SOEST. DE SCHAT VAN DE ZEEROVER IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. DINSDAG 9 APRIL 1957. 35e JAARGANG no. 28. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35. SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 ALGEMENE MILITAIRE PENSIOEN- BOND AFDELING SOEST. Onder voorzitterschap van de heer L. D. Zuiderwijk hield de Algemene Militaire Pensioenbond, afdeling Soest, een leden vergadering. Na het openingswoord van de voorzitter werden twee overleden leden in stilte herdacht. Na het snel afwerken van de agenda besprak de voorzitter de pensioenverhoging en de korting op de pensioenen in verband met de A.O.W. 1 Januari is een belangrijke datum ge weest in de geschiedenis van het pen sioendrama. Zij vormt als het ware het sluitstuk van een 35-jarige strijd om sociaal recht voor alle gepensioneerden. Toch is er niet voor allen reden tot tevredenheid en zeker niet voor de we duwen wier huwelijk is gesloten na de pensionering. Zij blijven onverzorgd j achter. De A.M.P. zal echter niet rus- ten voor ook 'voor hen het beoogde doel pensioen voor alle weduwen van gepensioneerde militairen zal zijn bereikt. De bond bestaat 35 jaar en het leden tal ging met sprongen omhoog. Men was er zich van bewust dat alleen met georganiseerd overleg het gestelde doel kon worden bereiktgelijkschakeling van pensioenen van alle gepensioneerde militairen. De bond dient er voor te waken, dat de gepensioneerden bij even tuele verbeteringen achteraan komen. Sprekend over de korting op de pen sioenen gaf de voorziter als zijn mening, dat dit niet wettig kan zijn. Bij de wet van 27 juni 1925 is korting toegestaan als een gepensioneerd ambtenaar uit een overheidsbetrekking inkomsten ge niet, maar dit is bij de A.O.W.-uitke- ring niet het geval. Het door de regering ingenomen standpunt, dat het sociaal niet rechtvaardig is als het totale pen sioen liet normale inkomen te dicht benadert, brengt hierin geen veran dering. Uit deze korting blijkt weer dat de ambtenaren in een uitzonderings positie zijn geplaatst t.a.v. de andere Nederlanders, die eveneens de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt en die, on geacht hun welstand, zonder korting het ouderdomspensioen krijgen uitbe taald. Nadat vragen over dit onderwerp ge steld waren sloot de voorzitter de ver gadering met een opwekking tot trouw bezoek aan de vergaderingen. BRAND. Het kan door onvoorzichtigheid met roken gekomen zijn, of misschien is er opzet in het spel, welke oorzaak werd van de brand achter „Zonnegloren", waardoor zondagmiddag 4000 m2. jonge dennen en heide verloren gingen. De brandweer bluste met 4 stralen en twee nevelspuiten. GEEN SPREEKUUR. De burgemeester is verhinderd woens dag (morgen) zijn wekelijkse spreekuur te houden. FAMEUZE TOERFIETS. Een fiets van allure is zondag door de Soester toerrijder C. Vervat voor het eerst bereden en binnenkort zal hij binnen en buiten onze grenzen zijn be rijder vele duizenden kilometers laten verslinden, zoals zijn voorganger van mindere klasse het deed. De nieuwe toerfiets, op aanwijzigingen van de eigenaar gebouwd, was voor ve le rijwielfabrieken een puzzel, maar tenslotte waagde een Hilversumse rij- wielfabriek zich aan het vervaardigen van dit lichte vervoermiddel dat slechts 8 pond weegt en voorzien is van 15 versnellingen. Die zijn niet in de eerste plaats voor ons vlakke land bedoeld, maar voor de heuvels en de bergen die straks in België, Frankrijk en Italië overwonnen moeten worden, want de heer Vervat heeft vele plannen en voor dit jaar staan heel wat ritten in zijn agenda. Kilometerteller, afstandmeter en klok je maken het rijden tegen het horloge mogelijk en zondag is de fiets gepro beerd en goed bevonden voor de di verse binnenlandse ritten van 150, 200 en 350 k.m. die op het programma staan. Dan in juni naar België voor de na tionale 24-uurs regelmatigheidsrit. Start zaterdagmorgen, finsh op zondagavond en dit zonder slapen. In juli het „Groot- Brevet van Wallonië", 730 k.m. in 2 dagen met een rusttijd van 6 uur. Van 28 juli tot 4 augustus vele honderden kilometers in de buurt van Lyon en in september de lievelingswens, meerij den in de rit Milaan-Rome. Toerrijder C. Vervat was eerst wiel renner, toen motorrijder, waarbij hij in 1939 de B.M.W.-prijs van Sauerland won. Hij won ook vele prijzen met wandeltochten, maar nu heeft hij zijn hart geheel verloren aan de toerrijderij, de sport voor de mannen met lange adem en onuitputtelijk uithoudings vermogen. INBRAAK. In „De Punter" te Soesterberg wordt niets vermist na een inbraak, die door onbekenden gepleegd is. NUTSBIBILOTHEEK SOEST-ZUID. Nieuwe boeken. Romans Andreas, Bruiloft der vijan den. Buck, Het trotse hart. Con- rad, Matador. Haese, De heilige gramschap. Het vreemde leven. Hobart, Hun eigen land. Household, De geheime passagier. Langendijk, De Wiskunstenaar. Lea, Martin Bra- dy. - Lugt, Het lied van de zee. - Mau- rier, Generaal des Konings. Morgan, De bron. Simenon, Maiget zoekt 'n dode. Steinbeck, Aan een onbekende god. West, Gisteren was het zomer. Jeugd Brussee en Vogel, Met hart en hand voor dier en plant. Populair Wetenschappelijk Beebe, Van viervoeters, vogels, vlinders en vissen. Brantjes, Nieuw Guinea. Houot, Diep zeeduikers. Keiler, Joseph Haydn. Knuttel, Beknopte ontwikkelings ge schiedenis der bouwkunst. Koster, Natuurleven in en om Amsterdam. Kuyper, Een half jaar in Amerika. Ledden Hulsebosch, 40 jaren speurders- werk. Löwy, Die Griechische Plas tik. Mayer, Murillo. De Nes, Ju- liana van Stolberg. Newton, Het Museumboek. Boek over Toledo. Ploeg, kinderen der duisternis (zwam men). Powys, De kunst van het oud worden. Santen, Debussy. Schaef- fer, Leonardo da Vinei. Sirks, De ontwikkeling der biologie. Sluiters, Vogels in en bij de stad. Walch, Vrouwen van formaat. Wessem. Franz Liszt. De Zeeuw, Prinses Wil- helmina. Stigchel, Langs het spoor der eeuwen (geologie). Engels Bromfield, Twenty four hours. Davenport, The valley of decision. Kerr, Doctor Elizabeth. Lessing, The grass is singing. McCullers, The heart is a lonely hunter. Miller, The turn of the screw. Mitford, The pursuit of love. Sitwell, A Place of one's own. Wightman, The things he wrote to her. Williamson, The beautiful years. Duits Baum, Der Eingang zur Bühne. Keyserling, Fürstinnen. Frans Duhamel, Le notaire du Havre. S.E.C. VERLIEST VAN QUICK. S.E.C., dat zondagmiddag volledig naar Amerfoort ging, heeft in de keistad voor de tweede maal van Quick verlo ren en daarmee de laatste kans op een kampioenschap verspeeld. Het was een geflatteerde overwinning van de Amers- foorters en een gelijk spel zou de ver houding beter weergegeven hebben, daar S.E.C. met een enorm overwicht begon, zodat Adams pas na een half uur in aktie hoefde te komen voor het eerste Quick-schot. De Soester voorhoede zet te echter het samenspel te ver door, zodat de uitstekende keeper Van Loon zich minder bedreigd voelde dan door de vele aanvallen het geval moest zijn. S.E.C. nam hoekschoppen aan de lo pende band, maar een werkelijk ge vaar betekenden deze zelden. Al gauw moest keeper Van Loon in aktie komen voor een kopbal van Van Breukelen uit een voorzet van Admi raal en een goed schot dat net naast ging. Hierna enkele corners, maar Quick zette een aanval op en al kwa men de Amersfoorters nauwelijks in de buurt van het doel van Adams, het combineren was goed. Na een kwar tier kreeg Admiraal een goede sco ringskans door een voorzet van Nij- holt die hij inkopte. Corner. Rutten- berg kopte nu in, weer corner en daar na greep Van Loon in. Na twintig minuten een vrije schop op het S.E.C.-doel die ongevaarlijk was en weer ging S.E.C. in de aanval. Enkele corners besloten door een kopbal van Admiraal en tien minuten later een wat meer doeltreffende aanval van Quick, waaruit rechtsbuiten Hilferink in het zijnet schoot. De Amersfoorters werden nu sterker en Adams moest in aktie komen. Na .40 minuten spelen schoot Hilferink, die zich even vrij kon maken hard en diagonaal langs Adams. S.E.C. beantwoordde dit doelpunt met een aanval die op niets uitliep, om dat De Bruin zonder reden hands maakte. Admiraal raakte geblesseerd en hij werd vervangen door Veldhuijzen, die uitstekend voldeed en de gehele twee de helft meespeelde, want Admiraal bleef tot rust meehinken. Een goede S.E.C.-aanval stelde Van Breukelen in staat De Bruin een mooie kans te geven. Die schoot echter hui zenhoog over. Veldhuijzen schoot even eens te hoog en een schot van Rut- tenberg werd over de lat getikt. Van Loon weerde zich uitstekend en kreeg het wat gemakkelijker toen Quick zich aan de S.E.C.-druk ontworstelen kon. Adams redde bii -*swaarlijke aan val door zich voor de voeten van H. Blom te gooien, die gevaarlijk dicht bij zijn doel kwam. Quick had groot geluk bij een S.E.C.- aanval toen de bal driemaal ingeschoten en driemaal gekeerd werd. Het regen de corners op het Quick-doel maar het leverde niets op. Veldhuijzen gaf een mooie pass naar Ruttenberg en de ge lijkmaker lag opnieuw voor het grij pen, maar hij aarzelde te lang met schieten en raakte de bal kwijt. Tien minuten voor het einde werd het lot van S.E.C. beslist. Rechtshalf Meyer bracht de bal op en schoot van dertig meter afstand de bal haarzuiver tegen de binnenkant van de paal. Een wan hoopspoging van Adams had geen resul taat en het was 2-0. Een slot-offensief van S.E.C. deed Quick niet capituleren en goed verdedigend hielden de Amers foorters de voorsprong in hun bezit, al was die dan ook geflatteerd. Met deze nederlaag van S.E.C. is de laatste klei ne kans op een voetbalkampioen in Soest verkeken. K.V.V.A. 1 B.D.C. 1 1-1. B.D.C. heeft in de uitwedstrijd tegen K.V.V.A. geen pech gehad, want de keeper Roest kreeg twee penalties te verwerken, waarvan de eerste naast ging en de tweede uitstekend door de Soester keeper gestopt werd. In de eerste helft lanceerde B.D.C. een groot aantal aanvallen op het doel van K.V.V.A. zondër tot doelpunten te ko men, maar een kwartier voor rust pro fiteerde Verhey van een fout, die de keeper van de gastheren maakte en gaf B.D.C. de leiding. Linksbuiten Van Zuylen van K.V.V.A. zorgde een kwartier na het begin van de tweede helft voor de gelijkmaker en K.V.V.A. kwam nu wat meer in de aan val. De tweede penalty scheen de be slissing ten gunste van de gastheren te zullen brengen maar Roest liet zich niet passeren en in een gelijkopgaande strijd kwam het einde met 11. VOETBALUISLAGEN. Quick I—S.E.C. I 2—0. K.V.V.A. I—B.D.C. I 1—1. B.D.C. 2 Naarden 2 2-5. D.O.S.V. 4 B.D.C. 4 4-6. Cobu Boys B B.D.C. B 4-1. Quick 1 S.E.C. 1 2-0. S.E.C. 4 A.P.W.C. 4 6-2. S.E.C.-combinatie V.V.Z. 1-0. Hamersveld A S.E.C. A 1-12. S.E.C. C Quick e.e. 6-2. HANDBAL. De drie elftallen van B.D.C. hebben zondag successen behaald. Het eerste speelde tegen het sterke ongeslagen Limvio gelijk (2-2), het tweede won met 2-0 van Olympia 2 en de juniores won nen in een uitwedstrijd tegen Bunnik met 9-1. HOCKEY-UISLAGEN. Dames Soest 1 Be Fair 3 2-4. Soest 2 Kampong 4 2-6. Heren Soest 3 Schaerweyde 3 1-5. EERSTE COMPETITIERIT VAN TEMPO. Het was wat guur weer toen de A- klassers met hun 70 k.m. en de junio res met hun 30 k.m. voor de competitie begonnen, zodat vele supporters weg bleven. Hiervan kunnen zij spijt hebben, want beide groepen hebben fraaie strijd laten zien. Voor het eerst reed het nieuwe juniorenlid Anton Snijders mee. Direct na de start werd er flink van leer getrokken en bij de eerste door komst lagen Gerrit Ruttenberg en Ge- rard van Wijk al een 100 meter voor op Bep Kriek, Jaap v. d. Burgt en Koos van Zelm (die buiten mededin ging meereed). Op enige afstand volgde Piet v. d. Broek en daarna Wim Hom mes. Na de vierde ronde viel Van Zelm terug op v. d. Broek, terwijl de af stand tussen Ruttenberg en Van Wijk en daarachter Kriek en v. d. Burgt steeds wisselde van 50 tot 75 en zelfs 150 meter. Dit bleef zo de hele wed strijd en pas in de laatste ronden werd de achterstand iets groter. Wim Hom mes werd in de zevende ronde gelapt. Piet v. d. Broek moest van fiets ver wisselen door een lekke band. Bij de eindspurt zag het er naar uit, dat Ruttenberg zou gaan winnen, want op 150 meter lag hij zeker 6 meter voor, maar Van Wijk perste er een flinke spurt uit en klopte zijn rivaal met banddikte. Ook bij de juniores strijd vanaf de eerste ronde. Adri v. d. Burgt en Nic Westhof namen direct een voorsprong van 100 meter, die zij geleidelijk ver grootten, ondanks de fanatieke achter volging van het driemanschap Menze v. d. Broek, Wout van 't Klooster en Walter van Barneveld. De laatste zakte wat terug en Anton Snijders kon het 17. Zilver stond aldoor aan het roer en loodste het schip met een zeker heid waaruit bleek, dat hij de door gang zeer goed kende. Hij bracht de schoener precies op de plaats waar op de kaart een anker getekend was en het eilandje met zijn dichte bossen en kleine beekjes zag er uit alsof er nog nooit een mens voet aan wal had gezet. De bemanning klom weer aan boord en hokte in groepjes op het dek. Het was duidelijk dat er iets broeide. We hielden een geheime krijgsraad en ka pitein Smolet zei Als ik niet tussen beide kom dan zullen de mannen be- giijpen dat wij iets weten en als ik een bevel geef dan hebben wij op het zelfde ogenblik muiterij. Wij kunnen maar één ding doen en dat is de man nen verlof geven de middag aan land door te brengen. Hij stapte dus naar het dek en zei Mannen, jullie hebben een zware dag achter de rug en een bezoek aan land zal niemand kwaad doen. Een half uur voor zonsondergang zal ik een kanon afschieten en dan komen jullie terug. De dienst werd verdeeld, zes man moes ten aan boord blijven en de overigen, Zilver incluis, gingen in de sloepen. De dreigende huurverhoging per juli a.s. brengt reeds bij voorbaat benau wenis aan twee kanten. In de eerste plaats bij de huurders, om dat die een aanmerkelijk hogere huur moeten opbrengen en vooral bij die huurders, die geen enkele kans hebben op enige compensatie in de vorm van inkomstenverbetering. De huiseigenaren lopen met een nog langer gezicht rond, omdat zij narig heid voorzien in velerlei vorm. Komt de huurverhoging er door zoals in de plannen ligt, dan moeten zij de helft van die verhoging aan de over heid afstaan voor bijschrijving in een grootboek. Theoretisch blijven zij eige naar van dit geld, doch geen enkele lommerd zal er een cent op geven. In het even ongunstige geval wordt de helft zonder meer weg-belast en dienen zij dus alleen als incassobureau voor het rijk. Niet zonder grond spreekt men in huiseigenaarskringen dan ook over „de eerste stap naar de koude nationali satie van het particuliere huizenbezit". Of de maat hiermee nog niet vol ge noeg is, voorzien zij een hoop narig heid met hun huurders, want nu is overal te beluisteren, dat de eisen van „behangetjes" en „een kwastje verf" niet van de lucht zullen zijn. De mensen betalen meer huur en den ken in vele gevallen, dat de huisbaas er rijk van wordt. Het feit, dat de inschrijvingen in het Grootboek, wanneer dit doorgaat, die nen om het huis te „verbeteren", leg gen velen ten onrechte zo uit, dat be hangen en schilderen hierin begrepen zijn. Daar zal een hoop trammelant van ko men en ik ben blij, dat ik geen last van huizenbezit heb. Intussen is het nog niet zover, want de Kamers moeten een en- a handelen en wie weet wat er nog uit de bus komt. Maar wat er ook van komt, met of zonder Grootboek, het gaat weer geld kosten en weer zal het dezefde cate gorie mensen zijn, die er het zwaarst de dupe van worden. H. OEKMAN. tempo natuurlijk nog niet goed volgen. A-klasse 1. Gerard van Wijk, 70 k.m. in 1 uur 2 minuten 40 sec. 2. Gerrit Ruttenberg op banddikte. 3. Bep Kriek (1.04.03). 4. Jaap v. d. Burgt (dezelfde tijd). 5. Piet v. d. Broek (1.05.30). 6. Wm Hommes (1.10.56). Juniores 1. Adri v. d. Burgt, 30 k.m. in 52 sec. 2. Nic. Westhof (53.15). 3. Wout van 't Klooster (59.15). 4. Men ze v. d. Broek (dezelfde tijd). 5. Walter van Barneveld (1 uur). JEUGD- EN EVANGELIE FILMAVOND. De kontaktkring van Soest-Soestdijk van de interkerkelijke werkgemeen schap „Jeugd en Evangelie" heeft een grote samenkomst belegd voor de Soes ter jeugd van alle gezindten. Deze samenkomst wordt gehouden op donderdagavond 11 april, in de Geref. Kerk te Soest-Zuid. Aangekondigd als J en E filmavond, is er evenwel ook veel plaats ingeruimd voor zang en muziek. Op het programma staat verder vermeld een korte boodschap door de evange list Leo Pasman, naar aanleiding van de kleurenfilm „Regions Beyond". Dat J en E geen money-making is, maar slechts een getuigenis wil zijn van Jezus Christus, blijkt wel uit het feit, dat de toegang geheel vrij is. Ons wordt verder nog medegedeeld, dat, niet zoals elders is gepubliceerd, Jan Spaans trompet speelt, maar Jaap van Haften uit Rotterdam. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. DRANKWET. Burgemeester en wethouders der ge meente Soest, brengen ter openbare kennis, dat op 2 april 1957 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van L. Meijer, van beroep pensionhouder, wo nende te Soesterberg, om een verlof A in de recreatiezaal van het perceel, plaatselijk gemerkt nr 91 en gelegen aan de Amersfoortsestraat aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij burgemeester en wethou ders inbrengen. Soest, 9 april 1957.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1