2) P.v.d.BRUL KWAK TWEEDE BLAD DE ZEVENDUIZEND EILANDEN. Meesterlijke creaties 128.- Officiële Mededelingen. ZIE HET MET PHILIPS-TELEVISIE SOEST. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN DINSDAG 2 APRIL 1957. „Het rijk der zevenduizend eilanden", zo noemt men de Philippijnse Repu bliek. Het aantal klopt niet precies, het zijn er welgeteld 7079. Op deze archipel valt nu plotseling weer het schijnwerperlicht der pu bliciteit. Want president Ramon Mag- saysay, „sterke man" der Philipoijnen, is door een vliegtuigongeval omgekomen. En ieder vraagt zich thans af wat gaat er nu gebeuren Het is al ruim vier eeuwen geleden, dat de ontdekkingsreiziger Magelhaens voet aan wal zette op de Philippijnen. Wel dra wapperde het rood en goud der Spaanse vlag boven deze eilandengroep en daarmee brak voor de bewoners een zware tijd aan. Want de Spanjaarden hadden zo hun eigen idee van koloniale politiek, gesymboliseerd in de „kip met gouden eieren". Het is wel merkwaardig dat het juist het anti-koloniale Amerika was, dat, dank zij zijn Monroe-leer, zich alleen maar met z'n eigen zaken wilde bemoei en, dat de Philippijnen van het Spaan se juk bevrijdde. Dat was eigenlijk min of meer toeval lig. Op Cuba, eveneens een Spaanse bezitting, waren de inboorlingen in opstand gekomen. De Spaanse generaal Weyler verwierf zich hier een onwel riekende faam als de eerste oprichter van concentratiekampen Geruchten over de gruwelen op Cuba bereikten Amerika, door de kranten nog eens extra aangedikt. Toen kwam het toeval te hulp. Het Amerikaanse oorlogsschip,, Maine". dat in de haven van Havanna lag, zonk door onopge helderde oorzaak. Tot nu toe weet nog niemand hoe zich dit heeft toegedragen. Maar de Amerikanen gaven de Span jaarden de schuld en maakten dankbaar gebruik van deze stok om de Spaanse hond te slaan. Kort en goed, het kwam tot oorlog, Spanje leed een smadelijke nederlaag, Amerika nestelde zich op Cuba en pikte en passant de Phili- pijnen in. Toch hebben de Amerikanen van de aanvang af gestreefd naar vrij- en zelf- standigmaking van dit gebied. Hun Phi lippijnse politiek, die ook met succes is bekroond, heeft mede hun denkbeel den over het kolonialisme der Euro pese mogendheden bepaald. Die hadden het verkeerd gedaan, ze hadden het moeten doen, zoals Amerika zijn taak op de Philippijnen opvatte Dollarhulp. Amerika heeft miljoenen dollars in dit project gestoken en heeft daadwerke lijk bijgedragen tot de economische ontsluiting, maar daarmee ook tot cul turele, sociale en hygiënische verhef fing der bevolking. Na allerlei weder waardigheden kwam het tenslotte zo ver, dat de Philippijnen zelfstandig wer den, met een eigen regering, zij het militair door stevige verdragen gebon den aan de Verenigde Staten. De Japanners, die allang een begerig oog op dit gebied hadden geslagen, land den er al spoedig na Pearl Harbour. Corregidor, Bataan, het zijn namen die met bloed in de geschiedenis van We reldoorlog II staan geschreven. Maar de inheemse bevolking verzette zich. Vooral de kleine boeren, die (na dat Amerika het grootgrondbezit van de kerk had afgekocht) zich een bestaan hadden weten op te bouwen, vormden de guerillabenden in dit voor de helft uit dichte bossen bestaande gebied. Een der voornaamste leiders van dit ver zet was 'n eenvoudige jongen, doodarm, maar gezegend met een goed stel her sens, die zich ontwikkelde tot een goed zakenman, een knap organisator, en in het verzet weldra de hoofdrol speel de. Het viel dan ook niet te verwonderen dat hij na de bevrijding een topfiguur was in de politiek en in 1953 gekozèn werd tot president van de republiek. Tegen de hoeks. Hij aanvaardde zijn ambt onder moei lijke omstandigheden. De guerilla's had den gedeeltelijk de strijd voortgezet tegen de wettige regering. Deze opstan dige beweging, genoemd de „Hoek Bala- haps", stond sterk onder communistische invloed. Magsaysay wist het verzet te onder drukken, maar hij deed meer. Hij wist dat dit verzet mede geboren was uit armoe en ellende van de bevolking, en hij ging aan de gang om de oorzaken daarvan weg te nemen. Hij ondervond daarbij weer krachtig de steun van Amerikaans kapitaal. Want de Ameri kanen, die sterke militaire bases heb ben op de Philippijnen, achtten het van het grootste belang dat daar orde en rust zouden heersen, en de communis ten, die zich in het aangrenzende In donesië zo krachtig roerden, hier geen voet aan de grond zouden krijgen. Zorgenkind. Met de dood van Magsaysay is de Philippijnse republiek echter eensklaps zorgenkind geworden. De taak van Magsaysay was nog niet volbracht, daar waren nog jaren voor nodig. Maar de president was zeer po pulair, beschikte over een krachtige aanhang en, menselijkerwijs gesproken, Deze prachtige, zuiver kamgaren mantel „Colette" met zijn elegante, afkledende pasvorm, is een van de opvallend goed geslaagde ontwerpen in onze nieuwe collectie. In de kleuren lichtgrijs, middengrijs, licht marine, beige/bruin en marine. Tot en met maat 50 Deze smaakvolle deux-pièces Juliette" is vervaardigd van een uitnemende, kreukherstellende Gévrine noppée. Echt 'n pakje om „er bij" te hebben. In 5 fraaie voorjaarstinten voorradig. Maten 40-48 Zo vindt u talloze meesterlijke creaties wanneer u eens komt kijken bij Andera dan andera! KERKBRINK 15-17 HILVERSUM zou hij bij de afloop van zijn ambts termijn opnieuw worden gekozen. Dus lag het beleid voor jaren vast. Door deze rekening is nu plots een streep gehaald. Ongetwijfeld zal Magsaysay's opvolger trachten dit beleid in diens geest voort te zetten. Maar er is niemand die be schikt over zoveel persoonlijke prestige als de overleden president In Amerika is men vooral benauwd, dat de Philippijnen een omzwaai zul len maken in de richting van het door India's president Nehroe gepredikte, en door Moskou geëndosseerde „neutra lisme". Het is op de Philippijnen tot nu toe al lemaal boven verwachting goedgegaan. Nu echter maakt men zich zorgen in Washington. En niet daar alleen HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van N.V. „Vika", Middelwijkstraat 38, Soest, om een poederkaasfabriek, waarvoor laatstelijk bij besluit van 22 novem ber 1949, afd. I, nr. 898, vergunning is verleend, op/in het perceel Middel wijkstraat 38, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie H, nr. 7653, te mogen uitbreiden, waardoor het totaal aantal elektromotoren 11 zal bedragen met een gezamenlijk vermogen van 88.5 p.k. alsmede een stoomketel, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. Soest, 2 april 1957. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan J. W. Quelle, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het be paalde in artikel 20 van de Wederop- bouwwet, vergunning te verlenen voor het verbouwen van 2 woningen tot één winkel op het perceel, gelegen aan de Gallenkamp Pelsweg, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie C, num mer 2411, zulks in afwijking van het uitbreidingsplan Soest-Zuid. In verband daarmede stellen zij belang hebbenden in de gelegenheid om bin nen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaan- vrage betrekking hebbende stukken lig gen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 2 april 1957. UITBREIDINGSPLANNEN. De burgemeester der gemeente Soest; gelet op art. 37, lid 3 der Woningwet; breng ter algemene kennis, dat de hieron der vermelde door de raad dier gemeente in zijn vergadering van 22 maart 1957 vastgestelde uitbreidingsplannen vanaf 3 april a.s. gedurende 14 dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage liggen 1. een partieel uitbreidingsplan rege lende de besterpming van het aan de Koninginnelaan en Eikenhorst- weg gelegen perceel, kadastraal be kend als sectie H, nr. 7621; 2. een uitbreidingsplan, regelende de bestemming in onderdelen van gron den gelegen nabij het station Soest- duinen; 3. een uitbreidingsplan regelende de bestemming van de kadastrale per celen sectie E nrs. 2332, 2412, 2413 (ged.) en 2482, gelegen aan de Amers- foortsestraat (uitbreiding van Cena- kel en dienstgebouw Genie); 4. een wijziging van de bebouwings voorschriften behorende bij de uit breidingsplannen Lazarusberg, Rijks weg en Amersfoortsestraat en be trekking hebbende op de bijgebou wen. Soest, 2 april 1957. Soesterbergsestraat 20A - Telef. 2379 HOCKEY-DAMES GEHULDIGD. Het dames-team van de Mixed Hoc keyclub Soest is vorige week kampioen van de vierde klas geworden en de elf speelsters zijn zondagmiddag in het nieuwe clubhuis aan de Schrikslaan gehuldigd door de voorzitter, de heer J. C. Louman. Na afloop van de wedstrijd Soest 1 Amersfoort 4, die door de Soester da mes met 13 verloren werd, traden mevr. Felix en mevr. De Jong, Marijke Campagne, Ton Roes, Loor v. d. Ster- re, Toke Hoppenbrouwers, Marion Eb- bers, Stans Hoppenbrouwers, Ton Mul der, Henny de Cneudt en Lies Bergers aan om de verdiende huldiging in ont vangst te nemen. Het elftal is in 1952 als tiental begon nen en in het seizoen 1953-54 werd in de onderbond met 10 dames aan de competitie deelgenomen. Het ontbreken van de elfde speelster stond successsen niet in de weg en na het seizoen 1955-1956 volgde pro motie naar de vierde klas. Na een jaar reeds werd het elftal (nu com pleet) kampioen en thans zal in de derde klas gespeeld worden. Voorzitter Louman sprak zijn vreugde uit over het mooie resultaat, dat vo rige week bereikt werd doordat de Soester dames vele overwinningen in de competitie behaald hadden, terwijl een bevriende club zo welwillend was de zwaarste concurrente te slaan. In snelle vaart is het team uit de onderbond opgeklommen naar de derde klas en ieder van de elf speelsters had hiertoe een steentje bijgedragen. De voorzitter hoopte, dat dit mooie succes niet tot overschatting en over moed zou leiden. Een team, dat aan overwinningen gewend raakt, wil daar wel eens wat al te vast op gaan re kenen en nederlagen komen dan extra zwaar aan. De heer Louman sprak de wens uit, dat het team met hetzelfde élan zou blijven spelen. Hij verwachtte niet, dat in het komend seizoen het kam pioenschap van de derde klas behaald zou worden, maar hoopte op een eer volle plaats. Namens het bestuur wenste hij de da mes geluk, bood voor de vereniging bloemen aan en privé een zoen in elfvoud. Mevr. Felix, de captaine van het kam pioensteam, toonde zich verheugd over 't kampioenschap dat behaald was na vele wedstrijden, waarin men de voorhoede prima vond als gewonnen werd, de achterhoede maar matig als verloren werd, terwijl die middag de midden linie in een prettige wedstrijd haar kunnen had getoond. Het team hoopt de komende zomer aan de techniek te schaven en het zal de komende com petitie met hetzelfde enthousiasme de sportieve strijd aanbinden. NED. CHR. VROUWENBOND. Voor een aandachtig gehoor sprak, in de zaal van de Emmakerk, mevr. S. J. A. Knoppers-Dieleman uit Amers foort over „Zedenopbouw en Kinder bescherming". Zedenopbouw, dat afdelingen heeft over het gehele land en interkerkelijk werkt, is voortgesproten uit de Middernacht zending en stelt zich ten doel onge huwde moeders en haar kinderen te helpen. Vele adviseurs werken hier aan mee. Vanaf october '56 is ook in Neder land adoptie mogelijk. Spreekster wees op vele misstanden, die in gezinnen gevonden worden waar een huwelijk niet goed is en de kinderen vaak de dupe worden, vooral als de ouders ge scheiden leven. Hier vooral doet de Kinderbescherming veel goed werk. TEMPO. De eerste recordrit van Tempo is een succes geworden. De seniores reden 60 k.m., de juniores 30 en de toe risten 40 k.m. Het was misschien wat te fris maar er zijn toch prima tijden gemaakt en er was flinke publieke be langstelling. Gerrit Ruttenberg heeft, zo vroeg in het seizoen, de prachtige tijd van 1 uur 38j/2 min. over 60 k.m. gemaakt. Bijzonder mooi was de tijd van het juniorenlid Adri v. d. Burgt, n.1. 51 min. 33 sec. over 30 k.m. Dit was nog 19 sec. sneller dan Gerard van Wijk over de 6 ronden deed. Over deze af stand liet v. d. Burgt trouwens ver schillende seniores achter zich. Alle andere renners hebben ook fraaie tijden gemaakt, waaruit blijkt, dat de prestaties van de Tempo-leden zich in stijgende lijn bevinden. Alleen Henk de Jager was nog niet in conditie en het zal geen kwaad kunnen als hij voortaan de indoortraining en de cycle- cross-ritten meemaakt, want door deze te verzuimen is hij achterop geraakt. Ge rard van Wijk is wat tegengevallen. Bep Krek en Piet v. d. Broek deden wat van hen verwacht werd en de militairen Jaap v. d. Burgt en Otto de Weerd reden uitstekend. De juniores weerden zich goed. Nic Westhof gaf weer blijk, dat hij in de polder een geduchte tegenstander is. Walter van Barneveld moet wat meer strijdlust tonen, dan zal het beslist beter gaan. Van de toeristen gaf G. Suik na de derde ronde op, maar A. Post draaide z'n 8 ronden uit in de tijd van 1 uur 16 min. 21 sec. Seniores 1. Gerrit Ruttenberg, 60 k.m. in 1.38.50. 2. Bep Kriek (1.42.38). 3. Ge rard van Wijk (1.44.12). 4. Jaap v. d. Burgt (1.47). 5. Piet v. d. Broek (1.49.04). 6. Otto de Weerd (1.55.09). 7. Henk de Jager (2.01.55). Junores 1. Adri v. d. Burgt, 30 k.m. in 51 min. 33 sec. 2. Nic Westhof (55.16). 3. Wout van 't Klooster (55.39). 4. Men- ze v. d. Broek- (55.42). 5. Walter van Barneveld (1.03.55). AFSCHEID HOOFD GROEN VAN PRINSTERERSCHOOL. In een drukbezochte samenkomst in „Credo" aan de Julianalaan hebben ou ders, bestuur, oudercommissie en col lega's afscheid genomen van de heer en mevrouw Muthert wegens vertrek naar Bussum. De heer Van Hasselt, inspecteur van C.N.S. te Hilversum, was de eerste die zijn grote waardering tot uiting bracht vopr het werk, dat door de heer Muthert was verricht. Ds Maarsingh, sprekende namens de Herv. Kerkeraad, wees in 't bijzonder op het sterk plichtsgevoel, dat het werk van de scheidende functionaris kenmerk te. Ook ds Lambers Heerspink had veel waardering, omdat kerk en school el kaar tot steun kunnen zijn. De heer Van Calck dankte zijn schei dende patroon voor de prettige leiding, waardoor gewerkt had kunnen worden met een prettige teamgeest. Voor de oudercommissie werd het woord gevoerd door de heer De Wildt. De heer Ten Broeke sprak namens de hoofden der andere scholen en liet uit komen, dat de verhouding tot de andere scholen prettig en hartelijk was. Na de pauze, waarin koffie werd ge serveerd en waarin velen de gelegenheid benutten om nog even met de heer en mevr. Muthert te spreken, sprak de voorzitter, de heer Fennema, namens het bestuur. Het bestuur was zeer er kentelijk voor de activiteit door de heer en mevr. Muthert aan de dag ge legd in het belang van de Groen van Prinstererschool en hoopten dat zij met voldoening verder mochten gaan aan het Instituut Brandsma te Bussum. Verschillende sprekers lieten hun har telijke woorden vergezeld gaan van de aanbieding van cadeau's. De vrolijke afwisseling werd gegeven door de overkomst van twee hoog leraren van Amsterdam, die de heer Muthert wegens zijn grote verdien sten een ere-doctoraat kwamen aan bieden. Mede namens zijn vrouw dankte de heer Muthert voor alle goede woorden en mooie cadeau's. Met het zingen van „Halleluja, eeuwig dank en ere" en dankgebed door ds Maarsingh werd de mooie avond ge sloten. 35 JAAR DE VLIJT. In maart 1922 kwam er een adver tentie in de Soester Courant, waarin de heer J. J. Koelman meedeelde, dat hij op de Steenhoffstraat 59 een zaak opende en op 1 april verscheen een tweede advertentie, waarin de eige naar van de zojuist geopende zaak een prima wit flanel voor 30 ct. aanbood, een vrouwenhemd voor 1.25 en een damespantalon voor 1,50. Witte hand doeken kostten slechts 35 cent en een theedoek 17Vs cent. Men kon zijn baby onderbrengen in een gegarneerde wieg, die compleet 12,90 kostte. Koulijden was evenmin nodig, want een prima molton deken kostte slechts 1,10. Soest had nog maar 8000 inwoners in die tijd, de paardetram liep nog en op de Steenhoffstraat stonden al even- minmin veel huizen als in de rest van Soest. Vier jaar later werd de zaak uitge breid en nieuwe advertenties kondig den aantrekkelijke koopjes aan. Japans porcelein werd als heropeningsgeschenk aangeboden. Wie voor 5.kocht kreeg een kop en schotel, voor 25. zes stuks en wie 50 gulden besteedde kreeg een compleet servies. In 1932 werd het pand, dat door de vader van de huidige wethouder K. de Haan gebouwd werd, verlaten en op Steenhoffstraat 61 werd het pand betrokken waarin vorige week het 35- jarig bestaan gevierd werd. Uiterlijk is er in de laatste 25 jaar niet veel veranderd maar het interieur werd steeds aangepast aan de nieuwe eisen. In 35 jaar kan veel gebeuren. Van de paardentram naar straaljagers die het geluid kunnen inhalen, van twee recht- twee-averecht kousen naar nylons, die je alleen kunt zien als er een ladder inzit. In 1922 verkocht De Vlijt alleen zwarte kousen en wie erg werelds was kon bruin kiezen. Later kwamen er kousen in andere kleuren maar alstu blieft gedekt. Nu loopt onze vrouwe lijke jeugd in rock-and-roll-kousen, waarvan de kleuren het uitschreeuwen. In 1947 ging het 25-jarig bestaan zon der veel drukte gepaard want er was nog niet zoveel textiel, maar 1957 biedt keus te over, zodat er vele aantrekke lijke verrassingen waren voor de koop sters en kopers, onder wie enige die al 35 jaar klant zijn. Maar ook voor De Vlijt waren er ver rassingen in de vorm van bloemen, on danks het feit dat er geen jubileum- tint aan dit 35-jarig bestaan gegeven was. BOUWSTEENACTIE POESENHUIS. Zoals in de advertentie in dit blad ge meld is, zal de Dierenbescherming een apart poesenhuis gaan bouwen op het terrein van het Dierentehuis aan de- Klein Engendaalweg. De nog ontbrekende bouwsom zal wor den gevonden in de verkoopactie met bouwsteentjes ter waarde van 10 cent, vijf en twintig cent en één gulden. Wij vragen de jeugd van Soest ons te willen helpen deze bouwsteentjes te verkopen, waartoe zakjes bouwstenen verkrijgbaar zijn bij de volgende adres sen doch uitsluitend tussen half 4 en 5 uur en tussen 7 en 8 uur Voor Soest Zuid Mevr. Van Boven, Vosseveldlaan 49, tel. 3650 en mevr. Van Woerkom, Duinweg 7, tel. 3548. Voor Soest Mevr. Roelofs, Kerkpad Z.Z. 75 en mevr. Van den Broek, Stad houderslaan 78, tel. 3928. Voor Soestdijk Mevr. 't Hart, Beetz- laan 99, tel. 3282 en mevr. Wijsmuller, Wald. Pyrmontlaan 5, telefoon 2877. Als beloning wordt in juni aan alle kinderen, die minstens één zakje bouw steentjes verkocht hebben, een film voorstelling of een gelijkwaardig fes tijn aangeboden, doch zij hebben ook nog kans om een eigen radio te ver krijgen met 12 maanden luistervergun ning of een koopbon van vijftig, van vijfentwintig of van tien gulden. Bovendien worden de hoogste verko pen beloond met waardebonnen van honderd, van zestig, van veertig, vijf van 10.en 5 van 5.

Soester Courant | 1957 | | pagina 5