Knap 5p die kale schuur met Ceta-Bei/er Buitenbijts SOEST. SOESTERBERG IN DE HOEK. MOEDERDAG. VRIJDAG 10 MEI 1957. 35e JAARGANG No. 36. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 GESLAAGD VOOR B.B.-CURSUS Opnieuw is een B.B.-cursus beëindigd en in de brandweerkazerne heeft een 20-tal cursiste., examen gedaan. De heer J. van Leeuwen verwelkomde de aanwezigen onder wie de burge meester en het kringhoofd van de B.B., de heer v. d. Werff. De heer Van Leeuwen vond het ver heugend, dat de burgemeester steeds weer toont de B.B. een warm hart toe te dragen door zoveel mogelijk aan wezig te zijn. De heer v. d. Werff zette de bedoeling van de avond uiteen. De cursisten zouden moeten tonen wat zij van de cursussen opgestoken hadden en blijk moeten geven van de ervaring, die zij door de lessen van de heer W. Groart hadden opgedaan. Het ligt in de bedoeling dat vanaf 5 juni op het gemeenteterrein met 2 ploegen tegelijk geoefend wordt onder leiding van de blokhoofden en onder toezicht van de instructeurs. De heer v. d. Werff spoor de aan tot het regelmatig bijwonen van deze oefeningen. De heer Groart verzocht de burgemees ter de eerste vraag te stellen. Deze luidde Welke baan beschrijft een pro jectiel, terwijl de heer v. d. Werff de tweede vraag voorlegdeHoe blust men een fosforbom. Toen alle vragen gesteld en door de cursisten schriftelijk beantwoord wa ren beoordeelde de examencommissie, bestaande uit de heren Van Eeden, Kloet, Schimmel en Groart jr. de ant woorden. Na de pauze behandelde de heer Groart sr. de wijze van optreden bij een bran dend vliegtuig, waarbij alle aandacht geconcentreerd moet zijn op het red den van passagiers en bemanning, daar een vliegtuig dat in brand staat niet te redden is. Na een uiteenzetting over buta- en propaangas, eveneens door de heer Groart sr. deelde de burge meester mee, dat de resultaten van het examen bevredigend waren. Het blok hoofd, de heer Muller had zonder ver plichting meegedaan en het beste werk geleverd. Hij dankte de cursisten voor hun belangstelling en de heren Groart, Van Leeuwen en v. d. Werff voor hun medewerking en deelde mee, dat de diploma's op 23 mei in gebouw „Credo" uitgereikt zullen worden. De burggmees- ter hoopte op hetzelfde enthousiasme als er straks geoefend wordt voor het opdoen van de nodige routine. De volgende cursisten slaagden J. G. Koper, 8 punten. C. Kenter 91/* p. E. Saarloos 10 p. J. Vos, 10 p. H. Hols, 8 p. J. IJ. den Besten 8V2 p. J. Enden dijk 9 p. G. Geijtenbeek 10 p. A. F. Glabbeek 8V2 p. C. A. Windey 9 p. J. Roskam 8 p. H. Verbossen 9 p. M. Schouten, 9V2 p. W. Hasselbach 8V2 p. J. Blankestein 8 p. A. J. van Holst, 8 p. J. v. d. Heiden 8 p. A. W. Logten- stein 8V2 p. A. J. J. de Ruiter 9V2 p. BRAND SNEL GEBLUST. Tijdig genoeg bemerkte de heer J. Koel man van magazijn De Vlijt, dat er brand uitgebroken was in een kantoor tje op de bovenverdieping, zodat snel blussen de schade beperkte tot een bureau, een schrijfmachine en geringe waterschade. De brandweer verscheen spoedig maar hoefde niet te blussen. EERVOLLE BENOEMING. De heer H. G. Scholtmeyer, voorzit ter van de Soester Politiesportvereni- ging, is benoemd tot voorzitter van het bestuur van het district West van de N.P.S.B., waarvan de heer P. Berg man reeds lid was. AFSCHEID VAN DE POLITIE. De heer J. C. M. Smit heeft donder dagmorgen, in de brandweerkazerne, af scheid genomen van de Soester politie. Hierbij was de burgemeester aanwezig. De heer C. van Es sprak het welkomst woord en verzocht de burgemeester het woord te richten tot de heer Smit en zijn echtgenote. De burgemeester vond het prettig aan wezig te kunnen zijn bij een afscheid dat geen tragisch karakter draagt, om dat het vertrek van de heer Smit ver band houdt met een promotie door zijn benoeming tot plaatsvervangend hoofd van de B.B. in Nijmegen. Deze promotie is hem van harte ge gund. De heer Smit was een uitstekend politie-administrateur, die door zijn be weeglijkheid, welke eigenlijk niet schijnt te behoren bii het administra teursschap, ook op ander terrein veel heeft gedaan. Zijn werk op het bureau verrichtte hij met grote toewijding en hij zocht zelf de weg naar verbetering in de administratie. Vooral voor de scheidende politie-functionaris zijn de Oorlogsjaren moeilijke jaren geweest en toch heeft de heer Smit zich zo door de moeilijkheden heengeslagen, dat hij thans aangezocht is voor een belang rijke functie met een grote verantwoor delijkheid. Dc burgemeester sprak de wens uit, dat het gemeentebestuur van Nijmegen zich gelukkig zal prijzen de politie-administrateur van Soest be noemd te hebben en hij wenste het echtpaar Smit een prettig verblijf in de stad, welke straks hun woonplaats zal worden. De korpschef, de heer C. van Es, toon de zich eveneens verheugd over de pro motie van de heer Smit. Hij had Soest als een gemeente van 40-50.000 inwo ners willen meemaken en plannen ge maakt voor een politiebureau, dat paste in een plaats van die grootte. Hopenlijk blijkt straks dat deze plannen juist wa ren. Inspirerend werkte de scheidende ad ministrateur voor de reservepolitie en als sociaal-voelend mens heeft hij zijn grote verdiensten voor de Soester ge meenschap gehad. Het werk voor de Veilig Verkeer exa mens is bij hem altijd in goede handen geweest en zijn werkzaamheid in het verenigingsleven toont bij voorbaat, dat hij de aangewezen man is voor een functie waarmee de gemeenschap ge diend wordt. De heer Van Es bood namens het corps een bureaulamp aan. De heer Scholtmeyer, voorzitter van S.P.S.V. en sinds kort voorzitter van het district West, dankte de heer Smit voor hetgeen hij in het belang van de politie-sportvereniging gedaan heeft. Van de vereniging ontving de heer Smit een couvert. De heer A. W. Voet sprak, als voorzit ter van de afdeling Soest van de R. K. Politiebond St. Michael, de oudvoorzit ter toe en bracht hem dank voor het werk dat hij voor de vereniging en het gehele politiecorps verrichtte. Een boek was het geschenk van de afdeling. Van de Vereniging voor Veilig Verkeer ontving de heer Smit een tafelaan steker in de vorm van een auto, voor zien van het V.V.-embleem. Adjudant A. de Raadt sprak namens de drie po litiebonden. Naast dank in woorden zorgde deze C.P.O. voor een plaatje met inscriptie op de lamp, die het korps schonk. De heer Kolthof, hoofd van de afdeling registratuur van het gemeentehuis, wees op de prettige samenwerking. De heer Smit heeft met enthousiasme aan het politie-archief gewerkt en zijn wijze van werken zal hem ongetwijfeld geschikt doen zijn voor de functie die hij in Nijmegen gaat bekleden. Veel heeft de scheidende politie-administrateur voor het Soester volleybal als scheidsrech ter gedaan, want met plezier stelde hij zich steeds beschikbaar voor het leiden van wedstrijden. De heer Smit dankte allen voor de har telijke woorden en de vele geschenken. Het was in het begin in Soest niet mee gevallen, omdat het werk hem aanvan kelijk geheel vreemd was, maar hij had veel kunnen opsteken van de heer J. K. ter Voorde, thans inspecteur te Zeist en bij wijlen inspecteur Schreuder door liep hij een uitstekende leerschool. Bijzonder veel medeleven had hij on dervonden na het noodlottige schot dat hem drie jaar uitschakelde en hij ver zocht de burgemeester het college hier voor te danken. De vele lofuitingen, die hem door de sprekers waren toe gezwaaid, achtte de heer Smit niet ver diend, omdat het de taak van een amb tenaar is de gemeenschap te dienen en met plezier had hij gedurende 16 jaar in Soest deze taak verricht. Het viel niet gemakkelijk thans afscheid te nemen, maar in Nijmegen wordt ieder jaar de vierdaagse gelopen en de heer Smit hoopte daar verschillende leden van het korps te zullen ontmoe ten, terwijl uit het oog niet uit het hart betekende, want vaak zou hij nog denken aan de tijd in Soest doorge bracht. AANRIJDING. Het 16-jarige meisje W. werd op de Beckeringhstraat door een motorrijder gegrepen toen zij de straat over stak. Met een hersenschudding en enige ver wondingen werd zij door de politieauto thuisgebracht. De motorrijder P. V. had geen schuld aan het ongeluk. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Gisteravond tegen elf uur kwam een Volkswagen uit de richting Amers foort, bestuurd door H., die waarschijn lijk met te grote snelheid reed. In de bocht van de Birksixaat nabij de Gal- lenkamppelsweg, slipte de auto, vloog met de linkerzijde tegen een boom en bleef dwars op de weg staan. De bestuurder had slechts een kleine wond aan het rechter been, maar de mede-inzittende G., die uit de wagen geslingerd werd, kreeg een hersen schudding en is na behandeling door dokter Stroband naar „De Lichten berg" vervoerd. Hedenmorgen was zijn toestand redelijk. De zwaarbeschadigde auto werd naar het politiebureau ge sleept. GEVONDEN VOORWERPEN. Jute zak, motor accu, oude damesfiets, paraplu, zak briketten, portemonnaie, fietstas, zilveren ketting, padvinders- hoed, blauwe ceintuur, linker dames schoen, boodschappentas, twee auto sleuteltjes, huissleutel, wollen sjaal, vul pen, fietssleuteltje, schroevendraaier, springtouw, gereedschap, buskaart, bril, wollen dameshandschoen, ceintuur. Een duif raakte de weg kwijt. Inlichtingen te verkrijgen op het poli tiebureau, Van Weedestraat 3, op za terdagmiddag en woensdagmiddag, van 24 uur. TENNIS S.U.S. WINT EN VERLIEST. S.U.S. A won met 50 van M.I.T. B. Heren-enkel 61 61. Dames-dubbel 97 75. Heren-dubbel 61 64. Dames-enkel 64 60. Gemengd-dub- bel 60 63. S.U.S. B verloor met 05 van Gooiberg B. Heren-enkel 2—6 26. Dames-dubbel 46 46. Heren- dubbel 16 1 mes enkel 26 57. Gemengd dubbel 36 108 16. Zaterdag speelt S.U.S. A tegen P.V.W. B (Utrecht) en S.U.S. B tegen H.L.T.C. B (Hilversum). LANDELIJK NATUURWACHTERS CONGRES IN SOEST. Op 25 en 26 mei wordt door de na- tuurbeschermingswacht „Eemland" het landelijk congres in onze gemeente ge organiseerd. Het wordt gehouden in de grote zaal van het natuurbad te Soest- duinen. De congressisten worden zaterdag 25 mei, omstreeks 4 uur, in het restaurant van het natuurbad verwacht. Per bus wordt dan naar het Paleis gereden voor een wandeling door de bossen van het kroondomein, onder leiding van de intendant van het paleis, jhr. mr C. Dedel. Om 7 uur wordt in het restaurant van het Natuurbad de maaltijd gebruikt, waarbij zullen aanzitten jhr. mr C. Dedel, de burgemeester van Soest en de hoofdinspecteur van politie. Na de maaltijd wordt een korte vergadering gehouden. De avond wordt besloten met een gezellig samenzijn, waaraan muzi kale medewerking verleend wordt door enige leden van het amusementsorkest der N.S. te Utrecht, Zondagmorgen, te 10 uur, wordt er een wandeling gemaakt door de pol ders en langs de Eem. Om 12 uur krij gen de congressisten van het Soester gemeentebestuur in hotel Trier koffie aangeboden. Voor hen, die meer van een wandeling door bos en duin houden, wordt een tocht door de Soes ter duinen gemaakt met tot besluit koffie in hotel „De Soester Duinen", eveneens aangeboden door het gemeen tebestuur. Om 14 uur is er een ge meenschappelijke koffiemaaltijd en om 15.30 uur wordt het congres gesloten. B.D.~HANDBAL. Zondag verloor B.D.C. a, waardoor de kansen op het kampioenschap daalden. B.D.C. 2 speelt op hemelvaartsdag de belangrijke wedstrijd tegen V.É.O., waarvan thuis werd verloren. Als B.D.C. wint staan de Soester meisjes gelijk met deze club op de bovenste plaats Uitslagen L.V.V. 1—B.D.C. 1 3—2. B.D.C. 2Sparta 50. B.D.C aSpi rit b 24. Programma voor zondag 12 uur: B.D.C. 1—L.V.V. 1. 12.45 uur B.D.C. aSpirit a. BIOSCOOPPROGRAMMA. Jeugd met avontuurlijke aanleg kan op zondagmiddag in het city-theater te- recht voor de film „Hyena's van het wilde westen", waarin bandietenover vallen en ontvoeringen tot de gewoo- ste zaken ter wereld behoren. Het gaat allemaal vrij ruig toe en een woest twee> gevecht dat met een werpmes beslist wordt is het daverend slot. De hoofdschotel, de film „De zoon van Anna", is van geheel ander gehalte en meer geschikt voor kalmer naturen, die bovendien kennis wensen te nemen van de mensonterende toestanden omstreeks 1900, toen er in Italië nog handel in kinderen werd gedreven. Arme ouders gaven hun kinderen voor een kleine veroeding af omdat zij hen niet te eten konden geven en de kleine jongens werden als schoorsteenvegertjes van de hand gedaan door de gewetenloze „op kopers". Handigheid in het schoorsteen- vegersvak bood tevens kansen bij de misdaad en de kleine „Fluitje", een vondeling, moet zijn klautergave be schikbaar stellen voor een inbraak. Al les is goed voorbereid, maar als de klei ne jongen door de schoorsteen omhoog getrokken wordt valt hij en blijft be wusteloos in het huis liggen. Een vrien din van een der inbrekers wordt er op uitgestuurd om te voorkomen dat de jongen zijn mond voorbij praat en om geen argwaan te wekken geeft zij zich voor zijn moeder uit. Alles komt uit stekend in orde als zij van de jongen gaat houden en een echte moeder voor hem wil zijn. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor de kinderuitzending heeft in onze gemeente 685.- op gebracht. TOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. De jaarlijkse autotocht voor bejaar den vindt op 19 juni voor de vijfde maal plaats en van 1318 juni is er een collecte om de deelnemers van 70 jaar en ouder een heel bijzondere dag te kunnen bezorgen. Er zal opnieuw een beroep gedaan worden op autobezitters in onze gemeente, die nog geen enkel jaar de organisatoren teleurstelden. Het vorig jaar waren er 90 auto's nodig voor ruim 300 bejaarden. Wie 70 jaar of ouder is kan zich tussen 3 en 8 juni uitsluitend bij de politie opgeven. Ieder een is welkom, maar het organisatie comité hoopt, dat bejaarden die in de gelegenheid zijn geregeld uit te gaan zullen bedenken, dat het niet mogelijk mag zijn, dat anderen, die deze tocht als een bijzondere gebeurtenis beschou wen, afgewezen moeten worden omdat er plaatsgebrek zou zijn. ZONDAGSDIENST. Zondag wordt de artsendienst waar genomen door dr. W. J. Schutte, Burg. Grothestraat 65, telefoon 2333 en dr. H. van Dorssen, Eigendomweg 96, tele foon 2119. Zondag is geopend apotheek Soestdijk Van Weedestraat. ZELF SCHILDEREN. De werkers „in de bouw" zijn zo druk met werk bezet, dat het moeilijk is ie mand te krijgen voor het verrichten van z.g. burger werk. Ook met schil ders is dit het geval en het is be grijpelijk, dat daarom velen zelf schil derwerk gaan verrichten. Hoewel dit werk door de tegenwoordi ge plastic verven vergemakkelijkt wordt, is het begrijpelijk, dat soms toch voorlichting nodig is en deze kan men gratis krijgen tijdens de demonstratie, welke de firma Kraal woensdag a.s. geeft in hotel „De Vergulde Pollepel". Men zie de advertentie in dit blad. HANDBAL. De heren van Vlido kregen Atilla op bezoek. De gastheren wisten voor de rust eenmaal te doelen. In de tweede helft werd er door Vlido wederom fors aangepakt, doch nu kwam ook Atilla uit de verdedigende positie en maakte gelijk, 11. De Vlido-heren antwoordden hierop dadelijk met een forse aanval, die weer een voorsprong opleverde, 21. Tot even voor het eindé werd er door beide partijen nog flink aangepakt, het geen Vlido nogmaals een doelpunt op leverde, zodat het einde kwam met een verdiende 31 overwinning voor Vlido. De aspirantenwedstrijd Atilla-Vlido is niet doorgegaan. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3, Soesterberg zal het a.s. weekeinde de artsendienst waarnemen, tel. K3403-432. VIERING VAN DE BEVRIJDING. Ook in ons dorp werd de bevrijding In de toespraken van politieke kopstuk ken, van welke richting ook, is de laat ste jaren eenzelfde geluid te beluiste ren. De opwekking namelijk, om toch vooral te blijven inzien welke waarde de democratie voor iedereen heeft en de klacht, dat wij daar de laatste tijd een beetje gemakkelijk overheen huppelen en te weinig interesse tonen. „Er zijn er zelfs", zoals de heer Scheps in zijn toespraak tot „de jonge kiezers" zei, „die de neus ophalen voor politiek" enz. enz. We zullen in het midden laten of voor „de neus ophalen" wel of geen redenen zijn aan te voeren, doch wel meen ik te mogen zeggen, dat wij nog altijd ten zeerste geinteresseerd zijn in democra tie, alleen is de interesse, en ik meen dat dit is gekomen door de politieke voor mannen zelf, op een ander vlak geko men. Wanneer wij b.v. merken, dat deelname aan de regering door de ene partij af hankelijk wordt gesteld van een hoe dan ook doorvoeren van de huurver hoging van 25 °/o en door een andere partij aan een blijvend verbod van „pools", lijkt dit m.i. niet veel meer op democratie, maar meer op een politieke koehandel, waarbij de belangen en wen sen der kiezers pas op het zoveelste plan komen. Hoogstwaarschijnlijk zullen er nog wel meer politieke afspraken zijn. Ik geloof, dat de weerzin van heel veel Neder landers tegen de huidige gevolgde de mocratische gedragslijn voortkomt uit de angst, dat de door de heer Scheps aangehaalde Duitse zienswijze „Gij zijt niets, het volk is alles", door de poli tieke partijen in ons land wordt omge bogen naar „Gij zijt niets, de PARTIJ is alles". Het moet toch bijvoorbeeld de heren partijleiders niet onbekend zijn, dat het volk vrijwel in zijn geheel tegen een huurverhoging van 25 °/o is. De huurders zijn er tegen, de huiseige naren zijn er tegen en ook enige poli tieke partijen. Doch zelfs partijen die zeggen er TEGEN te ZIJN, zullen er VOOR stemmen. Dit kunnen zeer veel democraten niet verwerken. De heren Kamerleden zouden, wan neer zij de situatie nog door de bril van hun kiezers zouden kunnen zien, het niet zo vreemd vinden, dat veel stemvee de neus ophaalt bij het woord politiek. H. OEKMAN. op waardige wiize gevierd, 's Middags werd in de garnizoensontspanningszaal voor de schoolkinderen een opvoering gegeven van het mooie sprookje „De bruiloft van de kabouterkoning", dat in de juiste trant werd gebracht door de afdeling Jeugdtoneel van de R.K. Sportvereniging „Laetitia". Te 8 uur 's avonds werd door de har monie „St. Jozef" en de damesdrum band op de generaal Spoorstraat een concert van populaire muziek gegeven, waarvoor, onanks het gure weer, veel belangstelling was. Daarna ging men met de drumband en de Harmonie voorop, direct gevolgd door de vrijwillige brandweer met haar nieuwe nevelspuit, in optocht naar het vreugdevuur, dat nog even de feest vreugde deed oplaaien en waar de nieu we nevelspuit de gelegenheid kreeg om haar eerste proef met glans af te leggen. Vrijwel over héél de wereld Waait nu weer die wond're vlag, Zij 't dan ook in de verbeelding 't Is de vlag van moederdag, 't Is zo'n aardige gedachte Eén speciale dag in 't jaar Denken groot-geworden kinders Nog eens zéér speciaal aan haar, Die met duizend kleine zorgen En met zachtheid en geduld 't Gróótst gedeelte van haar leven Hóógste plichten heeft vervuld. En wie zich van haar vervreemd heeft Of met haar gebroken heeft, Wie er kwaad is weggelopen, Haar nóóit meer gesproken heeft, Krijgt die dag een extra kansje Voor een mooie, goede daad Een klein briefje, een klein bloempje Zo iets komt zo gauw te laat. En ivie haar niets meer kan zenden, Blijft voor haar portretje staan, Denkt een ogenblikje dankbaar Aan al, wat zij heeft gedaan. CLINGE DOORENBOS.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1