Oud Soest. ROETMAN'S Fa. Van de Wijngaart TWEEDE BLAD PARASOLS LIGSTOELEN ROTAN MEUBELEN TUIN AMEUBLEMENTEN BAZAR DE LUXE BERINI de Beste Bromfiets! fUGERS RIJWIELEN Grote sortering Chocolade Paaseieren en figuren. BANKETBAKKERIJ C. DE JONGH RADIO - TELEVISIE SOLEX Motorhuis MOBI VIERDAG Voor de verkoop van uw oud papier, „OBAS" - BUSCH ZONEN EEN JAAR NA DE RAMP. DE SCHAT VAN DE ZEEROVER 30 Jaar geleden overbrugde Lindbergh de oceaan. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 19 APRIL 1957. DE SOESTER ENG. III. Vroeger droeg bijna elk perceeltje grond een eigen naam. Vaak waren die na men zeer typerend of origineel. Sinds de invoering van de kadastrale aan duidingen („het perceel, kadastraal be kend onder no. zoveel") raken deze typische eigennamen helaas meer en meer in vergetelheid. Op onze Eng kwamen onder meer de volgende veld stukken voor't Houteinde, 't Bunt- stuk, de Veluwe, 't Molenboomshoekje, de Heetakker, het Schaapstuk, het Ba- rens land, het Hinger land, de Pratter (het Soester dialectwoord „pratten" be tekent zeuren, niet-gedijen, de grond was daar blijkbaar niet al te best), de Kolenakker, 't Petenland, de Riesberg, 't Deurwegstukje, Morseneng, 't Nieuwe landje, Broertjes morgen, de Delakker, het Klinkveld. 't Land van Bieshaar^ 't Halfmud, 't Dwarsstuk, 't Heggetje, de Haag, de Bree, de Breemert, de Driest, 't Schotstuk, 't Kromme morgen, 't Lange morgen, de Kloosterhoek, de Molenhoek, 't Kostershoekje, de Doorn boom, Muylwijk, 't Lange Utrechtse mudde, de Bijl, 't Kloosterland, Naaien- berg (oorspronkelijk Nijenburg), de Geer, 't Kolfbaantje, de Kollerbaan, Hondsbergen, de Lang akker, 't Zand- stuk, 't Schoft. SOESTDIJK VAN YVEEDESTRAAT 31 KERKSTRAAT 3 SOEST •TEL2030 De meeste van deze namen heb ik in oude akten gevonden. Van vele weet ik wel ongeveer in welke buurt van de Eng ze liggen, doch slechts van een heel enkele is de ligging bekend. Nu bestaat er sinds enige tijd een Werkgroep voor Heemkennis van Eem- land (in het kader van de Oudheid kundige Vereniging Flehite), die zich tot taak gesteld heeft alle veldnamen in Eemland te verzamelen en zo mo gelijk in kaart te brengen, o.a. ten behoeve van de wetenschap, maar ook voor praktische doeleinden als straat- naamgeving en dgl. In deze Werkgroep werken ook enkele Soestenaren mee, waaronder een Soester landbouwer, die het Soester gebied voor zijn rekening heeft genomen, waaronder dus ook de Eng valt. Wij van de Werkgroep zouden het buitengewoon op prijs stel len, als landbouwers (of andere ge boren en getogen Soestenaren) ons van enkele der bovengenoemde percelen op de Eng op grond van wat zij van hun ouders en grootouders gehoord hebben, de ligging zouden kunnen en willen aangeven. De ouderen kennen er mis schien nog enkele uit overlevering; zij kunnen dus nog helpen om die per celen aan te duiden, - de volgende ge neratie kan dat niet meer. 1) Wanneer men poogt zich aan de hand van oude namen op de Eng te oriën teren, moet men er rekening mee hou den, dat in vroeger tijden het gebied, dat Eng genoemd werd, zich veel ver der uitstrekte dan vandaag de dag al de hellingen en uitlopers hoorden er ook bij. Aan de dorpszijde strekte de Eng zich uit tot aan de Brink (Lange en Korte Brinkweg) en het Korte Eind zelfs de Blaak, het hooggelegen gras land aan de Ferdinand Huycklaan, waar o.a. het voetbalterrein op is, werd tot de Eng gerekend); aan de Veenzijde tot ver voorbij de huidige Beetzlaan. Alle eeuwen door is de Eng het agra rische centrum van het Soesterse le ven geweest, en pas in de laatste tij den is dat veranderd, in het laatst zelfs radicaal veranderd. In vroeger tijd was in streken als de onze de akker bouw de hoofdzaak en werd het vee voornamelijk gehouden om de nood zakelijke meststoffen voor de akkerlan den te verschaffen. Onder invloed van de invoering der kunstmest is daar nu een grote veran dering in gekomenwij hebben hier een gemengd bedrijf gekregen waarin de nadruk ligt op de veehouderij, en zelfs bestaat er door het steeds meer verlorengaan van akkergrond aan de woningbouw en industrie een sterke tendens om helemaal naar de veeteelt over te schakelen. Dat is om allerlij redenen te betreuren. Een veeboer is (door zijn bedrijf) een ander soort mens dan een bouwboer, en het is zeer de vraag, of de geestesinstelling van onze boerenstand, totnogtoe de ruggegraat van traditietrouw en gewortelde rust in ons van her en der samengespoelde bevolkingsconglomeraat, door deze om schakeling niet van haar traditionele houvast zal losraken, tot nadeel van de hele Soester gemeenschap. Doch laten we de blik maar weer naar het verleden wenden, naar de tijd, toen het vee voornamelijk betekenis had als mestleverancier. Natuurlijk werd toen de mest uit de stallingen (vooral de „potstallen") op de boerderijen even als thans nog naar de akkers gereden. Maar van veel groter belang voor de be mesting van de Englanden was toen de schapenhouderij. Er werden vroeger in Soest steeds zeer veel schapen ge houden bij verschillende boerderijen ziet men nog de schilderachtige schaaps- hokken, of zoals men vroeger zei schaapschotten, staan. Wat H. Tiesing in een artikel „De Drentsche esschen" (1926) schreef, geldt ook op onze eng „Met behulp van de schapenhouderij kon men de es en daarmee de koren teelt in stand houden. Want met 80 tot soms 100 heideschapen produceerde men op veel goedkopere wijze meer en betere stalmest dan met 15 tot 20 stuks hoornvee, dat des zomers in de weide overbleef, terwijl de schapen elke nacht thuis kwamen. Alleen in de tweede helft van augustus en in september kwamen de schapen 's nachts niet thuis. Dan werden zij op de dan niet met ge was bezette korenakkers gestald. Daar voor werd de akker met een hekwerk omgeven en 's nachts bewaakt. Elke landbouwer kreeg dan beurtelings één of meer nachten de hele dorpskudde van 1200 tot 1500 schapen op de mest. Hij zorgde, voor het hekwerk, dat telkens verplaatst moest worden, en voor de nachtelijke bewaking. Waar de kudde een nacht gelegen had, was de akker goed bemest voor een korengewas." Dat ook onze Eng in vroeger tijd rijke lijk de mestzegen der schapen heeft ontvangen, blijkt o.a. uit het feit, dat er (op de Eng zelf) talrijke schaaps kooien stonden. Hiervan waren er om streeks 1900 nog drie over, één stond er bij de Heetakkerweg (thans Verleng de Talmalaan) en één bij genoemde driehoekige kuil aan 't eind van de Ko- lonieweg (het witte huisje op de drie sprong moet er uit verbouwd zijn). Ook de naam „het Schotstuk" voor ver schillende percelen op de Eng wijst of op schaapskooien, die er gestaan heb ben, öf op omheinde stukken veld, waar binnen de schapen gedreven werden. Ook de veldnaam „het Schaapstuk" kan op dit laatste wijzen. J. H. (Wordt vervolgd.) 1). Wie de ligging van zo'n perceel kan aangeven, stelle zich in verbinding met de heer E. Heupers, Kerkpad Z.Z. 20E, alhier, of met de schrijver van dit artikel, J. Hepp, p/a Redactie „Soes ter Courant". Verder Paastaarten, Nougat- en Chocolade eieren met slagroom enz. bij BURG. GROTHESTR. 57 TEL. 2835 SOESTDIJK Vergeet voor de Paasdagen vooral niet ons fijn KRENTENBROOD, PAAS- BROOD en SUIKERBROOD. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 VOOR SOEST BIJ Kerkstraat 59 - Soest - Tel. 3830 LOMPEN, OUD IJZER EN METALEN alsmede diverse opruimingen SOESTDIJK TELEF. 3397 VREDEHOFSTRAAT 32 SNELLE en ACCURATE BEDIENING met eigen geregelde ophaaldienst 100 SERVICE. Op zaterdag 28 april 1956, om 10 uur 's morgens, boorde zich een zwaar bela den trailer met aanhanger van de fir ma Disselkoen uit De Lier, een weg door twee panden aan de Rademakerstraat te Soesterberg en een ontzettende rava ge was het gevolg. De trailer was tot deze ongelukkige ma noeuvre gedwongen door een personen auto, die van de andere kant kwam en die plotseling de rechter weghelft ver liet. Heeft de bestuurder van deze auto de heer Drexhage, een hartverlamming gekregen en was de auto daardoor stuur loos geworden Dit is een van de vra gen die gesteld zijn naast de vele rond dit bijzondere ongeval dat twee zaken in Soesterberg verwoesttede manu facturenwinkel van de heer Van Eijden werd een puinhoop en voor dat dit ge beurde en ook de garage van Mevr. De Ruiter hetzelfde lot onderging, wer den twee benzinepompen omvergere den en een geparkeerde auto vernield. Met draaiende motor bleef de trailer, die gekanteld was, liggen en een mon teur uit de garage wist brand of een explosie te voorkomen door de motor stop te zetten. Bij de botsing met de trailer werd de heer Drexhage uit de auto geslingerd en op slag gedood, of hij was reeds overleden toen de botsing plaats vond als hij inderdaad een hart verlamming kreeg. Mevr. van Eijden en twee kinderen, die onder het puin terecht kwamen, wer den spoedig bevrijd en het was een won der, dat bij dit fatale ongeluk slechts een dode te betreuren viel. De heer Drexhage was verzekerd bij The London-Lancashire Insurance Cv en de firma Disselkoen bij de Ocean, beide Engelse maatschappijen en nadat de schade opgenomen was, bood de Lon don-Lancashire Insurance Cy de heer van Eyden en mevr. De Ruiter 90.000 aan, mits The Ocean een deel, al was het maar 10 of 5 °/o van dit bedrag zou betalen. Dit zou niet betekenen, dat The Ocean als verzekeringsmaatschappij van de eigenaar van de trailer hiermee schuld bekende, want hierna zou de rechter kunnen uitzoèkc-n bij 'wie dc schuld ge zocht moest worden als er sprake was van schuld. The Ocean ging hier niet op in en volgende week, als er een jaar om is, zal de puinhoop nog net zo liggen als op 28 april 1956. De schade voor de getroffen Soesterbergse zakenlieden was toen al groot, maar na een jaar is die nog slechts toegenomen en pas na de civiele procedure, die nu gauw zal be ginnen, zal uitgemaakt worden wie be talen moet. Mr G. ter Laan uit Utrecht heeft deze zaak voor de heer Van Eyden en mevr. De Ruiter in handen genomen en in het begin heeft hij geprobeerd hiervan een strafzaak te maken. De officier van justitie wenste dit niet en toen mr Ter Laan tegen deze beslissing in beroep ging werd hetzelfde besloten, zodat een civiele procedure uitkomst moet brengen. Inmiddels zijn dagvaardigingen verzon den aan de firma Disselkoen, zijn chauf feur en hulpchauffeur, de weduwe Drex hage en de erven Drexhage. Dit wordt wel tijd, want eindelijk moet er toch eens een eind komen aan het touwtrekken tussen de twee verzekeringsmaatschap pijen ten koste van de getroffenen. Mevr. De Ruiter woont met haar zoon al heel ongelukkig in een keukentje achter het puin met onvoldoende slaap gelegenheid erboven. Wel heeft de ge meente hulp aangeboden maar mevr. De Ruiter wil niet te ver van het bedrijf wonen, dat toch al zoveel te lijden heeft gehad van het rampzalige ongeluk, dat zo'n enorme nasleep heeft. Mr Ter Laan deelde mee, dat de trailer volgens berekeningen van de experts 70 k.m. gereden heeft en dit zou 20 k.m. boven het maximum zijn, dat voor een dergelijk gevaarte met aanhanger geoor loofd is. Er was een remspoor van 53 meter en men kwam tot deze conclusie na rekening te hebben gehouden met het feit, dat de remmen van de trailer onklaar geworden waren maar van de aanhanger niet. Bij een snelheid van 50 k.m. "zou er geen sprake geweest zijn van zo'n enorme ravage als thans het ge val was. Er is toegezegd, dat de termijnen tussen de zittingen bij de procedure zo kort mogelijk gehouden zullen worden, zodat de mogelijkheid bestaat, dat het einde nu in zicht komt. en dat binnen afzien bare tijd de puinhoop weggeruimd zal kunnen worden, zodat er niet meer ie dere avond rode lampen bijgezet hoeven te worden om fietsers te wijzen op het obstakel, dat nu al een jaar de Rade makerstraat ontsiert. Mevr. De Ruiter is uiteraard volkomen gedesillusioneerd na een jaar waarin veel te weinig gedaan is voor hen die zelf part nog deel aan het ongeluk had den. Het is te hopen, dat hieraan nu spoedig een eind zal komen, zodat de schade voor haar en de heer Van Eyden niet nog groter wordt. Het zal een uitge breide procedure worden en het zal heus niet in een paar weken beslist zijn, maar het ziet er nu toch naar uit, dat het jaar 1957 meer voortgang in deze affaire zal brengen dan 1956 gedaan heeft. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. Ie Paasdag wordt de artsendienst waargenomen door dr H. J. Stroband, Henr. Blaekweg 12, telefoon 2434 en dr G. van Beurden, Steenhoffstraat 12, telefoon 2667. 2e Paasdag wordt de artsendienst waar genomen door dr W. J. Schutte, Burg. Grothestraat 65, telefoon 2333 en dr H. v. Dorsen, Eigendomweg 96, telefoon 2119. Beide Paasdagen is geopend apotheek Soestdijk v. Weedestraat. ACHTSTE LENTE-RALLY. Maandag, tweede paasdag, wordt de achtste lente-rallv gehouden, georgani seerd door de Soester Motor- en Auto- mobielclub. De start van de grote ral ly vindt om 10 uur plaats en de kleine begint om 2 uur. De gemiddelde snel heid voor de sportklasse is gesteld op 40 k.m. en van de toerklasse op 36 k.m. Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat de rally zou plaatsvinden, want de precaire benzine-positie noopte tot zui nigheid, maar tijdig kwam dit weer op z'n pootjes terecht en nu was het haast- je-rep-je met de voorbereidingen want de tijd was kort. De deelnemers worden verdeeld in 5 klassenSportklasse automobielen en motoren die de grote rallv rijden, toer klasse auto's voor de grote rally en voor de kleine rally, toerklasse auto's en motoren. Motoren met zijspan rij den in de motorklasse tenzij er tien van zijn, dan komt er een aparte klasse voor. De start vindt ook dit jaar weer plaats achter restaurant Eemland en als de deelnemers onderweg zijn dan moet rekening gehouden worden met vaste en geheime tijd- en routecontroles. De volgende strafpunten worden gege ven 40 voor het rijden op het rijwiel pad, 75 voor het missen van een tijd- controle of de finish en 50 voor het missen van een route-controle. Stoppen of zig-zag rijden in het zicht van een geheime tijdcontroïe wordt met 20 pun ten gestraft. Ieder, die de rit reglementair uitrijdt, krijgt een lepeltje, zoals gebruikelijk en daarnaast zijn er vele bekers en medailles beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur. Anker-emaille fabrie ken N.V., de Amstelbrouwerijen, café Zonneheuvel, Technisch Bureau voor gietijzerproducten, hotel Eemland, ga rage Gebr. Van Kooy, garage Stam, de O.B.I.M. Soest en Tulsa Den Haag. Na afloop van de rit zullen de prijzen in de grote zaal van Eemland uitge reikt worden. openhogen.' Copyright P 1.8 Bo 20. Ik wachtte niet op wat er verder zou gebeuren. Door schrik bevangen vluchtte ik in het wilde weg. Weg van de plaats waar de schurken nu luidruchtig overlegden wat te doen. Als straks het kanon werd afgeschoten zou ik met deze bruten aan boord moeten gaan. Daar had ik de moed niet toe en ik besefte, dat ik gevaar liep de „Hispaniola" en dokter Leeflang nim mer terug te zien. Toen ik op een heuvel was aangeland, zag ik een figuur die mij blijkbaar in in het oog hield, terwijl hij voorzichtig van tak tot tak sprong. Aanvankelijk kon ik niet ontdekken of het een man of een dier was, maar de snelheid waar mee dit schepsel zich voortbewoog maak te mij duidelijk, dat het onmogelijk was hem te ontlopen. Gelukkig had ik twee pistolen meege nomen. Ik vatte moed en bereidde mij voor het onvermijdelijke te aanvaarden. Tussen het geboomte naderde nu een man, die gedeeltelijk ongekleed was en gedeeltelijk gehuld in oude zeemans- kleding. Hij wierp zich voor mij op de knieën en strekte zijn beide handen sme kend uit. Die arme kerel is gek, dacht ik. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWE8 63 - SOEST - TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise OntlMp dit pijn vaa braadend maagiau. NtM Rennies! Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtollig maag zuur. De remedie is eenvoudig en afdoende Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd Eet onbe vreesd waar U trek in hebt, maar steeds Rennies bij de hand 20 Mei zal het dertig jaar geleden zijn, dat de eerste mens erin slaagde een ononderbroken vlucht van New York naar Parijs - dwars over de oceaan - te maken. Die mens was Charles A. Lindbergh. Hij begon zijn loopbaan als stuntvlie ger en parachutist en voorzag de eerste tijd in zijn onderhoud door het ge ven van vliegdemonstraties. Later werd hij verkeersvlieger en piloot van de postvliegtuigen, die 's nachts de post in de Verenigde Staten van Noord-Amerika vervoerden. Aangelokt door de uitge loofde prijs van 25.000 dollar door de newyorkse hotelier Raymond Orteig „lapte" hij het hem, zoals de New York Times het uitdrukte, 25 jaar oud zijnde. Zijn hele bezit van 2000 dollar stak hij in deze onderneming en liet een spe ciaal toestel - een Ryan eendekkertje - bouwen. Een groep zakenlieden uit St. Louis legden er nog 12.000 dollar bij en aldus noemde hij zijn toestel „Spirit of St. Louis". Het was echter een zeer riskante onderneming, want de uitge loofde prijs dateerde al van 1919 en nog was niemand er in geslaagd deze in de wacht te slepen. Enkele vóór hem die het waagden verdwenen in het niet Maar hij vertrouwde op zijn bijnaam „Lucky Lindy", die hij ver worven had in de tijd toen hij ver schillende malen zijn onklaar geraakte machine per parachute moest verlaten. Gevecht tegen de slaap. Die bewuste dag was het goed weer en Lindbergh, die van louter emotie in 24 uur geen oog dicht had gedaan, klauterde 's morgens om kwart voor acht in zijn kist. De Spirit of St. Louis was zwaar beladen vanwege de extra hoeveelheid benzine aan boord. De start lukte niet zo best en rakelings scheerde hij over telegraafdraden en bomen, maar dan had hij het toestel volkomen in zijn macht, 's Avonds om kwart voor zeven passeerde hij St. Johns op Newfoundland en begon do sprong over de oceaan. Inmiddels had hij met een hardnekkige slaap te kampen, die hem steeds tracht te te overmannen en bij het zo nu en dan duiken uit het laaghangende wol kendek moest hij met schrik consta teren maar dertig meter boven het wa ter te vliegen. Na zeven en twintig uur vliegen ont waarde hij nog steeds wolken en wa ter, wat hem wel enige onrust bezorg de. Maar, zoals dat meer gaatals de nood het hoogst is, is de redding nabij. Hij zag beneden zich vissersscheepjes, met wie hij tevergeefs probeerde in contact te komen. Even later kwam de ierse kust in 't zicht en kreeg men op de grond het toestel in de gaten, zodat het nieuws hem al vooruit snelde. Toen hij dan na 3 uur vliegen de Eiffeltoren in het vizier kreeg was zijn tocht vol bracht. Alleen de prijs. Op het vliegveld Le Bourget, waar hij landde, verdrong zich een grote me nigte rond de held, die het presteerde om zonder onderbreken de 5800 k.m. af te leggen. Dagenlang werd hij ge huldigd en toen hij naar zijn vader land terugreisde, stelde de amerikaanse marine hem 'n kruiser ter beschikking en werden hem allerlei fraaie aanbiedin gen gedaan. Eenvoudige jongen als hij was, wees hij alles van de hand en accepteerde alleen de uitgeloofde Or- teig-prijs. Steeds is hij een bekendheid gebleven, èn door zijn vluchten, die hii - in ge zelschap van zijn vrouw - maakte, èn door het droeve feit, dat een kidnapper zijn zoontje ontvoerde en vermoordde. In 1931 maakte hij een exploratievlucht via de Noordpool naar China en twee jaar later een soortgelijke vlucht via Groenland naar Europa en langs Zuid- Amerika weer terug. In latere jaren ondernam Lindbergh - die inmiddels een hoge vliegrang had bereikt - in opdracht van de ameri kaanse regering - reizen naar Duits land en Rusland en liet meermalen een waarschuwende stem horen over de duitse oorlogsvoorbereidingen. Aange zien hij zijn bewondering voor de duitse prestaties op luchtvaartgebied niet on der stoelen of banken stak, werd hij aldra voor pro-duits aangezien. Hoewel hij nu na de laatste oorlog niet meer zo op de voorgrond treedt, geldt Lindbergh nog steeds als een van de invloedrijkste figuren op luchtvaartge bied in Amerika en voert hij nog regel matig speciale opdrachten voor zijn re gering uit.

Soester Courant | 1957 | | pagina 5