Burgemeester opent Bejaardencentrum „BRAAMHAGE" IN DE HOEK. DINSDAG 19 MAART 1957. 35e JAARGANG no. 22. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Zaterdagmiddag heeft mr. S. P. Baron Bentinck, burgemeester van onze ge meente, het prachtige bejaardencen trum „Braamhage", in tegenwoordig heid van velen, officieel geopend. Ruim twee jaar geleden werd de bouw van dit centrum opgedragen na vele jaren van voorbereiding en het over winnen van moeilijkheden die soms onoverwinlijk leken. Het mooie gebou wencomplex, dat een sieraad voor onze gemeente is, getuigt thans van het door zettingsvermogen van het bestuur van de Coöperatieve Vereniging voor Vrij zinnig Protestantse Bejaardenzorg „Braamhage" G. A.dat in niet afla tende ijver gewerkt heeft voor het bereiken van het ideaal dat dit jaar werkelijkheid geworden is. De president van de raad van commis sarissen, notaris M. van Veeren, ver welkomde de aanwezigen en in het bijzonder de burgemeester, het college van B. en W. en de directeur van ge meentewerken, de heer J. Th. van Noesel en zijn medewerkers, en vertegenwoor digers van regering en kerk. In 1952 vonden de eerste besprekingen plaats met het doel te komen tot de bouw van een bejaardencentrum in onze gemeente en enkele plaatsen die in aanmerking kwamen voor deze bouw werden bekeken. De burgemeester deed het voorstel van Braamhage en dat is het geworden. De gebouwen-com plexen die thans officieel geopend zou den worden, bewezen de juistheid van deze keus, want het bejaardencentrum ligt thans midden in de gemeente maar tevens op een van de mooiste plaatsen uit de omgeving. Alle besprekingen zijn op buitengewoon prettige wijze verlopen en moeilijk heden werden opgelost. Mochten er nog meer moeilijkheden te overwin nen zijn, dan hoopt het bestuur en de raad van commissarissen opnieuw op de medewerking van de gemeente te kunnen rekenen. Er is eveneens prettig samengewerkt met de architect, de aannemer en allen die met de bouw te maken hadden, zo dat na jarenlange arbeid thans het resultaat aan de gasten getoont kon worden. Mr. C. P. Tuk, voorzitter van het hoofd bestuur van de Nederlandse Protestan tenbond, prees de bejaarden gelukkig, die in een dergelijk tehuis een der meest waardevolle delen van het leven mochten doorbrengen. Het centrum was ontstaan door de ener gie, gewekt door de geest waaruit de stichters leefden. De geest van naas tenliefde en sociaal gevoel, die naast het werk voor het kind en voor allen die hulp nodig hebben, met Gods steun dit gebouw voor de bejaarden tot stand bracht. De vrijzinnig protestant neemt een ei gen plaats in en is van mening een eigen geluid te moeten laten horen. De bouw van het centrum is hiervan een uiting en na noeste arbeid van een kleine commissie is het doel be reikt. De weg tot dit doel is niet over rozen gegaan, maar er werd volgehou den. Niet in het minst door mej. Jolles en de heer Van Aken, die het leeuwen deel van de lange voorbereiding op zich namen en zich nooit tot pessimis me hebben laten verleiden ondanks vele en grote tegenslagen. In april 1955 werd de eerste paal ge slagen en in juni van dat jaar de eer ste steen gelegd, waarna gestadig voort gewerkt werd tot het gebouwencom plex geheel gereed was. Dank aan God paste allen, die zich verheugen over het grootse moment van de officiële opening. Nadat Ir J. J. Tuynenburg Muys, de architect, de sleutel overgedragen had, nam de burgemeester van Soest het woord. De dag van de officiële opening van „Braamhage" is niet alleen een feest dag voor het bejaardencentrum, maar ook voor Soest, dat zich met een der gelijk mooi complex verrijkt voelt. Een doeltreffende huisvesting van de bejaarden is noodzakelijk en het is verheugend dat het particulier initia tief en het initiatef van de kerk hier in zo'n grote rol speelt. De overheid verleent dan ook gaarne medewerking en de samenwerking tussen de ver eniging „Braamhage" en het Soester gemeentebestuur is bijzonder vrucht baar en prettig geweest. Soest draagt door dit bejaardencentrum haar steen tje bij om de woningnood te verlich ten en het huisvestingsprobleem te hel pen oplossen. Ook stedebouwkundig is Soest door de bouw verrijkt, want wie de situatie op Braamhage van 5 jaar geleden kent, kan zich niet voorstellen dat het alles in zo gunstige zin ver anderd is. Het is prettig dat de opening van dit bejaardencentrum in onze eenzijdig- economisch denkende tijd, waarin som mige de bejaarden als mensen beschou wen, die voor de samenleving van min der grote waarde geworden zijn, ge tuigt van medeleven met hen, die, na gestaan te hebben in de hitte van het leven, gekomen zijn tot de periode waarin gelegenheid is tot de verdie ping van het leven. Wij hebben behoefte aan de aanwezigheid van hen, die ons met hun wijsheid en bezonkenheid be ïnvloeden. Met de beste wensen voor het bejaar dencentrum verrichte de burgemeester de openingsplechtigheid door het ont hullen van een wandkleed, voorstellen de Naomi en Ruth, en namens B. en W. en het bestuur van onze gemeente werden twee lantaarns aangeboden, die de ingang tot de gebouwen verlichten. Mejuffrouw C. E. Jolles, voorzitster van het bestuur van de vereniging, dankte de burgemeester voor het ope nen van het gebouw en vroeg de aan dacht voor het wandkleed, dat o.m. de zinvolle spreuk „Ten tijde van de avond zal er licht wezen" bevat. Het kleed is vervaardigd door mejuffrouw Empthoven en zal een plaats in de hall krijgen. Mejuffrouw Jolles dankte voor de vriendelijke woorden, die tot haarzelf gericht waren, maar zij was van me ning, dat die het gehele bestuur moes ten gelden. Het was heerlijk geweest op deze wijze God en de medemens te mogen dienen. In grote dankbaar heid aanvaardde zij het gebouw en zij gaf de sleutel door aan mej. Van Zwet, de directrice, met de bede dat God haar steeds bij haar arbeid terzijde zou staan. Namens het hoofbestuur van de Ned. Prot. Bond bood mr. C. P. Tuk een schilderij aan en de Bouwkas Ned. Gemeenten stelde 2500.— beschikbaar, te besteden ten behoeve van het be jaardencentrum. De architect, Ir Tuy nenburg Muys, dankte allen, die door hun medewerking de bouw van het centrum mogelijk maakten, waarna de heer Hoogevest, de aannemer een klok aanbood als geschenk van architect en aannemer. Deze klok is ontworpen door de architect. Mevr. Mispelblom-Beyer sprak namens de raad van commissa rissen en bood geld voor tuinparasols aan. Mej. mr Klomp bood namens de centrale commissie van de vrijzinnige kerken een gezelschapsspel voor de bewoners van Braamhage aan. De heer W. G. van Zadelhoff schonk namens de afdeling Soest van de bouwspaarkas een croquetspel en de heer Van Zin deren Bakker, sprekend namens alle bewoners, bood een bankstel aan, dat in de hall geplaatst is. De heer Van Zinderen Bakker sprak zijn bewondering uit voor het optimis me dat mejuffrouw Jolles ondanks te genslagen had weten te bezwaren en hij sprak de verwachting uit, dat Braamhage steeds het prettige tehuis zou blijven, zoals de bewoners het thans kennen. Zijzelf kunnen hieraan medewerken door een soepele levens houding, die het verblijf in de laatste wachtkamer van het leven tot een aan genaam verblijf kan maken. Dienend leven, hulp en steun verlenen is in een gemeenschap, zoals in Braamhage woont, noodzakelijk. De heer Van Zinderen Bakker schonk het bestuur bloemen, rookwaren en chocolade als kleine attentie naast het grote geschenk dat het bankstel voor het tehuis betekent. Mevr. Noordhuis bood namens het personeel een keu kenklok aan en de heer Weeda, voor zitter van de afdeling Soest van de Ned. Prot. Bond, sprak zijn vreugde uit over het voorrecht dat een kleine gemeenschap als de Soester vrijzinning protestanten zo'n belangrijke instelling in hun nabijheid kregen. Het feit, dat de voorgangster van de Ned. Prot. Bond in Soest tevens voorzitster van Braam hage is, waarborgt een goed contact. De heer Weeda bood een gong aan. De.heer Sibrassen van de Centrale voor Maatschappelijk werk wees erop, dat het bestuur van Braamhage geen sti mulans behoefde te hebben voor het werk dat verricht was door het grote enthousiasme waarmee allen, die ge werkt hadden aan de totstandkoming van dit bejaardencentrum, bezield ge weest waren. Opzichter Slagman gaf enige interessante getallen die betrek king hadden op de bouw. Het bejaar dencentrum rust op 750 palen, waar van er 207 geheel van beton zijn. Voor de bouw werd ruim 88 ton beton ijzer gebruikt, 650 -ubieke meter grind, 585 ton cement, 1530 kubieke meter metselzand, 1200 Sikken kalk en in totaal 1 miljoen 84.000 stenen. Er wer den ruim 1000 deur- en raamkozijnen aangebracht. Ds Wethmar schonk aan mejuffrouw Jolles, namens df Stichting Sociaal werk, een lamp. Tenslotte dankte mej. Jolles allen en sprak -een dankgebed uit. Braamhage bestaat uit een verzorgings huis met 70 bewoners, van wie 9 man nen, en 4 paviljoens, Azalea, Clematis, Erika en Salvia, die voor 25 °/o door mannen bewoond worden. Het huis naast Braamhage is aangekocht om in gericht te worden tot dependance. De 4 paviljoens bevatten 64 woningen. Sinds half augustus van het vorig jaar zijn alle woningen .bezet en sinds 2 maanden zijn alle kamers in het ver zorgingshuis bewoond. Bestuur en leden (dit zijn meestal bewoners) van de Coöperative Vereniging „Braamhage", beheren samen het bejaardencentrum en de leden kunnen door koop van het woonrecht, waarbij de Bouwkas Ned. Gemeenten financiële steun ver leent, bewoner worden. Naar gelang van het woontype moet 1800.tot 4500.gestort worden en in de maandelijks te betalen bedra gen, variërend van 56.tot 105, zijn betaling van rente en aflossing, water, verwarming, buitenonderhoud en algemene kosten begrepen. Wie in het verzorgingshuis de maaltijden gebruikt betaalt 140.tot 230,— per maand voor eenpersoonskamers en 330, tot 385,— „^-^gy^nd voor suites. Voor dezelfde bedragen wordt men bij ziekte in de verpleegafdeling opgeno men en permanent verblijf hierin kost 6,50 per dag. Het centrum staat onder leiding van de directrice, mej. C. A. M. van Zwet, die bijgestaan wordt door een ver pleegster, een hoofd van de huishou ding, een hoofd van de ke.uken en een 15-tal verpleeghulpen en huishoudelijk personeel. Het bestuur van de coöperatieve vere niging bestaat uit mej. C. E. Jolles, voorzitster; dr U. P. van Ameyden, Zeist, le secretaris; P. N. van Aken. Utrecht, 2e secretaris; J. Wind, Utrecht, penningmeester en mevr. A. Vennik- Touw. Supervisie wordt uitgeoefend door de raad van commissarissen onder leiding van zijnpresident, notaris M. van Veeren. Voor de N.V. Bouwkas Ned. Gemeenten werd mr S. P. Baron Bentinck als commissaris benoemd. „Braamhage" is in gebruik genomen, officieel geopend en de grote belang stelling voor de bewoning van dit fraaie bejaardencentrum heeft het be stuur gedwongen de inschrijvingsmoge- lijkheid voorlopig te sluiten daar ook de wachtlijst vol is. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 236 biggen in prij zen van 40.tot 56. Op de eiermarkt werden aangevoerd 220.000 stuks. Hoendereieren van 9.50 tot 11,50. Middenprijs 10.65. Prbs per k.g. 1.75 op basis 61 gram. JAARVERGADERING P.V.O. P. V. O. heeft vrijdagavond de jaarver gadering gehouden onder voorzitterschap van de heer A. Hooft, die in het bij zonder de leden van de adviescommis sie, de heren J. K. de Bruin en Becke- ringh verwelkomde. De secretaris, de heer B. Overstege, las de notulen en het jaarverslag. Uit de financiële gegevens van penningmeester Lagemaat en het verslag van het uni formenfonds van de heer J. K. de Bruin bleek dat er het vorig jaar winst ge maakt is, maar aan obligaties en lening van de gemeente is er nog altijd een schuld die de bezittingen met 4900 gul den overtreft. Er moeten nog 555 obligaties uitloten, maar van de laatste 25 die uitgeloot zijn werd het geld door 24 obligatiehouders geschonken. Er werd 600,- uit de kas in het obligatiefons gestort. De heer F. Herni deelde namens de kas- commissie mede, dat de financiën klop ten. De voorzitter A. Hooft trad af en werd herkozen. A. Lüschen stelde zich niet herkiesbaar en de voorzitter dank te hem voor het vele werk dat hij als bestuurslid verrichtte. De heer A. Schalk wijk werd in zijn plaats bij akklama- tie herkozen. In de kascommissie na men zitting de heren Lüschen, Paerel en Herni. Tot onder-dirigent werd de heer A. Paerel gekozen. Er zullen deze zomer weer concerten gegeven worden maar op andere pun ten dan gebruikelijk en het licht in de bedoeling te concerteren in Soestduinen, op Braamhage en Colenzo, terwijl ruil- concerten met andere plaatsen gehouden zullen worden. Een commissie bestaan de uit de heren W. Lagemaat, H. Venema en Chr. Kenter zal een zomeravondfeest met eventuele ster tocht voor deelne mende muziekverenigingen organiseren. Al twee jaar deed Soest (Westfalen) P. V. O. een uitnodiging voor een be zoek toekomen en dit jaar zal de vereniging er heen gaan. Het duitse Soest betaalt de kosten en een commis sie bestaande uit de heren J. H. Paerel, J. K. de Bruin en A. Hooft zal de be sprekingen voeren. Het leerlingenvraagstuk werd lang be sproken. Wat diverse leden al indi vidueel deden voor leerlingen zal nu meer georganiseerd gebeuren en eens in de maand zal de leerling voor de dirigent zijn vorderingen moeten tonen. P. V. O. hoopt hiermede het corps over 5 jaar voldoende aangevuld te hebben. Acht leden stelden zich voor 't opleiden van een leerling beschikbaar. De heer Lüschen deed verslag van de fancy-fair, die geen financieel succes werd, want slechts 87 gulden bleef er over. Er was goed geholpen om deze fancy-fair tot een succes te maken, vooral door de jongeren, maar over het financieel resultaat kon niet geroemd worden. VERKOOP VAN GROND. Door de gemeente wordt de volgende grond verkocht 110 in2. aan de Lange Brinkwëg voor 275.aan W. C. Logtenstein; 74 m2. aan de Van Lenneplaan voor 200.aan H. van Doorn. DE B.B. IN OPMARS. Het gaat goed met de B.B. in Soest en opnieuw konden vrijdagavond in de commandopost op de Eng een 25-tal noodwachters door de burgemeester ge ïnstalleerd worden. Het gaat goed met de B.B., waarvan de plaatsen in de blokken thans voor 80 °/o bezet zijn, terwijl de burgemeester in de eerste raadsvergadering van 1956 moest constateren, dat de belangstelling voor Bescherming Bevolking in onze ge meente veel te wensen overliet. Toen had men pas 200 noodwachters terwijl er ongeveer 600 nodig waren. Er werd in het afgelopen jaar hard ge werkt door het plaatselijke hoofd, de heer J. van Leeuwen, die al zijn tijd aan de Bescherming Bevolking gaf. Hij werd hierbij gesteund door zijn me dewerkers, die eveneens de noodzaak van een sterke B.B. inzagen en 20 blok ken die Soest telt werden steeds be ter bezet. Een blokhoofd, een plaatsvervangend blokhoofd, 4 E.H.B.O.-ers, 6 redders, 6 brandwachten en 2 ordonnansen waren er per blok nodig en steeds meer blok ken werden vol geboekt. Nog een laatste kleine stoot en de Soester B.B. zal com pleet zijn. Nu hoeft niemand zich meer afzijdig te houden, want vele honderden plaatsgenoten gingen voor. De burgemeester sprak er zijn vol doening over uit, dat opnieuw een in stallatie kon plaats vinden van hen die het hun plicht achten in tijden van ge vaar en nood de medemens van dienst te zijn door georganiseerde hulp te verlenen. Het is een droevig feit, dat er een B.B. moet zijn, maar desondanks zullen de eensgezindheid en offervaardigheid, die getoond wordt door hen die zich aanmelden, winst betekenen. Dit aanmelden is echter niet het belang rijkste en het is bijzonder verheugend dat de belangstelling voor de cursussen stijgende is. De burgemeester sprak de verwachting uit, dat ook de nieuw-geïnstalleerden zich door trouw cursusbezoek grondig zouden voorbereiden voor hun taak. Als de nood aan de man komt dan zal Soest om te beginnen zelf z'n boontjes moeten doppen en zo mogelijk zullen pas later andere organisaties uit de kring te hulp komen. Samenwerking van gelijkgezinden zal tot succesvolle hulp kunnen leiden en deze gelijkgezindheid van de B.B.-ers blijkt uit hun aanmelding en het verheugen de feit dat er met enthousiasme voor de Bescherming Bevolking gewerkt wordt. In een landelijk weekblad is een hele schrijverij gaande naar aanleiding van een verhaal over een autorijder, die een hond onder zijn wielen kreeg en toen doorreed zonder zich om het lot van de hond te bekommeren. Het gedrag van de autorijder, aange nomen dat hij zich bewust was een hond te hebben aangereden, is te ver oordelen. De hond maakt wel zo'n deel van onze samenleving uit, dat stoppen om te zien wat er gedaan kan worden, het minste is wat men kan doen. Aan de andere kant is er met meer dere hondenbezitters niet te praten over wat zij hun honden wel en niet mogen laten doen. Misschien ook dat autorijders wel eens doorrijden omdat zij niet veel zin in een heibeltje of erger hebben. Veel hondeneigenaars zijn in hun ar gumentatie, wanneer het hun eigen hond betreft, vaak in hoge mate on redelijk en zien zelfs niet in, dat een hond niet op de rijweg hoort. Ook in onze eigen gemeente is vrijwel dagelijks te zien, dat auto- en motor rijders het leven van zich zelf en an deren in de waagschaal stellen bij het ontwijken van honden die los op de rijweg lopen. En om nog even op die „onredelijk heid" terug te komen. Vorige week ge beurde het in ons bloedeigen dorp, dat een autorijder op zijn eigen erf, z'n garage uitkomend, een houd aan tikte, die op z'n gemak, midden op het autopad, z'n behoefte deed. Waar om de hond niet wegliep, moet U mij niet vragen; dat weet alleen die hond. De eigenaar van de hond, die naar de daad van zijn hond stond te kijken of hij een wereldwonder zag geschieden, terwijl het hem blijkbaar ontging dat het niet volgens de goede vormen is een andermans erf te laten b'eVdïïën," ontstak in een hevige woede toen hij de overigens lichte aanrijding zag. Er volgde van zijn kant een wilde scheldpartij over autoproleten en zo en ware de blijkbaar verstandiger echtge note van de hondeneigenaar er niet op af komen rennen, dan had Klomp met zijn ambulance zeker de slotacte mogen spelen. Wellicht kan de vereniging voor Die renbescherming, naast het beschermen van dieren, bedoelde eigenaars van honden eens trachten bij te brengen hoe het eigenlijk hoort in een fatsoen lijke samenleving? H. OEKMAN. De heer G. v. d. Werf, het kringhoofd van de B.B. waaronder Soest resorteert, sprak zijn voldoening uit over het steeds snellere tempo waarin de installaties in Soest elkaar opgevolgd zijn. De B.B. gaat onder de bevolking leven en men vindt het nodig zich aan te sluiten. Niet omdat dit nu eenmaal zo hoort, maar met de opzet te kunnen helpen in tijden van nood. In de eerste plaats wordt hierbij aan oorlog gedacht, maar ook in vredestijd kan hulp nodig zijn en kan de B.B. ingeschakeld worden. Bij de februariramp in 1953 bleek dat velen graag hielpen maar zij misten vaak het vermogen doeltreffende hulp te bieden. De B.B. is er op gericht deze hulp in organisatorisch verband te leveren en daarvoor is de steun van allen nodig die zich aanmelden. De heer v. d. Werf bevestigde de woorden van de burge meester, die er op gewezen had, dat de nieuw-geïnstalleerden op de steun en de hulp van de leidinggevende figuren in de B.B. kunnen rekenen. Door de burgemeeester werden de vol gende personen geïnstallerd Telefonisten Soest-Z. mevr. Meerdink- Van Heezik, L. A. J. Gijzen, mej. B. M. van Tricht. Telefoniste Soest-Noord mej. E. B. Misbeek. Blok 18 mevr, Regnery-v. d. Hoek en R. K. Hilbrands. Blok 21 J. van Schie. Blok 24 H. E. J. Smit. Blok 25 Th. van Putten. Blok 26 Ir. J. G. F. Gijzen (plaatsverv. blokhoofd). Blok 28 J. C. Brouwer, A. M. Heeremans en W. Th. Kok. Blok 29; W. P. Hilhorst (blokhoofd), B. A. B. v. d. Pol en H. v. d. Pol. Blok 30 J. v. d. Mey, J. J. Plekkepoel, H. Werkhoven en R. Zandstra. Blok 33 mevr. Karssen-Suik en J. H. H. Kuypers. Blok 34 A. G. C. Boeschoten (plaatsverv. blokhoofd) en M. J. Driesen. Blok 35 E. v. d. Baan en A. J. J. de Rui ter. Na de installatie werd gelegenheid ge geven de commandopost te bezichtigen.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1