m KWAK 3 TWEEDE BLAD SOEST. COMPLETE KEUKENUITRUSTINGEN ,,B A Z A R DE LUXE" Een origineel geschenk Gebak van Kruiswijk BANKETBAKKERIJ ZIE HET met Philips Televisie. ca BATENBURG'S Erkende Auto- en Motorrijschool DE SCHAT VAN DE ZEEROVER |vv BRANDWEER TELEF. 3333 VAN DE „SOESTER COURANT" VAN DINSDAG 7 MEI 1957. 1 MEI-FEEST IN EEMLAND. De voorzitter van de Partij v. d. Arbeid, de heer Evert Vermeer, heeft in hotel Eemland voor de afd. Soest gesproken over de betekenis van de eerste mei in deze tijd. Het lijkt sommigen alsof de tijd van strijd voorbij is nu in de loop van 50 jaren ondenkbare resultaten bereikt zijn. De leuze voor de eerste mei was soms een felle eis, soms een demonstra tie en thans het verlangen met een ver enigd Europa te komen tot een vrije en welvarende wereld. Hiervoor is even eens zware strijd nodig, hetgeen nog eens duidelijk bewezen is door het gebeu ren aan het eind van het vorig jaar in Hongarije. Na de tweede wereldoorlog leek het er even op alsof de vrije democratische wereld een feit geworden was, maar steeds zijn er spanningen en dreigingen geweest en de weg naar vrede en wel vaart ligt nog altijd niet open. Er is weinig voor een nieuwe wereldoorlog nodig en het heeft de schijn of zij, die alle hoop op een betere wereld verlo ren hebben, gelijk krijgen. In een land als Israël wordt echter het bewijs gele verd, dat dit niet het geval is, want daar bouwt men ondanks de dreiging aan een grootse toekomst. Een welvarende wereld betekent voor sommigen een wereld waarin de rijken steeds rijker en de armen steeds armer worden. Zij hebben vertrouwen in de tegenstellingen zoals die in het verle den bestonden. Zij moeten er echter niet op rekenen, dat zij medewerking van de P. v. d. A. krijgen. Niet nu deze regeringspartij is, maar ook niet wan neer het nodig zou zijn als oppositie partij op te treden. Zij zal vooruitstre vende politiek tegenover conservatisme blijven stellen in de overtuiging, dat het waarachtig bezit van een volk ge legen is in de opbouw van een totaal systeem op grond van gerechtigheid. Slechts zo is een leven in vrede en wel vaart nodig. ALLE BEKENDE MERKEN. SERVIEZEN VAN: ESCHENBACH PAS AAN HUIZEN SPHINX ROSENTHAL SOESTDIJK VAN WEEDESTRAAT 31 TELEFOON 2239 Wij hebben alles voor Uw huishouden. Geef moeder op haar feestdag Grote sortering TAARTEN - KOEKJES ENZ. Luxe dozen BONBONS EN CHOCOLADE. Alles in onze bekende kwaliteit Soesterbergsestr. 28 Tel. 2532 De strijd voor welvaart en vrede in een verenigd Europa is een strijd, die even belangrijk is als de worsteling om sociale verbeteringen, die een halve eeuw geleden de aandacht opeiste. Veel teleurstellingen zijn in deze strijd reeds geboekt, maar ook successen wer den behaald en de gemeenschappelijke markt en Euratom zijn hiervan het bewijs. Het is gemakkelijk critiek te leveren maar slechts het in het oog houden van de grote lijn is belangrijk. Hierdoor kan een verenigd Europa bereikt wor den. dat vrede en welvaart waarborgt. De strijd hiervoor heeft evenveel beko ring als de strijd van 50 jaar terug. Zij biedt de gelegenheid de wereld be ter achter te laten dan wij ze vonden en het is de plicht van ieder deze strijd te voeren opdat de kinderen van nu niet behoeven te beleven wat de kinde ren in de tweede wereldoorlog mee maakten. Wie het vertrouwen in een gelukkige toekomst verloren heeft kan beter af zien van het herdenken van de doden en het vieren van.het bevrijdingsfeest, want de wereld kan slechts gewonnen worden door hen die er voor vechten en er aan bouwen en daardoor socia listen in de ware zin van het woord zijn. De toespraak van Evert Vermeer werd besloten met het socialistische strijd lied „Op, socialisten, sluit de rijen". De bijeenkomst' werd geopend door de voorzitter van de afdeling Soest van de P. v. d. A., de heer L. G. H. Mulder, terwijl de politieke cabaretgroep „De Rode Rakkers", het eerste en laatste deel van de avond op voortreffelijke wijze vulde. BROMFIETS-BEVRIJDINGSRIT. De Soester Bromfiets Club, die met een nieuw bestuur een nieuw leven begonnen is, heeft zondag een bevrij- dindsrit gehouden waaraan 26 brom mers deelnamen. Start en finish waren bij Hotel „Bos en Duin". Na afloop werden de prijzen door de voorzitter, de heer Peters, uit gereikt. Het parkoers was 31,9 k.m„ de gemiddelde snelheid 20 kilometer. Uitslag 1. E. v. d. Broek, 5 strafp. 2. Mevrouw v. d. Broek, 5 strafp. 3. W. Grift, 7 strafp. 4. J. v. d. Bank, 9 straf- punten. 5. T. van Slooten, 12 strafp. 6. A. Roedelof, 12 strafpunten. Op Hemelvaartsdag houdt de Soester Bromfietsclub de ronde van Soest. HUIS VOOR HONGAREN. Ferenc Resszner en zijn vrouw hebben een huis. Ferenc woonde in Boedapest en werkte in de loodgieterszaak van zijn vader, maar de opstand maakte dat hij niet langer in zijn vaderland kon blij ven en nu werkt hij bij de Ocrietfabriek in Baarn. Vrijdag kreeg hij van de gemeente Soest een huis toegewezen dat in Baarn staat. Voor de woning waren vrijdag Ressz ner en zijn vrouw, de burgemeester van Soest, de heer H. D. Roest, hoofd van 't bureau Utrecht van het ministe rie van maatschappelijk werk, het echt paar De Weerd uit Baarn en belang stellenden aanwezig bij de overdracht door onze burgemeester, die het echt paar Resszner toesprak. Zijn woorden werden vertaald door mevr. De Weerd, die een Hongaarse is. Direct na de gebeurtenissen in Honga rije besloot het Soester gemeentebe stuur een huis ter beschikking te stel len voor een Hongaars gezin. Dank zij de medewerking van Baarn werd het mogelijk dit huis in Baarn aan te wijzen, zodat de nieuwe bewoners dicht bij een ander Hongaars gezin zouden wo nen en daardoor aanspraak en steun zouden hebben. De Soester bevolking is niet achter ge bleven en dankzij de aktiviteit van de U.V.V. is het meubilair voor het huis door de vrijgevigheid van de Soeste- naren aan de nieuwe bewoners geschon ken. De burgemeester gaf de heer Resszner de sleutel en sprak de wens uit, dat hij en zijn echtgenote een prettig ver blijf in Baarn zouden hebben. De heer Resszner dankte de burgemees ter en de inwoners van Soest en het echtpaar De Weerd, bij welk echtpaar hij en zijn vrouw ondergebracht wa ren tot het huis klaar was. Afgevaardigden van de Ocrietfabrieken gaven een stofzuiger en de burgemees ter kreeg van de nieuwe bewoners van het huis een hongaars vlaggetje als aandenken aan deze opening. DODENHERDENKING. De jaarlijkse plechtigheid bij het mo nument op Braamhage, waarmede de doden uit de tweede wereldoorlog her dacht worden, vond zaterdagavond plaats. Vele honderden waren tegen 8 uur aanwezig en de stilte van 2 minu ten werd aangekondigd door een trom petsignaal. Het mannenkoor „Apollo", versterkt met vele leden van andere verenigin gen, zong „Ecce quomodo moritur" en 2 coupletten van het „Wilhelmus", waar na kransen gelegd werden door de bur gemeester namens de gemeente, de he ren Festen en Butzelaar namens het oorlogsgravencomité, de heren Ooms en De Jong namens de oud-illegalen en de heren Van Schaffelaar en Uiterwijk namens de Soester Sportfederatie. OUDERAVOND CHR. V.G.L.O., BRAAMHAGE. De beide ouderavonden van de „Chris telijke School voor Maatschappelijke en Huishoudelijke Vorming" mochten zich in een zeer grote belangstelling verheu gen. Het combinatielokaal was beide keren tot de laatste plaats bezet. Deze school, die twee jaar geleden 96 leerlingen telde, wordt nu door ruim 130 leerlingen uit Soest, Baarn, Lage Vuurse, Eemnes, Maartensdijk en Bilt- hoven bezocht. De uitbreiding met een groot vaklokaal zou reeds een feit zijn geweest als de bestedingsbeperking geen streep door de rekening had ge haald. Na gebed en schriftlezing opende het hoofd van de school, de heer W. J. Gerritse, met een korte inleiding. Opvoeden van kinderen, vooral in de leeftijd van 12 tot 16 jaar, is een zeer moeilijk werk. Een jongen van deze leeftijd meent vaak alles te kunnen en wil ook alles kunnen. Bij sport en spel komt deze houding wel zeer sterk tot uiting. Door het streven naar „dat kan ik" leeft hij in een voortdurende on rust. De resultaten van al wat hij doet of aanpakt zijn dan ook maar al te vaak negatief of verkeerd gericht. Het meisje van die leeftijd leeft in de houding van „wat ben ik". Hierdoor zijn deze meisjes vaak eigenwijs en lastig met onnodige verbeelding en eigendunk. Zij leven in een voortdurende onlust. Ouders en onderwijskrachten moeten oog hiervoor hebben en hiermee bij de opvoeding rekening houden. Het kind is bezig een levenshouding te zoeken en moet hierbij gesteund worden. Dit eist veel geduld en zelfbeheersing. Er moet getracht worden het kind te ont moeten op het menselijk vlak, zodat de jongen eindelijk eens ruimte krijgt zich zelf te zijn en het meisje de kans ge boden wordt zich veilig te voelen. Kinderen moeten niet in de richting gedrongen worden die ze niet ligt. Het streven van het Chr. V.G.L.O. is er op gericht de kinderen steun te ge ven bij het zoeken naar een levenshou ding. Dit onderwijs zal dan ook moe ten leiden tot verdieping, tot bezinning, tot herhaling en verstandelijke toepas sing van de leerstof van de lagere school en tot een leren vragen naar het hoe en waarom van de dingen. Onder meer wordt geprobeerd dit doel te be reiken door het werken met taken, Soesterbergsestraat 20A - Telef. 2379 lende boerderijtypen, die door de leer lingen waren gemaakt, werd door hen een duidelijke toelichting gegeven. De grote aandacht waarmee deze z.g. toegepaste handenarbeid werd gevolgd, bewees wel, dat het personeel van de Chr. V.G.L.O.-school op de goede weg is met deze moderne manier van onder wijs geven. In een serie geprojecteerde kleurenfoto's zag men de kinderen aan het werk han denarbeid, naaien, knippen, handwerken, kinderverzorging, koken en huishoud kunde. In de pauze werd door de meis jes thee met eigengebakken cake aan geboden. Op de tentoonstelling trok vooral het koperwerk de belangstelling, maar ook de prestaties van de meisjes op het gebied van handwerken en naaien mochten er zijn. De meisjes hadden poppen naar eigen inzicht en smaak aangekleed en onder leiding van de heer Veerbeek hierbij een klassepro ject gemaakt over de kleding. Het on derdeel versiering viel op door de fleu- LOTIONS PARFUMS FIJNE ZEPEN voor MOEDERDAG. die afgestemd zijn op de begaafdheid en het leervermogen. Ook het werken met projecten wordt beoefend. Bij dit werk krijgen de kin deren een prachtige gelegenheid tot vrije uiting en komen de persoonlijke gaven tot hun recht. Handenarbeid in de ruimste zin van het woord kan niet gemist worden. In de eerste plaats wordt de kinderen een algemene hand vaardigheid bijgebracht en krijgen de jongens een behoorlijke vooropleiding voor de ambachtsschool. Daarnaast wordt handenarbeid dienstbaar ge maakt aan het overige onderwijs. De heer Gerritse waarschuwde tegen haast in de opvoeding en haast bij het onderwijs. Vele kinderen zijn niet rijp voor Ulo. H.B.S. of Lyceum als ze van de lagere school komen en bij het V.G.L.O. bestaat de gelegenheid de leerstof van de lagere school in een andere vorm te herhalen en rustig te doen bezinken. De rest van de avond werd vrijwel ge heel door de leerlingen verzorgd. De vrijmoedigheid en het enthousiasme, waarmee deze kinderen voor het voet licht traden, dwong ieders bewonde ring af. Er was een bonte verscheiden heid van zang, muziek en voordrach ten, maar ook werden enkele voor beelden gegeven van de wijze waarop het onderwijs aan deze school wordt gegeven. Het vak aardrijkskunde stond in het middelpunt van de belangstel ling en wel het onderwerp Nederland- Waterland. Bij de modellen van schutsluizen, een complete polder met molens én gemalen en het Delta-plan, en bij de verschil- rige vilt-corsages. Na de pauze werd een show gegeven van blouses, rokken en jurken, die onder leiding van de dames Van Zei deren, Van Munster en Van Brumme- len, gemaakt zijn. Een schimmenspel, voordrachten en het geslaagde zangspel Roodkapje vormden het slot. De eerste avond werd besloten door de voorzitter van het bestuur de heer H. Fennema, de tweede avond door de heer E. van Brummelen. BEVRIJDINGS-PUZZELRIT TEMPO. „Tempo" organiseerde zondag een be- vrijdings-puzzelrit met start en finish bij restaurant Zonneheuvel. Verschil lende fietsers, die het plan hadden deel te nemen, lieten zich door de hagel buien afschrikken en bleven bij de kachel. Het parkoers was 18 kilometer lang en werd door 36 deelnemers met een gemiddelde van 12 k.m. gereden. Uitslag 1. M. en T. Spaink, 6 strafp. 2. Mej. G. v. d. Broek en mevr. v. d. Broek, 6 strafp. 3. W. van Hees en P. Rademaker, 8 strafp. 4. G. en W. v. d. Broek, 8 strafp. 5. Echtpaar H. Over- horst, 11 strafp. Het hoogste aantal strafpunten (81) werd bijeengegaard door P. de Loper en F. Wijngaard, maar er was ditmaal geen troostprijs. TENNIS. „Soest" heeft met 08 van Tiod ver loren. De uitslagen zijn Dames enkelspelmej. L. van Geelen mevr. A. van Breukelen 60, 62. Mej. C. Brabandmej K. Bos 61, 60. Heren enkelspel C. KooleJ. H. van Breukelen 60, 10-12, 63. T. v. d. HeuvelG. J. Esendam 911, 62, 6—0. Gemengd dubbelspelmej. Van Geelen en Van de Heuvelmej. Bos en Van Breukelen 60, 62. Mej. R. Aarsen en KooleMevr. Van Breukelen en G. Geytenbeek 57, 60. Heren dubbelspel Boole en Van Heu velVan Breukelen en Esendam 61, 8—6. Dames dubbelspelMej. Van Braband en mej. Van GeelenMevr. Van Breu kelen en mej. Bos 63, 62. Zondag speelt „Soest" thuis tegen Brisk 1. JAARVERGADERING VAN HET ROODE KRUIS. De afdeling Soest-Soesterberg van het Nederlandsche Roode Kruis heeft in „De Gouden Ploeg", onder voorzitter schap van mr S. P. Baron Bentinck, de jaarvergadering gehouden en in zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn vreugde uit over de goede opkomst van de leden van de vereniging en van de colonne. De secretaris-penningmeester, de heer H. de Graaf, las de notulen en het jaarverslag en gaf het financiële over zicht. De voorzitter dankte hem voor het vele werk, dat hij ook in het afgelopen jaar voor de vereniging verrichtte. De vereniging heeft een jaar achter de rug dat bevredigend genoemd kan wor den. Het aantal leden steeg van 1622 tot 1690 en het kapitaal kwam van 10.000.— op 11.000.—. In het afgelopen jaar ontving de heer Van Harten de bronzen medaille voor 10 jaar trouwe dienst, mevr. Touwen- Stek ontving de bronzen medaille van verdienste en mej. Benne de gesp voor 20 jaar trouwe dienst. Er werden 14 landsteiner penningen uitgereikt. De jaarlijkse inzameling stond onder lei ding van de heer Raven en het resul taat was uitstekend. Voor hulp aan de Hongaren kon ruim 3000 gulden afge dragen worden. In Soesterberg werden door de heer G. v. d. Pijpenkamp vele nieuwe leden gewonnen; maar in Soest lukte dit niet zo best en er is behoefte aan éen geschikt persoon, die op huis bezoek wil om leden te werven. De moedermelkcentrale boekte goede resultaten en er werd 52,4 liter inge zameld. Veertien chronische patiënten konden een boottocht maken. Er zijn op het ogenblik 111 donors en in het af gelopen jaar werd 100 maal bloed af gestaan. Voor de verzorging van het lectuur- huisje en het verzenden van de ge schonken boeken en tijdschriften bracht de secretaris dank aan de bode van het gemeentehuis en de afdeling Soc. Za ken. De colonne heeft thans 43 leden die 'nder leiding van dekter J. -C. Rip werken. In de vacatures door het ver trek van dr. Hoorweg en zuster Brug- gink werd voorzien door dr. Gout en zuster Bos, die leiding geven bij de cursussen, In de nieuwe kascommissie werden gekozen de heren Kaspers, C/5 tü GEDIPL. INSTRUCTEUR PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. HM. Copyrighl P I B 22. Het blokhuis bleek een primitieve vesting te zijn omringd door palen. Een flinke ruimte was rondom kaial ge kapt om ongehinderd vanuit het huis te kunnen schieten en een bron ver schafte overvloed van water. Met vol doende munitie en voedsel zou een handvol mannen het blokhuis kunnen verdedigen tegen een geheel regiment. De dokter beëindigde zijn inspectie tocht en roeide met de jager terug naar het schip. Na een kort overleg met de kapitein kwam men overeen de roei boot te laden met wapens, kruit, pro viand en alle andere dingen, die van nut zouden kunnen zijn en spoedig was het bootje vol. Terwijl de roeiboot werd geladen bleef kapitein Smolet op het dek en dwong de zes mannen, die aan boord waren gebleven, met zijn pistool om zich kalm te houden en geen signalen te geven aan de mannen aan land. Toen de boot geladen was, eigenlijk overladen, roei de dokter Leeflang, De Jager en een trouwe bootsman, genaamd Wijbe, weer naar land en driemaal holde een van de wachtposten aan het strand het bos in. Bergman en ir. Gijzen. Mevr. Van Zanten, leidster van het Welfare-werk, werd in het bestuur ge kozen en zij verzocht dringend hulp voor Soesterberg. Wie zich hiervoor beschikbaar stelt kan zich opgeven bij het bestuur. De voorzitter verwelkomde het nieuwe bestuurslid, dat door haar Welfare- werk reeds bewezen had uit het goede Rode-Kruishout gesneden te zijn. Mevr. Touwen-Stek kreeg de gesp voor 20 jaar trouwe dienst en de land steiner penning voor het vijfmaal af staan van bloed was voor mevrouw J. L. Bennekom-Oudshoorn, mevr. H. J. E. Vermeer-Heezen, mevr. v. d. Schoor en de heren J. W. Veldhuizen, G. Veldhuizen, H. Vermeer en P. A. Kokelaar. Aan het hoofdbestuur zal gevraagd worden of er een lectuurhuisje in Soesterberg geplaatst kan worden. De heer Touwen vroeg of het niet mogelijk was, dat een gediplomeerd E.H.B.O.-er of Roode Kruis-helper zelf de ziekenauto kan laten komen als hij dit bij een ongeval nodig acht, daar het vaak lang duurt voor er een dok ter aanwezig kan zijn, die dan deze opdracht geeft. Volgens de voorzitter wordt door de po litie bij een ernstig ongeval direct de ziekenauto gewaarschuwd. Wel moet voorkomen worden, dat men voor on beduidende ongevallen direct om de ziekenauto belt. In zijn slotwoord wekte de voorzitter de leden op te denken aan het devies, dat in ieder huis minstens 1 lid van het Roode Kruis moet zijn, zodat le denwerving grote aandacht verdient. Niet in de eerste plaats om het geld, maar omdat het Roode Kruis een we reldomvattende organisatie is, die bij ernstige situaties, zoals in Hongarije, vaak belangrijk en nuttig werk kan doen, zelfs als dit onmogelijk lijkt.

Soester Courant | 1957 | | pagina 5