12 December 1956 in de vergadering <üan de gemeenteraad werd vastgesteld. Op de begroting voor het jaar 1951-werd hiervoor een bedrag van 6000.- uitgetrokken. De uitvoering van deze regeling kan echter pas ter hand worden genomen als de begroting is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht, want eerst dan is de gemeente gerechtigd de uitgetrokken gelden in derdaad uit te keren. Zodra de goed keuring is afgekomen en de regeling kan worden toegepast zullen de sport verenigingen bericht ontvangen. ZONNESTRAAL-N.V.V.-COLLECTE. De gezamenlijke collecte bracht in to taal op 759.36, waarvan 164.41 in Soesterberg werd gecollecteerd. De negen collectanten, die het gepres teerd hebben zo'n bedrag bijeen te brengen, komen een extra woord van dank toe, in het bijzonder mevr. v. Eg- dom, die alleen 108,76 ophaalde en de heer en mevr. Stoltenburg, die sa men 140.12 bijeen gaarden. Al met al is het ondanks dat het publiek en de collectanten „collectemoe" zijn toch nog meegevallen. Aan alle gevers wordt dank gebracht. GEEN SPREEKUUR. De burgemeester is verhinderd woens dag 13 maart a.s. zijn wekelijks spreek uur te houden. MOTOR BOTST OP AUTO. Op de Van Weedestraat passeerde een motorrijder een achttal auto's, die ach ter elkaar reden. De laatste van de rij sloeg de F. C. Kuyperstraat in toen A. J. B. uit Amsterdam op zijn mo tor naast hem reed en er ontstond een botsing waarbij auto en motor bescha digd werden. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 237 biggen van 40.- tot 55.- en 13 drachtige zeugen van 250.— tot 350.—. Op de de eiermarkt werden aangevoerd 22.500 stuks. Hoendereieren van ƒ9,50 tot ƒ11,75. Middenprijs 10,50. Prijs per k.g. 1,72 op basis 61 gram. KLEINE BRANDSTICHTERS. Op de Foekenlaan ging 400 m2. heide verloren, dat door jongeift' aangestoken werd. Wandelaars blusten voordat de brandweer gearriveerd was en met nablussen begon. Direct na terugkomst aan de garage moest weer worden uitgerukt voor een brand aan de Van Weedestraat. Daar lagen hoogstens 1 m. van een schuurtje en 10 meter van het huis van V. v. O. takkenbossen en af braakhout en ook hier hadden jon gens de hand in 't brandje dat ontstond. FANCY-FAIR E.D.O. De jeugdige korfbalvereniging E.D.O., die als vereniging onder de naam „Op eigen vleugels" gestart is, heeft vrij dag, zaterdag en zondag een geslaagde fancy-fair gehouden met vele bezoe kers, die vele kansen konden wagen bij tric-trac, treksport, hengelen, ring- werpen, schieten op bewegende doe len, schijfschieten, paardenrennen, naam raden, steekspel en rad van avontuur. VEILIG VERKEER. De Soester Politie Sportvereniging en de vereniging Soest van het Verbond voor Veilig Verkeer belegden een film avond in restaurant Eemland, waar voor minder belangstelling was dan verwacht mocht worden. De heer H, G. Scholtmeijer sprak het welkomstwoord, waarna de heer Snij der van The General Tire and Rubber- company-Holland N.V. wees op het belang van de rijvaardigheid om tot veilig verkeer te geraken, maar ook op de hoedanigheid van het materiaal en niet in het minst de banden. In 1841 werden voor het eerst ban den om een fiets gebruikt, maar ze voldeden slecht. Dunlop kwam in 1869 met de luchtband voor de fiets en bij de Grand Prix voor auto's in 1894 lanceerde Michelin de luchtband voor auto's. In deze Grand Prix reden 40 wagens mee. Er hoefde slechts 30 k.m. te worden afgelegd, maar voor dit korte traject hadden de 40 auto's samen 2000 banden nodig. „Waarom risico's nemen" was de titel van de eerste film, die huiveringwek kende ongelukken liet zien als gevolg van het rijden met slechte banden. Zeer overtuigend werkte de vergelijking van de botsing tussen twee auto's, die ieder 70 k.m. rijden en de val van een auto van de 15e verdieping van een wol kenkrabber. In beide gevallen bleek de ravage even groot. Een film over de Alpenrally 1955 liet zien wat in de moderne tijd door kun dige rijders van het materiaal gevergd kan worden. Na de pauze werd de interessante film „Nederland, land beneden de zeespie gel" gedraaid en tot besluit een klucht met Abbott en Costello als auto-akro- baten. De heer Scholtmeyer dankte de heer Snijder na afloop voor zijn medewer king. BIDSTOND VOOR HET GEWAS. Donderdagavond, 14 maart a.s., wordt in de Chr. Geref. Kerk aan de Ju- lianalaan een bidstond voor het gewas gehouden. Voorganger is ds M. Vlietstra van Eemdijk. SHOT—NIEUWS. In de afgelopen week werd de compe titie van de afdeling 't Gooi afgeslo ten. Nu vragen de diverse promotie- en degradatiewedstrijden de aandacht. Dit zijn wedstrijden, die altijd een bij zondere spanning met zich meebrengen. Ook voor de vereniging Shot. Dit geldt echter niet voor het eerste team, dat zich, via 2 overwinningen, opwerkte tot een uitstekende vierde plaats op de ranglijst. Shot besloot de eerste helft van de com petitie met slechts vier winstpunten, maar in de tweede helft kwam het team versterkt uit en er werd slechts 1 ne derlaag geleden. In de voorlaatste wedstrijd wees Shot 1, na zware strijd, Quick 3 met 6-4 terug, terwijl zaterdag j.1. Chefana door een 8-2 zege van de vierde plaats werd ver drongen. Geen slecht resultaat voor het in de eerste klas debuterende Shot. Shot 2 besloot de competitie met een 9-1 zege op Huizen, zodat er een be slissingswedstrijd tegen U.B.T.V. 7 noodzakelijk is om uit te maken wie de sterkste is van de afdeling. In Hilversum won Shot 2 met 6-4. Thuis werd echter met 3-7 verloren, zodat vrijdag a.s. een spannende strijd in Baarn tussen Shot en U.B.T.V. te verwachten is. De andere uitslagen zijn Quick 7Shot 3 64. Victoria 3—Shot 4 10—0. Victoria 5Shot 5 46. Shot 6Chefana 6 64. Ahoy aShot b 55. Ahoy c Shot d 73. Ahoy dShot c 82. AUTO-ONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP. In de nacht van zondag op maandag, ongeveer 2 uur, naderde er uit de richting Amersfoort op de Amersfoort- sestraat, even voor de woningstichting Zaterdagmiddag stond ik met enige Soesters te kijken naar onze P.V.O., die zich in vol ornaat, zonder over drijving keurig marcherend, een pit tige mars spelend, opweg begaf naar haar fancy-fair, die zij in Eemland hield. Zoals wij daar stonden waren we er allen een beetje trots op zo'n gezel schap in onze gemeente rijk te zijn. Dat leverden we 'm toch maar even tjes in Soest. Toch bleek, dat er van ons gezelschap maar één was, die daadwerkelijk iets deed, om onze gemeente de P.V.O. rijk te doen blijven, want de rest komt op de donateurslijst niet voor. Wel een beetje beschamend, maar toch niet vreemd, want wanneer we van alle verenigingen, waarvan we menen dat we ze niet kunnen missen, ondersteunend lid worden, kunnen we wel een aparte loonronde aanvragen. Wanneer we hier dan nog bij rekenen, dat de doorsnee nederlander zich niet graag tot iets verplicht, al is het doel nog zo mooi, maar wel spontaan geeft wanneer dit nodig is, is hiermee wel de te kleine donateurslijst van P.V.O. verklaard, maar daar schiet zij niets mee op. Het P.V.O.-bestuur is nuchter genoeg om te weten, dat voldoende donateurs een vrome wens zal blijven, ondanks de grote populariteit die zij in de gemeente geniet en die zij zich ver wierf door altijd klaar te staan om elk beetje bijzondere gebeurtenis met haar muziek op te luisteren. Nu is het idee dat ik zaterdagmiddag kreeg helemaal niet origineel, maar daarom hoeft het nog niet minder doel treffend te zijn. Het is altijd de kunst geweest om de mensen op het juiste ogenblik de cen ten uit de zakken te kloppen en zo'n ogenblik was het zaterdagmiddag. Deze keer liet P.V.O. de kans schieten, maar ik ben er van overtuigd, dat, wanneer zij twee zaterdagmiddagen per jaar door ons dorp marcheert en hier en daar, op een strategisch juist punt, een kleine halte houdt met muziek en dan gedurende de mars en de halten voldoende jongelüi met bussen laat rondhuppelen, de permanente geldnood een einde kan nemen. Goed aangepakt en aangekleed lijkt het mij, dat onze P.V.O. de kwarties en dubbeltjes in voldoende mate uit de zakken der Soesters zou blazen. En komt U nu niet vertellen dat dit niet „waardig" is, want er gebeuren gekkere dingen. H. OEKMAN. „Ons Belang", een personenauto waar in vier personen gezeten waren. Op nog onverklaarbare wijze is deze auto van de weg geraakt en tegen een boom gereden, waarbij de be stuurder, de 30-jarige heer Loots uit Huis ter Heide, op slag werd gedood. Het stuur van de auto was hem in de borst gedrongen. De mede-inzitten den, zijn echtgenote en zijn vriend en diens vrouw, de heer en mevr. Hart- sen uit Apeldoorn, werden zwaar ge wond en moesten naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" worden overgebracht. Het echtpaar Hartsen bekwam een her senschudding. VICTORIA WON VAN SOESTERBERG MET 4—1. Toen Victoria aftrapte, met de sterke wind in de rug, kwamen er al tal rijke aanvallen op het Soesterberg-doel, die de achterhoede handen vol werk gaven. De goed opgebouwde aanvallen van Soesterberg stuitten af op kee per Visser, die in zeer goede vrom was. Na een kwartier zette v. d. Linden, zo afgemeten voor, dat Bronkhorst on houdbaar inkopte. 10. Na een half uur volgde een fraaie Victoria-combinatie en weer was het Bronkhorst die onhoudbaar inkogelde. 20. Met deze stand brak ook de rust aan. Na een kwartier in de tweede helft ondernam v. d. Linden een snelle rush, waarbij hij op 25 meter een harde kogel loste en de bal in de hoek ver dween. 30. Na 20 minuten had Preusser succes met een krachtige kopbal uit een goede voorzet van v. Luin. 31. Toen de verdediging van Soesterberg wat te ver was opgedrongen, wist v. d. Linden op handige en snelle wijze te passeren en met een fraai, onhoud baar schot bracht hij de stand op 41. In deze stand kwam geen verande ring meer. Victoria had verdiend ge wonnen.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1