DE GROTE SLOKOP in Soest. SOEST Van waal' tot waalr Ide begroting op ongeveer 15.000.. V «SAE KCCI, LUI WCCK subsidies. Na reservering - IN DE HOEK. AARDS GEKAKEL. EVENTJES TERZIJDE. VRIJDAG 5 APRIL 1957. 35e JAARGANG no. 27. SOESTER (ÏTOÜRANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDUK Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Terwijl de schatkist leeg is en wij aan het haarkloven zijn over de bestedin gen, vraagt de minister van defensie om een verhoging van zijn begrotings post. Wij hebben er ons over verwonderd, dat bij dediscussies over de zo nood zakelijke bezuinigingen op de staats uitgaven, het vraagstuk van deze be stedingen zelden aan de orde wordt gesteld. Defensie is de grote slok-op van onze rijksfinanciën en het pro bleem der versobering, waarvoor wij ons bevinden, zou, indien men bereid bleek op de defensie te besnoeien, aan merkelijk worden vereenvoudigd. Waar om offeren wij zonder verzet altijd maar weer aan de oorlogsmoloch Men wil zich houden aan internationale verplichtingen, maar zijn er geen gren zen aan de eisen, die door een inter nationale combinatie aan ons land wor den gesteld Dat wij meedoen aan de verdediging van het westen, dat ligt in de rede Het volgen van „de derde weg" is een illusie en het zoete gefluit van de rus- sische vogelaar hebben wij, na Hon garije en de verscherping der sovjet- politiek die daarop volgde, nu wel heel degelijk als een misleiding onderkend. Zeker, Nederland behoort in de Noord- atlantische Verdedigingsorganisatie, maar er wordt door die N.A.V.O. te veel van ons gevergd. Men mag niet van ons vorderen zóveel geld te steken in de internationale militaire appara tuur, dat andere voor ons land vitale belangen er door worden bedreigd. Wij zijn zeer goedwillend en kritiekloos ten aanzien van onze internationale verbin dingen, zo goedwillend, dat wij er de eigen nationale belangen voor verza ken. Zojuist hebben wij een verdrag voor 'n europese markt gesloten, waarin ver schillende voor Nederland nadelige be- palingen voorkomen, waardoor de prij zen van vele artikelen zullen stijgen en waaromtrent wij alleen maar mogen hopen, dat de Staten-Generaal de ge varen zullen onderkennen. In de lijn van deze kritiek op de po litiek van de geringste weerstand, die wij ten aanzien van het buitenland volgen, ligt ook de vraag, of wij blin delings aan de steeds verzwaarde ei sen, welke de N.A.V.O.-leiding ons stelt, moeten gevolg geven. Het eindpunt van onze welwillendheid lig daar, waar wij de last niet langer dragen kunnen. Wij moeten tot alle offers bereid zijn voor de verdediging van de nationale onafhankelijkheid. De fundamentele kwestie in onze verhouding tot de bondgenoten is echter, of, ondanks de enorme kosten, die wij voor het N.A. V.O.-apparaat hebben te besteden, de verdediging van Nederland verzekerd is. Daaromtrent tast ons volk in het duis ter. En het vraagt zich af of het niet bestemd is het offerlam te worden van een internationale strategie, die het zal noodzaken, ingeval van oorlog het leed van een russische bezetting te on dergaan, alvorens in een eindoverwin ning te delen. Het moet vaststaan en ons volk duidelijk zijn, dat het neder- landse grondgebied wordt verdedigd, alvorens de hoge en steeds stijgende eisen aan onze militaire toerusting ge steld rechtvaardig mogen heten. De twijfel, die door deze onzekerheid wordt gewekt, maakt zich nog meer van de mensen meester, nu er bij ve len ontstemming heerst over de toe standen, die er bij defensie schijnen te bestaan. Men klaagt over ondeugdelijk en niet nuttig aangewend materiaal, over verkwistend beheer. Zelfs gingen er in sommige bladen geruchten omtrent de mogelijkheid van consumptie, die op dit ogenblik nog niet voldoende zijn weerlegd. Dagelijks vernemen wij van ongevallen bij de oefeningen van de luchtmacht. Telkens weer valt er een veel belovende jonge man uit zijn toestelWij willen meer horen omtrent de deugdelijkheid en betrouwbaarheid van onze vliegtui gen, wanneer wij herhaaldelijk, ja met een zekere regelmaat van dergelijke droevige feiten op de hoogte worden gesteld. De brede menigte heeft geen inzicht in de taak en het gehalte van onze verdediging. Kan er niet wat meer voorlichting gegeven worden over de inrichting van onze defensie De me dewerking aan de internationale stra tegie kost zoveel, dat zij snijdt in het vlees van ons volk. Het is nodig, dat wij een ondubbel zinnige verklaring ontvangen, dat het nederlandse grondgebied zal worden verdedigd en dat onze medewerking aan de Noordatlantische Verdedigings organisatie binnen de perken blijft, waarin wij in staat zijn haar te dragen. VOOR DE SOESTER CHRONISCHE PATIËNTEN. Vorige opgave 438.22 Van Cas en z'n vrindjes 6. Van televisiekijkers bij mevr. B.-B20. 464.22 We willen graag 5 patiënten met de eerste boot mede laten gaan en 5 met de boot die in mei gaat, d.w.z. dat er dus 1000.nodig is. Gaarne Uw gitten op giro 466784 van de penningmeester van het Nederlands Roode Kruis, afd Soest, of op de N.V. Nederl. Middenstandsbank alhier. K.P.S.-TOERNOOI. De Wilhelmina Biljartfabriek schonk K.P.S. bij het tweede lustrum een pla quette, waarom op 6, 13, 20 en 27 april gespeeld zal worden. Op 6 april speelt de P.T.T. uit Baarn tegen T.O.C. uit Nijkerk en P.P.I. uit Baarn tegen Bach, Soest. Op 13 april K.P.S. Bico Boys (Utrecht) en Conimex (Baarn)-Spoorsein (Utrecht). Op 20 april spelen de winnaars tegen elkaar en op 27 april wordt de finale gespeeld. Het bestuur van K.P.S. heeft als tweede prijs een beker beschikbaar gesteld. Iedere wedstrijd duurt 2 x 30 minuten. JAARVERGADERING WIT-GELE KRUIS. Onder voorzitterschap van de heer N. H. Bredeveld hield de R.K. Vereni ging Het Wit-Gele Kruis in gebouw „Majella" aan de Molenstraat de jaar vergadering, waarvoor, zoals gewoon lijk, weinig belangstelling van de zijde van de leden was. De heer Breedeveld verwelkomde in het bijzonder het erelid, de heer J. Holtus, de zusters Merica en Antoniana en de zusters Bijlard en Giele. De voorzitter vermeldde uit het afge lopen jaar het jubileum dat gevierd werd, het benoemen van mgr S. Th. Visser tot geestelijk adviseur en van dokter Van Beurden tot medisch ad viseur; de stichting van de polikliniek in samenwerking met het St. Elisa- bethziekenhuis te Amersfoort en het vergevorderd stadium waarin de kleu terzorg, met 1 mei als vermoedelijke begindatum, verkeert. Het ideaal dat de vereniging zich gesteld had, het scheiden van wijkverpleging en kraam- verpleging, was werkelijkheid geworden en thans beschikt de vereniging over 4 zusters. Na het lezen van de notulen gaf de secretaris-penningmeester, de heer A. L. Bakker, in zijn jaarverslag een over zicht van het vorig jaar. Hierin werd met dankbaarheid melding gemaakt van het vele werk, dat wijlen pastoor W. Voss als geestelijk adviseur voor de vereniging gedaan had. De vereniging is er trots op als zijn opvolger een monseigneur tot geestelijk adviseur ge kregen te hebben. De ledenwerfaktie in Soesterberg had tot resultaat, dat zich 336 leden opga ven. Per 1 augustus werd zuster Giele voor Soesterberg aangesteld en zuster Bijlard kwam op 1 augustus 1957 als vierde zuster bij het Wit-Gele Kruis. In het afgelopen jaar steeg het leden tal tot ruim 1600. Minder prettig is, dat er elk jaar leden zijn, die, bij het innen der contributie, te kennen ge ven geen lid meer te willen zijn, maar zodra ze het Wit-Gele Kruis nodig heb ben, verschijnen ze weer. Het bestuur werd in 1956 uitgebreid met de heren J. J. J. M. Festen en N. H. Breedeveld, die het voorzitterschap op zich nam. Er werden in 1956 399 zieken verpleegd met 9831 bezoeken. Meer dan 100 kraam vrouwen werden verpleegd met 1470 bezoeken. Daarnaast was de vereniging aktief op het terrein van de t.b.c.-be- j strijding, de pre-natale zorg, zuigelin genzorg, zorg voor kleuters, rheuma- bestrijding, bejaardenzorg en geestelij ke volksgezondheid. Uit het magazijn werden 850 artikelen in bruikleen gegeven. Het jaarverslag eindigde met een dank- 1 woord aan de zusters en conciërge. Uit het financieel overzicht van de heer Bakker bleek, dat het gebouw voor ƒ23.250,— op de balans voorkomt. Het bedrag van de obligatielening bedraagt Het wordt veil ger rijden in Soest nu de onbewaakte overweg aan de Dalweg binnen al/ienbare tijd van spoorbomen en knipperlichten voorzien zal worden. Waarschijnlijk v eet niemand aan de Beetzlaan en in de openbare lagere school zelf, dat de :e gisteren (4 april) voor 35 jaar officieel in gebruik ge bruik genomen werd. De opvoedkundige Barend-Bluf-liedjes, waarin de jeugd cader meer aangera den wordt de don goed op de tube tandpasta te doen, werden woensdag avond in Eemland door de maker zelf misbruikt door ze op mannen te laten slaan, zodat aangeiaden werd de kurk goed op de ieneve:fles te doen. S.E.C. krijgt, d( ordat D.V.A.V. zon dag verloor en Quick gelijk speelde, nog een kleine kans op het kampioen schap, maar dan moeten de Diemena- ren nog eens een steek laten vallen en dan moet Quick zondag zo vriendelijk zijn de twee punten aan Soest te gun nen. Het vorig jaar eiste het verkeer in onze gemeente 8 deden. 1957 is pas een kwartaal oud, mar.r nu zijn er al 4 doden al§ offer aan het steeds toene mende verkeer. Dr e in Soesterberg en één in Soest. i Er zijn ook w die voor de bcstu 1 eens ongelukken, irder van een auto minder prettig zijn maar waarover hij achteraf met genr.egen kan spreken omdat het zo goejl afgelopen is voor zijn eigen vege li Zo'n ongeval dec zich voor op de Nieuweweg, waar en Volkswagen, die in de richting l"-Zuid reed, bij de Klein Engenda-=it de koers raak te, naar rechts en naar links slingerde een paar maal over de kop ging en met zo'n sprong in een sloot dook, dat de laaghangende takken van de bomen be schadigd werden. Een achterruit en een zijruit sprongen uit hun sponningen en vlogen meters ver weg maar ze bra ken niet. De bestuurder had slechts 'n lichte schram en de wagen kon nog rijden toen hij uit de sloot getakeld was. Hij was wel lelijk beschadigd. De jaarlijkse Emmabloemcollecte ten bate van de T.B.C.-bestrijding, welke huis aan huis en op straat gehouden wordt, vindt dit jaar van 9-11 april plaats. na de laatste aflossing 9500.en de hypotheek 9400.In het reserve fonds bevindt zich 4264,15. Aan sa larissen werd in 1956 bijna 11000 gulden betaald, maar op de begroting voor 1958 moest ruim 20.000,opgeno men worden, terwijl de sociale lasten met 1000.toenemen. Aan subsidies werd 8282.ontvangen en aan con tributies 7907.Voor 1958 rekent aan subsidies. iNa reservering van J 1200,was er een klein nadelig sal do van 52,55. De begroting voor 1958 is sluitend. Reglementswijziging was een van de agendapunten, door de bijvoeging van Soesterberg als onderafdeling dit nodig maakte. Soest heeft gaarne geijverd voor aktiviteit van het Wit-Gele Kruis in Soesterberg omdat daar geen eigen af deling opgericht kon worden. Dat er weinig kans op financieel voordeel is mocht hierbij geen rol spelen. Soesterberg heeft een eigen bestuur en dr Swartouw, de voorzitter, werd met de secretaris-penningmeester, de heer Elbertse, toegevoegd aan het bestuur van het Soester Wit-Gele Kruis. De aftredende bestuursleden mevr. v. d. Bremer-v. d. Laar en de heer Bak ker werden herkozen. Het aannemen van de reglementswijzigingen door de vergadering betekende tevens het fiat op het aansluiten van de onderafdeling Soesterberg bij Soest. Bij de rondvraag bracht de heer J. H. Hom namens de leden dank aan het bestuur en de zusters. De geringe be langstelling van de leden voor de ver gaderingen kan als bewijs van vertrou wen in het bestuur beschouwd worden. De heer Holtus prees de wijze, waarop de voorzitter zich in korte tijd inge werkt had. De medisch adviseur dokter Van Beur den achtte het gewenst, dat het Wit- Gele Kruis iets gaat ondernemen om hulp te bieden bij gezins- en huwelijks moeilijkheden. Er zal contact opgeno men worden met Amersfoort om te trachten een psycholoog of psychiater aan te trekken, die op dit terrein werk zaam zal kunnen zijn. Na de rondvraag werd de vergadering, die o.m. door mgr A. G. Smit werd bijgewoond, door de voorzitter gesloten. VOORJAARSMARKT RUNDVEE. Belanghebbenden verwijzen wij naar een in dit blad voorkomende adverten tie, waarin de voorjaarsmarkt van rundvee te Amersfoort wordt aange kondigd. Kippen zijn toch domme dieren Want het blijft altijd een feit, Dat, juist als de eiers duur zijn, zij héél weinig eiers leit. En juist als zij het goedkoopst zijn, gaat zij aan de leggerij Tegen Pasen krijg je eiers voor een appel en een ei. Eiers Eiers Is het wachtwoord van de kippen in het hok En ze krijgen 't met elkander hevig aan de ei.erstok. 't Snap niet, hie zo'n kip kan weten, dat de eiertijd weer naakt En óók net, hoe zij zo'n eitje sluit en toch geen sluiting maakt. 's Morgens bij 't ontbijt een eitje, meestal met nog een er bij; Bij de „luns" een kluts-, een roer-ei. Middageten sla met eiers, dikwijls is 't ook ei met sla En na al die eierijen 't ommeletje achterna. 'k Snap niet, hoe zo'n kip kan ei en ei en nóg eens ei, Eiers, eiers, niets dan eiers, 't is één eier-eierij. Ieder doet aan eierisme, aan ge-eide eiersport; Is het wonder, dat op aarde Véél te veel gekakeld wordt CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). HET BOEK. Ik moest op verjaardagsvisite bij een jonge bloem, die pas zestien jaar ge bloeid had en aan het zeventiende zou beginnen. Ik belde bij de feestwoning aan en een andere maagd deed de deur open. Ik zei, dat ik kwam om de jarige te feliciteren en mocht de trap opklimmen. Onzin eigenlijk, je als man van tegen de veertig tussen een schare jonge meis jes te storten, maar ze stonden er thuis op het overbuurtje een geschenk te geven, omdat ze nog wel eens hielp met aangeknipte mouwtjes en zo en ik was de enige die niet ziek was. Twintig jaar geleden zou ik met een gloeiend hoofd en onder het uitbarsten van angstvocht binnengestapt zijn, maar dat slijt wel, dus welgemoed wrong ik me tussen de nylons door naar de jubilaresse, die vol vreugde m'n hand en m'n pakje aannam. Het was een boek. Ik had ,,De grote liefde van de gra vin" uitgezocht, want die kinderen zijn nogal romantisch, dus dan heeft het weinig zin een boek over techniek van de bromfiets te geven. Terwijl ze het uitpakte kreeg ik een stomp in m'n rug van een andere buurtschone, die wou laten zien dat ze nog altijd even knap is. Blijkbaar had ze wat teveel van de bowl ge dronken, want anders is ze zo hoog hartig als een kikker op een kluit. Ze meent namelijk dat hooghartigheid een vorm van beschaving is. Ik werd neergezet tussen twee jonge dames, die blijkbaar over haar klo rissen aan het opscheppen waren. Ach ter m'n rug langs gingen ze verder met hun onwaarschijnlijke verhalen, terwijl ik een glas bowl verwerkte waarvan je de bloemen op je buik kreeg; het leek wel ijs water. Ik wroette me tussen het gesprek en vond dat vrijen zachtjes praten en hardop liegen is, waarop ze veront waardigd tegen me uitpakten en in sinueerden, dat een man van middel bare leeftijd daar niet meer over oor delen kon. Daar ging ik toen maar niet verder op in, want ik wou toch graag de indruk wekken, dat ik nog ver van de 40 ben. „Pief-paf-poef", zei de één en dat sloeg nergens op, zodat ze samen aan een ellenlange slappe lach begonnen. Overigens schenen deze drie woorden het motto van de feestelijke bijeen- Onze Minister van Economische Zaken voorziet een periode van dalende prij zen en om dit te staven kon hij direct al verwijzen naar een mededeling van een onzer grootste margarinefabrieken, dat de prijs van 'n pakje margarine, met 1 cent zal worden verlaagd en het voornemen van de bakkers om de prijs van het bruinbrood eveneens met 1 cent te verminderen. Deze prijsverlaging is, volgens de mi nister, mogelijk doordat de grondstof- fenprijzen zijn gedaald. Ik heb daar mensen uit de grondstof- fenhandel eens naar gevraagd, maar die weten nog van niets, integendeel. De traan, de grondstof voor de margarine, is, in vergelijking met het vorig jaar, in prijs gestegen. Maar we nemen graag aan, dat onze Minister van Economische Zaken het beter weet. Het is intussen jammer, dat de mi nister een paar dagen voordat hij de periode van dalende prijzen inluidde, een verhoging van brandstoffenprijzen moest aankondigen, hetgeen onvermij delijk is door onze verplichtingen aan de Europese Kolen- en Staalgemeen schap. (Tussen haakjes mag ik hier misschien wel opmerken, dat het publiek, sinds die gemeenschap, compleet met eigen ministers, gerechtshof etc. bestaat, nog niet veel anders dan nare dingen uit deze samenbundeling heeft ondervon den en het wordt m.i. tijd, dat deze mannen eens met iets leukers uit de busj komen.) Nou goed, daar kan onze minister dan niets aan doen en als die verlagingen van 1 cent voor margarine en 1 cent voor bruinbrood ons niet dol maakt van opwinding, mogen we dat onze minister niet euvel duiden. Ik heb het idee, dat hij na al de na righeid van bestedingsbeperking en zo en het gezeur om die beperking meer bij de overheid zelf te zoeken, blij was nu eens een ander geluid te kunnen laten horen en de aandacht af te lei den van de overheid, die, wat prijs verhogingen van verschillende van haar diensten betreft, een behoorlijk goed figuur heeft geslagen. H. OEKMAN. komst te zijn, want ze werden vaak gebruikt. Ik speelde een gebakje naar binnen terwijl de boezemvriendin van de ja rige een schlager zong van een cow boy, die zo vreselijk huilen moest om dat z'n meisje de benen genomen had. Het klonk een beetje blikkerig, maar als ze nog eens beroemd wordt dan merk je dat niet meer. Ze oogstte lui de bijval en pief-paf-poef-geroep. Dat sloeg natuurlijk op die koeienjongen. Ik moest ook iets ten beste geven en na lang zoeken vond ik een mopje dat gepast was in dit prille gezelschap. Er werd niet om gelachen, maar dat was niet mijn schuld, want ik had de anecdote niet gemaakt. Toen de dames aan het pandverbeu ren toe waren besloot ik te gaan, want bij dat spel kom je als éénling-man wel eens in de knoei. Ik stond op en meldde me af bij het middelpunt van het feest. £ij stond net over haar geschenken ge bogen een heleboel snuisterijen en ook een boek met en fleurige omslag, waarop een stoere man met vele re volvers stond te paffen. „Moordend lood", heette dit brok cultuur. Ik nam het op en vroeg haar of ze daar meer van hield dan van die romantische liefde van die grote gravin. „Welke gravin vroeg ze. Ik zocht het boek maar het was er niet. Een medekijkster, die ik voor geen mud klontjes als dochter zou willen hebben, was minder bescheiden dan de jarige en ze liet duidelijk doorschemeren, dat ze me vrij stom vond, want zo'n schietboek gaf je aan een jongen. „Maar dat heb ik niet gegeven", riep ik wanhopig uit. Hoongelag en of ik mijn boek dan maar eens wou aanwijzen. Dat kon ik niet, want het was er niet, dus de juffrouw in de winkel had zich met inpakken vergist. Nou ja de beste smid slaat wel eens op zijn duim, dus ik zou het ruilen. Met cowboy-liedjes en pief-paf-poef- geroep in m'n oren vertrok ik. Nu pas had ik in de gaten, dat het neuriën van deze songs en het schietgeluid, gevolgd door gelach, op mij geslagen had. En ik had nog wel gedacht dat het jonge meisjeskuren waren en af en toe mee gepief-paf-poeft om te laten zien dat ik heus niet zo'n slome ben als ik lijk. Beste beurt

Soester Courant | 1957 | | pagina 1