Prof. Van Slogteren kan de bollenbloeitijd verzetten SOEST EV DE HOEK. DINSDAG 14 MEI 1957. 35e JAARGANG No. 37. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 „Honderdnegentigmiljoen bloembollen exporteert Nederland per jaar. Dit mag u duidelijk maken hoe belangrijk deze branche is voor de economie van ons land", zegt professor dr E. van Slogte ren, directeur van het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse. „Deze grote export en de belangrijk ste plaats die Nederland in de we reld op dit gebied inneemt, hebben wij slechts kunnen bereiken, door een product van zeer goede kwaliteit te brengen". Al zijn wij geen insiders, we weten wel, dat Nederland toonaangevend is op het gebied van de bloembollencul tuur en het bollenland bij uitstek is. Dat zien we elk jaar weer, wanneer stromen buitenlandse bezoekers ons land binnenkomen om in het zeizoen te ge nieten van de pracht, die de kleurrijke velden in het westen van ons land bie den. Over de ziekte van bollen is minder bekend en daarover sprak de „bloem bollendokter". „Wij hebben met verschillende factoren rekening te houden bij deze cultuur en de export", zegt prof. Van Slogteren. „Ten eerste is het voor onze eigen cul tuur belangrijk, dat we met prima ma teriaal werken, dat goede resultaten op levert, daar het buitenland hoge eisen stelt". Er bestaan strenge voorschriften in ver schillende landen betreffende de in voer van bloembollen en wel speciaal op het gebied van bloembollenziekten. Het uit te voeren product moet dus kerngezond zijn en moet mooie bloe men leveren, terwijl men daarnaast re kening hebben te houden met diver se klimatologische omstandigheden in de afzetgebieden. Dit zijn taken die de kwekers niet alleen aan kunnen. Aanvankelijk werden wij hier geplaatst om te assisteren bij de bestrijding van ziekten onder de narcissen, dat was in 1917. De gehele cultuur dreigde ten gronde te gaan. Wij hebben ons best gedaan en mochten slagen. Het is ech ter logisch, dat we van het een op het ander kwamen en ook andere ziekten onder de loupe gingen nemen. Zo heb ben we in de veertig jaar, dat ons labo ratorium in deze streek werkt, het ge noegen mogen smaken verschillende successen te behalen op het gebied van de ziektebestrijding onder de bolgewas sen, waardoor we een steentje hebben bijgedragen tot de verbetering van de cultuur en het eindproduct." Tal van ziekten bedwongen. Professor Van Slogteren bedwong de aaltjesziekte onder de narcissen, hyacin ten en irissen, het bolrot onder de nar cissen, de geelziekte onder de hyacinten. Hij onderzocht de verschillende virus ziekten en is eigenlijk nooit uitgestu deerd en uitgeëxperimenteerd. Maar het resultaat was, dat hij in staat bleek de kwekers zeer belangrijke richtlijnen voor de cultuur te geven en hen te voor zien van bestrijdings- en geneesmiddelen, waardoor zij een goed product verkre gen. „Een groot probleem voor de export vormde de wens van buitenlandse af nemers om in hun eigen gebieden bol gewassen tot goede bloei te brengen", zo vertelt de hoogleraar. „Wat dat be treft, zitten we bijvoorbeeld met het feit, dat het op het zuidelijk halfrond winter is, wanneer het hier zomer is en omgekeerd. Bollen, die de natuur lijke neiging hebben in ons voorjaar tot bloei te komen, zouden in die gebie den aan veel te lage temperaturen bloot staan met alle nadelige gevolgen van dien. Hier moest dus iets op gevonden worden. Ons laboratorium is er in geslaagd methoden te vinden waardoor men de bloei van bolgewassen kan vervroegen of vertragen, zodat het in zulke geval len mogelijk is de bollen bijvoorbeeld een half jaar later tot bloei te laten komen, wanneer in de betrokken streek betere temperaturen en andere omstan digheden heersen, die zullen leiden tot mooie bloemvorming. Hiertoe moeten de bollen een bepaalde behandeling met temperaturen ondergaan, die van ingrijpende invloed is op de natuurlijke gang van zaken en waardoor de klok als het ware vooruit of achteruit kan worden geplaatst, zonder dat de bol er op een of andere manier van te lijden heeft." In de ijskast. Inmiddels wandelden wij door de ge bouwen van het laboratorium £n toonde de professor ons de koelcellen, waar bloembollen blootgesteld worden aan lage temperaturen, die van invloed zijn op de bloeitijd. Plakjes van een tienduizendste milimeter. Op een rondgang konden wij een blik werpen in de proefkassen, waar wij duidelijk het verschil konden consta teren tussen de bloemen van gezonde en zieke bollen. Voorts bezochten wij het uitgebreide laboratorium, waar ons gedemonstreerd werd hoe men door middel van entstoffen het al dan niet door virus aangetast zijn van bollen onderzoekt. Op deze wijze is men in staat het ziek zijn op zeer korte termijn te constateren, terwijl daar anders ge ruime tijd voor nodig is. Het laboratorium beschikt over een schitterende uitrusting, waarvan de electronenmicroscoop en een microtoom, dat plakjes snijdt tot 1/10 mu, d.i. 1/10.000 m.m. de trots vormen. Wij za gen een medewerker druk bezig door middel van ingenieus geconstrueerde apparaten, geheel automatisch registre rend de ademhaling van bollen te con troleren. Zo werkt een staf van wetenschapsmen sen hard en nauwgezet aan het welzijn van onze bloembollen, die naast een belangrijke economische branche hon derdduizenden sprakeloos doen genieten van de kleuren die ze zien en een kleur rijk nederlands visitekaartje vormen in het buitenland. AVOND TEN BATE VAN ZONNEGLOREN Zonnegloren, het christelijk sanatori um dat bijna 30 jaar bestaat, heeft vele vrienden en er is zelfs een vereniging die „Vrienden van Zonnegloren" heet, terwijl er ook een voetbalclub met de zelfde naam is. Ieder jaar op de vergadering van het sanatorium komen de giften bij dui zenden guldens binnen, want er is bijzonder veel nodig. Nadat verschillende keren uitgebreid moest worden kwam de wens een eigen kerk te hebben, want de kerkdiensten op de zolder brachten bezwaren mee. Daarnaast is er grote behoefte aan een recreatiezaal en vrijdagavond is er in het St. Jozefgebouw, een cabaret avond gegeven, waarvan de baten voor de bouw van deze recreatiezaal bestemd waren. Het was jammer, dat ds Jalink in zijn openingswoord moest constateren, dat de belangstelling wel wat groter had kunnen ziin, maar het zou toch wel een gezellige avond kunnen worden en dat werd het. De Vethvlekken traden op en zij heb ben deze naam omdat hun leider Wim Veth heet. Mevr. E. R. van Amerom-De Visser, mej. B. Timmermans, mevr. H. Winter- werp en de heren Berends, van Gemert en Ponsteen begonnen met de éénacter „Storm in een glas water". The Maua- na Minstrels" speelden en zongen hun zoetvloeiende melodieën van de eilanden uit het verre oosten onder leiding van R. Bastiaans. Mej. M. Berkholst zong hierbij. „De Bank" was een leuke scetch, waarin niet gesproken werd. The Ram- bling Kids zongen gezellige liedjes en na een dansfantasie en een éénacter, die de vacantiemoeilijkheden belichtte, kwam de pauze met de tombola zonder nieten. In de tweede helft van de avond werd de ambtenaar van de burgelijke stand voor het voetlicht gebracht. The Mauana Minstrels, mej. Berkhols en de heren Hillebrands, Bletterman, Francke, Van Leyen en Bastiaans traden opnieuw op, evenals The Rambling Kids, ter wijl de Vethvlekken „Snipperdag" en „De Kist" opvoerden. Ds Jalink sloot de avond met een dank woord aan de medewerkers. KOLLEKTE T.B.C.-BESTRIJDING, Met dank aan alle gevers en kollektan- ten wordt medegedeeld, dat de kollekte voor de sanatoria „Zonnegloren" en „Zonnevanck", gehouden in de week van 611 mei j.1., heeft opgebracht de mooie som van 1414,25. Hieronder is begrepen een bedrag van 192,16 uit Soesterberg. PROT. CHRISTELIJKE BEGRAFENISVERENIGING. In het gebouw „Credo" heeft de op richtingsvergadering plaats gehad van bovengenoemde vereniging, waarvan 't doel is om in de moeilijkste tijden van het leven elkaar in Christelijke naas tenliefde met raad en daad bij te staan. Een voorlopig bestuur is samengesteld, bestaande uitW. v. d. Ley, voorzitter, Julianalaan 56; R. Vredeveld, secreta ris, Nieuweweg 60; M. Bijlsma, pen ningmeester, Mendelssohnlaan 3 J. H. den Otter, Meidoornweg 7; L. v. Schaf- felaar, Koekoeksweg 7. Dit bestuur heeft opdracht van de ver gadering de plannen uit te werken om uiterlijk medio september a.s. te star ten. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. VOOR ONZE SOESTER CHRONISCHE PATIËNTEN. Saldo vorige opgave 149.22 Ontvangen van Fam. S. te S'berg. io. Mevr. S. 5, Heer M. 6, Mej. Sj. 2,50 Mevr. v. Z. 5, Heer De B. 10, Mevr. M. 25, Heer M. 10, Heren B. en v. d. Gr. ieder 5.-„ 10. 232,72 Een verheugende lijst. Hartelijk dank Heer Oekman voor Uw hulp. Er is nog een verblijdend berichter kunnen met de bootreis van eind mei 5 patiënten mede. Dank zij de vorige week ontvangen gelden zijn de kosten voor 1 patiënt reeds bijna gedekt. Welke vereniging of bedrijf adopteeert één of meer patiënten In tegenstelling met radio en televisie mogen wij wel namen noemen. Giften gaarne op giro nr. 466784 van de Penningmeester van het Nederlandse Roode Kruis, afd. Soest, of op rekening bij de N.V. Nederlandse Middenstands- bank alhier. Rectificatie. In het verslag van de algemene leden vergadering van de afd. Soest van het Nederl. Roode Kruis staat vermeld, dat 3000.is overgemaakt voor de Hongaarse vluchtelingen. Dit moet zijn 13000.—. B.D.C. DEGRADEERT. Wat het hele seisoen gedreigd heeft is, door het verliezen van de laatste wed strijd, een feit geworden en B.D.C. speelt het volgend seizoen in de tweede klas van de onderafdeling Utrecht van de K.N.V.B.. Tegen Laren werd zondag op het nippertje met 34 verloren. Deze nederlaag en een verloren pro test gaven de doorslag. Laren nam na 20 minuten de leiding uit een strafschop en kort voor rust gaf rechtsbuiten Van Meegen een voor zet aan De Ruigt, die de bal doorspeel de naar Beemer. Deze maakte gelijk. Na de rust maakte de midvoor van Laren het tweede en derde doelpunt en ook Beemer scoorde tweemaal, zodat de stand opnieuw gelijk was. Terwijl B.D.C. in de aanval was werd uit een doorbraak van Laren een schot gelost, waarvan iedereen dacht dat het te hoog gericht was. De bal verdween echter in het doel en daarmee was de stand 43 in het voordeel van Laren. B.D.C. HANDBAL B.D.C. 1—L.V.V. 1 2—0. B.D.C. aSpirit a 33. OLYMPIA-BAZAR. De Chr. Gymnastiekvereniging Olympia is de grootste Soester vereniging en ter wijl het aan leden niet ontbreekt is het met de financiën minder goed gesteld, want de vaste lasten van de vereniging bedragen 450.- per maand, zoals de voorzitter, de heer B. Kerkhoff, bij de opening van de bazar meedeelde, dus een grote hap van de inkomsten is reeds weg voor gedacht kan worden aan het aanschaffen van schrikbarend dure toestellen, materiaal voor de afd. volleybal, trommels voor de drumband of wat nodig is voor de meest succes volle afdeling van de vereniging, de wonder wandelkinderen, die alleen maar eerste prijzen winnen. Met deze jeugd heeft Olympia overigens het minst te stellen, want als de zolen van de schoenen, na vele kilometers prijswinnend tippelen, versleten zijn, dan zorgen de ouders wel voor hele schoenen. Ook de afdeling volleybal tast vaak in eigen zak, maar bij de drumband gaat dat moeilijk, omdat trommels duur zijn, om van de toestel len voor de gymnastiek nog maar niet te spreken. Er werd daarom besloten een bazar te houden en de heer Kerkhoff dankte in zijn openingswoord allen die zo gul gegeven hadden. Het bestuur heeft ver steld gestaan van de medewerking en de offervaardigheid van hen, die Olym pia een goed hart toedragen. De ver eniging heeft dit nodig, want christe lijke verenigingen zijn schaars in Soest, dus het grote Olympia vervult een taak. Terwijl de voorzitter het openingswoord sprak marcheerde de drumband met achter zich vele meisjes en jongens door de straten om de aandacht te ves tigen op deze bazar, die donderdag, vrijdag en zaterdag werd gehouden, terwijl er zaterdagmiddag een speci ale kinderbazar was. Ook de ouders konden drie dagen lang hun geld op verschillende aantrekke lijke manieren kwijt en niet de minst aardige was het meisje uit de Camera Obscuratijd met een grabbelrok aan. Hongerigen konden terecht bij worst- of patateskraam, dorstigen in de koffie- schenkerij, sportlievenden konden schie ten, speerwerpen of sjoelen, denkers konden sneldammen, voor raadlustigen was er een krentenbrood en een looppop en als hoofdprijs van de verloting een fiets. Al deze attrakties bevonden zich tot en met zateragavond in „Credo" aan de Julianalaan en het was uitgesloten, dat men zonder prijs naar huis ging. JAARVERGADERING VAN HET GROENE KRUIS. Het Groene Kruis heeft kortgeleden 40 nieuwe leden geworven, zadat de ver eniging gezond is ondanks een gering nadelig saldo, dat weinig zorgen baart, omdat de begroting 1957 sluitend is. Op de jaarvergadering, welke vrijdag avond werd gehouden, was de voorzitter de heer L. GH. Mulder, echter minder goed te spreken over de zeer geringe belangstelling voor deze belangrijke ver gadering. Wegblijven kan wel een be wijs zijn van vertrouwen, dat het be stuur van de leden geniet, maar meer daadwerkelijke belangstelling door het bezoeken van vergaderingen is wel prettig. Het Groene Kruis heeft het afgelopen jaar met succes in onze gemeente kun nen werken en het is te danken aan de medewerking van de Utrechtse Pro- viciale Vereniging, dat een magazijn van verpleegartikelen in gebruik ge nomen kon worden. De afdeling sloot zich in 1956 aan bij het kraamcentrum in Amersfoort. Deze gegevens over het vorig jaar werden verstrekt door de secretaresse, mevrouw Drukker, ter wijl de heer Reulen de financiële bij zonderheden gaf. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer Muller tot voorzitter herkozen. Mevr. Weeda-De Lijster was genood zaakt, wegens tijdgebrek, als bestuurs lid te bedanken en in haar plaats werd mevr. Ten Bosch gekozen. De gezinsverzorgster, mej. Thomassen, kon het werk niet meer alleen af. Zij heeft enkele weken geleden hulp ge kregen van mej. Flantua, de tweede gezinsverzorgster van de vereniging. In 1956 werd in twintig gevallen gezins hulp en verzorging verleend met 38 dagen hulp en 219 dagen verzorging. K.V.S. 1 KAMPIOEN. Zondag speelde K.V.S. 1 de laatste wed strijd van de competitie. De eerste helft gaf bijzonder mooi en spannend korfbal te zien, waarin de gasten S.K.V. 3 uit Utrecht goed partij gaven. Aan beide zijden werd het goede spel beloond met een doelpunt in de eerste helft. Na de rust, die door de regen tot een half uur verlengd werd, kon S.K.V. het hoge tempo niet meer volgen en er werden al spoedig twee doelpunten ge maakt door mevr. Koster en Brandsma (31). S.K.V. maakte er 32 van en mevr. Lodewijks bracht de stand op 42. Koster en Van Keeken vergroot ten de voorsprong van K.V.S. tot 62, waarmee het einde kwam dat de over winning betekende en het behalen van het kampioenschap van de tweede klas se G.U.K.B. Na de wedstrijd bood de heer Ekel, tweede voorzitter van de Soester Turn- club, aanvoerder Koster bloemen aan en wenste het twaalftal geluk met het mooie succes. Ook de aanvoerder van S.K.V. 3 bood zijn gelukwensen aan. K.V.S. 1 zal automatisch promoveren naar de eerste klas van de G.U.K.B. Dit resultaat is vooral bijzonder mooi omdat het twaalftal verleden jaar pro moveerde naar de tweede klasse. VOLLEYBAL OLYMPIA. Zaterdag j.1. hebben 4 teams van Olym pia deelgenomen aan het N.C.G.V.- toernooi, dat dit jaar in Bussum ge houden werd en georganiseerd was door de Bussumse vereniging „Vaardig en Sterk". Het eerste dames-team slaagde er zon der veel moeite in voor de derde ach tereenvolgende maal de wisselbeker te winnen, waardoor zij thans eigenaar hiervan geworden is. Ook het eerste heren-team veroverde de wisselbeker, zodat het voor de tweede maal houder van deze beker is geworden. Het tweede dames-team heeft zich kra- We zijn een dorpse gemeente en onder andere komt dit tot uiting in onze voor tuinen. Bij velen is de voortuin de trots van de familie, voor anderen is hij maar een aanhangsel van hun woonhuis. De eerste categorie houdt wedstrijden wie de mooiste voortuin heeft gefokt, bij de tweede groep overheerst het ver langen van hun tuin een natuurreser vaat te maken wat groeit groeit, wat valt valt. We leven gelukkig in een land waar voor beide groepen plaats is, zonder dat de overheid zich met hen bemoeit of met dwingende voorschriften komt. Eén klein plekje van onze voortuin echter is hiervan uitgezonderd, namelijk, in het geval de tuin op een hoek ligt, want daar moeten we onze planten zó laag houden, dat de deelnemers aan het verkeer zonder moeite de wegen naar links en rechts kunnen overzien. Door het steeds intenser worden van het verkeer is het een bepaling die voor de hand ligt. Maar ondanks dat er ieder jaar min of meer dreigende mededelingen van poli tiezijde over naleving van dit voorschrift in de Soester Courant worden geplaatst, lijkt het op veel straathoeken in onze gemeente nergens naar en op veel plaat sen waar de bewoners in de mening ver keren de voorschriften na te leven en er, strikt genomen, inderdaad aan vol doen, is de situatie toch nog gevaarlijk. Voor kleine kinderen en voor in moder ne en laag gebouwde auto's zittende chauffeurs is 'n haag, op de toegestane hoogte geknipt, toch nog een te hoog opstakel om er overheen te zien. Ik geloof daarom, dat het aanbeveling verdient de voorschriften meer in over eenstemming tot de eisen van het mo derne verkeer te brengen, b.v., dat in een hoekvoortuin, binnen 'n straal van 10 meter, gemeten uit de hoek, geen hoog opschietende planten en hagen mo gen voorkomen. Ik geef toe, dat dit toch een beknot ting van onze vrijheid op eigen erf zou zijn, doch uit veiligheidsoogpunt zeer noodzakelijk en uw tuin hoeft er heus niet minder aantrekkelijk door te worden. H. OEKMAN. nig geweerd. In dit team waren dit maal enige dames opgesteld, die nog nooit aan officiële wedstrijden hebben deelgenomen, waardoor zij niet verder kwamen dan de vijfde plaats in hun poule. Het tweede heren-team eindig de op de derde plaats met een even groot puntenaantal als Excelcior 2, dat met een hoger set-gemiddelde de tweede plaats bezette. BRAND BIJ AVIFLORA. Hedenmorgen, om 6 uur, meldden voorbijgangers dat villa „Anna-Maria" aan de Soesterbergsestraat in brand stond. Het huis is leeg en de brandweer forceerde de toegang nadat eerst met nevelspuiten de eerste rook bestreden werd. Door onbekende oorzaak is de brand ontstaan in de hall, waarvan het pla fond doorbrandde. Met 7 stralen uit 2 nevelspuiten werd het vuur vrij snel geblust. DRIEBAND-KAMPIOENSCHAP. De driebanden-spelers van het district Eemland hebben onderling uitgemaakt wie deze maand in de finale om het kampioenschap zullen spelen. Naast spelers uit Amersfoort en Baarn speelt Ries van der Linden van „Centraal" Soestdijk mee. R.K. TENNISVERENIGING S.U.S. S.U.S. A won met 50 van P.V.W. B. Heren enkel J. Verhoeven-T. Hondema 6-4 10-8. Dames dubbel mej. Mulder- en mej. Verhoeven-mej. Van Aarst en mej. Hugers 6-3, 6-2. Heren dubbel: Verhoeven en Dahlberg-Hondema en Stijn 1-6, 6-2, 7-5. Dames enkel: mej. Mulder-mej. Van Aarst 6-1, 6-3. Ge mengd dubbel mej. Verhoeven en Dahlberg-mej. Hugers en Stijn 6-0, 9-7. S.U.S. B verloor met 4-1 van H.L.T.C. B. Heren enkel E. Witteveen-R. Beks 6-2, 6-2. Dames dubbel: mej Janssen en mej Hendrikse-mevr. A. Meursing en mej van Baer 3-6, 4-6. Heren dubbel: Witteveen en De Jong-Beks en Van Welzenis 1-6, 2-6. Dames enkel: mej. Hendrikse-mevr. Meursing 1-6, 1-6. Gemengd dubbel: mej. Janssen en De Jong-mej. Baer en Van Welzenis 0-6, 1-6. Zaterdag wordt gespeeld S.U.S. AHoogerheide D. S.U.S. BHoogerheide G.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1