ONZE JEUGD. Van week tot week in Sonst. SOEST. VEILIG VERKEER. EV DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK - TELEFOON 2566 - POSTGIRO 126156 VRIJDAG 22 MAART 1957. 35e JAARGANG no. 23. Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Er is een geschrift gepubliceerd, waar in een kring van rectoren en direc teuren van amsterdamse instellingen van middelbaar en voorbereidend ho ger onderwijs zijn verontrusting heeft uitgesproken over het gemis van ernst en toewijding bij het verrichten van de schooltaak en het huiswerk door on ze opgroeiende jeugd. Omdat deze maan- roep uitgaat van de meest bevoegde en deskundige instantie mag hij niet worden veronachtzaamd. Terstond zijn de pennen aan het schrijven gegaan en is er een reeks van beschouwingen in de pers verschenen, hetgeen ongetwij feld in de bedoeling heeft gelegen van de opstellers der waarschuwing. Wie, met de amsterdamse deskundigen, zoekt naar de oplossing van de door hen gesignaleerde moeilijkheid, moet echter beraden te werk gaan. Het heeft geen zin alleen maar stenen te werpen naar de jeugd en klaagliederen aan te heffen over de ontbrekende mede werking in de gezinnen. Dit is een generaliseren der kwestie, die zich geen rekenschap geeft van het feit, dat er vele zeer ernstige, gezonde en evenwichtige naturen zijn onder op groeiende jongens en meisjes en dat vele ouders het ernstig menen met de opvoeding van hun kinderen. Wij menen, dat het verkeerd zou zijn, uit het rekest der amsterdamse onder- wijsautoriteiten de gevolgtrekking te maken, dat het helemaal mis is met onze jeugd. Als wij de toestand van de jeugd landelijk bekijken, dan zien wij geen jonkheid voor ons, waarvan het evenwicht is verstoord en de leraren met wie wij de kwestie bespraken zijn optimistischer dan de amsterdamse in stantie. Het is natuurlijk te veroordelen, dat „rock en roll" neigingen een gedeelte der jeugd heeft bezeten, dat men zich meer overgeeft aan vermaak' en af leiding dan de schooltaak gedoogt en dat de jeugd vaak te veel zakgeld heeft. Het is fataal voor de studie, dat jongens die de school bezoeken, hulp diensten verrichten in de industrie (geldt hetzelfde bezwaar niet tegen de „werkstudenten", die men rustig hun gang laat gaan en hun gezondheid en studie-concentratie laat vernielen Het is te veroordelen, dat sommige ouders, om het genoegen van het bridgespel te smaken, nalatig zijn ten aanzien van de controle op het huis werk en hun kinderen. Dat er geroepen wordt om meer ernst bij de jonge men sen en om meer ernst in de gezinnen is daarom een verheugend verschijnsel. Maar het vraagstuk van de jeugd bij het middelbaar onderwijs is een ui terst veelzijdig vraagstuk. Er is een kant aan van jeugdtucht en ouderlijke plichten, maar er is ook een kant aan van onderwijs-techniek en psychologie, in normale tijden al was de middelbare school het zorgenkind van de paeda- gogen, was zij voor de leerlingen en voor de door slechte rapporten gekwel de ouders de moeilijkste periode van het leven. Het licht in de reden, dat die moeilijkheden in deze losgeslagen tijd zich hebben verzwaard. Maar de inrichters van het middelbaar onderwijs mogen er zich rekenschap van geven, dat onmondige kinderen, die het mid delbaar onderwijs binnen treden, voor bergen worden geplaatst en dat hun aandacht wordt afgedwongen voor on derwerpen, die hun ganselijk niet in teresseren. Er is naar ons inzien maar één genees middel tegen de onverschilligheid, waarmee vele jongeren het middelbaar onderwijs ondergaan. Dit middel is de methode der zelfwerkzaamheid, die door de uitnemendste onderwijsvernieuwers wordt toegepast. Zodra men de leerlingen de leerpuz- zels zelf laat zoeken gaan zij het in teressant vinden en ontwaakt bij hen de lust in de arbeid, maar als men de kinderen maar uit het hoofd laat leren en verder maar laat blokken met dik wijls slechte leerboeken, dan slaat men ze geestelijk dood en kweekt men de ongunstigste conditie aan, die er voor het leren op school denkbaar is die van het minderwaardigheidsgevoel. Omdat het minderwaardigheidsgevoel op vele scholen bij de kinderen wordt gekweekt, heeft de school dikwijls een funeste invloed op de levenslust en de levensvorming van de jonge mensen. De manier waarop men de faam van de school dan tracht te handhaven is, dat men telkens selecties toepast, de meest begaafden uitkiest om mee te arbeiden en de iets trager denkenden achter laat. Zo krijgt men tenslotte een hoogste klasse die voor het eindexamen slaagt. En de school, die geen mislukkingen boekt bij het eindexamen, heet dan een goede school. Zij is echter geen goede school, want een aantal leerlingen, met wie men moeilijkheden moet over winnen, maar die over een behoor lijk, normaal denkvermogen beschikken, wordt prijsgegeven, terwijl de samen leving, vooral bij de toenemende tech- nificering der industrie, meer intellec tuelen behoeft dan de prominenten kunnen opleveren. Er zijn meer be hoorlijk begaafden op de middelbare scholen mislukt dan men zou vermoe den. Zelfwerkzaamheid van de leerling be tekend zelfwerkzaamheid van de leraar en daarom is het beslist noodzakelijk, dat de economische positie van de le raar zo behoorlijk en onbezorgd wordt gemaakt, dat hij zich geheel kan geven aan zijn roeping. Er zijn verrassende resultaten van de toewijding van die leraren, die hun taak niet als een „baantje" opvatten, maar als een le vensvervulling. Het is voorgekomen, dat leerlingen door psychologisch in zicht en methode van een begrijpend, actief en menselijk leraar in enkele maanden tijds hun repetitie-cijfers van tweeën tot achten zagen stijgen. Zo'n leraar had het kind plezier gegeven in zijn werk. Met wat wij hier schrijven is geenszins bedoeld de staf te breken over ons leraren-corps, waaronder zich uitne mende en toegewijde krachten bevin den. Maar wel willen wij vaststellen, dat het niet alleen de leraren zijn, die het recht bezitten een beroep te doen op de ouders, maar ook de ouders het recht hebben een beroep te doen op de school. Tenslotte laten wij onze kinderen niet tot slachtoffer maken van onze ambitie. Als ons kind beneden de maat blijft, die voor een intellectueel beroep wordt vereist, waarom aanvaar den wij dan niet een eenvoudiger loop baan voor hem, vooral wanneer het kind, zoals dikwijls voorkomt, een bie- zondere vaardigheid voor handenar beid vertoont Wij zijn de amsterdamse instantie er dankbaar voor, dat zij een zo vitaal nationaal vraagstuk aan de orde heeft gesteld, maar wij moeten dat vraag stuk in zijn veelzijdigheid bekijken. HOOFDBESTELLER J. VAN ASCH GEHULDIGD. De heer J. van Asch, de Soester hoofd besteller van de P.T.T., vierde gisteren zijn 40-jarig jubileum en om zich aan huldebetoon te onttrekken had hij in alle bescheidenheid een vrije dag ge nomen. Het gevolg hiervan was, dat directeur J. A. Jansen en vele bestellers naar het woonhuis van de jubilaris kwamen. De heer Jansen zei, dat er op een feestdag ter gelegenheid van een ju bileum vaak veel waarderende woor den voor de vorm gesproken werden, maar bij deze gelegenheid durfde hij te zweren, dat ze echt gemeend waren. In de 7 jaren van zijn directeursschap had de heer Jansen van de heer Van Asch de meeste steun ondervonden en niemand zou zich tekort gedaan voe len bij de openlijke verklaring hiervan. Met dank voor alles wat de heer Van Asch in Soest gedaan had en de hoop uitsprekend, dat hij nog lang op de zelfde wijze zijn werk zou kunnen blij ven verrichten, overhandigde de heer Jansen de jubilaris een oorkonde en een enveloppe met inhoud van het be drijf en namens het personeel een vulpenset. Mevrouw Van Asch kreeg bloemen. Elf jaar is de heer Van Asch nu hoofd besteller en ook daarvoor verrichtte hij zijn werk uitstekend, daar hij an ders nooit hoofdbesteller geworden zou zijn, aldus de heer Jansen. De heer Van Asch dankte voor de geschenken en de vriendelijke woorden en sprak de wens uit dat hii nog lang in dezelfde prettige sfeer zou mogen werken. De heer S. F. Besselsen zei, dat hij de heer Van Asch elf jaar geleden met zijn benoeming tot hoofdbesteller geluk gewenst had en daarbij de ver wachting had uitgesproken dat er pret tig samengewerkt zou worden. Dit was gebeurd. De heer Boeschoteï, die een lezing kwam houden voor iie tuinbouw vere niging „Soest", meende een talrijk ge hoor te treffen en schrok zo van het geringe aantal, dat hij direct lid werd om de vereniging te steunen en een kwartier later had hij reeds twee func ties als lid van de ka: ontrolecommissie en van de tuinkeurinj scommissie. Geen kwaad tempo. Er zijn kortgelecen 25 obligaties van P.V.O. uitgeloot en dat zou de vereniging 250.kosten. Gelukkig waren 24 obligatiehouders zo welwil lend het bedrag te schenken en het kan geen kwaad dat anderen die straks aan de beurt komer hetzelfde doen, want een fancy-fair van 3 dagen bracht slechts 87 gulden op voor het instru mentenfonds en daarmee kan 1 in strument ternauwernood opgeknapt worden. Het eerste kievitsei van Soest is wat aan de late kant, want vorige weëk boden twee friese jongens het eerste ei dat in ons land gevonden werd op het paleis aan. Gisteren is het Soester eerste ei, dat gevonden werd door P. J. v. d. Breemer van het Kerk- pad N..Z, op het gemeentehuis aange boden. Het is echt niet om kritiek uit te oefenen, maar de naam Vitess, die aan de nieuwe R.K. wandelclub gege ven werd betekent niets. „Vitesse" is een bekende voetbalclub en de fran sen stelden hun woord voor snelheid graag ter beschikking. Zonder e bete kent het woord niets. Als jongens een vereniging oprichten dan noemen ze die in negen van de tien gevallen „klein maar dapper", maar klein maar dapper zou wat raar staan. Vitess ook. „Ons Genoegen" ;von de beker, die het vorig jaar door'"„Kerkebuurt" ver overd werd in de toneelwedstrijd van de V.V.V. Soestdijk werd tweemaal tweede, dus die heeft nu taak te zor gen dat zij niet de eeuwige tweede wordt. Soest kreeg deze week twee kam pioenen Olympia-dames met volleybal en Shot 3 met tafeltennis. Als S.E.C. en B.D.C. kampioen worden dan zullen we helemaal tevreden zijn, maar dat zal dit jaar niet meer gebeuren. De heer K. Hofer, de oudste besteller, kwam 17 jaar geleden naar Soest en heeft al die tijd bijzonder prettig ge werkt. Hij dankte de heer Van Asch voor de samenwerking en voor het geduld dat hij altijd getoond had. Tenslotte dankte de heer Van Asch al le personeelsleden, die eveneens aan het kostbare geschenk hun deel bij gedragen hadden. Als P.T.T.-er, staande tussen een groot bedrijf en het pu bliek, is de positie moeilijk, maar al tijd dient bedacht te worden dat de P.T.T.-er er voor het publiek is en niet andersom, aldus de heer Van Asch. OVERNAME KLEUTERSCHOOL. De gemeenteraad zal besluiten tot de overname van het schoolgebouw van de Prinses Marijke kleuterschool tegen Op dit plaatje ziet U er een te veel. We bedoelen die fiets. U mag op de bromfiets nog zo bedreven en handig zijn, deze wijze van vervoeren is gevaarlijk U hebt aan het stuur beide han den nodig om U veilig door het verkeer te kunnen loodsen. Onze ernstig gemeende raad is neem geen voorbeeld aan de me neer op de tekening. Het is misschien wel eens verve lend als U b.v. een fiets met een lekke band wilt wegbrengen, maar de verkeersveiligheid weegt hier ruimschoots tegenop. een bedrag gelijk aan de restant-schuld, die de school aan de gemeente heeft, plus schuld aan particulieren (ƒ12.813,04 1250.Volgens raming van ge meentewerken zullen verbeteringen, die aangebracht worden, 5100,kosten. GEMEENTEHULP AAN VERENIGINGEN. De hockeyclub „Soest" krijgt het ter rein aan de Schrikslaan van de ge meente in huur voor 300.per jaar. Het onderhoud is voor rekening van de gemeente en daar het terrein nage noeg alleen op zaterdag en zondag voor hockeyen gebruikt wordt en in de zo mer een enkele keer 's avonds, kan het voor schoolsport gebruikt worden. S.E.C. heeft op het ogenblik de be schikking over twee velden, die voor 350,per jaar door de gemeente aan de voetbalvereniging verhuurd wor den, waarbij de gemeente de velden eveneens onderhoudt. Ook deze terrei nen zullen gebruikt worden voor schooldoeleinden wanneer S.E.C. er geen gebruik van maakt. De Soester tennisjeugd zal getraind worden door een Amersfoortse oefen- meester en voor 100.stelt de ge meente een tennisbaan beschikbaar. BESTUUR OPENLUCHTTHEATER. B. en W. stellen de raad van Soest in de vergadering van hedenavond voor tot bestuursleden van de Stichting Openluchttheater te benoemen de raads leden H. A. Butzelaar en P. Grift en de heren G. W. Th. Gori, mr. P. D. H. Schlecht en K. de Vries. De heer J. v. d. Arend zal lid-voor zitter zijn en de heer Th. M. Peet lid secretaris. Technische adviseur is de heer H. G. H. van Wijnkoop van ge meentewerken. BENNY VREDEN EN PIET EKEL KOMEN WEER. We leven in een tijd die van galmende jordaanbewoners en bewoonsters half goden en godinnen maakt en waarin het mogelijk is dat mensen bijzonder populair worden, terwijl ze eigenlijk heel weinig te bieden hebben. Leuk voor die mensen, maar wel wat vreemd. Daarnaast hebben zij die werkelijk iets goeds brengen, vaak moeite erkenning te vinden. Dit geldt echter niet voor Benny Vreden en zijn ensemble, die zonder geschreeuw en goedkoop ef fect populariteit verwerven door be schaafde kleinkunst met veelzijdigheid te brengen. Soest heeft het voorrecht dat haar plaatsgenoot Piet Ekel niet alleen sinds 25 jaar zijn hart verpand heeft aan de Soester Turnclub, maar ook deel uit maakt van het ensemble van Benny Vreden, zodat een feestavond van S.T.C. als het ware vraagt om verho ging van de feestvreugde door het nieuwe programma „Seizoenopruiming". Het vorig jaar kwam het gezelschap met „Post voor U" en de kinderen konden een paar maanden eerder hun hart ophalen aan de belevenissen van de oliedomme Barend Bluf, die voor de huidige jeugd is wat Jopie Slim en Dikkie Bigmans 30 tot 40 jaar geleden voor ons betekenden. „Televisioenen", „Post voor U" en nu „Seizoenopruimins". Het zijn de pro- gramma's, waarmee Benny Vreden, Piet Ekel, Kitty Knappert en Mieke Kemmers voor de V.P.R.O. ons land afreizen. Piet Ekel werkt het langst met Benny Vreden samen, drie jaar geleden trad Kitty Knappert tot het gezelschap toe Het vorig jaar zouden Kitty Knappert en Joekie van de Valk het gezelschap completeren, maar Mieke Kemmers ver ving Joekie van de Valk en ook thans is zij weer van de partij. Liedjes en muziek van Benny Vreden, Piet Ekel met veel stemmen, en met de twee vrouwelijke krachten zal een uitne mend kwartet voor een gezellige avond zorgen. NIEUW FILIAAL STICHTSCHE SCHOENENHUIZEN. Dertien jaar geleden startten Sticht- sche Schoenenhuizen in Utrecht en na een filiaal in Baarn en Soest-Zuid is gisteren een zaak in Soestdijk geopend, nadat in de voormalige winkel van firma Van Sitter drie weken lang ge werkt was door de firma's Frank, Wiersma en Steitner om de winkelbe timmering, het schilderwerk en de stof fering voor 21 maart in orde te krijgen. Het is een bijzonder prettige winkel geworden in de kleuren blauw, terra en geel en de eerste dagen wordt dit nog vermeerderd met de vele kleuren van de bloemstukken, die ter gelegen heid van de opening aangeboden wer- De Minister van Verkeer en Waterstaat heeft afwijzend beschikt over het voor stel om binnen de bebouwde kommen van de gemeenten weer een maximum snelheid in te voeren. Ik geloof dat dit voor gemeenten als de onze zeer te betreuren is, want het argument van ik meen o.a. de K.N.A.C., dat men het zeer wel aan de auto rijder zelf over kan laten te beoor delen wat een veilige snelheid is, deugd niet. Inderdaad zijn er gelukkig zeer veel auto- en motorrijders, die dit wel weten en er zich naar gedragen, doch er zitten onder de autoweggebruikers nog veel te veel proleten, die maar één stand voor hun gaspedaal kennen en dat is tot op de plank en die zich niet generen om met racebaansnelheden door ons dorp te scheuren, zoals dit tegenwoordig heet. Er zou minder bezwaar tegen zijn, wan neer zij met dit woeste rijden alleen zichzelf tot atomen spitsten en zich zelf uitroeiden, doch helaas is het meestal zo, dat zij er zelf beter af komen dan hun slachtoffers. Er zullen tegen het vaststellen van een maximum snelheid natuurlijk wel een heleboel bezwaren zijn aan te voe ren, sommige steekhoudend, andere die nergens naar lijken, b.v. het argument, dat het invoeren van een maximum snelheid de klok terugzetten is, een argument, dat nogal graag wordt ge bruikt. Alsof dit mag .dienen wanneer het om mensenlevens gaat. Ik weet niet of ons gemeentebestuur de macht heeft plaatselijk een maxi mum snelheid te bepalen. Het is te hopen van wel en dat zij dit dan ook doet. Met een beperking tot 60 K.M. per uur zouden we al een eind in de goede richting gaan. Met deze snelheid kan een automobilist nog wat met z'n wagen doen; de remweg is beperkt en er hoeft dan toch niet van een slak- kengangetje te worden gesproken. Wel verblijven we met te veel land genoten op ons kleine landje, maar de prijs van elk onzer staat nog steeds hoog. H. OEKMAN. den. Het is een goed idee de vloer bedekking in een schoenwinkel aan trekkelijk te maken, want bij 't passen van schoenen krijgt men die steeds weer in het oog en de vloer van deze nieuwe winkel heeft al een bijzonder aardig patroon. BENOEMING ZESDE LEERKRACHT. Hedenavond zal in de gemeenteraad een zesde leerkracht aan de openbare lagere school te Soest-Zuid benoemd worden. B. en W. bieden de volgende voordracht aan1. Mej. A. G. Schuiling, Epe. 2. Mevr. J. M. Ennen, Zaandam. 3. Mej. J. F. Broekhuizen, Rotterdam. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zaterdag IJselmeervogels B-S.E.C. A te 2.45 uur. H.V.C. dS.E.C. a te 2.45 uur. S.E.C bE.M.M. c te 3.30 uur. S.D.O. bB.D.C. a te 4 uur. Quick welpen 1B.D.C. welpen 1 te 3 uur. B.D.C. welpen 2—C.J.V.V. welpen 2 te 2.30 uur. Zondag. B.D.C. 1—N.S.C. 1 te 2.30 u. B.D.C. 2's Graveland 2 te 12 uur. Zebra's 4B.D.C. 4 te 12 uur. V.V.O.G. 1—S.E.C 1 te 2.30 uur. S.E.C. 2—A.W. 2 te 2.30 uur. Veense Boys 3S.E.C. 4 te 3 uur. Hockey: Zaterdag. Meisjes Soest A-S.C.H.C. A te 2.15 uur (Birkstraat). Jongens Schaerweide E-Soest C te 3 u. Zondag. Dames Kameleon 2Soest 1 te 12 uur. Amersfoort 4Soest 2 te 12 uur. Heren Kameleon 5Soest 1 te 12 u. Soest 3Schaerweide te 14.30 uur (Shrikslaan). Handbal. B.D.C. 1—S.D.O. 1 te 11 uur. Wegens overbezetting van het terrein is voor dit aanvangsuur speciale toe stemming verleend. B.D.C. 2—A.S.V. 2 te 4.15 uur. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. De artsendienst wordt zondag waar genomen door dr H. J. Stroband, Henr. Blaeckweg 12, telefoon 2434 en dr G. van Beurden, Steenhoffstraat 12, te lefoon 2667. Zondag is geopend apotheek Soestdijk, Van Weedestraat.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1