Oud Soest. VENEMA In blijde Verwachting TWEEDE BLAD BADMINTONSPELEN CROQUETSPELEN TAFELTENNISSPELEN TAFELTENNISTAFELS SCRABBLE MONOPOLY BAZAR DE LUXE" UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL Voor de verkoop van uw oud papier, ÜCIBAS" - BUSCH ZONEN SOLEX Motorhuis MOBI VIERDAG SOEST RUIME VOORRAAD ENGELSE STOFFEN *06 <j\ot&e VOLDOENING Kapsalon W. A. BUTZELAAR JEUGD, STUDIE, ONDERWIJS. DE SCHAT VAN DE ZEEROVER VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 3 MEI 1957. DE SOESTER ENG. IV. Behalve in de tweede helft van au gustus en in september werden alle schapen van de Eng (en van de schaaps kooien langs de Brink) dagelijks onder leiding van één of meer herders naar het geweldige heidegebied van de Soes- ter Berg of Heyberg gedreven om daar te weiden. Dit drijven geschiedde langs de Schapendrift, die we nog terugvin den in de huidige Kolonieweg (tot 1911, toen de Kinderkolonie Trein 8.28 in gebruik genomen werd, heette hij nog Schapendrift), de Verlengde Kolonie- weg, het Drift je en achter de Heide weg de bosweg, die thans nog Schapen- drift heet. Wie wel eens een schapen kudde lang de heiwegen op de Veluwe of elders heeft zien trekken, kan zich voorstellen wat een pracht gezicht het geweest is iedere dag, wanneer het ge woel der honderden en honderden wol- dieren de Eng afgolfden, over de vale Bunt in de richting van de wijde Heide. SOESTDIJK VAN WEEDESTRAAT 31 - TEL. 2239 Wij hebben alles voor uw huishouden. 99 NIEUWE WEG 97 TELEFOON 2543 Ook een ander alom-verspreid es-ge bruik heeft waarschijnlijk in vroeger tijd eens ten opzichte van de Soester Eng bestaan dat van stoppelweide. Dit hield in, dat het vee (dus niet alleen de schapen) na de oogst op de afge- ougsle engelanden gedreven mocht wor den om daar te weiden; de datum, waar na dit mocht gebeuren, was gemeen schappelijk vastgesteld. Dat de dieren daarbij vrij over alle landen mochten grazen, wijst nog terug naar de tijd, dat de eng-grond gemeenschappelijk be zit was. In later tijd is dit recht van stoppelweide hier uitgestorven. De trek kende vreemde schaapherder, die in de jaren vóór de oorlog (en zelfs nog en kele jaren daarna) vaak in de nazomer met de door hem beheerde kudde ge durende enkele dagen de gast was van de Soester Eng, is nog een late flauwe heugenis aan de stoppelweide. Om vele essen in het oosten van het land was in vroeger eeuwen een vre- ding of omheining geplaatst, om te ver hinderen, dat het vee uit de nog on omheinde weilanden op de korenakkers zou komen. Tot op heden ben ik in oude paperassen nooit een aanwijzing te gengekomen, dat ook onze Eng in de middeleeuwen met een vreding omge ven geweest is maar uitgesloten is het natuurlijk niet. Over de produkten van de Soester Eng kunnen we kort zijn deze wa ren en zijn al de zandgrondprodukten rogge, haver, aardappelen, voederbie ten; deze laatste hebben de witte Soes ter knollen, die vroeger wijd en zijd om hun goede kwaliteit bekend wa ren en niet alleen door het vee maar ook door de mensen met smaak gecon sumeerd werden, thans bijna geheel verdrongen. En tot veertig, vijftig jaar geleden bracht de Eng ook boekweit voort, die zulk een heerlijke pap en pannekoeken opleverde. Stappen wij nu van de Eng als land bouwgebied af en gaan wij er eens naar bijzonderheden rondneuzen. Daar zijn in de eerste plaats de „ber gen" op de Eng. Op het moment zijn dat er nog maar twee, doch vroeger heeft de Eng, die zelf al een behoor lijke bult is, nog verschillende andere verhevenheden, heuveltjes, gedragen, die royaal als „bergen" werden be titeld. Wie een goede Soestenaar is, kent na tuurlijk het Engebergje. Het kleine heu veltje ligt er zo schilderachtig bovenaan de zuidhelling van de Eng. Wie de moeite neemt om door het welige on kruid heen zijn ruim één meter hoge top te beklimmen, zal genieten van het onvergelijkelijk mooi panorama naar zuid en west wijken de akker- vlakken hellend de diepte in, naar waar de met huizen doorspikkelde groenstrook van Parklaan en Nieu- weweg ligt. Daarachter ligt het afwis- selingrijke landschap der blinkende duinen en het lichtgroene vlak van het Veen, omlijst door de donkere sil houetten van heuvelrug en bossen. Tegenover dit Engebergje heeft de Soes tenaar altijd in zijn hart een zekere genegenheid en zelfs een zeker res- pectgevoel gehad. De boeren hebben het bij het ploegen altijd zorgvuldig ont zien. Enkele tientallen jaren geleden was het beter verzorgd dan nu; er stonden een paar boompjes op en er was een prikkeldraadhek om. Nu is er allerlei rommel neergesmeten. Er is aan dit bergje een sage verbon den. Volgens de volksoverlevering is in het bergje een koning begraven, en elke tweehonderd jaar komen er vier ridders te paard, die om het graf heen rijden. Nu is het Engebergje inderdaad een grafheuvel gebleken. Ongeveer vijfen twintig jaar geleden hebben weten schapsmensen erin gegraven en vast gesteld, dat het een vóórhistorisch graf is., waarin de dode in hurkhou- ding is bijgezet. Het is een Grafmonu ment van het zgn. strijdhamervolk uit de tijd van ongeveer 1500 vóór Chris tus en het is niet onwaarschijnlijk, dat er een stamhoofd of aanvoerder in begraven is. Nu is er aan dit strijd hamervolk iets bijzondershet waren de eerste paardentemmers, de eersten dus, die het wilde paard in gebruik genomen hebben. Op hun snelle paar den stroomden deze primitieve jager- stammen uit hun russisch-aziatische steppen West-Europa binnen en over rompelden en onderwierpen daar de op een hogere cultuurtrap levende be volking. Men kan zich voorstellen, wat een indruk deze mannen-op-paarden in onze streken gemaakt moeten hebben. En als men dat zo bedenkt, valt er een merkwaardig licht op de volks overlevering aangaande ons Engebergje en krijgt men het gevoel, dat men hier te doen heeft met een bericht uit de tijd van meer dan 3000 jaar ge leden, dat de éne generatie der bevol king trouw aan de volgende heeft door gegeven, dertig vierendertig eeuwen lang. Hier ligt een ruiter-opperhoofd begraven. Het heet, dat het in vroeger eeuwen ook bij dit Engebergje was, dat het Gaasbeker schuttersgild jaarlijks op Pinkstermaandag „die papegay schie tende (was) van eenen hoegen steyn" Dat men hiervoor dit plekje op de Eng, toen waarschijnlijk nog een stukje onontgonnen hei, gekozen had, wijst er op, dat ook toen het Engebergje een speciale betekenis had in het gevoel der bevolking. Wordt vervolgd. J. H. LOMPEN, OUD IJZER EN METALEN alsmede diverse opruimingen SOESTDIJK TELEF. 3397 VREDEHOFSTRAAT 32 SNELLE en ACCURATE BEDIENING met eigen geregelde ophaaldienst. 100 SERVICE. VOOR SOEST BIJ Kerkstraat 59 - Soest - Tel. 3830 EXPOSITIE IN DE RAADSZAAL GEOPEND. Een unieke expositie van schilderijen en beeldhouwwerk is woensdagmiddag door de burgemeester, mr. S. P. Baron Bentinck, geopend. Niet omdat deze in de raadszaal gehouden wordt, maar omdat zij georganiseerd is door de Soes ter Winkeliersvereniging in samenwer king met het gemeentebestuur en dat winkeliers een tentoonstelling van wer ken van plaatselijke kunstenaars orga niseren is enig in Nederland. De jury, bestaande uit de heren C. A. Schilp (Utrecht), H. van Dokkum (Utrecht) en Jelle Troelstra (A'foort) Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poeder - zalf - olie zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. WAT MijnhaRPT MAAKT 15GOED H oflever axioier Dames- en Herenkleding naar maat Ook afd. Confectie naar maat. Stalen op aanvraag. Tel. 2803 - F. C. Kuijperstraat 10 kende de eerste prijs toe aan Roeland Koning, Vosseveldlaan 31, voor het doek „De gele hoofddoek", dat niet te koop is. Tweede prijs voor Hans Timmer, Chr. Huygensiaan 17, Soesterberg, „Stilleven met bladertak", derde prijs voor Peet Visser, Julianalaan 57, met „Het Dorp". Eervolle vermelding Wim Wijman en Th. Bertin. De prijzen (totaal 600.zijn door de winkeliersvereniging beschikbaar ge steld uit de baten van de laatste St. Nicolaas-actie. In aanwezigheid van de burgemeester, de wedhouders Van Zadelhoff en De Haan, de raadsleden Van Welv en dr. Oranje, de directeur van gemeentewer ken, de heer Van Noesel, en de waarne mend secretaris, de heer Groot, ver schillende van de exposerende schil ders en de heer Jansen van het bestuur van de winkeliersvereniging sprak voor zitter A. P. A. Mol het welkomstwoord. Hij betreurde het, dat het bestuurslid de heer A. Fugers, door ziekte niet aan wezig kon zijn. Hij was het, die op het idee van deze expositie kwam. De heer Mol dankte het gemeentebestuur voor de medewerking en het beschikbaar stel len van de raadszaal en de heer Th. Peet voor zijn hulp. De burgemeester meende, dat deze expo sitie de Soester burgerij dichter bij de Soester kunstenaar zou brengen. De winkeliersvereniging stelt ieder jaar het batig saldo van de St. Nicolaasactie beschikbaar voor een liefdadig doel. Verschillende malen is dit reeds ge beurd. Nu was er een andere even sympathieke bestemming aan gegeven en de enige moeilijkheid was de ex positieruimte geweest. Soest verlangt al jarenlang naar een cultureel cen trum, waar dergelijke exposities gehou den kunnen worden. Om uit de moeilijk heden te geraken was de raadszaal be schikbaar gesteld. Een beperkt aantal doeken kon hier echter slechts geëx poseerd worden, van iedere schilder één, zodat deze tentoonstelling meer illustratief dan representatief is. De burgemeester dankte de initiatief nemers en de jury, die mede bijgedragen had tot het tot stand komen van deze expositie. Met de wens, dat het een ge slaagde expositie zou worden, opende de burgemeester de tentoonstelling. Het jurylid, de heer Schilp, verklaarde, dat de jury niet alleen bij de beoor deling in een netelige positie verkeer de maar ook nu nog, want het rapport dat de beoordelingen bevatte was wel verzonden maar nog niet aangekomen. De jury verheugde zich over het bij zondere feit, dat een middenstandsver eniging het initiatief genomen had tot het houden van een tentoonstelling en hij hoopte dat dit navolging zou vinden. De jury heeft niet het gevoel gehad voor 100 deskundig te zijn, maar heef! naar beste weten beoordeeld, daarbij de uitspraak „Kunst geeft het onkenba re" in gedachten houdend. De gemaakte aanmerkingen betrof niet alleen het werk van hen die geen prijs wonnen, maar ook van de bekroonde schilderijen.1 Na een langdurige selectie waren de drie prijswinnaars aangewezen. Nadat de heer Schilp de bekroonde schilderijen besproken had werd de expositie be zichtigd. Werken van de volgende Soester kun stenaars zijn tentoongesteld Bob Lok horst, Th. Bertin, D. Roskes, M D. J. Helder, Hans Timmer, Peet Visser, Wim Wijnman, Sebo Detmers, J. W. F. de Bruin, G. Regout, Roeland Koning, G. J. v. d. Laar, mevr. N. Espeet, E. L. Hoëst en buiten mededinging beeld houwwerken van G. P. Espeet en J. C. Rademaker. OLYMPIA VOLLEYBAL. Het is het eerste team van Olympia niet gelukt het districtskampioenschap te behalen, want de Soester dames ver loren na een teleurstellende wedstrijd van het Utrechtse S.O.S. Zoals meestal in dit soort wedstrijden speelden de zenuwen een grote rol, hetgeen bij de meer geroutineerde S.O.S.-dames niet zo erg was als bij Olympia. Toch startte het Olympia-team niet slecht en het zag al direct kans een kleine voorsprong te nemen. S.O.S. liet zich echter niet onbetuigd en liep in. Tot de stand 1010 ging de score ge lijk op. Door goed serveren slaagde S.O.S. er daarna in de stand op 1510 te brengen. De tweede set werd een ruime over winning voor S.O.S. (155). Deze stand werd bereikt doordat de Utrechtse dames de z.g. molenwiek-opslag toe pasten. Deze was zo hard, dat de Soes ter dames geen kans zagen ze te keren. Toch gaven zij het niet op en in de derde set werd ook aanmerkelijk beter en rustiger gespeeld, hetgeen leidde tot een 49 voorsprong. S.O.S. kwam ech ter terug en bracht de stand via 1010 op 1510. Eindstand 30 voor S.O.S. aeiTT n STEENHOFFSTRAAT 53 TEL. 2842 Een lang debat in de eerste kamer heeft van de groeiende verontrusting over vraagstukken van opvoeding en onder wijs blijk gegeven en de pers wijdt er uitvoerige beschouwingen aan. Wij wil len ons aansluiten bij die belangstelling. Want de aandacht voor deze onderwer pen moet wakker gehouden worden er is hoge nood en de toekomst van ons volk staat op het spel. Wanneer men kennis neemt van de ver klaringen van de minister van onder wijs, dan komt men tot de schrikkelijke ontdekking, dat de regering naar een beperking van het aantal leerlingen op de middelbare scholen moet streven, omdat de toevloed in de laatste jaren zo groot is, dat men de groei niet meer kan bijhouden. De overbevolking van de scholen brengt een net van problemen te voorschijn. Men moet het aantal scholen uitbreiden, men moet bevoegde leerkrachten kweken en de positie der leraren behoorlijk regelen. Hoe zal de regering een uitweg zoe ken uit de benauwenis, waarin zij zich bevindt Moet zij de exameneisen ver zwaren, moet zij een uiterst scherpe selectie gaan toepassen Wij geloven dat het middel erger is dan de kwaal. Verzwaring van de toelatingsexamens betekent onrecht aan vele leerlingen 21. Wie ben je, vroeg ik. Hans van Ammers, sprak hij. Ik ben drie jaar geleden op dit onbewoond eiland achtergelaten. Hoe meer ik naar het slachtoffer keek, hoe meer ik vertrouwen in hem kreeg. Hij vroeg ook naar mijn naam. Jim Hoogenborst, zei ik. Jim, zei hij, gezegend zij je gesternte. Jij bent de eerste mens, die ik in drie jaar zie. Ik heb een schat gevonden, die ons allen rijk zal maken, maar dit is toch niet het schip van Kapitein Flint, waarmee je bent gekomen Nee, die is allang dood. Terwijl wij nog stonden te praten, hoorden we het dreunen van een kanonschot en di rect daarna werden lichtere wapens afgeschoten. Ik rende in de richting van de ankerplaats met mijn nieuwe vriend achter mij aan. Tijdens mijn afwezigheid hadden mijn vrienden namelijk besloten niet in le digheid te blijven wachten. Leef lang en de Jager, een van de trouwe mensen van de heer Verdanken, gingen aan land om het blokhuis in bezit te ne men, dat volgens de kaart, op het eiland te vinden moest zijn. Op enige afstand van de plaats waar de twee sloepen geland waren gingen zij het strand op, maar zij konden niet verhinderen, dat zij werden op gemerkt door de mannen, die op wacht stonden bij de sloepen. Met het pistool in de hand ging de dokter aan land en baande zich een weg door de struiken. bedreven. Wie weet niet, dat er ette lijke zijn, die sukkelen in de laagste klassen en zich uitblinkers tonen in de hogere Er is soms een merkwaardige groei van het intellect en het karakter in de puberteitsperiode. De lichamelijke en geestelijke omstandigheden, het milieu, waaruit de kinderen voortko men, zijn individueel uiterst verschil lend. Kleine correcties buiten de school zouden totaal andere leerlingen te voor schijn kunnen brengen dan de school thans ontvangt. De moeilijkheden waar voor men zich ten gevolge van de gro te aanwas bevindt, op te lossen met het hakmes van een verzwaard toelatings examen, dat is een averechts middel. Het hakmes is het slechtste wapen, dat men kan aanwenden, wanneer men voor problemen van opvoeding en onder wijs staat. Door zulke wapenen vernietigt men het leven. Wij vragen, waarom men de weg niet volgt, die een onzer bekwaamste ly ceum-rectoren altijd aanbeval? Onder zoek de kinderen psychotechnisch. Het psychotechnische onderzoek geeft een werkelijker beeld omtrent een intelli gentie en een karakter dan een examen, dat gebaseerd is op van buiten geleerde kennis. En wij zouden nog iets verder willen gaan en willen zeggen haal ook de me dicus erbij, want in een school geplaatst te zijn, waar meer dan eenvoudige in tellectuele prestaties worden gevorderd eist bij het kind ook een sterke lichame lijke gezondheid. Men kan waarborgen vinden voor een bevredigende herontwikkeling buiten een zwaar toelatingsexamen. Ons onderwijsprobleem is eigenlijk een conflikt tussen een rekensom en een nationaal belang. De minister moet er voor zorgen, dat het geld er is voor de toenemende onderwijsbehoeften. Maar als hij aan het tellen gaatdit kan er af en dat kan er af, wij zullen tot elke prijs het aantal leerlingen verminderen en doet hij niet anders dan dat, dan slaagt hij misschien economisch en tech nisch, maar hij pleegt een aanslag op ons volk. Het onderwijs behoort een prioriteit te hebben bij 's lands beste dingen, het is even belangrijk als de afweer tegen het water. Wij willen geen grondgebieden verliezen aan de zee, maar wij willen de kracht niet verliezen' van een volk, dat de toekomst van de natie te bouwen heeft. Nauwer dan men vermoedt hangt het onderwijsvraagstuk samen met de on derwijsmethoden. Wij zijn er van over tuigd, dat er aan die onderwijsmetho den nog veel ontbreekt. Wanneer men het opgroeiende kind duidelijke voor stellingen geeft en begrijpelijke leer boeken en men prikkelt zijn zelfwerk zaamheid en past het onderwijs aan bij zijn individuele begaafdheden, dan voorkomt men mislukkingen en wint men een oogst van begaafde mensen. Er is nog een belangrijke kant aan het onderwijsvraagstuk. De toenemende belangstelling voor het middelbaar on derwijs. Het is op zichzelf verheugend, dat steeds bredere lagen van de sa menleving voor een grotere intellec tuele vorming in aanmerking willen komen. Maar de onderwij sgelegenhe- den, die buiten het middelbaar onder wijs voor de jeugd openstaan kunnen een compensatie geven als zij dezelfde soliditeit en intellectvorming vertonen, die men van het middelbaar onderwijs verwacht. Onderwijsverbetering over de hele li nie is een eis, die in de oplossing van de moeilijkheden begrepen ligt. En men diskwalificere niet de waarde en het aanzien van de andere dan middelbare scholen. De drang naar maatschappelijk aan zien speelt een belangrijke rol in de toeloop naar het middelbaar onder wijs. Maar velen, die goed uitgebreid lager onderwijs hebben ontvangen zijn zeer geslaagd in het maatschappelijk leven, terwijl ouders die te hoog ge grepen hebben, hun kinderen zagen mislukken. Een goede intelligentie is dikwijls meer waard dan een reeks van diploma's. Er doet zich het verschijnsel voor, dat leerlingen van middelbare scholen in de vacantie worden te werk gesteld bij de bedrijven. Een jongen, die vlak voor zijn eindexamen zit, die in grote span ning verkeert en zuinig moet omgaan met zijn fysieke en geestelijke krachten, wordt te werk gesteld in een fabriek, of zelfs, zoals dezer dagen in een grote stad te constateren viel, in een psychia trische inrichting. Wij achten de instelling van de in het arbeidsproces opgenomen leerlingen fu nest. Zij vermindert zijn paraat heid voor de studie. Wij staan in onze opvatting niet alleen. Wij hebben be langrijke figuren, zowel uit industri ële als uit onderwijskringen aan onze zijde. ,,Half werk." zegt de industrieel, moord op het kind," zegt de paedagoog. Merkwaardigerwijze blijkt er vaak bij de jeugd een zekere neiging te bestaan om zulk een tewerkstelling te onderne men. Daar ligt iets in, dat verheugt. De jongens en de meisjes zijn vervuld van de begeerte, voor zich zelf te zorgen en zo kort mogelijk van de ouders af hankelijk te zijn. Wij mogen er gelukkig om wezen, dat jong Nederland het be ginsel belijdt van eigen verantwoorde lijkheid en eigen kracht. Niettemin achten wij de tewerkstelling in de va cantie een zeer gevaarlijk experiment.

Soester Courant | 1957 | | pagina 5