Passen en meten SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 15 MAART 1S57. 35e JAARGANG no. 21. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De moeilijkheden, waarin het kabinet verkeerde, zijn terzijde gesteld en na de kamerdiscussie van dinsdag neemt niemand meer het woord „kabinets crisis" in de mond. De motie Janssen, die een opdracht aan de regering inhield de middelen, nodig voor een geringe verhoging van de melkprijs, te bezuinigen op het staatsbudget, is in gewijzigde vorm door de regering aanvaard. En het gevaar van een nieuwe belastingverho ging schijnt van de baan. De motie tegen een blokkering van 50 miljoen als bijdrage van de ei- genaarslasten in de landbouw werd ver worpen. De regering ziet af van haar voornemen om waarborgen te schep pen, dat bij deblokkering de gelden voor onderhoud zullen worden besteed. De debatten hebben tot gevolg gehad, dat belangrijke oppositionele verlan gens, die uit de Kamer naar voren kwamen, zijn vervuld, dat er aan es sentiële bezwaren is tegemoet gekomen, zonder dat de regering zich tot heen gaan genoopt voelde. Ongetwijfeld is er na de kamerdebat ten een zekere verontrusting weggeno men bij de bevolking, maar of de toe stand gezond is, dat is een heel andere vraag. Er zijn wisselende kamermeer derheden, er zijn dubia; de K.V.P. ver klaarde te zijner tijd nader te zullen beoordelen of de financiële omstan digheden dwingen tot een blokkering van 50 miljoen als bijdrage van de eigenaarslasten in de landbouw. Ons bezwaar tegen de gehele gang van zaken is, dat de regering eerst met de portefeuilles heeft gerammeld en dat daarin door passen en meten een situatie werd geschapen, waarbij de Kamer haar wensen bevredigd kreeg en de regering toch haar bewind kon voorzetten omdat de zaak formeel ge red werd. Het beeld, dat de kamerdebatten heb ben te aanschouwen gegeven, was dat van een geenszins krachtige regering en zeer verschillende groeperingen van de partijen. Alleen door het vergelijk schijnt men de huidige problemen te kunnen oplossen, terwijl vitale lands belangen aan de orde zijn. Ieder kent het spook op de achter grond. Een kabinetscrisis zou leiden tot ten minste vier maanden van delibe reren. Opnieuw zou het politieke ge timmer moeten beginnen en de af doening van nijpende problemen zou worden gestuit. De loutere aanwezigheid van deze re gering is een essentieel element in het geding. De politieke toestand is zo, dat wij hebben te kiezen tussen deze regering en regeringsloosheid. Dit be seft de. Kamer en dit schijnt de rege ring, die de kabinetscrisis afwendde, eok wel in te zien. Men zou kunnen zeggen de kracht der regering ligt in haar zwakheid en die zwakheid is een gevolg van haar •nontbeerlijkheid. Zij moet compromis sen aanvaarden, of zij moet het land prijsgeven aan anarchie. Het is interessant de principiële hou ding van minister Hofstra in de eerste fasen van het debat te vergelijken met de situatie, waarin hij tegen het einde der discussies geraakte. De debatten over de bestedingsnota hebben ons opnieuw de ernst van de toestand, waarin wij verkeren, doen beseffen. Bij de vraagstukken die aan de orde zijn, doorkruisen elkander de economische en de politieke overwe gingen. Wil men de continuïteit van het bewind redden, dan kan men nooit kome tot een radicale oplossing. Een algemene samenwerking der politieke partijen, waarvan deze regering de vertegenwoordigster is, moet altijd lei den tot compromis. Wij mogen er gelukkig om zijn, dat de vermindering van de melkprijsverho ging zal worden gevonden door bezui niging van de eigen uitgaven en dat belastingverhoging verdwijnt, maar toch vinden wij de gang van zaken onbevredigend. een bezoek aan onze gemeente en op 20 april komen 60 bezoekers, die ken nis willen maken met de plaats, waar over de jeugd van het Westfalse Soest zo enthousiast was. TWEE SLACHTOFFERS NAAR „DE LICHTENBERG". Het 3-jarig meisje D. E. en de 69-jarige J. M. moesten gisteren naar „De Lich tenberg" vervoerd worden nadat zij het slachtoffer van verkeersongevallen geworden waren. Het meisje liep op de Nieuwe weg uit een tuin de rijweg op toen de motor rijder K. V. passeerde. Het kind werd aangereden en werd met een diepe hoofdvrond naar „De Lichtenberg" ge bracht. De motorrijder, die eveneens viel, werd niet gewond. TT.A A De heer J. M. kwam met een onver- V1' v"sllB 7a" JÏ A\ F' lichte handkar van de Ossendamwes ?e Rond Week de aktiviteit rondom de Soesterbergsestraat opriiden. Hii het tamboercorps dat thans over 5 werd aangereden door een' personen-j trommels 3 dieptetrommen en enthou- auto, bestuurd door J. K. uit Drieber- siaste leden beschikt,^ terwijl een over- Uit het jaarverslag van de heer N. L. Pouw bleek, dat er na afloop van 1956 428 leden waren tegen 470 in het voorafgaande jaar. De laatste tel ling is waarschijnlijk wat geflatteerd geweest. De 428 leden zijn als volgt verdeeld 70 seniores, 45 adspiranten, 245 juniores, 56 ballet en 12 grond- gymnastiek. Dit jaar zal voor Crescen do een belangrijk jaar worden door de uitwisseling me! Soest (Westfalen) en Overschie en de viering van het jubileum. Uit het gedegen en uitvoerig finan- tieel overzicht van jnevr. De Wit bleek, dat er een winst over 1956 van ruim 100 gulden is. De exploitatierekening van de gymnastiek wijst een verlies aan en de balletgroep bracht winst. SOEST NAAR SOEST. De duitse sportjeugd uit Soest (West- falen) heeft blijkbaar in haar woon plaats goede propaganda voor onze gemeente gemaakt na het bezoek van het vorig jaar, want op 13 april komt een bus met 40 duitse Soestenaren voor gen, viel en kreeg een gebroken enkel. Ook hij werd naar „De Lichtenberg" vervoerd. VERGADERING „DE ZWALUW" Voor de ledenvergadering van „De Zwaluw" onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Brakel, was slechts gerin ge belangstelling. De voorzitter bracht dank aan de he ren A. Snijders en W. Grift die de win- ter-kaartwedstrijden organiseerden. De heer V. Reijerse won de eerste prijs met 646 punten. De agenda van de afdelingsvergadering te Hilversum, die op 20 maart gehou den wordt, werd besproken. De heren J. v. d. Brakel en H. Kriek gaan als afgevaardigden naar deze vergadering. De tentoonstellingscommissie bracht verslag uit van de gehouden tentoon stelling en feestavond, die een batig saldo opleverden. De vereniging bestaat in 1958 veertig jaar en in de jubi leumcommissie werden gekozen Bv Roest, H. Reulen, H. Kriek en J. Breukelen. Lid van de commissie voor de Zonnestraal-vlucht zijn J. Ottens en B. Roest. Bij de bespreking van het' vluchtprogramma werd besloten tot 8 vitesse- en 5 fondvluchten. De tentoonstelling zal dit jaar op 14 december gehouden worden en de feestavond op 21 december. JAARVERGADERING CRESCENDO. De R.K. Gymnastiekvereniging „Cres cendo" bestaat op 8 december 25 jaar en gisteravond werd de algemene le denvergadering gehouden, waarbij de festiviteiten ter gelegenheid van dit jubileum ter sprake kwamen. In zijn openingswoord betreurde voorzitter F. de Rond het feit, dat van de 254 con vocaties die verstuurd waren, het re sultaat was, dat 5 van de 428 leden de moeite hadden genomen deze jaar vergadering bij te wonen. Voor het bestuur is dit niet alleen teleurstellend, maar ook grievend. Op de convocatie was de ouders van juniores en adspiranen de gelegenheid geboden deze vergadering bij te wo nen, maar geen van hen had het de moeite waard gevonden eens te komen kijken hoe het toegaat in de vereni ging waarvan hun kind lid is. Het be stuur. had gehoopt interesse te kunnen wekken voor de komende jubileum viering, maar de uitwerking was ave rechts geweest. Uit de notulen, gelezen door secreta ris N. L. Pouw, bleek dat het vorig jaar 19 leden de jaarvergadering be zochten en tijdens het lezen van de notulen en het behandelen van de in gekomen stukken kwamen nog 3 le den binnen, zodat 8 leden, 7 bestuurs leden, de geestelijk adviseur A. Pohl en het toekomstige bestuurslid, de heer E. van Dijk, aanwezig waren. Bij de ingekomen stukken was een dankschrijven van pastoor mgr A. G Smit voor het geschenk van Crescen do, aangeboden bij zijn 25-jarig pas toorsschap in Soest, een brief van V.V.V. waarin uitgenodigd werd tot een bespreking over het bloemencorso van 1957 en een schrijven van de sport verenigingen uit Overschie, die het vorig jaar hun afgevaardigden naar Soest stuurden en nu op het tegen bezoek van turners, voetballers en ta feltennissers rekenen. Het staat te bezien of Crescendo aan het bloemencorso zal deelnemen wan neer dit met een auto gebeuren moet, maar als het nieuwe tamboercorps en een groep kunnen deelnemen dan valt er veel voor te zeggen medewerking aan dit corso te verlenen. Zondag zullen in een bespreking te Overschie de bij zonderheden van het bezoek onder de loep genomen worden. slagtrom op het verlanglijstje stond. Namens de kascontrole-commissie ver klaarde de heer M. Smit, dat de finan- tiele administratie in orde bevonden was. De voorzitter deelde mee, dat hij om studieredenen zijn functie zal moeten neerleggen, hetgeen hem bijzonder spijt. Na lang aarzelen had hij dit besluit echter moeten nemen. Gelukkig had het bestuur in de heer E. van Dijk een candidaat voor het voorzitterschap ge vonden en hem voorgedragen. De heer M. Smit was van mening, dat hijzelf en niemand van de aanwezigen iets tegen de heer Van Dijk zou heb ben, maar dat het minder gewenst is iemand, die geen lid van de vereni ging is en deze niet kent tot voor zitter te benoemen. De heer Van Dijk had dit bezwaar zelf reeds naar veren gebracht, zodat eerst gestemd werd. over het eventuele toetreden als bes< uurslid. Allen ble ken hiervoor te zijp. De tweede stem ming gold de nieuwe voorzitter. Uit slag G. Schoonhoven 9 stemmen, E. van Dijk 4, N. L. Pouw 1 en 2 blanco, zodat de heer G. Schoonhoven voor zitter werd. Deze geloofde dat de heer Van Dijk meer capabel voor deze functie zou zijn, maar dankte de vergadering voor het vertrouwen dat in hem gesteld was. Mevr. Plekkepoel-Koelink en de heer A. Valk werden bij akklamatie her kozen, zodat de nieuwe voorzitter drie medebestuursleden kon verwelkomen, waarna hij de scheidende voorzitter dankte. Zodra de verdeling van de functies klaar is zal deze op het bord in de zaal bekend gemaakt worden. Het 25-jarig bestaan zal gevierd wor den met een receptie, een uitvoering en een feestavond voor de leden en de kinderen. Men hoopt een comité van aanbeve ling voor dit jubileum te kunnen in teresseren. Tot leden van de voorlopige feestcom missie werden benoemd P. v. d. Bre- mer en de dames De Rond-Simons, Dijkman, Rauch, Van Woerkom en Plekkepoel. De laatste heeft, met de heer Van Dijk, zitting als gedelegeer de van het bestuur en kapelaan A. Pohl zal geestelijk adviseur zijn. Het technisch deel van de avond zal vroegtijdig voorbereid worden al wordt niet gedacht aan 'n volledige gymnas- tiekuitvoering, maar een gevarieerde avond. CONCOURS HIPPIQUE. Dit jaar vindt het jaarlijkse concours hippique, georganiseerd door de Soes- ter Sportfederatie op 30 april (ko ninginnedag) plaats. Het is bedoeld als de opening van het paardensportseizoen }n ons land. Aan de parade op dit concours zullen 150 paarden deelnemen en bij de jeugd zal een der prinsessen meedingen naar naar de prijzen, waarvan 2 medailles door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard geschonken zijn. SPORTPROGRAMMA. Hockey. Zaterdag. Meisjes S.C.H.C. B-Soest B te 3.30 uur. Jongens Soest CS.C.H.C. G te 2.30 u. (Birkstraat). Om 2.30 uur wordt aan de Schrikslaan een gecostumeerde wedstrijd tussen twee Soester elftallen gehouden. Zondag. Dames Randwijk 2Soest 1 te 11 uur (om de kampioenstitel). Soest 2Be Fair 4 te 1.30 uur (Schrikslaan). Heren Soest 1Laren 6 te 11 uur (Birkstraat). Voetbal. Zaterdag Hamersveld AS.E.C. A te 4 uur. A.P.W.C. a—S.E.C. a te 4 uur. S.E.C. cQuick e.e. te 4 uur. Cobu Boys AB.D.C. B te 4 uur. Actief bB.D.C. a te 4 uur. B.D.C.-welpen 1A.P.W.C.-welpen 1 te 3 uur. H.V.C.-welpen 4B.D.C.-welpen 2 te 2.15 uur. Zondag K.V.V.A. 1-B.D.C. 1 te 2.30 u. B.D.C. 2Naarden 2 te 2.30 uur. B.D.C. 3Hilversum 5 te 12 uur. D.O.S.V. 3—B.D.C. 4 te 12 uur. Amersfoortse Boys 1S.E.C. 1 te 2.30 uur. Zebra's 2S.E.C. 2 te 12 uur. Amersfoortse Boys 4S.E.C. 3 te 12 uur. S.E.C. 4—A.P.W.C. 4 te 12 uur. Tafeltennis. Vrijdag: Shot 2—U.B.T.V. 7. Zaterdag Huizen aShot a. Shot bBuna b. Korfbal. Zaterdag K.V.S. 2Filo's 3 te 3.30 u. BRAND TIJDIG GEBLUST. Het zoontje van de fam. H. aan de Kolonieweg speelde in de schuur met lucifers en dit had brand tot gevolg. De brandweer rukte met groot ma teriaal uit en in tegenwoordigheid van de heer J. Roelofs, rijksinspecteur voor de brandweer in Utrecht en Noord-Hol land, werd het gevaar snel bezworen. Wel brandde de schuur uit, maar vijf konijnen konden gered worden. Van twee parkieten overleefde één de brand niet, maar het had erger kunnen zijn. VOORLICHTING MELKHANDELAREN. Door „Nutricia" is dinsdagavond een voorlichingsavond voor melkhandelaren gegeven in restaurant „Eemland". Er werd een film over het bedrijf getoond en na de pauze de film „Dans naar de vrijheid", handelend over het Hongaarse gebeuren in de laatste maan den van 1956. De heer J J. de Kooter van Nutricia sprak over dit bedrijf en over algemene bedrijfsvoering. JAARVERGADERING DUINKIKKERS. De Soester Zwemvereniging „De Duin kikkers" hield in hotel „De Schouw" de jaarvergadering onder voorzitter schap van de heer J. Elderman, die deze vergadering een mijlpaal in de geschiedenis van de vereniging noemde omdat het de vijfde was. De heer J. Elderman sprak over de oprichting van de vereniging toen er van alles niets was en de prestaties niets te betekenen hadden. Het vorig jaar was het lustrumjaar en daarin waren drie zeventallen kam pioen, hetgeen hoop voor de toekomst geeft. Het damesteam promoveerde naar het Walhalla van de zwemsport, de bond, hetgeen de kroon op het werk betekende. De voorzitter verheugde er zich over, dat er zoveel jongeren op de jaarver gadering aanwezig waren, want in de zwemwereld zijn het de jongeren, die voor de prestatie zorgen. Van de struc tuur van de vereniging weten zij ech ter meestal niets, dus een jaarverga dering betekent voor de jeugd het bij wonen van een cursus waar wat op gestoken kan worden. De secretaris, de heer J. Kruyff, was evenmin aanwezig als de notulen en het jaarverslag, zodat de voorzitter het woord gaf aan de penningmeester, die kon mededelen dat er een batig saldo' van meer dan 300 gulden in kas is. Het ledental van de vereniging is nog steeds stijgende en de gunstige financiële positie stelt de vereniging in staat de Wasserfreunde uit Soest (Westfalen) een waardige ontvangst te bereiden wanneer ze naar onze ge meente komen. Mej. Saskia Veenendaal somde in het verslag van de technische commissie de successen van .de zeventallen op. De dames, de heren en de meisjes werden kampioen, de jongens deden het wat kalmer aan, maar voor alle zeventallen zal het een zwaar seizoen worden. Namens de kascommissie deelde mej. N. v. d. Schoot mee, dat het finan cieel beheer niets te wensen overliet. In de plaats van de heer J. Kruyff werd de heer J. Klüen tot secretaris ge kozen. In de vacature mej. Wester- veld werd voorzien door het benoe men van mevr. Veenendaal-Lijftogt. De penningmeester, de heer D. J. Kat, werd herkozen en als opvolger van de heer W. Doove werd de heer Jac. Schut in het bestuur gekozen. Uit de belangstelling voor de flats, die in de Burgemeester Grothestraat gaan verrijzen en de wachtlijst, die is aan gelegd van reflectanten naar een flat in het Bejaardencentrum der Vrijzin nig Protestantse stichting „Braamhage", spreekt voldoende duidelijk het verlan gen, dat zeer vele ouderen zich een kleine, geriefelijke woning wensen, zon der de rompslomp van onderhoud etc., waar zij de hele dag druk mee zijn. Ik ben er intussen achtergekomen, dat de te bouwen flats in de Burg. Gro thestraat allen „koopflats" worden, met vrije vestiging voor kopers uit het gehele land. Als we de woningnood als nationale ramp zien, zijn er velen, die vinden, dat het niet veel uitmaakt of de op lossing in deze of gene gemeente wordt gevonden. We kunnen ons uiteraard op het standpunt stellen, dat iedere ver lichting van de woningnood welkom, dus goed is. Ik ben de laatste die dit zal tegenspreken. Toch zou het wel prettig zijn wan neer wij in Soest van de te bouwen flats in onze gemeente zelf ook een onmiddellijk resultaat zagen, hetgeen een vrome wens blijft wanneer de flats gekocht moeten worden, want we kun nen er dop zeggen, dat er weinig Soesters in die flats zullen komen. Ik hoop echter maar, dat ik nog niet alles weet en dat b.v. onze gemeente, daar de flats op gemeentegrond wor den gebouwd, heeft kunnen bedingen, dat, naast de koopflats met vrije ves tiging, een aantal beschikbaar komt als huurflats, die ingezetenen van onze eigen gemeente kunnen betrekken, zo als dit ook in andere gemeenten ge schiedt. Wanneer dit beding is gemaakt, zou het leuk zijn dit van gemeentewege te vernemen. Vele woningzoekenden, die het lachen zijn verleerd, zullen dan tenminste even glimlachen. H. OEKMAN. De heer F. Maris zal de plaats van de heer Klüen, die secretaris werd, in het bestuur innemen. De kascommissie voor het komende jaar bestaat uit de heren A. F. Ma- ris en C. v. d. Heiden. De redactie van „De Kwaker" wordt gevormd door mej. N. v. d. Schoot en de heren H. C. L. Meyer en G. Veenendaal. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld J. Elderman, voorzitter; G. G. Veenendaal, 2e voorzitter; J. Klüen, le secretaris; mevr. Veenendaal-Lijftogt, 2e secr.; D. J. Kat, penningmeester; en de heren Kraaykamp en Schut als leden. De technische commissie bestaat uit de dames S. Veenendaal en N. v. d. Schoot en de heren A. Kraaykamp jr„ R. Meyer en F. Maris jr. De voorzitter deelde mee, dat deze zo mer diverse zwemmanifestaties zullen plaats vinden en dat er een water- polo-tournooi voor dames en heren ge houden wordt. Bovendien zullen er jeugdwedstrijden zijn. Deze worden in samenwerking met de scholen gehouden. Het waterpolo-toernooi voor de dames zal worden gehouden als de Wasser freunde hier zijn. Wanneer dat zal zijn is nog niet precies bekend, maar in Duitse kranten werd 2-10 augustus genoemd. De onderlinge clubwedstrij den zullen dan ook gehouden worden. Er werd besloten een ploeg zwemsters of zwemmers naar Westfalen te zen den als de Soester sportafvaardiging eind juni naar Soest gaat. Selectiewed strijden zullen uitmaken wie hiervoor in aanmerking komen. De voorzitter herinnerde aan de grootse ontvangst, die de Wasserfreunde de Duinkikkers het vorig jaar bereid had den. Het zal voor de Duinkikkers als gastheren een hele toer zijn dit te beantwoorden. Het moet echter een week worden, die de gasten jarenlang in het geheugen zal blijven. Er werden voorstellen voor excursies gedaan. De voorzitter heeft 5 jaar lang tijd en moeite aan training van de club leden besteed en hij deelde mee hier mee graag door te zullen gaan, maar dan met assistentie, die hem gaarne verleend werd door de dames Veenen daal en v. d. Schoot en de heren Maris, Schut en Peek. Tot dusver werd er van de drie oefen avonden per week 1 gebruikt voor training en 2 voor wedstrijden, maar voortaan zal er 2 avonden getraind worden en er zal 1 wedstrijdavond zijn. Na de rondvraag sloot de voorzitter de goedbezochte vergadering.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1