GEVAARLIJKE SIGNATUUR. SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 29 MAART 1957. 35e JAARGANG no. 25. Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Maandag j.1. heeft, met veel vertoon, te Rome de ondertekening plaatsge vonden van 't Euromarkt- en het Euro- ratoomverdrag. Het is een verdrag tus sen zes europese landen (Frankrijk, Duitsland, Italië en de Benelux-landen). De handtekening van Nederland be vindt zich dus onder het stuk. Die handtekening wil nog niet zeggen, dat Nederland thans reeds met de andere deelnemers in zee kan gaan; het ver drag moet eerst nog worden geratifi ceerd, dat wil zeggen door onze Staten- Generaal worden behandeld en goed gekeurd. Een sterke neiging doet zich gelden bij het publiek en in de pers onze volksvertegenwoordiging aan te moe digen die behandeling niet te degrade ren tot een loutere formaliteit, maar het staatsstuk zeer grondig en zeer kritisch te bekijken, alvorens zij over gaat tot een fiat. Men verwijt de regering, dat zij die publiciteit aan het verdrag heeft ont houden, waarop de burgers recht heb ben en mr W. Wentholt gaat in een onlangs van zijn hand verschenen bro chure zo ver, te constateren, dat de geringe openbaarheid daarom gevaarlijk is, wijl dit verdrag niet alleen de be langen van alle lagen der nederlandse bevolking direct en indirect beroert, maar ook omdat Nederland in begin sel zijn souvereine rechten prijsgeeft. Door de regeling van tal van aange legenheden van economische, monetaire en sociale aard afhankelijk te stellen van het oordeel van een Raad van Ministers, uit de aan het verdrag deel nemende landen samengesteld, die bij meerderheid van stemmen beslissen, kan diepgaande invloed uitgeoefend worden op de structuur van de deelne mende landen door een internationale wetgeving die praevaleert boven de nationale. En in tegenstelling tot het supranationale convent der europese gemeenschap voor kolen en staal is het recht van veto bij het Euromarkt- verdrag uitgesloten. Men kent de bezwaren. Door het stel sel van het Euromarkt-verdrag zullen de doaunetarieven op het gebied der westeuropese gemeenschap verdwijnen, docht tegelijk de tarieven ten opzichte van de buitenwereld worden verhoogd. Voor een land als Nederland, dat lage tarieven vroeg, is dit een funeste toe stand. Het kan onze export-positie ten opzichte van de landen buiten de ge meenschap aantasten. De hogere in voertarieven jagen ons kostencijfer op. Een groot nadeel is ook, dat er een harmonisering van de sociale lasten is voorgeschreven. Wij hebben ons bijvoor beeld te richten naar de basis, waarop overuren worden vergoed, naar rege lingen. die gelden in andere landen. In het biezonder vormt de positie van Frankrijk hier een moeilijk punt. Het ontwerp-verdrag voorziet in een spe ciaal régiem voor Frankrijk. Indien de lopende betalingsbalans van de franc zone gedurende een jaar in evenwicht is en de monetaire reserves een vol doende niveau hebben bereikt, kan de raad van ministers, op voorstel van de europese commissie, met gekwalificeer de meerderheid besluiten, dat de fran se regering dit speciale regiem moet opheffen. Maar zolang de franse be talingsbalans niet een jaar lang in even wicht is geweest en er geen voldoende monetaire reserves zijn, mag Frank rijk zijn biezondere invoerrechten en exportsubsidies behouden. Frankrijk heeft in sterke mate zijn protectionistische stempel gedrukt op hét gehele verdrag en ten aanzien van de landbouw heeft dit land velen van de deelnemers meegesleept. Een heel stel bepalingen schept de moge lijkheid van voortzetting der bescher mende maatregelen, die in ettelijke lan den heersen. Op dit punt is het staats stuk zo onguntig mogelijk voor Ne derland. Een overwegend bezwaar tegen het ge meenschappelijke marktverdrag, waar bij de uitvoerende macht met supra nationale bevoegdheden bekleed wordt, is, dat het een sterke mate van over heidsingrijpen van node heeft. Het zal leiden tot een rigoureus dirigisme. Frankrijk wil ook vasthouden aan een multi-laterale verzekering van de on derlinge vorderingen tussen de part ners, onder uitsluiting van een vrij ka pitaalverkeer. En hier komen wij tot een belangrijke grief dat er geen bin dende voorschriften zijn gesteld ten aanzien van de sanering der econo mieën der deelnemers, die aan de dis cretie van elke deelnemer is over gelaten. „Indien ik goed begrijp", zo schrijft mr Wentholt in zijn brochure, die scherp de gevolgen van onze aansluiting bij het Euromarkt-verdrag analyseert, „in dien ik goed begrijp, wordt aan een europese commissie een taak toebe deeld, met uitsluiting van onderlinge concurrentie voor de deelnemende lan den, voor de verschillede producten gemeenschappelijke prijzen vast te stel len, welke ten opzichte van de landen in de vrije zone in onderling overleg een verandering kunnen ondergaan. In derdaad wordt op deze wijze een supra- natinoaal dirigisme bevestigd, waar voor in ons land voor het in de be zetting op corporatieve leest geschoei de bedrijfsleven onder vigueur van de kartelwetgeving, de grondslag is ge legd". Ons land geeft hiermee zijn econo mische zelfstandigheid in principe prijs, daar de grote landen, ondanks alle waarborgen, daarover de toon zullen aangeven. De Raad besluit toch met gekwalifi ceerde meerderheid, zodat van een veto-recht geen sprake is. En het aan vaarden van het Euromarkt-verdrag kan zelfs als voorwendsel dienen, dat juist de aanpassingsmaatregelen die no dig zijn om tot een gezonde geldeen- heid te komen, niet genomen kunnen worden, daar ons land dan toch aan een internationaal verdrag gebonden is, hetwelk herstel van de concurrentie voorlopig verhindert. Tot waarborg van de souvereiniteit van ons land ligt het op de weg van de regering eerst klaarheid te verschaf fen over de wijze waarop zij haar mo netair en financieël beleid wil voeren tot instandhouding van een gezonde, niet aan inflatie onderhevige valuta. Internationale samenwerking is een hoog ideaal. Maar als men haar gaat verwezenlijken, dan mag men de ogen niet sluiten, wanneer zij leidt tot be dreiging van vitale economische be langen van het eigen volk. Grotere algemene bekendheid met dit verdrag is noodzakelijk. En ook is ge boden, dat onze Staten-Generaal zich zo kritisch mogelijk instellen, als het verdrag aan de orde komt en, als het moet. niet schromen voor de uiterste konsekwenties. BOSBRANDWEER BIJEEN. De bosbrandweer uit de noordelijke strook van de provincie Utrecht, om vattende de gemeenten Soest, Baarn, Maartensdijk, Hoge en Lage Vuursche, Bilthoven, Zeist en Soesterberg en het kroondomein zijn bijeen geweest in restaurant Eemland op een contact avond. De brandweerlieden werden verwel komd door de burgemeester van Maarn, baron Van Hemert tot Dingshof, als voorzitter van de Utrechtse Bosbrand- weervereniging. Hij richtte een speciaal welkomstwoord tot de burgemeester van Baarn, jhr mr F. van Beeck Cal- koen, de hoofdinspecteur van de Baarn- se politie, de heer Backer; de alge meen technisch leider, ir H. H. G. Over- beek uit Utrecht en de technische lei ders de heren J. v. Hoef en W. Groart. De voorzitter meende, dat een derge lijke avond uitstekend was voor het bevorderen van de binding in de vere niging. Tevens kon men de laatste ont wikkeling op bosbrandgebied onderling bespreken en ervaring met elkaar uitwisselen. De organisatie van de bosbrandweer klopt als een bus. Het vorig jaar is er weinig te doen geweest als gevolg van de natte zomer, maar de bosbrandweer is dusdanig paraat en toegerust, dat met alle mogelijke branden rekening gehouden wordt. Er werden films gedraaid. „Houtgewas is een goed gewas" wekte de landbou wers op bomen te poten. Deze film is opgenomen in de bossen van De Vuur- se, Austerlitz, Baarn en Speulde. Na een film over het natuurreservaat „De Hoge Veïuwe" en het bestrijden van een bosbrand, werd besloten met een komische film. KERKCONCERT. Dinsdag 2 april a.s. zal in de Oude Kerk een concert worden gegeven door de Muziekkring „De Cantorij" o.l.v. Maarten Kooy. Uitgevoerd worden twee grotere wer ken, nl. de Lucas Passion van Schüts en de Totentanz van Hugo Distier. Dit laatste - moderne - werk bestaat uit een gesproken dialoog tussen de dood en de verschillende personen, die tot de „dans" worden opgeroepen, met daartussen door het koor gezongen spreuken, welke op die personen be trekking hebben. De componist heeft hier dus een oude gischilderde Toten tanz voor ogen gehadm zoals er verschil lende zijn bewaard gebleven als schil derij of in houtsnijwerk. Het werk werd hier te lande riog weinig uitge voerd door de hoge -.isen, die aan het koor gesteld worden. Het is aangrij pende muziek van i-en grote schoon heid en met een bijzonder beeldend vermogen. ONZUIVER HEMELWATER. Tussen het waterschap „Middelwijk" en de gemeente Soest bestaat een over eenkomst, waardoor i het hemelwater uit de omgeving Van Lenneplaan, Fer- dinand Huycklaan, begrensd door Pe ter v. d. Breemerweg, Birkstraat en Eem, via Krommert en Kromme sloot, op de Eem geloosd kan worden. Nadat monsters van riet slootwater ge nomen zijn is gebleken, dat dit door bacteriën verontreinigd is, waardoor het vee typhus zou kunnen krijgen, zodat het waterschap deze overeen komst per 6 april opgezegd heeft. Hier over is echter het laatste woord nog niet gesproken, daar dit voor de ge meente veel narigheid veroorzaakt. Het betreft hier het vee van 15 landbou wers. Gistermiddag is deze zaak uitvoerig be sproken door de burgemeester, wethou der Van Zadelhoff en de directeur van gemeentewerken, de heer Van Noesel, met vertegenwoordigers van het wa terschap, vertegenwoordigers van het rijksinstituut zuivering afvalwater (RIZA) en de adviseur van de bond van waterschappen. De gemeente zal trach ten op korte termijn'* voorzieningen te treffen door een zuiveringsappa raat tussen riolering en sloten. Mocht dit niet helpen dan blijft het opzeggen van de overeenkomst per 6 april door het. waterschap .kracht. DE PRAKTIJK VAN HET IMKEREN. De vereniging tot bevordering van de bijenteelt, afdeling Soest, heeft gister avond in restaurant Zonneheuvel een bijeenkomst gehouden, waarop leden hun ervaringen met het imkeren mee deelden. Vooraf verwelkomde de voorzitter, de heer G. H. Grijze, de aanwezigen, waar bij hij zijn vreugde uitsprak over de goede opkomst. De heer Van der Maal van de afdeling Baarn was verhinderd te komen, zodat hij zijn praatje een andere keer zal houden. Een reiscommissie voor fruit en kool zaad werd niet gevormd wegens ge brek aan belangstelling. Meer interesse bleek er te zijn voor de imkerdag, die in september te Rotterdam gehouden zal worden, zodat velen zich opgaven. De eerste spreker was de heer W. A. van Elmpt, die het reizen naar het fruit en het koolzaad besprak. Dit vindt plaats in de lente en een sterk bijen volk is hiervoor een eerste vereiste. De praktijk wijst uit, dat de bijen volken in onze streek in het voorjaar vrij zwak zijn, hetgeen bestreden kan worden door het in de winter houden van een klein volk naast het grote volk. Verenigt men deze in het voorjaar dan blijkt al direct, dat de bouwlust veel groter is en dat een sterk volk het resultaat van deze vereniging is. Het is echter gewenst bij het kleine of grote volk de koningin weg te nemen. Het verdient aanbeveling de sterkste koningin bij het verenigd volk te laten. Niet alleen de sterfte is bij het rei zen van belang maar ook de hoedanig heid van de koningin. Sterke volken hebben voor de reis twee bakken no dig. Aanvankelijk deed men de bak met het bijenvolk boven maar de prak tijk heeft uitgewezen dat het beter is de bak met het volk als onderste te gebruiken. De heer Grijze raadde aan te over winteren met 6 ramen en bij een geringer aantal tot vereniging over te gaan. Men moet er voor waken, dat de bijen tijdens de overwintering niet door de zon beïnvloed worden en naar buiten komen. Het is niet nodig te zwavelen als men er zorg voor draagt dat de wind door de bak kan waaien. Tocht moet echter voorkomen worden. Bij het uitwinteren blijkt steeds dat on ze streek benadeeld is daar slechts op heide gevlogen kan worden, zodat daar uit de overwintering sterker volken te voorschijn komen. De heer Roos meende in vele opzich ten als imker in strijd met gangbare theorieën te handelen, maar dit is wel eens nodig als men in weinig tijd een goed resultaat wil bereiken. Hij liet bij de vereniging de twee koninginnen bii de twee volken die hij bijeenbracht, hoewel de heer Van Elmpt dit ont raden had en het ging. Welke methodes men echter gebruikt, het blijkt steeds dat er werkers te weinig zijn in de korte dracht. Het onrustig worden van het ene volk door het zwermen van het andere kan tegengegaan worden door de afleggers niet op een rij maar verspreid te plaatsen. Mevr. Mulder-Kok vertelde enkele be levenissen over de twee jaar waarin zij imkeres is en het bleek dat de theorie meestal anders is dan de praktijk, ter wijl in geen enkel boekje staat dat je bijen, die geheel besuikerd zijn, door minder oordeelkundig omsnijden van een korf ontsuikeren moet door een bad in lauw water, maar het was uit stekend gegaan. Vele vragen werden naar aanleiding van het gesprokene gesteld. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. ZondagS.E.C. 1B.F.C. 1 (scheids rechter G van Ee) te 2.30 uur. S.E.C. 3—H.V.C. 5 te 12 uur. A.P.W.C. 2—S.E.C. 2 te 12 uur B.D.C. 3E.M.M. 3 te 12 uur. Laren 4—B.D.C. 4 te 2.30 uur. D.W.S.M. A—B.D.C. A te 12 uur. Zaterdag: Quick e-S.E.C. c te 3.45 uur. E.M.M. A—S.E.C. A te 4 uur. B.D.C. BAmsvorde A te 2.45 uur. B.D.C. aLimvio a te 4 uur. B.D.C.-welpen 1A.P.W.C.-welpen 1 te 2 uur. H.V.C.-welpen 4B.D.C.-welpen 2 te 2 uur. Hockey. Zaterdag. Meisjes Amersfoort C Soest B te 2.15 uur. Amersfoort ASoest A te 2.15 uur. Kampong A—Soest A (gelegenheids elftal) te 3.15 uur. Zondag. Dames Soest 1—Amersfoort 2 te 12 uur. Soest 2Amersfoort 3 te 12 uur. Heren Amersfoort 5Soest 1 te 11 u. Korfbal. Altius 4E.D.O. 1 te 3.30 uur. DE WERELD WACHT. Dit is de titel van een film, welke woensdagavond in het St. Josefgebouw voor de volksuniversiteit gedraaid zal worden. Het is een Unesco-film, die han delt over toestanden, waarvan wij - le vend in een goed geordende maatschap pij - geen idee hebben. In deze wereld sterven miljoenen mensen omdat zij de meest elementaire middelen om in leven te blijven missen. Honger en ziek te zijn de ergste plagen. Ook het gebrek aan ontwikkeling speelt een rol. De film toont het werk van de Unes- co-organen, die in Mexico en Siam werken. Zij helpen mee de moeilijkhe den, waarmee de bevolking bij de dage lijkse arbeid te kampen heeft, te over winnen. Zij verlenen de nodige hulp op hygiënisch gebied en zij geven voor lichting inzake kinderverzorging. Daar naast bevorderen zij de culturele ont wikkeling van de bevolking. SOESTER VOLLEYBAL VERENIGING. In een zeer spannende wedstrijd heeft S.V.V. in Amersfoort met 30 van Amersfoort gewonnen. De eerste set won S.V.V. met 15-11. In de tweede set nam Ermelo een 7-2 voorsprong. Langzamer hand begonnen de Soestenaren in te lopen en Ermelo zag geen kans er nog een punt bij te maken, zodat deze set door de S.V.V.ers gewonnen werd met 15-7. In de derde set begon S.V.V. weer met een achterstand en wel met 0-4. S.V.V. maakte 3 punten en Ermelo liep verder uit tot 9. Toen begonnen de Soester heren in te lopen en wisten de stand op 9-9 te brengen. Hierna had Ermelo niets meer in te brengen, zodat zij ook deze set ver loor met 9-15. ACHTSTE LENTERALLY. Op maandag 22 april (tweede pinkster dag) organiseert de Motor- en Auto club „Soest" de achtste lente-rally, waarvan de start en de finish bij res taurant Eemland zijn. Voor de auto sportklasse en de grote auto-toerklasse wordt een parkoers van ca. 250 k.m. uitgezet en de kleine auto-toertocht is ongeveer 140 k.m., evenals de motor toertocht. De motoren in de sport- klasse zullen eveneens 250 k.m. rijden. Om 10 uur is de start van de sport- klasse en om 1 uur van de toerklasse. Er zijn ook dit jaar vele bekers en medailles. Dr VLIMMEN ALS FILM. In 1936 schreef mr A. M. H. Root- haert, de brabantse advocaat, uit lief hebberij het boek „Dr Vlimmen" en het werd een groot succes. Er zullen weinig mensen zijn, die de titel niet kennen en vele duizenden i lazen het. Ook het vervolg, Vlimmen Het maakt voor een ieder die er ooit mee te maken krijgt een enorm ver schil, of hij. wanneer een planoloog twee lijnen op een wegontwerp zet, met zijn huis binnen deze lijnen komt te staan, dan wel links of rechts er net naast. In het eerste geval en zeker wanneer een nieuw ontworpen weg een hoofd weg snijdt, zit U op fluweel. In het eerste geval hangt U onteige ning boven het hoofd, vaak alleen te voorkomen door onderhandelingen op nietzakelijke basis, omdat U uiteraard deze degradatie van Uw bezit niet wilde. U krijgt geen vergunning voor her bouw, verbouw of ingrijpende verbe tering aan Uw huis en zeker niet wan neer er een kans voor onbewoonver- klaring in zit. Het slot van het liedje kan zijn uit zetting met de sterke arm, zoals begin dezer week het geval was in de Van Weedestraat. Er werd nogal commentaar geleverd maandagavond tijdens de voorstelling die daar werd gegeven. De meningen en sympathieën liepen nogal uiteen. Zelf heb ik op deze plaats nogal eens geschreven over de levensgevaarlijke situatie voor voetgangers en wielrij ders en aangedrongen op verbetering, maar dit vond ik nou ook weer niet de oplossing. Ik neem graag aan, dat het voor de gemeente moeilijk onderhandelen was met de tegenpartij, maar deze partij zal ongetwijfeld hetzelfde zeggen van de gemeente. Wanneer U het mij. eerlijk vraagt, vind ik, dat de gemeente met een oor spronkelijke bieding van 7 mille, later opgetrokken tot 12.000.voor 2600 M2. grond langs de hoofdweg, niet erg royaal uit de bus komt en zeker niet wanneer we weten, dat in de onmid dellijke omgeving veelvouden van de ze prijs betaald zijn en de gemeen schap met dit perceel niet weinig ge baat was met betrekking tot het plan Lazarusberg en de aanleg van wandel en fietspad. Gaarne had ik mej. Spijker een uit zetting uit haar eigendom bespaard ge zien door een hogere bieding of een beter ruilaanbod. H. OEKMAN. contra Vlimmen, dat 17 jaar later ver scheen, vond vele lezers en er schijnt een derde Vlimmen op stapel te staan. In 1944, toen Duitsland voor de onder gang stond, werd door de Ufa begon nen met een film over dr Vlimmen, met Hans Söhnker in de hoofdrol. Blijkbaar is deze film met de macht van de nationaal-socialisten tegronde gegaan, want hij is nooit vertoond. Thans is er een nieuwe film, met Bern- hard Wicki in de hoofd en op het ogenblik draait deze in het City theater. Dr Vlimmen is getrouwd maar op de huwelijksdag blijkt al dat het huwelijk geen succes zaï worden en Vlimmen is genoodzaakt een leven als dieren arts te leiden met zijn zuster als huis houdster. Een daghitje in huize Vlim men zal moeder worden en daar de vader zich verschuilt krijgt Vlimmen de schuld en dan begint de lijdens weg voor de arme veearts, die het mikpunt wordt van alle roddelpraatjes,' die in het brabantse Dombergen de wereld in gestuurd worden. Gelukkig heeft Vlimmen vrienden, waaronder de advocaat Dacka en het komt allemaal op zijn pootjes terecht. De film wijkt wat af van het boek, omdat wethou der v. d. Kalk in het boek wel een grote rol speelt, terwijl er van een Nel v. d. Kalk geen sprake is. In het boek blijft Vlimmen ongetrouwd, maar in de film wordt Nel v. d. Kalk zijn vrouw. Zo trouwt Truus in de film met Dacka, terwiil zij in het boek de huwelijkspartner van een Zuid afrikaan wordt. Overigens is de film net zo onderhoudend als het boek. Zaterdag- en zondagmiddag kan er ge lachen worden door hen die George Formby's meest beroemde film ,,'t Zit in de lucht" gaan zien en donderdag wordt „The Ladykillers" met Alec Guiness gedraaid. „Ik heb me naar gelachen", schreef een film-critius in de Daily Mail, toen hij deze film gezien had. TONEELUITVOERING SOESTDIJK. Belangstellenden verwijzen wij naar een in dit blad voorkomende advertentie, waarin door de toneelgroep „Soestdijk" de opvoering wordt aangekondigd van „Het kind van de buurvrouw"

Soester Courant | 1957 | | pagina 1