TWEEDE BLAD SOEST VAN DE „SOESTER COURANT" VAN DINSDAG 9 APRIL 1957. WONDER-WANDELKINDEREN. Als de jeugd van Olympia onder leiding van de heren W. A. Suman en D. v. d. Kamp naar Baarn of Hilversum gaan om daar de gebruikelijke eerste prijs te winnen, dan is dat aardig maar we zijn er al helemaal aan gewend. Zater dag werden in Amsterdam de marsen voor de goed-zo-actie van Johan Bo degraven gehouden en duizenden wan- delaarsters en wandelaars namen hier aan deel. Aan de 15 km.-mars nam de Olympia-jeugd onder leiding van de heer D. v. d. Kamp deel en de grote deelname was geen beletsel voor de Soester meisjes en jongens, want ze wonnen de eerste prijs met 40 punten voorsprong op nummer 2. Hollandia uit Veenendaal. Tien kilometer werd door een andere groep onder leiding van de heer W. A. Suman gelopen en hier ging de strijd tussen 90 groepen. Eerste prijs, alsof het niets te betekenen had, dat duizen den zich op deze middag uitgesloofd hadden om een goed figuur te slaan. UITSTEKEND TONEEL VAN SOESTDIJK. Het winterseizoen is ook voor het toneel nagenoeg afgesloten en de toneelver eniging Soestdijk, permanente tweede in de toneelwedstrijd voor de V.V.V- beker, heeft het uitstekend besloten met de opvoering van „Het kind van de buurvrouw" van de volksstukkenschrij- ver en speler bij uitnemendheid Her man Bouber, naar het boek „Arie" van Johan Elsensohn, de Gijs Langsdeweg van enige jaren geleden. Beide auteurs vierden vorig jaar als akteur een jubi leum. Een twintigtal spelers kwam zaterdag avond op het toneel van Eemland en het was uitstekend te merken, dat de heer H. A. Menning zich als regiseur laat gelden. De zes hoofdrollen waren stuk voor stuk uitstekend al was het pu bliek het meest geroerd door de echte tranen van Mientje, het pleegkind van ome Arie, die het hele stuk door zich teweer stelt om haar bij zich in huis te houden maar het tenslotte tegen haar eigen zin weer moet afstaan aan de moe der. Alle aanvallen van buren en café vrienden slaat hij af maar tenslotte be slist de rechtbank dat de moeder recht heeft op het kind. Naast mej. L. Verhagen als Mientje en H. de Zoete als ome Arie vielen mevr. G. Saarloos als tante Daatje, mevr. N. Hessing als de moeder van Mientje, mevr. J. A. M. Meerding als mientjes groot moeder en mevr. A. Wagenmaker-Ken ter als mientjes tante op door goed spel. De volle zaal verleende uitstekend medewerking door de volledige stilte te schenken, waarom door de voorzit ter in zijn openingswoord gevraagd was. De dames Duinkerken, Kriller en Stig- ter waren de buren, die weinig met hun mondje verlegen waren en de heren Kenter, Gorrée, Massé en Sj. v. d. Broek de vrienden uit de kroeg die eveneens het hoogste woord over de affaire Mien tje voerden, waarbij advocaat-deur waarder J. A. Hessing zelfs te pas kwam voordat de zaak in kannen en kruiken was. E. J. Zeypveld als kastelein, mevr. De Hooge als vroedvrouw en bereid willige kaartspeelster maakten eveneens deel uit van deze grote bezetting. BIGGEN EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 361 biggen in prijzen van 40.- tot 58,- en 12 drachtige zeugen in prijzen van 300.- tot 450.-. Op de eiermarkt werden aangevoerd 225.000 stuks. Hoendereieren in pr. v. 10.75 tot 12.50. Middenprijs 11.50. Prijs per kg. 1.89 (op basis 61 gr.) De handel op beide markten had een vlug verloop. ZEVENTONS BRUG. Bruggen voor het doorsmeren en re pareren van auto's zijn er vele in Soest, maar de grootste, een zeventonner, is vorige week de grond ingegaan bij ga rage „De Toren" en staat nu in zijn kolossale lengte van IV2 meter klaar. Hij bevat een kolom voor 270 liter olie en is speciaal bestemd voor reparatie en doorsmering van vrachtwagens. VIJFTIG JAAR ORANJE-GROENE KRUIS. De Stichting Gezondheidszorg „De Wijkverpleging" van de Ned. Herv. Kerk, sinds jaren aangesloten bij het landelijke Oranje-Groene Kruis, vierde zaterdag met een receptie in gebouw Credo het 50-jarig bestaan en velen kwamen om het bestuur en in het bijzonder ds E. Groeneveld geluk te wensen met dit jubileum. Er waren vele bloemstukken en schriftelijke ge lukwensen, waaronder een schrijven van H.M. de Koningin, vergezeld van een bloemstuk, van Z.K.H. Prins Bernhard en van minister Suurhof. De eerste zusters, de dames Zeilmaker en Vloodorp waren aanwezig en ook de eerste patiente, mevr. De Ridders- Brans, vergezeld van de familie Brans. Ds Groeneveld opende met een wel komstwoord, dat speciaal dr Van Gel deren, inspecteur van de Volksgezond heid gold; mevr. Blankestijn die na mens de vereniging Moeder en Kind kwam; zuster Hagen, de heer Van In- gen van het landelijk en provinciaal Oranje-Groene Kruis en ds Groene veld bracht dank aan de eerste zus ters, die in 1907 en in 1909 haar zware taak in Soest begonnen. Het ledental is de laatste 50 jaar steeds gegroeid en thans is men grote dank verschuldigd aan de zusters Wil- ly, Jo en Dini, die het werk tot stand brengen, waardoor de afdeling Soest van het Oranje-Groene Kruis kan be staan en bloeien. De zusters zijn de beste propagandisten voor de wijkver pleging. Dr Van Gelderen wees op de belang rijke ontwikkeling die de Soester wijk verpleging doormaakte en de grote uit breiding van het werk sinds 1907. Eerst alleen verpleging aan huis.en het ver strekken van verplegingsmiddelen, thans gezondheidszorg in velerlei vorm. Dr Van Gelderen wenste de vereniging veel voorspoed toe. Dokter Donker feliciteerde de jubile rende vereniging met het bezit van het drietal zusters, dat goud waard is. Zij gunnen zich de tijd meer voor de patiënt te doen dan het strikt nodige. De heren Fennema en Beekman bo den de gelukwensen van de vereniging „De School met den Bijbel" aan, de zusters Mericia en Antoniana van het Wit-Gele Kruis waren aanwezig, de art sen Stroband, Rip, Van Beurden, Van Dorssen, Schutte en Rupert, terwijl mevrouw Schutte-Beek haar felicita ties vergezeld liet gaan van een ge schenk voor de zusters. Notaris M. van Veeren bood een cheque aan namens de t.b.c.-vereniging en dankte voor de samenwerking met het Oranje-Groene Kruis. De heer A. de Liefde sprak namens de diakonie van de Ned. Herv. Kerk, die de wijkverpleging als een troetel kind ziet, want de wijkverpleging kwam voort uit de diakonie. De heer De Lief de wenste ook namens het rusthuis „De Eikenhorst" en „Gezinszorg" ge luk en bood een lantaarn aan. Het bestuur nam vervolgens de geluk wensen in ontvangst van de directeur van het postkantoor, de heer Jansen; de directeur van de Nederlandsche Middenstandsbank te Soest, de heer Van Harten; het hoofd van de afde ling Sociale Zaken, de heer Van Hal; ds Ambrosius en de heer F. J. van Ingen namens het provinciale en lan delijke Oranje-Groene Kruis. In de afdeling Soest zit vaart en als men de afdeling gelukwenst met het drietal zusters dan mag dit zeker ook de Soester bevolking doen, want die profiteert van dit werk. De heer Van Ingen sprak de wens uit dat de af deling Soest zich nog meer zal ont plooien en dat er nog meer zusters no dig zullen zijn. Mej. Jolles bracht de gelukwensen van de afdeling Soest van de Ned. Pro testantenbond over en mevr. Peters van het Groene Kruis. De heer A. L. Bakker en mevr. v. d. Bremer-v. d. Laar namens het Wit- Gele Kruis, dokter Douma en adjunct- directrice, zuster Brilman, namens Zon negloren. De directeur-geneesheer had schriftelijk gelukgewenst en bericht van verhindering gezonden. Ds Maarsingh en ds Van Krugten wa ren aanwezig, de directeur van ge meentewerken, de heer Van Noesel; de gemeentesecretaris, de heer Festen; de brandweercommandant, de heer Groart; mevr. Van Veeren namens de Vrouwen Electriciteitsvereniging en namens de politie hoofdinspecteur C. van Es en inspecteur H. G. Scholtmeyer. De burgemeester, vergezeld van zijn echtgenote, prees de jubilaresse om de wijze waarop zij zich steeds aangepast had aan de veranderde omstandigheden in onze gemeente, die in de laatste 50 jaar sterk gegroeid is. Ook thans voldoet het Oranje-Groene kruis volle dig aan de eisen die nu gesteld worden. De gezondheidszorg is in ons land ge lukkig nagenoeg geheel in handen van kerk en particulieren en de verantwoor delijkheid die dit met zich meebrengt wordt in Soest volledig begrepen en graag gedragen. Het gemeentebestuur slaat met grote sympathie het werk van de Herv. Wijkverpleging gade en laat het met een gerust hart aan haar over. Namens het Rode Kruis, afdeling Soest- Soesterberg, waarvan de burgemeester voorzitter is, bood hij een geldgeschenk aan dat evenveel guldens telde als het aantal jaren van het bestaan van de jubilaresse, met de toezegging, dat het niet zeker is, dat dit bij het honderd jarig bestaan van de jubilaresse, ook zal gebeuren. Het Rode Kruis is dankbaar voor de medewerking, die vooral bij de stichting van de moeder- melkcentrale van groot belang geweest is en wenst de Herv. Wijkverpleging Soest het allerbeste voor de komende 50 jaar. De heer J. W. Ooms wenste geluk na mens het Herv. Ger. Evangelisatievere niging en dr Sperna Weiland, dr Höwe- ler en dr Marsman waren uit Amers foort gekomen om de jubilaresse ge luk te wensen. De heren A. Jansen en W. v. d. Waal kwamen namens de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk en mevr. S. A. J. Knoppers-Dieleman namens het zieken huis „De Lichtenberg". Voor de Ger. Kerk Soest-Zuid was de heer Oranje aanwezig. Dr Keizer, mevr. v. d. Wal, directrice van het rusthuis Eikenhorst, dokter Tervoert, de heer J. W. ten Broeke, hoofd van de chr. ulo Prins Bernhardlaan, de heer Poot van de Protestantse gezinszorg te Baarn en de heer De Wolf van het centraal bureau ter bestrijding van het alkoholisme en vooral niet te vergeten zuster Henny, die in het fraaie jubi leumnummer enkele van de vele her inneringen noteerde, die ze heeft als oud-zuster van de Herv. Wijkverpleging Soest. In de strenge winter van 1929 kwam ze hier en ze begon onder leiding van zuster Truus, met wie ze veel lief en leed deelde. Zuster Henny kwam pas uit Londen, waar ze particulier ver pleegster geweest was en de overgang van de miljoenenstad naar het lande lijke Soest was niet gering. Op 1 april 1907 werd de Wijkverple ging een feit en het brengen van hulp onder de Soester bevolking - het doel van de vereniging - is steeds door de zusters volledig nagestreeft. Na de zus ters Zeilmaker en Vloodorp kwamen zuster Truus en zuster Henny en zij maakten het werk van de wijkverple ging groot. Zij maakten het 25-jarig jubileum mee dat in 1932 gevierd werd. Er werd toen op het terrein van „Eikenhorst" van de familie Beckeringh een bazar gehouden, want geld was er in 1907 evenzeer nodig als nu. De salarissen van de zusters moesten worden herzien, want die hielden geen gelijke tred met hetgeen door de an dere verenigingen betaald werd. Toch werkten zij onverdroten voort en pas in 1954 werden zuster Truus en zuster Henny gepensioneerd. De Soester bur gerij gaf graag en veel voor de beide zusters. In restaurant Eemland werd een afscheidsreceptie gehouden die een manifestatie werd. Het werk werd uitgebreid en met het werk het gebouw en thans zijn het de zusters Willy Blees, Jo Grevink en Dini Seinhorst, die het werk voortzet ten en uitbreiden dat door zuser Truus en zuster Henny zo lang en zo trouw verricht is.

Soester Courant | 1957 | | pagina 5