SOEST BLOEMERCORSO 1957. EV DE HOEK. DINSDAG 7 MEI 1957. 35a JAARGANG No. 35. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDUK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 J. H. SCHEPS SPREEKT VOOR DE JONGE KIEZERS. De gemeente Soest nodigt ieder jaar de jonge mensen, die het kiesrecht ontvan gen, uit voor een bijeenkomst op bevrij dingsdag, om hen als volwaardige bur ger welkom te heten in de gemeenschap van kiezers. Gisteravond vond deze bijeenkomst in de raadszaal plaats, waar de burgemees ter, mr. S. P. baron Bentinck de aan wezigen, onder wie de gemeentesecre taris, de wethouders en verschillende raadsleden, welkom heette. Een bij zonder welkom gold de heer Scheps, lid van de Tweede Kamer. De burgemeester wees er op, dat be wust de bevrijdingsdag als dag van sa menkomst gekozen was, omdat zonder de bevrijding een bijeenkomst als deze niet mogelijk geweest zou zijn. Dit is te danken aan de offers van hen, die in de oorlog hun leven gaven. De vierde mei is een dag van herdenking, de vijf de mei van het richten van de blik naar de toekomst, waarin zij die stem gerechtigd geworden zijn een taak hebben. De heer Scheps wees er op dat alle leven geboren was uit de verbintenis. Alles wat wij meemaken en ervaren is een proces van eeuwen. Er is dan ook geen toekomst mogelijk zonder in het verleden te zien. Steeds is geble ken dat het de mens niet mogelijk is geheel alleen in het leven te staan, want het leven bestaat uit een samen hang. Hierbij is van belang, dat het leven van een individu, ondanks de ge meenschap, geëerbiedigd wordt, daar men anders vervalt in de duitse ziens wijze, waarmee wij in de oorlog kennis maakten „Gij zijt niets, uw volk is alles". Teveel de nadruk op- het individu leggen brengt echter ook gevaren, vooral bij het leven in een grote gemeenschap, zoals de meeste van ons doen. De vrijheid van één grenst aan het recht van de ander en de vrijheid van allen moet beperking geven aan de vrijheid van de enkeling. Het is moeilijk hier de juiste verhouding te bepalen en het zoeken naar deze juis te verhouding in de grote gemeenschap van het Nederlandse volk is politiek bedrijven. Er zijn er, die de neus ophalen voor politiek, in de mening, dat deze steeds met machtsstreven samenhangt en met vuil betiteld kan worden. Zij houden zich terzijde maar kunnen daarmee de verantwoordelijkheid niet ontlopen. Deze verantwoordelijkheid legt de kiezer de verplichting op bewust deel te hebben aan de gemeenschap. Wanneer allen bewust bouwen aan de gemeenschap dan is er geen gevaar van „Führer beveel", zoals wij dat in duits- land gezien hebben. De stembus in ons democratisch land registreert het denken en het voelen van het volk. Door te stemmen geeft men te kennen wat men denkt. Het is ieders plicht door te stemmen zijn in zicht te geven aan de gemeenschap en zo het proces van het gesprek mogelijk te maken. Wij stemmen in volledige vrijheid en wat dit betekent kunnen wij pas goed beseffen wanneer wij terug denken aan de jaren 4045, toen hier onvrijheid heerste. Het moet dan ook voor jonge kiezers een vreugde zijn te weten in geschreven te worden op de lijst van de miljoenen, die bewust deel uitmaken van de nederlandse gemeenschap. Wat ontvangen werd van komende ge slachten dient op deze wijze doorgege ven te worden aan het geslacht dat na ons komt en wie op deze wijze geeft zal ervaren, dat hij niet verarmt maar rijker wordt door de vreugde om het vervullen van een opgelegde taak. De burgemeester dankte de heer Scheps voor zijn toespraak. Voor en na de woorden van het kamerlid werden en kele films gedraaid. CENTRAAL GENOOTSCHAP KINDERHERSTELLINGSOORDEN. De afdeling Soest van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellingsoor den en Gezondheidskolonies, afdeling Soest, heeft in 1956 alle 34 kinderen, die door school- of huisarts waren aan gewezen, kunnen uitzenden. In 1955 gingen 24 Soester kinderen voor hun gezondheid naar een gezondheidskolo nie of een herstellingsoord door bemid deling van de afdeling Soest. Van de 34 kinderen werden er 13 voor 6 we ken uitgezonden en 21 voor een ver pleging van 3 tot 6 maanden. Hulp van de Soester bevolking plus subsidie van rijk en gemeente maakten dit mogelijk. De ouders droegen even eens bij; er werd gespaard op de open bare scholen; er was een duivenvlucht, georganiseerd door de Soester vereni gingen van duivenhouderskerstgiften kwamen binnen en er was een collecte. In totaal was ruim 9100 gulden nodig tegen ruim 5500 gulden in 1955. Het aantal kinderen dat uitgezonden moet worden neemt nog steeds toe. De jaren na de oorlog geven wel een vooruitgang te zien in de lichamelijke weerstand van de jeugd, maar aan de geestelijke weerstand worden steeds hogere eisen gesteld. Daarbij komt dat de verpleegprijzen sterk gestegen zijn, zodat de afdeling Soest van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstel lingsoorden en Gezondheidskolonies op de medewerking van allen rekent, op dat ook dit jaar weer vele kinderen uitgezonden kunnen worden. ROODE KRUIS-COLLECTE. De lijstinzameling voor het Rode Kruis zal dit jaar van 20 mei tot 2 juni huis aan huis plaats hebben en de openbare collecte zal op 1 juni gehouden worden. DR. A. MELCHIOR SPRAK VOOR 'T NUT. Amazonas, hel en paradijs. Dit was de titel van de causerie, welke dr. A. Mel- chior uit-Haarlem dezer dagen heeft ge houden voor de leden van 't Nut. Dr. Melchior heeft geruime tijd gereisd in het stroomgebied van de rivier de Ama zone en vertelde daarvan in een boei end en humoristisch relaas. De broei ende, uiterst vochtige hitte, de massa's insecten, de zware regens, maken dit gebied dikwijls tot een hel. Maar de wil de pracht der natuur, de fantastische bloemen, o.a. talloze orchidee-soorten, de enorme grote vlinders, de bont ge kleurde vogels (o.a. allerlei soorten pa pegaaien) maken soms, vooral bij zon nig weer, dat men zich in een paradijs waant. De machtige Amazone, die nadat zij al haar zijrivieren heeft opgenomen, een breedte heeft van 200 k.m. en het oerwoudgebied bezijden haar oe vers heeft altiid zeer veel aantrek kingskracht gehad voor avontuurlijke geesten, doch de werkelijkheid van dit oerwoud is heel wat minder roman tisch, dan men zou denken. Spreker heeft, met een gids, enige voettochten gemaakt in dit gebied, waar wegen en zelfs voetpaden ont breken en men zich maar een weg moet banen door planten, altijd kampend met water, soms half zwemmend, al tijd bedreigd en aangevallen door zwermen insecten, altijd op zijn „qui vive" wat betreft slangen, vogelspinnen enz. Dr. Melchior schetste de moeilijke be staansvoorwaarden van de bewoners van deze streken, de enigszins gecivi- liceerde Indianen, die men langs de oevers aantreft en van de wilde Indi anen, die leven diep in de oerwouden, onder de meest ongunstige omstandig heden. De kindersterfte bedraagt er ongeveer 75 Met een film, opgenomen door dr. Melchior. -waarin men o.a. ziin bezoek, ook weer met een gids, aan een „dorp" van wilde Indianen kon zien, werd deze interessante avond besloten. S. V. V.-V OLLE YB ALTOERN OOI OP HEMELVAARTSDAG. Voor de volleyballiefhebbers zal het op Hemelvaartsdag weer een bijzondere dag zijn, want ter gelegenheid van het 3- jarig bestaan organiseert de Soester Volleybal Vereniging een toernooi, dat op het hockeyveld aan de Birkstraat gehouden wordt. Meer dan dertig teams zullen elkaar de prijzen betwisten. Het vorig jaar waren er 1 dames- en 2 herenklassen, dit jaar zal er door scherper selectie ook een eerste en tweede klasse voor de dames zijn, ter wijl bovendien voor jeugdteams een plaats bij het toernooi is ingeruimd. De jeugd van S.V.V. zal tegen jeugd teams uit Amersfoort, Utrecht, Wou denberg en Zeist moeten tonen in hoe verre zij zich dit jaar het volleybalspel eigen gemaakt heeft. Aan het toernooi zullen meer teams deelnemen dan vorig jaar en ook zal de bezetting sterker zijn. In de eerste klasse heren zullen uitsluitend eerste klassers en hoofdklassers ingedeeld wor den. TONEEL VAN CONTACT. De toneelgroep „Contact'" die dit sei zoen met moeilijkheden te kampen had, heeft met een opvoering de rustpe riode ingeluid. De klok hiervoor zal wel vervaardigd zijn door Meester Andreas de Koninck (Joop van Veen), de hoofdrolvertolker in het toneelspel „De Klokkegieter" van Antoon Coolen, want deze man was be- In 1955 klein begonnen, mochten wij het vorig jaar reeds soreken van een groots corso, hetgeen allerwege bewon dering afdwong er veel publiek naar onze gemeente trok. De V.V.V. Soest wil deze traditie gaar ne voortzetten en op zaterdag 6 juli a.s. wederom een corso organiseren. Evenals verleden jaar zal de heer Paauw uit Rijnsburg weer de leiding hebben. Volledige samenwerking is reeds ver kregen met de bloemisten en hove niers ter plaatse. Voor vele bedrijven en verenigingen is het een mooie gelegenheid om naar buiten te treden en. tevens uit reclame- oogpunt. een unieke gelegenheid om door practisch alle Soester ingeze tenen en velen uit de omgeving bewon derd te worden. Vervolgens geeft het ook een zekere persoonlijke voldoening om in een cor so mee te rijden, terwijl tenslotte ook een algemeen belang gediend wordt om een traditioneel geworden corso voor Soest in stand te houden en daar door inwoners en vreemdelingen een ge noeglijke dag te bezorgen. Wat de financiën betreft het is fake- lijk verantwoord en geeft blijk van een ruime visie en vooruitstrevendheid voor voor eigen zaak en gemeenschapszin voor eigen woonplaats. Bovendien de kosten vallen heus wel mee. Een groei ende en groeiende gemeente geeft ook zakelijk voordelen en het meehelpen om Soest telkenjare in het middelpunt der belangstelling te plaatsen en dui zenden kijkers naar Soest te trekken vanwege een groo: corso in het hart van Holland zal zeker zijn revenuen afwerpen. Voelt u er in prin'cioe iets voor, geeft dan even een telefoontje naar het ver- keershuis (2886) <ji u wordt, geheel vrijblijvend, volk-lig ingelicht. Veel deelnemers rnaaM*het corso tot een wondermooi schouwspel van bloemen en kleuren, waarvan u zelf ook onge twijfeld voldoening zult hebben. Ook particulieren, die in hun auto mee wil len rijden zijn van harte welkom. De V.V.V. wacht op u, maar stel dan ook niet uit, want de organisatie vergt een ruime tijd van voorbereiding. zeten van zijn klokkengietersambacht en van mening, dat er maar één vak man was, hijzelf. Zijn ellenlang gezeur over zijn unieke gaven maakte het eerste bedrijf traag en de spelers waren nog niet geheel op de zaal ingesteld, zodat er te zacht ge sproken werd. In het tweede en derde bedrijf ging dat veel beter en toen kwam er ook wat meer afwisseling in het gebeuren. Zoon Paul (Joop van Dalend zou toch zo graag z'n eerste klok gieten, maar pa kon het natuurlijk veel beter en zelfs de hulp van zijn stief zusje Marie (Alie van Klaveren) hielp niets. Deze onenigheid van vader en zoon liep op misère uit toen de jongen toch een klok ging gieten en daarbij een onge luk kreeg. Meester Andreas nam met veel geweeklaag afscheid van het be drijf, dat hij in handen van Paul en Marie liet. Evert Westerveld speelde de rol van de knecht, die het eveneens voor de zoon opnam en Annie van Klaveren was Barbara, de huishoudster. De regie was in handen van de heer J. V. Bosch, die de avond opende. De heer J. van Veen had bijzonder veel zorg besteed aan de decors. R.K. TENNISVERENIGING S.U.S. De R.K. Tennisvereniging S.U.S., die aanvankelijk „Wimbledon" heette, is gestart in de districtscompetitie. Twee teams nemen er aan deel. S.U.S. A speelde thuis tegen Hogerhei- de D en won met 41. Heren enkelspelVerhoevenBorst 4—6, 6—1, 7—5. Dames enkelspelmej. Muldermej. De Vries 63, 64. Heren dubbelspel Verhoeven en Dahl- bergUriot en Borst 64, 57, 63. Dames dubbelspelmej. Verhoeven en mej. Muldermej. De Vries en mej. v. d. Pol 6—2, 6—2. Gemengd dubbelspelmej. Verhoeven en Dahlbergmej. v. d. Pol en Uriot 3—6, 6—4, 4—6. S.U.S. B speelde te Hilversum tegen Hoogerheide G en verloor met 14. Heren enkelspelKokDe jong 61, 6—2. Dames enkelspel mej. Keldermej. Hendrikse 46, 68. Dames dubbel spel mej. Kelder en mej. Wouters mej. Janssen en mej. Hendrikse 36, 6—4, 6—3. Heren dubbelspelKok en Van Emb- den-T. de Jong en E. de Jong 6-1, 6-2. Gemengd dubbelspelmej. Wouters en Van Embdenmej. Janssen en T. de Jong 62, 62. HET GROENE KRUIS. Belanghebbende verwijzen wij naar een in ons vorig nummer voorkomende ad vertentie, waarin de jaarvergadering van Het Groene Kruis wordt aangekondigd, te houden op a.s. vrijdagavond in het gebouw van de N.P.B. B.D.C.—R.K.B.V.V. 1 2—4. De degradatie van B.D.C. staat wel bij na vast nu met 2-4 van R.K.B.V.V. ver loren werd nadat een doelpuntloze eer ste helft nog alle kansen open liet. B.D.C. speelde slecht samen maar de gasten lieten ook niet zoveel goeds en fraais zien, zodat het handjevol pu bliek weinig vreugde aan het spel be leefde. In de tweede helft leek het beter te gaan met B.D.C. en na een minuut kop te Beemer een voorzet van Van Mee- gen vallend in (10). Twee minuten later mocht de linkshalf van R.K.B.V.V. een vrije schop nemen en via het been van de rechtsbinnen schoot hij van 40 meter hard in (11). Tien minuten later ging de rechtshalf De Ruig naar voren, hij speelde zich vrij, ging om een back heen en loste een hard diagonaal schot, waarmee hij B.D.C. opnieuw de leiding gaf. Toen kwam R.K.B.V.V. opzetten en de mid- voor maakte gelijk (2—2). Tweemaal een misverstand in de achterhoede van B.D.C. leverde R.K.B.V.V. twee doel punten op en daarmee werd de eind stand (24) bereikt. PRIJZEN TENTOONSTELLING SOESTER KUNSTENAARS. Door de jury van de tentoonstelling van werken van Soester kunstschil ders zijn drie prijzen toegekend. Deze prijzen bestaande uit bedragen van 300.-, 200.- en 100.-, werden bij de opening van de tentoonstelling door de burgemeester aan de prijswinnaars uitgereikt. HOCKEY. Op een door Voordaan georganiseerd toernooi voor adspiranten hebben zowel de meisjes als de jongens van de Soester Hockey Club de eerste prijs gewonnen. Ondanks hagel en regen werd met jeugdig' elan gespeeld en nadat door beide Soester teams twee wedstrijden gespeeld waren bleek, dat de meisjes bovenaan stonden, terwijl bij de jongens Voordaan en Soest ge lijk eindigden. Na tweemaal doelschie- ten stond Soest bovenaan. Na afloop van het toernooi overhan digde de voorzitter van Voordaan de bekers aan Loekie de Zoeten en Hans van Es. Beide captains dankten de voorzitter voor het gezellige toernooi. Meisjes Kampong—Soest 0—1. Woer denSoest 13. Jongens: KampongSoest 1—3, Voor daanSoest 00. S.E.C.-RESULTATEN. S.E.C. 2Amersfoortse Boys 2 23. K.V.V.A. 3—S.E.C. 4 2—0. Veense Boys 2S.E.C. 3 31. Na afloop van de wedstrijd van het tweede elftal van S.E.C. werd afscheid genomen van J. A. Beekink, die voor enige tijd naar Biak op Nieuw-Guinea vertrekt. Van de spelers kreeg hij een vulpen. TAFELTENNIS SHOT. Aan de Gooise Tafeltenniskampioen schappen namen enkele leden van Shot deel. In de junioresklasse werd door hen een mooi succes geboekt, want de 4 finale-plaatsen werden alle door Shot-spelers veroverd. Het zijn W. van Doorn, P. van Elteren, H. Overgoor en H. Rauch. Zaterdagavond zal in het hilversumse sportpark uitgemaakt worden wie zich kampioen 1957 van 't Gooi mag noemen. De competitie- en promotie- en degra datie-wedstrijden zijn voor Shot ge ëindigd en bij het opmaken van de ba lans blijkt, dat Shot ook dit jaar geen degradatie-team heeft gehad. Dit is het vijfde jaar, waarin geen enkel Shot-team in degradatiegevaar ver keerd heeft. Shot 1 is in 5 jaar van de vierde naar de eerste klasse gepromoveerd. Aan het begin van de competitie voel de het team zich nog niet helemaal thuis in de eerste klasse en even dreigde degradatiegevaar. In de twee de helft brachten K. Wiss en A. en B. Van Haarlem het er echter veel beter af, want toen hadden zij zich aangepast aan het eerste klasse peil. Er werd slechts één wedstrijd in het tweede deel verloren, .zodat het toch nog een goed seizoen werd. Wanneer wij de resultaten zien van gehouden collecten, die bij tijd en wijle in de Soester Courant worden gepubliceerd, mogen we zeggen, dat Soest, in sociaal voelend opzicht, een behoorlijke plaats inneemt. We moeten bij het beoordelen van de resultaten in het oog houden, dat onze gemeente, door haar gerekte vorm en vaak ver spreide ligging der huizen, een voor collectanten niet gemakkelijk te bewer ken dorp is. Dit in aanmerking genomen mogen we alleszins trots zijn op de resultaten en de goedgeefsheid van de Soester be volking. Juist hierdoor kunnen we niet anders dan verbaasd zijn, dat de inza meling voor de Soester chronische pa- tienten, die ons, door hun nabijheid, dichter aan het hart moesten liggen dan die waarvoor vaak straatcollecten wor den gehouden, zo met horten en stoten verloopt. En, niettegenstaande de vele oproepen en toelichtingen, er nog niet voldoende geld bijeen is om de vol gende 4 patiënten aan een boottocht van het Rode Kruis te laten deelnemen. Natuurlijk is de afdeling Soest van het Rode Kruis de gevers, die haar in staat stelden 4 patiënten de reis te laten mee maken, zeer dankbaar, maar als we het tot nu toe, na veel geschrijf in de Soester Courant, bereikte saldo zien, moeten we ons met onze ruim 25.000 inwoners toch een heel klein beetje schamen. Er zijn vaak collecten en inzamelingen, waarvan we geneigd zijn te zeggen feitelijk is dit toch iets waar de staat voor moest zorgen, maar dit is bij een verzoek om giften voor de Soester chro nische patiënten niet het geval. Dit zijn mensen uit onze eigen dorpse samenleving en het kleine pleziertje, waarop zij weer een jaar verder moeten, gekluisterd aan hun bed, moeten wij, die practisch van alles kunnen genie ten wat het leven biedt, hun toch ge makkelijk kunnen schenken. Besluiten met een opwekking en ver tellen, dat het gironummer van het Rode Kruis 466784 is en dat U Uw bij drage ook kwijt kan bij de Ned. Mid- denstandsbank, doe ik niet. Wel spreken we af, dat we er met z'n allen voor zorgen, dat onze Soester pa- tienten vlug de zekerheid krijgen dat zij mee kunnen.H. OEKMAN. Shot 2 bestond dit seizoen uit een team van jonge spelers J. en T. Sta lenhoef en K. Hooischuur. Lange tijd leek het er op, dat Shot deze derde klasser zou gaan verliezen, maar zij lieten zich door de nederlagen niet ont moedigen en finishten als goede vijfde. De verrassing van het seizoen was Shot 3. Na een spannende strijd tegen U.B.- T.V. 7 behaalde het team het kam pioenschap. In de promotiewedstrijden waren Th. Daselaar, Th. Rademaker en J. Hooft, de spelers van het derde team, de meerderen van Hogerheide 2 en B.S.C. 1, zodat zij promoveerden naar de tweede klas, een uitstekende pres tatie. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 406 biggen in prijzen van 42.- tot 60.-, 4 drachtige zeu gen van 280.— tot 380.— en 3 guste zeugen van 220.tot 275. Op de eiermarkt werden aangevoerd 195.000 stuks. Hoendereieren van 11.50 tot 13.50. Middenprijs 12.40. Prijs per k.g. ƒ2.- (basis 62 gr.). SCHILDERIJEN UIT NALATENSCHAP VAN T. L. BLOK VERKOCHT. Uit de nalatenschap van wijlen de heer T. L. Blok, die 73 jaren als kunstschilder werkzaam was, zijn een zestigtal schilderijen verkocht, die voor matige bedragen van de hand gingen. Er was een reproductie van Rem- brandt's Nachtwacht van 4 m2. bij, waarvan alleen de lijst al 200 gulden gekost heeft. Opbrengst 40 gulden. De heer Blok, die 87 jaar geworden is, begon als 12-jarige in Den Haag met het beroep van huisschilder, maar hij bekwaamde zich aan de tekenakademie en werd kunstschilder, speciaal van landschappen, stillevens en bloemen, terwijl hij ook reproducties van be roemde schilderijen vervaardigde. De heer Blok kwam in 1918 naar Soest en tweemaal stichtte hij in het huidige Ludgardisgebouw een kunstzaal met de bedoeling dit tot kunstcentrum te ma ken waar regelmatig exposities ge houden werden. Dit samen met zijn echtgenoot, die bekwaam was in het beschilderen van aardewerk en kunst naaldwerk. Vanaf 1932 woonde de overledene op het Kerkpad.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1