PASEN. 't U/oAdt 'Raóen. SOEST IN DE HOEK. VRIJDAG 19 APRIL 1957 35e JAARGANG no. 31. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De goede paasviering houdt in zich besloten de belijdenis van onze schuld, de inkeer, en de wedergeboorte, de her rijzenis der ziel. Dit blijft de weten schap van ieder gelovig, goed-willend Christen, maar het is even moeilijk in de wereld, waarin wij thans leven de paasgedachte te beleven als noodzake lijk is haar te vertolken. Want de mensheid van heden is bezig van het christendom af te vallen en zelfs velen, die zich Christenen noe men, beseffen niet de diepe nood, waar in wij zijn geraakt. Niet deemoed, maar hoogmoed is het grondgevoel van onze dagen. Wij rich ten ons op de materie, wij putten ons uit in technische vindingen. In steeds groter versnelling vinden wij nieuwe middelen om elkander te vernietigen. De jacht naar zelfmoord der mensheid houdt aan. En terwijl wij prat gaan op ons verstandelijk vermogen om de na tuur te doorgronden en haar geheimen te kunnen aanwenden in dienst van boosaardige bedoelingen, lijden wij scha de aan onze ziel. De angst heeft ons leven bevroren, wij zijn, terwijl wij geneugten nastre ven en gewin, in 'n volkomen ledigheid en verlatenheid geworpen, die niet meer te dragen is. Wij verloochenen het goe de leven, wij verraden onze idealen, er ger, wij maken ze tot wisselmunt. Wij misbruiken de glans van schone leuzen om er kwade bedoelingen mee te ont hullen. Hoe diep het zedelijk besef der huidi ge mensheid gezonken is, kan blijken uit een discussie die in de weken voor Pasen in de couranten gepubliceerd is over het ongevaarlijk maken van atoom- bomproeven. Men wil de gevolgen van bomontploffingen, die radio-actieve re-1 gens verwekken, afwenden. Waarom Om de proeven te kunnen verveelvul- digen en daardoor het doel, sneller te komen tot een „paraat" zijn tegen de „vijand" te bereiken, sneller de zeker heid kunnen krijgen ener effectiever mensenverdelging. Is er groter schijn heiligheid denkbaar dan een dergelijke redenering Wij stippen een voorbeeld aan, om de verrotheid van deze wereld te demon streren. De kleine mens van deze da gen sluit zich af van de diepte van het leven en volgt slechts de drang van zijn begeerten. In de armzaligheid en ellende van ons bestaan wordt de roep om verkondiging van de paasgedachte een wanhoopskreet. Men hunkert naar redding, naar ver lossing, maar blijft door de ontzetting bevangen, omdat de Verlossing, die ons is toegezegd nimmer kan worden verkregen, wanneer wij de hoogmoed niet hebben afgelegd. De Genade kan niet worden geboren zonder inkeer tot Christus en Zijn lijden, zonder over tuiging en bekentenis van schuld. De paasboodschap verlangt, dat wij van onze overmoed afstand doen, dat wij leven niet uit eigen aanmatiging, maar het voetspoor van de Meester volgen. En welke is nu de machtige idee, die het gehele christendom doortrekt Christus heeft gewoond onder de men sen, maar Hij is niet van deze wereld. Hij verbindt ons naar de Eeuwigheid. Alles vergaat - ook deze tijd - maar Hij blijft. Hij is de tijdenloze waarheid en waarde. Hij verzoent ons met God. De betekenis van Pasen is, dat wij niet staan in de ban van het tijdelijke en verglijdende, maar dat ons leven in diepste aanleg aan de Eeuwigheid is verbonden, die gestalte heeft ver kregen door de Zoon. De paasgedachte heeft haar bestendige gelding en haar vertroostende belofte en zij verbleekt niet tegenover de el lende en aanmatigheid van de wereld, waarin wij leven. Pasen houdt stand, tegenover een ont kerstende samenleving, het houdt stand, ook tegenover de in de schaduwen le vende eenzame mens. De mogelijkheid ener wedergeboorte, ener loutering en die der vreugde van een nieuw leven blijft geopend, immer, de eeuwen door. Wij hopen, dat velen het komend paas feest in inkeer zullen beleven en dat zij tot vrede komen met God en de mensen. EINDE VAN DE COMPETITIE. S.E.C. speelt op tweede paasdag de laatste wedstrijd van het seizoen tegen Amersfoortse Boys uit Amersfoort. Het is een uitwedstrijd die om half drie begint. GEEN SPREEKUUR. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat de burgemeester verhinderd is op woensdag 24 april a.s. zijn weke lijkse spreekuur te houden. JAARVERGADERING „DE SNOEKBAARS". De hengelsporvereniging „De Snoek baars" te Baarn, die vele Soester leden telt, heeft woensdagavond de jaarver gadering in Baarn gehouden. Het ge hele bestuur was afgetreden omdat er tussen enkele bestuursleden strubbe lingen waren ontstaan. Dat het niet allemaal koek en ei was bleek uit de pittige sfeer tijdens deze vergadering. De heer Fokkens opende deze vergade ring en na het afhandelen van enige huishoudelijke punten kwam het kar dinale punt - het aftreden van het be stuur - aan de orde, terwijl eveneens het kiezen van een nieuw bestuur ter sprake kwam. De aanwezige leden vroegen de afgetre den voorzitter opheldering omtrent de strubbelingen. Na veel heen en weer gepraat kwam het hoge woord eruit en bleek dat het Soester bestuurslid, de heer Chr. Uiterwijk, niet zo best met de andere bestuursleden kon opschieten. De heer Uiterwijk zette zijn zienswijze van de moeilijkheden uiteen, waarna overgegaan werd tot de stemming voor een nieuw bestuur. Het volgende aan tal stemmen werd uitgebrachtVan Amerongen 73, Mooy 64, Mans 71, Breuker 62 en Van Gelder 65. Allen uit Baarn. Uit SoestVan Brummelen 50, Posthumus 42, Veenkamp 43, Van Ruit 41 en Uiterwijk 20. Er moest een nieuwe voorzitter geko zen, worden daar de huidige voorzit ter, de heer Fokkens uit Baarn, die steeds voor de vereniging op de bres heeft gestaan, wegens gezondheidsrede nen niet meer beschikbaar kon zijn. Na veel gepraat werd uiteindelijk de heer F. Posthumus uit Soest tot voor zitter gekozen. Hij sprak de wens uit, dat in het vervolg de samenwerking tussen bestuur en leden zo zal zijn, dat het de bloei van de vereniging ten goede komt. De vereniging zetelt in Baarn maar er is geen verschil tussen Baarnse en Soester leden, zoals voor heen door een bepaalde groep gepro pageerd is. De hengelsportvereniging „De Snoekbaars" behartigt de belangen van alle leden, waar ze ook wonen. Na sluiting van de vergadering nam het nieuwe bestuur de taak van het oude bestuur over. NATIONALE ZANGAVOND. Op de vooravond van Koninginnedag zullen drie plaatselijke zangkoren en twee jongenskoren, met in totaal 175 medewerkenden, gedurende ruim an derhalf uur nationale liederen ten ge hore brengen in de Julianakerk. Naast het Geref. Zangkoor „De Roep stem", o.l.v. G. den Broeder, zullen het R.K. Gemengd Zangkoor, dirigent Cees Luyckx en het neutrale Mannenkoor „Apollo", directeur G. v. d. Schepop, ieder afzonderlijk bekende en passende liederen ten gehore brengen. Daarnevens zal een uit genoemde vere nigingen samengesteld groot gemengd koor zich laten horen en hebben twee flinke jongenskoren mede een belang rijk aandeel in het grote geheel. Tot slot een samenzang van twee coupletten van het Wilhelmus. De organist der kerk, de heer G. den Broeder, brengt de Valeriussuite van Willem Vogel ten gehore. De zangavond zal worden geopend door de burgemeester onzer gemeente, mr. S. P. Baron Bentinck. DE KONINGIN EMMA HUISHOUDSCHOOL. Twee jaar geleden werd de Koningin Emma Huishoudschool door mej. dr. De Waal, staatssecretaris van het ministe rie van Onderwijs Kunsten en Weten schappen, geopend en al spoedig bleek, dat Soest inderdaad dringend behoefte aan een huishoudschool had, zoals ver ondersteld werd. In 1954, voor het openen van de nieuwe school, was met 24 leerlingen begon nen, die zich in verschillende lokali teiten behelpen moesten. In 1955 startte de cursus met 54 leerlingen en in 1956 met 99; 57 hiervan kwamen uit Soest, 36 uit Baarn en 6 uit Amersfoort. Als dit zo doorgaat dan zal de school, die zich van de bestedingsbeperking niets aantrekt, spoedig te klein zijn. De primaire opleiding vormt de hoofd schotel van het onderwijs, terwijl daar naast cursussen voor kleuter- en ge zinshulpen gegeven worden. In samenwerking met de commissie voor huishoudelijke voorlichting worden voor huisvrouwen, die iets anders willen dan altijd naar de televisie kijken of naar de radio luisteren, zeer goedkope cur sussen gegeven in naaien, handenar beid, bloemschikken en lampekappen maken. De animo voor deze cursussen is zeer groot en niet alleen is het een prettige ontspanning voor de da mes, maar zij die niet in de wieg de gave meegekregen hebben van oud nieuw te maken, leren dit hier. Er zou nog een cursus gehouden wor den, maar dit werd een mislukking. Dit was niet de schuld van de direc trice van de huishoudschool, mejuffrouw A. M. E. Jirris, en cok niet van dames die geen belangstelling toonden, maar van de heren der schepping, die zich niet waagden aan een kookcursus voor mannen. Slechts 5 helden hebben zich gemeld, maar voor een gesubsidieerde cursus zijn 15 cursisten nodig. In 1956 gaven zich 34 dames op voor de cursus bloemschikken, 49 voor han denarbeid, 46 voor naaien, terwijl een nieuwe cursus voor het maken van lam pekappen 16 cursisten trok. Er zijn ook nog schoolcursussen, waar bij kennis gemaakt kan worden met de gewone keuken, de fijne keuken en naaien. Woensdag hebben de leerlingen van de school en vele cursisten laten zien wat zij kunnen en dat was heel veel. De A.V.O.-expositie toonde wat de kin deren, onder leiding van de heer Schultz, doen om tot meer algemene ontwikke ling te komen en het werk was ten toongesteld. De handenarbeid van de gezinshulpen en het naaiwerk was meer ingesteld op de volwassenen dan dat van de kleu terhulpen, die natuudijk voor de klein tjes werkten en de fraaie resultaten waren te zien. De meisjes uit de tweede klas hadden met zc-g een muizenbrui loft uitgebeeld. Tekenwerk en kleuroefeningen hingen overal langs de wanden, het resultaat van stofbewerken en stofversieren werd getoond en bijzonder trots waren de meisjes van het eerste jaar op de gym- nastiekpakjes die vervaardigd waren en die een drietal gymnasten bij de show toonde. De tweedejaars leerlingen ver vaardigden blouses, rokken en jongens- kleding en van de avondlessen die gevolgd worden door huisvrouwen wa ren jurken en jasjes, pyama's en blou ses het resultaat. Vele artikelen vervaardigd van leer en pitriet lieten zien wat vaardige handen met goedkoop materiaal bereiken kun nen en vol ijver werkten de dames aan de voorwerpen, terwijl bezoeksters en bezoekers haar vaardigheid konden be nijden. „Hoera, de schoonmaak", stond er in de huishoudafdeling en wat verder was de paastafel gedekt. Op de huishoud school wordt aan het dekken van de tafel veel aandacht besteed, zodat de meisjes, als ze later getrouwd zijn, niet op het idee zullen komen maar wat pannen op de tafel te zetten om dat dat zo gemakkelijk is. In de kookafdeling waren niet alleen Als de dagen nog meer lengen En de schoonmaak is gebeurd, Als de heesters uit gaan lopen En het bollenveld zich kleurt, Als de nieuwe hoedjes lonken Tegen meisjes, moe's en ma's, Vaders in hun paasbroek pronken, Zeggen wij verheugd 't wordt Paas Kinders zijn aan 't eiers zoeken, Die de paashaas heeft gebracht; Moeders zijn aan 't eiers koken, Hard, maar doorgaans toch te zacht. Daar gaat een Palmpasen-optocht Met versierde stok en boog. Ginder stijgen rook en vlammen Van een paasvuur hóóg omhoog. Hier zijn ze aan 't eier-tikken, Rood, blauw, groen of geel gekleurd, Ginds doorleeft men in devotie Wat er destijds is gebeurd. Hier beleeft de ziel het paasfeest, Daar het lichaam en 't verstand; Da's het voorrecht van de vrijheid Van het democratisch land. Maar - hoe of wij het ook voelen, Arm of rijk, of groot of klein, Bronzen paasklokstemmen juichen: Mens Wees blij een MENS te zijn CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden.) meisjes bezig maar ook dames van de avonduren. De volwassenen waagden zich met succes aan een garnalencocktail en kalfsoesters, terwijl de meisjes met drie-in-de-pan eveneens smaakvolle re sultaten bereikten. Voor de mode-show verwelkomde me juffrouw Jirris de aanwezigen onder wie zich 's avonds de burgemeester be vond. Hierna toonden meisjes van de primaire opleiding en van de diverse cursussen wat ze gemaakt hadden en ze staken met hun showen de beroeps- mannequins, die op hetzelfde moment in restaurant Eemland liepen, de loef af, want de meisjes van de huishoud school hadden alles zelf gemaakt en de dames in Eemland hoefden alleen maar kleding te laten zien. Onderjurken, pyama's, jongenskleren, blouses, rokken en jurken, het was een hele verscheidenheid en iedere jeug dige mannequin kon rekenen op een applausje. Na afloop van de show keken velen nog even naar de poppenkast met de vele poppen, die de meisjes zelf ver vaardigden. Binnenkort zullen er voor stellingen gegeven worden voor de kinderen uit gezinnen die een meisje van de huishoudschool als hulp hebben. HERLEVING SOESTER BROMFIETS CLUB. Het ging de laatste tijd met de Soester Bromfietsclub niet zo best, maar dat is niets bijzonders, want vele vereni gingen van brommers leiden een arme tierig bestaan. In Soest was het echter in de eerste plaats met het bestuur droevig gesteld, want de voorzitter, de heer J. v. d. Bank fungeerde tevens als secretaris en penningmeester omdat er geen animo was voor deze functies. Een rondschrijven aan de kleine dertig leden van de vereniging riep hen op tot een belangrijke vergadering, waarin het voortbestaan van de Soester Bromfiets club op het spel stond. Slechts 16 leden reageerden op deze noodkreet van de voorzitter-secretaris penningmeester, maar dit waren dan ook de besten, want een nieuw bestuur is gevormd en op de vijfde mei, half drie, wordt in Bos en Duin gestart voor de bevrijdingsrit, die ongeveer 30 k.m. lang zal zijn en met een gemiddelde van 20 k.m. gereden zal worden. Hij wordt uitgezet door de heer R. Wehmaa en iedere brommer zal er aan kunnen deelnemen, want het wordt een ge makkelijke rit en nauwkeurig narijden van de route zal voorkomen, dat fouten gemaakt worden, zoals wel eens voor gekomen is. De heer v. d. Bank stelde zich door tijdgebrek niet meer beschikbaar als voorzitter, maar de heer W. Peters, oud-voorzitter van de Nederlandsche Bromfietsbond, neemt deze taak op zich. Penningmeester is H. van Rou wendaal, secretaris R. Wehman en de wedstrijdcommsisie bestaat uit de heren J. v. d. Bank en M. van Rouwendaal. Na de bevrijdingsrit wordt een club competitie gehouden van een zevental ritten met een flinke prijs als inzet. Het ligt in de bedoeling iedere drie weken een rit voor deze competitie te houden en niet altijd op zondag maar ook eens 's avonds. Getracht zal wor den samen met de vereniging voor veilig verkeer een rit te organiseren. Op deze wijze wil het nieuwe bestuur proberen de Soester Bromfietsclub op nieuw tot een volwaardige vereniging te maken met vele leden en een ak- tief verenigingsleven. DISTRICTSWEDSTRIJDEN E.H.B.O. Zaterdagmiddag 27 april zal het bij zonder druk zijn in de grote zaal van „Eemland", daar op deze middag de tweede ronde wordt gemaakt in de gro te wedstrijd om het landskampioenschap voor Eerste Hulp Bij Ongelukken. De eerste ronde, de rayonwedstrijd te Baarn, leverde voor de afdeling Soest een eerste prijs op, zodat deze groep, bestaande uit mevrouw De Bruin en de heren Lamens en Van Leeuwen (lei der), thans de vreedzame strijd moeten aanbinden met de andere winnaars der rayons, n.ï. De Meern, Mijdrecht, Leer- sum en Utrecht. Ongetwijfeld zal het Soester drietal trachten het hoogst aantal punten te bemachtigen, daar dit de voorwaarde is om 1 juni in het N.V.V.-huis te Utrecht te mogen kampen in de finale om het landskampioenschap. Plaatsen zij zich in Soest als nummer één, dan winnen zij tevens de eerste prijs, n.1. een zilveren medaille plus drie draagmedailles, beschikbaar ge steld door het gemeentebestuur van Soest. De tweede en derde prijs, bei den zilveren medailles, beschikbaar ge steld door respectievelijk de Coöp. Deze keer zo maar een babbeltje. Met de vrije dagen voor de boeg en het vooruitzicht, dat ik u dinsdag met rust laat, mag dit wel voor een keertje, neem ik aan. Overigens is dit babbeltje niet eens voor U bestemd, maar voor die lui schuin tegenover U en misschien ook wel voor die mensen verderop in de laan. U weet wel, die mensen, waar over U tot Uw vrouw zeihet lijkt wel of ze met een gramofoonnaald zijn ingeënt. Vertel ze maar niet te veel, want ze zijn niet „kletsvrij". Ik bedoel die luidjes, die, hetzij door praatzucht of iets beweren, zich graag gewichtiger voordoen dan ze zijn en zich er niet voor generen zich ten koste van andere dorpelingen op te hijsen. Vaak met een bewuste leugen, dikwijls ook alleen maar doordat zij in hun roddelzucht het niet kunnen laten met een „losse opmerking" goed bekend staande lieden in een verkeerd daglicht te stellen. Waarom deze mensen dit doen mag Joost weten. Misschien dat het zoiets is als kleptomanie in een andere vorm, want U kunt ze niet spreken, of er gaat iemand over de tong. Het is ook mogelijk, dat dit soort mensen bang is, dat zonder hun geleuter er geen stof meer zal zijn voor dorpsgekiets. We kunnen ons natuurlijk op het stand punt stellen, dat een weldenkend mens hier boven hoort te staan en dat we om dit geklets alleen maar moeten lachen, maar in een kleine gemeente als de onze is dit niet altijd gemak kelijk, vooral niet wanneer er mensen aan mee doen, die zich door hun po sitie ver van dit geklets moesten hou den. Maar misschien dat in die ge vallen het leuteren een aangeboren kwaal is. Zo, dit moest mij pal voor Paas even van het hart. Denkt U niet, dat ik tot iets, wat ook maar, een bijdrage heb willen leveren. Moraliseren ligt mij niet. Toch zou ik het wel leuk vinden wan neer van onze gemeente kon worden gezegd Soest Een dorp zonder ach terklap. H. OEKMAN. Landbouw vereniging „Soest" en de af deling Soest van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., vallen ten deel aan de num mers 2 en 3. 's Avonds heeft de jaarlijkse feest avond plaats voor donateurs en leden, welke verzorgd zal worden door de Toneelvereniging „Kerkebuurt". Bovenvermelde wedstrijd wordt door de afdeling Soest georganiseerd in het kader van het 30-jarig bestaan van de afdeling, welk feit op 27 oktober a.s. niet onopgemerkt voorbij zal gaan. NIET VERSTANDIG. Een vertegenwoodiger kwam bij „Zonne gloren" vandaan en nadat hij linksaf de Soesterbergsestraat opgereden was ging de bestuurder de inhoud van zijn wagen al rijdend ordenen, zodat hij niet merkte dat hij van de weg afging. Hij kwam tegen een boom terecht en liep daarbij een hoofdwond op. De auto en boom werden beschadigd. SOESTER VOLLEYBAL VERENIGING. Door een dames- en een herenteam van de Soester Volleybal Vereniging zal de Tweede Paasdag worden deel genomen aan een groot nationaal volley baltoernooi te Zwolle. AUTOTENTOONSTELLING. Van Woensdag 24 tot en met vrijdag 26 april a.s., elke dag van 's morgens 10 tot 's avonds 10 uur, is er een ten toonstelling van Renault-automobielen in de zaal van Eemland, georganiseerd door Garage G. Stam, alhier, in samen werking met Renault Nederland N.V. Hoewel gericht op een ruimere voor lichting aan het publiek inzake con structiedetails en prijzen van automo bielen, heeft deze tentoonstelling toch een bijzonder karakter door de gezel lige sfeer, die geschapen wordt door een welhaast grillige opstelling tussen een charmant decor. Fel gekleurde, platen roepen vacantie-stemming op en met fantasie aangelegde bloem perkjes brengen lentesfeer in de zaal, welke met schijnwerpers wordt verlicht. Een rondgang door deze show is dan ook zeker de moeite waard. De toe gang is gratis. Woensdag, 's avonds oih 9 uur, wordt een filmvoorstelling gegeven. Deze voorstelling, die ca. één uur duurt, geeft o.m. een beeld van de gang van zaken bij het ontwerpen en be proeven van een nieuw type auto.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1