SOEST. DIT JAAR DE KUNSTMAAN. IN DE HOEK. DINSDAG 16 APRIL 1957. 35e JAARGANG no 30. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDUK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 VAN NIJL TOT EUFRAAT. Drs J. Klatter van „Trouw" heeft een reis gemaakt naar het midden-oosten en onder de titel „Van Nijl tot Eufraat" heeft hij hiervan gisteravond in de Julianakerk verteld na een inleidend woord door de heer Veldhuizen. Drs Klatter kon door de demarcatie lijn tussen Iraëliërs en Jordaniërs niet in geheel Palestina komen, maar het belangrijkste deel, het oosten, heeft hij bezocht. Lichtbeelden werden getoond van Ur, het land waar Abraham leefde. Lang voor de aartsvader leefde was daar het rijk van de Sumeriërs en men heeft er een massagraf gevonden, waarin ve len vrijwillig de dood vonden om het graf met een gestorven koningin te kunnen delen. Opgravingen hebben hier belangrijke vondsten aan het licht gebracht. Merk waardig is de metersdikke kleilaag on der het zand, die wijst op de zondvloed. In het land tussen Eufraat en Tigris stond de wieg der mensheid. Daar wer den de hoge tempeltorens gebouwd, zoals de toren van Babel er een was. Er waren op deze torens voorzieningen getroffen om de planten die er op groeiden van water te voorzien. Er waren geen hoogten in dit land zodat tempeltorens gebouwd werden om de godheid vanaf een hoge plaats eer te kunnen bewijzen. Foto's van het Suezkanaal en het om liggende land werden uitvoerig toege licht. Port Said, Cairo en de pyramiden, die in hun massiefheid onderdoen voor de ruïnes van de torens, die uit klei ne stenen gemetseld waren. Rode zee, Dode zee en als einddoel Palestina. Er is veel veranderd in Jeruzalem sinds Jezus' rondwandeling op aarde en er bleef weinig over van de sfeer. Pompeuze kerken op grond die soms twintig tot dertig meter boven d*3 grond ligt waarop Jezus en Zijn dis cipelen gelopen hebben. Maar ondanks dat ondergaat men er de invloed van het weten, dat hier het christendom zijn oorsprong vond èn is het een belevenis te lopen in de stad waar Jezus predikte, geleden heeft en gestorven is. BEROEP AANGENOMEN. Ds P. de Smit te Middelharnis heeft het beroep naar de Chr. Gereformeerde kerk alhier aangenomen. HENGELNIEUWS. Morgenavond vergadert de hengelsport vereniging „De Snoekbaars" in Baarn en vele Soestenaren zullen er heen moeten, want, na het grote succes dat de wedstrijd om het Soester hengel- kampioenschap had, is de belangstelling in onze gemeente voor de hengelsport sterk gestegen. In 1952 nam de heer Chr. Uiterwijk de verzorging van de Soester leden van De Snoekbaars over. Hij startte met 67 leden en 5 adspiranten en door pro paganda en persoonlijk contact bracht hij, met behulp van de heren J. P. Luschen en K. Veenkamp, het leden tal snel omhoog, zodat, bij afsluiting van het verenigingsjaar 1956, 175 Soester leden plus 11 adspiranten deel uitma ken van de Baarnse vereniging De Snoekbaars, hegteen een pracht resul taat is gezien het ontbreken van vis water in onze gemeente. Het batig saldo van 893,81 in de kas van De Snoekbaars is dan ook voor een groot deel te danken aan de Soester leden. Verder waren de Soester leden aktief met bruggenbouw en verdere werken aan de waterkant. De belangen van de Soester henge laars moeten dus morgen door de le den in Baarn behartigd worden bij het kiezen van een nieuwe voorzitter en een nieuw bestuur. DAMES-HOCKEY-TOERN OOI. Op het veld aan de Schrikslaan heeft de Mixed-Hockey Club Soest voor de derde maal een damestoernooi om de dr. Felix-beker georganiseerd. Twee maal wonnen de Soester dames, maar ditmaal was het team van Kampong gelukkiger, zodat de beker naar Utrecht ging. Er werden tien wedstrijden gespeeld KampongKameleon 10 A.M.H.C. Randwijck 01 Kampong—Soest 21 A.M.H.C.Kampong 01 Randwijck Soest 11 A.M.H.C.Kampong 01 KameleonRandwijck 01 A.M.H.C. Soest 02 KampongRandwijck 00 Kameleon—Soest 01. Kampong (Utrecht) behaalde 7 punten uit 4 wedstrijden. Randwijck (Amster dam) 6, Soest 5, Kameleon (Hilversum) 2 en A.M.H.C. (Amersfoort) 0. In het clubhuis dankte voorzitter J. C. Louman de besturen van de bezoekende verenigingen voor hun medewerking en sprak zijn vreugde uit over de spor tieve wijze waarop gestreden was om de beker. Het is prettig, dat Soest niet opnieuw gewonnen heeft, want met des te meer animo kan het toernooi het volgend jaar voortgezet worden. Dr. Felix reikte de beker uit aan de captaine van Kampong, mej. Engel- berts. Ook de schenker van de beker vond het prettig, dat deze nu niet door Soest gewonnen was. Mej. Engelberts dankte voor de prijs, die een ereplaats in het nieuwe clubhuis krijgt. Voorzitter Louman reikte de tweede prijs uit aan mej. C. Kramer van Rand wijck en de derde aan mej. A. Eysink van Soest. Zij kregen kleine bekers, die door de vereniging behouden mogen worden. Het herenteam van Soest won met 61 van 't Gooi 5. AUTO TEGEN BOOM. T. uit Amersfoort reed met zijn auto op de Schoutenkampweg. M., een stadgenoot van T., reed daar eveneens. T. verleende M. de voorrang waar deze recht op had, maar dit gebeurde wat laat, zodat M. bang was voor een bot sing en de stoep opreed. Daar stond een boom en met een stevige klap kwam de auto tegen de boom terecht. Hij werd ernstig beschadigd maar de be stuurder .mankeerde niets. K.W.S. OPGERICHT. Soest bezit de biljartverenigingen Cen traal, D.O.S.. Viersprong, Zonneheuvel en De Schouw. Dit vijftal is vrijdag uitgebreid met een nieuwe biljartvere niging „Kleine Witte Soest", die in november al begon te draaien, maar zich nu met een bestuur, reglementen en statuten bij de echte verenigingen kan rekenen, al denken de leden er nog niet aan zich te meten met de vijf grote broers in onze gemeente en wordt er voorlopig in onderlinge wed strijden aan verbetering van het moyenne gewerkt. Het bestuur werd samengesteld uit de heren F. v. d. Berg (voorzitter), J. Uding (secretaris), R. van Asch penning meester), J. Harskamp (algemeen ad junct) en A. van Opstal (wedstrijdlei der). Er wordt een onderling paastoernooi gehouden en daarna wedstrijden in teamverband. Dit wordt een ronde van Nederland op het biljart, waarbij de leiders geen gele en groene trui zul len dragen, maar een gele en groene das. SOESTER GEPENSIONEERDEN. Als opvolger van de heer J. de Vos, tot zijn vertrek uit Soest voorzitter van de afdeling Soest van de Alg. Ned. Bond van Gepensioneerden, is de heer M. de Regt gekozen. Tijdelijk was de heer W. J. Schiphouwer na het vertrek van de heer De Vos voorzitter. Op de vergadering, die in De Gouden Ploeg gehouden werd, herdacht men de overleden penningmeester, de heer H. Jongsma en uit de woorden die gespro ken werden bleek, dat zowel de schei dende voorzitter als de overleden pen ningmeester steeds veel voor de ver eniging betekent hebben. De scretaris, de heer C. van Oostrum, las de notulen en het jaarverslag. In Soest zijn thans 415 leden tegen 380 in het vorig jaar. De penningmeester, de heer W. van Diermen, kon een batig saldo van ruim 1400 gulden melden. In de nieuwe kas- commissie werden gekozen de heren Beuken, Böngener en Enserinck. Pen ningmeester W. van Diermen werd bij akklamatie herkozen. Met de heer M. de Regt werden de heren Roemer en Boesj es in het bestuur gekozen. De nieuwe voorzitter dankte voor zijn benoeming en hij hoopte op veel me dewerking en goede samenwerking tot heil van de vereniging. De heer J. H. Groen, trouwe gast in Soest, en hoofdbestuurslid van de bond, sprak over de komende bondsvergade ring. DRUMBAND NAAR?CONCOURS. Voor het eerst zal de drumband van Olympia, onder leiding van de heer Camminga, deelnemen aan een con cours. Dit vindt op Hemelvaartsdag in Zeist plaats. De Verenigde Staten zijn van zins het geofysische jaar met een grootse „kunst maan" alias Vanguard-plan te starten. Niet minder dan 40 miljoen dollar is hiermee gemoeid, waarbij het gaat om een aantal bollen, niet groter dan een goede halve meter buiten de afmosfeer te schieten, om dan met een snelheid van eventjes 29000 k.m. per uur rond de aarde te gaan draaien. Hier komt nog heel wat voor kijken. In de eerste plaats dient de nodige energie te worden opgebracht, energie 'in de vorm van sterke raketmotoren, die de projectielen tot op een hoogte van een honderd kilometer voeren, om ze daar van zich af te stoten. Van daar kan dan hun waarnemingswerk beginnen, waarvan de geleerden hopen, dat ze interessante gegevens zullen op leveren. Volgens het plan zullen een tiental van deze kunstmanen het luchtruim kiezen, die door evenzoveel raketten buiten de dampkring worden geschoten. Men kiest hiervoor uiteraard afgelegen gebieden voor het geval de start van een enkel projectiel zou mislukken, aldus het brokken maken zoveel mogelijk voor komend. De Glenn Martin Company heeft zich met het vervaardigen van deze ra ketten belast. Ze zullen een lengte van 22 meter hebben en een startgewicht van pl.m. 10.000 kg. Vele geheimen ontraadseld. Wanneer deze raketten op een hoogte zullen draaien, die momenteel voor de mens nog onbereikbaar is, zullen zij in staat zijn gegevens van onschatbare waarden te verzamelen. In de eerste plaats denkt men hier aan de metingen van de intensiteit van de zonnestraling, de eigenschappen en verspreiding van meteorieten en het ontstaan van het noorderlicht. Het toestel dat met dit wonderoog is uitgerust, zou bestaan uit een z.g. drie- traps-raket een projectiel waarvan elk deel apart met een motor is uitgerust. Zodra nummer 1 is uitgeput, neemt de volgende automatisch de voortstuwen de taak over, terwijl zijn uitgeschakelde voorganger wordt afgeworpen. De mo tor van de eerste trap is gebaseerd op de Viking, met dit verschil, daf deze vervangen is door een krachtbron met een stuwvermogen van J 2.000 kg., ter wijl de brandstof bestaat uit benzine met vloeibare zuurstof mei een brand duur van 141 seconden 1 Het gevaarte zal worden bestuurd door een verstelbare verbrandingskamer en laat op een hoogte van 60 km. zijn eer ste trap los. De snelheid bedraagt dan 6500 km. per uur. De richting ver schuift dan 45 graden, waarna de twee de motor in werking treedt. Deze loopt hoofdzakelijk op brandstof, bestaande uit salpeterzuur en hydrazine. De snel heid wordt nu opgevoerd tot 17.000 km. per uur, waarbij een hoogte van 225 km. zal worden bereikt. Is die weer uit gebrand, dan vliegt de raket zonder voortstuwing door tot een hoogte van 480 km. Daarna pas wordt deel 2 af geworpen en komt de derde trap in actie. De snelheid dient dan nog te worden opgevoerd tot 29.000 km. per uur, nodig om een projectiel zonder aandrijving rond de aarde te laten cir kelen. In de kop van deze trap bevindt zich nu de kunstmaan, die dan op een gegeven ogenblik moet worden uitge stoten, waarna de delen achter elkaar in het heelal zullen blijven zweven. Korte vreugd De vraag is nu of deze kunstmaan een lang leven zal zijn beschoren. Immers op haar weg door de wereldruimte zal zij vele obstakels, zoals meteorieten, ontmoeten, terwijl sterke temperatuurs wisselingen optreden. Bovendien be staat de mogelijkheid dat zij door de weerstand, die zij bij het benaderen van het dichtstbijzijnde punt van de aarde ondervindt, uit haar baan zal worden geslingerd. Maar met dat al kan zij inmiddels vele waarnemingen hebben gedaan en daar is het in de eerste plaats om begonnen. Tenslotte nog de vraagzal dit satel lietje van de aarde af te zien zijn Zeer zeker, maar dan alleen in de stre ken rondom de evenaar. Indien het van een glanzend gepolijste substantie is, hoopt men het daar waar te nemen gedurende de morgen en de schemering. Overdag en 's nachts natuurlijk niet, omdat het zich dan in de schaduwzijde van de aarde bevindt. Men zal het kunnen volgen op zijn „eeuwigduren de" reis door het heelal, totdat het ver smolten is. Maar het heeft dan zijn pionierswerk verricht en een nieuwe fase vol bracht in de strijd voor de vervol making van de ruimtevaart. E. P. GOEDKOOP TER AARDE BESTELD. Gisterenmiddag is het stoffelijk over schot van de heer E. P. Goedkoop, in leven hoofdcommies ter gemeentese cretarie, in Westerveld ter aarde be steld. De rouwstoet passeerde op weg naar Westerveld het gemeentehuis. Hier werden twee kransen meegege ven, één van het gemeentebestuur en één van het personeel van het ge meentehuis. In Westerveld waren aanwezig de bur gemeester, de gemeentesecretaris, de heer J. J. J. M. Festen; wethouder W. G. van Zadelhoff, de heer Th. J. Reg- ter, gemeente-ontvanger; ds Groene- veld, het voltallig personeel van de gemeenteontvanger, een deputatie van gemeenteambtenaren, een politiedepu- tatie o.l.v. inspecteur H. G. Scholt- meyer, de commandant van de brand weer de heer W. Groart, een deputatie van de tennisclub Soest en vele vrien den van de overledene. In de aula sprak de burgemeester, die wijlen de heer Goedkoop een bekwaam ambtenaar en een goed mens noemde. Namens de familie sprak de heer Hoorn. De heer Th. J. Regter prees de over ledene als een goed ambtenaar en ds Groeneveld wees op het verlies, dat de Herv. wijkverpleging door het over lijden van de heer Goedkoop, die be stuurslid was, geleden heeft. Bij de groeve bad ds Groeneveld het Onze Vader. B.D.C. VERLIEST ONDER PROTEST. B.D.C. heeft in Utrecht weinig geluk gehad. De gastheren, die als fors be kend staan, hielden zich met afbraak voetbal bezig, zodat alle goede pogin gen van de Soestenaren op niets uit liepen. De Utrechtse aanvallen hadden voorlopig evenmin veel succes, maar een kwartier voor rust zag de midvoor kans uit een corner het eerste doel punt te scoren. Na rust ging B.D.C. sterk in de aan val en aanvoerder Van Meegen trok mee naar voren. Hij nam kort voor het einde een corner, de bal kwam via de lat weer in het veld en Verhey liep hem het doel in. De scheidsrech ter kende een doelpunt toe maar Utrecht protesteerde hevig en na overleg met de grensrechter werd 't doelpunt wegens hands geannuleerd. B.D.C. voelt hiervoor weinig en heeft direct na afloop van de wedstrijd - die verder geen doelpunten opleverde - geprotesteerd. VOETBALUITSLAGEN. S.E.C. 1Amsvorde 1 42. Quick AS.E.C. A 14. Quick e.e.S.E.C. b 32. C.J.V.V. d—S.E.C. c 8—0. S.E.C.-welpen aS.E.C.-welpen b 41. Utrecht 1—B.D.C. 1 1—0. Gooi 5B.D.C. 2 5—1. B.D.C. 3Donar 5 71. R.K. Stormvogels AB.D.C. A 12. B.D.C. BAchterveld A 21. E.M.M. bB.D.C. a 1—7. Amsvorde-welpen 1B.D.C.-welpen 1 00. B.D.C.-welpen 2Quick-welpen 2 04. BUS TEGEN AUTO. Een buschauffeur, die van de Soester- bergsestraat de Birkstraat wilde op rijden, lette wel goed op het verkeer, maar niet op de auto die voor hem het zelfde deed, zodat hij er tegen op reed. De auto, die uit Haarlem kwam, werd stevig gedeukt. DIAMANTEN ECHTPAAR. Gisteren gingen opnieuw de bruidsda gen in voor het diamanten echtpaar W. F. Scholten-Wasterval, want op 29 april 1897 trouwde Willem Frederik Scholten, thans 83 jaar, met Agatha Wasterval, thans 84 jaar, en het echt paar hoopt op 29 april a.s. in dezelfde goede gezondheid als zij thans bezitten op de Bosstraat deze belangrijke dag te vieren. Gisteren was er ook al een beetje feest want toen was er bezoek van kinderen en kleinkinderen, maar die 29e april is de echte dag. omdat toen in het Amsterdams stadhuis en in de Zuider- kerk het huwelijk voltrokken werd. De heer Scholten werd geboren in het hart van de jordaan, in de Goudsbloem straat, en hij was na zijn lagere-school- tijd onder meer in de diamantindustrie werkzaam. Kort na de barre winter van 90 kwam hij als koetsier van de Amsterdamse Omnibus Maatschappij op de paardentram te zitten en voor 14 gulden was het lang werken. Drie da gen van 16 uur dienst, de vierde dag vrij, maar dan moesten in de middag de collega's die gingen eten afgelost Nu de politieke situatie rond het Suez kanaal voor de westerse wereld gron dig in de puree is gelopen en het er inderdaad de schijn van heeft, dat Nas- ser op fluweel zit, erkent mijnheer Dulles, minister van Buitenlandse Za ken, dat Amerika's en nog meer zijn persoonlijke politiek in de Suezkanaal- kwestie een fiasco is geworden en om dat we mogen aannemen, dat dit soort heren pas een nederlaag erkent, wan neer er niet meer het kleinste grein tje winst in zit, is de nederlaag wel een uiterst complete. Voor de zoveelste keer sedert Amerika zich met „wereldpolitiek" is gaan be moeien, is helaas weer onomstotelijk komen vast te staan, dat onze vrien den in Amerika zich in zaken, die een oosterse bevolking betreffen, beter af zijdig kunnen houden, omdat zij van dit soort zaken niet de minste kaas hebben gegeten. Ik geloof graag, dat zij het altijd weer goed bedoelen, maar het pakt altijd verkeerd uit en ten koste van anderen. Luisteren naar landen, die wel ervaring hebben (maar geen dollars), wensen de bestuurders van Uncle Sam eenvoudig niet. En niet alleen, dat zij niet wil len luisteren, maar zij torpederen b.v. rustig de actie van Frankrijk en En geland, toen deze landen de enige taal spraken die gesproken moest worden en verstaan wordt door oosterse oren, toen Nasser zich vergreep aan het Suezkanaal. De nu als foutief erkende politiek te genover Egypte heeft ook de situatie voor Israël er niet rooskleuriger op gemaakt. Dit land blijft omringd van door Nasser opgehitste vijandige na buren, ook al veegde Israëls jonge le ger Nasser binnen 24 uur militair van de kaart. Israël kan, volgens Dulles, nog altijd op de vriendschap van Amerika re kenen. Dat klinkt wel aardig, maar ik geloof niet, dat het bij de Israëliërs heel erg veel indruk heeft gemaakt, nu zij weten, dat hun belangen tegen olie worden afgewogen. Ik geloof eerder, dat zij geneigd zijn te bidden„bescherm ons tegen onze vrienden, met onze vijanden spe len wij het zelf wel klaar". H. OEKMAN. worden. En dan weer 3 x 16 uur. Fiet sen waren er toen nauwelijks en van auto's was nog geen spoor. Kort na het huwelijk bestond de A.O.M. 25 jaar en dat was een buitenkansje voor het jonge echtpaar, want een week extra loon en een spaarbankboekje met 48 gulden kwam goed te pas omdat de eerste baby zich aandiende. In 1900 was de heer Schol ten één van de vijf conducteurs, die gekozen werden om de nieuwe electrische tram te be sturen en met de werktijden werd het nu veel beter. Vier uur rijden, vier uur rust. In 1910 werd de tram vaarwel gezegd en het café van schoonpapa in de Haarlemmerstraat betrokken, maar in 1914 lokte de tram weer, al werd het nu plaatsing in de werkplaats tot 1933, toen de heer Scholten met vervroegd pensioen ging. In 1935 kwamen de heer en mevrouw Scholten in Soest wonen en velen, die denken hen niet te kennen, hebben de krasse echtelieden, die thans samen 167 jaren tellen, ongetwijfeld wel eens op de tweelingfiets gezien, waarop ze nog hele tochten maken. Toen mevrouw Scholten eens wat on gelukkig terecht gekomen was bij een val met de fiets durfde ze niet goed meer te rijden, maar de dubbele fiets was een prachtige oplossing en hij doet nu al 15 jaar dienst. Op de dag van de bevrijding werd, op gammele banden, een tocht naar Am sterdam gemaakt, maar nu zijn Amers foort en Baarn de verste doelen, want de jaren gaan tellen. Toch ziin beiden nog bijzonder kras en mevr. Scholten zorgt alleen voor het huishouden, in clusief de was. Vorig jaar stak een lelijke val van de trap tijdelijk een spaak in het wiel, maar doktershulp en de helpende hand van de buren zorgden, met het goede gestel, voor volledige genezing en al zegt mevrouw Scholten dat ze niet meer over een paard kan springen, ze voelt zich evenals haar man nog uitstekend. Drie kinderen en twee kleinkinderen verheugen zich mede in dit bijzondere feest rond de diamanten bruiloft van twee mensen, die elkaar een prettige levensavond bezorgen.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1