VENEMA J. Th. Voskuilen Gevaar voor devaluatie* .imi&3ien Fa. Van de Wijngaart TWEEDE BLAD HOE HEET UW HUIS? ui. Last van zenuwen t RUIME VOORRAAD ENGELSE STOFFEN VOOR UW BROMMER Motorhuis MOBI VIERDAG UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL Officiële Mededelingen. SOEST. NIEUWE MODELLEN JUNGHANS SCHOORSTEENKLOKJES H.D.Z. Verlovingsringen C. DE JONGH RADIO - TELEVISIE MAICO en GUZZI MOTOREN en SCOOTERS MOTORHUIS MOBI VIERDAG ROUW- eo TROUW- DE SCHAT VAN DE ZEEROVER VAN DE „SOESTER COURANT- VAN VRIJDAG 29 MAART 1957. Mileverta klinkt zeer welluidend, maar alleen ingewijden weten wat het bete kent. Doris kan de woning zijn van een bewonderaar van Doris Day, de Holly- woodse Doortje Dag, maar waarschijn lijker is dat zijn dochtertje zo heet. Son- nehoek is echt niet enig in Nederland, evenmin als een dozijn andere combina ties waar de zon aan te pas komt. Bam- bi kan alleen genoemd zijn naar het kleine hert, dat door Walt Disney popu lair gemaakt werd en Klein Engendaal is genoemd naar de Klein Engendaalweg of het omgekeerde gebeurde. Hegeleotti wordt blijkbaar bewoond door Hendrik. Gerda, Leny, Otto en Tinus, al is het natuurlijk ook mogelijk dat het een Ita liaans woord voor het een of ander is, maar ik kon het niet vragen want de vijfling, noch pa of moe waren thuis. Beukenhage heeft meer met beuken dan met eiken te maken, maar het gekke bij dat soort namen is dat je van de bomen die genoemd zijn bijna nooit iets merkt. Ongetwijfeld in de laatste oorlogswinter opgestookt. Mijnhardt's Zeouwtabletteo helpen U er overheen. 't Oosten is de naam van een woning, die blijkbaar aan de oostkant ligt, maar zonder kompas is dat moeilijk te con stateren. 't Hoekje ligt op een hoek en Wilhelmina en Elizabeth zijn nagenoeg 'buren. Stone Hill duidt op Angelsaksi sche inslag en India op meer oosterse genegenheid, terwijl Curagao ongetwij feld de woning van een man is, die ver der kwam dan Baarn en Eemnes. 't Vin- kennest zal wel niet door vinken be woond worden, maar door mensen, even als het huis dat gewoon het nest heet. Thimnath Serah is zeer duister voor degeen, die niet weet of het om een naam, een groet of wat dan ook gaat. Hofleverancier Dames- en Herenkleding naar maat Ook afd. Confectie naar maat. Stalen op aanvraag. Tel. 2803 - F. C. Kuijperstraat 10 IS HET AANGEWEZEN ADRES Kerkstraat 59 - Soest - Tel. 3830 Mogein dowied is ook iets om in je pet te gooien als je het leest en het thuis uit te zoeken, maar daarvan wordt je ook niet v.eel wijzer. Eikenhof daaren tegen is zonneklaar, evenals Villa Maria en Beatrix. De Hut is geen hut maar een huis en 't Overschotje is blijkbaar de woning van bescheiden lieden, die niet prat gaan op hun behuizing. Djoeki kan de naam van een meisje zijn, maar mis schien is het ook wel de naam van een of ander heet indisch gerecht en Horst wij ck doet denken aan Hof wij ck van Constantijn Huygens, maar dat was in Voorburg, zo'n 300 jaar geleden en Hof- wij ck is in Soest. Ael joun is fries, hebben ze me ver teld en het betekent „in de scheme ring". Het is wel gemakkelijk als in een deel van ons petieterige land een taal gesproken wordt die voor de rest van de inwoners moeilijker is dan fins. Daar bij komt, dat iemand nog wel eens op het idee kan komen fins te gaan leren, maar ik heb nog nooit iemand ont moet die een cursus fries volgde. Argus was een reus met honderd ogen, die wel niet echt bestaan zal hebben. Zijn ogen zijn na zijn dood overgebracht op de staart van een pauw. Argus heet ook een huis in Soest en misschien kijkt men met Argusogen door de ramen de straat op, maar het ligt zeer ver scholen. Er zijn meer mannen uit de mythologie van de grieken, zelfs Troje ontbreekt niet. De eigenaar zal er echter wel voor waken, dat geen houten paard bemand met soldaten, de deur binnen komt, zoals de grieken het in het ech te Troje presteerden. Erich Maria heet een woning en het is niet uitgesloten, dat hier een bewon deraar van de schrijver van „lm Wes ten nichts neues" woont, want de voor namen Erich Maria komen als combi natie waarschijnlijk haast niet voor. Zo kan de man, die zijn huis Johanna Maria noemde een bewonderaar zijn van Arthur van Schendel en het huis naar de roman „Het fregatschip Johanna Maria" genoemd hebben, maar waar schijnlijk is dat veel te ver gezocht. „In de stilte" is een vreemde naam voor deze rock-and-roll tijd en voor deze omgeving waar de eerste straal jager opstijgt als de tweede aan het landen is, de derde ergens in de lucht rondbrult en de vierde misschien op het punt staat ergens neer te storten. Memento Mori is een gezegde, dat Vele eeuwen oud is en al kan het misschien geen kwaad er eens aan te denken dat er van alle mensen die gedurende 600.000 jaar leefden maar een paar over zijn die een eeuw geleden geboren zijn, toch doet de naam „Memento Vivere" voor een huis prettiger aan, want echt aan het leven denken is eveneens de moeite waard. Geleerden peinzen er al jaren over wat het eigenlijk is, maar ze kunnen er nog steeds niet achter komen. Het huis dat Abe heet kan naar Abe Lenstra genoemd zijn, maar er zijn meer Friezen dan deze Enschede-bewoner die zo heten, dus is het best mogelijk, dat er in deze woning een jongen door de box kruipt die zo heet. Of een meneer, die sinds 1 januari A.O.W.-uitkering heeft. Wie zal 't zeggen Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 - SOEST - TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties Hypotheken - Assurantiën - Expertise NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 KOSTWINNERSVERGOEDING. De burgemeester van Soest brengt het volgende ter kennis van belangheb benden. Indien tengevolge van het verblijf in werkelijke dienst van dienstplichtigen voldoende middelen tot levensonder houd ontbreken of zouden komen te ontbreken van personen, als in het tweede lid van artikel 16 der dienst plichtwet bedoeld, wordt een vergoe ding uit 's rijks kas toegekend. In het tweede lid van artikel 16 der wet worden de volgende personen ge noemd a. de echtgenote van de ingeschrevene; b. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie; c. zijn bloed- en aanverwanten in de tweede graad; d. zijn pleegouders; e. degenen, in wier onderhoud de in geschrevene ingevolge rechterlijk von nis moet voorzien. De aanvraag ter verkrijging van kost winnersvergoeding kan zowel monde ling als schriftelijk geschieden. Zij behoort te worden ingediend bij de burgemeester der gemeente, waar de verzoeker woonplaats heeft. De aanvraag behoort te geschieden door of namens de persoon, te wiens aan zien de ingeschrevene als kostwinner wordt beschouwd. De aanvraag om vergoeding moet ge schieden, zodra naar het oordeel van de verzoeker aanleiding tot het doen van de aanvraag is ontstaan. JAARVERGADERING TEMPO. De wielren- en toeristenvereniging „Tempo" heeft de jaarvergadering in restaurant Zonneheuvel gehouden en voorzitter J. v. d. Broek had voor het laatst de leiding, omdat hij in Zwolle gaat wonen en dus afscheid moet nemen van de vereniging waar van hij medeoprichter is. In zijn openingswoord betreurde de voorzitter de slechte opkomst van de leden, maar hij prees zich gelukkig te kunnen mededelen, dat 1956 een goed jaar voor de vereniging ge weest is. Tempo is geen grote vereniging maar zij houdt het hoofd goed boven water. De renners kwamen in het vorig jaar, in diverse wedstrijden, goed voor de dag en ook de andere leden deden het hunne voor de bloei van de vereniging. Een speciaal woord van dank wijdde de voorzitter aan de donateurs, want er is geen vereniging in Soest die zo uitstekend door de donateurs wordt gesteund als Tempo en 60 °/o van haar bestaan heeft de vereniging te danken aan hun steun. Dit is ook nodig, want een wielervereniging kan geen entree heffen omdat de wedstrijden op de openbare weg gehouden worden en zij mist daardoor een bron van inkomsten, die vele andere verenigingen wel heb ben. In Jiet afgelopen jaar waren er echter opnieuw donateurs bijgekomen, zonder dat er afvielen en mede hier door kan de vereniging een lang le ven beschoren zijn, mede omdat de geest onder de leden goed is. Tempo ontstond in 1950 uit niets en met veel ijver is het een bloeiende vere niging geworden. Het speet de voor zitter dan ook afscheid te moeten ne men. De harmonie onder de kleine groep renners van Tempo is beter dan in de meeste andere verenigingen, vooral de grote, en de heer v. d. Broek hoop te, dat dit zo blijven zou. Hij verzocht de renners altijd correct in hun op treden te zijn en te bedenken, dat zij niet alleen voor zichzelf rijden maar ook de clubkleuren verdedigen. Hij dankte de medebestuursleden en de contributie-ophalers en van de wed strijdcommissie in het bijzonder de he ren Lamens en Van Rees. De notulen en het jaarverslag werden gelezen door de heer W. Hartman, die een overzicht gaf van de gebeurtenis sen in 1956. Hij maakte melding van de sportieve geest en memoreerde de wedstrijden en de toertochten. Het clubkampioenschap over de lange af stand werd behaald door Van Wijk en over de korte afstand door v. d. Burgt. De penningmeester, de heer Sj. v. d. Broek, kon een batig saldo van ruim 400 gulden melden. Sprekend over de financiële positie van de vereniging zei de voorzitter „We krijgen geen subsidie, wij wensen het nie^ en zullen het ook nooit aanvragen, want een vereniging die niet met ei gen geldmiddelen kan draaien, heeft geen bestaansrecht en moet van het toneel verdwijnen". De heer A. Lamens, 2e voorzitter, de heer K. van Rees, 2e penningmeester en de heer J. Gerritsen werden in het bestuur herkozen en de heer De Weerd werd aan het bestuur toegevoegd. In de wedstrijdcommissie werden de he ren A. Lamens en K. van Rees her kozen en de heren G. Hendriks en J. van Weerd maken deel uit van de toercommissie. De IJselmeertocht. wordt op 27 en 28 juli gehouden en de vier- paleizentocht op 15 en 16 juni. Deze ritten zullen dit jaar in 2 afdelingen gereden worden. Zij, die het volledig als een toertocht beschouwen, moeten 18 k.m. per uur afleggen en zij, die er een wedstrijdelement in willen zien, 24 k.m. in moderne uitvoering. in alle maten voorhanden. VAN WEEDESTRAAT - TEL. 2458 KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 NAAR EEN NIEUW FINANCIEEL DIEPTEPUNT. In, menig gesprek is het onderwerp van de gedachtenwisseling de toene mende waardedaling van de gulden. De overheid presteert het om steeds meer geld in omloop te brengen, waar tegenover een onvoldoende goederen voorraad staat. Het verwijt dat men tot de staat richt is echter volkomen onjuist. We moeten als burgers de hand in ei gen boezem steken. Wanneer bij wijze van spreken de pindakaas een dub beltje per pot in prijs stijgt of de appels iets duurder worden, moeten de gedachten niet uitgaan naar een nieu we loonronde. Deze incidentele prijs verhogingen waren er voor de oorlog ook. Een ander verschijnsel is na de oor log ook actueel geworden. Dat zijn de welvaartsronden. Men vraagt een ho ger loon met de bedoeling dat de werkgevers dit, ten koste van hun winst, zullen betalen. De praktijk leert dan, dat dit loon toch weer wordt doorberekend, zodat het grootste deel van welvaartsronden door de werkne mers zelf wordt betaald. Uit het voorgaande blijkt wel, dat een waardevermindering van geld zeer goed door looneisen in gang gezet kan wor den. Deze vorm van waardeverminde ring wordt dan gemeenlijk spoedig ge volgd door begrotingstekorten in de staatshuishouding. Die begrotingstekor ten zijn echter geen oorzaak maar ge volg van de looninflatie. Op haar beurt werkt het begrotingstekort ook wel ongunstig op de waarde van het geld, maar de diepste oorzaak ligt aan de loonzijde. Op het moment dat de verhoogde lo nen ingaan, moet de staat aan haar vele werknemers ook meer betalen, maar haar inkomen stijgt niet in ver houding. Weliswaar brengen de ver hoogde lonen meer belasting in het laatje, maar veel minder dan de ver hoogde betaling, want de werknemers en de loontoeslagen vindt men in de laagste inkomensklassen, waar het min ste wordt betaald. Slaagt men er in de werkgever de verhoogde lonen ten laste van zijn winst te doen brengen, dan betalen dus de werkgevers (met de hoogste inkomens) minder belasting, want hun inkomen wordt geringer. De staat wordt dan het kind van de rekening. Enerzijds beurt zij minder door gedaalde ondernemerswinsten en anderzijds is de stijging van de lagere inkomens met toegenomen belasting te gering om de gederfde belastinginkom sten van de ondernemers te dekken. En dan moet een begroting met een tekort sluiten. Al heeft men dan aan vankelijk de inflatoire werking van de loonsverhoging verhinderd, men wekt haar toch indirect op in een begrotings tekort. Nu kan men zich erover verbazen, dat al die na-oorlogse loonronden over de gehele wereld de geldswaarde niet veel sterker ondermijnd hebben, maar de schijn speelt hier als bedrieger. Want de onderlinge waarde-verhouding van de munteenheden mag dan niet veel veranderd zijn, de achteruitgang blijft een feit. Als Jan en Piet samen in een kelder kruipen, zitten ze ten opzichte van elkaar evenhoog als tevoren, maar ze zitten beiden meters lagers. Zo is het ook met de geldswaarde. De koop kracht-verhouding tussen gulden en an dere munten is nog dezelfde als vijf of tien jaar geleden, maar alle munten zijn in waarde achteruitgegaan. De waarde van de gulden is nog slechts 67 °/o van die in 1946. De waarde van de dollar is thans 71 °/o van die in 1946, het pond sterling zonk tot op 65 °/o, de duitse Mark tot op 72 °/o en en de franse franc tot op 58 °/o. We zitten dus als naties alle in de waarde-kelder. Dat is betrekkelijk on gevaarlijk. Het wordt evenwel moei lijk wanneer bepaalde landen veel sneller hun munt in waarde laten da len dan andere. Vergelijken we in het voorgaande Frankrijk met de V.S., dan zien we dat Marianne 14 die per in de kelder zit dan Uncle Sam. Nederland zonk in 10 jaar 4 °/o meer dan de dollar en Engeland 6 Deze waardeverschuivingen onderling zullen zich sneller voordoen naarmate in be paalde landen de looneisen sterker stijgen dan in andere. We toonden im mers reeds aan, dat deze looneisen de inflatie via begrotingstekorten ver wekken. Nu kan de waardeverschui- ving tussen de bepaalde munten zo groot worden, dat de grootste munt- verkrachters de officiële notering moe ten aanpassen. En dit betekent deva luatie. Het gevaar voor een devaluatie is in Europa de laatste maanden weer sterk toegenomen. In de eerste plaats kunnen wij daarbij wijzen op de stakingen in Engeland, veroorzaakt door looneisen der engelse arbeiders, die de stijging van de productiviteit verre overtreffen. Het gevolg van deze eisen is, ook al zullen zij slechts voor de helft wor den ingewilligd, dat de productiekos ten van de engelse basisindustrieën zullen stijgen waardoor het Engeland zwaarder zal vallen op de internatio nale markt te concurreren. Dit zal ook de wens naar een devaluatie tegen- 100 c.c. - 175 c.c. - 200 c.c. - 250 c.c. ZUNDAPP - SOLEX - SIMPLEX BROMMERS. BAMBINO 449.—. Verder kunnen wij als Bovag-lid elk merk leveren en repareren. Kerkstraat 59 - Soest - Tel. 3830 Uw adrm» voor h*t kleding BAARN. TEL. 2783 Sjpgip Copyright P. I. B. Bo» 6 Coponhogen 14. Toen de appelton bijna leeg was klom ik er eens in om de laatste exem plaren er uit te halen. Ik bleef op mijn gemak in de ton zitten om een der laatste appels op te eten en plotseling hoorde ik Zilver en Dirk bij de ton een fluisterend gesprek voeren. Ik begreep al spoedig uit hun gesprek, dat het le ven van Verdanken en dokter Leeflang in gevaar was en ik voelde het als mijn plicht om te blijven luisteren. Met gedempte stem trachte Zilver om Dirk over te halen zich aan te sluiten bij het complot dat tot doel had zich meester te maken van het schip en de schat. Ik zat stil in mijn schuilplaats en durfde mij niet te verroeren. Ik hoorde alles Het gevaar dat de offi cieren liepen en hoe er druk werd uit geoefend op Dirk, door voorspiegelin gen van het heerlijke leven, dat Zilver hem beloofde indien hij mee zou doen. Even later kwam ook de bootmansmaat Israël bij het gezelschap en uit hun ruw gesprek maakte ik op, dat vrijwel de gehele bemanning in het complot betrokken was. Ik wist niet hoe ik uit de ton zou komen en zat angstig ineen gedoken, maar plot- selingriep de uitkijk Land Ieder ren de naar de verschansing om het eiland te zien dat duidelijk aan de horizon opdoemde. Ik maakte van de verwarring gebruik om uit het vat te kruipen. Is een van jullie hier al eens eerder geland vroeg de kapitein. Ja ik, zei Zilver, ik heb hier eens met een koopvaarder water ingenomen. Er is een ankerplaats achter dat kleine eiland dat Skelet-eiland genoemd wordt. over de dollar versterken, waarmee dan de kiel wordt gelegd voor een nieuw schip vol sociale onrust. Devaluatie wordt ook opgeroepen door de verzwakking van het pond sterling en dit heeft door de geweldige staking in de scheepsbouw reeds een geduchte knak gekregen. Mocht het engelse pond devalueren dan kan Nederland nau welijks achterblijven, ook niet, al we ten wij, dat de officiële guldensnotering thans nog 11 u/o is ondergewaardeerd tegenover het engelse pond. Wij heb ben steeds een groot tegoed in ponden en wanneer deze in waarde dalen, lij den wij in Nederland grote verliezen. Daaruit zien wij weer, dat de zaak van Engeland ook de onze is en omgekeerd. In Frankrijk is de toestand niet beter dan in Engeland. De staat worstelt er met enorme tekorten en al heeft de minister van finaciën enige drastische beperkingen van de overheidsuitgaven aangekondigd, hij heeft er aan toe gevoegd dat bij een voortgaande ongun stige ontwikkeling aan een verdere waardedaling van de franc niet zal zijn te ontkomen. In Denenmarken dreigt, evenals in ons land, een ernstige landbouwcrisis. De boeren hebben daar de regering ver zocht de exportpositie van de agra rische producten te verbeteren en zij vroegen daarbij om devaluatie. Voor ons land zijn de omstandigheden ook niet bepaald opwekkend. De jongste financiële berichten verkondigen een verlaging van de kasreserves der ban ken om de overheid lucht te geven in haar begeerte van crediet. Reeds hoort men in officieuze monetaire krin gen spreken over de gevaren aan een verdere waardedaling van de gulden verbonden. En al staan wij er in Neder land nog niet het slechtste voor, wij moeten bedenken dat onze vakbonden ook klaar staan verderè loonsverhogin gen te vragen. Deze wetenschap dwingt ons ertoe nu reeds te waarschuwen tegen de gevolgen aan een verder op voeren van het loonpeil verbonden. Bij devaluatie begint opnieuw de ein deloze optocht der vergeten groepen, op welker kosten nu al jaren lang 'slands welvaart wordt „gered". Laten werkgevers en werknemers vooral goed de gevolgen van nieuwe loonronden overwegen voordat nieuwe verhogingen zonder productiviteitsverhoging worden gegeven. Laten wij ook vooral het oog gericht houden op onze grote europese buren, die zich temidden van een ern stige economische impasse bevinden en die bij een monetaire aderlating niet zullen aarzelen en niet zullen kunnen verhinderen dat de kleinere europese broeders worden meegesleurd naar een nieuw financiëel dieptepunt.

Soester Courant | 1957 | | pagina 4