VRIJDAG-AANBIEDINGEN Vort fy'ZoncÓLk W m Is Oud Soest. 't Hart Bazar VROOM DREE§MAM J.75 AMERSFOORT 9.75 tn ii-gm Mm! W. N. NIEUWENHUIS Officiële Mededelingen. C0RSETTEN B.H.'S DE VLIJT MOEDERDAG ROTAN FAUTEUILS TON BEUKEN SOEST. ALBERT SCHWEITZER. De Soester Glazenwasserij en Schoonmaakbedrijf „VOORWAARTS" voor kantoren, werkplaatsen enz. J. W.KEJA VRAGENDIENST. HOE ZIT DAT SOEST Bontgekleurde STOFDOEKEN 40 x 40 cm, in bijzondere ruitdessins. Ze zijn verpakt in cellophane t kosten per 3 stuks maar Een leuk geschenk voor moeder FANTASIE PANTOFFEL met lichte, sterke spons- rubber zool. De kleuren zijn rood, grijs of goud geel. Alle dames- 2.65 maten, per paar 'n Echt moederdag geschenk deze mooie SIMPLEX HANDSCHOENEN Een klassiek model. Ze zijn verkrijgbaar in 10 modetinten, ook wit en zwart en kosten 1.75 vrijdag Zowel geschikt voor moe der als dochter is deze dharmante SHOPPING BAG U kunt kiezen uit alle modekleuren. Deze mooie tas kost vrijdag 4.90 Wat zoudt U zeggen van deze prachtige PLASTIC NAAIDOOS voor moeder. U kunt kie zen uit diverse kleuren. De naaidoos kost ft 25 vrijdag maar Verwen moeder zondag eens met een paar mooie NYLONKOUSEN Linksgeweven. 48 gauge en geheel ge minderd. Keuze uit de nieuwste ft .45 modetinten Een leuke DOOS POST voor moeder. Inhoud 15 vel, 5 cards en 20 enveloppen. Voorradig in 4 mooie kleuren. ft Slechts TUINPARASOL 2 Meter middenlijn, met franje. 10-baans. Metalen stok met knik O# vrijdag voor vO» Groot model THEEBEURS Zeer mooie dessins cre tonne en overtrokken met plastic. Met prima kapok vulling. Iets heel moois voor KOEKJESTROMMEL met leuk Parijs prome nade-decor. Dit leuke trommeltje kost QC rt vrijdag maar ROERMOLEN Voor het maken van slag room en mayonaise. Sterk draai werk en oliedruppe- k liter inh. ft Aft Alleen vrijdag X* DE SOESTER ENG. V. Dat het Engebergje onder ons nog als iets bijzonders wordt beschouwd, blijkt wel uit wat de volksmond erover verteltHet bergje is niet weg te krijgen boeren hebben geprobeerd het weg te ploegen, maar altijd herstelde het zich weerzelfs de duitsers in de laatste wereldoorlog hebben geprobeerd het weg te krijgen, maar het lukte niet, Ik hoop van harte, dat het nóóit luk ken zal en bovendien, dat men, hetzij van particuliere, hetzij van gemeen tewege, aan dit merkwaardige oer oude monument wat meer zorg zal gaan besteden, zodat het wat meer óógt dan het nu doet bijv. een boom pje er naast, een hekje er om en een bank erbij - een verrukkelijk plekje voor V.V.V. Precies aan het andere uiteinde van de Eng verheft zich, heel wat opvallen der dan het Engebergje, de Lazarus- berg. Van de top, die 29 meter boven A.P. ligt, heeft men nog steeds (hoe lang nog een wondermooi uitzicht, Als men in westelijke richting kijkt, over de daken van 't Hart, tussen al het groen in de diepte, naar de donkere bossen van Pijnenburg daarachter, krijgt men het gevoel of men in Zuid- Limburg of een dergelijk landschap is. Vijftig jaar geleden, toen er rondom de Lazarusberg nog geen huizen ge bouwd waren, was het panorama nog grootser. De bekende schrijver J. Knop pers, Soestdijker van geboorte, schreef hierover in 1912 „Heerlijk is van hier het vergezicht. Daar in het ver schiet begrenzen de wateren van de Zuiderzee de vruchtbare polderlanden van Eemnes en Bunschotenmeer rechts heft de slanke Lieve-Vrouwe- toren van Amersfoort zijn spits ten he mel ginds aan de voet der Stichtse heuvels snelt „langs zijn tweelingslijn een vurige salamander" (bedoeld is de spoortrein) tussen de blonde duinen door, en daar over de groene dreven van Ewijkshoeve vertoont zich de Utrechtse Dom. Meer nabij dan dit al les weidt de blik met welgevallen over de vruchtbare bouwlanden van de Eng, de schilderachtige buurten Het Hart en Hees, het lage Soester Veen en de uitgestrekte bossen van Pijnenburg en Hoge Vuursche". Het is vurig te hopen, dat men onze unieke uitzichtsheuvel niet verder met bebouwing insluit en dat men vooral de naar de Beetzlaan aflopende Eng- helling zal weten vrij te houden. Zolang de thanslevenden zich kunnen herinneren, droeg de Lazarusberg een aardig dennenbos. Op oude ansicht kaarten kan men zien, hoe schilder achtig dit bosje temidden van de gol vende korenvelden omhoog stak. Het is echter een aantal jaren geleden ge sneuveld en vervangen door een strak plantsoen met een uitkijkplateau bo ven op de top. Of de Lazarusberg een natuurlijke of een opgeworpen hoogte is, daarnaar is, voorzover mij bekend, nog nooit een verkrijgbaar bij LOODGIETER - ELECTRICIëN VAN WEEDESTRAAT 23 - TEL. 2577 onderzoek ingesteld. Ik persoonlijk vind de aanwezigheid van zo'n vrij steile puist op de overigens zo mooi af geronde Eng een beetje te eigenaardig om van natuurlijke oorsprong te zijn. Maar ik ben geen geoloog en geef mijn mening graag voor beter. Zoals u waarschijnlijk weet, is onze Eng-hoogte ontstaan in een ijstijd vele tienduizenden jaren geleden, toen van uit Skandinavië de gletschers over het noordelijk deel van Duitsland, Neder land en Engeland kwamen geschoven, daarbij op vele plaatsen de grond van de oppervlakte voor zich uit stuwend. Zo'n opstuwsel, dat is blijven liggen, toen het ijs tot stilstand kwam en later ging smelten, is onze Eng. De mooie afgeronde vorm heeft deze hoogte na tuurlijk pas in de loop der eeuwen ge kregen door afspoeling (regen) en ver stuiving (wind). Eigenlijk heet onze berg niet Lazarus berg, maar Lasenberg. Tot begin van. de vorige eeuw vindt men in de stuk ken altijd deze laatste naam. In de vo rige eeuw schijnt men dit echter een rare, onbegrijpelijke naam gevonden te hebben en er maar Lazarusberg van gemaakt te hebben. Met Lazarus heeft de berg dus niets te maken, noch met melaatsheid of dronkenschap. Doch wat de naam Lasenberg, die al erg oud moet zijn, betekent en waar die vandaan komt, is onbekend. Typisch is echter, dat er in het zuidwesten van Mecklenburg (Duitsland), niet ver van het dorp Grobow, ook een hoogte voor komt, die „de Lasen" heet. Volksoverleveringen met betrekking tot de Lazarusberg zelf zijn mij niet bekend. Wel doet (of deed) het verhaal de ronde van „de Beer", die na het middernachtelijk uur in de buurt van de Lazarusberg rondspookt in de ge daante van een dwalend licht, dat zich nu eens langzaam, dan weer met gro ter snelheid beweegt en daarbij vaak zo groot wordt als een brandend stroo- bos. Het zou de geest zijn van iemand, die tot eeuwige rusteloosheid werd ge doemd, omdat hij tijdens zijn leven zich een anders grond had toegeëigend door stiekem de grensstenen te verleggen. Tussen Engebergje en Lazarusberg in hebben echter, zoals gezegd, nog meer dere bergen gelegen. Ouderen onder ons hebben nog de Steenberg gekend, die gelegen heeft in de buurt van de hui dige watertoren en die bijna even hoog was als de Lazarusberg. Ongeveer een halve eeuw geleden is hij ge sloopt. In die tijd sprak men ook over een Grinthoogtvermoedelijk zal hier mee wel dezelfde Steenberg (ook wel Stenenberg) bedoeld zijn. In oude akten kwam ik verder op de Eng nog tegen de Hornsberg en de Heiberg, terwijl de grondstuknamen Riesberg en Hondsber- gen ook nog op bodemverheffing zou den kunnen wijzen. De ligging van de ze alle is me echter niet bekend. Naast verhogingen komen er op de Eng ook enkele verdiepingen voor, uit gravingen voor het winnen van leem en zand. De meest in het oog lopende is wel het Peerdengat, langs de Ver lengde Talmalaan, dat in vroeger eeu wen de Leemkuil heette. In de Eng bevindt zich een behoorlijke laag leem, en aan die leemlaag is het te danken, dat er op deze zandhoogte akkerbouw mogelijk is, want zij zorgt er voor, dat het regenwater niet zo snel wegloopt. (Slot volgt.) J. H. ROULETTE STEP-IN'S Alleenverkoop voor Soest STEENHOFFSTR. 61, TEL. 2381 Ruime sortering Huishoudelijke Artikelen, Glas, Porselein, Aar dewerk, Serviezen, Keukenuitrus tingen, Cassettes, Wringers enz. Koninginnelaan 103 - Teief. 3002 dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaan- vrage betrekking hebbende stukken lig gen gedurende diezelfde termijn ter secretarie ter inzagcj. Soest, 3 mei 1956. DRANKWET. "^thou GEEN SPREEKUUR. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is om op woensdag 8 mei a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan W. v. d. Leek, alhier, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de We- deropbouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een woning op het perceel, gelegen aan de St. Willi- brordusstraat, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie D nummer 2489, zulks in afwijking van het goedgekeur de uitbreidingsplan Soest-Zuid. In verband daarmee stellen zij belang hebbenden in de gelegenheid om bin nen een termijn van één week na de Burgemeester en ^eüiouders der ge meente Soest bTëfSem ter openbare kennis, dat op 1 mei 1957 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van L. J, Jogchem, van beroep bioscooponder nemer, wonende te Soest, om een ver lof A in de foyer, bioscoopzaal en ter rassen van het perceel, plaatselijk ge merkt nr. 38 en gelegen aan de Burg, Grothestraat, aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij burgemeester en Wethou ders inbrengen. Soest, 7 mei 1957. vanaf 19.75 30 modellen LIGSTOELEN PARASOLS enz. enz. WONINGINRICHTING Soesterbergsestraat 1, telef. 2180 CABARETAVOND. Zij, die van dans, sketch, acrobatiek en muziek houden, kunnen vrijdagavond in het St. Jozefgebouw, hun hart opha len. Het gezelschap De Vethvlekken" en het hawaiian-ensemble „The Mauana Minstreels" zullen dan een grote ca baretavond verzorgen. Beide gezelschap pen verlenen belangeloos hun medewer king ter verkrijging van een zo groot mogelijk bedrag, dat geschonken zal worden voor de bouw van een recre atiezaal van Sanatorium „Zonnegloren", voor welk doel op het jaarfeest even eens wel belangrijke bedragen zullen worden aangeboden. De verontrusting over de gevaren der kern-energie neemt toe. Ook een inter nationale en van grote liefde voor de mensheid vervulde persoonlijkheid als Albert Schweitzer heeft gewaarschuwd en het verzet tegen het gebruik van atoomwapens gesteund met zijn gezag. Het verzet richt zich niet alleen tegen een oorlog met atoomwapens, die een vernietiging van de mensheid zou be tekenen, maar ook tegen het actuele ge vaar van de proefnemingen met atoom explosies. De verzadiging van de damp kring met radio-actieve elementen, ten gevolge van de proefnemingen, is reeds zodanig, dat men klaagt over de gevol gen en vreest voor herhalingen. Niettemin worden de proefnemingen voortgezet en zelfs door landen, die zich vroeger onthielden, bedreven. Het acute gevaar wordt dus niet slechts ge handhaafd, maar uitgebreid en de na delen van deze ontstellende gewoonte worden blijkbaar verdoezeld, want de aankondiging van deze experimenten gaan vergezeld van geruststellende ver klaringen in de pers der proefnemende landen. Als we de terreur van de technische vernietigingsmiddelen overzien, dan zien wij twee omstandigheden. Op de eerste plaats het feit, dat het kernwapen, dat kort geleden nog als uiterste, tot het al lerlaatste te vermijden geweldmiddel werd beschouwd, thans meer dan vroe ger in de planmatige oorlogvoering wordt binnengeschoven. Rusland zal in een derde wereldoor log beschikken over een vervaarlijke mankracht en daardoor de meerde re kunnen zijn van het westen. Beziet men deze situatie zuiver militair, dan ligt de gedachte voor de hand, dat het potentiële evenwicht moet worden ge handhaafd, doordat het gemis aan man kracht, dat het westen vertoont, wordt vergoed door een groter technische be drevenheid aan westelijke zijde. In dit verband is het merkwaardig op te merken, dat Groot-Brittannië zijn troepen in de voormalige vijande lijke gebieden wil verminderen. Het moet dus tegenover zijn verminderde legersterkte technische wapenen, kern wapenen in de plaas hebben. Het lijkt soms of er een uitdeling van kern wapenen van amerikaanse zijde aan de landen der westelijke alliantie zal plaats hebben. Wat vroeger uiterste noodzaak was, wordt thans systematisch verweer. Niemand kan de toekomst voorspellen en de geschiedenis is grillig. Er kunnen zich plotseling incidenten voordoen, die de wereld in een nieuw onheil stor ten, maar er is grond voor de verwach- tinng, dat een derde wereldoorlog uit blijft en de spanningen die de mensheid in 'n toestand van onrust houden, zich zullen ontladen in kleinere, partiële oorlogen, zonder dat een algemene we reldbrand uitbreekt. Wij mogen aannemen, dat bij beide tegengestelde machten het inzicht aan wezig is, dat beider levensbelang mede brengt een definitieve ramp, die een einde zou maken aan ons aller leven, te moeten verhoeden. Maar ondanks de waarschijnlijkheid, dat dat politieke spel zo wordt gevoerd dat de grote ramp wordt voorkomen, zien wij toch de mogelijkheid, dat een deel van de mens heid aan het militair gebruik der kern energie te gronde gaat. Er heeft zich een nieuw element doen kennen in de tragedie der kernwapenen. Ook zonder dat een grote oorlog komt, is het leven in gevaar. Wie geeft ons de verzekering, dat de proefnemingen niet in steeds snellere frekwentie zullen worden herhaald De gevaren hieraan verbonden worden vermeden wanneer een overeenkomst wordt gesloten, waardoor de proef nemingen worden gestaakt en beide tegengestelde machten daar stipt de hand aan houden. Dit voorstel is niet alleen mogelijk, maar ook redelijk. Hoe ver de belangen en de ideologieën van de beide wereldmachten uiteen lopen, in één opzicht is er bij beiden eenheid van bedoeling dat de mensheid, waarvan zij beiden deel uitmaken, niet ondergaat. Nu de tweede omstandigheid, die in de huidige toestand besloten ligt. De situatie van de wereld wordt beheerst door een boosaardig spel. Het is niet zo, dat er twee gelederen zich tegen over elkaar bevinden, maar het is al dus, dat men elkaar bestookt met drei gingen en speldeprikken. Een atoomontploffing is een zet op het politieke schaakbord. Maar het is nu duidelijk geworden, nu er iets meer omtrent de werking der radia-activi- teit is uitgelekt, dat deze zetten op het politieke schaakbord mensenlevens kunnen kosten, in stijgende mate. Het westen bevindt zich voor de nood zaak zich tegen een agressieve totali taire mogendheid, die aan de wereld haar vrijheid wil ontnemen, te verde- Beleefd aanbevelend, TROELSTRASTRAAT 58 SOESTDIJK digen. Het is zijn plicht en het is ook Nederlands plicht, deel te nemen aan de afweer van de communistische staat, maar men zij met atoombom-ontplof fingen voorzichtig en Nederland be- zinne zich, voordat het kernwapenen aanvaardt. Mevr. G. v. d. H.-B. Betreft uw broer. Antwoord Wij hebben ons tot het be stuur der door u genoemde instelling gewend, doch kregen bericht terug, dat uw broer aldaar nimmer gewoond heeft. In de administratie van de dienst van Sociale Zaken te R. komt zijn naam ook niet voor, zodat wij voor een raad sel staan. U schrijft verder over een raambiljet, maar dat biljet is ons onbe kend en uw brief is ons niet duidelijk genoeg om te begrijpen wat u daarop hebt gelezen. Als wij uw brief goed begrijpen, heeft uw broer een pensioen van de marine, hoewel u ook weer schrijft over politiediensten. Als u nu eens nagaat, hoe het adres luidt van de instantie, die het pensioentje uitbe taalt, dan kunt u daar eens een brief heen sturen. In de Oostervantstraat is uw broer in elk geval niet bekend. Door de gevoerde correspondentie was vroegere beantwoording niet mogelijk. MET HET SPINNEWIEL? het spinnen geschiedde lange tijd met de hand, doch reeds in 1400 was een zeer primitief spinnewiel bekend. in 1530 werd het verbeterd door het vervaardigen van een zg. lang staartspinnewiel, uitgevonden door de duitse houtgraveur en beeldsnijder Jo- hann Jürgens te Watenbüttel bij Bruns- wijk. Hij vond ook de trapbeweging uit. 1757 voegde de engelsman John Kay er zijn snelsDoel aan toe. In de 19de eeuw werd het echter verdrongen door het z.g. stoeltjes-wiel. in 1755 vond de engelse wever James Hargreaves een reeds aanmerke lijk verbeterde spinmachine voor ka toen uit, welke hij naar zijn dochter Jenny noemde. Hii ondervond echter van de hand-spinners zoveel tegenwer king - zij waren natuurlijk bang over bodig te worden dat hij in 1778 in armoede stierf. de engelse barbier en handelsrei ziger sir Richard Arkwright, die steeds al belangstelling had gekoesterd voor werktuigen, vond in 1768 een spinma chine uit, welke zijn landgenoot John Kay op zijn aanwijzingen construeerde. In 1769 werd hierop het eerste patent verleend. in 1779 fabriceerde de engelsman Samuel Crompton, na vijf jaar experi menteren, een machine voor de fijn spinnerij, bestaande uit een combinatie van Hargreaves' jenny en de machine van Arkwright. Zijn vinding bracht 'n geweldige ommekeer teweeg in de tex tielindustrie. door middel van een prijsvraag in 1810 van keizer Napoleon I ontstond de machinale spinnerij, uitgevonden door de fransman Philippe en in Engeland verbeterd. pas in het begin van de vorige eeuw werden de eerste stoomspinne rijen geopend en thans geschiedt het spinnen uitsluitend machinaal. Desal niettemin telde Nederland vóór de laat ste wereldoorlog nog twee spinnewiel makers, n.1. de heer De Weerd, genaamd Vossien, te Staphorst, die reeds van zijn elfde jaar af in het vak was en de heer J. H. Beune te Hellendoorn. KONINKLIJKE 0 Onze plaatsgenoot gepensioneerd serj scheiden met de verbonden aan c Nassau. KAMPONG-SOES Het is Soesterbere winning te behalt Kampong trapte a in de rug. Toch w< ste kwartier vee] invaller Sukkel h te openen. 01. Na een half uur en bracht de par Tien minuten voo] zelfs een strafsch de door Wildberg werd door Van V wijze gestopt. Toch maakte de bol 5 minuten vo< punt, zodat de ru het voordeel van In de tweede he steeds sterker, do> nig kans. Maar niet meer tot scc 21 eindstand n Kampong. 4 MEI HERDENE Voor de 4 mei hier weer grote In de voormiddag Luchtmacht op he legging plaats bi; gevallenen. Dét zal Moeder leuk vin den: grappig, leuk ge kleurd rieten handwerk mandje, waarin alle naai- en stopgerei ge borgen kan «%90 worden Ma Maak extr; prac! ra pli modi ment kwali Een kostelijk be zit voor elke moe der is deze handi ge ro kmeter. Prima van uitvoe ring, handig ver pakt in doos Geheel *W95 compleet M

Soester Courant | 1957 | | pagina 2