HET GEKORTE PENSIOENTJE. SOEST. EV DE HOEK. DINSDAG 2 APRIL 1957. 35e JAARGANG no 26. SOEST Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. OURANT Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 DE AANPASSING VAN DE PARTI CULIERE PENSIOENEN AAN DE ALGEMENE OUDERDOMSWET. De Algemene Ouderdomswet draait nu enkele maanden en zoals te ver wachten was, zijn er vele klachten en teleurstellingen. Men had zich verheugd over het nieuwe pensioen maar tot veler schrik werd het particuliere pen soen dat van de vroegere werkgever ver- kiegen was, sterk gekort. Er is al veel geschreven en gesproken over die aanpassingsmisère, maar zo als dat gewoonlijk gaat, men leest nieu we bepalingen niet met voldoende aan dacht en men heeft ook verzuimd het vroegere pensioenreglement met aan dacht te bestuderen. Zo is het ook ge gaan met de aanpassing van de par ticuliere pensioenen aan de per 1 ja nuari 1957 in werking getreden alg. ouderdomswet. Als hoofdregel geldt, dat de uitkering ingevolge de algemene ouderdomswet (dus het z.g. bodempensioen) altijd in zijn geheel plaats heeft, hierop wordt dus nimmer iets gekort, maar op het eigen, het z.g. particuliere pensioen kan wel gekort worden. Hierbij moet men echter onderscheid maken tussen a) werkgeverspensioenen, waarbij al tijd al het voorbehoud is gemaakt, dat als er ooit eens een wettelijke ouderdomsvoorziening mocht komen (en die is er nu) een aftrek zou plaats hebben en b) die pensioenen waarbij dit voorbe houd niet is gemaakt. Men heeft meestentijds een pensioen uit een fonds en dan is er een regle ment waarin zoiets is opgenomen of men heeft een speciaal op zijn naam afgesloten pensioenverzekering en dan kan in een aanvullende arbeidsovereen komst zo'n voorbehoud zijn opgenomen. Als van het begin af zo'n voorbehoud gemaakt is, dan kan dus nu op het pen sioen gekort worden, zelfs al zou het voorbehoud verder gaan. Deze grenzen komen in hoofdzaak hier op neer 1) Een vijfde deel van het algemene ouderdomspensioen (het bodempen- pensioen) mag nooit gekort worden. 2) Als het ouderdomspensioen naar bo ven gaat (zoals waarschijnlijk bin nenkort het geval zal zijn) nadat de persoon in kwestie in het bezit is gekomen van het particuliere pen sioen, dan mag die stijging nooit worden gekort en 3) wanneer het particuliere pensioen niet volledig is, dan mag van het bo dempensioen maar een evenredig deel worden gekort. Wij zullen dit met een voorbeeld ver duidelijken. Een maximumpensioen wordt volgens een bepaald reglement na 40 dienst jaren verkregen. Bij een volledig pen sioen zou de maximale korting, dus 80 °/o van het bodempensioen, plaats vinden. Wordt iemand nu na 20 dienst jaren gepensioneerd, dan ontvangt hij slechts de helft van het totale pensioen en dan mag ook maar de helft, dus 40 °/o van het bodempensioen worden gekort. Er is geen voorbehoud gemaakt. Is er geen voorbehoud gemaakt, dan mag alsnog een kortingssysteem worden in gevoerd, maar alleen dan, wanneer er een pensioenfonds is dat voldoet aan de voorschriften van de Pensioen- en Spaarfondswet. Dit komt hierop neer, dat minstens de helft van het aantal bestuursleden uit vertegenwoordigers van de werknemers moet bestaan. Hierdoor is dus een waarborg geschapen, dat met de belangen van de werknemers rekening zal worden gehouden. Ook in dit geval echter heeft de wet grenzen gesteld. Behalve de beperkingen die wij hierboven reeds noemden, geldt voor deze gevallen nog, dat voor dienst jaren verstreken voor 1 januari 1957 niet meer dan 1V« °/o van het bodem pensioen per dienstjaar mag worden ge kort, behalve wanneer de minister van sociale zaken toestemming geeft voor grotere aftrek. Er zijn nog verscheidene pensioenfondsen, die nog geen beslissing hebben genomen of zij zullen korten of niet, zodra velen nog in het onzekere verkeren. Indien men voor eigen rekening een lijfrenteverzekering heeft gesloten, mag men deze in zijn geheel houden en ook de uitkering ingevolge de ouderdomswet zal in verband daarmee niet worden ge kort. De kortingen mogen dus uitsluitend gekort w.orden op die pensioenen, de ontleend kunnen worden aan een dienst verband. 50 JAAR NED. HERV. WIJKVERPLEGING. Gisteren, 1 april, bestond de Ned. Herv. Gezondheidszorg „Wijkverpleging" 50 jaar en in verband met dit jubileum zal zaterdagmiddag a.s., van 3-5 uur, in gebouw „Credo" een receptie gehou den werden. Aan allen die steun ver leenden aan het kruiswerk en aan de bevriende besturen van verenigingen is een uitnodiging tot het bijwonen van deze receptie verzonden. Alle contri- buërenden ontvingen een jubileum boekje en een uitnodiging. De eerste zusters die in de wijkverple ging werkten, zuster Zeilmaker en zus ter vlodrop zullen op de receptie aan wezig zijn, maar zuster Belia kon niet uitgenodigd worden omdat haar adres niet bekend is. Na de aansluiting van de Wijkverple ging bij het landelijke Oranje-Groene Kruis in 1951, is het werk in snel tem po uitgebreid en steeds werd het aan gepast aan de hogere eisen, die het gezondheidswerk stelt; rheuma- en kan kerbestrijding, zuigelingenzorg, moe- dermelkcentrale - dit laatste in samen werking met het Rode en Wit-Gele Kruis - en aansluiting bij het kraam- centrum te Amersfoort, zijn van groot voordeel voor de gezondheidszorg in onze gemeente gebleken. Bij de grote verbouwing van het wijk- gebouw in 1954 bleek al spoedig, dat het magazijn door dé .steeds grotere behoefte aan verplegingsartikelen moest worden uitgebreid, evenals de kamers voor bestraling, massage en heilgymna stiek. Binnenkort zal deze uitbreiding gereed zijn. Voor velen is het wijkhuis aan de Mid delwijkstraat een bekend gebouw, want daar zijn de specialisten - oogarts, vrouwenarts, internisten, neus-, keel- en oorartsen, zenuwartsen, kinderarts en orthopedische chirurg - te raadplegen. Daar worden moeder- en kleutercur sussen gehouden en zal in afwisseling met het Wit-Gele Kruis weldra ook een kleuter-consultatiebureau gevestigd zijn. Dankbaar ziet het bestuur van de wijk verpleging terug op de afgelegde weg en hoopt ook in de toekomst - bijge staan door de drie zusters - al zijn krachten te kunnen wijden aan het zo nodige en zegenrijke werk voor allen, die hulp nodig hebben. Daarbij is het dankbaar voor alle steun die het mo gelijk maakte dit werk te verrichten. In 1956 werden door de zusters de vol gende werkzaamheden verrichthuis bezoek zieken 10867 maal, huisbezoek t.b.c.-bestrijding 582; huisbezoek prena tale zorg 207; zuigelingen 1136; bejaar denzorg 585; rheumabestrijding 270; kraamhulp 62; hulp aan het wijkhuis 154; bijgewoonde zittingen zuigelingen consultatiebureau 104; ingeschreven zuigelingen 224; onder toezicht staande t.b.c.-patienten 803. ONVOORZICHTIG. Een onbekende voetganger stak onver wacht de Stadhouderslaan over en dwong de automobilist H. uit Amers foort tot onverwacht remmen. Hierdoor botste de auto van H. uit Baarn op de Amersfoortse auto, waardoor beide be schadigd werden. De voetganger was spoorloos. PLAIDS UIT AUTO GESTOLEN. Uit de niet-afgesloten auto van Van L. uit de Bonifaciusstraat, die daar ge parkeerd stond, werden 2 plaids gesto len. MORGEN SEIZOENOPRUIMING". „Het klokje van 7 uur" kan me niet zo veel schelen, want dan ga ik nog lang niet naar bed en Paulus de Boskabou ter mag een heel aardig kereltje zijn, hij is toch niet wat kabouter Puntmuts uit mijn bewaarschooljaren was. Maar voor Barend Bluf moeten ze me roepen en ik schaam me daar niets voor, want als de meisjes, met Benny Vreden aan de vleugel de stommiteiten van Barend bezingen dan geeft me dat hoop voor mezelf, terwijl nuttige wenken als tan den poetsen en zuinig op je fiets zijn ook geen kwaad kunnen. En als ze uit galmen dat de politie onze beste kame raad is, dan krijg ik zo'n echt warm po- litie-minnend gevoel. Benny Vreden dbet echter meer dan Barend-Bluf-liedjes schrijven en bren gen. Na de bevrijding leidde hij op de Soester Eng het cabaret „De Molshoop", dat het in een grote duitse bunker uit stekend deed, want in de jaren voor 1950 liet men het geld kwistig flad deren. Hij heet overigens Bennoni Roe- lofs, werd in 1913 in Amsterdam ge boren en trad in 1938 al voor de Avro op in de bonte trein, die toen nog luis tervinken vervoerde. Toen „De Molshoop" z'n beste tijd ach ter de rug had en er twintig meter on der de grond niet zoveel mensen meer naar Lia Dorana, Tiny Visser, Wim lbo, Ben Aerden, Hetty Blok en anderen kwamen kijken, ging Benny Vrede naar Radio Herrijzend Nederland en vervol gens als leider van de afdeling caba ret naar de wereldomroep. Ook maakte hij twee toernee's naar Indonesië. Een andere Soestenaar, Piet Ekel, kwam in contact met dominé Spelberg en samen met Benny Vreden, die toen nog in Soest woonde, richtte hij in 1952 het micro-cabaret op, waaraan Kat ja Bernd- sen eveneens haar medewerking ver leende. Na een paar proefavonden groei de het optreden van de drie kleinkun stenaars uit tot een toernee voor de V.P.R.O. en het programma „Met een lied en een lach" werd van Roodeschool tot Vaals in vele plaatsen gebracht. Sonja Oosterman nam tijdelijk de plaats van Kat ja Berndsen in, maar spoedig kwam deze terug. Hoogtepunten van het trio waren het optreden in Fon- tainebleau voor leden van het hoofd kwartier van de Nato en voor de Ne derlandse ambassade in Londen, waar mr. Stikker de scepter zwaaide. „Televisioenen" was pas een echt vol ledig programma naar het oordeel van het drietal, dat als het ensemble Ben ny Vreden al spoedig een uitstekende naam had. Kitty Knappert, ex-bloemenkonngin van Den Haag en hoofdrolvertolkster in de film „De dijk is dicht", diende zich aan. Zij maakt thans drie jaar deel uit van het vijfjarig ensemble. Na Kat- ja Berndsen kwam Joekie v. d. Valk en op het ogenblik maakt Mieke Kemmers deel uit van het ensemble, dat het vo rig jaar ook in Soest „Post voor U" bracht. Kort daarvoor waren de kinderen in opgewonden toestand gebracht door „De droom van Barend Bluf", dat door tijdgebrek van het toneel verdwijnen moest. Gelukkig zullen de kinderen Barend Bluf binnenkort voor de tele visie meemaken, Al verschijnt hij niet zelf de meisjes zullen over hem zingen en Benny Vreden zal daarbij op de piano begeleiden. Ook België krijgt zijn Barend Bluf maar daar heet hij Bertje. De V.P.R.O. prolongeerde de verbin tenis met het ensemble steeds, zodat het afgelopen seizoen in een 150-tal plaatsen „Seizoenopruiming" gehouden werd, zoals dat morgen in Eemland ge beuren zal. Na een bezoek aan de verenigde weer- bedrijven verschijnen Kitty en Mieke als lentegodinnen en Piet Ekel zal last hebben van lentekriebels. Mieke op de fiets, de ontwakende wil van Kitty Knappert en tot besluit van de lente kan men kennis nemen van de ruim tevaartideeën van Piet Ekel, Benny Vreden en Mieke Kemmers. Voor de pauze wordt de zomer afge werkt en in de tweede helft de lente en de winter, zodat ieder seizoen zijn deel heeft aan dit programma van het ensemble Benny - Barend'Bluf - Vreden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Gisterenmiddag stak de 72-jarige P., wonende aan de Klaarwaterweg, met zijn fiets vanuit de Kruisweg de Steen- hoffstraat over zonder op het verkeer te letten. Uit de richting Baarn kwam een personenauto, bestuurd door de heer B. uit Baarn, die krachtig remde en uitweek maar een aanrijding niet kon vermijden. De heer P. werd ge grepen en tegen het wegdek gewor pen. Dokter Tervoert verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer met een ernstig schedelbasisfractuur en enige gebroken ribben naar „De Lichtenberg" vervoerd werd. Hedennacht is het slachtoffer overleden. R.K. UITLEENBIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten Romans. Van Aerde, De arme brui lof sgast. Andersen, Sprookjes, 2 dln. Brickhill, Erop of eronder. Cesbron, Gij zult de hemel open zien. Chartris, De Saint en het levende lijk. Dürrenmatt, De rechter en zijn beul. Van Eemlandt, Afrikaanse venus. Grimm, Sprookjes, 2 dln. Haasse, De ingewijden. Kirst, God slaapt in Masuren. Lützkendorf, De donkere jaren. Marsh, Het lijk in de wolbaai. Packer, De vallei der wijngaarden. Panhuysen, Gewoon bespottelijk. Spring, Vlucht in de storm. Tau, Want boven ons de hemel. Trevor, Tussen vuur en wa ter. Undset, Gelukkige dagen. Waugh, Het eiland in de zon. Meisjesboeken. Diekmann, Het spel van schijn. Velsen-Cuast, Alleen maar 'n hart. Studieboeken. Aafjes, Dagboek voor „Dolle Dinsdag". Van Doorninck, Puccini. Van Gelder, Rusland, epos van leed en strijd, 2 dln. Hooftman, Journalist in de lucht. Ingerman, Een slavenband als ereteken. In german, Dreigend dreunen de Tam- Tams. Jansen, Liefde, op zoek naar een Christelijke levenshouding in ver kering en huwelijk. Van Kampen, Wijkende wildernis. Lunshof, En geland, een politieke geschiedenis in drie delen. Melchior, Gekluisterde Kongo Nolthenius, Renaissance in Mei. Phair, Op jacht naar de Inca- schat. Roels, Hansboek der psycho logie. Dl 5. Kinderpsychologie. Schreiber, Glorie en ondergang, zwerf tocht door een verdwenen wereld. Sikorsky, De gevleugelde „S". So- loviev, Mijn carrière in het rode le ger. Willis, De adembenemende tocht van de seven little sisters. 69 jaar. Andrée, Wie is Sneeuwwitje Andrée, Veel geluk Assepoester Andrée, Waar bleven Hans en Grietje Broos, Bartje Pompadoer. Cas- sandre, De blauwe woonwagen. Cas- sander, De wonderklompjes. Ter Haar, Saskia en Jeroen aan zee. Ter Haar, Saskia en Jeroen, domme dingen. Ter Haar, Saskia en Je roen, in de lente. 9-12 jaar. Andersen, Sprookjes. Grimm, Sprookjes. 12-14 jaar. Dale, Het betoverde kasteel. De greef, Het mysterie van de Larix- laan. Dixon, Buffeljager. Dixon, Drijfjacht in de Brasada. Kis, Knock- out Nick. Porteous, De smokkelaars van Tambai. Verbeten, De gevangene van de Mohawks. De Vries, Het ge heim van het oude raadshuis. 14-17 jaar. Bergius, Noodlanding in de steppe. Brits, De buit van de ka perkapitein. Eekhof, De rode pels jager. Hagers, Tonny Borger. v. d. Heide, Pyama-rel in Panama. v. d. Sluys, Vleugels die de vrede dra gen. Verne, Bob Moran en de lucht- pira ten. De Vries, D.P. 13 heeft vertraging. HOE HEET UW HUIS? Welwillende lezers waren zo vrien delijk mee te delen dat het huis PAMIR niet genoemd is naar een hooggebergte of een shag-merk, maar naar een op leidingsschip. De naam „Timnath Serah" is te vinden in de Bijbel (Josua 19 50 en 24 30). Het betekent „overvloedig deel". „Mogein Dowied" betekent Da vidsster. Onze dank voor deze verkla ringen. GEEN SPREEKUUR. Belanghebbenden wordt er op gewe zen, dat het de wethouder van Sociale Zaken en Onderwijs, de heer K. de Haan, tot nader order niet mogelijk is spreekuur te houden. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Alcantara", 4 april. Australiës.s. „Arcadia", 1 april. Braziliëm.s. „Alcantara", 4 april. Canada m.s. „Zuiderkruis", 6 april. Chilivia New York, 4 april. Indonesiës.s. „Laertes", 9 april. Ned. Antillen m.s. „Sibajak", 4 april. Nieuw Zeeland m.s. „Sibajak", 4 april. Nieuw Zeeland via Engeland, 6 april. Suriname m.s. „Hydra", 2 april. Unit van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika m.s. Stirling Castle, 6 april. Brits-Oost Afrika via Frankrijk, 6 apr. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de post kantoren. BIGGEN- EN EIERMARKT Op de weekmarkt van vrijdag j.1. werden aangevoerd 290 biggen in prij zen van 38,- tot 55,- en 12 drachtige zeugen in prijzen van 275,- tot 375,- Op de eiermarkt werden aangevoerd 225.000 stuks. Hoendereieren van 11,tot 12.50. Middenprijs 11,70. Prijs per k.g. 1.92 op basis van 61 gram. De handel op beide markten was vlot. Er is geen reden te veronderstellen, dat onze gemeente, wat verkeersveiligheid betreft, de grote steden even buitenge sloten, een behoorlijke hoge plaats op de ongevallenlijst inneemt. Misschien zou onze reputatie op dit gebied nog ongunstiger wezen, wanneer onze Soester E.H.B.O., wat paraatheid en snelheid van optreden betreft, niet zo'n prima team vormde. De snelheid, waarmee de auto met Klomp en z'n mannen op de plaatsen van ongeval plegen te verschijnen, heeft bij mij weieens de dwaze ge dachte doen opkomen, dat deze heren voorwetenschap van een aanrijding heb ben. Het vlugge verschijnen van Klomp c.s. is natuurlijk voor een groot deel aan het publiek te danken, dat vaak al naar de telefoon grijpt nog voor dat het ge luid van de krakende botsing verstor ven is. Het zwakke punt in deze samenwer king tussen publiek en de E.H.B.O. is, zoals vorige week na een ongeluk het geval was, dat Klomps telefoon in ge bruik is. Dat kan natuurlijk gebeuren en daar aan is niets vreemds. Vorige week was er iemand die zei „dat moest niet kunnen voorvallen", maar dat werd ge zegd door de mam die de fa. Klomp opbelde, steeds het „ingespreksignaal" kreeg en toen zenuwachtik werd. Om deze kleine kans van tijdverlies te elimineren, lijkt het mij toch wel van belang van het publiek bekend te ma ken, dat men, mocht Klomp in gesprek zijn, ook kan waarschuwen Drogist De Jong, tel. 2366, die, als E.H.B.O.-er, steeds met de ambulancewagen meerijdt', of de heer De Hooge, tel. 2403, die ook iets met de E.H.B.O. uitstaande heeft. Deze heren wonen geen 20 meter van Klomp en het zou toch wel erg tegen moeten ztten, wanneer ze allemaal in gesprek waren. De heren De Jong en De Hooge weten van deze mededeling niets af, maar ze gaan met mijn raadgeving zeker ak- k00rd-H. OEKMAN. OLYMPIA-VOLLEYBAL. De competitie 1956-1957 van de Nevobo, afdeling Amersfoort, behoort weer tot het verleden. Vorige week trad heren 3 voor de laatste maal aan in een wed strijd tegen Vios 3. Hoewel het spel van de Soestenaren niet onderdeed voor dat van de tegenstanders, werd toch met 1-3 verloren. De eerste set werd door Olympia ge wonnen met 15-11 en in de volgende drie sets stonden de Soester spelers steeds op winst, maar steeds moesten ze ervaren dat Vios een groot uithou dingsvermogen had (14-16, 12-15, 14-16). In de afgelopen competitie heeft Olym pia, dat voor het eerst in Amersfoort speelde, het er niet slecht afgebracht. Het eerste team van de dames werd kampioen van de eerste klas met 22 punten uit 12 wedstrijden en het liet hierbij gerenommeerde teams als Wil- helmina en Spirit ver achter zich. Het eerste herenteam startte in de eer ste klasse goed, maar viel later te rug, doordat enige goede spelers door omstandigheden verstek moesten laten gaan, waardoor met 13 punten uit 16 wedstrijden de zesde plaats werd in genomen. Heren 2 startte in de tweede klasse wat onzeker, maar het team kwam er al lengs beter in. Jammer was het dat op het beslissende ogenblik een paar punten verspeeld werden, want anders had Olympia twee kampioenen gehad. Olympia 2 neemt thans met S.V.V. de derde plaats in met 27 punten uit 18 wedstrijden. Het derde herenteam heeft wisselval lig gespeeld, Waardoor onnodig punten verloren gingen. Met 16 punten uit 16 wedstrijden wordt de vijfde plaats in de derde klasse bezet. DUINKIKKERS—H.Z.C. 2—4. De Duinkikkersheren hebben verloren van H.Z.C.waartegen ze in de eerste helft wel opgewassen waren. Fortuna was echter niet goedgunstig en de aan vallen hadden weinig succes. Bij H.Z.C. wel en mede door het minder goede verdedigen van de Duinkikkers werd voor de rust het eerste doelpunt ge scoord door de H.Z.C.-ers. In de twee de helft waren de Duinkikkers de min dere en H.Z.C. scoorde nog driemaal. Na mooi combineren met Henk Tim mermans scoorde Rob Meyer het eer ste Soester doelpunt en enige tijd later maakte Gerard v. d. Bor, die prima speelde een goal door goed samen spel met Rob Meyer, zodat de eind stand 2-4 was.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1