Hoe zit dat? DERDE BLAD Verminderde Ziekenfonds premie voor 65-jarigen. MENINGEN VAN ONZE LEZERS. SOEST SOESTERBERG VEILIG VERKEER. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 15 MAART 1957. Het is ons gebleken, dat velen nog niet op de hoogte zijn van het bestaan van de ziekenfondsverzekering voor bejaar den. Wij zullen deze verzekering, die van groot belang is voor hen die ou derdomspensioen (het bodempensioen) genieten, daarom eens nader bekijken. Zoals wij reeds eerder hebben geschre ven is de verplichte ziekenfondsver zekering voor hen die van de Nood wet Ouderdomsvoorziening trokken, vervallen door de invoering van het Algemeen Ouderdoms-pensioen. Er is gezocht naar een verzekering, die kon voldoen aan de eisen die hieraan ge steld mochten worden, zonder andere categorieën onzer bevolking eveneens aan een goedkope ziekenfondsverzeke ring te helpen, omdat de nieuwe ouder domswet voor iedere nederlander geldt, dus ook voor hen, die over voldoende eigen middelen beschikken om zelf te kunnen zorgen voor voldoende genees kundige hulp. De oplossing is ten slotte gevonden in een verzekering voor bejaarden, die geldt voor allen, die een inkomen ge nieten van niet meer dan 3410. Zij die hieronder vallen kunnen zich laten inschrijven bij een ziekenfonds tegen verminderd tarief. Aanmelding nodig. De getroffen maatregel is vrijwillig, in zoverre dan dat men zich zelf moet aanmelden bij een erkend ziekenfonds. Men wordt dus niet automatisch zieken fondsverzekerde omdat men het bodem pensioen ontvangt. Het verplichte karakter van de ver zekering komt tot uiting in de bepa ling, dat de ziekenfondsen alle bejaar den die zich aanmelden en voldoen aan ondervolgende voorwaarden moeten aan nemen, zonder wachttijd en zonder uit sluitingsbepalingen. Het recht op geneeskundige behande ling gaat in op de eerste dag van de week, volgende op die waarin men zich als verzekerde heeft aangemeld. De geneeskundige verzorging en ver strekking zijn gelijk aan die van de verplichte verzekering. De leeftijd. Wie kunnen nu een bejaardenverze kering sluiten 1) mannen van 65 jaar en ouder. 2) ongehuwde vrouwen van 65 jaar en ouder. 3) gehuwde vrouwen van 65 jaar en ouder, wier echtgenoot de leeftijd van 65 heeft bereikt en die zelf een eigen inkomen genieten dat een nog nader vast te stellen bedrag niet te boven gaat. (Op dit ogenblik waarop wij dit artikel schrijven, is dit bedrag nog niet bekend.) 4) gehuwde vrouwen van 65 jaar en ou der, wier echtgenoot de leeftijd van 65 jaar nog niet bereikt heeft, indien deze vrouwen een uitkering genieten krachtens de ouderdomswet. Premievrije medeverzekering'. Voor premievrije medeverzekering ko men in aanmerking a) de echtgenote, zowel beneden als boven 65 jaar. b) alle kinderen beneden 16 jaar. c) alle studerende kinderen of invalide kinderen tot 27 jaar, behalve als deze groepen zelf een inkomen ge nieten, dat eveneens een nader vast te stellen bedrag te boven gaat. Verder zijn als algemene voorwaarden gesteld, dat a) de kandidaat verzekerde zijn woon plaats in Nederland heeft. b) niet verplicht verzekerd is ingevolge de ziektewet of op grond van een zekering valt (b.v. bij die in loon dienst zijnde, een tijdelijke uitkering krachtens de ongevallenwet ontvangt). c) het inkomen niet meer dan 3410,- bedraagt. De premie. De premie zal niet voor alle bejaar den gelijk zijn. Er is namelijk rekening gehouden met de draagkracht. Zo zijn twee inkomensgroepen onderscheiden n.1. verzekerden wier inkomen niet meer bedraagt dan 2400.- per jaa?., deze zullen een kwart van de werkelijk benodigde premie betalen, dat is voor 1957 0,55 per week. b) verzekerden met een inkomen van 2400,- tot 3410,- per jaar zij zullen de helft van de werkelijke premie moe ten betalen n.1. voor 1957 1.10 p. week. De premie is niet voor ieder dezelfde, dus kan het te betalen premiebedrag veranderen. Bejaarden met een inkomen van meer dan 3410,- kunnen, als zij willen zich vrijwillig verzekeren v.z.v. dat in komen het bedrag van 6000.- niet te boven gaat en moeten dan de gewone premie betalen, die niet overal gelijk is. Deze regeling is ingegaan op 1 januari 1957, zodat gegadigden die menen dat zij aan de hierboven omschreven voor waarden voldoen, zich spoedig moeten aanmelden bij hun ziekenfonds. TOESTAND LAANSTRAAT. De Laanstraat hier is een hopeloos geval, Vol 'kuilen en gaten, daarbij veel te smal, Wil men met de bus richting Amersfoort gaan, Moet men vaak eerst een tijd in het water gaan staan. Zo zijn er verschillende punten meer, Hoogst gevaarlijk met het drukke verkeer. Er is geen plaats meer voor wandelaar of fiets, Heren van de raad, het lijkt hier op niets. Alle hulde voor de chauffeurs van Tensen, Dat zijn acrobaten m'n lieve mensen, Als je ze de hoek van de Nieuwstraat ziet snijden, Alle respect, dat noem ik eerst rijden. Maar een ongeluk is niet altijd te verhinderen, Ach grijpt U dus in denkt aan de kinderen. CATH. SMITH. S.V.V. VOLLEYBAL. Het damesteam van de Soester vol leybalvereniging speelde de laat ste competitiewedstrijd van dit sei zoen tegen Ermelo. De Soester dames wisten deze wedstrijd in een over winning om te zetten, waardoor zij in deze competitie op de vijfde plaats zijn geëindigd achter Vios, Olympia, Spirit en Wilhelmina en voor Ermelo en Wil- helmina 2. De setstanden waren 15-12, 15-5 en 15-9. Het herenteam won in drie sets van P.S.V.A. Na "aanvankelijk achter gestaan te heb ben, brachten onze plaatsgenoten de eerste set met 1614 op hun naam. De tweede en derde set wonnen zij beide met 157. Ondanks de over winning was het van S.V.V.-zijde geen sterke wedstrijd en men blijkt nog steeds niet over de inzinking heen te zijn. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3, Soesterberg, zal het a.s. weekeinde de artsendienst waarnemen. FEESTAVOND VOLKSONDERWIJS. De afdeling Soesterberg van Volkson derwijs geeft voor haar leden, op za terdag 16 maart a.s., aanvang 8 uur, een feestavond in ,,Huis ten Halve". Medewerking wordt verleend door de toneelgroep van de afdeling Laren van Volkonderwijs. Opgevoerd wordt het blijspel „Drie mannen in de sneeuw". WANDELTOCHT 16 MAART 1957. Aan de wandeltocht op morgen (16 maart), die is uitgeschreven door de plaatselijke regelingscommissie Avond vierdaagse N.W.B., wordt wederom door een groot aantal wandelaars deelge nomen, o.a. door flinke groepen uit Soest, Zeist en Utrecht. Van Soesterberg doen mee de openbare school, de boskabouters en waarschijn lijk de sportvereniging „Laetitia". Ook hebben een aantal individuele perso nen ingeschreven. Ondanks het feit, dat de inschrijvings datum al verstreken is, bestaat er nog gelegenheid om zich tijdens de start, die om 15 uur bij Huis ten Halve plaats vindt, te laten inschrijven. MET DE CHINESE MUUR? de chinese muur is al zeer oud. Hij werd opgericht tegen de invallen uit het noorden, gedachtig aan het al even oude chinese gezegde „vrees de tijger in het zuiden niet, maar hoedt u voor de huishaan in het noor den". voor het grootste deel werd hij voltooid onder de regering van de be roemde keizer Tsje'in Sje Hwang-ti, die China op het einde van de 3de eeuw vóór Christus tot een eenheid smeedde. dit bouwwerk is met ontzagwek kende moeilijkheden tot stand geko men. Denken we ons eens in, dat het grootste deel over een ongast vrij en kaal bergland voert en door onbewoonbare gebieden, waar weinig of geen wegen waren om het ma teriaal aan te voeren. elk van de vele mijoenen steen blokken moest met veel moeite wor den aangevoerd tot op de ontoegan kelijke hoogten van soms wel 2000 meter boven de zeespiegel. Volgens de overlevering zou 1/3 van de valide bevolking bij de bouw van deze muur zijn ingeschakeld. men vorderde hiervoor mensen, Het eerste gedeelte van de over- steekmanoeuvre van deze voet ganger verliep uitstekend. Voor dat hij de weg begon over te steken, keek hij naar links. Op het midden verzuimde hij echter naar rechts te kijken. De aan rijding viel nogal mee, maar dat was uisluitend aan de oplettend heid van de automobilist te dan ken. De leer die uit dit geval getrok ken moet worden is dus bij het oversteken van een weg niet al leen met het verkeer van links rekening houden, maar ook op letten of er van rechts niets aankomt. die „last veroorzaakten", of „misnoe gen opwekten". Degenen, die dit zware werk niet gewend waren en de steen blokken niet konden hanteren, werden eenvoudig over de muur geworpen om niet teveel stagnatie te veroorzaken.* er wordt beweerd, dat de muur aan doden, leed en onkosten méér aan China gekost heeft, dan elke andere ramp, zodat het gezegde ontstond „De Chinezen zijn er nooit overheen ge komen, de Tartaren wél de chinese muur heeft een lengte van 2450 km en loopt van Sjan-kai-kwan in oost-China over de Kalgan-pas in het noordwesten van Tsje-li en de Je- men-pas in het noorden van Sjan-si naar de Tsjia-joe-pas in de bergen van Tibet. De hoogte varieert van 10 tot 12 meter. toen hij nog werkelijk als mili- taie versterking dienst deed, was hij voorzien van 25.000 torens en 15.000 uitkijktorens, waarvan naar schatting momenteel nog resp. 20.000 en 10.000 resteren. De inhoud van de stenen mas sa schat men op een 300 miljoen ku bieke meter.

Soester Courant | 1957 | | pagina 9