SOEST IN DE HOEK. VRIJDAG 17 MEI 1957. 35e JAARGANG No. 38. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 DE HUISVROUW IS DE SPIL WAAR ALLES OM DRAAIT. De plaatselijke commissie voor huis houdelijke- en gezinsvoorlichting be legde opnieuw een avond voor de Soes- ter Huisvrouwen in het Oranje Hotel en mevr. A. C. Krul-Bulsing, die de bijeenkomst opende, toonde zich te vreden over de belangstelling, die in het afgelopen seizoen voor de lezingen en cursussen getoond was. Mejuffrouw T. Duyvendak, directrice van het landelijk bureau voor huis houdelijke- en gezinsvoorlichting, sprak over de huisvrouw als de spil waar alles om draait. Zondag was het moederdag en dat be tekende dat moeder eens extra ver wend werd. Men moet dit niet geheel zien als een handig bedenksel van za kenlieden, want het is meer dan dat en duidelijk bleikt uit de aandacht, die aan deze dag besteed wordt, dat moe der in het gezin een zeer voorname plaats inneemt. De moederdag was er dan ook eerder dan de vaderdag. Als er mensen zijn, die de taak van de huisvrouw niet zo zwaar achten, dan is dat voor een groot deel de schuld van de huisvrouwen en de toe komstige huisvrouwen zelf. Ze noemen zich „maar huisvrouwen" en vergeten dat er meer is dan het getrouwd zijn met de meubels en het huis. Zorg voor dit deel van haar taak is belangrijk, maar te grote belangstelling verdient weinig waardering. De huisvrouw heeft het in enkele op zichten gemakkelijker dan vroeger, want de technische hulpmiddelen brengen veel verlichting van de taak. Aan de andere kant is het wel eens moeilijk de juiste houding te vinden, omdat deze generatie zoveel verschilt van de voorgaande. De conservatieve huisvrouw die meent dat vroeger alles goed ging, dus dat het nu nog wel precies zo kan, heeft het niet gemakkelijk en zij moet weten om te schakelen. Vroeger kon het gezin een besloten gemeenschap zijn, nu niet meer. Vroe ger hielden de kinderen hun mond en nu hebben ze het hoogste woord. Dit is onder meer een gevolg van de snelle ontwikkeling, die de m maatschappij in de laatste halve eeuw doorgemaakt heeft. Maar wat bleef is de behoefte van het kind aan veiligheid, die zij bij de ouders en vooral bij moeder zoeken. Als de vrouw bedenkt, dat het begrijpelijk is, dat de generatie van thans anders is dan de generatie waar toe ze zelf behoort, dan zal dat haar taak verlichten. De technische kant van het huishouden is een vak dat geleerd moet worden. Sommigen beginnen eraan zonder het minste begrip van de taak die wacht. 80 °/o van het volksinkomen gaat door de handen van de huisvrouw en een goed beheer als beleid. Scholing van de huisvrouw is daarom nodig en omdat er geen vakbladen voor huisvrouwen zijn wil de huishou delijke- en gezinsvoorlichting helpen, mits de huisvrouwen bereid zijn zich te laten voorlichten. Deze voorlichting bestrijkt ieder ter rein van de huishoudelijke taak. De huisvrouw, die een wasmachine wil kopen en tevoren haar licht opsteekt, zal bewust leren kopen en daarmee het maatschappelijk kwaad, dat afbe taling heet, bestrijden. Zij zal door de ze voorlichting kunnen leren dat sparen vóór het kopen verstandiger is dan ko pen op afbetaling. Naast het vele werk, dat de huisvrouw heeft, moet zij belangstelling weten op te brengen voor het werk van haar man en zijn moeilijkheden. Zij moet het geduld hebben om de verhalen van de kinderen aan te horen en dit vergt vaak zelfbeheersing. Een huisvrouw mag zich nu eenmaal niet laten gaan. Dit te voorkomen zal haar gemakkelij ker vallen als zij werkt aan haar gees telijke ontwikkeling. Als spil van het huisgezin moet zij de leiding in handen houden, maar zij moet de kinderen de vrijheid laten die ze nodig hebben. Opvoeden is loslaten en goed opvoeden kan men pas wan neer men bedenkt, dat het gezin als gesloten gemeenschap tot het verleden behoort. De vrouw mag zich daarom niet op sluiten, maar moet door contact met andere huisvrouwen en door gesprek ken van zichzelf een goede huisvrouw maken, die inderdaad de spil is waar alles om draait. FLORA LIA VERENIGING. Dat het uitreiken van plantjes door de Floralia-vereniging aan de jeugd nog zeer in de smaak valt, bewijst wel het feit, dat bij de heer Blom van de elf hoofden der scholen aanvragen zijn binnengekomen tot in totaal pl.m. 2140 plantjes. (In 1956 pl.m. 1550.) Deze plantjes worden maandag en dins dag aan de scholen gebracht, o.a. be gonia, fuchsia, salvia, ageratum, mar griet, calceolaria en coleus. Het bestuur van de Floralia-vereniging hoopt vele van deze plantjes weer als grote planten terug te zien op de in september te houden tentoonstelling. Dus kinderen doe je best en probeer een prijs machtig te worden. ZONDAGDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. Zondag wordt de artsendienst waarge nomen door dr H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 49, telefoon 2388 en dr P. Donker, Middelwijkstraat 34, tele foon 2815. Zondag is geopend apotheek Soestdijk, Van Weedestraat. SCHILDEREN IS NIET MOEILIJK. Wie vroeger zijn huis wilde opschilde ren had te worstelen met vele moeilijk heden en het streeploos opbrengen van de verf was wel de grootste. Dat is echter allemaal anders geworden en op een voorlichtingsavond, die door de firma Kraal georganiseerd werd, is dit duidelijk gemaakt. Er was grote be langstelling voor deze avond, die woens dag in De Vergulde Pollepel gegeven werd. We verven om hout of ijzer tegen ver rotting of roest te beschermen en vroe ger vond men het niet zo belangrijk hoe de kleur was. Dit is anders geworden toen men ging inzien, dat onze huizen niet bij de natuur behoeven achter te blijven. Men maakte studie van de kleuren en deed afstand van de sombere tinten, zodat vele huizen van buiten en van binnen een fleurige aanblik gingen bieden. Het onderscheid tussen warme en koele kleuren maakt het mogelijk voor ieder vertrek het juiste te kiezen, waarna met de moderne plastic-lakken een kind de was kan doen. Vet en verf zijn vijanden zoals water en verf dit zijn, dus het deel dat ge schilderen moet worden dient eerst vol ledig vetvrij gemaakt te worden. Pla muur en stopverf zorgen er voor, dat een volledig egaal vlak de verf zo goed mogelijk kan opnemen. Oude verf kan rnet afbijt en krabber verwijderd wor den en handig demonstreerde mevrouw Kraal hoe een amateur de indruk kan wekken een volleerd verver te zijn. Echter niet m het afbranden, dat ont raden wordt. Met schuurpapier wordt de laatste hand gelegd voor het schil deren begint en met een spons worden de ongerechtigheden verwijderd die het schuurpapier op het te schilderen deel achterliet. Dan begint het verven met plastic-lakken, die het meestal wel zon der grondverf kunnen stellen. Het roe ren van de verf voor het gebruik is bij zonder belangrijk en bij het aanbrengen is resoluut strijken en gelijk verdelen van de verf aan te bevelen. De rest komt dan vanzelf en streeploos komt het er op. Bij het schilderen van deuren is het gewenst deze uit de scharnieren te nemen en plat neer te leggen. Er is muurverf in de handel, die gerust en met goed succes over het behang gesmeerd kan worden en die uitste kend geschikt is voor plafonds en wan den van hard board. Het aanbrengen van de verf kan met de rolborstel geschieden. Na een slotdemonstratie met behang- vernis werden de aanwezigen in de ge legenheid gesteld met vragen hun ken nis van het zelf schilderen uit te brei den. VOLLEYBALTOERNOOI SOESTER VOLLEYBAL VERENIGING. Niet minder dan dertig damesteams zullen elkaar op Hemelvaartsdag de punten aan het net betwisten op het toernooi, dat door de Soester Volley bal Vereniging georganiseerd wordt. Zo zal Amersfoort vertegenwoordigd zijn door het eerste en tweede taem van VIOS, Baarn met een team van B.G.&S.V., Utrecht met het eerste en tweede team van 't Zand, Woudenberg met een team van W.O.V.O., Zeist met twee damesteams van Mars en een van Olymnia, terwijl Soest zelf met twee teams van Olympia en twee van S.V.V. zal trachten de beschikbaar gestelde prijzen in Soest te houden. De in de eerste klas NeVoBo uitkomen de teams zijn in één klas ondergebracht, terwijl de overige teams in een z.g. tweede klas zijn ingedeeld. Deze laat ste klas is in twee poules van vier teams onderverdeeld. De best geplaats ten hieruit zullen elkaar in een halve en een hele finale de eerste, tweede en derde plaats betwisten. In de eerste klas zijn ondergebracht V.I.O.S. I en V.I.O.S. II, Olympia I Zeist, Olympia I Soest en S.V.V. I. De dames van V.I.O.S. I krijgen hier dus de gelegenheid zich te revancheren voor de nederlaag tegen Olympia Soest, die het kampioenschap kostte. V.I.O.S. II en S.V.V. zullen het tegen deze teams niet gemakkelijk krijgen. Het damesteam van V.I.O.S. II, dat on geslagen kampioen van de tweede klas werd, zal moeten tonen ook tegen ster kere tegenstanders op te kunnen tor nen. Of Olympia Zeist in staat geacht moet worden om zich in de strijd om de bovenste plaats ué melen is een open vraag, daar de kracht van dit team niet voldoende bekend is. BEVORDERD. De hoofdagent P. J. Bergman is per 16 mei tot brigadier bevorderd. DAMESHANDBAL B.D.C. B.D.C. gaat in de komende competitie in het Nederlandse Handbalverbond spelen, daar N.H.V. en de Ned. Kath. Handbalbond een fusie aangingen. De suggestie tot deze fusie is uitgegaan van de topleiding in beide bonden. Katholieke clubs blijven katholiek en gaan nu in neutraal verband spelen, zoals dit in de K.N.V.B. reeds lang het geval is. Zondag a.s. zullen er in Hilversum wedstrijden gespeeld worden tussen N.H.V.-verenigingen tegen de N.K.H.B.- verenigingen om te komen tot indeling voor de competitie in het nieuwe ver band. De jeugdleden vallen buiten deze fusie. B.D.C. speelt zondag tegen B.H.C. (Bussum) en de week daarop tegen Sport Vereent (Utrecht). Nadrukkelijk wordt er op gewezen door de leiding van het B.D.C.-dameshadbal, dat geruchten, die over deze fusie de ronde doen, onjuist zijn. B.D.C. is een katholieke vereniging en blijft dit ook wanneer in neutraal verband gespeeld wordt. JAARVERGADERING V.V.V. De V.V.V. vergadert maandag a.s. in De Gouden Ploeg. Naast bestuursverkiezing en verslagen van secretaris en penning meester staat de bespreking van het zomerprogramma 1957 op de agenda. FIETS GESTOLEN. Mevr. B. had haar fiets voor de chr. ulo op de Prins Bernhardlaan neer gezet en toen ze hem daar weg wilde halen was dat al gebeurd door een on bekende. GESLAAGDEN BIJ DE B.B. Opnieuw is examen afgenomen in de brandweerkazerne, waar noodwachters van de B.B. moesten tonen wat ze had den opgestoken van de cursus, die door de heer P. de Bos gegeven was. Hierbij waren aanwezig de burgemees ter, het kringhoofd de heer P. A. v. d. Werf, de heer P. de Kan van de stich ting bevordering bescherming bevolking en het plaatselijk hoofd de heer J. van Leeuwen, die de avond opende. Het praktisch gedeelte van het examen eiste van de cursisten het vervoer van gewonden vanaf het dak van de brand weercentrale naar de begane grond met behulp van ladders, reddingslij- nen en brancards en op het theore tisch deel werden vragen gesteld door de heer P. de Bos. Het diploma zal op 23 mei, in gebouw „Credo", uitgereikt worden aan J. C. Schut, J. Maatman, H. P. Westers, J. F. K. v. d. Post, H. J. Driesen, W. Verkerk, A. Spek, W. P. Dorresteyn, A. M. Oedekerken, J. M. Nieberg, C. G. van Schalkwijk, F. Bodewes, J. R. van Rootselaar, L. den Uyl, A. F. J. v. d. Lugt, W. Kramer, R. Jansen, J. Willem- sen, H. Haagsma, G. Hasselbach, J. G. F. Gijzen, J. van Weert en J. Marchal. KEURING SURVEILLANCE-HONDEN. Te Bilthoven werden 9 surveillance honden voorgeleid. Een werd afgewe zen. Er werd gekeurd op speur- en bewakingswerk. Ie prijs. J. Groetelaar, Ned. Spoorwegen, 480 pnt. 2. J. W. Kaspers, gemeentepolitie Soest, met hond Herco, 432 pnt. 3. A. Putters, gern. pol. De Bilt, 425 pnt. 4. H. Breeschoten, gem. pol. Soest, met hond Hector. 384 pnt. 5. J. Knol, Boswachter Maartensdijk, 367 pnt. 6. K. Veen, Boswachter Hollandse Rading, 370 pnt. 7. H. Nieuweweg, Rijkspolitie Soestdijk, 351 pnt. 8. W. de Jong, Rijkspolitie Soestdijk, 347 pnt. GESLAAGD. Onderstaande personen slaagden voor het rijbewijs BE (auto) of A (scooter motor) Rijbewijs B-E mej. T. M. Kwak en de heren C. W. Meeder, J. Onrust, R. de Zoete, N. Sukkel en W. M. Peters. Rijbewijs A mej. A. van Doornik en de heren A. Doorenspleet en H. J. te Hasseloo. Allen genoten hun opleiding bij Ba- tenburg's Erkende Auto- en Scooter- rijschool, Parklaan 33. alhier. HANDENARBEID OP DE BEETZLAANSCHOOL. Op de school aan de Beetzlaan is woens dag- en donderdagavond een tentoon stelling gehouden van voorwerpen, die de kinderen gemaakt hebben van afval en alles wat maar dienen kan om pre senteerblaadjes en kapstokjes uit te zagen, figuurtjes van touw en hout wol te maken en op andere manieren te kutselon. De meisjes zorgden voor brei- en borduurwerk, terwijl tekenin gen van de kinderen de vaardigheid met het potlood lieten zien. Het hoofd van de school, de heer Over- hoff, sprak op deze avonden de wens uit, dat spoedig het vak handenarbeid officieel kan starten en dat hiervoor dan de hulp verleend zal worden die nodig is voor gereedschap en materi aal. Er werd een verloting gehouden en de bezitters van de volgende nummers kunnen een prijs aan de school afhalen, geel 986 762 447 326 538 790 36 161 362 307 7 588 862 297 866 601 997 713 831 20 142 998 525 550 579 858 882 118 574 393 618 72 926 518 490 171 154 595 820 512 41 861 184 915 805 183 392 330 135 276 489 180 898 751 722 45 919 962 502 868 438 989 645. groen 2 312 580 579 637 299 110 397 131 369 4 560 108 539 24 360 228 593 6 309 600 177 237 573 314 634 388 362 59 378 569 227 20 361 578 281 247 313 350 571 321 352 540 686 274 271 173 113. JONGETJE AANGEREDEN. Het 6-jarige jongetje K. de K. uit de Kerkdwarsstraat stak met zijn even- oude vriendje de Kerkstraat over. Hij werd door de bestelauto van B. uit Baarn gegrepen, viel en brak zijn rechter bovenbeen. Dokter Stroband verleende de eerste hulp en liet de jongen naar het St. Elisabeth Zieken huis brengen. De andere jongen was zonder ongelukken aan de overkant gekomen. CITY-THEATER, Alexander de Grote stierf in 323 voor Christus toen hij pas 33 jaar oud was, maar zijn veldtochten en veroveringen hadden hem al zoveel roem bezorgd, dat hij de grootste veldheer uit de ge schiedenis genoemd wordt. Zijn rijk eindigde bij de Indus, waarvan gemeend werd, dat daar het eind van de wereld moest zijn. Alexander zou echter ver der getrokken zijn als zijn soldaten niet geweigerd hadden aan deze onder neming deel te nemen. Na de dood van de jonge wereldver overaar schreven zijn veldheren hun memoires en hun inlichtingen stelden Plutarchus in staat een biografie over de beroemde koning van Macedonië te schrijven. Door Robert Rossen werd We kunnen, vooral in het voorjaar en in de zomer, haast geen krant opslaan of we lezen v/el iets over het vreemde lingenverkeer in ons land, dat, vooral na de laatste oorlog, een enorme vlucht heeft genomen. We zijn nederlander genoeg om deze zo geweldig toegenomen belangstelling voor ons land toe te juichen, omdat we er allerlei waardevolle deviezen mee vangen. Misschien is echter van veel meer waarde, dat wij de kans krijgen door de vele bezoekers een niet in een aantal guldens uit te drukken „goodwill" voor ons land te kweken, waar we op den duur meer aan hebben dan aan een buidel dollars of ponden. Onze regering en allen, die in de toe ristenindustrie iets te doen hebben, span nen zich, vooral in hoogtijdagen zo als wij ook dit jaar in de bollentijd weer beleefden, tot het uiterste in om 't onze buitenlandse gasten zoveel moge lijk naar de zin te maken, want als er iets moeilijk is te verwerven en o zo gemakkelijk weer te verspelen, is het deze „goodwill". Nu denkt u vermoedelijk, dat ik ga be ginnen over ons op Goede Vrijdag en nog een paar dagen gesloten V.V.V.- huis, maar daar zwijgen we over, want dat was een vergissing. Dat gebeurt niet meer, want wij zijn in Soest veel te blij als er wat buitenlanders komen. Vorige week was dit laatste ook het ge val. Een paar buitenlandse bussen lie ten hun passagiers in ons dorp even de benen strekken. De bezoekers waren vol lof over wat ze in ons land zagen en ze waren in een uitbundige stemming. Stuk voor stuk mensen, die straks in hun vader land gratis meer reclame voor ons land zullen maken dan alle foldertjes kunnen doen. Enige dames kregen trek in een stukje chocolade of iets dergelijks, maar dat. kwam ongelukkig uit, want de winkel was dicht. Dan maar wat fruit, dat zo lokkend in de andere etalage lag, maar het succes was niet goter, want ook hier was de knip op de deur. De heren op hun beurt waren op zoek naar rookgerei. U snapt het al ook deze winkeldeuren waren dicht, want het was woensdagmiddag. En daar ston den nu onze gasten met hun deviezen. Een onzer sigarenwinkeliers kon het ge- reikhals voor zijn raam niet langer aan zien en ging verkopen. De rest van het verhaal begrijpt U wel twee agenten maakten aan de pret een eind met een procesverbaal. Onze buitenlandse gasten keken een beetje minder uitbundig toen hun op straat werd verteld wat er aan de hand was en iets van de goodwillglans werd weggepoetst. Ja, ik weet het wet is nu eenmaal wet en ik weet ook, dat de heren winkeliers, door overheidsinmenging te vragen, zich zelf de narigheid van verplichte slui ting op de hals hebben gehaald, maar dit moet niet gelden in een tijd, dat ons land overstroomd is van buiten landers. Hier ligt een taak voor V.V.V. en een oplossing lijkt mij bereikbaar. H. OEKMAN. een gigantische film van dit korte leven met zijn vele gebeurtenissen gemaakt en de hoofdrol werd gegeven aan de man, die in „De Mantel" de rol van de romeinse officier speelde, Richard Bur- ton. Fredric March speelt Philippus, Alexan- ders vader, en Claire Bloom, de ont dekking van Charley Chaplin, die debu teerde in Limelight, vervult eveneens een belangrijke rol. Alexander de Grote had op zijn der tigste jaar de gehele toenmalige wereld veroverd en van deze merkwaardigheid werd een machtige film gemaakt. Een spectaculaire film, waarin de veldtoch ten van Alexander een overheersende rol spelen, zoals zij dit in zijn leven deden. En duidelijk komt de persoon van Alexander naar voren, zodat men de woorden van Aristoteles over de jonge koning begrijpen kan „Alexander heeft vele gestalten hij is een denker en een dromer, hij is soldaat en dich ter, mens en geest. En hij gelooft van zichzelf een god te zijn." Een film met Paul Muni is altijd een goede film, zodat „Het kind van de sloppen", die in de donderdagcyclus draait, mooi is, zoals alleen Paul Muni een film mooi kan maken. Plij is de opgejaagde en achtervolgde, die doodt uit angst n op zijn vlucht alleen kan rekenen op een kleine jon gen, die hem helpt maar niet voorko men kan dat hij doodgeschoten wordt.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1